Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 listopada 2008 r.
20:53
Edytuj ten wpis

Te groby zmienią miejsce

0 3 A A

Teraz jest tu cmentarz wojenny, a za 4 lata będzie lotnisko. Dziś ruszają prace związane z ekshumacją szczątków żołnierzy i przeniesieniem ich na cmentarz komunalny w Świdniku. Badania będą prowadzić archeolodzy i historycy, którzy
od dawna zadają sobie pytanie: co jeszcze kryje ta ziemia?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozmowa z Kornelem Mareczko, historykiem

• Kiedy powstał wojenny cmentarz przy drodze z Lublina na Mełgiew?

- W 1915 roku, podczas I wojny światowej. Napór wojsk austro-węgierskich i niemieckich wspólnie prowadzących ofensywę przeciwko armii rosyjskiej znacznie się zintensyfikował. Rosjanie zaczęli się wycofywać, czego efektem były kolejne sukcesy odnoszone przez armię sprzymierzonych, np. zdobycie Trawnik 29 lipca, Biskupic czy też okolic wsi Chmiel. Kiedy Rosjanie opuszczali Lublin, skorzystali z tego ułani Legionów Polskich, którzy przy boku armii austro-węgierskiej zajęli miasto 30 lipca. Niemal równolegle toczyły się walki na terenie majątku Świdnik Duży. Krwawą areną stał się pobliski las. Tragicznymi pamiątkami boju w dniach 30 lipca-3 sierpnia stały się mogiły poległych, które zwycięscy żołnierze austro-węgierscy skomasowali w formę cmentarza, chowając w nim swoich towarzyszy broni oraz Rosjan. Tak właśnie powstał ten cmentarz.

• Potem była II wojna światowa i kolejne walki.

- W jej pierwszych dniach celem działań hitlerowskiego lotnictwa stało się zbombardowanie lotniska położonego niedaleko cmentarza. W kolejnych dniach września 1939 r. lotnisko było bazą przejściową dla pilotów III Poznańskiego Pułku Lotniczego, którzy stąd organizowali loty myśliwskie i rozpoznawcze. Niewykluczone, że któryś z ich poległych kolegów znalazł miejsce spoczynku na naszym cmentarzu. Po klęsce wrześniowej lotnisko służyło Niemcom, a w lipcu ‘44 r. trwała już na dobre ofensywa radziecka nadciągająca w stronę Lublina. Zacięte walki toczyły się na ternie gminy Wólka skąd poległych czerwonoarmistów przeniesiono po wojnie także na ten cmentarz.

• Ilu żołnierzy zostało pochowanych na cmentarzu?

- W ciągu swej historii cmentarz ulegał reorganizacji, a co za tym idzie zmieniał się stan ilościowy pochowanych. Istnieją przypuszczenia, że obecnie ziemia cmentarna kryje szczątki około 180 żołnierzy austro-węgierskich i 15 rosyjskich. Wśród pierwotnie pochowanych z armii austro-węgierskiej najliczniejszą grupę stanowili Niemcy austriaccy, Węgrzy, Czesi oraz Słowacy. Jeśli chodzi zaś o II wojnę światową, to wymienić należy 70 żołnierzy Armii Czerwonej ekshumowanych uprzednio z takich miejscowości jak m.in. Łuszczów, Hajdów, Rudnik, Felin, Świdnik Duży.

W tym przypadku udało się zidentyfikować nazwiska 17 wojaków. Pozostałe są dla nas nieosiągalne głównie z powodu braku medalików śmierci oraz innych elementów skutecznych w rozpoznawaniu tożsamości. Nie można również zapomnieć o spoczywających tu żołnierzach polskich z września 1939 r. Co prawda nie znamy ich dokładnej liczby, ale miejmy nadzieję, że nadchodząca ekshumacja rozwieje nasze wątpliwości w tej materii.

• Skąd wzięło się pana zainteresowanie tym właśnie cmentarzem?

- Przykuł moją uwagę już w dzieciństwie, a z wiekiem ta fascynacja się pogłębiała. Świadomość, że pod ziemią leżą szczątki żołnierzy dodawała szczypty tajemniczości, ale i szacunku dla pochowanych - niezależnie od istniejących w naszym społeczeństwie uprzedzeń i stereotypów. Uznałem, że historii się nie wybiera, trzeba stawiać jej czoło i dążyć do odkrywania czegoś nowego. Badaniem cmentarza zajmuję się na dobre od 6 lat. Rozpocząłem od odszukania źródeł historycznych w języku niemieckim, rosyjskim i polskim.

Tu nieoceniona rola Archiwum Państwowego. Nie omieszkałem też sięgnąć po opracowania książkowe, których jednak jest niewiele, jeśli idzie o tematykę grobownictwa wojennego. Tę wiedzę uzupełniłem relacjami okolicznych mieszkańców. Wciąż jednak ten cmentarz kryje wiele tajemnic.

• Czy przenosiny cmentarza mogą mieć znaczenie historyczne?

- Na to liczymy. Jest szansa, że dzięki ekshumacji ostatecznie zweryfikujemy liczbę pochowanych żołnierzy i tym samym zapełnimy jedną z luk naszej świadomości historycznej i regionalnej. Do tego dochodzi szereg pytań: Co jeszcze może być pod ziemią, prócz szczątków ludzkich? Jeśli jest jeszcze "coś”, to jak dobrze się zachowało i jakie miało przeznaczenie? Takie pytania pobudzają wyobraźnię.

Potrzebujemy znaków przeszłości, śladów pamięci. Historia jest bowiem o tyle ciekawa, o ile można jej dotknąć, a nie tylko zerkać do niej z perspektywy podręcznika.
Cmentarz

Cmentarz usytuowany jest przy drodze Lublin–Mełgiew, na terenie lasu, który
od XIX wieku wchodził w skład majątku Świdnik Duży, będącego własnością Fundacji św. Wincentego a Paulo. Fundacja założyła tu szpital rehabilitacyjny dla osób chorych na gruźlicę, a pensjonariuszami opiekowały się siostry szarytki. Dziś po majątku pozostał las wraz z częścią zabudowań folwarcznych i dworkiem.

Pochówek

Zabitych żołnierzy chowano pierwotnie w prymitywnie i naprędce sporządzonych mogiłach. Groby sytuowano w bliskości charakterystycznych elementów krajobrazu, tak by szybko i łatwo je odnaleźć. Po ustaniu walk w oparciu o specjalnie spisane ewidencje można było odszukać mogiły i skomasować w granicach tworzonego cmentarza. Cmentarz postanowiono utworzyć w lesie, na jego skraju przy drodze z Lublina do Mełgwi.

Ekshumacja

Po 1945 roku na posiedzeniu Komitetu do spraw Ekshumacji Żołnierzy Armii Radzieckiej przewodniczący Władysław Skrzypek zaproponował przeniesienie żołnierzy poległych i pochowanych w różnych rejonach gminy Wólka na wspólne miejsce spoczynku. Zasugerował istniejący już w Świdniku Dużym cmentarz z I wojny światowej. Członkowie komitetu zaaprobowali wniosek i decyzję przyjęto bez wnoszenia poprawek.

Przenosiny

Ekshumacją i przenosinami cmentarza zajmą się 3 firmy. Nadzór archeologiczny powierzono Muzeum Lubelskiemu w Lublinie, prace ziemne i przenosiny wykona Zakład Usług Pogrzebowych Zygmunt Dziurka ze Świdnika. Zagospodarowaniem nowej kwatery wojennej na cmentarzu komunalnym w Świdniku zajmie się zaś Związek Polskich Artystów Plastyków z Warszawy. Prace mają się zakończyć w ciągu 45 dni. Będą kosztować ponad 230 tys. zł.

Pozostałe informacje

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policjanci z lubelskiej drogówki w ostatni weekend patrolowali lubelskie ulice. Efektem działań było wykrycie ponad 700 wykroczeń.

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Nowo wybrani radni Rady Miasta w Chełmie podczas pierwszej sesji, która odbyła się w poniedziałek nie zdecydowali o wyborze przewodniczącego, a także jego zastępców. Zajmą się tym dopiero na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowane zostało na 17 maja.

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Policjanci z Chełma zatrzymali 52-letniego mężczyznę, który na jednym z osiedli strzelał w kierunku dzieci z wiatrówki. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego
Zdjęcia
galeria

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) liczy na szeroki konsensus w radzie. W tej kadencji z pewnością będzie to łatwiejsze, bo to jego ludzie zdobyli najwięcej mandatów. A w poniedziałek wybrali ze swojego grona przewodniczącego.

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Zakłady Azotowe, gospodarczy filar regionu i kluczowy sponsor lokalnego sportu, radzi sobie coraz gorzej. W zeszłym roku grupa "Puławy" straciła 621 mln zł. Jej nowe władze szukają oszczędności. Na pierwszy ogień poszły umowy sponsoringowe. Chemiczny gigant wycofuje się ze wspierania puławskiego sportu.

Pierwsza sesja nowej rady w Zamościu. Jaczyńska przewodniczącą, Nowakowski wiceprzewodniczącym
ZDJĘCIA, RELACJA
galeria

Pierwsza sesja nowej rady w Zamościu. Jaczyńska przewodniczącą, Nowakowski wiceprzewodniczącym

Między Agnieszką Jaczyńską, a Piotrem Błażewiczem wybierali nowi radni Zamościa swojego przewodniczącego. Pierwsza sesja w tej kadencji rozpoczęła się o godz. 13. Pierwsze decyzje już zapadły. Czas na kolejne.

Remont ulicy zakończył się w listopadzie, bałagan pozostał do dzisiaj
LUBLIN

Remont ulicy zakończył się w listopadzie, bałagan pozostał do dzisiaj

Długo wyczekiwany remont ulicy Raszyńskiej w Lublinie i ulic do niej przyległych zakończył się oficjalnie w listopadzie ubiegłego roku. Od tamtego czasu na poboczach zalegają wycięte gałęzie. Do niedawna ciężko było również przejść poboczem.

Porozumienie ponad podziałami czy handel stanowiskami? PO i PSL dogadały się w Świdniku z PiS

Porozumienie ponad podziałami czy handel stanowiskami? PO i PSL dogadały się w Świdniku z PiS

To, co wydawało się jeszcze nie tak dawno nierealne, w Świdniku stało się faktem. Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe dogadały się z Prawem i Sprawiedliwością! – Plotki, które od wczoraj krążyły po mieście okazały się prawdą. Waldemar Białowąs, szef lokalnych struktur PO, z którą tworzyliśmy w wyborach Koalicję 15 Października sprzedał się za kilka srebrników – mówi oburzony Mariusz Wilk, radny powiatowy Polska 2050 Szymona Hołowni.

Nie było łatwo, ale nadal jesteśmy niepokonani. Opinie po meczu Krono-Plast Włókniarz – Orlen Oil Motor

Nie było łatwo, ale nadal jesteśmy niepokonani. Opinie po meczu Krono-Plast Włókniarz – Orlen Oil Motor

„Koziołki” nadal z kompletem punktów. W czwartym ligowym występie w tym sezonie Orlen Oil Motor wygrał w Częstochowie z tamtejszym Krono-Plast Włókniarzem 51:39. Jak zawody oceniają przedstawiciele obu ekip?

Mayor of Kingstown: Nowy sezon, nowe kłopoty (wideo)
film

Mayor of Kingstown: Nowy sezon, nowe kłopoty (wideo)

6 czerwca – to dobry dzień dla tych, którzy czekają na trzeci sezon serialu Mayor of Kingstown.

Daniel Słowik nowym starostą w Łęcznej

Daniel Słowik nowym starostą w Łęcznej

Do rewolucji doszło w Łęcznej. Dzisiaj PiS stracił swoje sztandarowe starostwo. Nowa Rada Powiatu powierzyła stery Danielowi Słowikowi, szefowi lokalnych struktur PSL. Zaważyły dwa głosy.

Az-Bud Komarówka Podlaska urwała punkt liderowi, komplet wyników bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud Komarówka Podlaska urwała punkt liderowi, komplet wyników bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud Komarówka Podlaska bezbramkowo zremisował z prowadzącym w tabeli Podlasiem II Biała Podlaska. Tm samym rezerwy straciły przodownictwo w klasyfikacji. Unia Żabików rozbiła na wyjeździe Bad Boys Zastawie 6:2. Festiwal strzelecki Kacpra Waniowskiego, Alberta Chomiuka i Michała Gryczuka dla Victorii Parczew w meczu z Tytanem Wisznice

Posłuchaj: Krzysztof Cugowski i nowa piosenka. A po wakacjach nowa płyta (wideo)
film

Posłuchaj: Krzysztof Cugowski i nowa piosenka. A po wakacjach nowa płyta (wideo)

Czas nareszcie przestać karmić się iluzjami, tak, jak w tekście – tak mówi Krzysztof Cugowski i prezentuje swój nowy utwór: "Co za nami, co przed nami"

Jacek Ziarkowski nadal strzela, Sparta w derbach lepsza od Unii. Reszta wyników chełmskiej okręgówki

Jacek Ziarkowski nadal strzela, Sparta w derbach lepsza od Unii. Reszta wyników chełmskiej okręgówki

W spotkaniu derbowym Sparta Rejowiec Fabryczny pokonała Unię Rejowiec 3:0. Dwie bramki zdobył Jacek Ziarkowski.

Zakwitły kasztany. Czas na matury
MATURA 2024

Zakwitły kasztany. Czas na matury

Egzaminy maturalne tuż-tuż. Już we wtorek tegoroczni maturzyści zmierzą się z językiem polskim, a dzień później z królową nauk. W województwie lubelskim do egzaminu przystąpi blisko 18 tys. osób.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium