Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 stycznia 2012 r.
14:27
Edytuj ten wpis

WOŚP: Zgrana paka ma już 20 lat!

0 0 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Jolantą Dyrdą, nauczycielką ze Społecznej Szkoły Podstawowej i Społecznego Gimnazjum im. S.F. Klonowica w Lublinie, która gra z Orkiestrą od początku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Jak zaczęła się pani przygoda z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy?

– Na początku zbieraliśmy pieniądze nie mając sztabu, nie tylko na ulicach, ale również w szpitalach. Do jego założenia namówił nas Jurek Owsiak, którego często odwiedzaliśmy w Fundacji w Warszawie i wymienialiśmy korespondencję. Co ciekawe Jurek pisze zawsze odręcznie i korzysta z poczty tradycyjnej, nawet teraz kiedy powszechnie używa się maili.

Nasz sztab powstał w trzecie urodziny Orkiestry. Od początku staraliśmy się przy okazji zbiorek organizować też atrakcje dla mieszkańców Lublina. Największą furorę robił barwny korowód, który maszerował ulicami Lublina. Oprócz naszych uczniów i nauczycieli brali w nim udział także szczudlarze, ogniomistrzowie, rycerze i inni artyści. Wszyscy uczestnicy skandowali nasze autorskie hasło "Jest nas tu zgrana paka, gramy dla Owsiaka!”. Wszyscy się zawsze świetnie bawiliśmy. W tym roku organizujemy to na trochę mniejszą skalę w Galerii Olimp. Ale mamy nadzieję, że impreza będzie równie udana.

• Jak wygląda praca w waszym sztabie?

– Zawsze w dzień finału spotykamy się w studiu telewizyjnym, no i oczywiście zbieramy pieniądze do puszek na ulicy. Co roku nasi uczniowie, absolwenci i ich rodziny angażują się w to bardzo chętnie. To jedna wielka rodzina. W tym roku nasz sztab ma aż 70 wolontariuszy. To jak na taką małą szkołę bardzo dużo. Oczywiście wcześniej przygotowujemy też nasze występy artystyczne.

Najmłodsi uczniowie razem z rodzicami przygotowują wcześniej przebrania np. aniołków. To właśnie oni robią największe wrażenie na przechodniach. I tym samym są bardzo skuteczni, jak się często okazuje mają w puszkach znacznie więcej pieniędzy niż starsi uczniowie czy członkowie naszego sztabu. Poza tym towarzyszy temu niezwykła atmosfera. Kiedy w szkole pojawiają się plakaty i puszki dzieciaki wprost nie mogą się doczekać.

• Czy waszym wolontariuszom zdarzały się jakieś nieprzyjemne sytuacje?

– Oczywiście. Na początku ludzie mogli nie kojarzyć tej akcji i jej organizatorów, więc nieufność można było zrozumieć. Chociaż mimo upływu lat i promocji, jaką ma w tym momencie WOŚP dalej zdarzają się ludzie, którzy nie mogą się powstrzymać od złośliwych komentarzy. Nasi wolontariusze nawet ci najmłodsi są jednak na to przygotowani. Wiedzą, że nawet w takich sytuacjach mają podziękować i grzecznie odejść. Kilka razy nasi wolontariusze zostali również okradzeni. Najgorsze jest to, że to były małe dzieci i w tłumie nie zauważyły złodziei. Raz ktoś chciał wyrwać dwóm wolontariuszkom, uczennicom pierwszej klasy gimnazjum, puszkę. Dziewczyny dzielnie jej jednak broniły. Było już po godz. 18, więc miały w niej sporo pieniędzy. Mimo że przestrzegaliśmy, żeby w takich sytuacjach dbały przede wszystkim o siebie one stanęły na wysokości zadania.

• A miłe wspomnienia?

– Na szczęście te przeważają, ludzie są bardzo życzliwi i chętnie wspomagają WOŚP. Nie pamiętam jaka była rekordowa suma, którą udało nam się zebrać, ale raz było tego naprawdę sporo. Ludzie często wrzucają do puszki 100 zł. Kiedyś jednej z naszych wolontariuszek udało się jednorazowo dostać kilkakrotnie więcej. Ta kwota znacznie zawyżyła nasz wynik. Podobnie było z płytą, którą nasi uczniowie nagrali specjalnie na XIII finał Orkiestry. Słowa do piosenek, które zaśpiewały dzieciaki napisała jedna z naszych nauczycielek. Kilka egzemplarzy przeznaczyliśmy na licytację. Rozeszły się bardzo szybko i spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Dlatego jeden egzemplarz oddamy też na tegoroczną licytację.

• Udało wam się kiedyś spotkać z Jurkiem Owsiakiem?

– Jak najbardziej. Najmilej wspominamy jego odwiedziny podczas imprezy z okazji 10-lecia naszej szkoły. Mamy dokładnie tyle lat, co Orkiestra, więc to był także jubileusz WOŚP. Mieliśmy imprezę w Filharmonii Lubelskiej. W programie były m.in. występy taneczne. Najmłodsze dzieci miały ogromną tremę. Jurek Owsiak zachował się wtedy bardzo spontanicznie, wszedł na scenę, wziął na ręce najmłodszego artystę i bawił się razem z dziećmi. Później odwiedził także naszą szkołę, podpisał się wszędzie gdzie mógł, również na drzwiach. Nie myliśmy ich przez jakiś czas, żeby była pamiątka. To dla dzieciaków była niezapomniana chwila. Mamy nadzieję, że odwiedzi nas również w tym roku na 20-lecie WOŚP i naszej szkoły.

Pozostałe informacje

Aleksandra Stanacev (z piłką) zagrała bardzo dobre zawody
ZDJĘCIA
galeria

Wyrównany mecz na szczycie, Polski Cukier AZS UMCS ograł VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał VBW Gdynia 66:63. Gospodynie w drugiej połowie prowadziły 10 punktami, ale do końcowej syreny kwestia zwycięstwa była otwarta.

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Na stacji paliwowej zatankował i czmychnął, bo miał zamontowane na samochodzie „lewe” tablice. Potem powtórnie zatankował, ale gorzałkę. Na koniec wpadł, bo wystraszył się policji. To nie był jego pierwszy raz 40-latka z Chełma.

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

Niedziela zaczęła się od uroczystego otwarcia nowego budynku EHF, tak zwanego Domu Europejskiej Piłki Ręcznej usytuowanego przy Baumgasse 60A w Wiedniu. Sześciopiętrowy, utltranowoczesny obiekt oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy będzie miejscem pracy 96 osób.

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Lublinie

Trzaskowski w Lubelskiem: Polska musi się rozwijać równomiernie

Prezydent powinien dbać, żeby cała Polska rozwijała się równomiernie - powiedział kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Werbkowicach (Lubelskie). Stwierdził, że potrzebna jest prezydentura aktywna, która będzie inspirowała rząd.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium