Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 lutego 2011 r.
12:23
Edytuj ten wpis

Zobacz zaginiony Lublin

0 0 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

O piątej rano na placu Zamkowym w Lublinie jest tak cicho, że aż trudno uwierzyć, że na biegnącej w tym miejscu ulicy Szerokiej handlowano w żydowskich kramach, pod numerem 28 modlił się Widzący z Lublina, a z pobliskiej synagogi dochodził śpiew kantora. Rozmowa z Joanną Zętar z Laboratorium Teatru NN - Nowe Media przy Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Wchodzimy na wystawę i?
– Już na korytarzu mijamy pierwsze fotoplastykony. Wystarczy przekręcić gałkę, by w zobaczyć Lublin, którego nie ma. Zajrzeć do drewnianej skrzyneczki i stanąć przed konkretnym domem. Z głośników sączy się gwar przedwojennego Lublina. Słychać turkot dorożki, nawoływanie Żydówki roznoszącej bajgle, szum wody z saturatora. Dalej wchodzimy do sali z archiwum Historii Mówionej, by natknąć się na relację Zofii Klawisz, która kiedyś przyszła do naszego ośrodka i powiedziała do Tomka Pietrasiewicza: To ja jestem NN. Ukrywała się w tym właśnie pomieszczeniu. Na podłodze mamy rozrysowane łóżko, na którym spała, kuchnię, kredens.
• A te skrzyneczki?

– To Ściana Głosów. Czarne skrzynki z przyciskiem. Po naciśnięciu można usłyszeć wspomnienia mieszkańców Lublina.

• O czym?
– Podzieliliśmy te wspomnienia na tematy: podwórka, piekarnie, sklepy, sodówki. W każdym temacie można posłuchać kilku wspomnień, można je także przeczytać. Jeśli kogoś zainteresuje konkretna relacja, może udać się do ściany wypełnionej segregatorami z historiami mówionymi, odnaleźć autora wysłuchanej relacji i może przeczytać jej biogram i całą relację.

• Wciskamy "play” i co słyszymy?
– "Przyszedł do sklepu co na ile. Trzydzieści złotych? Nie wart pięć. Dwadzieścia pięć jak obszył. I od nowa zaczyna…”.

• A jak chcemy usłyszeć historię o sodówkach?
– Szukamy sodówki, wciskamy guzik, włączamy sodówki: "Przy kontuarze były dwa zbiorniki szklane. W jednym był sok malinowy, w drugim jakiś inny. Płukał szklaneczkę, lał sok, jak bąbelki poszły w nos. Ale człowiek był zadowolony, bo rzeczywiście pragnienie ugasił. Chyba to kosztowało 5 groszy”. Wciskamy guzik po raz drugi: "Sodówki. To była bardzo pachnąca rzecz”. I tak dalej, i tak dalej.

• Dużo tych historii...
– Bo dużo ulic. Jest Krakowskie Przedmieście, Aleje Racławickie, jest Ogród Saski, kina, teatry, Wielka Synagoga i tak dalej. Sączą się odgłosy, snują się zapachy z różnych miejsc.

• Możemy zajrzeć do kina?
– Wciskamy play: "Kino nazywało się "Gwiazda”. Tam wejście kosztowało 25 groszy. Jak ktoś miał 15 groszy, też mógł siedzieć na widowni. Ale do kina "Corso” bilet kosztował 54 grosze…”. Potem mamy fotografię lotniczą Lublina z lat trzydziestych. Jako element uzupełniający jest plan Lublina z 1928 roku, składający się ze stu plansz, na których rozrysowane są właściwie wszystkie miejsca w Lublinie.

• Cała wystawa jest rodzajem spaceru?
– Mamy kolejne fotoplastykony ułożone tematycznie. W każdym jest od dwunastu do dwudziestu fotografii. Tutaj na przykład można zobaczyć zdjęcia Ludwika Hartwiga. Na kolejnej mapie mamy rozrysowaną trasę "Spaceru z Józefem Czechowiczem”. Linia, po której idzie Wędrowiec z poematu Czechowicza, została nałożona na mapę Lublina z 1931 roku.

• Kolejne zaułki, schody, korytarze?
– Ulica Szeroka, Zamkowa, Podzamcze, zaułek prof. Władysława Panasa i następny element wystawy: Archiwum miasta. Znajdują się tu 843 księgi, 843 adresy z dzielnicy żydowskiej i Starego Miasta. Każdy adres ma księgę segregator z informacjami. To dane adresowe, informacje o lokatorach, lokalach handlowych, usługach, wzmianki z inspekcji budowlanej, informacje dodatkowe, lista mieszkańców, stare i współczesne fotografie.

• Możemy wyciągnąć segregator: "Szeroka 28”?
– Już szukamy. Jest. Mamy niewiele. Panoramę z zaznaczonym obiektem, rozmyte zdjęcie domu, gdzie żył Widzący z Lublina. Właściciele: imiona i nazwiska. Lokale rzemieślnicze. W 1940 roku w tym domu mieszkało 75 Żydów: 16 mężczyzn, 22 kobiety, 14 dzieci do lat 6 oraz 23 dzieci starszych. Wzmianek niewiele, adnotacja, że mieszkał tu Widzący z Lublina i była tu słynna piekarnia. Oraz na planie zaznaczone miejsce, gdzie był dom modlitwy przeznaczony dla modlących się w biegu. Plus tekst historii mówionej opisującej dom Widzącego.

• Tylko jedno zdjęcie z domu Widzącego. Macie nadzieję, że znajdzie się więcej?
– Tak. Wędrujemy dalej. Mijamy Salę Czarną. Widzimy zdjęcia w specjalnych lightboxach. Mijamy ulicę Nową, następnie Kowalską, Lubartowską, Ruską i Nowy Plac Targowy. Cały czas słychać odgłosy miasta. Dochodzimy do makiety Lublina po renowacji. Oczyszczona, przykryta pleksą, dołożone adresy. Mamy tu także trzy dodatkowe makiety: przedłużenie ulicy Lubartowskiej do Jesziwy, stary kirkut i Wieniawa, tam mocno związana z Widzącym. Na znajdującym się tu telewizorze będzie można zobaczyć makietę wirtualną.

• A te ławki nawiązujące do spektakli Tadeusza Kantora?
– Tu będą siedzieć nasi pracownicy przy komputerach. Tu także będzie można usiąść przy komputerze i pewne materiały przeszukać. To kończy się historia przedwojennego Lublina.

• A za tą potrzaskaną framugą?
– Idziemy schodami w górę. Tam zaczyna się wojna. Na samej górze znajduje się pulpit z nazwiskami 4980 mieszkańców getta na Majdanie Tatarskim i 70 kolorowych zdjęć z getta, które dokumentują ostanie chwile Żydowskiego Miasta w Lublinie... Ciąg dalszy to wirtualna makieta, czyli wirtualny spacer w Internecie po Lublinie, którego nie ma w technologii 3 D. Nie wszyscy mogą do nas przyjechać, nie wszyscy zobaczą makietę internetową. Można ją oglądać z różnych perspektyw, z perspektywy człowieka żaby czy ptaka. Można wybrać sobie wzgórze Czwartek, dach konkretnego domu. A może to też być inna perspektywa, nieosiągalna dla człowieka.

Pozostałe informacje

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [relacja na żywo]

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [relacja na żywo]

O godzinie 16.30 Orlen Oil Motor Lublin powalczy o kolejną wygraną w PGE Ekstralidze. Tym razem Bartosz Zmarzlik i spółka zmierzą się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa.

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Nowa rada miasta oraz burmistrz Krzysztof Staruch, którzy rozpoczną urzędowanie 7 maja będą pracować z budżetem uchwalonym jeszcze w poprzedniej kadencji. I chociaż może on być zmieniany w trakcie roku budżetowego, to część zadań jest już w trakcie realizacji i zostaną w najbliższych miesiącach dokończone.

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny
Zdjęcia
galeria

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Już za dwa dni, we wtorek (7 maja), tegoroczni maturzyści przystąpią do pierwszego egzaminu pisemnego - z języka polskiego. Matura była i jest jednym z najważniejszych etapów w edukacji. Jak wyglądała dawniej? Jakie panowały zwyczaje? Jak ubierali się maturzyści? Zobaczcie fotogalerię, która zabierze Was w nostalgiczną podróż do lat 30-tych, 50-tych i 80-tych ubiegłego wieku.

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Kończy się wyjątkowo długi weekend. Dzisiaj większość osób, które spędzały majówkę poza domem będzie wracać do miejsca zamieszkania. – To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców i pieszych – mówi podkom. Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i apeluje o ostrożność oraz zachowanie rozsądku.

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Z początkiem maja w Zamościu i Zwierzyńcu ponownie można spotkać policjantów pełniących służbę na rowerach. Cykliści w mundurach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, reagują również na łamanie przepisów prawa.

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium