Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 stycznia 2019 r.
8:12

Związki, nadzieje, strajk i pensje. Nauczyciele chcą podwyżek

0 92 A A

Już w poniedziałek ma się odbyć pierwsze spotkanie przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego z premierem Morawieckim. Tematem rozmów mają być podwyżki dla pracowników oświaty. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, polskim szkołom grozi strajk.

W polskiej oświacie działają najprężniej dwa związki zawodowe: ZNP i Solidarność. Ich członkowie generalnie walczą o to samo, czyli o coraz lepsze warunki pracy i płacy, ale razem nie jest im po drodze.

Razem, czyli osobno

- Związkowcy razem byli na manifestacji w Warszawie u kresów rządów PO, ale potem ich drogi rozeszły się - opowiada nauczyciel języka angielskiego w liceum ogólnokształcącym z centrum Lublina. - Solidarność mniej lub bardziej otwarcie popierała nowy rząd i unikała oficjalnej krytyki. ZNP od początku była na „nie” i wskazywała zagrożenia niesione przez reformę oświaty.

Jednym głosem związki zaczęły mówić dopiero kilka tygodni temu. Solidarność zaczęła domagać się odwołania minister edukacji Anny Zalewskiej. Związkowcy z Solidarności żądają też podwyżek, a jeśli ich głos nie zostanie wysłuchany nie wykluczają zaostrzenia protestu.

Związkowcy podkreślają też, że mimo likwidacji godzin karcianych nauczyciele wciąż są zmuszani do pracy za darmo.

- Czasami muszą nawet podpisywać się pod tym, że robią to z własnej woli - tłumaczy Wiesława Stec, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. - Dlatego chcielibyśmy zmiany w systemie płacy i zastąpienia pensji składającej się z wielu elementów na stały, 40-godzinny system płacy i pracy. Nauczyciele mogą pracować dłużej w szkołach sprawdzając klasówki i mając czas na spotkania z rodzicami zamiast zmieniać się w źle opłacanych nauczycieli objazdowych. W naszym województwie nie brakuje nauczycieli, na przykład fizyków i chemików, pracujących jednocześnie w siedmiu szkołach, którzy dojeżdżają do nich na swój koszt i nie mają czasu na rozmowy z uczniami, bo spieszą się na kolejne zajęcia.

Artykuł premium Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni
Dostęp ograniczony
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 25,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 30 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
90 dni
koszt: 70,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 90 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
180 dni
koszt: 140,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 180 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
360 dni
koszt: 260,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 360 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
* poza reklamami w treściach wideo z zewnętrznych serwisów

Komentarze 92

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Nauczycielka przedszkola / 5 stycznia 2019 o 09:02
+52
Nie mogę czytać już komentarzy, które nas szkalują. Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego, skończone mam 7 podyplomówek, non stop się dokształcam za własne pieniądze, szkolenia są drogie. Dzieci coraz częściej przychodzą w różnymi dysfunkcjami, żeby im pomóc trzeba szukać coraz to nowych metod wsparcia. Chciałabym godnie zarabiać adekwatnie do wykształcenia. Pracuje 22 godziny tygodnio, czemu nikt nie zapyta ile czasu poświęcam na przygotowanie do zajęć, nowych pomocy, pisanie opinii do poradni, sprawozdań, planów. Robię to po nocy, kiedy moje dzieci śpią, bo też jestem mamą i chciałabym spędzać czas z własnymi dziećmi. Mój mąż nie lubi mojej pracy, bo uważa, że ja ciągle jestem w pracy. Organizacja i wyjazdy na wycieczki, szkolenia, zebrania i rady, to też jest po za godzinami pracy z dziećmi...
Nie mogę czytać już komentarzy, które nas szkalują. Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego, skończone mam 7 podyplomówek, non stop się dokształcam za własne pieniądze, szkolenia są drogie. Dzieci coraz częściej przychodzą w różnymi dysfunkcjami, żeby im pomóc trzeba szukać coraz to nowych metod wsparcia. Chciałabym godnie zarabiać adekwatnie do wykształcenia. Pracuje 22 godziny tygodnio, czemu nikt nie zapyta ile czasu poświęcam na przygotowanie do zajęć, nowych pomocy, pisanie opinii do poradni, sprawozdań, planów. Robię to po nocy, ... rozwiń
Avatar
Gość / 5 stycznia 2019 o 09:08
+47
Naprawdę takie są pensje nauczycieli... moja żona 18 lat stażu, dyplomowana, dostała w styczniu na konto 2392 zl, a pracuje niemal non stop. Brak wolnego w sytuacji, gdy jest potrzeba, urlop w najdroższych okresach wakacji i ferii, gdy nie można taniej odpocząć, kredyt na mieszkanie, dwójka dzieci itd... taka jest rzeczywistość o zarobkach i pracy nauczycieli
Avatar
Lucy / 5 stycznia 2019 o 08:39
+29
Podwyźki to były ale jedzenia, czynszów i mediów. Dostaliśmy 100zł a inne grupy w budżetówce 600. Zarabiamy najmniej bedąc po studiach od innych grup. Na życie nie wystarcza. Na nic praktycznie.
Avatar
Matematyk / 5 stycznia 2019 o 20:25
+27
Ja też jestem za likwidacją karty nauczyciela, chętnie będę pracować 8 godzin dziennie od 8 do 16 choćby, na zebrania i konsultacje też w tych godzinach bym zapraszał rodziców, odbywał wszystkie rady pedagogiczne sprawdzał sprawdziany  itp. No i bardzo bym chciał żeby szkoła zapewniła mi stanowisko pracy w szkole z komputerem, internetem i drukarką - nie musiałbym zużywać prywatnego sprzętu. Oddam nawet wakacje w zamian za normalny urlop w ciągu roku, dla mnie to nie problem... Ale chciałbym być sprawiedliwie i uczciwie wynagradza. Państwa zdaniem nauczyciele nie uczą tylko udzielają korepetycji a ja raz w tygodniu prowadzę zespół wyrównawczy dla klas 6 i 7 z matematyki tylko problem w tym, że na 7 słabych uczniów na zespół przychodzi tylko 2, jak rozmawiałem z rodzicami pozostałych to obiecali że dopilnują bu ich dzieci też przychodziły i... do tej pory nikt się nie zjawił. Skoro rodzice nie są zainteresowani by ich dzieci przychodziły i nie potrafią tego dopilnować to cóż mogę zrobić więcej? Tacy są właśnie rodzice, najlepiej żebym za nich dopilnował ich własnych dzieci.... albo za darmo do domu przyszedł i uczył. Zaspół wyrównawczy w szkole jest oczywiście bezpłatny... 
Ja też jestem za likwidacją karty nauczyciela, chętnie będę pracować 8 godzin dziennie od 8 do 16 choćby, na zebrania i konsultacje też w tych godzinach bym zapraszał rodziców, odbywał wszystkie rady pedagogiczne sprawdzał sprawdziany  itp. No i bardzo bym chciał żeby szkoła zapewniła mi stanowisko pracy w szkole z komputerem, internetem i drukarką - nie musiałbym zużywać prywatnego sprzętu. Oddam nawet wakacje w zamian za normalny urlop w ciągu roku, dla mnie to nie problem... Ale chciałbym być sprawiedliwie i uczciwie wynagradza. Państwa z... rozwiń
Avatar
Nauczycielka / 5 stycznia 2019 o 15:54
+25
Zapraszam do szkoły! Nie macie zielonego pojęcia o tej pracy! Jestem nauczycielem od 5 lat i mam dość! Jestem wykonczona psychicznie!
Avatar
nelka / 5 stycznia 2019 o 15:42
+24
biedni Nauczyciele, za dużo zarabiają na korepetycjach i są przemęczeni. Poziom nauki w szkołach to jest teraz wielki dramat. Mam wrażenie że niektórzy nauczyciele specjalnie nie przekazują wiedzy uczniom, a dopiero na korepetycjach diecko nadrabia braki. jestem za tym, żeby każdy godnie zarabiał. Proponuję nauczycielom 8 godzin zegarowych w szkole codziennie, lekcje, dyżury i praca przygotowująca do lekcji w dniu następnym. Niech i Oni wyrabiają pełny etat, tak jak pozostałe grupy zawadowe. Ale wtedy nie byłoby czasu na korepetycje.
Wiesz, dlaczego nauczyciele nie mają ośmiogodzinnego czasu pracy w szkole? Bo budżet samorządu tego nie wytrzyma. Podwyżki wyszłyby taniej. Teraz wyobraź sobie, że po lekcjach np. o 12 trzydziestu nauczycieli w przeciętnej miejskiej szkole kończy lekcje. Teraz zaczyna się ich czas na przygotowanie tego, o czym piszesz .W przeciętnej miejskiej szkole mogą to zrobić: na korytarzu (tylko nie podczas przerwy), w toalecie, w stołówce (chyba że pora obiadowa). Innymi pomieszczeniami szkoł y nie dysponują, żeby sprawdzić klasówki, przygotować materiały na kolejne dni, zrobić jedno z dziesiątków sprawozdań.... Rada pedagogiczna też się nie odbędzie, ani zebranie z rodzicami, bo rodzice w pracy. To musi poczekać do popołudnia. Więc nauczyciel zabiera robotę do domu, a po połudnu wraca na zebranie, na wywiadówkę, na szkolenie. Nie codziennie, ale wystarczająco często. Co zyskuje miasto? Miasto oszczędza na energii elektrycznej- domowe komputery, drukarki, skanery pracują pełną parą, herbatka się parzy w domowym czajniku, ciemności rozjaśnia domowy prąd. Komputer się zepsuje, toner skończy- to nie problem organu prowadzącego, tylko nauczyciela, bo skoro pracuje na własnym, a nie na szkolnym, jego problem.
Wiesz, dlaczego nauczyciele nie mają ośmiogodzinnego czasu pracy w szkole? Bo budżet samorządu tego nie wytrzyma. Podwyżki wyszłyby taniej. Teraz wyobraź sobie, że po lekcjach np. o 12 trzydziestu nauczycieli w przeciętnej miejskiej szkole kończy lekcje. Teraz zaczyna się ich czas na przygotowanie tego, o czym piszesz .W przeciętnej miejskiej szkole mogą to zrobić: na korytarzu (tylko nie podczas przerwy), w toalecie, w stołówce (chyba że pora obiadowa). Innymi pomieszczeniami szkoł y nie dysponują, żeby sprawdzić klasówki, pr... rozwiń
Avatar
Gość / 5 stycznia 2019 o 16:13
+23
Rodzice, z ręką na sercu, powiedzcie ile godzin dziennie spedzacie z Waszymi dziećmi? A moze minut? Z roku na rok obserwujemy, jak coraz wiecej uczniow przytula się do nauczycieli. Narzekają, ze z rodzicami czasu nie spędzają! Jesli chcecie nam wytykac to, że malo czasu im poświęcamy, spójrzcie najpierw na siebie. Zrobcie rachunek sumienia. My, nauczyciele stajemy na rzesach, zeby to "komputerowe pokolenie" Waszych dzieci zaciekawic lekcją. Szukamy nowych metod, doksztalcamy sie non stop za wlasne pieniądze, kupujemy pomoce dydaktyczne! I tak nam się odwdzieczacie. Przykre to jest
Rodzice, z ręką na sercu, powiedzcie ile godzin dziennie spedzacie z Waszymi dziećmi? A moze minut? Z roku na rok obserwujemy, jak coraz wiecej uczniow przytula się do nauczycieli. Narzekają, ze z rodzicami czasu nie spędzają! Jesli chcecie nam wytykac to, że malo czasu im poświęcamy, spójrzcie najpierw na siebie. Zrobcie rachunek sumienia. My, nauczyciele stajemy na rzesach, zeby to "komputerowe pokolenie" Waszych dzieci zaciekawic lekcją. Szukamy nowych metod, doksztalcamy sie non stop za wlasne pieniądze, kupujemy pomoce dydakty... rozwiń
Avatar
Michał / 5 stycznia 2019 o 14:48
+22
To zrób studia i zapraszam do pracy w szkole! 
Avatar
Nsaj / 5 stycznia 2019 o 17:30
+10
Jako nauczyciel jestem za 8h dniem pracy: od 7.00 (bo wtedy pierwsi uczniowie są w szkole) do 15.00. Z chęcią będę pracować na szkolnym, nie domowym, komputerze i szkolnej drukarce, aby przygotować materiały do lekcji. Z chęcią w godzinach pracy będę chodzić na rady pedagogiczne i spotykać się z rodzicami. W końcu moje dzieci będą popołudniami i wieczorami mieć mamę, a mąż żonę, a nie nauczycielkę.
Avatar
uczeń / 5 stycznia 2019 o 14:17
+10
a dlaczego tego komucha Bronisza nie mogą wywalić i jak ma być dobrze w oświacie ?
Avatar
wont poszli / 12 stycznia 2019 o 11:41
0
Uważasz że pensja na poziomie 1750 zł netto dla stażysta przez 2 pierwsze dwa lata pracy to przywilej? To mało myślący z ciebie człowiek! A twoje dziecko pewnie takie inteligentne jak ty.... Chyba ci ciężko w szkole szło że taką pogardą pałasz do nauczycieli. Patologią! Widzisz jak łatwo innych obrażać?
Lekarz stażysta też tyle zarabia, ale ma jakieś wykształcenie nie to co jakiś nauczyciel.
 I odpowiedzialność jak zle pociagnie skalpelem to zaraz do sądu a nauczyciel jak żle uczy to to ?????.Nieroby do innej pracy ,czy stanoweisko to sobie jeden z druga kupił notarialnie ??????.  Nastepna kasta-nieroby.
 I odpowiedzialność jak zle pociagnie skalpelem to zaraz do sądu a nauczyciel jak żle uczy to to ?????.Nieroby do innej pracy ,czy stanoweisko to sobie jeden z druga kupił notarialnie ??????.  Nastepna kasta-nieroby. rozwiń
Avatar
Eeetam / 9 stycznia 2019 o 17:42
0
Narzekać na trzy miesiące urlopu w ciągu roku w okresie kiedy większość Polaków właśnie wykorzystuje urlop to trochę rażące. 22 godziny tygodniowo jednozmianowo w większości, praca nie w nocy, zebrania ---- przesadzajmy raz na jakiś czas,  nawet doliczając kolejne 4 godz. Dziennie wwco nie wierze to i tak wychodzi normalany wymiar  pracy Polaka.  A roczną  wyplate proponował bym  podzielić na 9 miesięcy a nie na 12 bo 3miesiace są bez pracy. Skoro jest aż tak źle to dlaczego to ciągnąć? 
Avatar
pan Kracy / 8 stycznia 2019 o 19:18
0
Uważasz że pensja na poziomie 1750 zł netto dla stażysta przez 2 pierwsze dwa lata pracy to przywilej? To mało myślący z ciebie człowiek! A twoje dziecko pewnie takie inteligentne jak ty.... Chyba ci ciężko w szkole szło że taką pogardą pałasz do nauczycieli. Patologią! Widzisz jak łatwo innych obrażać?
 Lekarz stażysta też tyle zarabia, ale ma jakieś wykształcenie nie to co jakiś nauczyciel.
Avatar
xxx / 8 stycznia 2019 o 19:16
-1
Napisałm na forum, bo zabrałam głos w dyskusji. Nie składałm oferty pracy, bo to robi się aktualnie w kuratorium. Nasze podlaskie KO ma bardzo długą listę wciąż aktualnych ofert pracy w szkołach. Proponuję odwiedzić stronę kuratorim oświaty.
 Nie jesteś żadnym dyrektorem, tylko sfrustrowanym niedouczonym pętakiem.
Avatar
Matka / 8 stycznia 2019 o 17:26
0
Uważasz że pensja na poziomie 1750 zł netto dla stażysta przez 2 pierwsze dwa lata pracy to przywilej? To mało myślący z ciebie człowiek! A twoje dziecko pewnie takie inteligentne jak ty.... Chyba ci ciężko w szkole szło że taką pogardą pałasz do nauczycieli. Patologią! Widzisz jak łatwo innych obrażać? 
Avatar
gość / 8 stycznia 2019 o 11:34
+1
Napisałm na forum, bo zabrałam głos w dyskusji. Nie składałm oferty pracy, bo to robi się aktualnie w kuratorium. Nasze podlaskie KO ma bardzo długą listę wciąż aktualnych ofert pracy w szkołach. Proponuję odwiedzić stronę kuratorim oświaty.
Avatar
Orkiszewski / 7 stycznia 2019 o 10:17
0
Jestem dyrektorem szkoły z wieloletnim stażem na stanowisku. W tym roku szkolnym po raz pierwszy były ogromne trudności ze znalezieniem nauczycieli do pracy. Bardzo długo szukałam matematyka, fizyka, brakowało nauczycieli wspomagających. Na 1 września były to wakaty. W kolejnych latach będzie jeszcze trudniej, bo młodzi nie garną się do zawodu - śmiesznie niskie uposażenie, starsi sfrustrowani odchodzą na emerytury. W zawodzie obserwuję narastanie złych emocji i rozgoryczenia - niskie zarobki, piętrzące się wymagania, bardzo trudna praca wychowawcza, jeszcze trudniejsza współpraca z rodzicami, zerowe poszanowanie społeczne.  Brakuje światła w tunelu.
 To co, nie doczekam się propozycji? A może nie jesteś żadnym dyrektorem tylko oszustem?
 To co, nie doczekam się propozycji? A może nie jesteś żadnym dyrektorem tylko oszustem? rozwiń
Avatar
Orkiszewski / 6 stycznia 2019 o 20:16
0
Jestem dyrektorem szkoły z wieloletnim stażem na stanowisku. W tym roku szkolnym po raz pierwszy były ogromne trudności ze znalezieniem nauczycieli do pracy. Bardzo długo szukałam matematyka, fizyka, brakowało nauczycieli wspomagających. Na 1 września były to wakaty. W kolejnych latach będzie jeszcze trudniej, bo młodzi nie garną się do zawodu - śmiesznie niskie uposażenie, starsi sfrustrowani odchodzą na emerytury. W zawodzie obserwuję narastanie złych emocji i rozgoryczenia - niskie zarobki, piętrzące się wymagania, bardzo trudna praca wychowawcza, jeszcze trudniejsza współpraca z rodzicami, zerowe poszanowanie społeczne.  Brakuje światła w tunelu.
 Panie dyrektorze proszę o kontakt, ewentualnie o podanie na forum o którą szkołę chodzi. Moja żona właśnie poszukuje pracy w szkole, po wypowiedzeniu w korporacji. Przedtem pracowała 5 lat w jednym z mazowieckich liceum.Pozdrawiam.
 Panie dyrektorze proszę o kontakt, ewentualnie o podanie na forum o którą szkołę chodzi. Moja żona właśnie poszukuje pracy w szkole, po wypowiedzeniu w korporacji. Przedtem pracowała 5 lat w jednym z mazowieckich liceum.Pozdrawiam. rozwiń
Avatar
Gość / 6 stycznia 2019 o 19:59
+2
Jestem dyrektorem szkoły z wieloletnim stażem na stanowisku. W tym roku szkolnym po raz pierwszy były ogromne trudności ze znalezieniem nauczycieli do pracy. Bardzo długo szukałam matematyka, fizyka, brakowało nauczycieli wspomagających. Na 1 września były to wakaty. W kolejnych latach będzie jeszcze trudniej, bo młodzi nie garną się do zawodu - śmiesznie niskie uposażenie, starsi sfrustrowani odchodzą na emerytury. W zawodzie obserwuję narastanie złych emocji i rozgoryczenia - niskie zarobki, piętrzące się wymagania, bardzo trudna praca wychowawcza, jeszcze trudniejsza współpraca z rodzicami, zerowe poszanowanie społeczne. Brakuje światła w tunelu.
Jestem dyrektorem szkoły z wieloletnim stażem na stanowisku. W tym roku szkolnym po raz pierwszy były ogromne trudności ze znalezieniem nauczycieli do pracy. Bardzo długo szukałam matematyka, fizyka, brakowało nauczycieli wspomagających. Na 1 września były to wakaty. W kolejnych latach będzie jeszcze trudniej, bo młodzi nie garną się do zawodu - śmiesznie niskie uposażenie, starsi sfrustrowani odchodzą na emerytury. W zawodzie obserwuję narastanie złych emocji i rozgoryczenia - niskie zarobki, piętrzące się wymagania, bardzo trudna praca wyc... rozwiń
Avatar
konserwator / 6 stycznia 2019 o 18:54
+1
Te 18 godzin tygodniowo plus wcześniejsza emerytura to prawdziwy skandal, ale im ciągle mało i mało, jeszcze im podwyżkę dajcie. Najgorsze jest to, że nienawidzą dzieci a pracują w szkole. Widzę te komentarze: musimy męczyć się z waszymi bachorami itp. Skandal!!!
Jakbyś wychowywał swoje dzieci na ludzi to nikt by ich bahorami nie nazywał, ale jak możesz wychowywać dzieci na ludzi skoro nikt ciebie wcześniej nie wychował! Rodzice sami nie radzą sobie z własnymi dziećmi więc wypychają do placówki na cały dzień a w domu tylko kolacja i spać, potem się dziwić że same patole z nich wyrastają. NIK za was rodzice dzieci nie wychowa, jeśli nie macie dla nich czasu to oddajcie je tym co czas znajdą, trzeba od siebie wpierw wymagać a potem od innych. Za trudne co?
No właśnie o tym mówię: pogarda dla trudnej młodzieży a na dodatek brak szacunku dla rodziców a nawet dziadków.Przecież to z naszych podatków żyjecie. Wychodzi na to, że ciebie rodzice źle wychowali skoro rzucasz obelgami na całe pokolenia Polaków. I tacy uczą nasze dzieci...
Ja niczyjich dzieci nie uczę, nie jestem nauczycielką tylko matką i widzę co dzieje się w placówce do której chodzą moje dzieci! A trudną młodzieżą to niech się zajmą ich rodzice i niech się zainteresują co robią i jak ich dobrze wychować a nie oczekiwać od nauczycieli czy całego społeczeństwa by robili to za nich! Z moich podatków ty również korzystasz tak jak korzystamy wszyscy, nauczyciel pracuje to płacą mu pensje tak jak prezydentowi miasta, policjantom, strażakom i NIK im tego nie wypomina. Jeśli się szkoła i nauczyciele nie podobają można uczyć dzieci w domu.... nikt na siłę nie każe korzystać z tej znienawidzonej formy nauki czy opieki.
 To wcale nie znaczy, że nauczyciele mają mieć super przywileje kosztem reszty społeczeństwa. Masz problemy z logicznym myśleniem, pewnie twoje dzieci też nie są orłami.
 To wcale nie znaczy, że nauczyciele mają mieć super przywileje kosztem reszty społeczeństwa. Masz problemy z logicznym myśleniem, pewnie twoje dzieci też nie są orłami. rozwiń