Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 stycznia 2009 r.
21:40
Edytuj ten wpis

Medytacja nad zlewem

Rozmowa z Jackiem Szastem, psychoterapeutą z Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Co stres robi z człowiekiem?

- Warto wiedzieć, że jest pewien poziom stresu, który jest nieszkodliwy, bywa motywujący i mobilizujący do różnego rodzaju wysiłku i zadań. Natomiast nadmierny poziom stresu, z którym nie potrafimy sobie poradzić, jest dla nas zabójczy.

• Dlaczego?

- Bo wiele chorób ma podłoże psychosomatyczne. Ich przyczyną jest to, że nie radzimy sobie ze stresem. Choroby krążenia, wrzody żołądka, zawały w młodym wieku, niektóre nowotwory. To się wiąże z brakiem umiejętności rozładowywania napięcia i gromadzeniem pokładów stresu, którego nie potrafimy uwalniać.

• Co wtedy się dzieje?

- W naszym ciele powstają napięcia i blokady. Wtedy zaczyna ono nieprawidłowo funkcjonować.

• Czy można żyć w nadmiernym stresie i o tym nie wiedzieć?

- Tak. Bardzo często osoby, które są podatne na choroby psychosomatyczne, mają mały wgląd w siebie. Rzadko kiedy zadają sobie pytanie: Co czuję, czego doświadczam? Najczęściej codzienną aktywność lokalizują w głowie. Ich świat opiera się na operacjach myślowych. Świat emocjonalny zostaje wyparty. Do tego stopnia, że się od niego odcinają. Zaciskają pięści i ruszają do biegu. Dopiero jak padną, stracą przytomność, potem ją odzyskają - dowiadują się, że coś jest nie tak.

• Poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek pędzimy. Rano do pracy, wieczorem nie chce się oglądać telewizora, pilot wypada z ręki…

- Bardzo często słyszę, że nie ma czasu żyć. Jest jedynie czas na pracę. Najważniejsza sprawa, żeby zadać sobie pytanie: Po co? Po co tak pędzę? Po co to robię?

• Bo mam kredyt do spłacenia?

- Przy takim podejściu tak już musi zostać. Jest tyle argumentów za pędem, żadnego przeciw. Trzeba dobrze ubezpieczyć kredyt, tak, żeby po śmierci ubezpieczyciel go spłacił.

• Brutalna prawda.

- Jeśli człowiek nie uświadomi sobie, po co to robi i czy rzeczywiście musi tak robić, to nie ma co zaczynać walki ze stresem.

• Czemu stajemy się pracoholikami?

- Bardzo często ucieczka w pracę jest uciekaniem od czegoś. Od siebie samego, od nieudanego związku, od trudnej sytuacji, w której się znaleźliśmy. Zaharowywanie konfliktu czy kłopotu, z którym sobie nie radzimy.

• Dlaczego tak się dzieje?

- Bo pędzimy od rana do wieczora. Z dyskietką wsadzoną w tyłek. W pewnym momencie zaczynamy czuć dolegliwości. Dopiero, kiedy ciało odmawia posłuszeństwa, szukamy rozwiązania. Próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie: Dlaczego tak się stało i dokąd mnie to doprowadzi.

• Jeśli wyciągniemy dyskietkę pędu, zastanowimy się nad naszym zapędzeniem, wstaniem rano i będziemy mieli kolejne dwanaście godzin, to jak złapać oddech?

- Nic się nie da zrobić doraźnie. Bo nagle zaczniemy szukać rozpaczliwych sposobów na odpoczynek, załatwimy ten odpoczynek i znów będziemy pędzić. Ja jestem zwolennikiem dużej uważności. Bo jedynie z dużej uważności jest w stanie coś konstruktywnego i trwałego wyniknąć.

• O jaką uważność chodzi?

- Zaczynam być uważny. Zaczynam jeść świadomie. Pić herbatę świadomie. Siedzieć świadomie. Mówić świadomie. Czyli zaczynam koncentrować się i być w tym, co robię. Zaczynam być tu i teraz. Nie wcześniej, nie potem. W tym miejscu, w którym jestem. Jestem w tym, co robię. Jestem tym, co robię. To jest grunt przygotowujący nas do reformy w naszym życiu. Bardzo ważne jest, żeby na ten swój pęd popatrzeć z szacunkiem i zrozumieniem. Nie może tak być, że zaczynam to w czambuł potępiać. Ale patrzę z uważnością.

• Dlaczego?

- Żeby to poznać i zrozumieć. Być może to załatwiało coś bardzo ważnego w moim życiu. Więc nie mogę nie mieć szacunku do tego, co robiłem. Jeśli zaczynam z szacunkiem na siebie patrzeć, to tworzę grunt pod nowe podejście do życia. Jesteś człowiekiem, który zasługuje na różne fajne rzeczy. A tylko taki może je sobie sprawiać.

• Wczoraj próbowałem. Wiedziałem, że będę pracował do wieczora. Zaplanowałem, żeby wyskoczyć na miasto na kawę, odsapnąć. Powiedziałem: Zrobię sobie przerwę. Nie wyszło. Wygrało zapędzenie.

- No to musisz się zastanowić, czy ty siebie lubisz? Jeśli tak, to taki człowiek, co się go lubi, zasługuje na coś dobrego.

• Jak nauczyć się uważności w praktyce?

- Medytacja uczy uważności. Nie wszyscy wiedzą, że można medytować najróżniejsze rzeczy. Możemy medytować jedzenie, a nawet zmywanie naczyń. Ma to polegać na wyłączeniu wszelkich bodźców zewnętrznych i koncentracji na wybranej czynności.

• Jak można medytować podczas zmywania, które jest okropne?

- Właśnie. Trzeba pozbyć się wszelkich emocji i skoncentrować na samej czynności. Bez ocenianiania sytuacji.

• Jestem w pracy. Mija jedenasta, zrobię sobie dobrej herbaty. Jak zrobić ją uważnie?

- Zabieram filiżankę do łazienki, nie zabieram komórki. Koncentruję się na filiżance. Na jej kształcie i barwie. Widzę ją, dotykam, czuję ciepło wody. Zaparzam herbatę, patrzę jak naciąga. Wypijam pierwszy łyk. Czuję smak, zapach, aromat. Koncentruję się na tym, jak przenika do mojego ciała.

• To mi się podoba. Jak nauczyć się zostawiać pracę za progiem domu?

- Zadać pytanie: Co zrobić, żeby ten dom, który mam i tworzę, był taki, że kiedy do niego przychodzę, zapominam o pracy.

• Popatrzeć z tej perspektywy?

- Tak jest. Co mogę zrobić, żeby ten dom zorganizować w taki sposób, że kiedy do niego wchodzę, to mi się robi ciepło na sercu. Radośnie.

• Zaczyna się weekend. Jak to, co mówisz, wprowadzić w praktyce?

- Jeśli mamy zamiar zacząć dbać o siebie, dobrze siebie traktować, to nie ma mowy o braniu jakiejkolwiek pracy do domu. Bo czas szybko leci. Dzisiaj przeżyłem taki moment, który niemalże mną wstrząsnął. Siedziałem z moją córką i synami. Ona siedziała u mnie na kolanach. Ma siedem lat, oni starsi. Jeden dorosły, drugi dorastający. Oglądała bajkę, ja coś mówiłem, położyła mi dłoń na ustach. I nagle doznałem takiego olśnienia: Boże, jakie to przyjemne. Jakie to jest cudowne. I jak to krótko trwa. Pamiętam dotyk dłoni najstarszego syna, potem trochę młodszego. Wydaje się, że to było tak niedawno. A tam siedzą dorośli mężczyźni. Mają wielkie łapska i nigdy już nie dotkną mnie taką maleńką dłonią. Pomysłem, jak dużo bym dał, żeby chwilę z dłonią córki na ustach zatrzymać. Jakie to ważne, żebyśmy mogli jak najświadomiej spędzać każdą chwilę. I cieszyć się tą chwilą, jak najdłużej można. O to w życiu chodzi.

• Powtórz, o co?

- Każdy z nas ma w życiu takie sytuacje, takie czynności, takie działania, które lubi, które dają mu odprężenie, relaks, przyjemność. Które pozwalają zbliżyć się do siebie samych, a jednocześnie być w zgodzie z otoczeniem. Nie wiem, czy to w waszym przypadku jest słuchanie muzyki, czy to sprzątanie, czy to czytanie książki, czy spacer. Nie wiem. Ale wiem, że trzeba być w tym do końca, czuć na 200 procent. I być w harmonii ze światem. A w momencie, kiedy jesteśmy w tej harmonii, nie ma mowy o żadnym stresie.

Pozostałe informacje

Potężna awaria wodociągu. Ponad tysiąc mieszkańców odciętych od wody
Z OSTATNIEJ CHWILI

Potężna awaria wodociągu. Ponad tysiąc mieszkańców odciętych od wody

Ponad tysiąc mieszkańców czterech miejscowości w gminie Szczebrzeszyn jest pozbawionych dostępu do wody. Doszło do awarii, ale jeszcze nie zlokalizowano jej źródła. Prace potrwają minimum kilka godzin.

Chełm akademickim mostem do Europy – historyczne porozumienie z UMCS

Chełm akademickim mostem do Europy – historyczne porozumienie z UMCS

20 maja 2025 roku zapisze się na długo w historii Chełma. Tego dnia Urząd Miasta oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podpisały porozumienie, które otwiera nowy rozdział współpracy naukowej i rozwojowej. W sercu miasta powstaje Centrum Kompetencji Europejskich UMCS – inicjatywa o potencjale międzynarodowym.

Po wygranej z Zagłębiem Lubin piłkarze Motoru spróbują pójść za ciosem w Radomiu

Ostatnia sobota z PKO BP Ekstraklasą. Motor zagra na wyjeździe z Radomiakiem

Sezon 2024/2025 wielkimi krokami zbliża się do końca. Motor Lublin swój ostatni mecz zagra w Radomiu. Wszystkie spotkania 34. kolejki rozpoczną się w sobotę, o godz. 17.30. Ten w wykonaniu drużyny Mateusza Stolarskiego będzie można obejrzeć jedynie w internecie, na Canal+ Live 3. My, jak zwykle przeprowadzimy relację na żywo.

PGE Start znowu został rozbity w Słupsku

Znowu pogrom w Słupsku. PGE Start i Czarni na remis

O tym spotkaniu w Lublinie będą chcieli, jak najszybciej zapomnieć. W czwartym starciu ćwierćfinałowym fazy play-off PGE Start przegrał w Słupsku aż... 57:89. W rywalizacji do trzech zwycięstw jest 2:2, a decydujące, piąte starcie zaplanowano na niedzielę, w hali Globus (godz. 17.30).

Bogumiła Janina Sawa urodziła się w 1940 roku w Kamionce, ale niemal całe życie była związana z Zamościem. W 2017 r. została uhonorowana medalem „Zasłużony dla Zamościa”.

Kochała to miasto. Tablica pamiątkowa dla nieżyjącej zamościanki

Od raz zakładano, że najlepszy termin to 27 maja. I właśnie tego dnia, w najbliższy wtorek odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona Bogumile Sawie. Ta badaczka historii Zamościa w testamencie wszystkie swoje dobra przeniosła na cele ochrony i promocji dziedzictwa narodowego miasta.

Rodzina, tradycja, wiara. Prawicę popierają tutaj od zawsze
wybory prezydenckie

Rodzina, tradycja, wiara. Prawicę popierają tutaj od zawsze

Lubelszczyzna w pierwszej turze zagłosowała głównie na kandydatów prawicowych. W najbardziej konserwatywnych regionach, jak gmina Chrzanów - Nawrocki, Mentzen i Braun zdobyli ponad 92 proc. głosów. Skąd takie wyniki? Zapytaliśmy samych mieszkańców.

Karol Nawrocki w Lublinie przed I turą wyborów prezydenckich
wybory prezydenckie

Nowy sondaż. Przepływ wyborców Mentzena i Zandberga korzystniejszy dla Nawrockiego

Sondażownia UCE Research na zlecenie Onetu zbadała, jak w II turze będzie wyglądał przepływ głosów wyborców Sławomira Mentzena (Konfederacja) i Adriana Zandberga (Razem). Uwzględniając tylko te przepływy, Karol Nawrocki miałby w II turze o ok. 675 tys. głosów więcej niż Rafał Trzaskowski - wynika z badania.

Kreacje z odzysku, czyli odzieżowa OdNowa na wybiegu
ZDJĘCIA
galeria

Kreacje z odzysku, czyli odzieżowa OdNowa na wybiegu

Ekologia, recykling i kreatywność - to liczy się przede wszystkim w konkursie Odzież OdNowa. Jego finał odbył się dzisiaj w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Rywalizowali uczniowie z całej Polski.

Wiejski kościółek odnowiony. Parafianom będzie cieplej

Wiejski kościółek odnowiony. Parafianom będzie cieplej

Już po remoncie. Kilka dni temu dokonano odbioru technicznego wszystkich prac, jakie dzięki dotacji z Polskiego Ładu dla Zabytków wykonano w drewnianym kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Bukowej.

Za kilka miesięcy młodzi mieszkańcy Krasnobrodu będą mieli do dyspozycji nie tylko boiska przy szkole

Nowości przy Orliku. Amatorzy akrobacji będą zadowoleni

Do półmilionowej dotacji trzeba było dołożyć nieco więcej niż drugie tyle. Za ponad 1,2 mln zł boisko Orlik w Krasnobrodzie zostanie odnowione, a obok niego powstaną dwa nowe obiekty.

Najlepsi z najlepszych. Najwięcej stypendystów marszałka ma UMCS
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Najlepsi z najlepszych. Najwięcej stypendystów marszałka ma UMCS

Wniosków spłynęło ponad 400. Na stypendia od marszałka województwa „załapało się” niespełna 300 studentów. Przez pół roku mogą liczyć na wsparcie po 600 zł miesięcznie. To daje łącznie ponad 997 tys. zł.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Miliony euro na polsko-ukraińską współpracę. Także dla uczelni z Lublina

Utworzenie cyfrowej platformy do konsultacji trudnych przypadków, szkolenia lekarzy i zakup sprzętu medycznego przewiduje między innymi polsko-ukraińska współpraca szpitali i uniwersytetów w Lublinie, Łucku i Lwowie. Około 2 mln euro dofinansowania na ten projekt pochodzi z UE.

Rozkochał ją "amerykański żołnierz". I okradł z... 50 tys. zł

Rozkochał ją "amerykański żołnierz". I okradł z... 50 tys. zł

Uwierzyła w szczerość wyznań o miłości. Była gotowa wiele dla niego zrobić. I bardzo się zawiodła, na dodatek straciła pieniądze. Znajomość z "amerykańskim żołnierzem" kosztowała 43-letnią kobietę prawie 50 tysięcy złotych.

Wystawy, prelekcje i debata. Przed nami już V Festiwal Przyrody
23 maja 2025, 9:00

Wystawy, prelekcje i debata. Przed nami już V Festiwal Przyrody

W najbliższy weekend Lublin stanie się prawdziwą stolicą przyrody – przez 3 dni mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, gdzie edukacja łączy się z zabawą.

Krzysztof Komorski. wojewoda lubelski dekoruje gen. bryg. SG Jacka Szcząchora komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Obok stoi komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan oraz minister Tomasz Siemoniak
galeria

Szef MSWiA w Lublinie. Medale, awanse i zapowiedź podwyżek

Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych, podczas wizyty w Lublinie zapowiedział podwyżki pensji, wypłatę od 1 lipca dodatku mieszkaniowego dla funkcjonariuszy SG oraz olbrzymie inwestycje w tę służbę. W rozmowie z Dziennikiem Wschodnim zdradził też, że Nadbużański Oddział SG rozrośnie się nowe etaty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium