Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 lipca 2003 r.
11:23
Edytuj ten wpis

Warto się uczyć

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A

„Nauka to potęgi klucz, w tym moc, kto więcej umie” – pisano niegdyś w sztambuchach. Minęła moda na wierszyki wpisywane ku pamięci. Natomiast wiara w moc edukacji umacnia się z roku na rok. Widać to po oblężeniu prestiżowych ogólniaków, a jeszcze bardziej w walce o indeksy. O jedno miejsce na psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego ubiegało się 23 kandydatów. W Lublinie było niewiele luźniej – 18. Czy jednak dyplom to rzeczywiście klucz to sukcesu?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



W dzisiejszych czasach każdy, kto chce mieć szanse na nowoczesnym rynku pracy, musi mieć zawód, a najlepiej dwa. Do tego powinien mieć prawo jazdy i certyfikat potwierdzający znajomość języka obcego (najlepiej dwóch). Nawet specjaliści Wojewódzkiego Urzędu Pracy, przygotowujący doroczny „Ranking uczelni według bezrobocia absolwentów”, wyjaśniają, że, owszem, rośnie bezrobocie wśród magistrów, ale też dlatego, że ich liczba jest coraz większa.
Nie kształcimy bezrobotnych!
– zapewniają wszyscy szefowie szkół wyższych, z rektorem UMCS, prof. Stanisławem Harasimiukiem na czele. Wtórują mu zgodnym chórem władze uczelni prywatnych. Radosław Marciniak, kanclerz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie doskonale uzasadnia wprowadzenie na swojej uczelni kierunku dziennikarskiego. Wprawdzie dziennikarstwo jest już na dwóch lubelskich uniwersytetach, ale od przybytku głowa nie boli. Zwłaszcza, że jeszcze kilka lat temu we wschodniej Polsce nikt nie zajmował się edukacją dla mediów.
Z wielkim optymizmem przedstawia też nową ofertę Teresa Bogacka, kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Od października także i tu będzie można studiować pedagogikę. Trochę inaczej, a w podtekście – lepiej, niż na obydwu uniwersytetach i kilku innych uczelniach, kształcących w tym kierunku na Lubelszczyźnie. Pedagogika bowiem to
sztandarowa oferta uczelni niepaństwowych.
Chociaż przyznać trzeba, że wraz z równie popularną ekonomią mają i tak mniej studentów niż zarządzanie i marketing. Ten kierunek studiuje tylko w szkołach niepaństwowych 140 tys. osób, a państwowe mają ich dwa razy tyle.
Trudno natomiast na niepaństwowych uczelniach znaleźć kierunki techniczne, jak chociażby budowa maszyn, a przecież wiek XXI to era wysoko wyspecjalizowanej techniki. Tymczasem nie ma w szkołach prywatnych również innych kierunków, które w raportach o rozwoju rynku wymieniane są jako te, które w przyszłości będą nieomal gwarantem zatrudnienia. Chyba w całej Polsce nie znajdzie się biotechnologii, automatyki, czy robotyki. Wyjaśnienie jest żenująco proste – nawet uczelni państwowych, z długimi tradycjami, nie stać na nowoczesne laboratoria.
Chociaż prawdopodobnie nie jest to jedyne wytłumaczenie. Wszak darmowe, dzienne studia na politechnikach statystycznie mają tylko nieco więcej kandydatów niż... teologia, czy prawo kanoniczne. Być może to duch romantyzmu kładzie się długim cieniem na polską szkołę. Wciąż opuszczają ją kolejne zastępy humanistów, którzy z rozbrajającą szczerością tłumaczą, że do matematyki to oni głowy nie mają.
Oni nawet PIT-u nie wypełnią,
mimo że są tam rachunki na poziomie trudności czwartej klasy szkoły podstawowej. Najgorsze jest to, że młodzi ludzie nie kierują się upodobaniami, lecz tym, czy kierunek edukacji, który wybrali, przyniesie im pracę i zarobek.
W badaniach OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) oraz w badaniach PISA (Międzynarodowy Program Oceny Umiejętności Uczniów) wciąż wypadamy słabo. Naszą szkołę charakteryzuje duża dyscyplina i znikoma pomoc nauczycieli dla uczniów. Na skutek tego osiągają oni dużo gorsze wyniki niż ich rówieśnicy, mimo częstego korzystania z korepetycji. Nasza szkoła wciąż nie uczy również ani przedsiębiorczości, ani nie pomaga rozwijać autentycznych pasji i zainteresowań. W efekcie absolwenci szkół idą po edukacyjnej drodze
jak owce na rzeź.
Myślą, że szczęście zapewnią im pieniądze, zdobyte dzięki atrakcyjnej profesji. Tymczasem okazuje się, że praca wykonywana bez przyjemności i bez pasji nie pozwala myśleć o materialnym sukcesie. Tak jak nie wszyscy mają bowiem predyspozycje do zdobycia licencji pilota, tak nie każdy może być dyrektorem, prawnikiem, czy nauczycielem. A jeśli dzięki różnym koneksjom otrzyma takie stanowisko, to będzie to tylko męka dla niego i dla tych, z którymi przyjdzie mu pracować.
– Jeśli dzisiaj dyplom nie jest kluczem do sukcesu, to i tak warto się uczyć. Zawsze starałem się o tym przekonać czwórkę moich dzieci – mówi lubelski wicekurator Sławomir Sosnowski. – Wejście Polski do Europy otwiera nowe możliwości, z pewnością poprawi się w końcu sytuacja na rynku pracy. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz wiedzy i umiejętności potrzebna jest też życiowa zaradność. I dodawanie do swoich pasji oczekiwań rzeczywistości. Jeśli nawet historia sztuki nie jest szczególnie poszukiwaną przez pracodawców profesją, to, połączona z informatyką, może okazać się furtką do sukcesu.




Zawody z przyszłością
Rządowi specjaliści określili zawody o najwyższej dynamice wzrostu zapotrzebowania do roku 2010. Są to:
* agenci biur pomagających w prowadzeniu działalności gospodarczej i pośrednicy handlowi,
* techniczny personel obsługi komputerów,
* operatorzy sprzętu optycznego i elektronicznego,
* fizycy, chemicy i pokrewni,
* gospodarze budynków, zmywacze szyb i podobni,
* operatorzy linii produkcyjnych i robotów przemysłowych w przemyśle,
* informatycy,
* sekretarki i operatorzy maszyn biurowych,
* specjaliści nauk społecznych,
* robotnicy produkcji wyrobów precyzyjnych z metali,
* pracownicy ochrony,
* pracownicy do spraw finansowych i statystycznych,
* specjaliści do spraw biznesu,
* pozostali specjaliści szkolnictwa i wychowawcy,
* pracownicy działalności artystycznej, rozrywki i sportu,
* architekci, inżynierowie i pokrewni,
* ładowacze nieczystości i pokrewni,
* pracownicy obsługi biurowej,
* pracownicy opieki osobistej,
* operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych.
Źródło: Rządowe Centrum Studiów Strategicznych, październik 2001. Cały raport jest dostępny w Internecie pod adresem: http://www.rcss.gov.pl/mzppp/publikacje/index.htm



Ranking uczelni Lubelszczyzny według bezrobocia absolwentów
1.Akademia Rolnicza – 16 proc.
2.Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji – 15 proc.
3.Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Zamościu – 13 proc.
4.Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu – 11 proc.
5.Politechnika Lubelska – 11 proc.
6.Puławska Szkoła Wyższa – 8 proc.
7.Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej – 8 proc.
8.Katolicki Uniwersytet Lubelski – 6 proc.
9.Wyższa Szkoła Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania w Rykach – 6 proc.
10.Akademia Medyczna w Lublinie – 1 proc.
––––––––––––––-
Dane z roku 2002

Absolwenci wyższych uczelni zarejestrowani jako bezrobotni w WUP w Lublinie w 2002 r.
pedagogika – 152
administracja – 136
ekonomia – 101
zarządzanie i marketing – 77
prawo – 75
ochrona środowiska – 66
rolnictwo – 53
politologia – 49
historia – 40
socjologia – 38
mechanika i budowa maszyn – 35
mechanika rolnicza i leśna – 26
budownictwo – 26
filozofia – 25
ogrodnictwo – 24
filologia polska – 24



Pozostałe informacje

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Nazywają to porozumieniem programowym. We władzach powiatu radzyńskiego doszło do nietypowego sojuszu PiS z komitetem bezpartyjnego Jakuba Jakubowskiego, który wcześniej działania polityków tej partii krytykował choćby w mieście. Niektórzy radni powiatowi czują się oszukani.

Orlęta Spomlek jeszcze broni nie składają, w sobotę chcą przerwać złą passę

Orlęta Spomlek jeszcze broni nie składają, w sobotę chcą przerwać złą passę

Jeżeli w Radzyniu Podlaskim marzą jeszcze o utrzymaniu, to w sobotę muszą przerwać serię czterech porażek z rzędu. Orlęta Spomlek podejmą Czarnych Połaniec (godz. 17). Niestety, Tomasz Złomańczuk do końca sezonu nie będzie mógł skorzystać z dwóch ważnych zawodników ofensywnych.

Wystraszony pies uwięziony w worku. Odnalazły go dzieci

Wystraszony pies uwięziony w worku. Odnalazły go dzieci

Porzucony i przestraszony pies został odnaleziony obok stawu w miejscowości Minkowice. Policja ustala szczegóły i prosi o pomoc, jeśli ktoś zna sprawcę.

Mikołaj Raczyński (Wisła Puławy): Mam nadzieję, że się utrzymamy, a resztę zrobi zarząd

Mikołaj Raczyński (Wisła Puławy): Mam nadzieję, że się utrzymamy, a resztę zrobi zarząd

Po efektownej wyjazdowej wygranej z Radunią Stężyca, Wisła Grupa Azoty w sobotę zmierzy się na wyjeździe z Zagłębiem II Lubin (godz. 16).

Bomby jadą na poligon. Mieszkańcy mogą wrócić do domów
galeria

Bomby jadą na poligon. Mieszkańcy mogą wrócić do domów

Saperzy zakończyli prace przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej. Ewakuowani mieszkańcy mogą wrócić do domów.

Kolejne protesty w regionie. Tym razem rolnicy strajkują w 4 powiatach w regionie

Kolejne protesty w regionie. Tym razem rolnicy strajkują w 4 powiatach w regionie

Protesty trwają na terenie powiatów chełmskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego i zamojskiego. Tam można spodziewać się utrudnień w ruchu.

Słoneczna prognoza pogody
Pogoda na weekend
film

Słoneczna prognoza pogody

Jak co weekend przedstawiamy prognozę pogody dla Lubelszczyzny. Tradycyjnie przygotowali ją meteorolodzy z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje Gabriela Szewczyk.

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty na Konwiktorską

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty na Konwiktorską

Walczący wciąż o miejsce w strefie barażowej Górnik Łęczna w niedzielny wieczór (godz. 18) zagra na wyjeździe z Polonią Warszawa. Jeśli zielono-czarni nadal marzą o PKO BP Ekstraklasie, to muszą ze stolicy przywieźć komplet punktów.

Mniej czy więcej niż poprzednicy? Wiemy, ile zarobi wiceprezydent Zamościa

Mniej czy więcej niż poprzednicy? Wiemy, ile zarobi wiceprezydent Zamościa

Nieco mniej, niż poprzedniczka na identycznym stanowisku, ale więcej niż drugi z wiceprezydentów za czasów Andrzeja Wnuka ma zarabiać Marek Kudela, pierwszy zastępca Rafała Zwolaka, nowego prezydenta Zamościa.

Zgłosili wypadek, bo chcieli podwózkę radiowozem do domu

Zgłosili wypadek, bo chcieli podwózkę radiowozem do domu

Na pomysł wpadli dwaj mieszkańcy gminy Niedźwiada. Upili się, położyli się na jezdni i pozorowali potrącenie, bo chcieli mieć podwózkę do domu radiowozem.

Jak wybrać, wymienić i dbać o wentyle rowerowe?

Jak wybrać, wymienić i dbać o wentyle rowerowe?

Wentyle w rowerze to nie tylko małe metalowe czy plastikowe elementy. Są one niezbędne do utrzymania odpowiedniego ciśnienia powietrza w oponach, co bezpośrednio wpływa na komfort, wydajność i bezpieczeństwo jazdy.

Surowsza kara dla Anny K. za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Surowsza kara dla Anny K. za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Nie 8, ale 12 lat powinna spędzić w więzieniu Anna K., która będąc pijana spowodowała śmiertelny wypadek w Krasnymstawie – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie, zaostrzając zaskarżony wyrok z pierwszej instancji. Postanowienie wydane w czwartek jest już prawomocne.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium