Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 maja 2011 r.
14:34
Edytuj ten wpis

Opowiem wam o trzech zbuntowanych Żydówkach

0 11 A A
1 maja 1936 roku. Bela Szapira z Lublina przemawia na wiecu w swoim mieście
1 maja 1936 roku. Bela Szapira z Lublina przemawia na wiecu w swoim mieście

– Lenin i Stalin krytykowali Różę. Naziści zbezcześcili jej grób. Nie możemy oskarżać Luksemburg za represje w ZSRR czy PRL. Dlatego chyba zbyt pochopnie Lublin pozbył się jej ulicy. Rozmowa z dr. Tomaszem Kitlińskim .

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
•W Lublinie trwa międzynarodowy festiwal Transeuropa, poświęcony prawom kobiet i prawom wszelkich mniejszości: seksualnych, etnicznych, religijnych. Bohaterkami pana wystąpienia są: Róża Luksemburg, Bela Szapira i Nan Golding. Dlaczego wybrał pan je z morza milionów kobiecych istnień?

– Po pierwsze: to buntowniczki. Po drugie: ich korzenie sięgają Lubelszczyzny. Różnorodnego – narodowo i ideowo – ale naszego regionu. Wszystkie trzy: Róża, Bela i Nan wywodzą się z rodzin żydowskich i weszły do historii niepokornych. Dziś nazwalibyśmy je kontestatorkami, feministkami, pacyfistkami. Rebelia Róży, Beli i Nan polega na niezgodzie wobec zastanej rzeczywistości, na ich dramatycznym "Nie!” w obliczu krzywdy ludzkiej, na walce o zmianę społeczną, na próbie wprowadzania polityki równych praw.

•Róża Luksemburg miała kiedyś w Lublinie swoją ulicę, ale ta przepadła na fali zmian. Zastąpił Różę ksiądz Jerzy Popiełuszko. Pana zdaniem, to ciekawa osoba i należy się jej nasza uwaga?

– Róża urodziła się w Zamościu, a szkołę średnią ukończyła z oceną celującą w Warszawie. Tam zaangażowała się w działalność polityczną. Nie miała jeszcze 18 lat, a już musiała z tego powodu uciekać do Szwajcarii. Była pierwszą kobietą, która na uniwersytecie w Zurychu obroniła doktorat. Mnóstwo pisała. I to nie tylko książki i artykuły, ale także tworzyła projekty przemian społecznych. Ale to nie przeszkadzało Luksemburg pisać uczuciowe poetyckie listy. A poza tym, zachwycała ją… przyroda, lubiła obserwować ptaki. To, co dziś nam jest w niej bliskie – jako wyróżniająca się oratorka zbierała głos w obronie praw wykluczonych.

•A co z jej poglądami politycznymi i działalnością komunistyczną? Do dziś wielu osobom kojarzy się jako przedstawicielka krwawego terroru minionej epoki…

– Lenin i Stalin krytykowali Różę. Naziści zbezcześcili jej grób. Nie możemy oskarżać Luksemburg za represje w ZSRR czy PRL. Dlatego chyba zbyt pochopnie Lublin pozbył się jej ulicy. Przerażał ją "ultracentralizm” Lenina, jego absolutyzacja partii komunistycznej. Wierzyła raczej w żywiołowość i spontaniczność. Zapominamy, że Róża opowiadała się za demokracją, pluralizmem i wolnością prasy. Występowała przeciwko przymusowi, przemocy i militaryzmowi.


• Może przynajmniej druga pana bohaterka jest mniej kontrowersyjna?

– Bela Szapira całe życie związana była z naszym miastem. W przedwojennym Lublinie działała cała mozaika partii politycznych, w śród nich partia Bund, której przewodziła właśnie Szapira. Bund charakteryzowały idee lewicowe, ale pozostawał on w konflikcie z bolszewikami.

• Czyli Bela jak Róża była kobietą polityczną…

– Szapira robiła wszystko, by polepszyć los najniższych warstw społecznych miasta. W okresie międzywojennym dbała o chorych, bezrobotnych, wykluczonych. W strasznym czasie II wojny światowej, w czasie Zagłady, współpracowała z polskim i żydowskim ruchem oporu. A w lubelskim getcie pomagała w… garkuchni. Jest ofiarą nazizmu, Bela zginęła w obozie w Ravensbrück.

• Historycznie najbliższą nam postacią jest pana trzecia bohaterka, Nan Golin. Może choć ona jest politycznie poprawna?

– Nan Golding to Amerykanka, która nie mogła znieść militarystycznej polityki prezydenta George'a W. Busha i ze Stanów Zjednoczonych przeniosła się do Francji. Jest nam bliska historycznie – bo to współczesna artystka – i sentymentalnie. Rodzina Nan wywodzi się z Lubelszczyzny. Moja trzecia bohaterka tworzy fotografię, którą upomina się o prawa kobiet i mniejszości. Goldin przedstawia – na równych prawach – rozmaite pary miłosne: kobieta–mężczyzna, kobieta–kobieta, mężczyzna–mężczyzna. Ta rozmaitość oddaje różnorodność orientacji miłosnych na Lubelszczyźnie i na całym świecie. Sztuka Nan ostrzega także przed brakiem odpowiedzialności w życiu seksualnym i epidemią HIV/AIDS. Wiele fotografii Goldin ukazuje cierpienie umierających na AIDS. Jedną z prac Goldin można było oglądać w warszawskim Muzeum Narodowym na wystawie "Ars Homo Erotica”, przygotowanej przez Pawła Leszkowicza, który teraz dla lubelskiej Galerii Labirynt stworzył ekspozycję "Miłość to miłość”. Bunt Nan wyraża się poprzez sztukę, tak jak bunt Róży i Beli wyraził się w polityce. Wszystkie trzy panie wyszły z podobnych żydowskich rodzin na Lubelszczyźnie. Wszystkie trzy przejęła niesprawiedliwość, uprzedzenia, zło w społeczeństwie.

• Oprócz złej sławy Luksemburg, Bela i Nan nie są zbyt znane?

– One są znane na świecie. Są zapomniane u nas. I to wielka szkoda. Jeśli chcemy kultywować różnorodność naszego regionu, to pamiętajmy o żydowskich rebeliantkach. To silne osobowości, osoby zdecydowane na radykalne działanie. Zaangażowane w – znów mówiąc językiem współczesnym – aktywizm. Festiwal Transeuropa dotyka właśnie aktywizmu, działalności społecznej w sztuce i społeczeństwie. Historie Nan, Róży i Beli świetnie do tego pasują.


Transeuropa

Trwający od wczoraj do 15 maja w festiwal, to święto feminizmu, ekologii, queer i sztuki wrażliwej społecznie. Ma połączyć sztukę, edukację, publicystykę i performance. Organizatorzy imprezy, która będzie się odbywała w tym samym czasie w kilku miastach Europy (w Polsce tylko w Lublinie), chcą nawiązać do wielości kultur naszego miasta oraz różnorodności tożsamości i orientacji miłosnych. Imprez trzeba szukać w:

• Galerii Labirynt
• Teatrze NN przy Grodzkiej
• Zachęcie przy ul. Obrońców Pokoju
• Spółdzielni przy Obrońców Pokoju
• Tekturze na Wieniawskiej
• Chatce Żaka przy ul. Radziszewskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Program tutaj

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Swojski / 16 maja 2011 o 14:42
0
a jaka tam ta Rosalia (Roza) odkrywcza ???

wszak olbrzymia liczba Zydow popierala socjalizm/komunizm, zas sprawy narodowe obywateli Europy mialy dla nich niewielkie znaczenie. rzecz jasna jesli chodzi o postawe Zydow w chwili, gdy ich ojczyzna juz istnieje, jakos dziwnym trafem sprawy narodowe nie sa juz tak blache.

No i tak konkretnie poprosze - co osiagnela? co uzyskala ? czym sie wslawila ?

Jakos Marii Curie-Sklodowska feministki w pompce maja.
Pewnie dlatego,ze wielka Maria w pomce miala wszystkie deb***ne akcje w postaci plonacych stanikow.
Avatar
halusia / 14 maja 2011 o 21:34
0
może ktoś znał Sarę Nomberg-Przytyk lewicującą żydówkę
Avatar
Tomasz / 13 maja 2011 o 13:26
0
Róża Luksemburg wierzyła w żywiołowość i spontaniczność!

Żywiołowo niektórzy Żydzi z Kresów zrywali Poalskie Godła z urzędów i posterunków, a spontanicznie wydawali NKWD oficerów, podoficerów i ludzi z Korpusu Służby Cywilnej. I ideowo byli oni bliscy poglądom Róży.

A gadki o tym że lubiła ptaki HA HA HA. Żałosne próby przybliżenia "bohaterki". Stalin też obierał dzieciom pomarańcze na pokazowych audiencjach, a Hitler lubił owczarki niemieckie.

Należy normować kontakty między Polakami a Żydami, do Żydów jako narodu mam szacunek, ale takiego wcierania g....na w oczy dawno nie czytałem.
Róża Luksemburg wierzyła w żywiołowość i spontaniczność!

Żywiołowo niektórzy Żydzi z Kresów zrywali Poalskie Godła z urzędów i posterunków, a spontanicznie wydawali NKWD oficerów, podoficerów i ludzi z Korpusu Służby Cywilnej. I ideowo byli oni bliscy poglądom Róży.

A gadki o tym że lubiła ptaki HA HA HA. Żałosne próby przybliżenia "bohaterki". Stalin też obierał dzieciom pomarańcze na pokazowych audiencjach, a Hitler lubił owczarki niemieckie.

Należy normować kontakty między Polakami a Ży... rozwiń
Avatar
TW STOKROTKA / 11 maja 2011 o 19:22
0
[quote name='KK' timestamp='1305032516' post='476521']
I bardzo dobrze że twórców żydokomuny się usuwa z nazewnictwa ,chociaż ta zaraza dalej jest ,nazwiska pozmieniali i dalej mącą ,taka to nacja
[/quote]
SIKORSKI-ten to se znalazl piekne.
Avatar
Adam / 11 maja 2011 o 17:35
0
Fajny wywiad. Z takich postaci w naszej historii można być naprawdę dumnym
Avatar
KK / 10 maja 2011 o 15:01
0
I bardzo dobrze że twórców żydokomuny się usuwa z nazewnictwa ,chociaż ta zaraza dalej jest ,nazwiska pozmieniali i dalej mącą ,taka to nacja
Avatar
Otto Beess / 10 maja 2011 o 08:14
0
[quote name='lbn' timestamp='1304976734' post='476287']
Dziennik nie ma pisać o kim tylko o doktorku z wątpliwym dorobkiem naukowym - piewcy pseudo artystów opluwających Lublin?! Współczuje jego studentom. Jak tak dalej pójdzie to będzie udowadniał, że stalin wielkim polakiem był. SKANDAL!!!
[/quote]


Na razie to zapewne tacy jak szanowny Internauta opluwają Lublin, a nawet go obszczywają i obsrywają g.wnem swoich psów. Bo dzisiaj większość tylko na forach potrafi przejawiać swój lokalny patriotyzm. W terenie rozrzuca się śmieci, wyśmiewa każdą inicjatywę, okrada obcojęzycznych śniadych studentów i puszcza muzę z telefonu.
Wszyscy tu "hunorni" na punkcie swego miasta, ale nie przekłada się to jakoś ani na jego pozytywny wizerunek ani na turystykę, niezależnie od tego czy ulica nosi imię Jana Pawła II czy Bieruta.
Trochę dystansu do siebie i swoich kompleksów.
[quote name='lbn' timestamp='1304976734' post='476287']
Dziennik nie ma pisać o kim tylko o doktorku z wątpliwym dorobkiem naukowym - piewcy pseudo artystów opluwających Lublin?! Współczuje jego studentom. Jak tak dalej pójdzie to będzie udowadniał, że stalin wielkim polakiem był. SKANDAL!!!
[/quote]


Na razie to zapewne tacy jak szanowny Internauta opluwają Lublin, a nawet go obszczywają i obsrywają g.wnem swoich psów. Bo dzisiaj większość tylko na forac... rozwiń
Avatar
DFSGDH / 10 maja 2011 o 00:30
0
To są jakieś kpiny!!! Róża Luksemburg - "zwolenniczka demokracji, pokoju" chciała likwidacji Polski, wymazania jej z mapy europy, wymazania z mapy europy wszystkich państw i utworzenia jednego wielkiego państwa komunistycznego. NIGDY ta antypolska suka nie będzie miała w wolnym Lublinie swojej ulicy!!! Natomiast widzimy, ze poglądy pana dr Tomasza Kitlińskiego są zbieżne z planami likwidacji Polski Róży Luksemburg. Współczuję studentom UMCS mieć takiego wykładowcę.
Avatar
Armiliusz / 9 maja 2011 o 23:38
0
Kitliński, to jeszcze napisz coś pozytywnego o :Fajdze Mindlak-Wolińskiej,Lunie Brestygier-Prajs,Peli Chas,Sarze Hempel...Gempel ?,Alicji Graff....Jeszcze ci podać z kilkanaście propozycji zafajdany naukowcu ?
Avatar
ucms / 9 maja 2011 o 23:36
0
PANIE REKTORZE OCKNIJ SIĘ!!! CZY MY PODATNICY MAMY PŁACIĆ ZA PROMOCJĘ HOMOSEKSUALIZMU I PISANIE "NOWEJ HISTORII" ?! DLA PEWNYCH LUDZI NIE MA MIEJSCACH NA PUBLICZNYCH UCZELNIACH!!!
Avatar
Swojski / 16 maja 2011 o 14:42
0
a jaka tam ta Rosalia (Roza) odkrywcza ???

wszak olbrzymia liczba Zydow popierala socjalizm/komunizm, zas sprawy narodowe obywateli Europy mialy dla nich niewielkie znaczenie. rzecz jasna jesli chodzi o postawe Zydow w chwili, gdy ich ojczyzna juz istnieje, jakos dziwnym trafem sprawy narodowe nie sa juz tak blache.

No i tak konkretnie poprosze - co osiagnela? co uzyskala ? czym sie wslawila ?

Jakos Marii Curie-Sklodowska feministki w pompce maja.
Pewnie dlatego,ze wielka Maria w pomce miala wszystkie deb***ne akcje w postaci plonacych stanikow.
Avatar
halusia / 14 maja 2011 o 21:34
0
może ktoś znał Sarę Nomberg-Przytyk lewicującą żydówkę
Avatar
Tomasz / 13 maja 2011 o 13:26
0
Róża Luksemburg wierzyła w żywiołowość i spontaniczność!

Żywiołowo niektórzy Żydzi z Kresów zrywali Poalskie Godła z urzędów i posterunków, a spontanicznie wydawali NKWD oficerów, podoficerów i ludzi z Korpusu Służby Cywilnej. I ideowo byli oni bliscy poglądom Róży.

A gadki o tym że lubiła ptaki HA HA HA. Żałosne próby przybliżenia "bohaterki". Stalin też obierał dzieciom pomarańcze na pokazowych audiencjach, a Hitler lubił owczarki niemieckie.

Należy normować kontakty między Polakami a Żydami, do Żydów jako narodu mam szacunek, ale takiego wcierania g....na w oczy dawno nie czytałem.
Róża Luksemburg wierzyła w żywiołowość i spontaniczność!

Żywiołowo niektórzy Żydzi z Kresów zrywali Poalskie Godła z urzędów i posterunków, a spontanicznie wydawali NKWD oficerów, podoficerów i ludzi z Korpusu Służby Cywilnej. I ideowo byli oni bliscy poglądom Róży.

A gadki o tym że lubiła ptaki HA HA HA. Żałosne próby przybliżenia "bohaterki". Stalin też obierał dzieciom pomarańcze na pokazowych audiencjach, a Hitler lubił owczarki niemieckie.

Należy normować kontakty między Polakami a Ży... rozwiń
Avatar
TW STOKROTKA / 11 maja 2011 o 19:22
0
[quote name='KK' timestamp='1305032516' post='476521']
I bardzo dobrze że twórców żydokomuny się usuwa z nazewnictwa ,chociaż ta zaraza dalej jest ,nazwiska pozmieniali i dalej mącą ,taka to nacja
[/quote]
SIKORSKI-ten to se znalazl piekne.
Avatar
Adam / 11 maja 2011 o 17:35
0
Fajny wywiad. Z takich postaci w naszej historii można być naprawdę dumnym
Avatar
KK / 10 maja 2011 o 15:01
0
I bardzo dobrze że twórców żydokomuny się usuwa z nazewnictwa ,chociaż ta zaraza dalej jest ,nazwiska pozmieniali i dalej mącą ,taka to nacja
Avatar
Otto Beess / 10 maja 2011 o 08:14
0
[quote name='lbn' timestamp='1304976734' post='476287']
Dziennik nie ma pisać o kim tylko o doktorku z wątpliwym dorobkiem naukowym - piewcy pseudo artystów opluwających Lublin?! Współczuje jego studentom. Jak tak dalej pójdzie to będzie udowadniał, że stalin wielkim polakiem był. SKANDAL!!!
[/quote]


Na razie to zapewne tacy jak szanowny Internauta opluwają Lublin, a nawet go obszczywają i obsrywają g.wnem swoich psów. Bo dzisiaj większość tylko na forach potrafi przejawiać swój lokalny patriotyzm. W terenie rozrzuca się śmieci, wyśmiewa każdą inicjatywę, okrada obcojęzycznych śniadych studentów i puszcza muzę z telefonu.
Wszyscy tu "hunorni" na punkcie swego miasta, ale nie przekłada się to jakoś ani na jego pozytywny wizerunek ani na turystykę, niezależnie od tego czy ulica nosi imię Jana Pawła II czy Bieruta.
Trochę dystansu do siebie i swoich kompleksów.
[quote name='lbn' timestamp='1304976734' post='476287']
Dziennik nie ma pisać o kim tylko o doktorku z wątpliwym dorobkiem naukowym - piewcy pseudo artystów opluwających Lublin?! Współczuje jego studentom. Jak tak dalej pójdzie to będzie udowadniał, że stalin wielkim polakiem był. SKANDAL!!!
[/quote]


Na razie to zapewne tacy jak szanowny Internauta opluwają Lublin, a nawet go obszczywają i obsrywają g.wnem swoich psów. Bo dzisiaj większość tylko na forac... rozwiń
Avatar
DFSGDH / 10 maja 2011 o 00:30
0
To są jakieś kpiny!!! Róża Luksemburg - "zwolenniczka demokracji, pokoju" chciała likwidacji Polski, wymazania jej z mapy europy, wymazania z mapy europy wszystkich państw i utworzenia jednego wielkiego państwa komunistycznego. NIGDY ta antypolska suka nie będzie miała w wolnym Lublinie swojej ulicy!!! Natomiast widzimy, ze poglądy pana dr Tomasza Kitlińskiego są zbieżne z planami likwidacji Polski Róży Luksemburg. Współczuję studentom UMCS mieć takiego wykładowcę.
Avatar
Armiliusz / 9 maja 2011 o 23:38
0
Kitliński, to jeszcze napisz coś pozytywnego o :Fajdze Mindlak-Wolińskiej,Lunie Brestygier-Prajs,Peli Chas,Sarze Hempel...Gempel ?,Alicji Graff....Jeszcze ci podać z kilkanaście propozycji zafajdany naukowcu ?
Avatar
ucms / 9 maja 2011 o 23:36
0
PANIE REKTORZE OCKNIJ SIĘ!!! CZY MY PODATNICY MAMY PŁACIĆ ZA PROMOCJĘ HOMOSEKSUALIZMU I PISANIE "NOWEJ HISTORII" ?! DLA PEWNYCH LUDZI NIE MA MIEJSCACH NA PUBLICZNYCH UCZELNIACH!!!
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora?

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora? 0 0

12 tys. zł nagrody rocznej może dostać dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Zdaniem jednego z członków rady społecznej lecznicy w obecnej napiętej sytuacji to nieetyczne, a związkowcy pytają o uczciwość.

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu
galeria

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu 4 3

Pożar samochodu wybuchł wczoraj w nocy na parkingu przy ul. Wiejskiej w Zamościu.

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo 3 2

Po dwóch kompletnie nieudanych sezonach zielono-czarni rozpoczynają zmagania w II lidze. W sobotę podopieczni trenera Rafała Wójcika zmierzą się na wyjeździe z Gryfem Wejherowo. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia] 19 11

Przedsiębiorcę z Lublina spotkał ogromny pech. Należąca do niego ciężarówka zapaliła się w trakcie jazdy. Co gorsza, wandale nie oszczędzili ładunku jaki znajdował się na naczepie. Teraz pan Michał chce złapać grafficiarzy dzięki zaoferowanym informatorom pieniądzom.

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki]
galeria

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki] 4 2

W oparciu o wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych sprawdziliśmy, które szkoły uczą najlepiej. Na naszej liście znalazły się placówki z poszczególnych powiatów i miast regionu.

Lewart ciągle szuka wzmocnień

Lewart ciągle szuka wzmocnień 1 0

Łukasz Mierzejewski musi w lecie porządnie przebudować swoją drużynę. Lewart stracił wielu ważnych zawodników. Z klubem pożegnali się chociażby: Michał Zuber, Arkadiusz Adamczuk, czy Kamil Piasek

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne
film

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne 2 7

Podczas wycieczki szkolnej Paweł poczuł się źle. Jego poważny stan zlekceważyła wychowawczyni klasy, a potem dwukrotnie załoga karetki pogotowia. Matka wzywająca pomoc, usłyszała, że jest „panikarą”, a lekarz wpisał w kartę pacjenta, że dziecko „udaje nieprzytomnego”.

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski!

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski! 1 1

Dzisiaj o godz. 9 w Lublinie rozpoczęły się mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Jako pierwsi walkę o medale rozpoczęli chodziarze rywalizujący na dystansie 10 km. O godz. 10 swoje umiejętności zaprezentują chodziarki.

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza 11 15

Prezydent Lublina wycofuje się ze słowa „kumoterstwo”, które znalazło się w podpisanym przez niego dokumencie z wnioskami z kontroli przeprowadzonej w Centrum Kultury. Dokument, o którym pisaliśmy obszernie tydzień temu, stał się powodem kolejnej politycznej burzy.

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu 2 2

Lubelska klasa okręgowa Zespoły rozgrywają już pierwsze sparingi. Uwagę przyciąga debiut w roli trenera Orionu Niedrzwica Jacka Paździora

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami
film

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami 0 2

– Jest to zorganizowana zemsta i odwet na mnie ze strony poprzedniego kierownictwa CBA oraz obecnego kierownictwa CBA – powiedział Paweł Wojtunik po opuszczeniu krakowskiej prokuratury.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07]
20 lipca 2018, 0:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Pierwsza noc oczyszczenia oraz Sicario 2 to jedne z tytułów, które zawitają w piątek na ekranach lubelskich kin. Przedpremierowo będzie też można zobaczyć kontynuację przeboju Mamma Mia. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend?
film

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend? 3 0

Piątek deszczowy, ale sobota i niedziela z większymi przejaśnieniami. Sprawdź prognozę pogody na weekend 20-22 lipca w woj. lubelskim.

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu
Alarm 24

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu 7 4

Spółdzielcy ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota” w Łęcznej skierowali sprawę do prokuratury. Chodzi o nagranie, na którym słychać wypowiedź jednego z członków zarządu spółdzielni. W dość obcesowych słowach określa spółdzielców.

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo]
film

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo] 0 0

Burze i towarzyszące im ulewy w wielu rejonach Polski spowodowały znaczne zniszczenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!