23 maja w Opolu Lubelskim szykuje się niezwykły wyścig. Tego dnia w urzędzie będzie można składać papiery na 17 wakatów w projekcie „Ekologiczny dom w Gminie Opole Lubelskie – etap I”. Chodzi o montaż solarów i jednego pieca na biomasę. Podania będą przyjmowane według zasady: kto pierwszy, ten lepszy.
Burmistrz Opola Lubelskiego ogłasza nabór uzupełniający na montaż 16 kolektorów słonecznych i 1 pieca na biomasę. – Wakaty powstały po rezygnacji niektórych mieszkańców z udziału w tym projekcie Obecnie wolnych jest 16 miejsc pod konkretne typy zestawów solarnych oraz 1 miejsce na piec na biomasę – mówi Krzysztof Ryczek z UM Opole Lubelskie.
13 zestawów musi być usytuowanych na dachu. Każdy z nich to dwa kolektory, zasobnik na 300 litrów, z przeznaczeniem dla 2-4 osób. Wolny jest także zestaw z usytuowanie instalacji na elewacji, składający się także z dwóch kolektorów, zasobnika na 300 litrów, z przeznaczeniem dla 2-4 osób, 1 zestaw – z usytuowaniem na elewacji (2 kolektory, zasobnik na 400 litrów, dla 6-8 osób) i zestaw z usytuowaniem instalacji na gruncie (2 kolektory, zasobnik na 300 litrów, dla 2-4 osób). Wolny jest także jeden piec na biomasę o mocy 24 kW.
Aby ubiegać się o jedno z wolnych miejsc wnioskodawca musi spełnić wszystkie warunki określone w regulaminie naboru ankiet. Niezbędne dokumenty można pobrać ze strony www.opolelubelskie.pl lub w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Opolu Lubelskim (pok. 207).
– W dodatkowym naborze chcemy przyjąć 40 ankiet, aby mieć rezerwę, bo wolne instalacje są ściśle określone. Jest to zabezpieczenie w przypadku, gdy ktoś złoży wniosek, ale nie spełni wymogów technicznych sprawdzanych podczas inwentaryzacji. Dodatkowy nabór odbędzie się 23 maja. Ruszamy o godzinie 7.30. Nabór zakończy się wraz z osiągnięciem limitu 40 ankiet, czyli kto pierwszy ten lepszy – mówi Krzysztof Ryczek. – Dokumenty można składać w Urzędzie Miejskim miasta Opole Lubelskie, przy ul. Lubelskiej 4, w pokojach 203 i 207 na II piętrze.
Projekt „Ekologiczny dom w Gminie Opole Lubelskie-etap I” zakłada montaż kolektorów słonecznych w 401 gospodarstwach domowych i 13 pieców na biomasę na terenie całej Gminy Opole Lubelskie. – To już drugi tego typu projekt realizowany przez gminę Opole Lubelskie. W pierwszym, zakończonym w 2015 roku, zainstalowano 506 instalacji solarnych. Po realizacji projektu w blisko tysiącu domostw w całej gminie będą zainstalowane kolektory słoneczne. To duże, ambitne i kosztowne przedsięwzięcie, ale jest głęboko przekonany o zasadności realizacji tego typu projektów – mówi Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego. Wartość całego projektu to blisko 6,4 mln zł. Pierwsze montaże rozpoczną się jeszcze jesienią tego roku. W czerwcu ogłoszony zostanie przetarg na wyłonienie wykonawcy.