Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 lipca 2009 r.
23:02
Edytuj ten wpis

Polska mapa tortur

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

W średniowiecznym Lublinie tortury byly na porządku dziennym. Byla to podstawowa metoda przesluchiwania podejrzanych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Wtedy warunkiem uzyskania zwolnienia lub kary bylo to, ze delikwent musial sam przyznac sie do winy - mówi Grazyna Jakiminska, kierownik Muzeum Historii Miasta Lublina. - Niektórzy nie chcieli sie przyznac sami, wiec pomagano im torturami. Bywalo, ze ludzie przyznawali sie nawet do tego, czego nie zrobili.

Tortury bardzo dobre

Prof. Jaroslaw Warylewski, kierownik Katedry Prawa Karnego Materialnego i Wykonawczego tak tlumaczy stosowanie tortur.

- Dla uzyskania przyznania kazdy środek byl dobry, a tortury nalezaly do sprawdzonych i pewnych sposobów naklonienia oskarzonego by wyznal swe winy. To, ze wyznanie takie bylo wymuszone cierpieniami i bólem nie stanowilo okoliczności umniejszającej jego wartośc. Nic zatem dziwnego, ze przez wieki stosowania tortur ludzkośc dopracowala do perfekcji mechanizmy sluzące do zadawania bólu. Takie urządzenia, jak gruszka, lawa do wyciągania, "zelazna dziewica”, czy róznego rodzaju zgniatacze to nierzadko inzynieryjne majstersztyki.

Sebastian Klonowic notuje

Lubelskie tortury odbywaly sie w katuszy mieszczącej sie w podziemiach miejskiego Ratusza stojącego na środku Rynku. Byli przy nich obecni czlonkowie sądu, kat i jego pomocnicy oraz siedzący za przepierzeniem pisarz.

- Notowal wszystko: pytania zadawane przez lawników i odpowiedzi meczonego - mówi Jakiminska. - Chcąc nie chcąc pisarz nieraz czul zza przepierzenia swąd przypalanego ciala.

Najslynniejszym z pisarzy sądowych byl Sebastian Fabian Klonowic. Zajmowal sie on nie tylko powazniejszą literaturą, ale tez spisywaniem tego, co wyjeczeli wieLniowie. Nie byla to praca przyjemna, bo w katuszy smród panowal okropny. Nie bylo tam okien, a podsądni swe potrzeby fizjologiczne zalatwiali pod siebie.

Najpierw po dobroci

W katuszy byl tez cyrulik na wszelki wypadek, gdyby kat co nieco przesadzil. Wszystko odbywalo sie wedlug ściśle określonej procedury. Podsądny najpierw mial mozliwośc unikniecia tortur, bo sedziowie pytali go, czy przyzna sie po dobroci. Jeśli to nie pomagalo, wtedy do akcji wkraczal kat.

Ten mial kilka metod do wyboru: sposobem glównym bylo rozciąganie przesluchiwanego, co konczylo sie wylamaniem stawów. Na porządku dziennym bylo tez lamanie rąk, wykrecanie konczyn, rozciąganie na kole, przypalanie woskiem albo pochodnią.
Kolo egzekucyjne

Lamanie kolem bylo jedną z popularniejszych metod w Poslce. - Generalnie byla to kara przewidziana za zabójstwo oraz za przestepstwa szczególnie okrutne - tlumaczy Jaroslaw Warylewski. - Czestym obostrzeniem lamania kolem bylo wleczenie na miejsce egzekucji konmi i szarpanie ciala rozgrzanymi do czerwoności cegami. Celem bylo nie tylko pozbawienie zycia skazanca, ale i pohanbienie jego ciala przez polamanie i zdeformowanie.

Do wykonywania tej kary uzywano dwóch rodzajów kól: zwyklego i tzw. egzekucyjnego, które bylo zaopatrzone w metalowe, ostro zakonczone nasadki, umocowane na obreczy kola.

Wisielec na murze

Proces sądowy nie dla wszystkich byl koncem meki. Ówczesny wymiar sprawiedliwości znal wiele bardzo okrutnych kar. W zamkowej wiezy znajdowaly sie dwa wiezienia. Górne przeznaczone bylo dla szlachty skazanej za dlugi. Byl tu i piec, i okno, i podloga.

Dolne wiezienie zarezerwowane bylo dla najgorszych przestepców skazanych na śmierc, którzy czekali tam na egzekucje. Nie bylo w nim ani światla, ani ogrzewania zaś jedzenie dla wieLniów opuszczano na linach podobnie jak... ich samych. To byla najgorsza forma odsiadki w Lublinie.

Meki konczyla egzekucja. Skazanców wieszano poza granicami miasta w murach, w rejonie dzisiejszej kapliczki na skraju Ogrodu Saskiego, blisko al. Dlugosza. Ściecie bylo rzadziej stosowane.

Klatka blaznów

We Wroclawiu mieli zaś tzw. klatke blaznów. Byla to znacznych rozmiarów metalowa konstrukcja, w której mieścilo sie naraz kilka osób. Wystawiano ją w publicznych miejscach, najcześciej na Rynku, celem ośmieszenia zamknietych. Klatka pojawila sie w 1575 r. i zamykano w niej najcześciej pijaków i osoby zaklócające cisze nocną.

Na Dolnym Śląsku, w Glogowie, uzywano zaś "zelaznej dziewicy”, metalowej skrzyni z glową kobiety i kolcami w środku. Torturowana osoba byla zamykana w środku. "Zelazna dziewica” byla szczególnie popularna w Niemczech, gdzie uzywano jej jeszcze w XIX wieku.

Pozostałe informacje

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium