Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

22 listopada 2019 r.
17:08

Kapelan aresztowany za seks z dzieckiem

Autor: Zdjęcie autora jsz aa
3505 86 A A
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu Lubelskim
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu Lubelskim (fot. Krzysztof Mazur)

Ksiądz z Opola Lubelskiego odpowie za wykorzystywanie seksualne dzieci. Jego ofiarą padło przynajmniej dwóch chłopców – ustaliła prokuratura. Duchowny został aresztowany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Śledztwo w sprawie ks. Tomasza F. prowadzi opolska prokuratura. Duchownemu postawiono zarzuty dotyczące wykorzystywania seksualnego dwóch chłopców, w wieku poniżej 15 lat.

- Wobec jednego z nich podejrzany przynajmniej kilkukrotnie dopuścił się obcowania płciowego oraz innych czynności seksualnych – wyjaśnia Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Z ustaleń śledczych wynika, że dochodziło do tego w okresie od lipca 2018r. do lipca 2019r. w Opolu Lubelskim. Prokuratura nie ujawnia bliższych okoliczności sprawy. Wiadomo jedynie, że drugi z pokrzywdzonych tylko raz padł ofiarą księdza. Śledczy ustalili, że doszło do tego latem tego roku. Tomasz F. usłyszał w związku z tym zarzut dotyczący doprowadzenia do innej czynności seksualnej.

- W sprawie przesłuchani zostali pokrzywdzeni i świadkowie. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na postawienie zarzutów oraz skierowanie wniosku o tymczasowe aresztowanie duchownego. Przemawiało za tym zagrożenie wysoką karą – dodaje prokurator Kępka.

Sąd podzielił argumenty śledczych i aresztował księdza na trzy miesiące. Za seks z nieletnim duchownemu grozi do 12 lat więzienia.

Tomasz F. trafił do opolskiej parafii w lipcu ubiegłego roku, jako rezydent. Z treści zarzutów wynika, że właśnie wtedy zaczął wykorzystywać pierwszego z chłopców. Z parafialnych informacji wynika, że duchowny jest szpitalnym kapelanem, opiekunem Koła Przyjaciół Radia Maryja i miejscowych harcerzy.

Jak ustaliliśmy ks. Tomasz F. przez lata był regularnie przenoszony do kolejnych parafii. W latach 1997 – 2001 pełnił posługę w Piotrawinie. Stamtąd trafił do Krzczonowa, a następnie do Łęcznej. W 2011r. przeniesiono go do parafii w Sernikach, skąd pięć lat później trafił do Podgórza. W 2017r. uczestniczył w szkolnych uroczystościach w miejscowości Stołpie. Nieco ponad rok później był już w Opolu Lubelskim.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w ramach obecnego śledztwa prokuratura ma sprawdzać, czy dwaj chłopcy to jedyne ofiary Tomasza F. Śledczy nie wykluczają również przeniesienia postępowania z Opola Lubelskiego do innej jednostki.

Oświadczenie Kurii

– Mamy pełne zaufanie do działań prokuratury. Gdy świecki wymiar sprawiedliwości zakończy swoje procedury, sprawa zostanie przekazana do Stolicy Apostolskiej – zapowiada ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. – Jeśli zarzuty się potwierdzą, nie ma na nie żadnego usprawiedliwienia.

Rzecznik archidiecezji lubelskiej podkreśla, kuria nie miała żadnych niepokojących sygnałów na temat niewłaściwych zachowań duchownego. – Procedury nakazują w takich przypadkach natychmiastowe odsunięcie od pracy z nieletnimi – zaznacza ks. Jaszcz. – Od półtora roku ze względu na problemy osobiste ksiądz nie pracował jako wikariusz, mieszkał natomiast w domu parafialnym. Przy rozdzielaniu obowiązków został wpisany na stronę internetową jako duszpasterz harcerzy, jednak z informacji otrzymanych od proboszcza wiem, że w żadnym ze spotkań nie wziął udziału.

Lubelska kuria zapewnia o pomocy pokrzywdzonym. – Jeżeli zgłoszą się do nas rodzice poszkodowanych dzieci, postaramy się otoczyć ich opieką i udzielić potrzebnej pomocy. Ich dobro staje się teraz najwyższym priorytetem – podkreśla ks. Jaszcz.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 86

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
... / 22 listopada 2019 r. o 17:57
Pytanie z jakiego powody by tak często przenoszony? Czy aby nie z powodów jak wyżej a kurialiści zwyczajnie kłamią? Jesli tak, postawić komu trzeba zarzuty o tuszowanie sprawy.
Avatar
MMM / 22 listopada 2019 r. o 18:46
To zjawisko w kościele jest dla mnie nie do pojęcia. Jak już musiał zgrzeszyc to przecież wystarczyło pójść do burdelu, czy jakiejś pani/pana która/y się ogłasza w internecie i każdy byłby zadowolony, zamiast czepiać się małych dzieci i robić im krzywdę...
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 r. o 18:05
Jeżeli zgłoszą się do nas rodzice poszkodowanych dzieci, postaramy się otoczyć ich opieką i udzielić potrzebnej pomocy. Ich dobro staje się teraz najwyższym priorytetem – podkreśla ks. Jaszcz. A może to wy się zgłoście do rodziców.
Avatar
Kari / 22 listopada 2019 r. o 18:22
Kuria nie miała zgłoszeń ? Dlaczego co chwile zmieniali mu parafie? Kiedy abp oczyści z tego ......??????
Avatar
były Solidaruch... / 22 listopada 2019 r. o 18:24
.....i nadal dorośli ludzie wysyłają własne dzieci na zajęcia prowadzone przez bandę pedofilską. A może już czas, aby i rodzice zaczęli być pociągani do odpowiedzialności na równi ze zboczeńcami?
Avatar
ania / 22 listopada 2019 r. o 18:23
Duszpasterz harcerzy.... Przenoszony z parafii na parafię.... Zorganizowana grupa pedofilii, przekazująca sobie z rąk do rąk zabawki i kryjąca się nawzajem. Tyle komentarza
Avatar
M / 22 listopada 2019 r. o 20:46
GWAŁT, NIE SEKS!!!!! NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK SEKS Z DZIECKIEM, LUDZIE
Avatar
Gość / 23 listopada 2019 r. o 15:16
Jego "osobiste problemy" to dobieranie się do dzieci w poprzedniej parafii. Serio, cała okolica o tym wie.
Avatar
PATRIOTA 1952 R. / 22 listopada 2019 r. o 18:46
KIEDY W POLSCE ZLIKWIDUJECIE TO GNIAZDO JADOWITYCH SZERSZENI W KOŚCIELE. LUDZIE PRZESTAŃCIE POSYŁAĆ DZIECI DO KOŚCIOŁA ,JAK NIE CHCECIE MIEĆ ZWICHROWANYCH NA CAŁE ŻYCIE DZIECI.
Avatar
. / 22 listopada 2019 r. o 18:17
Trzeba roz***ć ten czarny bałagan, który dzieje się w Polsce.
Avatar
o.Misjonarz / 27 grudnia 2019 r. o 16:41
Ksiądz Tomasz Fac (lat 50) z parafii Rzymskokatolickiej p.w. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim jest podejrzany o molestowanie dwóch chłopców poniżej 15. roku życia. Duchowny usłyszał już zarzuty i trafił do aresztu. Jednego z chłopców miał wielokrotnie doprowadzić do obcowania płciowego. Na świecie jest tylko jedna organizacja, która pedofilów i innych seks-dewiantów sama rekrutuje, potem tychże dewiantów wspiera a w razie wpadki chroni przed wymiarem sprawiedliwości. To Kościół rzymsko-katolicki zwany „pedofilskim”. Dlatego atrakcją dla mediów jest nie sam wielebny pedofil, ale skuteczne wyłuskanie go spod papieskiej czyli kurialnej kurateli. Kościoła nie da się naprawić. Zbyt wiele uczynił krzywd, zbyt długo kłamał, cała logika tej instytucji oparta na hierarchii i pogmatwanej mistyce czyni ją przestarzałą, zbędną i szkodliwą społecznie. Miejmy nadzieję, że Franciszkowi przypadnie rola Gorbaczowa i jego "pierestrojka" oraz "głasnost" przyśpieszą upadek tej Stajni Augiasza pomiotu Antychrysta i wyzwolenie ludzkości z jego pazernych macek. Nie wierzcie tej usakralnionej obłudzie, tej eklezjalnej hipokryzji!
Ksiądz Tomasz Fac (lat 50) z parafii Rzymskokatolickiej p.w. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim jest podejrzany o molestowanie dwóch chłopców poniżej 15. roku życia. Duchowny usłyszał już zarzuty i trafił do aresztu. Jednego z chłopców miał wielokrotnie doprowadzić do obcowania płciowego. Na świecie jest tylko jedna organizacja, która pedofilów i innych seks-dewiantów sama rekrutuje, potem tychże dewiantów wspiera a w razie wpadki chroni przed wymiarem sprawiedliwości. To Kościół rzymsko-katolicki zwany „pedofilskim”. Dlatego atrakcją dla m... rozwiń
Avatar
Gdańsk / 8 grudnia 2019 r. o 14:17
Najwiecej pedofilów jest wśród osób homoseksualnych i sa największą grupą w ktorej wystepuje najwiecej zakażeń wirusem HIV oraz AIDS
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 11:10
Wkoncu sprawiedliwość po tylu latach szkoda tylko że musiał skrzywdzić tele dzieci żeby wkoncu go zamknęli. Będąc na parafii Kanie koło Chełma już krzywdzi może to był 94 rok.
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 r. o 12:12
Ten ksiądz przygotowywał mnie do komunii w 2004 roku .. aż ciężko uwierzyć ...
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 18:31
Do puki nie będzie obcinania jaj tym świętym bykom, nic się nie zmieni.
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 r. o 22:58
Niema juz księży z powołania teraz to tylko kasa hamstwo i .......
Avatar
_K_ / 25 listopada 2019 r. o 07:39
Dlatego tak ważne jest aby walczyć z ideologią LGBT, pedofilią, pederastią i tego typu rzeczami. Nie ma wyjątku zamykać wszystkich - reżyserów, działaczy sportowych, działaczy lewicowych, działaczy LGBT, wszystkich co są związani z pedofilią
Zapomniałeś o politykach...
Avatar
maria / 24 listopada 2019 r. o 22:50
nie wyrzucają tylko przenoszą do innej parafii ,za każde przewinienie ,jak tego co kazał nosić ciężkie płyty nagrobne po wysokich schodach ,bo kazał sobie płacić za otwarcie bramy 400 zł ,bohater Uwagi.Teraz kładem straszy lokalne mućki na łąkach.
Avatar
Pytam / 24 listopada 2019 r. o 14:51
No OK .... a co z Lieblingiem-Polańkim dalej będziemy dawać azyl demu żydowskiemu zboczeńcowi ?
Avatar
Gość / 24 listopada 2019 r. o 13:34
Sprawa księdza, który dobiera się do Chłopców i oferuje im wizytę u siebie oraz kupno telefonu komórkowego. Infirmacja do jego przełożonego I nagłe przeniesienie. Szkoda, że musiało cierpieć dziecko.
Zobacz wszystkie komentarze 86

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Uczestniczki 5. edycji The Voice Kids – Lena Tylus i Julka Bieniek a także reprezentantka Polski na Eurowizji Junior Ala Tracz wystąpią jutro w Lublinie, podczas Studniówki Szlachetnej Paczki.

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?
Złota Setka

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?

Rozmowa z Julią Farbotką, założycielką sklepu i pracowni z ekskluzywnymi ręcznie szytymi torebkami ze Świdnika.

12-latek ranił dwóch chłopaków? Policja zabezpieczyła nóż
z kraju
film

12-latek ranił dwóch chłopaków? Policja zabezpieczyła nóż

Wodzisław Śląski, Rybnik, Katowice (woj. śląskie). 15- i 17-latek z Wodzisławia Śląskiego zostali ugodzeni nożem. Nastolatkowie zostali przetransportowani do szpitali. Jak informuje policja, prawdopodobnym sprawcą jest 12-latek. Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane, a sprawą zajmie się sąd rodzinny.

Spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w Dosłownej
30 września 2022, 17:00

Spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w Dosłownej

W piątek, 30 września o godz. 17 w Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) odbędzie się spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem.

Będzie demonstracja w Warszawie? Samorządowcy z ruchu Tak dla Polski ostrzegają

Będzie demonstracja w Warszawie? Samorządowcy z ruchu Tak dla Polski ostrzegają

Najpierw demonstracja przed siedzibą premiera, później wyłączanie latarń. Takie działania zapowiadają samorządowcy ze stowarzyszenia Tak dla Polski, jeśli nie dogadają się z rządem. A chodzi o duże pieniądze.

Czekały na to pokolenia kibiców. Motor Lublin żużlowym mistrzem Polski
dużo zdjęć z niedzielnego meczu
galeria

Czekały na to pokolenia kibiców. Motor Lublin żużlowym mistrzem Polski

Dwanaście punktów straty z pierwszego meczu udało się odrobić żużlowcom Motoru Lublin w rewanżowym spotkaniu finałowym PGE Ekstraligi. Lublinianie sięgnęli po złoto Drużynowych Mistrzostw Polski po raz pierwszy w historii.

Pięknie z zewnątrz i od środka. Kiedy otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa?
zdjęcia
galeria

Pięknie z zewnątrz i od środka. Kiedy otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa?

Dawny Syndykat Rolniczy w Hrubieszowie jest już po remoncie. – Mogę śmiało powiedzieć, że to obecnie najpiękniejszy budynek w naszym mieście – mówi burmistrz Marta Majewska i zdradza, kiedy przy ul. 3 Maja nastąpi oficjalne otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa.

Jacek Ziółkowski (Motor Lublin): Nie dokonaliśmy niemożliwego
galeria

Jacek Ziółkowski (Motor Lublin): Nie dokonaliśmy niemożliwego

Rozmowa z Jackiem Ziółkowskim, menadżerem Motoru Lublin

3-latek przygnieciony przez automatyczną bramę. Dziecko nie żyje
film

3-latek przygnieciony przez automatyczną bramę. Dziecko nie żyje

Nie żyje 3-letni chłopczyk, który został przygnieciony przez bramę automatyczną. Do tragicznego wypadku doszło w gminie Ksawerów w województwie łódzkim. Szczegóły zdarzenia wyjaśnia policja.

Skrzydłowe MKS FunFloor Lublin będą miały łatwiej

Skrzydłowe MKS FunFloor Lublin będą miały łatwiej

W meczu z KPR Gminy Kobierzyce na boisko wróciła Daria Szynkaruk. To kolejna po Oktawii Płomińskiej zawodniczka, która wraca do zespołu po urazie.

Lublin. Szykują wiatę za 72 tysiące złotych. Gdzie stanie?

Lublin. Szykują wiatę za 72 tysiące złotych. Gdzie stanie?

Na początku przyszłego miesiąca powinien się zacząć montaż nowej wiaty na przystanku komunikacji miejskiej obok szpitala przy al. Kraśnickiej. Zarząd Transportu Miejskiego zapłaci za nią niemal 72 tys. zł.