Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 lipca 2003 r.
11:23
Edytuj ten wpis

Warto się uczyć

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz

„Nauka to potęgi klucz, w tym moc, kto więcej umie” – pisano niegdyś w sztambuchach. Minęła moda na wierszyki wpisywane ku pamięci. Natomiast wiara w moc edukacji umacnia się z roku na rok. Widać to po oblężeniu prestiżowych ogólniaków, a jeszcze bardziej w walce o indeksy. O jedno miejsce na psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego ubiegało się 23 kandydatów. W Lublinie było niewiele luźniej – 18. Czy jednak dyplom to rzeczywiście klucz to sukcesu?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



W dzisiejszych czasach każdy, kto chce mieć szanse na nowoczesnym rynku pracy, musi mieć zawód, a najlepiej dwa. Do tego powinien mieć prawo jazdy i certyfikat potwierdzający znajomość języka obcego (najlepiej dwóch). Nawet specjaliści Wojewódzkiego Urzędu Pracy, przygotowujący doroczny „Ranking uczelni według bezrobocia absolwentów”, wyjaśniają, że, owszem, rośnie bezrobocie wśród magistrów, ale też dlatego, że ich liczba jest coraz większa.
Nie kształcimy bezrobotnych!
– zapewniają wszyscy szefowie szkół wyższych, z rektorem UMCS, prof. Stanisławem Harasimiukiem na czele. Wtórują mu zgodnym chórem władze uczelni prywatnych. Radosław Marciniak, kanclerz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie doskonale uzasadnia wprowadzenie na swojej uczelni kierunku dziennikarskiego. Wprawdzie dziennikarstwo jest już na dwóch lubelskich uniwersytetach, ale od przybytku głowa nie boli. Zwłaszcza, że jeszcze kilka lat temu we wschodniej Polsce nikt nie zajmował się edukacją dla mediów.
Z wielkim optymizmem przedstawia też nową ofertę Teresa Bogacka, kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Od października także i tu będzie można studiować pedagogikę. Trochę inaczej, a w podtekście – lepiej, niż na obydwu uniwersytetach i kilku innych uczelniach, kształcących w tym kierunku na Lubelszczyźnie. Pedagogika bowiem to
sztandarowa oferta uczelni niepaństwowych.
Chociaż przyznać trzeba, że wraz z równie popularną ekonomią mają i tak mniej studentów niż zarządzanie i marketing. Ten kierunek studiuje tylko w szkołach niepaństwowych 140 tys. osób, a państwowe mają ich dwa razy tyle.
Trudno natomiast na niepaństwowych uczelniach znaleźć kierunki techniczne, jak chociażby budowa maszyn, a przecież wiek XXI to era wysoko wyspecjalizowanej techniki. Tymczasem nie ma w szkołach prywatnych również innych kierunków, które w raportach o rozwoju rynku wymieniane są jako te, które w przyszłości będą nieomal gwarantem zatrudnienia. Chyba w całej Polsce nie znajdzie się biotechnologii, automatyki, czy robotyki. Wyjaśnienie jest żenująco proste – nawet uczelni państwowych, z długimi tradycjami, nie stać na nowoczesne laboratoria.
Chociaż prawdopodobnie nie jest to jedyne wytłumaczenie. Wszak darmowe, dzienne studia na politechnikach statystycznie mają tylko nieco więcej kandydatów niż... teologia, czy prawo kanoniczne. Być może to duch romantyzmu kładzie się długim cieniem na polską szkołę. Wciąż opuszczają ją kolejne zastępy humanistów, którzy z rozbrajającą szczerością tłumaczą, że do matematyki to oni głowy nie mają.
Oni nawet PIT-u nie wypełnią,
mimo że są tam rachunki na poziomie trudności czwartej klasy szkoły podstawowej. Najgorsze jest to, że młodzi ludzie nie kierują się upodobaniami, lecz tym, czy kierunek edukacji, który wybrali, przyniesie im pracę i zarobek.
W badaniach OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) oraz w badaniach PISA (Międzynarodowy Program Oceny Umiejętności Uczniów) wciąż wypadamy słabo. Naszą szkołę charakteryzuje duża dyscyplina i znikoma pomoc nauczycieli dla uczniów. Na skutek tego osiągają oni dużo gorsze wyniki niż ich rówieśnicy, mimo częstego korzystania z korepetycji. Nasza szkoła wciąż nie uczy również ani przedsiębiorczości, ani nie pomaga rozwijać autentycznych pasji i zainteresowań. W efekcie absolwenci szkół idą po edukacyjnej drodze
jak owce na rzeź.
Myślą, że szczęście zapewnią im pieniądze, zdobyte dzięki atrakcyjnej profesji. Tymczasem okazuje się, że praca wykonywana bez przyjemności i bez pasji nie pozwala myśleć o materialnym sukcesie. Tak jak nie wszyscy mają bowiem predyspozycje do zdobycia licencji pilota, tak nie każdy może być dyrektorem, prawnikiem, czy nauczycielem. A jeśli dzięki różnym koneksjom otrzyma takie stanowisko, to będzie to tylko męka dla niego i dla tych, z którymi przyjdzie mu pracować.
– Jeśli dzisiaj dyplom nie jest kluczem do sukcesu, to i tak warto się uczyć. Zawsze starałem się o tym przekonać czwórkę moich dzieci – mówi lubelski wicekurator Sławomir Sosnowski. – Wejście Polski do Europy otwiera nowe możliwości, z pewnością poprawi się w końcu sytuacja na rynku pracy. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz wiedzy i umiejętności potrzebna jest też życiowa zaradność. I dodawanie do swoich pasji oczekiwań rzeczywistości. Jeśli nawet historia sztuki nie jest szczególnie poszukiwaną przez pracodawców profesją, to, połączona z informatyką, może okazać się furtką do sukcesu.




Zawody z przyszłością
Rządowi specjaliści określili zawody o najwyższej dynamice wzrostu zapotrzebowania do roku 2010. Są to:
* agenci biur pomagających w prowadzeniu działalności gospodarczej i pośrednicy handlowi,
* techniczny personel obsługi komputerów,
* operatorzy sprzętu optycznego i elektronicznego,
* fizycy, chemicy i pokrewni,
* gospodarze budynków, zmywacze szyb i podobni,
* operatorzy linii produkcyjnych i robotów przemysłowych w przemyśle,
* informatycy,
* sekretarki i operatorzy maszyn biurowych,
* specjaliści nauk społecznych,
* robotnicy produkcji wyrobów precyzyjnych z metali,
* pracownicy ochrony,
* pracownicy do spraw finansowych i statystycznych,
* specjaliści do spraw biznesu,
* pozostali specjaliści szkolnictwa i wychowawcy,
* pracownicy działalności artystycznej, rozrywki i sportu,
* architekci, inżynierowie i pokrewni,
* ładowacze nieczystości i pokrewni,
* pracownicy obsługi biurowej,
* pracownicy opieki osobistej,
* operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych.
Źródło: Rządowe Centrum Studiów Strategicznych, październik 2001. Cały raport jest dostępny w Internecie pod adresem: http://www.rcss.gov.pl/mzppp/publikacje/index.htm



Ranking uczelni Lubelszczyzny według bezrobocia absolwentów
1.Akademia Rolnicza – 16 proc.
2.Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji – 15 proc.
3.Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Zamościu – 13 proc.
4.Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu – 11 proc.
5.Politechnika Lubelska – 11 proc.
6.Puławska Szkoła Wyższa – 8 proc.
7.Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej – 8 proc.
8.Katolicki Uniwersytet Lubelski – 6 proc.
9.Wyższa Szkoła Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania w Rykach – 6 proc.
10.Akademia Medyczna w Lublinie – 1 proc.
––––––––––––––-
Dane z roku 2002

Absolwenci wyższych uczelni zarejestrowani jako bezrobotni w WUP w Lublinie w 2002 r.
pedagogika – 152
administracja – 136
ekonomia – 101
zarządzanie i marketing – 77
prawo – 75
ochrona środowiska – 66
rolnictwo – 53
politologia – 49
historia – 40
socjologia – 38
mechanika i budowa maszyn – 35
mechanika rolnicza i leśna – 26
budownictwo – 26
filozofia – 25
ogrodnictwo – 24
filologia polska – 24



Pozostałe informacje

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Górnik Łęczna po porażce 1:3 z Pogonią Siedlce nie ma prawa być zadowolony. Zespół, który jeszcze niedawno zmierzał do strefy barażowej w ostatnich dwóch meczach zdobył tylko punkt. Nie ma co ukrywać, że na ostatnie wyniki z pewnością spory wpływ ma fakt, że wobec sztabu szkoleniowego i piłkarzy pojawiły się zaległości finansowe. Po ostatnim meczu o przyszłość w klubie zapytany został także trener Pavol Stano

Do zdarzenia doszlo w lasach w powiecie biłgorajskim

Nowe fakty w sprawie tragicznej śmierci 14-latki. Policja zatrzymała stajennego

Prokuratura w Biłgoraju prowadzi śledztwo dotyczące przyczyn tragicznego wypadku w Woli Małej, w którym zginęła 14-latka. Dziewczynka spadła z konia podczas przejadżdzki po okolicy. Mężczyzna wydający konie tego dnia był pijany.

Poszkodowany chciał kupić cyfrowe aktywa. Trafił na oszusta

Chciał zarobić na kryptowalutach. Lublinianin stracił majątek

Ponad 400 tysięcy złotych stracił 51-letni mieszkaniec Lublina, który zaufał niewłaściwym ludziom. Sądził, że inwestuje w kryptowaluty u "brokera". W rzeczywistości nawiązał kontakt z oszustami.

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

Mieszkaniec gm. Krasnystaw podczas poszukiwań z zastosowaniem wykrywacza metalu prowadzonych w jednym z lasów na terenie gminy Siennica Różana odnalazł niewybuch. Te wciąż są groźne.

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Po środowej wygranej nad PGE Spójnia Stargard podopieczni Wojciecha Kamińskiego są już niemal pewni miejsca w czołowej szóstce, co oznacza udział w fazie play-off

Ostrzeżenia przed burzami obowiązują od godz. 11 do północy
pogoda

Nadchodzi załamanie pogody. IMGW ostrzega przed burzami

Dla całej południowej Polski, w tym dla województwa lubelskiego, wydano ostrzeżenia o burzach. W ich trakcie wiatr może w porywach osiągać nawet 90 km/h. Burze przyniosą ulewne deszcze. Lolalnie spadnie grad.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

W piątek wieczorem Górnik Łęczna przegrał na swoim stadionie z Pogonią Siedlce i mocno utrudnił sobie kwestię znalezienia się na koniec sezonu w strefie barażowej. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

Choć jest jeszcze bardzo mały, przeszedł więcej niż niejeden dorosły. 13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Pierwszą: w pierwszym dniu życia. Przez 9 miesięcy był podłączony do respiratora. – Poza tym te miesiące na intensywnej terapii nauczyły mnie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko trudne i wymagające ogromnej pracy – mówi jego mama, Elżbieta Dec

Oktawia Fedeńczak, skrzydłowa PGE MKS FunFloor Lublin

Oktawia Fedeńczak (PGE MKS Funfloor Lublin): Do Kobierzyc jedziemy po trzy punkty

Rozmowa z Oktawią Fedeńczak, szczypiornistką PGE MKS FunFloor Lublin

Lublin: Dzisiaj święto 3 maja. Miejskie autobusy pojadą inaczej
Przypominamy

Lublin: Dzisiaj święto 3 maja. Miejskie autobusy pojadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To oznacza zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą spodziewać się tymczasowych objazdów.

Uroczystości 3-majowe przy kościele garnizonowym w Lublinie.
Foto
galeria

Święto Konstytucji 3-maja. Zobaczmy, jak dawniej świętowano

3 maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Na inaugurację 31. kolejki Górnik Łęczna przegrał u siebie z broniącą się przed spadkiem Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna przegrywa z Pogonią Siedlce. Były napastnik zielono-czarnych boleśnie o sobie przypomniał

Na otwarcie 31. kolejki Górnik Łęczna w pełni zasłużenie przegrał na własnym boisku z walczącą o utrzymanie Pogonią Siedlce 1:3, a wszystkie gole dla rywali strzelili dwaj byli zawodnicy zielono-czarnych

Stare i nowe. Muzyczna konfrontacja w Helium Club
foto
galeria

Stare i nowe. Muzyczna konfrontacja w Helium Club

Tłum roztańczonych gości, świetlne efekty i pulsujący beat tworzyły niezapomnianą atmosferę w Helium Club. Stylizacje gości były równie zróżnicowane jak muzyka, która zdominowała parkiet, a energia uczestników nie miała końca. Jeśli chcecie poczuć ten klimat na własnej skórze, zapraszamy do naszej fotogalerii, gdzie uchwyciliśmy najlepsze momenty z tej wyjątkowej imprezy!

Pogrom na torze, feta na trybunach. Tak kibicowaliście Orlen Oil Motorowi Lublin [ZDJĘCIA]
galeria

Pogrom na torze, feta na trybunach. Tak kibicowaliście Orlen Oil Motorowi Lublin [ZDJĘCIA]

W piątkowy wieczór Orlen Oil Motor Lublin pokonał wysoko Innpro ROW Rybnik i wprawił obecnych na trybunach kibiców w szampański nastrój

 3 maja ulicami Lublina przejdzie korowód w rytm poloneza
Przypominamy
1 maja 2025, 0:00
galeria

Pikniki, wystawy, tańce. Co w regionie z okazji majowego święta

Dzisiaj Święto Narodowe 3 Maja. Podpowiadamy jakie atrakcje przygotowały z tej okazji instytucje kultury i samorządy na Lubelszczyźnie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium