Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 lutego 2011 r.
12:10
Edytuj ten wpis

Następcę abp. Życińskiego wybiorą w Stolicy Apostolskiej

0 5 A A
Następcę zmarłego metropolity lubelskiego wskaże papież Benedykt XVI spośród trzech kandydatur, wyło
Następcę zmarłego metropolity lubelskiego wskaże papież Benedykt XVI spośród trzech kandydatur, wyło

Rozmowa z ks. dr. hab. Mirosławem Sitarzem, kierownikiem Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W ubiegłą sobotę pożegnaliśmy abp. Józefa Życińskiego. Następcę zmarłego metropolity lubelskiego wskaże papież Benedykt XVI spośród trzech kandydatur, wyłonionych w długiej procedurze.

Jak zaczyna się proces wyboru arcybiskupa w diecezji?

– Proces wyboru nowego arcybiskupa zaczyna się od sporządzenia listy nazwisk osób zdolnych do pełnienia urzędu biskupa, która raz na trzy lata jest przesyłana do Stolicy Apostolskiej.

Podmiotami kompetentnymi do sporządzenia listy kandydatów zdatnych na urząd biskupa są: biskupi danej prowincji kościelnej, czyli w sytuacji metropolii lubelskiej: także biskupi z diecezji sandomierskiej i siedleckiej, oraz konferencja biskupów.

Na taką listę mogą być wpisani nie tylko kapłani diecezjalni, ale również członkowie instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego.

Sporządzenie listy winno być dokonane na podstawie konsultacji wspólnej na posiedzeniu biskupów i tajnej, tzn. że ci, którzy byli pytani, są zobowiązani do zachowania sekretu papieskiego.

Na listę mogą zostać wpisani tylko ci kandydaci, którzy spełniają wymogi określone przez prawo.

Prawodawca w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 r. stawia kandydatom do biskupstwa następujące wymagania: powinien odznaczać się niezachwianą wiarą, dobrymi obyczajami, pobożnością, gorliwością, pasterską mądrością, roztropnością i ludzkimi cnotami, które czynią go odpowiednim do wypełniania zleconego mu urzędu, o który chodzi.

Następnie dobrą opinią, powinien mieć przynajmniej 35 lat, być kapłanem przez minimum 5 lat.

Powinien posiadać doktorat lub licencjat z Pisma Świętego, teologii lub prawa kanonicznego uzyskany w instytucie studiów wyższych, zatwierdzony przez Stolicę Apostolską lub prawdziwą biegłość w tych dyscyplinach. Ostateczny osąd, co do zdatności kandydata, należy do Stolicy Apostolskiej.

Czy swoje propozycje na listę mógł także wprowadzać zmarły abp Józef Życiński? Czy jest możliwa taka sytuacja, że jego następcą będzie duchowny wskazany właśnie przez abp. Życińskiego?

– Jako biskup tarnowski, a następnie jako metropolita lubelski, abp Życiński miał obowiązek uczestniczyć w konsultacji na ten temat i w sporządzaniu takich list oraz opiniować poszczególnych kandydatów.

Natomiast desygnowanie swojego następcy jest mało prawdopodobne. Gdyby nawet taki fakt miał miejsce, to nie wiąże papieża, ponieważ obowiązuje powszechnie przyjęta zasada w tradycji Kościoła łacińskiego, że papież swobodnie mianuje biskupów.

Czy można zapoznać się gdzieś z taką listą? Kto ma do niej dostęp?

– Nie, nie można. Lista taka jest sporządzana i przechowywana sub secreto. Dostęp do niej ma legat papieski oraz Kongregacja ds. Biskupów i Sekretariat Stanu w Stolicy Apostolskiej.

O jakie sprawy może pytać legat papieski w trakcie procesu informacyjnego?

– Zestaw pytań jest przygotowany przez Stolicę Apostolską. Proces informacyjny ma dać odpowiedź nie tylko na pytanie, czy kandydat nadaje się na urząd biskupa, ale który z nich jest najbardziej odpowiedni do posługi w konkretnej diecezji.

Który z kandydatów posiada najwyższe predyspozycje do sprostania zadaniom stawianym w archidiecezji lubelskiej – czyli jako arcybiskup, metropolita, a także Wielki Kanclerz KUL.

Nuncjusz ma obowiązek zbadać, co odnośnie kandydatów na urząd metropolity sugerują biskupi z tej prowincji, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a także powinien wysłuchać zdania niektórych spośród członków kolegium konsultorów i kapituły katedralnej w archidiecezji lubelskiej.

Jeśli uzna to za stosowne, może również pytać innych duchownych z diecezji i zakonników oraz wiernych świeckich odznaczających się mądrością.

Czy proces informacyjny powinien być przeprowadzony w określonym terminie?

– Proces powinien zostać przeprowadzony starannie i odpowiedzialnie. Dlatego Kodeks Prawa Kanonicznego nie określa jego czasowych ram. Zwykle trwa on kilka miesięcy.

Jakie są dalsze czynności po przeprowadzeniu takiego procesu?

– Proces ten kończy się przesłaniem materiałów do Stolicy Apostolskiej. Materiały te analizuje Kongregacja ds. Biskupów i Sekretariat Stanu. Po zapoznaniu się z nimi nazwiska trzech kandydatów są przekazywane papieżowi, który mianuje spośród nich biskupa danej diecezji.

Czy wierni lub władza państwowa mają szansę wpłynąć na decyzję papieża, jeśli np. uważają, że osoba skierowana do kierowania archidiecezją nie jest według nich odpowiednia?

– Zarówno mianowanie, jak i odwoływanie biskupów należy wyłącznie do Stolicy Apostolskiej. Władza państwowa w odpowiednim czasie poprzedzającym ogłoszenie nominacji, otrzymuje do poufnej wiadomości nazwisko nominata. Władza mogłaby interweniować tylko wówczas, gdyby Stolica Apostolska chciała mianować w Polsce biskupa, który nie posiada obywatelstwa polskiego.

Czy arcybiskupem może zostać ktoś z obecnych biskupów w naszej archidiecezji?

– Nie ma prawnych przeciwwskazań, aby któryś z biskupów pomocniczych archidiecezji lubelskiej został mianowany arcybiskupem lubelskim.

Papież może swobodnie mianować arcybiskupa, zarówno spośród listy kandydatów na urząd biskupa, jak i spośród posiadających już sakrę biskupią. Bardzo często Biskup Rzymu na metropolitę mianuje biskupa, który zdobył już doświadczenie w kierowaniu diecezją.

Jak wygląda sam proces objęcia arcybiskupstwa przez nowego metropolitę?

– Biskup diecezjalny powinien objąć swoją diecezję w kanoniczne posiadanie w ciągu czterech miesięcy od otrzymania pisma apostolskiego – gdy nie ma jeszcze sakry biskupiej, zaś w ciągu dwóch miesięcy od jego otrzymania – gdy jest już biskupem.

Biskup kanonicznie obejmuje diecezję, gdy złoży wyznanie wiary i przedstawi apostolskie pismo kolegium konsultorów, w obecności kanclerza kurii, który sporządzi odpowiedni akt.

Z kolei w sposób liturgiczny biskup obejmuje diecezję, gdy powyższe wydarzenie kanoniczne dokonuje się w kościele katedralnym w obecności duchowieństwa i wiernych świeckich z zachowaniem odpowiednich ceremonii.

To liturgiczne objęcie diecezji, zwane ingresem, jest zalecane, ale nie jest konieczne.

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium