Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 grudnia 2011 r.
15:23
Edytuj ten wpis

Rok rządów Krzysztofa Hetmana. Jak radzi sobie marszałek?

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 15 A A
Kadencja zarządu kierowanego przez Hetmana kończy się w 2014 roku. Dużo czasu, dużo szans, ale i puł
Kadencja zarządu kierowanego przez Hetmana kończy się w 2014 roku. Dużo czasu, dużo szans, ale i puł

Rok temu Krzysztof Hetman z PSL wyruszył na pełną przygód wyprawę. Na razie sprawnie omija rafy i mielizny. Jednak prawdziwe niebezpieczeństwa dopiero przed nim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nic nie porywa ludzi tak, jak dobra opowieść. "Ten, kto opowie świat, ten nim rządzi” – takie przysłowie Indian Hopi przewija się w "Marketingu narracyjnym”, nowej książce Eryka Mistewicza, specjalisty od marketingu politycznego. A w najlepszych opowieściach – greckich mitach czy filmach wyświetlanych dziś w kinach – wciąż powtarza się ten sam schemat. Udowodnił to Joseph Campbell, porównując w "Bohaterze o tysiącu twarzy” mity z całego świata. Od stuleci porywa nas opowieść o bohaterze, który podejmuje wyzwanie, rusza w pełną niebezpieczeństw i prób wyprawę, zdobywa nagrodę i wraca z nią do domu.

Rok rządów marszałka Krzysztofa Hetmana w samorządzie województwa można wpisać w schemat opowieści o bohaterze. Trudno powiedzieć, czy Hetman świadomie korzysta z siły drzemiącej w mitach. Na pewno rządząc województwem sam obsadza się w tej roli. Choćby bawiąc się na plakatach skojarzeniami ze swoim nazwiskiem, pisząc "Hetman lubelski”.

Początek wyprawy

– Trzeba skończyć z lamentowaniem i zabrać się do pracy. Lubelszczyzna potrzebuje śmiałej wizji, musimy złamać schemat myślenia, że jesteśmy Polską B – zapowiedział Hetman tuż po tym, jak radni wojewódzcy wybrali go na marszałka. A później w wywiadzie dla Dziennika Wschodniego przedstawił stawkę w tej grze: W ciągu najbliższych dwóch lat rozstrzygnie się, jak będzie wyglądała Lubelszczyzna w 2015–2020 r.

Marszałek musi zakończyć budowę lotniska pod Świdnikiem, mostu na Wiśle w Kamieniu wraz z 50 kilometrami drogi dojazdowej z Lublina, a stawiany od prawie 40 lat Teatr w Budowie zmienić w nowoczesne, przyciągające ludzi z całego województwa Centrum Spotkania Kultur. Ta ostatnia inwestycja będzie symboliczną próbą dla Hetmana. – To pomnik bezradności Lublina – mówi Hetman.

Pierwsze wyzwania

Nowy marszałek zaczął urzędowanie od uporządkowania sprawy CSK. Właśnie rozkręcał się konflikt między architektami przygotowującymi projekt Centrum a władzami województwa. Nowy zarząd pod kierownictwem Hetmana postraszył pracownię architektoniczną, że ogłosi nowy konkurs na projekt. Teraz urząd ma już pozwolenia na budowę i czeka na dokumentację wykonawczą.

Drugą poważną próbą była sprawa pieniędzy na budowę ekspresówki S17 Kurów –Lublin (wraz z obwodnicą) –Piaski.

– Nie szczędziłem wtedy ostrych słów – mówi Hetman. W obronie funduszy na kluczową dla regionu inwestycję stanęli przedsiębiorcy, związkowcy, mieszkańcy. Pojechali z syrenami i racami przed kancelarię premiera w Warszawie. Hetman, mimo zapowiedzi, na demonstrację nie pojechał.

Hetman z Żukiem

W mitach bohater ma sprzymierzeńca. Dla Hetmana jest nim Krzysztof Żuk (PO), prezydent Lublina. Między Krzysztofami zaiskrzyło od czasu walki o "siedemnastkę”. Wtedy pierwszy raz wystąpili na wspólnych konferencjach prasowych. Grozili napisaniem skargi na polski rząd do Komisji Europejskiej.

Niezłe kontakty z prezydentem wykorzystał Hetman podczas kampanii wyborczej do Sejmu. Zaprosił dziennikarzy na spotkanie pod hasłem: "Za kim stoi żuk?”. I wystąpił przed samochodem dostawczym marki żuk.

Duże nadzieje z tandemem Żuk–Hetman wiążą przedsiębiorcy. Lubelskie Forum Pracodawców napisało do marszałka (kiedy wahał się, czy zostać posłem), że z prezydentem "stali się dla nas gwarancją nadania miastu i regionowi niezbędnego przyśpieszenia rozwojowego”.

Śpiew sejmowych syren

Na zmierzającego do celu bohatera czyhają zasadzki. Odyseusz wędrując do domu przepłynął obok wysp syren. Ich śpiew wabił żeglarzy, którzy ginęli roztrzaskani na skałach. Odyseusz kazał przywiązać się do masztu, żeby nie ulec ich czarowi.

Hetmana kusił Sejm. Jako lider lubelskiego PSL wystartował z pierwszego miejsca listy ludowców. Dostał prawie 11 tys. głosów i miał pewne miejsce w sejmowych ławach. Sejm nęcił: pieniądze te same, co w Urzędzie Marszałkowskim, ale zdecydowanie mniej pracy. Dochodzi wciąż spory prestiż, jakim się cieszą parlamentarzyści oraz poczucie posiadania władzy.

Łatwo przeoczyć skały, o które może się rozbić poseł: złudne przekonanie o kierowaniu losami kraju (zdecydowana większość posłów, nawet z rządzących partii, nie ma wpływu na bieg wypadków) i frustracje (w mediach pojawia się kilkunastu posłów, reszta to statyści). Marszałek województwa ma większą władzę niż szeregowy poseł. Krzysztof Hetman po długi rozterkach postanowił zostać w Urzędzie Marszałkowskim.
Przygody marszałka

Dotychczas wszystkie przygody kończyły się dla Hetmana szczęśliwie. Obywało się nawet bez siniaków. Szybko w niepamięć poszła historia z członkiem zarządu Sławomirem Sosnowskim – kolegą Hetmana z PSL – którego marszałek odwołał ze stanowiska za złamanie ustawy antykorupcyjnej, a chwilę potem znowu powołał. Łaski nie było dla dyrektorów z Urzędu Marszałkowskiego, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji.

Urząd Marszałkowski kierowany przez Hetmana poniósł prestiżową klęskę w sprawie Contbusu, firmy wożącej busami ludzi do Warszawy. W sylwestra ubiegłego roku urzędnicy cofnęli zezwolenia przewoźnikowi na przewóz pasażerów do stolicy. Ostatecznie, przewoźnik nie stracił zezwolenia, bo okazało się, że wówczas marszałek nie miał prawa go zabrać.

Osobiście Hetman tłumaczył się ze sprawy firmy Eurocompass. Wraz z dwoma wspólnikami (w tym byłym urzędnikiem marszałkowskim od funduszy unijnych) założył ją cztery lata temu, a z udziału w spółce zrezygnował po przyjściu do pracy w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Eurocompass działa dalej: dostał 997 tys. zł z Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości na budowę Centrum Nowoczesnych Usług i Technologii (przed objęciem fotela marszałka przez Hetmana).

– Ktoś może podejrzewać, że im pomogłem lub pomagam. Jak się obronić przed taką sugestią? Nie uniknie się przecinania znajomości. Trzeba zachować zdrowy rozsądek i etykę. Żonie bym nie pozwolił złożyć wniosku, ale znajomym nie mogę zabronić – uprzedził pytania dziennikarzy Hetman.

Gdzie dopłynie Hetman?

Wyprawa Hetmana dopiero się zaczęła. Jak sam przyznaje, największe próby przed nim: dokończenie wielkich inwestycji, chude lata dla kasy województwa, zaciskanie pasa i branie kredytów. Czy przedstawi wreszcie pomysł na zagospodarowanie hektarów ziemi, na których miało być lotnisko w Niedźwiadzie? Czy sukces przyniesie konsolidacja trzech lubelskich szpitali?

Kadencja zarządu kierowanego przez Hetmana kończy się w 2014 roku. Dużo czasu, dużo szans, ale i pułapek.

Rok Hetmana według opozycji

Marek Wojciechowski, radny wojewódzki PiS:

Na pewno marszałek ma dobrą prasę i jest niezłym marketingowcem. Na początku kadencji przedstawił sensowną wizję rozwoju województwa. Postrzegałem go jako osobę sprawną i pewnie taką jest. Ten obraz zmąciło jego kandydowanie na posła. Powinien powiedzieć, że wystartuje i odda mandat, albo nie kandydować. Tymczasem, najpierw mówił, że przyszedł z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, bo dobro województwa jest na pierwszym miejscu. Pobył trochę marszałkiem, postanowił kandydować do Sejmu, tłumacząc, że tam zatroszczy się o interesy regionu, a potem zrezygnował z poselskiego mandatu, tłumacząc, że jednak więcej może w Lublinie. Podejrzewam, że ma duże ambicje i nie dostał w Warszawie tego, co chciał. Jeśli są prośby radnych dotyczące spraw publicznych, to przynajmniej stara się słuchać i podchodzi do nich rzeczowo.

Jacek Czerniak, poseł i do niedawna radny wojewódzki SLD:

Marszałek jest młodym, jeśli chodzi o staż samorządowy, ale rzutkim politykiem. Przy jego ocenie trzeba pamiętać, żeby plusy nie zasłoniły minusów. Krzysztof Hetman konsekwentnie realizuje kluczowe projekty, takie jak lotnisko. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie otwarcie lotniska. Jako radnemu nie podobało mi się, kiedy marszałek irytował się pytaniami opozycji. Opozycja ma prawo do pytania i krytykowania. Minusem jest pewien poślizg w realizacji Centrum Spotkania Kultur, choć działo się to niezależnie od marszałka. Ja bym ocenił Hetmana na czwórkę z minusem.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lub / 26 grudnia 2011 r. o 18:13
0
otoz wlasnie. moze jeszcze pozbedziemy sie bylejakosci zielonych badyli.
Avatar
jurek / 24 grudnia 2011 r. o 06:31
0
zielona lipa, próbuje ucywilizować obraz polityków pslu, osobiście myślę że to lekka mnipulacja ...ha,ha hetman lubelsk - kuźwa, w głowie się co niektórym coś rozszczelniło, a jakby nazywał się Król? albo baran?
Avatar
Przemek Leniak / 19 grudnia 2011 r. o 22:30
0
mityczny Heros to i mityczne sukcesy...
najbardziej niepokoi budowa Centralnej Stajni Kaługiasza w miejsce Opery...
...
heros powinien walczyć ze złem i je zwycięzać
fajnie byłoby móc powiedziec o herosie że za młodu zdusił Sobczaka albo że zgładził tekturową hydrę
ale nic takiego powiedzieć się nie da...
Heros wraz z Eurytiononem gwałci co popadnie i czule poklepuje po ramieniu ratuszowego Busirisa...
Avatar
Gość / 19 grudnia 2011 r. o 13:46
0
Henryś to nadworny błazen dworu hetmańskiego.
Avatar
KOLEGA1 / 18 grudnia 2011 r. o 23:12
0
[quote name='henryk' timestamp='1324240458' post='572326']
Panie marszałku LUBELSKI czyli Hetman LUBELSKI a nie ZAMOJSKI [historia]wiele osób jest myślacych jak pan tylko nie klikają w klawiature .Oponęci wymiencie nazwiska kto byłby lepszy od Hetmana Krzysztofa czekam niecierpliwie na lise nazwisk .Panie Marszałku jezeli ?Czerniak z SLD daje minus 4 to ja daje jako miszkaniec lubelskiego minus 5 .to nie znaczy ze nie mogło być lepiej ale wzglendy Polityczne nie pozwola na realizacje projektów inwestycyjnych
[/quote]

...SŁOWACKI WIELKIM POETĄ BYŁ...KONKRETY wazeliniarzu...
[quote name='henryk' timestamp='1324240458' post='572326']
Panie marszałku LUBELSKI czyli Hetman LUBELSKI a nie ZAMOJSKI [historia]wiele osób jest myślacych jak pan tylko nie klikają w klawiature .Oponęci wymiencie nazwiska kto byłby lepszy od Hetmana Krzysztofa czekam niecierpliwie na lise nazwisk .Panie Marszałku jezeli ?Czerniak z SLD daje minus 4 to ja daje jako miszkaniec lubelskiego minus 5 .to nie znaczy ze nie mogło być lepiej ale wzglendy Polityczne nie pozwola na realizacje projektów inwestycyjnychrozwiń
Avatar
henryk / 18 grudnia 2011 r. o 21:34
0
Panie marszałku LUBELSKI czyli Hetman LUBELSKI a nie ZAMOJSKI [historia]wiele osób jest myślacych jak pan tylko nie klikają w klawiature .Oponęci wymiencie nazwiska kto byłby lepszy od Hetmana Krzysztofa czekam niecierpliwie na lise nazwisk .Panie Marszałku jezeli ?Czerniak z SLD daje minus 4 to ja daje jako miszkaniec lubelskiego minus 5 .to nie znaczy ze nie mogło być lepiej ale wzglendy Polityczne nie pozwola na realizacje projektów inwestycyjnych
Avatar
wyborca marszałka / 18 grudnia 2011 r. o 20:47
0
Mi Pan marszałek kojarzy się z oszustwem, jakiego dopuścił się wobec swoich wyborców. Głosowałem na niego w wyborach parlamentarnych, m.in. dzięki mnie zdobył mandat poselski, po czym mnie i innych swoich wyborców, po prostu olał, powiedział wszystkim - mam was w du***, was i wasze głosy na mnie oddane. Mnie oszukał. Tak się czuję.
Avatar
swat / 18 grudnia 2011 r. o 20:41
0
Nie mogę zapomnieć jak Pan Hetman oszukał wyborców tartując na posła, a potem z niego zrezygnował. Takie rzeczy powinny być zakazane. Jak można tak oszukiwać ludzi. Wcale nie jest lepszy od innych PSLowców.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2011 r. o 18:40
0
[size="3"]Zrozumcie maluczcy, że PSL jest już powoli na wylocie.
Za kilka chwil kryzys tak dotknie wieś i miasteczka (akcyzy, podatki, KRUS, benzyna, olej napędowy), że chłopski elektorat nie zagłosuje na PSL ani w 2014 roku (wybory samorządowe i do Europarlamentu), ani w 2015 roku (wybory do Sejmu).
Wtedy PSL nie wyrwie 5 % głosów i GAME OVER.
Nikt z Pawlakami się nie będzie liczył i stołki w budżetówce przepadną na amen.

A do roboty w prywatnej firmie to oni się nie nadają, bo kto zatrudni byłego lokalnego watażkę w swojej firmie (który nic nie znaczy i któremu znajomości się pokończyły) ? [/size]
[size="3"]Zrozumcie maluczcy, że PSL jest już powoli na wylocie.
Za kilka chwil kryzys tak dotknie wieś i miasteczka (akcyzy, podatki, KRUS, benzyna, olej napędowy), że chłopski elektorat nie zagłosuje na PSL ani w 2014 roku (wybory samorządowe i do Europarlamentu), ani w 2015 roku (wybory do Sejmu).
Wtedy PSL nie wyrwie 5 % głosów i GAME OVER.
Nikt z Pawlakami się nie będzie liczył i stołki w budżetówce przepadną na amen.

A do roboty w prywatnej firmie to oni się nie nadają, bo kto zatrudni byłego lo... rozwiń
Avatar
rd / 18 grudnia 2011 r. o 17:10
0
Jednym z jego "sukcesów" o których zapomniał Redaktor napisać , jak słusznie ktoś to określił, w tekście sponsorowanym, jest skandaliczna likwidacja PKS w Białej Podlaskiej. Na początku 2012 roku ma ten proceder zbadać NIK to się może doczekamy prawdziwej oceny tej hucpy. Jeżeli województwo nie chciało być nadal właścicielem tej firmy to ja powinno sprzedać jako przedsiębiorstwo a nie stawiać w stan upadłości z syndykiem, który sprzedaje autobusy po 20 tysięcy złotych. PKS w chwili likwidacji miał majatek warty 8 mln zł, dług wynosił 2,5 miliona w kieszeni samorządu wojewódzkiego powinno zostać 5,5 mln, no niech będzie 5 mln. Kiedys byli chetni na zakup firmy, teraz nawet nie spróbowano ich szukać,
Jednym z jego "sukcesów" o których zapomniał Redaktor napisać , jak słusznie ktoś to określił, w tekście sponsorowanym, jest skandaliczna likwidacja PKS w Białej Podlaskiej. Na początku 2012 roku ma ten proceder zbadać NIK to się może doczekamy prawdziwej oceny tej hucpy. Jeżeli województwo nie chciało być nadal właścicielem tej firmy to ja powinno sprzedać jako przedsiębiorstwo a nie stawiać w stan upadłości z syndykiem, który sprzedaje autobusy po 20 tysięcy złotych. PKS w chwili likwidacji miał majatek warty 8 mln zł, dług wynos... rozwiń
Avatar
lub / 26 grudnia 2011 r. o 18:13
0
otoz wlasnie. moze jeszcze pozbedziemy sie bylejakosci zielonych badyli.
Avatar
jurek / 24 grudnia 2011 r. o 06:31
0
zielona lipa, próbuje ucywilizować obraz polityków pslu, osobiście myślę że to lekka mnipulacja ...ha,ha hetman lubelsk - kuźwa, w głowie się co niektórym coś rozszczelniło, a jakby nazywał się Król? albo baran?
Avatar
Przemek Leniak / 19 grudnia 2011 r. o 22:30
0
mityczny Heros to i mityczne sukcesy...
najbardziej niepokoi budowa Centralnej Stajni Kaługiasza w miejsce Opery...
...
heros powinien walczyć ze złem i je zwycięzać
fajnie byłoby móc powiedziec o herosie że za młodu zdusił Sobczaka albo że zgładził tekturową hydrę
ale nic takiego powiedzieć się nie da...
Heros wraz z Eurytiononem gwałci co popadnie i czule poklepuje po ramieniu ratuszowego Busirisa...
Avatar
Gość / 19 grudnia 2011 r. o 13:46
0
Henryś to nadworny błazen dworu hetmańskiego.
Avatar
KOLEGA1 / 18 grudnia 2011 r. o 23:12
0
[quote name='henryk' timestamp='1324240458' post='572326']
Panie marszałku LUBELSKI czyli Hetman LUBELSKI a nie ZAMOJSKI [historia]wiele osób jest myślacych jak pan tylko nie klikają w klawiature .Oponęci wymiencie nazwiska kto byłby lepszy od Hetmana Krzysztofa czekam niecierpliwie na lise nazwisk .Panie Marszałku jezeli ?Czerniak z SLD daje minus 4 to ja daje jako miszkaniec lubelskiego minus 5 .to nie znaczy ze nie mogło być lepiej ale wzglendy Polityczne nie pozwola na realizacje projektów inwestycyjnych
[/quote]

...SŁOWACKI WIELKIM POETĄ BYŁ...KONKRETY wazeliniarzu...
[quote name='henryk' timestamp='1324240458' post='572326']
Panie marszałku LUBELSKI czyli Hetman LUBELSKI a nie ZAMOJSKI [historia]wiele osób jest myślacych jak pan tylko nie klikają w klawiature .Oponęci wymiencie nazwiska kto byłby lepszy od Hetmana Krzysztofa czekam niecierpliwie na lise nazwisk .Panie Marszałku jezeli ?Czerniak z SLD daje minus 4 to ja daje jako miszkaniec lubelskiego minus 5 .to nie znaczy ze nie mogło być lepiej ale wzglendy Polityczne nie pozwola na realizacje projektów inwestycyjnychrozwiń
Avatar
henryk / 18 grudnia 2011 r. o 21:34
0
Panie marszałku LUBELSKI czyli Hetman LUBELSKI a nie ZAMOJSKI [historia]wiele osób jest myślacych jak pan tylko nie klikają w klawiature .Oponęci wymiencie nazwiska kto byłby lepszy od Hetmana Krzysztofa czekam niecierpliwie na lise nazwisk .Panie Marszałku jezeli ?Czerniak z SLD daje minus 4 to ja daje jako miszkaniec lubelskiego minus 5 .to nie znaczy ze nie mogło być lepiej ale wzglendy Polityczne nie pozwola na realizacje projektów inwestycyjnych
Avatar
wyborca marszałka / 18 grudnia 2011 r. o 20:47
0
Mi Pan marszałek kojarzy się z oszustwem, jakiego dopuścił się wobec swoich wyborców. Głosowałem na niego w wyborach parlamentarnych, m.in. dzięki mnie zdobył mandat poselski, po czym mnie i innych swoich wyborców, po prostu olał, powiedział wszystkim - mam was w du***, was i wasze głosy na mnie oddane. Mnie oszukał. Tak się czuję.
Avatar
swat / 18 grudnia 2011 r. o 20:41
0
Nie mogę zapomnieć jak Pan Hetman oszukał wyborców tartując na posła, a potem z niego zrezygnował. Takie rzeczy powinny być zakazane. Jak można tak oszukiwać ludzi. Wcale nie jest lepszy od innych PSLowców.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2011 r. o 18:40
0
[size="3"]Zrozumcie maluczcy, że PSL jest już powoli na wylocie.
Za kilka chwil kryzys tak dotknie wieś i miasteczka (akcyzy, podatki, KRUS, benzyna, olej napędowy), że chłopski elektorat nie zagłosuje na PSL ani w 2014 roku (wybory samorządowe i do Europarlamentu), ani w 2015 roku (wybory do Sejmu).
Wtedy PSL nie wyrwie 5 % głosów i GAME OVER.
Nikt z Pawlakami się nie będzie liczył i stołki w budżetówce przepadną na amen.

A do roboty w prywatnej firmie to oni się nie nadają, bo kto zatrudni byłego lokalnego watażkę w swojej firmie (który nic nie znaczy i któremu znajomości się pokończyły) ? [/size]
[size="3"]Zrozumcie maluczcy, że PSL jest już powoli na wylocie.
Za kilka chwil kryzys tak dotknie wieś i miasteczka (akcyzy, podatki, KRUS, benzyna, olej napędowy), że chłopski elektorat nie zagłosuje na PSL ani w 2014 roku (wybory samorządowe i do Europarlamentu), ani w 2015 roku (wybory do Sejmu).
Wtedy PSL nie wyrwie 5 % głosów i GAME OVER.
Nikt z Pawlakami się nie będzie liczył i stołki w budżetówce przepadną na amen.

A do roboty w prywatnej firmie to oni się nie nadają, bo kto zatrudni byłego lo... rozwiń
Avatar
rd / 18 grudnia 2011 r. o 17:10
0
Jednym z jego "sukcesów" o których zapomniał Redaktor napisać , jak słusznie ktoś to określił, w tekście sponsorowanym, jest skandaliczna likwidacja PKS w Białej Podlaskiej. Na początku 2012 roku ma ten proceder zbadać NIK to się może doczekamy prawdziwej oceny tej hucpy. Jeżeli województwo nie chciało być nadal właścicielem tej firmy to ja powinno sprzedać jako przedsiębiorstwo a nie stawiać w stan upadłości z syndykiem, który sprzedaje autobusy po 20 tysięcy złotych. PKS w chwili likwidacji miał majatek warty 8 mln zł, dług wynosił 2,5 miliona w kieszeni samorządu wojewódzkiego powinno zostać 5,5 mln, no niech będzie 5 mln. Kiedys byli chetni na zakup firmy, teraz nawet nie spróbowano ich szukać,
Jednym z jego "sukcesów" o których zapomniał Redaktor napisać , jak słusznie ktoś to określił, w tekście sponsorowanym, jest skandaliczna likwidacja PKS w Białej Podlaskiej. Na początku 2012 roku ma ten proceder zbadać NIK to się może doczekamy prawdziwej oceny tej hucpy. Jeżeli województwo nie chciało być nadal właścicielem tej firmy to ja powinno sprzedać jako przedsiębiorstwo a nie stawiać w stan upadłości z syndykiem, który sprzedaje autobusy po 20 tysięcy złotych. PKS w chwili likwidacji miał majatek warty 8 mln zł, dług wynos... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zmiany w LSS "Społem" w czasach kryzysu. "Musimy trwać co najmniej przez kolejne 108 lat"

Zmiany w LSS "Społem" w czasach kryzysu. "Musimy trwać co najmniej przez kolejne 108 lat"

Rozmowa z Mieczysławem Zapałem, prezesem zarządu Lubelskiej Spółdzielni Spożywców „Społem”.

Magiczne Ogrody, ciesz się chwilą...

Magiczne Ogrody, ciesz się chwilą...

Ten rok dla wszystkich był i jest rokiem niepewności. Ale dał nam wszystkim także nadzieję, że trwale czegoś dobrego się nauczymy. Janowiecki ogród otrzymał sporo nagród i dal wiele chwil radości swoim gościom.

Grasował na lotnisku w Białej Podlaskiej. Sporo zginęło

Grasował na lotnisku w Białej Podlaskiej. Sporo zginęło

Bialscy policjanci zatrzymali 48-latka podejrzanego o szereg kradzieży metalowego i żeliwnego wyposażenia budynków z terenu byłego lotniska.

Biała Podlaska: Przedszkole w nowym miejscu

Biała Podlaska: Przedszkole w nowym miejscu

Rozpoczyna się przebudowa budynku po sklepie dziecięcym przy ulicy Łomaskiej w Białej Podlaskiej. W przyszłym roku wprowadzi się tu przedszkole.

Startuje "Galeria Rozdroża". Wirtualnie i realnie
1 grudnia 2020, 0:00

Startuje "Galeria Rozdroża". Wirtualnie i realnie

Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" uruchomił nowy projekt w ramach działalności instytucji. "Galeria Rozdroża" to nowa przestrzeń wystawiennicza, która będzie funkcjonować zarówno w budynku Ośrodka (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12), jak i w Internecie. Uruchomiono już pierwszą ekspozycję "Białoruś 2020. Trauma i śmiech".

Lublin: Lipy wprowadzają się na Krakowskie Przedmieście

Lublin: Lipy wprowadzają się na Krakowskie Przedmieście

Zaczęło się sadzenie 13 dużych lip w rabatkach „wykrojonych” z chodnika Krakowskiego Przedmieścia między ul. 3 Maja a Ewangelicką

Najlepsze seriale Netflixa w 2020 roku

Najlepsze seriale Netflixa w 2020 roku

O tym, że Netflix jest królem współczesnego rynku VOD, nie trzeba już nikogo przekonywać. Wszystkie najgłośniejsze premiery tej platformy szybko zyskują wierne grono fanów oraz dużą popularność w mediach. W natłoku dziesiątek nowych seriali Netflixa trudno jest jednak wybrać coś ciekawego i wciągającego. By pomóc wam w wyborze postanowiliśmy zrobić przegląd najlepszych seriali Netflixa na 2020 rok!

Lublin: Wybuch butli z gazem w warsztacie samochodowym

Lublin: Wybuch butli z gazem w warsztacie samochodowym

Dwóch mężczyzn zostało rannych w wyniku wybuchu butli z gazem, do którego doszło dzisiaj w Lublinie. Obaj zostali przewiezieni do placówki medycznej w Łęcznej

Klocki budowlane dla dzieci – Cegły Junior. Rozwiń pasję budowania od najmłodszych lat

Klocki budowlane dla dzieci – Cegły Junior. Rozwiń pasję budowania od najmłodszych lat

Twoja pociecha uwielbia tworzyć rozmaite budowle, np. z krzeseł i koców? Zapewnij mu lepsze materiały, dzięki którym stworzy jeszcze ciekawsze konstrukcje. Przedstawiamy klocki budowlane dla dzieci Cegły Junior, które rozwijają nie tylko psychomotorykę, ale i wyobraźnię!

Spotkanie autorskie z Justyną Bargielską
4 grudnia 2020, 13:00

Spotkanie autorskie z Justyną Bargielską

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprasza na spotkanie autorskie online z Justyną Bargielską w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Wydarzenie odbędzie się 4 grudnia o godz. 13 na profilu Facebook WBP.

Halo, pod pani domem jest bomba. 16-latek nie spodziewał się takiego obrotu sprawy

Halo, pod pani domem jest bomba. 16-latek nie spodziewał się takiego obrotu sprawy

Za usiłowanie wymuszenia rozbójniczego przed sądem rodzinnym odpowie 16-letni mieszkaniec województwa lubuskiego, który zadzwonił do Konopnicy w powiecie lubelskim.

Kto powinien wybrać do spania materac termoelastyczny?

Kto powinien wybrać do spania materac termoelastyczny?

Wcale nie przesadzimy, jeśli powiemy, że materac termoelastyczny to kosmiczna jakość! Jego wnętrze, czyli poliuretanowa pianka została stworzona przez NASA i była wykorzystywana w poduszkach powietrznych na kosmicznych promach. Od lat 60 przebyła prawdziwie kosmiczną odyseję, by trafić na twoje łóżko: szereg rygorystycznych testów, ciężkie wytrzymałościowe sprawdziany, atesty w wielu zakresach. Tak właśnie powstał materac termoelastyczny. Dowiedz się, czy będzie idealny dla Ciebie i kto powinien go wybrać do spania.

Lublin: Mikołajki w miejskich autobusach. Kierowcy i kontrolerzy w czapkach

Lublin: Mikołajki w miejskich autobusach. Kierowcy i kontrolerzy w czapkach

Specjalnie ozdobiony zostanie jeden z miejskich trolejbusów, a część kierowców MPK będzie pracować w przebraniach. Takie atrakcje szykowane są na niedzielne mikołajki

Co to jest Black Friday i kiedy wypada?

Co to jest Black Friday i kiedy wypada?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś skorzystać z wyjątkowych, listopadowych wyprzedaży? Jeśli nie to koniecznie oczekuj na 27 listopada. To właśnie wtedy wypada Black Friday 2020!

Znów rośnie liczba zakażonych osób w regionie. Zmarło 44 pacjentów

Znów rośnie liczba zakażonych osób w regionie. Zmarło 44 pacjentów

W województwie lubelskim mamy 793 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z danych rządu. Raport o koronawirusie w regionie z 3 grudnia 2020 r.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.