Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rozrywka

26 grudnia 2019 r.
18:48

Planszówki w Lublinie. Zaplanuj kiedy, zobacz gdzie

7 2 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Poprawiają pamięć czy koncentrację, wpływają na percepcję i koordynację oraz uczą planować. Granie w planszówki jest świetną formą na budowanie już istniejących relacji czy zapoznanie nowych osób. W Lublinie nie brakuje miejsc, gdzie można właśnie tak spędzić wolny czas.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Środa – najbardziej „planszowy” dzień w Lublinie

Po pracowitym poniedziałku, niemniej intensywnym wtorku i pełnej przygód środzie czas na relaks przy planszówkach. Środki tygodnia bywają ciężkie. Ogarnia nas lenistwo, a w codzienne działania wkrada się opieszałość. Idealnym rozwiązaniem, by nie dać się temu ponieść są spotkania przy grach, które relaksują, a dodatkowo ćwiczą nasze umysły.

Pod adresem Probostwo 34 mieści się Fundacja Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego. To tu pogramy w planszówki w każdą środę od 18.

Wybór gier jest duży. A kilka z nich umożliwia nam podróż w czasie. Do przeszłości. W grze „7 cudów świata” możemy zostać przywódcą jednego z siedmiu wielkich miast świata antycznego, a tam zbierać surowce ze swoich ziem, nawiązać kontakty handlowe i stworzyć militarną potęgę. Z kolei „Mali Powstańcy: Warszawa 1944”  jest próbą przeniesienia na planszę funkcjonowania Harcerskiej Poczty Polowej, która działała w czasie Powstania Warszawskiego. Podczas rozgrywki każdy z graczy przejmuje kontrolę nad zastępem takich harcerzy. Celem jest dostarczenie jak największej liczby rozkazów. Jest też lubelski akcent, czyli „W Zakładzie – Lubelski Lipiec 80”, której akcja toczy się w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie, w lipcu 1980 roku. Gracze wcielają się w pracowników fabryki i starają się spełnić indywidualne cele, np. doprowadzić do wybuchu strajku.

Także co środę studenci mogą wyćwiczyć nieco swój umysł przy grach planszowych. Wystarczy wziąć ze sobą legitymację i pojawić się po godz. 18 w Instytucie Informatyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS.

Na UMCS-ie dostępne są 44 gry. Trochę historycznych jak np. „Czas Honoru”, która oddaje w ręce graczy losy jednej z najważniejszych operacji polskiego wywiadu z czasu II wojny światowej. Gra się w nią za pomocą kart, które przedstawiają najważniejszych bohaterów i wydarzenia tego starcia. Znajdziemy tu też „Splendor” – dynamiczną grę polegającą na zbieraniu żetonów i kart, które tworzą zasoby graczy. Ci wcielają się w renesansowych kupców, którzy próbują nabyć kopalnie klejnotów, środki transportu, sklepy w celu zdobycia jak największego prestiżu. Jest też „Deadwood: Miasto bezprawia”, opowiadająca o kowbojach, którzy zwykli załatwiać swoje problemy za pomocą rewolwerów.

Co drugą środę od 18 do 20 czas przy planszówkach spędzimy też w Biblio – miejskiej bibliotece przy ul. Saszerów 13.
Zagramy tu w kilkadziesiąt gier o różnym stopniu trudności. Znajdziemy takie klasyki jak „Monopoly” czy „Scrabble”. Pogramy też w nieco bardziej skomplikowane gry np. „Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy”, która pozwala graczom zbudować potężną dynastię w XVIII-wiecznej Francji. W jednej z gier możemy wcielić się w rolę Draculi i poruszać się po planszy w sekrecie, zaś inni gracze będą Łowcami, którzy będą próbowali raz na zawsze położyć kres rządom ciemności. Z kolei zasady „Gry o Tron” mówią: Pięciu graczy – pięć rodów. Każdy z nich chce zasiąść na Żelaznym Tronie i władać ziemiami Westeros. Królem zostanie ten, który po 10 turach będzie kontrolował największą liczbę regionów zawierających miasta lub fortece.

We wszystkie gry można pograć także w godzinach otwarcia biblioteki.

Energia z gier „bez prądu” w ponury czwartek

Każde czwartkowe popołudnie – nieprzerwanie od maja 2015 roku – można spędzić grając w gry planszowe i fabularne w CSK (od 16 do 20). Choć wydarzenie organizowane jest systematycznie od maja 2015 roku, w monotonię wpaść ciężko – każdego tygodnia przynoszone są inne, często nowe planszówki. Zawsze znajdziemy tu klasyki, przykładowo: „Avalon. Rycerze Króla Artura”, w którym gracze wcielają się w role Merlina, Lancelota, Morgany, Mordreda i innych postaci z legend arturiańskich, szukają sojuszników i odkrywają tożsamość zdrajców. A dla lubiących przygody jest „Talisman: Magia i Miecz”, gdzie można wcielić się w jednego z poszukiwaczy i wędrując po barwnej planszy, pełnej niebezpieczeństw krainie, zdobywać doświadczenie, rozwijać umiejętności swojej postaci, kupować przedmioty i przeżywać niezwykłe przygody. Jest też gra „Wsiąść do Pociągu”, która wymaga strategii i taktycznego myślenia, pozwalającego jak najkorzystniej zrealizować swoje zadania, zablokować przeciwników i przechwycić najlepsze trasy.

Inicjatorem spotkań jest Fundacja Animatorów i Twórców Kultury TRACH, która organizuje także liczne festiwale gier w Lublinie, m.in. Lubelski Festiwal Gier Fabularnych czy wydarzenie Board Mania Kids.

„Staramy się pokazywać, że nie tylko komputer i internet mogą zainteresować dzieci, młodzież i dorosłych. Jak się okazuje, czas spędzony z rodziną, znajomymi lub nieznajomymi przy planszówkach daje dużo więcej radości” – promuje gry „bez prądu” Lubartowska 77. Pod tym adresem możemy w każdy czwartek od 16 do 20 „zatopić się” w planszówkach. Tutaj można również kupić (przed zakupem jest możliwość wypróbowania) lub wypożyczyć gry.

Znajdziemy tu propozycje, takie jak: „Patchwork”, polegający na połączeniu najlepszych materiałów i dodaniu ich w najefektywniejszy sposób do kołderki, „Na skrzydłach”, gdzie uczestnicy rozwijają własne rezerwaty, będące ostoją dla wielu różnorodnych gatunków ptactwa czy „Był sobie człowiek” – grę, która polega na wędrówce przez historię rozwoju człowieka, podczas jakiej poznajemy zwyczaje ludzi z minionych epok, walczymy z atakującym niespodziewanie zbójem czy ścieramy się w pojedynkach.

Zaplanuj weekend z planszówkami

Kawa i ciastko. A do tego planszówki. 13 grudnia o godz. 19 odbył się „Wieczór Gier Planszowych” w kawiarni „Nie wylej” przy ul. Żwirki i Wigury 4. Do wyboru było 9 gier, między innymi, pobudzający wyobraźnię „DIXIT”, pozwalający poczuć adrenalinę „Escape Room”, czy polegający na kooperacji graczy „Sabotażysta”. Wydarzenie odbywa się co jakiś czas. Początek weekendu to nie jedyny moment, kiedy można pograć tu w planszówki, dostępne są one stale w godzinach otwarcia kawiarni. Wtedy należy przyjść z kolegą, koleżanką, siostrą czy mamą. „Wieczór Gier Planszowych” umożliwia wspólną integrację z nieznajomymi.

W sobotę można zajrzeć do biblioteki na Bursztynowej. Tym razem nie po książkę, a na „Turniej Gier Planszowych”, który odbywa się cały dzień – w godzinach otwarcia filii.

W bibliotece dostępne są gry edukacyjne dla dzieci np. „Polowanie na robale”, ćwiczące liczenie w pamięci czy „Axio” – ciekawsze „Domino”. Najmłodsi poćwiczą zapamiętywanie dzięki „Pszczółkom” oraz swoją zwinność za pomocą „Kota Stefana”.

Codzienne „planszówkowanie”

Każdego dnia w planszówki zagramy we wszystkich bibliotekach Lublina. Każda „coś tam” ma. W tej przy Głębokiej znajdziemy m.in. grę wydaną na 100-lecie KUL-u, czyli „Uniwersytet Niepodległy”.

Pograć można też w kawiarniach np. „Między słowami” przy ul. Rybnej 4 oraz w różnych barach m.in. „Just Crafted”, „Astorii” czy „PadBarze”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

Chociaż do zakończenia zmagań w tej części rozgrywek została jeszcze jedna seria gier, to znany jest już skład czołowej czwórki, która będzie rywalizować w fazie play-off

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Obie imprezy były bardzo mocno obsadzone, chociaż na Półwyspie Apenińskim startowali jedynie orlicy

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja
1 maja 2024, 19:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami długi weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia
galeria

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia

W środę 1 maja w Parku Ludowym w Lublinie, odbył się Piknik Europejski. Okazją do świętowania jest zbliżająca się dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!