Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 marca 2012 r.
14:19
Edytuj ten wpis

Palikota droga do władzy

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
1 10 A A
 (Wojtek Nieśpiałowski)
(Wojtek Nieśpiałowski)

Notowania Tuska, rządu i Platformy Obywatelskiej lecą w dół. Ludowcy krytykują pomysły na reformę emerytalną, Kwaśniewski odchudza się i znów chce jednoczyć lewicę. Czy to oznacza, że nadchodzi czas Palikota?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Donald Tusk nie ma łatwo. Po 100 dniach jego nowego rządu 55 proc. badanych osób twierdzi, że robi to gorzej, niż przypuszczali, 36 proc. – mniej więcej tak jak się spodziewali, a tylko 2 proc. – lepiej niż sądzili (badania CBOS ogłoszone tydzień temu, a przeprowadzone na próbie 999 osób).
Kilka dni wcześniej okazało się, że Tusk ma najgorsze wyniki w badaniach zaufania do polityków od początku urzędowania. Jednak nie tylko słabe wyniki sondaży spędzają sen z oczu Tuskowi.

Kwaśniewski skleja

Koalicjanci z PSL chcą opóźnić reformę emerytalną i nie godzą się na późniejsze przechodzenie kobiet na emeryturę.

Premiera przestały lubić media, czyli jak zgrabnie, ujęli dziennikarze, "przestał być teflonowy”.
Obywatele wciąż pamiętają sprawę ACTA (premier bronił kontrowersyjnego układu jak lew, a po wybuchu protestów wycofał się), awanturę z refundacją leków, a na dokładkę co kilka dni Joanna Mucha zaskakuje opinię publiczną czymś nowym (ostatnio kazała mówić na siebie "ministra”).

Lewica zamierza wykorzystać słabość niezniszczalnego dotychczas Donalda Tuska. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski po raz kolejny postanowił jednoczyć lewicę. Organizuje cykl spotkań pod hasłem "Dialog i przyszłość”. Spotyka się z Januszem Palikotem. Szef Ruchu swojego imienia wciąż ma łatkę skandalisty i mimo wyborczego sukcesu (jego partia jest trzecią siłą w Sejmie) wielu traktuje go jako żartownisia od sztucznego penisa i świńskiego ryja. Dzięki współpracy z Kwaśniewskim spłynie na niego nieco autorytetu byłego prezydenta.

Magia nazwiska

W dodatku, wciąż działająca magia nazwiska Kwaśniewskiego może ściągnąć do Ruchu Palikota lewicowych polityków, którym nie po drodze z SLD.

Najnowszy "Tygodnik Powszechny” przekonuje, że lewica sklecana przez Kwaśniewskiego i Palikota może być alternatywą dla Platformy. "Palikot był kolegą wielu posłów PO, którzy może teraz żałują, że zabrakło im odwagi, gdy on wyruszał na niepewne. (…) W PO są szaraczkami, u Palikota, gdzie brak doświadczonych polityków, mieliby więcej do powiedzenia” – czytamy w tygodniku.

Ludowcy kalkulują

Warunkiem wejścia palikotowców do rządu jest rozpad sojuszu Platformy z ludowcami.

– Nie sądzę, żeby nastąpiła zmiana w koalicji PO –PSL. Przetrwała już cztery lata. A Janusz Palikot ciągle wysyła sygnały, że chciałby wejść do rządu. Wiele razy sugerował, że koalicja rozpada się. Chodzi mu pewnie o budowanie przekazu, że jest ważnym i wpływowym politykiem – ocenia Grzegorz Raniewicz, poseł PO z Chełma.

Prof. Stanisław Michałowski, politolog z UMCS, przypomina, że w stosunkach między PO i PSL jest kilka zapalnych punktów, np. sprawa emerytur. – Nie jest pewne, czy ludowcy zawsze będą stali przy Platformie. Trzeba pamiętać, że kiedyś powiedzieli wychodzimy i opuścili koalicję rządową tworzoną
z SLD i Unią Pracy.

Nie zrezygnują z tego wszystkiego

Można się spodziewać, że Waldemar Pawlak, lider ludowców, zrobi przed wyborami kalkulację, czy warto zostać w rządzie czy przejść do opozycji. Taka decyzja zapadnie wcześniej, jeśli pogorszy się sytuacja gospodarcza lub wzrosną napięcia społeczne. Już teraz PSL straszy koalicjanta. Szef klubu parlamentarnego ludowców zagroził, że jeśli PO zagłosuje za reformą emerytalną razem z Ruchem Palikota, to koalicja rządowa będzie zagrożona.

– Ludowcy zatrudnili mnóstwo ludzi w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w Agencji Nieruchomości Rolnych czy w Agencji Rynku Rolnego, a także objęło kilka ważnych resortów. Nie wyobrażam sobie, żeby PSL zrezygnowało z tego wszystkiego – ocenia Andrzej Rozenek, rzecznik prasowy Ruchu Palikota.

Palikot jest za, a nawet przeciw

A czy koalicja z Ruchem Palikota jest do przełknięcia dla posłów partii Tuska?

– Ja bym nie przyłożył ręki do realizacji ich postulatów. One są socjalistyczne i szczególnie w dobie kryzysu rozłożyłyby gospodarkę – Raniewicz dodaje, że również jego poglądy obyczajowe są dosyć konserwatywne. Według komentatorów, posłowie Platformy o bardziej tradycyjnych poglądach obawiają się, że Donald Tusk pójdzie na współpracę z Palikotem.

Naturalnie: jak każdy polityk, Palikot jest w polityce żeby rządzić. Raz zapewnia, że nie ma mowy o koalicji z Tuskiem. Innego dnia zapowiada rozmowy polityczne z premierem. Rąbka politycznych planów uchylił w najnowszej "Polityce”. Pytany czy chce być premierem czy prezydentem odpowiedział: ”Oczywiście, premierem, ale oczywiście wystartuje w wyborach prezydenckich w 2015 roku, gdyż jako szef partii jestem do tego zobowiązany”. Choć Palikot nie szczędzi kpin na temat osiągnięć 100 dni rządu, jednocześnie potrafi ciepło ocenić premiera. "Tusk jest niewątpliwie najwybitniejszym politykiem 20-lecia. (…) On jeszcze z tego wyjdzie, otrzepie się, choć nie wróci na pozycję dającą mu 40 proc. poparcia” – mówi w wywiadzie.

Każdy gra o swoje

– Jakaś lewica wokół Aleksandra Kwaśniewskiego może powstać, choć były prezydent już nie pierwszy raz próbuje ją tworzyć i niewiele z tego wynikało – przypomina prof. Stanisław Michałowski i dodaje, że Palikot i Leszek Miller (lider SLD) grają o swoje i każdy będzie próbował przedstawić się jako bardziej "lewicowy” czy prospołeczny.

– Nie sądzę, żeby zgodnie współpracowali. Zazwyczaj partie dostają od wyborców premię za współpracę przed wyborami, a do tych jeszcze daleko.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
j....... / 4 marca 2012 o 17:56
0
N I E !!! dla emerytur 67 lat N I E !!! nigdy
Avatar
j....... / 4 marca 2012 o 17:55
0
N I E !!! dla emerytur 67 lat N I E !!! nigdy
Avatar
Ala / 4 marca 2012 o 17:51
0
emerytury 67 lat N I E !!! , N I E !! ani dla młodych ani dla starych panie Palikot i całe PO
Avatar
Gość / 3 marca 2012 o 20:58
0
To tylko ku***Y mogły na niego zagłosować i dać mu p..rącie.
Avatar
Gość / 3 marca 2012 o 20:21
0
Panie prof. Pan mija się z prawdą. Zielone buraki sami koalicji nie opuścili. Dostali od SLD kopniaka, że przez pewien czas nie wiedzieli co się z nimi dzieje. Teraz też tej koalicji nie opuszczą. Chłopy mają do spłacenia ponad 20 melony i to jest dla nich problem. Mają zrobić składkę, a z czego zrobią kasiorę jak ich wypie....ą.
Avatar
TS / 3 marca 2012 o 18:11
0
Re leś Motłoch nie czai nic i na wyborach głosował na pedałów tak że wszystko jest możliwe!!!!!
Avatar
leś / 3 marca 2012 o 17:33
0
Palikot zmarnował swoje szanse.Ludzie nie zapomną mu świńskiego penisa i sztucznego łba.
Avatar
Gość / 3 marca 2012 o 15:49
0
"Pali kot, ciągnij pałę" tak krzyczeli za nim na demonstracji przeciw ACTA. I tyle w tym temacie.
Ten pajac może sobie pomarzyć o przejęciu władzy co najwyżej w jakimś wychodku.
Avatar
kuzyn_maupy / 3 marca 2012 o 15:09
0
a czym Palikot się różni od tej całej reszty ? gdyby był inny to by się jawnie opowiedział przeciw temu największemu przekrętowi wszechczasów, która ACTA miała tylko wzmocnić przez faszystowski system ścigania i dozór policyjny nad tymi, którym nie bardzo uśmiecha się harować całe życie na złodziejskie haracze pseudo-właścicieli wszelkich patentów ograniczających wszelki rozwój, postęp i wszelką wolność - a patent to monopol, czyli zakaz wymuszany ustawą posługiwania się myślą, którą ktoś silniejszy od ciebie formalnie zarejestrował, jako jego "własność", to zakaz wymyślania ci czegoś takiego, a nawet podobnego oraz nakaz zapłaty haraczu w przypadku, gdyby przyszła ci do głowy chęć skorzystania z myśli, która w tym systemie jest obcą "własnością" - a cała reszta to tylko spekulacje na temat ACTA - przecież patentów nie likwidują, a ten złodziejski system istnieje całkiem od niedawna, lecz ciągle jest wzmacniany i rozbudowywany, a ACTA, SOPA, PIPA, GMO, TRIPS, TPP, ECHELON czy INDECT, to tylko różne pomysły na usprawnienia sposobów wyciskania z systemu maksimum kasy i kontroli nad niepokornymi..., to faszystowski zamach na całą naszą wolność i demokrację, a Palikot milczy, albo kręci i mąci, tak samo jak inni "politycy".
a czym Palikot się różni od tej całej reszty ? gdyby był inny to by się jawnie opowiedział przeciw temu największemu przekrętowi wszechczasów, która ACTA miała tylko wzmocnić przez faszystowski system ścigania i dozór policyjny nad tymi, którym nie bardzo uśmiecha się harować całe życie na złodziejskie haracze pseudo-właścicieli wszelkich patentów ograniczających wszelki rozwój, postęp i wszelką wolność - a patent to monopol, czyli zakaz wymuszany ustawą posługiwania się myślą, którą ktoś silniejszy od ciebie formalnie zarejestrował, jako je... rozwiń
Avatar
Ts / 3 marca 2012 o 14:57
0
Tylko na baranach tak można kalkulować hołota w tym kraju aż się nie chce patrzeć durne pały!!!!!
Avatar
j....... / 4 marca 2012 o 17:56
0
N I E !!! dla emerytur 67 lat N I E !!! nigdy
Avatar
j....... / 4 marca 2012 o 17:55
0
N I E !!! dla emerytur 67 lat N I E !!! nigdy
Avatar
Ala / 4 marca 2012 o 17:51
0
emerytury 67 lat N I E !!! , N I E !! ani dla młodych ani dla starych panie Palikot i całe PO
Avatar
Gość / 3 marca 2012 o 20:58
0
To tylko ku***Y mogły na niego zagłosować i dać mu p..rącie.
Avatar
Gość / 3 marca 2012 o 20:21
0
Panie prof. Pan mija się z prawdą. Zielone buraki sami koalicji nie opuścili. Dostali od SLD kopniaka, że przez pewien czas nie wiedzieli co się z nimi dzieje. Teraz też tej koalicji nie opuszczą. Chłopy mają do spłacenia ponad 20 melony i to jest dla nich problem. Mają zrobić składkę, a z czego zrobią kasiorę jak ich wypie....ą.
Avatar
TS / 3 marca 2012 o 18:11
0
Re leś Motłoch nie czai nic i na wyborach głosował na pedałów tak że wszystko jest możliwe!!!!!
Avatar
leś / 3 marca 2012 o 17:33
0
Palikot zmarnował swoje szanse.Ludzie nie zapomną mu świńskiego penisa i sztucznego łba.
Avatar
Gość / 3 marca 2012 o 15:49
0
"Pali kot, ciągnij pałę" tak krzyczeli za nim na demonstracji przeciw ACTA. I tyle w tym temacie.
Ten pajac może sobie pomarzyć o przejęciu władzy co najwyżej w jakimś wychodku.
Avatar
kuzyn_maupy / 3 marca 2012 o 15:09
0
a czym Palikot się różni od tej całej reszty ? gdyby był inny to by się jawnie opowiedział przeciw temu największemu przekrętowi wszechczasów, która ACTA miała tylko wzmocnić przez faszystowski system ścigania i dozór policyjny nad tymi, którym nie bardzo uśmiecha się harować całe życie na złodziejskie haracze pseudo-właścicieli wszelkich patentów ograniczających wszelki rozwój, postęp i wszelką wolność - a patent to monopol, czyli zakaz wymuszany ustawą posługiwania się myślą, którą ktoś silniejszy od ciebie formalnie zarejestrował, jako jego "własność", to zakaz wymyślania ci czegoś takiego, a nawet podobnego oraz nakaz zapłaty haraczu w przypadku, gdyby przyszła ci do głowy chęć skorzystania z myśli, która w tym systemie jest obcą "własnością" - a cała reszta to tylko spekulacje na temat ACTA - przecież patentów nie likwidują, a ten złodziejski system istnieje całkiem od niedawna, lecz ciągle jest wzmacniany i rozbudowywany, a ACTA, SOPA, PIPA, GMO, TRIPS, TPP, ECHELON czy INDECT, to tylko różne pomysły na usprawnienia sposobów wyciskania z systemu maksimum kasy i kontroli nad niepokornymi..., to faszystowski zamach na całą naszą wolność i demokrację, a Palikot milczy, albo kręci i mąci, tak samo jak inni "politycy".
a czym Palikot się różni od tej całej reszty ? gdyby był inny to by się jawnie opowiedział przeciw temu największemu przekrętowi wszechczasów, która ACTA miała tylko wzmocnić przez faszystowski system ścigania i dozór policyjny nad tymi, którym nie bardzo uśmiecha się harować całe życie na złodziejskie haracze pseudo-właścicieli wszelkich patentów ograniczających wszelki rozwój, postęp i wszelką wolność - a patent to monopol, czyli zakaz wymuszany ustawą posługiwania się myślą, którą ktoś silniejszy od ciebie formalnie zarejestrował, jako je... rozwiń
Avatar
Ts / 3 marca 2012 o 14:57
0
Tylko na baranach tak można kalkulować hołota w tym kraju aż się nie chce patrzeć durne pały!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 26 11

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 8

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 36 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 11 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 15 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 28 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!