Jutro po raz trzeci pójdziemy do urn, by wybrać naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Do udziału w wyborach uprawnionych jest 1 752 314 mieszkańców województwa lubelskiego. Dla naszego regionu przygotowano 1 mln 300 tys. kart do głosowania. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21.
- Przyjechały w piątek dwoma samochodami dostawczymi. W sumie ważą 12 ton - mówi Grażyna Ziemińska-Bicka, pełnomocnik prezydenta miasta ds. wyborów.
Karta do głosowania
To broszura zawierająca na kolejnych kartkach listy 10 komitetów zarejestrowanych w naszym okręgu wyborczym. Na każdej z nich znajduje się 10 nazwisk kandydatów. Otrzymamy ją po tym, jak członkowie komisji na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu z fotografią sprawdzą naszą tożsamość. Odbiór karty kwitujemy podpisem w spisie wyborców Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak "X” w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata.
Postaw krzyżyk
Każdy symbol inny niż "dwie przecinające się linie, których punkt przecięcia znajduje się w obrębie kratki” w kratce przy nazwisku kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny. Nie można więc zagłosować wpisując w kratkę np. tzw. ptaszka - "V”. Głos będzie nieważny także wtedy, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku "X”.
Tylko jeden
Głosować możemy tylko na jednego kandydata. Jeśli "X” zostanie postawiony przy więcej niż jednym nazwisku na tej samej liście, głos będzie ważny. Komisja przyzna go osobie znajdującej się na wyższym miejscu.
Wrzuć do urny
Żadnego wpływu na ocenę ważności głosu nie mają natomiast dopiski na karcie do głosowania poza kratkami. "Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu” - czytamy w kodeksie wyborczym. Do urny należy wrzucić całą kompletną kartę do głosowania.
Od godz. 7 do 21
Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21. Po ich zamknięciu zakończy się cisza wyborcza. Pierwsze wyniki zostaną jednak podane dopiero po godz. 23, gdy zakończy się głosowanie w całej Europie.
- Na początku będą spływały protokoły wyników głosowania w obwodach. Potem trafią one do czterech komisji rejonowych w Lublinie, Białej Podlaskiej, Zamościu i Chełmie - skąd będą przywożone do nas - mówi Teresa Bichta, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie. - Przez noc powinniśmy zebrać wyniki ze wszystkich komisji w regionie. Kiedy Państwowa Komisja Wyborcza uzyska dane z całego kraju, wtedy ustali ostateczne wyniki wyborów. Powinny one być znane w poniedziałek - dodaje.