Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 lipca 2006 r.
16:38
Edytuj ten wpis

Opus angelorum

W Polsce odżywa kult aniołów. Anioły pomagają i uzdrawiają. Czy ich rosnąca popularność wiąże się z tajemniczą organizacją, którą krytykowali i Joseph Ratzinger, i Jan Paweł II?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Opus Angelorum. Po niemiecku: Engelverk. Po polsku Dzieło Aniołów.
Wszystko zaczęło się w Austrii, 20 kwietnia 1961 r., kiedy powstała organizacja pod nazwą Schutzengelbruderschaft (Bractwo Aniołów Stróżów).
Założyli ją ludzie zafascynowani objawieniami Gabriele Bitterlich. Na działalność bractwa wydał zgodę wczesny biskup Innsbrucku, Paul Rusch.
Wystarczyły dwa lata i grupa pasjonatów zmieniła się w prężną organizację pod nazwą Engelwerk (a potem Opus Angelorum, by podkreślić swój międzynarodowy charakter).
Nazwa nawiązuje też do Opus Dei, potężnej, wpływowej i tajemniczej organizacji.
Ale Dzieło Anielskie jest jeszcze bardziej tajemnicze.

Sekrety objawień
O objawieniach prywatnych osób mówiono już w średniowieczu. Najsłynniejsze miały miejsce w XIX wieku (La Salette, Lourdes) i na początku XX wieku; w Fatimie. Brzmi to niewiarygodnie, ale w latach 1933 -1989 naliczono w kościele katolickim 366 objawień.
Największe wrażenie na wiernych wywołuje ciało Bernardetty Soubirous, której objawiła się Matka Boska. Od 16 lat ciało Bernadetty spoczywa w szklanym sarkofagu i zachowuje niezwykłą świeżość; wygląda jakby spała. A przecież w dniu pogrzebu ciało zostało zamknięte w dębowej trumnie. Dopiero jesienią 1909 dokono tak zwanego kanonicznego "rozpoznania ciała zmarłej”.
Po zdjęciu wieka ukazał się "zdumiewający i szokujący widok idealnie zachowanego ciała Bernadety, chociaż jej habit był zmurszały i mokry. Z jej twarzy promieniuje dziewicze piękno, oczy ma zamknięte, jakby była pogrążona w spokojnym śnie, usta nieco rozchylone. Skóra w idealnym stanie. Ręce złożone na piersi i owinięte różańcem, który już mocno pordzewiał. Paznokcie u rąk i nóg są również w doskonałym stanie - czytamy w protokole kościelnym.
Ale nie wszystkie objawienia Kościół uznaje.

Zła angelologia
Tak jak nie uznał objawienia Gabriele Bitterlich, do której w nocy miał przyjść anioł.
W trakcie objawień Gabriele miała otrzymać informacje o aniołach, ich imionach, sprawowanych przez nich funkcjach i podziałach na grupy.
Kościół zareagował ostro. W 1977 roku kardynał Joseph Höffner, arcybiskup Kolonii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec skierował list do Stolicy Apostolskiej, prosząc o zbadanie nauczania i praktyk Opus Angelorum.
Siedem lat później kardynał Höffner dostał odpowiedź:
Kongregacja Nauki i Wiary stwierdziła, że Opus Angelorum musi być posłuszne nauczaniu Kościoła. Jej członkom nie wolno używać imion aniołów z domniemanego objawienia Gabriele Bitterlich.
W 1992 roku do akcji wkroczył kardynał Joseph Ratzinger, obecnie papież Benedykt XVI. Stwierdził, że angelologia propagowana przez Opus Angelorum i wynikające z niej praktyki są obce Pismu św. i tradycji. jednak komentatorzy najwięcej uwagi poświęcili tajemniczu zdaniu z dekretu Ratzingera: "Są zabronione różne formy poświęcenia się aniołom (Engelweihen) praktykowane w Opus Angelorum.
Na czym polega Engelweihen?
Niewiadomo. To pilnie strzeżona tajemnica.

Klasyfikacja aniołów
W Internecie można znaleźć dziesiątki portali poświęconych aniołom. Ich liczba wciąż rośnie.
Dowiemy się tam, że w niebie mieszkają Serafiny, anioły miłości, światła i ognia. I Cherubiny, strażnicy gwiazd stałych, niebiańscy kronikarze, dawcy wiedzy.
Albo Trony, przynoszące sprawiedliwość Boga. Anioły Panowania regulują anielskie obowiązki. Anioły Cnoty czynią cuda na ziemi, obdarzają wdziękiem i męstwem.
Anioły Moce (Władze) powstrzymują wysiłki demonów, które chcą zniszczyć świat. Archanioły i Anioły - opiekunowie ludzi i wszystkich rzeczy materialnych.

Anioły w Lublinie
W księgarniach mnożą się książki o aniołach. Anioły wdarły się do kart tarota, obsiadły półki butików i fruwają po obrazach największych polskich malarzy.
Do Gołębia pod Puławami - gdzie znajduje się Domek Loretański - przyjeżdżają ludzie z całej Polski, by usłyszeć szum anielskich skrzydeł.
W Lublinie najwięcej aniołów znajduje się w kaplicy św. Trójcy na zamku. A dyrektor Zygmunt Nasalski zapewnia, że w kaplicy pulsuje źródło mocy.
Zbigniew Święch, autor słynnych książek o klątwach Jagiellonów, twierdzi, że odkąd Archanioł Michał zstąpił na ziemię w Lublinie i przyśnił się Leszkowi Czarnemu, Lublin jest Miastem Aniołów.

e-Anioł
Na Świętej Górze w Gostyniu działa klasztor Księży Filipinów. Prefektem Domu Rekolekcyjnego jest ks. Dariusz Dąbrowski, który zrobił furorę w Polsce kilkudniowymi rekolekcjami poświęconymi aniołom.
- Bóg dał nam anioły, po to, żeby pomagały człowiekowi. Każdy ma Anioła Stróża. Cieszy się, gdy go zauważamy, smuci, gdy jest bezczynny - tłumaczy ks. Dąbrowski.
Na anielskich rekolekcjach była Teresa (imię zmienione), profesor na jednej z lubelskich uczelni.
Kogo spodziewała się tam spotkać?
- Normalnych ludzi. Spragnionych kontaktu z aniołami. Ja mam z nimi dobry kontakt. Rozmawiam, zasięgam rady, widzę ich cienie, gdy stoją przy mnie - mówi Teresa.
• Czy zna pani Opus Angelorum?
- Z ich strony internetowej. Utrzymuję kontakty mailowe.
• Czy zapisałaby się pani do Dzieła Aniołów?
- Gdyby była taka możliwość - tak.
• Dlaczego?
- Intrygują mnie.
Następne anielskie rekolekcje w Gostyniu za rok.
Ale już można zapisać się przez Internet.
Waldemar Sulisz

Pozostałe informacje

Auto szorowało po asfalcie

Jechał gratem na zakazie

Policjanci z ryckiej drogówki pełnili służbę na terenie Dęblina. Na ulicy Kockiej zauważyli osobowe renault, które tylnym zderzakiem niemalże ocierało o nawierzchnię. Wszystko wskazywało na to, że pojazd jest poważnie uszkodzony i nie ma prawa jeździć po drodze publicznej.

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK
ZDJĘCIA
galeria

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK

Czwarta po rundzie zasadniczej PlusLigi Bogdanka LUK Lublin w sobotę wywalczyła pierwszy w historii klubu tytuł mistrza Polski. Jak spotkanie i ten sezon oceniają siatkarze i eksperci?

PGE MKS FunFloor zakończył występy u siebie wygraną z Gnieznem

Udane pożegnanie, PGE MKS FunFloor Lublin bez problemów pokonał rywalki z Gniezna

Szczypiornistki PGE MKS FunFloor w niedzielny wieczór pożegnały się ze swoimi kibicami. W ostatnim, domowym meczu sezonu 24/25 lublinianki pokonały w hali Globus MKS URBiS Gniezno 36:31. Bohaterką spotkania była Magda Balsam, która rzuciła aż 11 bramek.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Górnik Łęczna w niedzielę przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką i jego szanse na zajęcie miejsca w strefie barażowej spadły do minimum. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu ekip?

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia
ZDJĘCIA
galeria

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia

Biało-czerwone flagi, średniowieczni wojowie i echo hymnu rozbrzmiewające w sercu miasta – tak Lublin świętował jedną z najważniejszych rocznic w historii Polski.

Cyklista w drodze do więzienia

Napadł na lombard, czmychnął na rowerze. Teraz nie pojeździ nawet 7,5 roku

Kryminalni z lubartowskiej komendy zatrzymali 26-latka, który pod koniec kwietnia b.r. wtargnął do jednego z miejscowych lombardów i ukradł tacę ze złotą biżuterią. Z łupem w ręku złodziej uciekł, odjeżdżając rowerem. Pokrzywdzony właściciel oszacował wówczas straty na kilkanaście tysięcy złotych.

Rowerowa wiosna w Świdniku

Rowerowa wiosna w Świdniku

To lepsze i zdrowsze rozwiązanie od siedzenia w domu przez komputerem. Władze Świdnika zachęcają dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu. Służy temu akcja „Rowerowa Wiosna w Świdniku”.

Justyna Szafranek i Dorota Krać z Polskiego Związku Niewidomych w Lublinie podkreślają, że najwięcej barier powoduje zbyt mała świadomość na temat specyfiki dysfunkcji wzroku Codzienne bariery to nie tylko schody, ale porzucone hulajnogi i krawężniki
Magazyn

Codziennych barier jest coraz mniej. Osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć jak inni

Miasto rozbudowuje infrastrukturę, oferuje asystentów, dostosowuje szkoły i wspiera edukację. Ale osoby z niepełnosprawnością wciąż wskazują na bariery, które dla innych są niewidoczne.

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Kibice, którzy wspierają Górnika Łęczna od kilku ładnych lat doskonale wiedzą, że mecze zielono-czarnych z Bruk-Bet Tetmaliką Nieciecza bywają bardzo emocjonujące. Tak też było w niedzielę. Popularne „Słoniki” wygrały u siebie 3:1, ale spotkanie było zdecydowanie bardziej emocjonujące i zacięte niż wskazuje na to wynik

Kamil Ożarowski chce pomóc wychowankom domu dziecka w Zwierzyńcu

Opuści salon masażu i ruszy przez Polskę. Robi to dla dzieci

Pomysł: Pokonać na nartorolkach Polskę od Zakopanego po Hel. Cel: Pomóc potrzebującym dzieciom, chorym i z domów dziecka. Dlatego właśnie Kamil Ożarowski, właściciel salonu masażu z Zamościa podjął się "Biegu po uśmiech". Wspiera go Stowarzyszenie Dwa Domki.

Piknik był niebywałą frajdą dla dzieci
ZDJĘCIA
galeria

Transportowa niedziela z historią i przyszłością – Piknik Europejski na Placu Zamkowym

Zamek, zabytki i… Ikarus. W niedzielne popołudnie Plac Zamkowy w Lublinie zamienił się w kolorową zajezdnię pełną uśmiechów, zabawy i miejskiej mobilności z przeszłości i przyszłości. Wszystko za sprawą Europejskiego Pikniku Transportowego 2025 – flagowego wydarzenia lokalnych obchodów Dni Funduszy Europejskich.

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina

Ponad 80 zawodników z Polski i różnych stron świata ściga się w Lublinie podczas „XXVIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów" oraz VI "Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny”.

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin
Foto
galeria

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin

W Rzucie Beretem majówka nabrała rumieńców szybciej niż policzki po trzecim drinku. Było głośno, gorąco i z odrobiną szaleństwa – czyli dokładnie tak, jak lubicie. Zobaczcie, kto rzucił beretem... i resztą garderoby oraz jak się bawił Lublin.

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek przygotowuje największy w historii spółki program inwestycyjny, czyli gruntowną przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Świdniku. Będzie to kosztować blisko 53 mln zł, a jego realizacja planowana jest na lata 2025-2034.

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie
WIDEO
film

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie

Wojciech Cejrowski odwiedził Lublin z nowym stand-up’em podróżniczym. Choć znany jest z podróżniczych opowieści i kontrowersyjnych wypowiedzi, tym razem stawia na stand-up – ale w zupełnie innym stylu niż ten, do którego przyzwyczaili nas polscy komicy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium