Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

5 grudnia 2019 r.
10:03

Pochodzi z Ukrainy, swój biznes założył w Lublinie. "W Polsce jest bardzo dobry rynek"

0 4 A A
– W Lublinie żyje mi się świetnie. To tu narodziło się moje dziecko. Na Ukrainie za wszystko trzeba płacić. Przykładowo, za poród również. W Polsce jest większa wolność. Jestem tu szczęśliwy. Moje dziecko ma świetne perspektywy. Widzę tu przyszłość swoją i swojej rodziny, choć ciężko przewidzieć, co będzie za kilka lat – mówi Anton Sosinsky, właściciel Frunutex
– W Lublinie żyje mi się świetnie. To tu narodziło się moje dziecko. Na Ukrainie za wszystko trzeba płacić. Przykładowo, za poród również. W Polsce jest większa wolność. Jestem tu szczęśliwy. Moje dziecko ma świetne perspektywy. Widzę tu przyszłość swoją i swojej rodziny, choć ciężko przewidzieć, co będzie za kilka lat – mówi Anton Sosinsky, właściciel Frunutex (fot. Dominika Tworek)

Zatrudnia trzy osoby. Herbaty z jego ziół piją i Niemcy, i Francuzi. A sam jednym ze swoich produktów naciera swoje dziecko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Firma Frunutex sprzedaje mrożone i suszone owoce i wytłoki, suszone zioła, a także pestki owoców, np. malin, truskawek czy jagód. Ich główni odbiorcy to partnerzy w Niemczech, Francji czy Holandii. Eksportują też m.in. do Kanady.

Nie było trudno

Założyciel firmy Anton Sosinsky pochodzi z Ukrainy. Przeprowadził się do Lublina, by tu rozpocząć swój własny interes.

– Lubelszczyzna jest krajowym liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Takie położenie geograficzne daje dostęp do lokalnie uprawianych owoców oraz do dziko rosnących jagód na Ukrainie, którą dzieli od Lublina zaledwie 90 km. Kiedy zakładałem firmę w 2015 roku, naszym głównym zajęciem był import mrożonych owoców, w tym jagód. Dopóki kontrahent z Hamburga – duży producent herbat – nie zapytał mnie o suszony czarny bez. Wtedy zgłębiłem temat i zacząłem zajmować się suszonymi owocami i ziołami – wraca pamięcią do początków działalności. Opowiada o swoich motywacjach: – W Polsce jest bardzo dobry rynek. Założenie spółki nie było trudne. Miałem tu też przyjaciela, który był moim punktem zaczepienia. Pomagał mi na początku.

Dziecko w oleju z pestek malin

Półki w biurze firmy uginają się pod ciężarem wielkich, szklanych słoi. A w nich pestki: rokitnik, żurawina, malina, borówka czy czarna porzeczka. Służą jako baza do produkcji olejków kosmetycznych i wyrobów farmaceutycznych.

Olej z pestek żurawiny działa antyoksydacyjnie, z nasion czarnej porzeczki wpływa na jędrność skóry, a rokitnikowy polecany jest do cery odwodnionej czy napiętej.

– Ja i moja rodzina sami używamy wyrobów z tych pestek. Nasze dziecko smarujemy olejem z pestek malin, który ma działanie przeciwsłoneczne i nawilżające skórę – zdradza Sosinsky.

Z ziół powstają herbaty. Kocanka piaskowa, kwiat lipy czy czarnego bzu, aronia, rokitnik oraz dzika róża – to tylko niektóre suszone jagody i zioła, które posiada w swojej ofercie Frunutex.

Towarem są także wytłoki owocowe – pozostałości po wyciśniętym soku. – Kiedyś traktowano je jak odpady, a dziś stanowią doskonały użytek. Naukowcy z instytutów w Szwecji, Niemczech czy Nowej Zelandii stwierdzili, że wytłoki z produkcji soków mają więcej wartości odżywczych niż same soki. Są w nich skórki owoców – absolutnie najlepsze. Wytłoków używa się głównie do wyrobów farmaceutycznych. Są doskonałymi nutraceutykami – oddziałują pozytywnie na funkcjonowanie organizmu i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych – opowiada właściciel.

Jakość jest najważniejsza

Część surowców importują. Współpracują z polskimi i ukraińskimi dostawcami. Mają też własne przetwórstwo.

– Wierzymy, że naturalne produkty są wartościowe i zdrowe tylko wtedy, kiedy wiemy, jak i gdzie rosną oraz z jakich pochodzą upraw. Surowce pozyskujemy tylko od sprawdzonych producentów. Od lat tych samych. Ja osobiście raz na trzy miesiące odwiedzam ich po to, by skontrolować, czy wszystko jest w porządku. Jakość jest dla nas najważniejsza. Przeważająca część dostawców ma odpowiednie certyfikaty oraz dysponuje nowoczesnymi liniami oczyszczającymi z możliwością sortowania laserowego i wykrywania metali. Produktom robimy podstawowe badania na obecność pestycydów. Duży nacisk kładziemy też na suszarnie. Sprawdzamy je m.in. pod kątem tego, by dym z pieców nie przenikał do produktu.

Firmy, którym Frunutex dostarcza swoje produkty, sprzedają je później na całym świecie. W Niemczech, w okolicy Gamburga, istnieje wiele przedsiębiorstw, które zajmują się herbatami. Kupują od Frunutexu suszone owoce, robią z nich mieszanki i sprzedają do Chin, Japonii czy Indii.

Ekologia to ciągła kontrola

– To, że produkty są ekologiczne, znaczy, że pozyskiwane są od rolników, którzy wytwarzają je bez udziału nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin oraz antybiotyków. Są naturalne i nie szkodzą środowisku. Certyfikat ekologiczny sprawia, że każdego roku mamy kontrole produktów – informuje Sosinsky.

On sam stara się żyć w sposób ekologiczny, a przede wszystkim jeść taką żywność: – Biorę udział w targach ekologicznych, gdzie przyjeżdżają rolnicy, którzy sprzedają organiczne warzywa, mleko, masło. Kupuję te produkty. Smakują lepiej. Jem pomidory, kiedy jest na to sezon, a nie np. w lutym – mówi. I dodaje: – Pestycydy są wszędzie na świecie. Nawet w rafach koralowych. To przerażające.

Złota Pięćsetka. Firmy z przychodem do 50 mln zł

Złota Pięćsetka. Firmy z przychodem do 10 mln zł

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium