Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 maja 2011 r.
14:34
Edytuj ten wpis

Opowiem wam o trzech zbuntowanych Żydówkach

0 11 A A
1 maja 1936 roku. Bela Szapira z Lublina przemawia na wiecu w swoim mieście
1 maja 1936 roku. Bela Szapira z Lublina przemawia na wiecu w swoim mieście

– Lenin i Stalin krytykowali Różę. Naziści zbezcześcili jej grób. Nie możemy oskarżać Luksemburg za represje w ZSRR czy PRL. Dlatego chyba zbyt pochopnie Lublin pozbył się jej ulicy. Rozmowa z dr. Tomaszem Kitlińskim .

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
•W Lublinie trwa międzynarodowy festiwal Transeuropa, poświęcony prawom kobiet i prawom wszelkich mniejszości: seksualnych, etnicznych, religijnych. Bohaterkami pana wystąpienia są: Róża Luksemburg, Bela Szapira i Nan Golding. Dlaczego wybrał pan je z morza milionów kobiecych istnień?

– Po pierwsze: to buntowniczki. Po drugie: ich korzenie sięgają Lubelszczyzny. Różnorodnego – narodowo i ideowo – ale naszego regionu. Wszystkie trzy: Róża, Bela i Nan wywodzą się z rodzin żydowskich i weszły do historii niepokornych. Dziś nazwalibyśmy je kontestatorkami, feministkami, pacyfistkami. Rebelia Róży, Beli i Nan polega na niezgodzie wobec zastanej rzeczywistości, na ich dramatycznym "Nie!” w obliczu krzywdy ludzkiej, na walce o zmianę społeczną, na próbie wprowadzania polityki równych praw.

•Róża Luksemburg miała kiedyś w Lublinie swoją ulicę, ale ta przepadła na fali zmian. Zastąpił Różę ksiądz Jerzy Popiełuszko. Pana zdaniem, to ciekawa osoba i należy się jej nasza uwaga?

– Róża urodziła się w Zamościu, a szkołę średnią ukończyła z oceną celującą w Warszawie. Tam zaangażowała się w działalność polityczną. Nie miała jeszcze 18 lat, a już musiała z tego powodu uciekać do Szwajcarii. Była pierwszą kobietą, która na uniwersytecie w Zurychu obroniła doktorat. Mnóstwo pisała. I to nie tylko książki i artykuły, ale także tworzyła projekty przemian społecznych. Ale to nie przeszkadzało Luksemburg pisać uczuciowe poetyckie listy. A poza tym, zachwycała ją… przyroda, lubiła obserwować ptaki. To, co dziś nam jest w niej bliskie – jako wyróżniająca się oratorka zbierała głos w obronie praw wykluczonych.

•A co z jej poglądami politycznymi i działalnością komunistyczną? Do dziś wielu osobom kojarzy się jako przedstawicielka krwawego terroru minionej epoki…

– Lenin i Stalin krytykowali Różę. Naziści zbezcześcili jej grób. Nie możemy oskarżać Luksemburg za represje w ZSRR czy PRL. Dlatego chyba zbyt pochopnie Lublin pozbył się jej ulicy. Przerażał ją "ultracentralizm” Lenina, jego absolutyzacja partii komunistycznej. Wierzyła raczej w żywiołowość i spontaniczność. Zapominamy, że Róża opowiadała się za demokracją, pluralizmem i wolnością prasy. Występowała przeciwko przymusowi, przemocy i militaryzmowi.


• Może przynajmniej druga pana bohaterka jest mniej kontrowersyjna?

– Bela Szapira całe życie związana była z naszym miastem. W przedwojennym Lublinie działała cała mozaika partii politycznych, w śród nich partia Bund, której przewodziła właśnie Szapira. Bund charakteryzowały idee lewicowe, ale pozostawał on w konflikcie z bolszewikami.

• Czyli Bela jak Róża była kobietą polityczną…

– Szapira robiła wszystko, by polepszyć los najniższych warstw społecznych miasta. W okresie międzywojennym dbała o chorych, bezrobotnych, wykluczonych. W strasznym czasie II wojny światowej, w czasie Zagłady, współpracowała z polskim i żydowskim ruchem oporu. A w lubelskim getcie pomagała w… garkuchni. Jest ofiarą nazizmu, Bela zginęła w obozie w Ravensbrück.

• Historycznie najbliższą nam postacią jest pana trzecia bohaterka, Nan Golin. Może choć ona jest politycznie poprawna?

– Nan Golding to Amerykanka, która nie mogła znieść militarystycznej polityki prezydenta George'a W. Busha i ze Stanów Zjednoczonych przeniosła się do Francji. Jest nam bliska historycznie – bo to współczesna artystka – i sentymentalnie. Rodzina Nan wywodzi się z Lubelszczyzny. Moja trzecia bohaterka tworzy fotografię, którą upomina się o prawa kobiet i mniejszości. Goldin przedstawia – na równych prawach – rozmaite pary miłosne: kobieta–mężczyzna, kobieta–kobieta, mężczyzna–mężczyzna. Ta rozmaitość oddaje różnorodność orientacji miłosnych na Lubelszczyźnie i na całym świecie. Sztuka Nan ostrzega także przed brakiem odpowiedzialności w życiu seksualnym i epidemią HIV/AIDS. Wiele fotografii Goldin ukazuje cierpienie umierających na AIDS. Jedną z prac Goldin można było oglądać w warszawskim Muzeum Narodowym na wystawie "Ars Homo Erotica”, przygotowanej przez Pawła Leszkowicza, który teraz dla lubelskiej Galerii Labirynt stworzył ekspozycję "Miłość to miłość”. Bunt Nan wyraża się poprzez sztukę, tak jak bunt Róży i Beli wyraził się w polityce. Wszystkie trzy panie wyszły z podobnych żydowskich rodzin na Lubelszczyźnie. Wszystkie trzy przejęła niesprawiedliwość, uprzedzenia, zło w społeczeństwie.

• Oprócz złej sławy Luksemburg, Bela i Nan nie są zbyt znane?

– One są znane na świecie. Są zapomniane u nas. I to wielka szkoda. Jeśli chcemy kultywować różnorodność naszego regionu, to pamiętajmy o żydowskich rebeliantkach. To silne osobowości, osoby zdecydowane na radykalne działanie. Zaangażowane w – znów mówiąc językiem współczesnym – aktywizm. Festiwal Transeuropa dotyka właśnie aktywizmu, działalności społecznej w sztuce i społeczeństwie. Historie Nan, Róży i Beli świetnie do tego pasują.


Transeuropa

Trwający od wczoraj do 15 maja w festiwal, to święto feminizmu, ekologii, queer i sztuki wrażliwej społecznie. Ma połączyć sztukę, edukację, publicystykę i performance. Organizatorzy imprezy, która będzie się odbywała w tym samym czasie w kilku miastach Europy (w Polsce tylko w Lublinie), chcą nawiązać do wielości kultur naszego miasta oraz różnorodności tożsamości i orientacji miłosnych. Imprez trzeba szukać w:

• Galerii Labirynt
• Teatrze NN przy Grodzkiej
• Zachęcie przy ul. Obrońców Pokoju
• Spółdzielni przy Obrońców Pokoju
• Tekturze na Wieniawskiej
• Chatce Żaka przy ul. Radziszewskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Program tutaj

Pozostałe informacje

Parking pod Areną Lublin – konieczność opłat czy nieporozumienie?

Parking pod Areną Lublin – konieczność opłat czy nieporozumienie?

Czy kibice Motoru Lublin powinni płacić za parking pod stadionem w trakcie meczu? Jeden z czytelników wyraził swoje oburzenie w tej sprawie. Urzędnicy tłumaczą, że opłaty są konieczne, ale czy problem można rozwiązać inaczej?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Latem w Łęcznej doszło do gruntownej przebudowy zespołu. Ciężar stworzenia nowej drużyny wziął na swoje barki trener Pavol Stano, który przez pewien okres pełnił tez funkcję dyrektora sportowego po odejściu Veljko Nikitovicia. Słowak świetnie poradził sobie w tej roli, ale rzecz jasna nie każdy z transferów okazał się trafiony. Dlatego klubowi działacze zaczęli „zimowe porządki” i pożegnali się z jednym z zawodników

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)
imprezy
13 grudnia 2024, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie.

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dnia 29 listopada 2024 roku w siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9A Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa (UMWL) w Lublinie Anna Brzyska, wręczyli nagrody Laureatom oraz Wyróżnionym w piątej edycji konkursu plastycznego pn. Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoja okolicę.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium