Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 stycznia 2019 r.
8:12

Związki, nadzieje, strajk i pensje. Nauczyciele chcą podwyżek

0 92 A A

Już w poniedziałek ma się odbyć pierwsze spotkanie przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego z premierem Morawieckim. Tematem rozmów mają być podwyżki dla pracowników oświaty. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, polskim szkołom grozi strajk.

W polskiej oświacie działają najprężniej dwa związki zawodowe: ZNP i Solidarność. Ich członkowie generalnie walczą o to samo, czyli o coraz lepsze warunki pracy i płacy, ale razem nie jest im po drodze.

Razem, czyli osobno

- Związkowcy razem byli na manifestacji w Warszawie u kresów rządów PO, ale potem ich drogi rozeszły się - opowiada nauczyciel języka angielskiego w liceum ogólnokształcącym z centrum Lublina. - Solidarność mniej lub bardziej otwarcie popierała nowy rząd i unikała oficjalnej krytyki. ZNP od początku była na „nie” i wskazywała zagrożenia niesione przez reformę oświaty.

Jednym głosem związki zaczęły mówić dopiero kilka tygodni temu. Solidarność zaczęła domagać się odwołania minister edukacji Anny Zalewskiej. Związkowcy z Solidarności żądają też podwyżek, a jeśli ich głos nie zostanie wysłuchany nie wykluczają zaostrzenia protestu.

Związkowcy podkreślają też, że mimo likwidacji godzin karcianych nauczyciele wciąż są zmuszani do pracy za darmo.

- Czasami muszą nawet podpisywać się pod tym, że robią to z własnej woli - tłumaczy Wiesława Stec, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. - Dlatego chcielibyśmy zmiany w systemie płacy i zastąpienia pensji składającej się z wielu elementów na stały, 40-godzinny system płacy i pracy. Nauczyciele mogą pracować dłużej w szkołach sprawdzając klasówki i mając czas na spotkania z rodzicami zamiast zmieniać się w źle opłacanych nauczycieli objazdowych. W naszym województwie nie brakuje nauczycieli, na przykład fizyków i chemików, pracujących jednocześnie w siedmiu szkołach, którzy dojeżdżają do nich na swój koszt i nie mają czasu na rozmowy z uczniami, bo spieszą się na kolejne zajęcia.

Artykuł premium Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni
Dostęp ograniczony
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 25,00 zł
 • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 30 dni
 • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
 • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
90 dni
koszt: 70,00 zł
 • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 90 dni
 • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
 • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
180 dni
koszt: 140,00 zł
 • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 180 dni
 • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
 • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
360 dni
koszt: 260,00 zł
 • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 360 dni
 • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
 • Brak reklam w naszym serwisie*
* poza reklamami w treściach wideo z zewnętrznych serwisów

Komentarze 92

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Nauczycielka przedszkola / 5 stycznia 2019 o 09:02
+52
Nie mogę czytać już komentarzy, które nas szkalują. Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego, skończone mam 7 podyplomówek, non stop się dokształcam za własne pieniądze, szkolenia są drogie. Dzieci coraz częściej przychodzą w różnymi dysfunkcjami, żeby im pomóc trzeba szukać coraz to nowych metod wsparcia. Chciałabym godnie zarabiać adekwatnie do wykształcenia. Pracuje 22 godziny tygodnio, czemu nikt nie zapyta ile czasu poświęcam na przygotowanie do zajęć, nowych pomocy, pisanie opinii do poradni, sprawozdań, planów. Robię to po nocy, kiedy moje dzieci śpią, bo też jestem mamą i chciałabym spędzać czas z własnymi dziećmi. Mój mąż nie lubi mojej pracy, bo uważa, że ja ciągle jestem w pracy. Organizacja i wyjazdy na wycieczki, szkolenia, zebrania i rady, to też jest po za godzinami pracy z dziećmi...
Nie mogę czytać już komentarzy, które nas szkalują. Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego, skończone mam 7 podyplomówek, non stop się dokształcam za własne pieniądze, szkolenia są drogie. Dzieci coraz częściej przychodzą w różnymi dysfunkcjami, żeby im pomóc trzeba szukać coraz to nowych metod wsparcia. Chciałabym godnie zarabiać adekwatnie do wykształcenia. Pracuje 22 godziny tygodnio, czemu nikt nie zapyta ile czasu poświęcam na przygotowanie do zajęć, nowych pomocy, pisanie opinii do poradni, sprawozdań, planów. Robię to po nocy, ... rozwiń
Avatar
Gość / 5 stycznia 2019 o 09:08
+47
Naprawdę takie są pensje nauczycieli... moja żona 18 lat stażu, dyplomowana, dostała w styczniu na konto 2392 zl, a pracuje niemal non stop. Brak wolnego w sytuacji, gdy jest potrzeba, urlop w najdroższych okresach wakacji i ferii, gdy nie można taniej odpocząć, kredyt na mieszkanie, dwójka dzieci itd... taka jest rzeczywistość o zarobkach i pracy nauczycieli
Avatar
Lucy / 5 stycznia 2019 o 08:39
+29
Podwyźki to były ale jedzenia, czynszów i mediów. Dostaliśmy 100zł a inne grupy w budżetówce 600. Zarabiamy najmniej bedąc po studiach od innych grup. Na życie nie wystarcza. Na nic praktycznie.
Avatar
Matematyk / 5 stycznia 2019 o 20:25
+27
Ja też jestem za likwidacją karty nauczyciela, chętnie będę pracować 8 godzin dziennie od 8 do 16 choćby, na zebrania i konsultacje też w tych godzinach bym zapraszał rodziców, odbywał wszystkie rady pedagogiczne sprawdzał sprawdziany  itp. No i bardzo bym chciał żeby szkoła zapewniła mi stanowisko pracy w szkole z komputerem, internetem i drukarką - nie musiałbym zużywać prywatnego sprzętu. Oddam nawet wakacje w zamian za normalny urlop w ciągu roku, dla mnie to nie problem... Ale chciałbym być sprawiedliwie i uczciwie wynagradza. Państwa zdaniem nauczyciele nie uczą tylko udzielają korepetycji a ja raz w tygodniu prowadzę zespół wyrównawczy dla klas 6 i 7 z matematyki tylko problem w tym, że na 7 słabych uczniów na zespół przychodzi tylko 2, jak rozmawiałem z rodzicami pozostałych to obiecali że dopilnują bu ich dzieci też przychodziły i... do tej pory nikt się nie zjawił. Skoro rodzice nie są zainteresowani by ich dzieci przychodziły i nie potrafią tego dopilnować to cóż mogę zrobić więcej? Tacy są właśnie rodzice, najlepiej żebym za nich dopilnował ich własnych dzieci.... albo za darmo do domu przyszedł i uczył. Zaspół wyrównawczy w szkole jest oczywiście bezpłatny... 
Ja też jestem za likwidacją karty nauczyciela, chętnie będę pracować 8 godzin dziennie od 8 do 16 choćby, na zebrania i konsultacje też w tych godzinach bym zapraszał rodziców, odbywał wszystkie rady pedagogiczne sprawdzał sprawdziany  itp. No i bardzo bym chciał żeby szkoła zapewniła mi stanowisko pracy w szkole z komputerem, internetem i drukarką - nie musiałbym zużywać prywatnego sprzętu. Oddam nawet wakacje w zamian za normalny urlop w ciągu roku, dla mnie to nie problem... Ale chciałbym być sprawiedliwie i uczciwie wynagradza. Państwa z... rozwiń
Avatar
Nauczycielka / 5 stycznia 2019 o 15:54
+25
Zapraszam do szkoły! Nie macie zielonego pojęcia o tej pracy! Jestem nauczycielem od 5 lat i mam dość! Jestem wykonczona psychicznie!
Avatar
nelka / 5 stycznia 2019 o 15:42
+24
biedni Nauczyciele, za dużo zarabiają na korepetycjach i są przemęczeni. Poziom nauki w szkołach to jest teraz wielki dramat. Mam wrażenie że niektórzy nauczyciele specjalnie nie przekazują wiedzy uczniom, a dopiero na korepetycjach diecko nadrabia braki. jestem za tym, żeby każdy godnie zarabiał. Proponuję nauczycielom 8 godzin zegarowych w szkole codziennie, lekcje, dyżury i praca przygotowująca do lekcji w dniu następnym. Niech i Oni wyrabiają pełny etat, tak jak pozostałe grupy zawadowe. Ale wtedy nie byłoby czasu na korepetycje.
Wiesz, dlaczego nauczyciele nie mają ośmiogodzinnego czasu pracy w szkole? Bo budżet samorządu tego nie wytrzyma. Podwyżki wyszłyby taniej. Teraz wyobraź sobie, że po lekcjach np. o 12 trzydziestu nauczycieli w przeciętnej miejskiej szkole kończy lekcje. Teraz zaczyna się ich czas na przygotowanie tego, o czym piszesz .W przeciętnej miejskiej szkole mogą to zrobić: na korytarzu (tylko nie podczas przerwy), w toalecie, w stołówce (chyba że pora obiadowa). Innymi pomieszczeniami szkoł y nie dysponują, żeby sprawdzić klasówki, przygotować materiały na kolejne dni, zrobić jedno z dziesiątków sprawozdań.... Rada pedagogiczna też się nie odbędzie, ani zebranie z rodzicami, bo rodzice w pracy. To musi poczekać do popołudnia. Więc nauczyciel zabiera robotę do domu, a po połudnu wraca na zebranie, na wywiadówkę, na szkolenie. Nie codziennie, ale wystarczająco często. Co zyskuje miasto? Miasto oszczędza na energii elektrycznej- domowe komputery, drukarki, skanery pracują pełną parą, herbatka się parzy w domowym czajniku, ciemności rozjaśnia domowy prąd. Komputer się zepsuje, toner skończy- to nie problem organu prowadzącego, tylko nauczyciela, bo skoro pracuje na własnym, a nie na szkolnym, jego problem.
Wiesz, dlaczego nauczyciele nie mają ośmiogodzinnego czasu pracy w szkole? Bo budżet samorządu tego nie wytrzyma. Podwyżki wyszłyby taniej. Teraz wyobraź sobie, że po lekcjach np. o 12 trzydziestu nauczycieli w przeciętnej miejskiej szkole kończy lekcje. Teraz zaczyna się ich czas na przygotowanie tego, o czym piszesz .W przeciętnej miejskiej szkole mogą to zrobić: na korytarzu (tylko nie podczas przerwy), w toalecie, w stołówce (chyba że pora obiadowa). Innymi pomieszczeniami szkoł y nie dysponują, żeby sprawdzić klasówki, pr... rozwiń
Avatar
Gość / 5 stycznia 2019 o 16:13
+23
Rodzice, z ręką na sercu, powiedzcie ile godzin dziennie spedzacie z Waszymi dziećmi? A moze minut? Z roku na rok obserwujemy, jak coraz wiecej uczniow przytula się do nauczycieli. Narzekają, ze z rodzicami czasu nie spędzają! Jesli chcecie nam wytykac to, że malo czasu im poświęcamy, spójrzcie najpierw na siebie. Zrobcie rachunek sumienia. My, nauczyciele stajemy na rzesach, zeby to "komputerowe pokolenie" Waszych dzieci zaciekawic lekcją. Szukamy nowych metod, doksztalcamy sie non stop za wlasne pieniądze, kupujemy pomoce dydaktyczne! I tak nam się odwdzieczacie. Przykre to jest
Rodzice, z ręką na sercu, powiedzcie ile godzin dziennie spedzacie z Waszymi dziećmi? A moze minut? Z roku na rok obserwujemy, jak coraz wiecej uczniow przytula się do nauczycieli. Narzekają, ze z rodzicami czasu nie spędzają! Jesli chcecie nam wytykac to, że malo czasu im poświęcamy, spójrzcie najpierw na siebie. Zrobcie rachunek sumienia. My, nauczyciele stajemy na rzesach, zeby to "komputerowe pokolenie" Waszych dzieci zaciekawic lekcją. Szukamy nowych metod, doksztalcamy sie non stop za wlasne pieniądze, kupujemy pomoce dydakty... rozwiń
Avatar
Michał / 5 stycznia 2019 o 14:48
+22
To zrób studia i zapraszam do pracy w szkole! 
Avatar
Nsaj / 5 stycznia 2019 o 17:30
+10
Jako nauczyciel jestem za 8h dniem pracy: od 7.00 (bo wtedy pierwsi uczniowie są w szkole) do 15.00. Z chęcią będę pracować na szkolnym, nie domowym, komputerze i szkolnej drukarce, aby przygotować materiały do lekcji. Z chęcią w godzinach pracy będę chodzić na rady pedagogiczne i spotykać się z rodzicami. W końcu moje dzieci będą popołudniami i wieczorami mieć mamę, a mąż żonę, a nie nauczycielkę.
Avatar
uczeń / 5 stycznia 2019 o 14:17
+10
a dlaczego tego komucha Bronisza nie mogą wywalić i jak ma być dobrze w oświacie ?
Avatar
wont poszli / 12 stycznia 2019 o 11:41
0
Uważasz że pensja na poziomie 1750 zł netto dla stażysta przez 2 pierwsze dwa lata pracy to przywilej? To mało myślący z ciebie człowiek! A twoje dziecko pewnie takie inteligentne jak ty.... Chyba ci ciężko w szkole szło że taką pogardą pałasz do nauczycieli. Patologią! Widzisz jak łatwo innych obrażać?
Lekarz stażysta też tyle zarabia, ale ma jakieś wykształcenie nie to co jakiś nauczyciel.
 I odpowiedzialność jak zle pociagnie skalpelem to zaraz do sądu a nauczyciel jak żle uczy to to ?????.Nieroby do innej pracy ,czy stanoweisko to sobie jeden z druga kupił notarialnie ??????.  Nastepna kasta-nieroby.
 I odpowiedzialność jak zle pociagnie skalpelem to zaraz do sądu a nauczyciel jak żle uczy to to ?????.Nieroby do innej pracy ,czy stanoweisko to sobie jeden z druga kupił notarialnie ??????.  Nastepna kasta-nieroby. rozwiń
Avatar
Eeetam / 9 stycznia 2019 o 17:42
0
Narzekać na trzy miesiące urlopu w ciągu roku w okresie kiedy większość Polaków właśnie wykorzystuje urlop to trochę rażące. 22 godziny tygodniowo jednozmianowo w większości, praca nie w nocy, zebrania ---- przesadzajmy raz na jakiś czas,  nawet doliczając kolejne 4 godz. Dziennie wwco nie wierze to i tak wychodzi normalany wymiar  pracy Polaka.  A roczną  wyplate proponował bym  podzielić na 9 miesięcy a nie na 12 bo 3miesiace są bez pracy. Skoro jest aż tak źle to dlaczego to ciągnąć? 
Avatar
pan Kracy / 8 stycznia 2019 o 19:18
0
Uważasz że pensja na poziomie 1750 zł netto dla stażysta przez 2 pierwsze dwa lata pracy to przywilej? To mało myślący z ciebie człowiek! A twoje dziecko pewnie takie inteligentne jak ty.... Chyba ci ciężko w szkole szło że taką pogardą pałasz do nauczycieli. Patologią! Widzisz jak łatwo innych obrażać?
 Lekarz stażysta też tyle zarabia, ale ma jakieś wykształcenie nie to co jakiś nauczyciel.
Avatar
xxx / 8 stycznia 2019 o 19:16
-1
Napisałm na forum, bo zabrałam głos w dyskusji. Nie składałm oferty pracy, bo to robi się aktualnie w kuratorium. Nasze podlaskie KO ma bardzo długą listę wciąż aktualnych ofert pracy w szkołach. Proponuję odwiedzić stronę kuratorim oświaty.
 Nie jesteś żadnym dyrektorem, tylko sfrustrowanym niedouczonym pętakiem.
Avatar
Matka / 8 stycznia 2019 o 17:26
0
Uważasz że pensja na poziomie 1750 zł netto dla stażysta przez 2 pierwsze dwa lata pracy to przywilej? To mało myślący z ciebie człowiek! A twoje dziecko pewnie takie inteligentne jak ty.... Chyba ci ciężko w szkole szło że taką pogardą pałasz do nauczycieli. Patologią! Widzisz jak łatwo innych obrażać? 
Avatar
gość / 8 stycznia 2019 o 11:34
+1
Napisałm na forum, bo zabrałam głos w dyskusji. Nie składałm oferty pracy, bo to robi się aktualnie w kuratorium. Nasze podlaskie KO ma bardzo długą listę wciąż aktualnych ofert pracy w szkołach. Proponuję odwiedzić stronę kuratorim oświaty.
Avatar
Orkiszewski / 7 stycznia 2019 o 10:17
0
Jestem dyrektorem szkoły z wieloletnim stażem na stanowisku. W tym roku szkolnym po raz pierwszy były ogromne trudności ze znalezieniem nauczycieli do pracy. Bardzo długo szukałam matematyka, fizyka, brakowało nauczycieli wspomagających. Na 1 września były to wakaty. W kolejnych latach będzie jeszcze trudniej, bo młodzi nie garną się do zawodu - śmiesznie niskie uposażenie, starsi sfrustrowani odchodzą na emerytury. W zawodzie obserwuję narastanie złych emocji i rozgoryczenia - niskie zarobki, piętrzące się wymagania, bardzo trudna praca wychowawcza, jeszcze trudniejsza współpraca z rodzicami, zerowe poszanowanie społeczne.  Brakuje światła w tunelu.
 To co, nie doczekam się propozycji? A może nie jesteś żadnym dyrektorem tylko oszustem?
 To co, nie doczekam się propozycji? A może nie jesteś żadnym dyrektorem tylko oszustem? rozwiń
Avatar
Orkiszewski / 6 stycznia 2019 o 20:16
0
Jestem dyrektorem szkoły z wieloletnim stażem na stanowisku. W tym roku szkolnym po raz pierwszy były ogromne trudności ze znalezieniem nauczycieli do pracy. Bardzo długo szukałam matematyka, fizyka, brakowało nauczycieli wspomagających. Na 1 września były to wakaty. W kolejnych latach będzie jeszcze trudniej, bo młodzi nie garną się do zawodu - śmiesznie niskie uposażenie, starsi sfrustrowani odchodzą na emerytury. W zawodzie obserwuję narastanie złych emocji i rozgoryczenia - niskie zarobki, piętrzące się wymagania, bardzo trudna praca wychowawcza, jeszcze trudniejsza współpraca z rodzicami, zerowe poszanowanie społeczne.  Brakuje światła w tunelu.
 Panie dyrektorze proszę o kontakt, ewentualnie o podanie na forum o którą szkołę chodzi. Moja żona właśnie poszukuje pracy w szkole, po wypowiedzeniu w korporacji. Przedtem pracowała 5 lat w jednym z mazowieckich liceum.Pozdrawiam.
 Panie dyrektorze proszę o kontakt, ewentualnie o podanie na forum o którą szkołę chodzi. Moja żona właśnie poszukuje pracy w szkole, po wypowiedzeniu w korporacji. Przedtem pracowała 5 lat w jednym z mazowieckich liceum.Pozdrawiam. rozwiń
Avatar
Gość / 6 stycznia 2019 o 19:59
+2
Jestem dyrektorem szkoły z wieloletnim stażem na stanowisku. W tym roku szkolnym po raz pierwszy były ogromne trudności ze znalezieniem nauczycieli do pracy. Bardzo długo szukałam matematyka, fizyka, brakowało nauczycieli wspomagających. Na 1 września były to wakaty. W kolejnych latach będzie jeszcze trudniej, bo młodzi nie garną się do zawodu - śmiesznie niskie uposażenie, starsi sfrustrowani odchodzą na emerytury. W zawodzie obserwuję narastanie złych emocji i rozgoryczenia - niskie zarobki, piętrzące się wymagania, bardzo trudna praca wychowawcza, jeszcze trudniejsza współpraca z rodzicami, zerowe poszanowanie społeczne. Brakuje światła w tunelu.
Jestem dyrektorem szkoły z wieloletnim stażem na stanowisku. W tym roku szkolnym po raz pierwszy były ogromne trudności ze znalezieniem nauczycieli do pracy. Bardzo długo szukałam matematyka, fizyka, brakowało nauczycieli wspomagających. Na 1 września były to wakaty. W kolejnych latach będzie jeszcze trudniej, bo młodzi nie garną się do zawodu - śmiesznie niskie uposażenie, starsi sfrustrowani odchodzą na emerytury. W zawodzie obserwuję narastanie złych emocji i rozgoryczenia - niskie zarobki, piętrzące się wymagania, bardzo trudna praca wyc... rozwiń
Avatar
konserwator / 6 stycznia 2019 o 18:54
+1
Te 18 godzin tygodniowo plus wcześniejsza emerytura to prawdziwy skandal, ale im ciągle mało i mało, jeszcze im podwyżkę dajcie. Najgorsze jest to, że nienawidzą dzieci a pracują w szkole. Widzę te komentarze: musimy męczyć się z waszymi bachorami itp. Skandal!!!
Jakbyś wychowywał swoje dzieci na ludzi to nikt by ich bahorami nie nazywał, ale jak możesz wychowywać dzieci na ludzi skoro nikt ciebie wcześniej nie wychował! Rodzice sami nie radzą sobie z własnymi dziećmi więc wypychają do placówki na cały dzień a w domu tylko kolacja i spać, potem się dziwić że same patole z nich wyrastają. NIK za was rodzice dzieci nie wychowa, jeśli nie macie dla nich czasu to oddajcie je tym co czas znajdą, trzeba od siebie wpierw wymagać a potem od innych. Za trudne co?
No właśnie o tym mówię: pogarda dla trudnej młodzieży a na dodatek brak szacunku dla rodziców a nawet dziadków.Przecież to z naszych podatków żyjecie. Wychodzi na to, że ciebie rodzice źle wychowali skoro rzucasz obelgami na całe pokolenia Polaków. I tacy uczą nasze dzieci...
Ja niczyjich dzieci nie uczę, nie jestem nauczycielką tylko matką i widzę co dzieje się w placówce do której chodzą moje dzieci! A trudną młodzieżą to niech się zajmą ich rodzice i niech się zainteresują co robią i jak ich dobrze wychować a nie oczekiwać od nauczycieli czy całego społeczeństwa by robili to za nich! Z moich podatków ty również korzystasz tak jak korzystamy wszyscy, nauczyciel pracuje to płacą mu pensje tak jak prezydentowi miasta, policjantom, strażakom i NIK im tego nie wypomina. Jeśli się szkoła i nauczyciele nie podobają można uczyć dzieci w domu.... nikt na siłę nie każe korzystać z tej znienawidzonej formy nauki czy opieki.
 To wcale nie znaczy, że nauczyciele mają mieć super przywileje kosztem reszty społeczeństwa. Masz problemy z logicznym myśleniem, pewnie twoje dzieci też nie są orłami.
 To wcale nie znaczy, że nauczyciele mają mieć super przywileje kosztem reszty społeczeństwa. Masz problemy z logicznym myśleniem, pewnie twoje dzieci też nie są orłami. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 92

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sekcja pływacka, czyli perła w koronie AZS UMCS Lublin

Sekcja pływacka, czyli perła w koronie AZS UMCS Lublin 0 0

W piątek sekcja pływacka AZS UMCS podsumowała bardzo udany 2018 rok. W minionych 12 miesiącach akademicy wywalczyli aż... 118 medali

Studniówka 2019: Bal maturzystów IX LO w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Studniówka 2019: Bal maturzystów IX LO w Lublinie [zdjęcia] 0 0

Maturzyści z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie bawili się wczoraj na balu w hotelu In Between.

Razem dla praw autorskich, czyli czego nie mówi Google

Razem dla praw autorskich, czyli czego nie mówi Google 0 0

Wciąż nie wiadomo jak ostatecznie będzie wyglądać dyrektywa ws. praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Państwa członkowskie Unii Europejskiej w piątek nie osiągnęły porozumienia w sprawie projektu. Przeciw zagłosowała m.in. Polska i 10 innych państw.

Ostrzeżenie przed smogiem. Zła jakość powietrza w Lublinie

Ostrzeżenie przed smogiem. Zła jakość powietrza w Lublinie 0 1

Zła jakość powietrza w Lublinie. Według danych pomiarowych ze stacji przy ul. Obywatelskiej w Lublinie stężenie pyłów zawieszonych – PM2,5 wyniosło dziś 100 jednostek, a PM10 – 102,4 jednostki. Badanie pomiarowe zostało wykonane między godz. 7 a 8.

Bez piwnic, ale z tarasami na dachu. Spółdzielnia wybuduje kamienicę

Bez piwnic, ale z tarasami na dachu. Spółdzielnia wybuduje kamienicę 0 3

Na rogu ul. Wąskiej i Kołłątaja jeszcze w tym roku może ruszyć budowa nowej kamienicy. Budynek zamierza wybudować Spółdzielnia Mieszkaniowa "Południe". Zaplanowano w nim dziewięć mieszkań i dwa lokale usługowe. W planach jest też nowy blok.

Studniówka 2019: Bal maturzystów VI LO w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Studniówka 2019: Bal maturzystów VI LO w Lublinie [zdjęcia] 4 0

Maturzyści z VI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie bawili się wczoraj na balu w hotelu Luxor.

Studniówka 2019: Bal maturzystów Zespołu Szkół nr 5 [zdjęcia]
galeria

Studniówka 2019: Bal maturzystów Zespołu Szkół nr 5 [zdjęcia] 14 1

Bal maturzystów Zespołu Szkół nr 5 w Lublinie miał miejsce w hotelu Atelia

Lublinianka gorsza od juniorów Motoru

Lublinianka gorsza od juniorów Motoru 1 0

Juniorzy starsi Motoru Lublin pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Lubliniankę 2:1. Wszystkie bramki padły jeszcze w pierwszej połowie.

Domy, auta, oszczędności. Co mają radni Zamościa i jak się zarabia w miejskich spółkach?

Domy, auta, oszczędności. Co mają radni Zamościa i jak się zarabia w miejskich spółkach? 2 9

Zajrzeliśmy do portfeli zamojskich radnych. Pomogły nam w tym ich oświadczenia majątkowe, które obowiązkowo musieli przedstawić w ciągu 30 dni od złożenia ślubowania

Legia Warszawa – TBV Start Lublin 83:78. Fatalna pierwsza kwarta

Legia Warszawa – TBV Start Lublin 83:78. Fatalna pierwsza kwarta 2 2

TBV Start drugi raz w tym sezonie nie znalazł sposobu na Legię. Ekipa z Warszawy pokonała w sobotę czerwono-czarnych 83:78.

Stal Kraśnik – Łada Biłgoraj 2:2. Nie wszyscy zadowoleni

Stal Kraśnik – Łada Biłgoraj 2:2. Nie wszyscy zadowoleni 15 1

Piłkarze z Kraśnika mają już za sobą drugi mecz kontrolny. Znowu jednak niewiele było powodów do radości. Stal w sobotę zremisowała z czwartoligową Ładą 1945 Biłgoraj 2:2.

Lublin po raz ostatni pożegnał prezydenta Adamowicza. Serce ze zniczy przed Ratuszem [zdjęcia]
galeria

Lublin po raz ostatni pożegnał prezydenta Adamowicza. Serce ze zniczy przed Ratuszem [zdjęcia] 62

W Lublinie przed Ratuszem zapłonęło serce ze zniczy. W ten sposób mieszkańcy pożegnali zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

KPR Ruch Chorzów – MKS Perła Lublin 18:23. Opór tylko do przerwy

KPR Ruch Chorzów – MKS Perła Lublin 18:23. Opór tylko do przerwy 1 3

Drugi mecz i drugie zwycięstwo. Tak prezentuje się bilans zawodniczek MKS Perły w 2019 roku. Tym razem podopieczne trenera Roberta Lisa wygrały z Ruchem Chorzów. Miejscowe postawiły lubliniankom zdecydowany opór, ale tylko w pierwszej połowie

Owsiak wraca do prezesowania WOŚP! Apele płynęły do niego także z Lublina
film

Owsiak wraca do prezesowania WOŚP! Apele płynęły do niego także z Lublina 1662

#MuremZaOwsiakiem, Listy do Jurka Owsiaka - to tylko przykłady akcji w mediach społecznościowych, których celem było zachęcenie Jurka Owsiaka do zmiany decyzji. Apele i prośby o dalsze kierowanieFundacją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy płynęły też z Lublina. Udało się

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.