Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 lipca 2017 r.
10:26

Pokerzysta "na wygnaniu "w Hrubieszowie. "Każdy chciał mieć z nim zdjęcie"

0 14 A A

Uśmiechnięty, miły, dobrze ubrany, nie wywyższający się - w takich słowach mieszkańcy Hrubieszowa najczęściej opisują Janara Kokka, estońskiego pokerzystę, który przez miesiąc mieszkał w ich mieście. Trafił tam za karę po przegranym zakładzie. Zapowiada jednak, że wróci za rok: tym razem z własnej chęci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystko zaczęło się podczas ubiegłorocznego Cash Game Festival, kiedy to pokerzyści Martin „Franke” von Zweigbergk i Janar Kokk założyli się o to, kto będzie lepszym graczem turnieju.

Zakład

Przegrany miał przez cały kolejny rok płacić zwycięzcy po 5 euro dziennie (przelewy należało wykonywać codziennie, nie można było ustawić ich automatycznie, a każde zapomnienie o kolejnej transzy skutkować miało tym, że opłata miała być naliczana od początku) lub przeprowadzić się na rok do wskazanej przez niego miejscowości. Mógł ją w prawdzie opuszczać, ale ostatecznie musiał w niej spędzić pół roku.

Kokk przegrał.

Początkowo wybrał opcję rocznego wygnania, które miał spędzić we Włoszech. Ostatecznie jednak gracze uznali, że wystarczającą karą będzie miesięczny pobyt w małej miejscowości na rubieżach Unii Europejskiej. O pomoc w jej wskazaniu gracze zwrócili się do internautów. Szukali miejsca mającego przynajmniej 10 tys. mieszkańców, odległego od miejsca zamieszkania Kokka oraz położonego daleko od dużego lotniska, morza, oceanu i jezior. Jednym z warunków była także jak najmniejsza liczba dróg prowadzących do miejscowości.

Wśród propozycji znalazły się między innymi francuskie Draguignan, litewskie Troki i norweska wyspa Kvaløya. Wybór padł jednak na Hrubieszów, w którym pechowy pokerzysta miał spędzić czerwiec.

Hrubieszów

- Decyzja, czy płacić czy jechać, była łatwa - tłumaczył nam Janar Kokk. - Kocham podróże i nowe miejsca. Liczę na to, że pobyt we wschodniej Polsce będzie ciekawą przygodą. Mieszkańcy wydają się bardzo życzliwi. Kiedy o sprawie napisały media dostałem mnóstwo wiadomości od różnych ludzi z Hrubieszowa. To było bardzo miłe.

Jedna z pierwszych wiadomości, którą otrzymał Kokk pochodziła od Marty Majewskiej, zastępcy burmistrza Hrubieszowa, która błyskawicznie zorientowała się, że przyjazd pokerzysty to doskonały pomysł na promocję miasta.

- Zaprosimy go do urzędu żeby przywitać i zaproponować mu różne sposoby spędzania wolnego czasu - mówiła Marta Majewska. Kokk zdradził jej później, że głównym powodem, dla którego wybrał Hrubieszów spośród innych miejsc spełniających kryteria był fakt, że w tym mieście urodził się (w 1925 roku) Henryk Orenstein. To jeden z najbardziej znanych pokerzystów, który zrewolucjonizował tę grę. Po II wojnie światowej Orenstein wyemigrował do USA.

- Wprawdzie dom, w którym urodził się Orenstein nie jest w najlepszym stanie, ale Kokk chętnie go odwiedzi. Mieliśmy mu do zaoferowania także o wiele więcej: zabytkową architekturę, wielokulturowość, kuchnię kresów. Jestem przekonana, że Janar Kokk wyjechał od nas z przeświadczeniem, że był to bardzo udany miesiąc i będzie naszą żywą reklamą - podkreśla Majewska.

Dumny Martin

Informacja o „hrubieszowskim wygnaniu” zataczała coraz szersze kręgi. Bardzo poruszyła mieszkańców miasta. Niektórzy cieszyli się z przyjazdu sławnego gościa. Inni byli oburzeni, że ich miasto zostało wybrane ze względu na jego niedostatki.

- Nie wiem, dlaczego ten pokerzysta z Estonii uznał, że Hrubieszów to największa dziura w Unii. Jest kilka większych - denerwował się jeden z mieszkańców.

- Pokerzysta? To wątpliwa reklama dla miasta - usłyszeliśmy od innego. - Taka sama, jak słynny krokodyl nad jeziorem Białym.

O nietypowym zakładzie dużo mówiło się też w środowisku pokerzystów. Na kilka tygodni przed przyjazdem do Hrubieszowa, na Gibraltarze, podczas międzynarodowego festiwalu pokerowego Janara Kokka poznała polska pokerzystka (jedna z nielicznych w Polsce z kontraktem sponsorskim Betsafe) HeyMonia znana w środowisku również dzięki swojej aktywności w Social Media jako komentator turniejów pokerowych, blogger i autorka serii podcastów o tematyce pokerowej.

- Już wcześniej doszły mnie słuchy o estońskim pokerzyście, który ma spędzić w Polsce miesiąc. Nie sądziłam jednak że dane będzie mi go poznać w tak niespodziewanych okolicznościach - opowiada HeyMonia. - Janar odwiedza festiwale pokerowe wraz ze swoją żoną Elorą. Razem tworzą świetny duet. Oboje są bardzo elokwentni i kulturalni, co nie stoi na drodze wiecznemu żartowaniu i śmianiu się przy każdej możliwej okazji. Tak, poczucie humoru to pierwsza rzecz, która przychodzi mi na myśl, gdy mam opisać Janara. Będąc na Gibraltarze miałam możliwość poznania również Martina „Franke” von Zweigbergka; osobę, która zagwarantowała Janarowi zesłanie do Hrubieszowa. W owym czasie nikt nie wiedział czego się spodziewać po przybyciu Janara do Polski. Stąd też dumny Martin bezustannie dogadywał Janarowi spijając śmietankę zwycięstwa, podkreślając jakąż to genialną „karę” sprezentował koledze.

Zdjęcia

Janar z Elorą do Polski przyjechali kilka dni po powrocie z Singapuru, gdzie świętowali kolejną rocznicę ślubu. Zamieszkali w hotelu Jagiełło. Potem właściciel innego hotelu zaprosił ich do siebie. Szansę na darmową reklamę wykorzystali też inni przedsiębiorcy. Jeden częstował pokerzystę pierogami, inny serwował ciasta. Wielu mieszkańców miasta szukało też bezpośredniego kontaktu z pokerzystą.

- Każdy chciał mieć z nim zdjęcie, którym mógł się pochwalić na facebooku - śmieje się pani Agnieszka. - Ja oczywiście takie zdjęcie też mam. Nie znam angielskiego, więc trochę wstydziłam się podejść do pana Janara, ale się udało. To bardzo miły człowiek. I bardzo dobrze ubrany. Chciałabym żeby mój mąż też się tak ubierał. Pan Janar zrozumiał od razu, że chcę go prosić o zdjęcie. Sam zrobił moim telefonem selfie. Cały czas się przy tym uśmiechał.

- Chyba nikt z mieszkańców Hrubieszowa, nie słyszał o Kokku zanim wszyscy zaczęli trąbić, że do nas przyjeżdża - zauważa natomiast pani Monika. - Dopiero jak przyjechał do nas Filip Chajzer i pokazali materiał o naszym mieście w telewizji, zrobiło się o nim głośno. Ludzie traktowali Kokka jak jakiegoś idola. Dla mnie to było trochę krępujące, bo nie jestem pewna, czy na taką popularność zasługiwał. Ale to na pewno miły człowiek. Z jego miny wnioskuje, że też był zaskoczony i trochę zawstydzony takim przyjęciem. Skromnością podbił moje serce i dlatego też zrobiłam sobie z nim zdjęcie - przyznaje mieszkanka Hrubieszowa.

Turniej

Wykorzystując pobyt pokerzysty w Hrubieszowie zorganizowano imprezę plenerową oraz Turniej Charytatywny, w którym wzięło udział 40 graczy z Europy. Pieniądze z wygranych przeznaczono na pomoc chorym dzieciom.

- Po sukcesie Turnieju Charytatywnego środowisko pokerzystów było w szoku, a jednocześnie rozpierała ich duma, że tak błahy pojedynek przysporzył się do czegoś większego. Zdecydowanie nikt nie był już skory do żartów, jako że „kara” okazała się wspaniałą przygodą dla Janara - zauważa HeyMonia. - Janar jest bardzo otwartą osobą, na co dzień mieszka w Wielkiej Brytanii. Oprócz gry w pokera zajmuje się prowadzeniem własnego biznesu i zdecydowanie można o nim powiedzieć, że ma głowę na karku. Jego pragmatyzm przejawił się podczas pobytu w Hrubieszowie. Wiele osób po prostu spędziłoby ten miesiąc siedząc przed komputerem, podczas gdy Janar przekuł go we wspaniałą historię. Prawdopodobnie dlatego Janar snuje plany powrotu do Hrubieszowa w przyszłym roku, mając więcej czasu niż teraz na zorganizowanie żetonów, stołów i krupierów. Fakt, że Janar planuje organizacje turnieju w przyszłym roku świadczy więcej niż tysiąc słów, jeśli chodzi o jego opinię na temat czasu spędzonego w Hrubieszowie. Przyszłoroczna edycja zostanie ogłoszona znacznie wcześniej, przez co więcej osób będzie w stanie zaplanować sobie czas i pojawić się na turnieju. Sama również z pewnością pojawię się na drugiej edycji, aby bronić tytuł zwyciężczyni - dodaje HeyMonia. - W całym zgiełku przygotowań nawet nie wyobrażałam sobie, że to właśnie mi dane będzie zająć pierwsze miejsce w tym pierwszym historycznym turnieju.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
vvvv / 16 lipca 2017 o 20:49
0
undefined napisał:
o tym kozim mleku do lodów krążyła tylko złośliwa plotka, Pan Lewicki kupował mleko krowie od gospodyń z Pogórza i Wygonu
 teraz by nie kupił bo "łunia"  zabrania 
Avatar
Gość / 16 lipca 2017 o 19:13
0
"... bardzo dobrze ubrany. Chciałabym żeby mój mąż też się tak ubierał.." Boże! Ludzie! Co Wy mówicie?!
Avatar
Gość / 16 lipca 2017 o 19:11
0
A pani Monika to jak żyję na pewno nasza lokalna gwiazda!
Avatar
Arek / 16 lipca 2017 o 15:41
0
"Każdy chciał mieć z nim zdjęcie, którym mógł się pochwalić na facebooku - śmieje się pani Agnieszka" - poza kilkoma nastolatkami to nikt:) Gość był i wybył. Anonimowy gość z branży hazardowej. Mieszka może w Wielkiej Brytanii ale roboty szuka z Malty.
Avatar
zoom / 16 lipca 2017 o 15:37
0
A ile kolego wtedy zarabialo się w przeliczeniu na dolary? No właśnie...więc skończ to przeliczanie.
Avatar
Łasuch / 16 lipca 2017 o 14:16
0
chyba najsmaczniejsze lody robił Pan Bazylewicz a sprzedawał je w sklepiku na rogu placu cerkiewnego i ul. B.Prusa ( tam jadłem pierwszego w życiu "banana" z zabarwionego cukru pudru - zimą!!! ;) a później przeniósł swoj sklepik na róg placu przy liceum im. St. Staszica -na początku "schodków".
Avatar
Gość / 16 lipca 2017 o 14:00
0
NIE WAŻNE JAKIE MLEKO, ALE LODY BYŁY SUPER. PÓŹNIEJ U " DUŁAWSKIEGO SENIORA" , ALE TO JUŻ INNA BAJKA...............
Avatar
Gość / 16 lipca 2017 o 13:33
0
o tym kozim mleku do lodów krążyła tylko złośliwa plotka, Pan Lewicki kupował mleko krowie od gospodyń z Pogórza i Wygonu
Avatar
Gość / 16 lipca 2017 o 13:32
0
a miasto lata i pieniądze bezefektownie spędziło na próbie promowania Hrubieszowa, a wystarczył przyjazd ciekawego i światowego człowieka by promocja odbyła się szybko, efektywnie i bezpłatnie
Avatar
hela / 16 lipca 2017 o 12:03
0
undefined napisał:
Odnośnie lodów. W PRL 1 lód kosztował 1 zł lub jak w Hrubieszowie 1,20 zł. W nasi "Wolnym Judelandzie" 1 lód ( gałka nakładana ) kosztuje ca 3,50 tj tyle ile 1 USDollar. W PRL za dolara czyli na wolnym rynku 100 zł można było kupić 100 gałek lodów wraz z waflami.
 bo tym młodym natołkowali, że PRL był zły, a wcale tak nie było, owszem należało zmienić, bo świat idzie do przodu, no ale co niektórzy mieli cel, rograbic majątek narodowy
Avatar
vvvv / 16 lipca 2017 o 20:49
0
undefined napisał:
o tym kozim mleku do lodów krążyła tylko złośliwa plotka, Pan Lewicki kupował mleko krowie od gospodyń z Pogórza i Wygonu
 teraz by nie kupił bo "łunia"  zabrania 
Avatar
Gość / 16 lipca 2017 o 19:13
0
"... bardzo dobrze ubrany. Chciałabym żeby mój mąż też się tak ubierał.." Boże! Ludzie! Co Wy mówicie?!
Avatar
Gość / 16 lipca 2017 o 19:11
0
A pani Monika to jak żyję na pewno nasza lokalna gwiazda!
Avatar
Arek / 16 lipca 2017 o 15:41
0
"Każdy chciał mieć z nim zdjęcie, którym mógł się pochwalić na facebooku - śmieje się pani Agnieszka" - poza kilkoma nastolatkami to nikt:) Gość był i wybył. Anonimowy gość z branży hazardowej. Mieszka może w Wielkiej Brytanii ale roboty szuka z Malty.
Avatar
zoom / 16 lipca 2017 o 15:37
0
A ile kolego wtedy zarabialo się w przeliczeniu na dolary? No właśnie...więc skończ to przeliczanie.
Avatar
Łasuch / 16 lipca 2017 o 14:16
0
chyba najsmaczniejsze lody robił Pan Bazylewicz a sprzedawał je w sklepiku na rogu placu cerkiewnego i ul. B.Prusa ( tam jadłem pierwszego w życiu "banana" z zabarwionego cukru pudru - zimą!!! ;) a później przeniósł swoj sklepik na róg placu przy liceum im. St. Staszica -na początku "schodków".
Avatar
Gość / 16 lipca 2017 o 14:00
0
NIE WAŻNE JAKIE MLEKO, ALE LODY BYŁY SUPER. PÓŹNIEJ U " DUŁAWSKIEGO SENIORA" , ALE TO JUŻ INNA BAJKA...............
Avatar
Gość / 16 lipca 2017 o 13:33
0
o tym kozim mleku do lodów krążyła tylko złośliwa plotka, Pan Lewicki kupował mleko krowie od gospodyń z Pogórza i Wygonu
Avatar
Gość / 16 lipca 2017 o 13:32
0
a miasto lata i pieniądze bezefektownie spędziło na próbie promowania Hrubieszowa, a wystarczył przyjazd ciekawego i światowego człowieka by promocja odbyła się szybko, efektywnie i bezpłatnie
Avatar
hela / 16 lipca 2017 o 12:03
0
undefined napisał:
Odnośnie lodów. W PRL 1 lód kosztował 1 zł lub jak w Hrubieszowie 1,20 zł. W nasi "Wolnym Judelandzie" 1 lód ( gałka nakładana ) kosztuje ca 3,50 tj tyle ile 1 USDollar. W PRL za dolara czyli na wolnym rynku 100 zł można było kupić 100 gałek lodów wraz z waflami.
 bo tym młodym natołkowali, że PRL był zły, a wcale tak nie było, owszem należało zmienić, bo świat idzie do przodu, no ale co niektórzy mieli cel, rograbic majątek narodowy
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 23 6

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 4 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 20 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 118 11

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 338 14

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 4 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 20 9

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 7 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 16 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 3 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!