Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 grudnia 2019 r.
18:33

Od Porozumienia Centrum i PiS do PSL. Polityczne ścieżki Piotra Kowalczyka

6 57 A A
Po uwzględnieniu zażalenia na tymczasowe aresztowanie Piotr Kowalczyk będzie mógł spędzić święta w domu
Po uwzględnieniu zażalenia na tymczasowe aresztowanie Piotr Kowalczyk będzie mógł spędzić święta w domu (fot. Dorota Awiorko/archiwum)

Był w Porozumieniu Centrum, w PiS gdzie asystował posłance Elżbiecie Kruk, by ostatecznie wylądować w PSL. Ale i tak najbliżej mu teraz politycznie do Krzysztofa Żuka, lidera Platformy Obywatelskiej w województwie lubelskim, prezydenta Lublina. Kim jest i jaki jest najbardziej rozpoznawalny bohater afery, która wstrząsnęła polityczno-biznesowym Lublinem w ostatnich dniach?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To proszę i mi wygasić mandat. Albo mnie odwołajcie. Albo niech mnie CBA zamknie – nagranie z tymi słowami Piotra Kowalczyka na początku grudnia udostępniali w internecie politycy Prawa i Sprawiedliwości. To wypowiedź z sesji Rady Miasta w 2017 roku, gdy radni głosowali nad wygaszeniem mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka na wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Teraz filmik zaczął żyć drugim życiem po tym, jak 3 grudnia agenci zatrzymali Kowalczyka i trzech jego współpracowników. Przedsiębiorcy mieli domagać się 1 mln zł łapówki w zamian za załatwienie zgody na budowę wieżowca przy ul. Zana w Lublinie.

Karierę polityczną Piotr Kowalczyk rozpoczął jeszcze w czasach nauki w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Herberta na lubelskim Czechowie, kiedy zapisał się do Porozumienia Centrum. W trakcie studiów prawniczych na UMCS został asystentem Teresy Liszcz, ówczesnej posłanki AWS. Z listy tego ugrupowania w 2001 roku kandydował do Sejmu, ale formacja nie przekroczyła progu wyborczego.

Radny przez 9 lat

Porażka nie zraziła młodego Kowalczyka. Tym razem postawił na posłankę Elżbietę Kruk, której został bliskim współpracownikiem i aktywnie uczestniczył w tworzeniu lubelskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

– Partyjna siedziba mieściła się wtedy w biurze pani poseł Kruk. On był zawsze w centrum wydarzeń, wszystko wiedział, znał życie partii od środka. Jego szczyt przypadał na lata, gdy wojewodą był Wojciech Żukowski (2005-2007 – przyp. aut.), był wtedy szarą eminencją. Dzięki swojemu sprytowi i intuicji politycznej trwał w tej roli do drugiej tury wyborów prezydenta Lublina w 2010 roku – mówi nam jeden z polityków PiS. Ale do tego wątku jeszcze wrócimy.

W międzyczasie, w 2006 roku, Kowalczyk po raz pierwszy został miejskim radnym. Trzy lata później wybrano go na stanowisko przewodniczącego Rady Miasta, które zajmował nieprzerwanie przez dziewięć lat. Po tym, jak we wspomnianych wyborach Krzysztof Żuk z PO pokonał kandydata PiS Lecha Sprawkę, potrzebował głosów w radzie, bo w tej większość miało PiS. I to wtedy rozpoczęła się współpraca Żuka z Kowalczykiem, którzy w połowie grudnia 2010 roku podpisali „Deklarację samorządową”. Dokument miał zaledwie pół strony i mówił o „odpowiedzialnej współpracy” „podnoszeniu standardów” i „poszanowaniu reguł”. Nie wspominał jednak nic o personaliach.

Te pojawiły się niedługo później. PiS w zamian za poparcie dostało stanowisko jednego z zastępców prezydenta (został nim Grzegorz Siemiński) i możliwość pośredniego wpływu na losy miasta, a prezydent mógł liczyć na poparcie dla swoich pomysłów. Taka nieformalna koalicja trwała przez kolejne dwa lata. Przełom nastąpił w 2012 roku. Mimo obietnicy współpracy zgrzytów nie brakowało, a w Prawie i Sprawiedliwości atmosfera gęstniała od tygodni, bo nie wszystkim, zwłaszcza centrali partii, podobał się taki układ z PO.

Dwa tygodnie między turami

Kowalczyk uznał, że czas na jego ruch: ogłosił, że rezygnuje z partyjnej legitymacji. Ale plan był już wcześniej precyzyjnie ułożony: pociągnął za sobą dziewięciu radnych PiS, z którymi założył nowy klub Wspólny Lublin, do dziś współpracujący z Żukiem. – Postanowiliśmy zachować swoje zdanie i nie poddać się naciskom politycznym – tłumaczył na konferencji prasowej Krzysztof Siczek, ówczesny przewodniczący Wspólnego Lublina.

– Partyjne rozgrywki nas nie interesują – wtórował mu Kowalczyk.

– Moim zdaniem życie polityczne Piotra zmieniły tamte dwa tygodnie między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich w 2010 roku. Wszyscy myślą, że to się stało później, ale to był właśnie ten moment. Będąc jeszcze w pełni zaangażowanym w kampanię Lecha Sprawki, znalazł się w sytuacji, w której mógł przeczuwać, że niezależnie od tego kto wygra, dla niego będzie dobrze – ocenia nasz rozmówca z PiS.

Podobne spostrzeżenia ma obecny szef klubu PiS w Radzie Miasta Piotr Gawryszczak, który jako jeden z nielicznych naszych rozmówców o Kowalczyku zgadza się rozmawiać pod nazwiskiem.

Mógłby startować na prezydenta

– Lansuję taką tezę, może nieprawdziwą, że Piotr Kowalczyk na samym początku, albo może jeszcze przed drugą turą wyborów samorządowych w 2010 r., już wtedy ułożył sobie, że to będzie takie rządzenie przez Żuka wspieranego przez klub PiS – ocenia Gawryszczak. – Wydaje mi się, że tak właśnie było, bo później ta współpraca z Krzysztofem Żukiem była bardzo mocna, nawet idąca chyba trochę za daleko, bo wszyscy mówili, że Piotr Kowalczyk, jako przewodniczący Rady Miasta, miał bardzo duży wpływ na funkcjonowanie samego urzędu.

• Czym się to przejawiało?

– Tak się mówiło, więc może w to nie brnijmy. Ale rzeczywiście Kowalczyk bardzo mocno zaangażował się we wspieranie Żuka i do samego końca tak działał.

• Miałby szansę na ciekawszą karierę w Prawie i Sprawiedliwości, gdyby nie rzucił legitymacją w 2012 r.?

– Nie jestem wyrocznią, ale przed wyborami, w których Lech Sprawka konkurował z Krzysztofem Żukiem, namawiałem wszystkich, by bardzo mocno poprzeć Sprawkę, a za jakiś czas, może w następnych wyborach, wystawić właśnie Piotra Kowalczyka. Bo wydawało mi się, że byłby bardzo sprawnym prezydentem Lublina. Tak mówiłem do kolegów i koleżanek z partii, ale po jego odejściu z PiS to już było nieaktualne.

W nieoficjalnych rozmowach działacze prawicowej formacji woltę z 2012 roku nazywają „destrukcją w czystej postaci”. – To wywaliło wszystkie nasze sukcesy w kosmos. To na nim opierał się lubelski PiS, był najcenniejszym aktywem struktur – słyszymy od jednego z naszych rozmówców.

Rozwalił PiS, postawił na „koniczynkę”

Zupełnie inne, czemu trudno się dziwić, były wówczas nastroje w PO. – Narracja z Warszawy była taka, że Żuk dzięki Kowalczykowi rozwalił PiS. Mówiono o spektakularnym sukcesie i o tym, że na wschodzie udało się rozbić PiS-owski beton – wspomina jeden z działaczy PO. Ale Kowalczyk członkiem ugrupowania nigdy nie został, a wśród jego przedstawicieli nie był lubianą postacią. – No bo jak można traktować kogoś, kto zdradził swoją partię. Ale prezydent ufał mu od początku, w wielu sprawach Piotr rozwiązał mu ręce. Pomagał mu zarządzać urzędem, w którym wciąż było wielu ludzi związanych z PiS. Kowalczyk miał duży wpływ na Żuka, ale nie chciał się identyfikować z Platformą. Chciał budować własne zaplecze wokół Wspólnego Lublina. Integrował wokół siebie ludzi, spotykał się, zapraszał na imprezy. Zbudował szerokie grono oddanych osób.

Piotr Kowalczyk do PO nie wstąpił, ale został członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Podczas partyjnego zjazdu legitymację członkowską i będącą symbolem ugrupowania zieloną koniczynę wręczał mu sam ówczesny prezes stronnictwa Waldemar Pawlak.

– Chodziło o to, by roztoczyć nad nim polityczny parasol. Po wolcie z PiS trzeba go było politycznie zagospodarować – tłumaczy nam dziś jeden z ludowców. Kowalczyk wszedł do partyjnych struktur, ale nie angażował się w ich działalność. – Prawda jest taka, że nie wymagaliśmy od niego działania. Był zapraszany na spotkania, ale nie wykazywał się w roli działacza PSL, nie obnosił się z członkostwem. Nawet chyba trochę się go wstydził, ale był też trochę przydatny – dodaje nasz rozmówca i wymienia zasługi Kowalczyka w nadaniu jednej z ulic w Lublinie imienia Edwarda Wojtasa, byłego szefa lubelskich ludowców, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Kowalczyk za murem, murem za Kowalczykiem

Po ubiegłorocznych wyborach samorządowych w kuluarach mówiło się nawet, że między szefostwem stronnictwa a Kowalczykiem zazgrzytało. Ludowcy mieli mieć żal o to, że ich kandydaci startujący z list szerokiego komitetu Krzysztofa Żuka nie dostali się do Rady Miasta właśnie kosztem ludzi ze Wspólnego Lublina, mocno promowanych przez Kowalczyka.

Mimo to, tuż po zatrzymaniu byłego przewodniczącego rady, szef lubelskiego PSL europoseł Krzysztof Hetman stanął za nim murem. – Ufam, że jest niewinny i mam nadzieję, że dowiedzie tego przed sądem – mówił Dziennikowi Hetman.

Wsparcia nie szczędził także prezydent Żuk, który zasugerował publicznie, że akcja Centralnego Biura Antykorupcyjnego mogła być polityczną zemstą PiS za woltę z 2012 roku.

– Od dnia rezygnacji z członkostwa w PiS Piotr Kowalczyk wielokrotnie słyszał od swoich byłych partyjnych kolegów, że spotka go zemsta – mówił prezydent Żuk w oświadczeniu, które odczytał na konferencji prasowej. Kilka dni później nie chciał już z nami rozmawiać o sprawie Kowalczyka.

Choć prezydent rzucił swą sugestią o możliwej zemście poważne oskarżenie pod adresem PiS, lokalni działacze tej partii twardo milczeli. Dopiero ponad tydzień od wybuchu afery do mediów trafiło oświadczenie klubu radnych PiS, wzywające Żuka do tego, by nie rzucał „kłamliwych oskarżeń wobec przeciwników politycznych”.

Wraz z tym oświadczeniem dziennikarze dostali zaproszenie na popołudniową konferencję prasową na pl. Litewskim. O wskazanej godzinie był tam tylko przewodniczący Gawryszczak, który rozglądał się za innymi radnymi, ale nikt więcej już nie dołączył.

Dlaczego działaczom PiS tak trudno jest komentować tę sprawę?

– Dla wielu z nas Piotr Kowalczyk był kolegą z ław Rady Miasta i pewnie wiele osób w dalszym ciągu się z nim przyjaźni, bo cóż, polityka dzieli nas, ale prywatnie możemy sobie rozmawiać. I wiele osób wyraża takie stanowisko, że jest to przykre, że Piotr Kowalczyk siedzi w areszcie – stwierdza przewodniczący Gawryszczak. – Dla nas to nie jest sytuacja komfortowa. Ona się powinna zawierać pomiędzy służbami państwa, czyli CBA i później sądami, a Piotrem Kowalczykiem. Instytucje miasta nie powinny być angażowane w obronę czy atakowanie Piotra Kowalczyka. Jako radni też nie powinniśmy go bronić, ani atakować, bo my nie wiemy, co się naprawdę wydarzyło. Bronić mamy go dlatego, że kiedyś był w PiS? To byłoby bez sensu. Atakować dlatego, że już nie jest w PiS, to byłoby równie idiotyczne.

Mówiło się, że służby mają go na oku

Ale w „polityczną zemstę” wątpią też działacze Platformy Obywatelskiej. – Gdyby chodziło o zemstę, zrobiliby to wcześniej, po 2015 roku, kiedy wygrali wybory parlamentarne i przejęli władzę w kraju, a Piotr był jeszcze osobą publiczną – ocenia jeden z naszych rozmówców. Dopytujemy, czy rzeczywiście – jak twierdzi CBA – Kowalczyk już jako biznesmen mógł powoływać się na wpływy w Urzędzie Miasta? – Mogło się tak zdarzyć, wystarczy spojrzeć na to, ilu radnych z nim związanych zasiada w Radzie Miasta. Ale nie chce mi się wierzyć, że dałby się wrobić we wpisanie w umowie łapówki. Zresztą od dłuższego czasu mówiło się, że służby mają go na oku. Głównie dlatego nie startował w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Jeśli rzeczywiście chciał odejść z polityki i zająć się biznesem, mógł kandydować, wzmocnić listę swoim nazwiskiem i zrezygnować z mandatu. Już wtedy mogło być coś na rzeczy.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 57

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 18:51
+38
Niezły cwaniak i kombinator ten Kowalczyk.
Avatar
cyniczni socjopaci / 20 grudnia 2019 r. o 19:00
+32
Takie cwaniaki nie mają poglądów innych niż miłość do Mamony. Każda partia jest dobra, pod warunkiem, że może stać się platformą do biznesowego odbicia.
Avatar
uwiedziony przez prężnego słowaka / 20 grudnia 2019 r. o 19:04
+29
ja p.... teraz będzie milion artykułów o Kowalczyku, jeszcze napiszcie o tym z kim chodzi do łóżka i co je w piątki
 Sugerujesz, że pomiędzy don pietrem a "słowakiem" zaiskrzyło coś więcej, niż tylko ten milion "na fakturę"?
Avatar
TO MOŻE JA ZADZWONIĘ DO ŻUKA???? / 20 grudnia 2019 r. o 18:51
+29
Ma kolejny punkt do bogatego CV, choć drużyna Żuka zawsze go przygarnie, niezależnie od okoliczności... Sami Swoi.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 19:18
+27
Zmiana narracji? ZUK odsuwa topielca, żeby go nie P0ciagnal na dno.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 19:03
+25
Jak większość polskich polityków. I jak można mieć do nich zaufanie. Nie ważne poglądy ważne stanowiska i chodzi się jak dz...ka tam gdzie koryto i kasa oraz układy. Polscy politycy jednak bez honoru.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 19:27
+22
W PSLu jest najwieksze przyzwolenie na krecenie lodow, jeszcze wieksze niz w PO. Wiedzial co wybiera.
Avatar
Jerzy / 20 grudnia 2019 r. o 19:24
+21
Polityczna k.....a!
Avatar
As / 21 grudnia 2019 r. o 13:29
+19
To się nazywa ocieplanie wizerunku. Taki dobry, taki fajny a jednak prawie złodziej.
Avatar
santo subito / 20 grudnia 2019 r. o 23:00
+19
to taki artykuł z serii jak to zły PiS załatwił nieskalanego Piotra za zdradę. Chyba nawet przedszkolaki w to nie wierzą, a Ratusz lansuje taki powód aresztowania.
Avatar
As / 21 grudnia 2019 r. o 13:29
+19
To się nazywa ocieplanie wizerunku. Taki dobry, taki fajny a jednak prawie złodziej.
Avatar
Arek / 21 grudnia 2019 r. o 12:51
-7
Polityczna k.....a!
 Jak twoja matka, tyle że bez polityki
Avatar
TO MOŻE JA ZADZWONIĘ DO ŻUKA? / 21 grudnia 2019 r. o 10:56
+9
"wolne sądy"! *******s://***wsieciprawdy.pl/utopione-miliony-pgnig-pnews-2839.html
Avatar
Japolan / 21 grudnia 2019 r. o 10:50
+12
Artykuł ten stanowi swoistą odpowiedź na zarzuty pani Marty Wcisło odnośnie do prowadzenia sprawy w Zamościu, a nie w Lublinie. Skoro relacje w Lublinie są aż tak silne, że radni PiS wagarują na konferencji prasowej w sprawie Podejrzanego Kowalczyka, to pamiętajmy o dużym znaczeniu w lubelskich prokuraturach Żony pana Artura Sobonia (posła PiS i wiceministra). Zamość jest dalej, więc wpływy lubelskich sitw są słabsze. W świetle artykułu, tumanieniem okazują się twierdzenia o zemście za odejście z PiS - oni są tak silnie ze sobą "spąchani", że oficjalne różnice partyjne idą w parze z prywatnym przyjaźnieniem się "ponad podziałami". Problemem okazało się to, że lubelskie ponadpartyjne sitwy czuły się mniej pewnie w relacji z zamojskimi sądami; twierdzenia o politycznej zemście to ściema - mająca na celu odwrócenie uwagi od istoty gangreny życia publicznego w Lublinie.
Artykuł ten stanowi swoistą odpowiedź na zarzuty pani Marty Wcisło odnośnie do prowadzenia sprawy w Zamościu, a nie w Lublinie. Skoro relacje w Lublinie są aż tak silne, że radni PiS wagarują na konferencji prasowej w sprawie Podejrzanego Kowalczyka, to pamiętajmy o dużym znaczeniu w lubelskich prokuraturach Żony pana Artura Sobonia (posła PiS i wiceministra). Zamość jest dalej, więc wpływy lubelskich sitw są słabsze. W świetle artykułu, tumanieniem okazują się twierdzenia o zemście za odejście z PiS - oni są tak silnie ze sobą "spąchan... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 r. o 10:11
-2
Szkoda, że redakcja nie dopisała notatki, "artykuł sponsorowany".
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 r. o 09:37
+12
Trzeba sie umieć ustawic: Ma biznes zwiazany z uzyskiwaniem pozwolen na budowe ktore zatwierdza jego kolega prezydent a opiniuje byc moze jego zona zatrudniona w urzedzie. Zeby interes szedl lepiej oplaca z żoną kampanie prezydenta kwotą 50 tys , tak na wszelki wypadek aby przyjaźń byla dozgonna a biznes sie rozwijał. To historia miasta w Polsce a nie na Ukrainie.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 r. o 08:05
+7
Dziwny jest ten artykuł. Oto nagle się okazuje, że w Lublinie mamy wyraźny podział na partie/ugrupowania polityczne. Z bohatera art. robi się świetnego stratega i wybitną postać. Ktoś tu najwyraźniej zapomniał o ostatnich wyborach samorządowych. Gdyby nie słabe listy PiS i nietrafiony kandydat na Prezydenta to obecny podział mandatów mógłby być zupełnie inny a Wspolny Lublin niewielką siłą w radzie miasta.
Avatar
ReFluks / 21 grudnia 2019 r. o 06:48
+9
co by nie mówić Kowalczyk takiego Tułajewa to zjada na śniadanie, z resztą cały lubelski PiS to w tej chwili dno i metr mułu
 Bioprazol zażywa przed, czy po posiłku?
Avatar
Prostujcie swoje ścieżki, póki na to czas! / 21 grudnia 2019 r. o 06:36
+14
W tym obszernym opisie politycznej ścieżki jednego z lokalnych samorządowców zabrakło kilka detali, które powodowały, że trwała ona aż 9 lat w swoistym konflikcie interesów. Jednym z tych detali był udział i zwycięstwo w plebiscycie człowieka roku. Plebiscycie jednego z lokalnych dzienników, który był beneficjentem SMS Premium wysyłanych w tym konkursie z telefonów służbowych merytorycznych pracowników Urzędu Miasta Lublin. Drugim detalem była zasadna skarga jednego z mieszkańców naszego miasta na notoryczne łamanie Statutu Lublina przez byłego przewodniczącego, której nie chciał rozpatrzeć były wojewoda Przemysła Czarnek, który został do tego zmuszony wyrokiem WSA w Lublinie. Trzecim detalem było przygotowywanie porządków sesji i udział w głosowaniach, które ze względu na ich przedmiot i podmioty były w konflikcie interesów do działalności gospodarczych prowadzonych przez koordynatora organu stanowiącego Gminy Lublin. Najważniejszy detal jest taki, że gdyby nie pasywna postawa lokalnych mediów, to były przewodniczący Rady Miasta Lublin, Piotr Kowalczyk tak mocno nie zabrnąłby tam, gdzie nie zamierzał się znaleźć wtedy, kiedy zaczynał swoją polityczną ścieżkę.
W tym obszernym opisie politycznej ścieżki jednego z lokalnych samorządowców zabrakło kilka detali, które powodowały, że trwała ona aż 9 lat w swoistym konflikcie interesów. Jednym z tych detali był udział i zwycięstwo w plebiscycie człowieka roku. Plebiscycie jednego z lokalnych dzienników, który był beneficjentem SMS Premium wysyłanych w tym konkursie z telefonów służbowych merytorycznych pracowników Urzędu Miasta Lublin. Drugim detalem była zasadna skarga jednego z mieszkańców naszego miasta na notoryczne łamanie Statutu Lublina przez był... rozwiń
Avatar
Leppky / 21 grudnia 2019 r. o 03:05
+5
Ten od wora i jeziora niech coś osiągnie a nie klepie bajdy o Panu Lepperze. A co Pan zrobił dla wyjaśnienia sprawy "samobójstwa" Pana Leppera? A Tego Gościa od przekrętu "wierzowcowego" to nasi Sąd coś marnie POtraktował. POdejrzewają Go o milion PLN a POręczenie nasiego Sądu mizerniutkie 30 tys PLN. A co z resztą....? Pójdzie do wora czy jeziora???
Zobacz wszystkie komentarze 57

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wyrównane spotkanie i emocjonująca jazda. Zasłużony remis Motoru Lublin z GKM Grudziądz

Wyrównane spotkanie i emocjonująca jazda. Zasłużony remis Motoru Lublin z GKM Grudziądz

Remisem po 45 zakończyło się w sobotę wyjazdowe spotkanie Motoru Lublin z ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz. Patrząc na przebieg całej rywalizacji, był to sprawiedliwy rezultat zmagań, które zakończyły się w deszczowej atmosferze

Avia Świdnik – Siarka Tarnobrzeg 2:1. Podium coraz bliżej

Avia Świdnik – Siarka Tarnobrzeg 2:1. Podium coraz bliżej

Kibice wrócili na stadion w Świdniku i obejrzeli emocjonujące zawody. Co najważniejsze, Avia pokonała Siarkę Tarnobrzeg 2:1. Bohaterem gospodarzy został Kamil Oziemczuk, który w doliczonym czasie gry zdobył zwycięskiego gola. Dzięki temu żółto-niebiescy wskoczyli na czwarte miejsce w tabeli i tracą już tylko dwa „oczka” do trzeciej Stali Stalowa Wola.

Podlasie Biała Podlaska – Lewart Lubartów 0:1. Trzeci raz nie zmarnowali przewagi
film

Podlasie Biała Podlaska – Lewart Lubartów 0:1. Trzeci raz nie zmarnowali przewagi

Lewart prowadził w dwóch ostatnich występach, ale nie wywalczył w nich ani jednego punktu. W sobotę na boisku w Białej Podlaskiej podopieczni Tomasza Bednaruka znowu jako pierwsi strzelili gola. I tym razem nie dali sobie odebrać wygranej, bo pokonali Podlasie 1:0.

Lublin: Przez dwa dni nie przejedziemy częścią ul. Nałkowskich

Lublin: Przez dwa dni nie przejedziemy częścią ul. Nałkowskich

We wtorek i środę nie będzie można przejechać przez odcinek ul. Nałkowskich. Wszystko z powodu remontu jezdni. Prace komplikują się przez pogodę

Sokół Sieniawa – Wisła Puławy 0:1. Awans już pewny!
galeria

Sokół Sieniawa – Wisła Puławy 0:1. Awans już pewny!

Piłkarze z Puław nie czekali z awansem do środy. W sobotę pokonali w Sieniawie tamtejszego Sokoła 1:0. A dobra wiadomość przyszła też ze Stalowej Woli. Stalówka tylko zremisowała u siebie z KS Wiązownica 2:2. Ten wynik zapewnił Wiśle promocję do II ligi już teraz, na siedem kolejek przed zakończeniem rozgrywek.

Nowe propozycje Teatru Andersena
30 maja 2021, 16:00
galeria

Nowe propozycje Teatru Andersena

Teatr Andersena w Lublinie stopniowo przywraca działalność edukacyjną. Wśród nowych propozycji instytucji znajdą się ciekawe spacery teatralne i warsztaty.

Hutnik Kraków – Motor Lublin 5:0. Kuriozalny samobój i kompromitacja na Suchych Stawach

Hutnik Kraków – Motor Lublin 5:0. Kuriozalny samobój i kompromitacja na Suchych Stawach

Dobra passa piłkarzy Marka Saganowskiego została brutalnie przerwana w Krakowie. Motor rozegrał beznadziejne zawody i zasłużenie dostał lanie od Hutnika. Do przerwy było 0:3, a ostatecznie żółto-biało-niebiescy przegrali aż 0:5.

Noc Muzeów 2021. W tym roku więcej można zobaczyć w ciągu dnia [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2021. W tym roku więcej można zobaczyć w ciągu dnia [zdjęcia]

Zamiast pełnoprawnej Nocy Muzeów, w tym roku mamy "Dzień Muzeów". Większość lubelskich instytucji nie zdecydowała się na otwarcie się dla zwiedzających po zmroku.

Kłos Gmina Chełm – Start Krasnystaw 2:2. Mały kroczek do utrzymania
film

Kłos Gmina Chełm – Start Krasnystaw 2:2. Mały kroczek do utrzymania

Pierwsza połowa dla Kłosa, a druga dla Startu. Do przerwy piłkarze Zbigniewa Wójcika prowadzili 2:0 i zmierzali po kolejne zwycięstwa. Piłkarze z Krasnegostawu grali jednak do samego końca. W ostatnich sekundach Dawid Sołdecki wykorzystał rzut karny i zapewnił swojej drużynie remis 2:2.

Górnik Łęczna - Odra Opole 1:1. Stracili wygraną w końcówce
galeria

Górnik Łęczna - Odra Opole 1:1. Stracili wygraną w końcówce

Emocjonujące końcówki meczów w Łęcznej stają się powoli tradycją. Niestety, tym razem zespół trenera Kamila Kieresia prowadząc 1:0 z Odrą Opole dał sobie odebrać wygraną w 90 minucie spotkania. Tym samym łęcznianie nie mogą doczekać się ligowej wygranej od pierwszego kwietnia

Puławy czeka mocniejsze "zaciskanie pasa". Winne jest m.in. ogromne zadłużenie

Puławy czeka mocniejsze "zaciskanie pasa". Winne jest m.in. ogromne zadłużenie

Kolejne cięcia wydatków w przyszłym roku mogą czekać miasto Puławy. Problemem jest nie tylko ogromne zadłużenie. W miejskiej kasie zaczyna brakować pieniędzy. Widać rozjazd pomiędzy tym, ile miasto otrzymuje w podatkach i dotacjach, a tym, ile wydaje na bieżące utrzymanie.

Biletowa rewolucja w Lublinie. Nowe stawki i zasady w komunikacji miejskiej

Biletowa rewolucja w Lublinie. Nowe stawki i zasady w komunikacji miejskiej

Jeszcze w maju zatwierdzona ma być nowa taryfa biletowa dla lubelskiej komunikacji miejskiej. Opłata za przejazd ma zależeć od dystansu: 80 groszy za pierwszy przystanek, 60 za drugi, 50 za trzeci… Zmienią się też rodzaje biletów czasowych

ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz - Motor Lublin. Wyrównana jazda 45:45 [zapis relacji na żywo]

ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz - Motor Lublin. Wyrównana jazda 45:45 [zapis relacji na żywo]

Po ponad dwutygodniowej przerwie żużlowcy Motoru Lublin zmierzą się dzisiaj (godz. 21) na wyjeździe z ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz. To będzie pierwszy dla obu ekip mecz, który z trybun będą obserwować kibice. Transmisję z tego starcia można oglądać na antenie Eleven Sports. Zapraszamy również do śledzenia naszej relacji na żywo.

Azoty Puławy – Orlen Wisła Płock 24:33. Została walka o brąz
galeria

Azoty Puławy – Orlen Wisła Płock 24:33. Została walka o brąz

W meczu na szczycie Azoty Puławy przegrały z Orlen Wisłą Płock 24:33. Porażka gospodarzy praktycznie przesądziła o srebrnym medalu dla płocczan. Puławianie będą walczyć tylko o brąz

Lubelska Scena Poetycka, czyli majowe święto poezji
26 maja 2021, 18:00

Lubelska Scena Poetycka, czyli majowe święto poezji

Dom Słów oraz Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN zapraszają na majowe święto poezji organizowane w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Julii Hartwig. Lubelska Scena Poetycka odbędzie się w dniach 26-28 maja i w całości zostanie przeprowadzona online.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.