Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 stycznia 2012 r.
14:27
Edytuj ten wpis

WOŚP: Zgrana paka ma już 20 lat!

0 0 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Jolantą Dyrdą, nauczycielką ze Społecznej Szkoły Podstawowej i Społecznego Gimnazjum im. S.F. Klonowica w Lublinie, która gra z Orkiestrą od początku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Jak zaczęła się pani przygoda z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy?

– Na początku zbieraliśmy pieniądze nie mając sztabu, nie tylko na ulicach, ale również w szpitalach. Do jego założenia namówił nas Jurek Owsiak, którego często odwiedzaliśmy w Fundacji w Warszawie i wymienialiśmy korespondencję. Co ciekawe Jurek pisze zawsze odręcznie i korzysta z poczty tradycyjnej, nawet teraz kiedy powszechnie używa się maili.

Nasz sztab powstał w trzecie urodziny Orkiestry. Od początku staraliśmy się przy okazji zbiorek organizować też atrakcje dla mieszkańców Lublina. Największą furorę robił barwny korowód, który maszerował ulicami Lublina. Oprócz naszych uczniów i nauczycieli brali w nim udział także szczudlarze, ogniomistrzowie, rycerze i inni artyści. Wszyscy uczestnicy skandowali nasze autorskie hasło "Jest nas tu zgrana paka, gramy dla Owsiaka!”. Wszyscy się zawsze świetnie bawiliśmy. W tym roku organizujemy to na trochę mniejszą skalę w Galerii Olimp. Ale mamy nadzieję, że impreza będzie równie udana.

• Jak wygląda praca w waszym sztabie?

– Zawsze w dzień finału spotykamy się w studiu telewizyjnym, no i oczywiście zbieramy pieniądze do puszek na ulicy. Co roku nasi uczniowie, absolwenci i ich rodziny angażują się w to bardzo chętnie. To jedna wielka rodzina. W tym roku nasz sztab ma aż 70 wolontariuszy. To jak na taką małą szkołę bardzo dużo. Oczywiście wcześniej przygotowujemy też nasze występy artystyczne.

Najmłodsi uczniowie razem z rodzicami przygotowują wcześniej przebrania np. aniołków. To właśnie oni robią największe wrażenie na przechodniach. I tym samym są bardzo skuteczni, jak się często okazuje mają w puszkach znacznie więcej pieniędzy niż starsi uczniowie czy członkowie naszego sztabu. Poza tym towarzyszy temu niezwykła atmosfera. Kiedy w szkole pojawiają się plakaty i puszki dzieciaki wprost nie mogą się doczekać.

• Czy waszym wolontariuszom zdarzały się jakieś nieprzyjemne sytuacje?

– Oczywiście. Na początku ludzie mogli nie kojarzyć tej akcji i jej organizatorów, więc nieufność można było zrozumieć. Chociaż mimo upływu lat i promocji, jaką ma w tym momencie WOŚP dalej zdarzają się ludzie, którzy nie mogą się powstrzymać od złośliwych komentarzy. Nasi wolontariusze nawet ci najmłodsi są jednak na to przygotowani. Wiedzą, że nawet w takich sytuacjach mają podziękować i grzecznie odejść. Kilka razy nasi wolontariusze zostali również okradzeni. Najgorsze jest to, że to były małe dzieci i w tłumie nie zauważyły złodziei. Raz ktoś chciał wyrwać dwóm wolontariuszkom, uczennicom pierwszej klasy gimnazjum, puszkę. Dziewczyny dzielnie jej jednak broniły. Było już po godz. 18, więc miały w niej sporo pieniędzy. Mimo że przestrzegaliśmy, żeby w takich sytuacjach dbały przede wszystkim o siebie one stanęły na wysokości zadania.

• A miłe wspomnienia?

– Na szczęście te przeważają, ludzie są bardzo życzliwi i chętnie wspomagają WOŚP. Nie pamiętam jaka była rekordowa suma, którą udało nam się zebrać, ale raz było tego naprawdę sporo. Ludzie często wrzucają do puszki 100 zł. Kiedyś jednej z naszych wolontariuszek udało się jednorazowo dostać kilkakrotnie więcej. Ta kwota znacznie zawyżyła nasz wynik. Podobnie było z płytą, którą nasi uczniowie nagrali specjalnie na XIII finał Orkiestry. Słowa do piosenek, które zaśpiewały dzieciaki napisała jedna z naszych nauczycielek. Kilka egzemplarzy przeznaczyliśmy na licytację. Rozeszły się bardzo szybko i spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Dlatego jeden egzemplarz oddamy też na tegoroczną licytację.

• Udało wam się kiedyś spotkać z Jurkiem Owsiakiem?

– Jak najbardziej. Najmilej wspominamy jego odwiedziny podczas imprezy z okazji 10-lecia naszej szkoły. Mamy dokładnie tyle lat, co Orkiestra, więc to był także jubileusz WOŚP. Mieliśmy imprezę w Filharmonii Lubelskiej. W programie były m.in. występy taneczne. Najmłodsze dzieci miały ogromną tremę. Jurek Owsiak zachował się wtedy bardzo spontanicznie, wszedł na scenę, wziął na ręce najmłodszego artystę i bawił się razem z dziećmi. Później odwiedził także naszą szkołę, podpisał się wszędzie gdzie mógł, również na drzwiach. Nie myliśmy ich przez jakiś czas, żeby była pamiątka. To dla dzieciaków była niezapomniana chwila. Mamy nadzieję, że odwiedzi nas również w tym roku na 20-lecie WOŚP i naszej szkoły.

Pozostałe informacje

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia
26 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje.

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Dokładnie 376 751,10 zł to wygrana w grze Mini Lotto, która padła w Międzyrzecu Podlaskim. 

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium