Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 stycznia 2010 r.
16:57
Edytuj ten wpis

Po odkryciu Polaków trzeba zmieniać podręczniki

Najstarsze na świecie ślady czworonogów znaleziono w Zachełmiu koło Zagnańska. Tam po raz pierwszy 395 milionów lat temu zwierzęta postawiły nogę na lądzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Zachełmiu koło Zagnańska odkryto, że po raz pierwszy 395 milionów lat temu zwierzęta postawiły nogę na lądzie. To odkrycie spowoduje, że trzeba będzie zmienić podręczniki. Autorzy tych odkryć to Zbigniew Złonkiewicz, Piotr Szrek i Grzegorz Niedźwiedzki.

Wiadomo, chodzących nie było

Niedźwiedzki, student Uniwersytetu Warszawskiego, w 2002 roku szukał w nieczynnym kamieniołomie Zachełmie tropów.

– Znalazłem tam bardzo ładne ślady kropli deszczu, pełzania i wreszcie coś, co przypominało ślady gada, z odciskami palców nawet, ale to było niemożliwe – mówi.

Grzegorz, geolog z wykształcenia, wiedział, że w środkowym dewonie, a z tego okresu pochodzą skały w Zachełmiu, zwierząt, które chodziły nie było. – Pomyślałem, że słońce mi dogrzało… Wróciłem do domu i zapomniałem o sprawie.

Dwa lata później do tego samego kamieniołomu trafił inny geolog Zbigniew Złonkiewicz z kieleckiego oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego.

– Byłem tam pierwszy raz, nie jestem specjalistą od dewonu, więc z ciekawością rozglądałem się i zauważyłem coś, co wyglądało jak tropy. Zawołałem kolegów, bo nie ulegało dla mnie wątpliwości, że coś tu łaziło. Oni nie podzielali mego optymizmu. Wiadomo, środkowy dewon, nie ma zwierząt chodzących...

Czekaliśmy na to 30 lat

W 2007 Niedźwiedzki brał udział w konferencji naukowej w szwedzkiej Uppsali. Na niej usłyszał, że tetrapody, czyli pierwsze czworonogi powstały wcześniej niż podają to źródła, ale nie ma na to dowodów w postaci na przykład odcisków ze środkowego dewonu.

Wtedy skojarzył odciski z Zachełmia i po powrocie do Polski ruszył do kamieniołomu koło Zagnańska. To, co znalazł zadziwiło go, zdjęcia wraz z opisem i pytaniem czy ma rację wysłał do Per Ahlberga, szwedzkiego badacza wczesnych kręgowców.

– Odpowiedź nadeszła po czterech dniach: najprawdopodobniej znaleźliście to, na co czekaliśmy ostatnie 30 lat.

395 000 000

Po dwóch latach badań prowadzonych wraz z Piotrem Szrekiem, Niedźwiedzki opublikował w "Nature”, najbardziej prestiżowym piśmie naukowym, artykuł na temat śladów, które pierwsze czworonogi zostawiły w Zachełmiu. Ich doniesienia powodują prawdziwą rewolucję w naszej wiedzy o ewolucji.

Przed co najmniej 395 milionami lat na brzegu ciepłego morza pojawiły się pierwsze chodzące na czterech łapach zwierzęta. Datowanie jest absolutnie pewne, wiek ustaliła Katarzyna Narkiewicz, paleontolog badająca konodonty, malutkie zwierzątka, których skamieniałości zachowały się w warstwie znajdującej się nad tą z odciskami łap.

– Stanowisko konodontów z Zachełmia jest jednym z najciekawszych w świecie. Gatunek tu istniejący jest bardzo dobrze opracowany i nie pozostawia wątpliwości: te zwierzęta żyły 395 milionów lat przed nami.

Nie ma śladów brzucha

Jednak do tej pory uważano, że zwierzęta czworonożne wyszły na ląd 18 milionów lat później. Pierwsze znane nam wcześniej ślady należały między innymi do ichtyosega.

To, że zwierzęta chodziły jest dowodem na to, że mogły oddychać powietrzem atmosferycznym, że płetwy zastąpiły im kończyny. Do tej pory badacze znaleźli kilkadziesiąt odcisków łap. Największe mają 26 centymetrów szerokości, niektóre kilka centymetrów. Tropy układają się w wyraźne ścieżki: najdłuższa ma 2 metry.

– Możemy sobie wyobrazić jak na brzeg morza wychodzą zwierzęta przypominające trochę traszki, trochę krokodyla i biegają prawdopodobnie za pokarmem. Cofająca się fala zostawia im pożywienie, które jest łatwą zdobyczą – mówi naukowiec.

Dla niego samego jest zagadką czy tropy, które znaleźli należą do jednego gatunku, a ich wielkość zależy od wieku zwierzaka czy też do kilku różnych gatunków.

– Zastanawiające jest, że tropy są bardzo różne, widać, że zwierzęta skakały, że się odpychały mniej lub bardziej energicznie, że kroczyły. Z pewnością, ponieważ nie ma śladów brzucha i ogona, musiały unosić się na nogach.

Czas na środkowy dewon

Badania trwają nadal, a ich ukoronowaniem byłoby znalezienie szczątków tych, którzy ślady zostawili.

– Zdajemy sobie sprawę, że nasze odkrycia wywołają żywą dyskusję w środowisku – mówili odkrywcy na konferencji prasowej w Warszawie. – Liczymy, że teraz badacze zainteresują się osadami środkowego dewonu, że zostaną przejrzane półki w muzeach i okaże się, iż podobnych znalezisk jest więcej.

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium