Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

5 marca 2020 r.
15:19

Lubelscy posłowie Koalicji Obywatelskiej. "Obecny rząd niszczy samorządy"

Autor: Zdjęcie autora mk
0 49 A A
Michał Krawczyk i Marta Wcisło podczas dzisiejszej konferencji
Michał Krawczyk i Marta Wcisło podczas dzisiejszej konferencji (fot. mk)

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej posłowie Koalicji Obywatelskiej z Lublina, Marta Wcisło i Michał Krawczyk mówili o sytuacji finansowej polskich samorządów. Ich zdaniem jest ona obecnie tragiczna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak mówił poseł Michał Krawczyk, rząd Prawa i Sprawiedliwości nakłada na samorządy kolejne obowiązki bez zabezpieczenia ich finansowania. Największą bolączką budżetów miast i gmin jest niska subwencja oświatowa. Teoretycznie powinna ona pokrywać wydatki jednostek samorządu terytorialnego przeznaczane na edukację, ponieważ oświata jest jednym z zadań zleconych przez rząd. W praktyce jednak kwoty przekazywane do samorządów są od wielu lat zbyt niskie i nie pokrywają wydatków.

Poseł KO wskazał na raport o finansowaniu oświaty w Polsce przygotowany przez Związek Miast Polskich, który pokazuje że tzw. luka oświatowa w ostatnich latach nie tylko nie maleje, ale dynamicznie rośnie. Jeszcze w 2004 roku subwencja pokrywała ok. 2/3 wydatków samorządów, a już w 2018 sięgała zaledwie połowy ponoszonych nakładów. Choć w wymiarze finansowym kwota subwencji oświatowej cały czas rośnie to na przestrzeni lat spada zarówno jej udział w budżecie państwa (z 12,7% w 2004 r. do 11,04% w 2018) jak i wartość w odniesieniu do PKB Polski (z 2,72% w 2004 r. do 2,11% w 2018 r.).

– Polski rząd pod przewodnictwem PiS nie wypowiedział samorządom otwartej wojny, ale systematycznie je poddusza. Te zmuszone są przez to do ograniczania wydatków na inwestycje potrzebne dla mieszkańców. Obawiamy się, że w ten sposób za kilka lat Prawo i Sprawiedliwość powie Polakom, że samorządność się nie sprawdziła i trzeba od niej odejść. Nie zgadzamy się na to – mówił Michał Krawczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej.

– W samorządności, której 30-lecie świętujemy w tym roku w Polsce chodzi o to, żeby to przedstawiciele mieszkańców na poziomie lokalnym, a nie partyjni nominaci decydowali o tym, gdzie ma powstać nowy chodnik, stadion czy basen. My chcemy dalszej decentralizacji kraju, a nie odwracania tych trendów – dodawał Krawczyk.

Marta Wcisło mówiła z kolei o tym, że ciężka sytuacja finansowa polskich samorządów jest efektem nie tylko zbyt niskiej subwencji, ale również innych zmian wprowadzanych przez partię rządzącą. Choćby obniżka podatku PIT czy jego zniesienie dla osób młodych redukuje bowiem głównie dochody samorządów, a nie budżetu państwa. Brak jest za to dla nich z tego tytułu jakichkolwiek rekompensat.

Jak pokazali parlamentarzyści na przykładzie Lublina, łączne tegoroczne straty finansowe miasta (w odniesieniu do prognozowanych wcześniej dochodów) z powodu zmian podatkowych sięgają już 80 mln zł. Posłanka KO podkreślała, że szczególnie odbija się to na kondycji gmin położonych na wschodzie naszego kraju, który pomimo unijnych dotacji w dalszym ciągu pozostaje jednym z najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 marca 2020 r. o 15:22
+26
Chyba posłowie Koalicji Deweloperskiej.
Avatar
mieszkaniec / 5 marca 2020 r. o 15:46
+24
sami jako radni klepali wszystko co szanowny włodarz wymyślił, fontanny z wodotryskami, parki po 45 mln, ławki po 100 tys. zł, a nagle budzą się z ręką w nocniku że kasa miejska pusta? Słabo u was z ekonomia POsłowie
Avatar
Gość / 5 marca 2020 r. o 15:30
+22
Obserwując sposób wydawania pieniędzy przez samorządy takie jak Lublin , gdzie miasto wydaje 40 mln na lekki lifting 23 ha parku podczas gdy prywatny inwestor chce zbudować nowy 75 ha park za 10 mln, to najlepiej było by zabrać zupełnie finansowanie samorządom a inwestycje prowadzić centralnie przez rząd. Juz nie chce wspominac o 100 mln zł na przebudowę prostej jak drut 2 km drogi jednojezdniowej. Wstyd i żenada. Jakby im dać i 100 mld to by im zabrakło , to kwintesencja PO - pieniędzy nie ma i nie będzie - wiec w czym teraz problem.
Avatar
Gość51 / 5 marca 2020 r. o 16:06
+21
Posłankę Wcisło boli obniżka podatku PIT, spadek subwencji oświatowej w budżecie państwa. Niech popatrzy ile pieniędzy przyznawanych samorządowi pochłania samorządowa administracja, rozdmuchana do absurdalnych rozmiarów, by zapewnić spokojny byt samorządowej rodziny z dziećmi i utrzymankami, z całkowicie zbędnymi szczeblem samorządu powiatowego. Posłanka nie zauważyła, że budżet państwa w czasie rządów PIS wzrósł z 297 mld zł w 2015, do 416 mld zł w 2019, pomimo obniżki podatku PIT. W podobnym % wzrosły budżety samorządów pochodne dochodów państwa. Nie wylewajcie więc łez POłajzy, ogarnijcie się i zacznijcie oszczędnie gospodarować samorządowymi pieniędzmi.
Posłankę Wcisło boli obniżka podatku PIT, spadek subwencji oświatowej w budżecie państwa. Niech popatrzy ile pieniędzy przyznawanych samorządowi pochłania samorządowa administracja, rozdmuchana do absurdalnych rozmiarów, by zapewnić spokojny byt samorządowej rodziny z dziećmi i utrzymankami, z całkowicie zbędnymi szczeblem samorządu powiatowego. Posłanka nie zauważyła, że budżet państwa w czasie rządów PIS wzrósł z 297 mld zł w 2015, do 416 mld zł w 2019, pomimo obniżki podatku PIT. W podobnym % wzrosły budżety samorządów pochodne dochodów ... rozwiń
Avatar
Gość / 5 marca 2020 r. o 16:38
+20
Niech Wcisło i Krawczyk nie płaczą, bo miasto jest bogate, wręcz ocieka kasą. Mogą świadczyć o tym betonowe ławki po sto tysięcy złotych sztuka, czy też utrzymywanie własnych pustostanów (jak Dworek Grafa czy Astoria) i jednoczesne wynajmowanie pomieszczeń dla urzędu od lokalnych biznesmenów, albo utrzymywanie urzędników planujących tak, że przekraczają uprawnienia i normy prawne co widać było po uzasadnieniu wyroku WSA ws. Górek Czechowskich. Może Wcisło i Krawczyk wyliczą ile kosztowało opracowanie tego, to co WSA orzekł za niezgodne z prawem i nam te wyliczenia przedstawią?
Niech Wcisło i Krawczyk nie płaczą, bo miasto jest bogate, wręcz ocieka kasą. Mogą świadczyć o tym betonowe ławki po sto tysięcy złotych sztuka, czy też utrzymywanie własnych pustostanów (jak Dworek Grafa czy Astoria) i jednoczesne wynajmowanie pomieszczeń dla urzędu od lokalnych biznesmenów, albo utrzymywanie urzędników planujących tak, że przekraczają uprawnienia i normy prawne co widać było po uzasadnieniu wyroku WSA ws. Górek Czechowskich. Może Wcisło i Krawczyk wyliczą ile kosztowało opracowanie tego, to co WSA orzekł za niezgodne z ... rozwiń
Avatar
Gość / 5 marca 2020 r. o 16:54
+19
to ten poseł ?? "Radny Michał Krawczyk dostał posadę w MPK Lublin" teraz uczy ludzi.
Avatar
dewelo-samorząd / 5 marca 2020 r. o 16:19
+19
Nie wiem, na czym oparte jest to twierdzenie, ale jeśli to "niszczenie" obejmie pseudo-samorząd klęczący przed garstką oligarchów o mentalności i aparycji cinkciarzy, to jestem jak najbardziej ZA.
Avatar
Gość / 5 marca 2020 r. o 15:21
+19
Samorządy niszczą się same.
Avatar
suweren / 5 marca 2020 r. o 15:36
+18
o posłowie zajmijcie robotą,na rzecz regionu,który wysłał was do sejmu,a nie krecią robotą i jątrzeniem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
Avatar
Gość / 5 marca 2020 r. o 15:53
+17
A PO niszczyło Polski przemysł. Za rządów koalicji PO-PSL niszczono wszystko w czym Polska należała w Europejskiej czołówce. Wykup ziemi przez cudzoziemców próba sprzedaży LOT-u Niemcom rozwalenie przemysłu ciężkiego. Praca za pół darmo po 5.60 brutto i zamrażanie podwyżek e sferze budżetowej Przez okres 8 łat wystarczyło podwyższać pensję o 100zl brutto to na dzisiejszy dzień administracja nauczyciele wojsko policja straż graniczna i tak można wymieniać straciła 800 zł brutto.. Sztuczne utrzymywanie bezrobocia by szary człowiek konkurował na rynku pracy a nie przedsiębiorca. Niszczenie polskiej kultury narodowej podniesienie wieku emerytalnego kradzież pieniędzy z OFE użycie broni przeciw protestującym górnikom czy wtargnięcie do redakcji Wprost. Polacy nie poddali się i będą walczyć o swój honor ojczyznę i tożsamość. Będą walczyć o rodzinę i o bezpieczeństwo dla siebie. Większość to marksistowsko-lewacja sposcizna przygotowana do pilnowania interesów komunistów i ludzi o wątpliwym polskim podchodzeniu. Tak więc można zauważyć że nie znają Po-wcy mentalności Polskiej A zdrady i głosowań przeciw swojemu krajowi większość Polaków wam tęgo nie wybaczy
A PO niszczyło Polski przemysł. Za rządów koalicji PO-PSL niszczono wszystko w czym Polska należała w Europejskiej czołówce. Wykup ziemi przez cudzoziemców próba sprzedaży LOT-u Niemcom rozwalenie przemysłu ciężkiego. Praca za pół darmo po 5.60 brutto i zamrażanie podwyżek e sferze budżetowej Przez okres 8 łat wystarczyło podwyższać pensję o 100zl brutto to na dzisiejszy dzień administracja nauczyciele wojsko policja straż graniczna i tak można wymieniać straciła 800 zł brutto.. Sztuczne utrzymywanie bezrobocia by szary człowiek konkurował ... rozwiń
Avatar
spostrzegawcza / 7 marca 2020 r. o 09:50
0
oj tą panią od wyborów to strasznie czas posunął!!
Avatar
oraz / 6 marca 2020 r. o 14:43
+5
z tego wynika,że posłowie po są za przywróceniem porzednich  podatków???????
 Nie tylko! Kandydatka na prezydenta pragnie porwotu szacunku do pracy (czyli 3,50 zł/godz), dłuższego okresu pracy przed emeryturą (praktycznie do śmierci) i ponowna wszechobecna prywatyzacja (nic polskiego, śmierć prowincji).
Avatar
NIEZŁOMNI i WYKLĘCI / 6 marca 2020 r. o 11:53
+5
usłużne zdRADZIECKIE KOMUCHY PZPR / ZSL i ich bachory obsiadły lokalne struktury gminno-powwatowe już w czasach stalinowskiego PKW . Zdecydowanie wypad towarzysze.
Avatar
Krystian / 6 marca 2020 r. o 11:15
+7
Samorządy w bardzo wielu przypadkach przekształciły się w patologiczne struktury. Zmiana władzy na szczeblu centralnym jest o wiele łatwiejsza niż w bardzo dużej części samorządów, gdzie de facto ukształtowały się mafie blokujące jakąkolwiek kontrolę nad swoimi działaniami.
Avatar
Mlody21 / 6 marca 2020 r. o 11:10
+4
Przecież Kitawa zapowiedziała zwolnienie z podatku dochodowego wszystkich emerytów i rencistów. To zwolnienie z PITa młodych im przeszkadza?
Avatar
Gość / 6 marca 2020 r. o 11:03
+12
BURY OBIECAŁ PRZED WYBORAMI REZYGNACJĘ Z POBORÓW - AKURAT BĘDZIE NA SAMORZĄDY :)
Avatar
Gość / 6 marca 2020 r. o 11:02
+13
ten wasz owad, co podebrał kaskę z PZU - niech ją odda...
Avatar
PLATFORMA OSZUSTÓW WON / 6 marca 2020 r. o 11:01
+9
AMBERGOLD OFE MAFIE VAT MAFIE PALIWOWE OLT EXPRESS .... MILIARDY OFE...
Avatar
Romek / 6 marca 2020 r. o 08:37
+7
to ten poseł ?? "Radny Michał Krawczyk dostał posadę w MPK Lublin"  teraz uczy ludzi.
Dokładnie to pan radny sam brał udział w mechanizmach niszczących zaufanie do samorządu czyli "stołeczki w spółkach samorządowych dla swoich", mechanizm identyczny jak w spółkach Skarbu Państwa. Był dzielnym Todi'm (kto oglądał Gumsie to wie:-) prezydenta Żuka, teraz szlifuje ścieżki za wielkimi z PO w Sejmie. O ile z nowych luelskich posłów widać jak na razie że tylko Czarnek przebija się do góry w swoim stronnictwie, to te dwa bączki ze zdjęcia w swoich kręgach nic nie znaczą i długo nie będą znaczyć, a to znaczy że dla Lubelszczyzny mało mogą zdziałać. Co do samorządów to potrafią w nich potworzyć się tak nieruszalne kliki z własnymi interesami, że pozostawienie ich bez nadzoru centralnego państwa doprowadziłoby pewnie do jego rozpadu.
Dokładnie to pan radny sam brał udział w mechanizmach niszczących zaufanie do samorządu czyli "stołeczki w spółkach samorządowych dla swoich", mechanizm identyczny jak w spółkach Skarbu Państwa. Był dzielnym Todi'm (kto oglądał Gumsie to wie:-) prezydenta Żuka, teraz szlifuje ścieżki za wielkimi z PO w Sejmie. O ile z nowych luelskich posłów widać jak na razie że tylko Czarnek przebija się do góry w swoim stronnictwie, to te dwa bączki ze zdjęcia w swoich kręgach nic nie znaczą i długo nie będą znaczyć, a to znaczy ż... rozwiń
Avatar
TuSSk / 6 marca 2020 r. o 07:31
+6
Ci ludzie mącą jak tylko mogą. Przecież jak PO dorwie się do władzy to znowu będzie rozkradanie państwa i okradanie nas wszystkich. Przez 8 lat swoich (nie)rządów pokazali jak się to robi. I co? Teraz mieliby tego nie robić? Kto w to uwierzy? Zawsze mieli ludzie w d...pie, liczyło się tylko kolesiostwo, partyjniactwo, układziki i kasa...
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Muzyka z pogranicza". Koncert Fonii Lublina
1 sierpnia 2021, 19:00

"Muzyka z pogranicza". Koncert Fonii Lublina

W niedzielę, 1 sierpnia o godz. 19, będzie można w formie online wysłuchać koncertu "Muzyka z pogranicza" z całorocznego cyklu Fonie Lublina.

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Już po raz trzeci w przeciągu roku Urząd Miasta Puławy oferuje pracę trzem strażnikom miejskim. W poprzednich dwóch naborach udało się zatrudnić zaledwie jedną osobę.

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Na początku lipca miasto zapowiedziało, że rusza z przebudową ulicy Podmiejskiej. Ale spółka energetyczna nie doczekała się jeszcze harmonogramu prac od urzędników.

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca
Rozmowa

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca

Z Krzysztofem Pietrzakiem z lubelskiej firmy Inteligentne Instalacje Elektryczne rozmawiamy o szkolnictwie zawodowym, sytuacji w branży po pandemii oraz o tym, czy mamy wielkie serca.

Lao Che we wrześniu w Lublinie
5 września 2021, 17:00

Lao Che we wrześniu w Lublinie

Po ponad 20 latach grania zespół Lao Che zawiesza działalność. Ale zanim to nastąpi, popularna formacja wyrusza w ostatnią, pożegnalną trasę koncertową. 5 września wystąpi w Lublinie.

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia
film

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia

Tokio, Japonia. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Uroczystość przeprowadzono bez obecności widzów na stadionie olimpijskim.

Ekshumacja na cmentarzu w Kraśniku. Kto został pochowany w zbiorowych mogiłach?

Ekshumacja na cmentarzu w Kraśniku. Kto został pochowany w zbiorowych mogiłach?

Kto spoczywa w zbiorowych mogiłach przy ogrodzeniu cmentarza od strony ul. Żytniej w Kraśniku? To będzie wiadomo dokładnie po przeprowadzeniu częściowej ekshumacji. Obecnie urząd miasta szuka firmy, która przygotuje dokumentację projektowo-kosztorysową dotyczącą renowacji grobu wojennego.

Nowe miejsce w Puławach. O!gródek z restauracją, sklepem i adopcjami kotów
galeria

Nowe miejsce w Puławach. O!gródek z restauracją, sklepem i adopcjami kotów

Wcześniej piwiarnia z golonką w menu, teraz restauracja wegańska oraz sklep ze zdrową żywnością i ogródek z atrakcjami dla dzieci oraz azyl dla bezdomnych kotów. Marta Wójtowicz i jej przyjaciółka Monika Kubiszewska zapraszają do O!gródka w Puławach.

Górnik Łęczna kontra Cracovia, czyli ósmy sezon w ekstraklasie czas zacząć
film

Górnik Łęczna kontra Cracovia, czyli ósmy sezon w ekstraklasie czas zacząć

Górnik Łęczna w sobotnie popołudnie zainauguruje swój ósmy sezon na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. Zielono-czarni w 224 meczu w historii swoich występów w ekstraklasie podejmować będą drużynę Cracovii

Darmowe zabiegi dla psów i kotów. Warunek: właściciel musi mieszkać w Świdniku

Darmowe zabiegi dla psów i kotów. Warunek: właściciel musi mieszkać w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika, którym mają zwierzęta mogą za darmo wysterylizować, wykastrować psa lub kota. Na koszt miasta pupil może zostać też zaczipowany.

Nowa wystawa w sierpniu w Zaułku Hartwigów
1 sierpnia 2021, 0:00

Nowa wystawa w sierpniu w Zaułku Hartwigów

Prace fotograficzne Artura Pastora będzie można w sierpniu podziwiać w Zaułku Hartwigów. Wystawa będzie prezentować Portugalki w różnych rolach społecznych.

Mama: Po prostu chcę żeby Kubuś nie cierpiał. Ostatnia chwila na pomoc dla 3-latka z Biłgoraja

Mama: Po prostu chcę żeby Kubuś nie cierpiał. Ostatnia chwila na pomoc dla 3-latka z Biłgoraja

Termin operacji w klinice w Miami już jest, bilety na samolot też kupione. Teraz pozostaje tylko walka z czasem, aby udało się zebrać jeszcze ponad 200 tysięcy złotych na opłacenie operacji dla 3-letniego Kuby Pawęzki z Biłgoraja.

Wisła Puławy przed sezonem w II lidze. Najpierw aklimatyzacja, potem myśli o awansie

Wisła Puławy przed sezonem w II lidze. Najpierw aklimatyzacja, potem myśli o awansie

Wisła Puławy szykuje się na sezon 2021/2022. Do tej pory do drużyny Mariusza Pawlaka dołączył tylko Portugalczyk Carlos Daniel. Wkrótce można się jednak spodziewać kolejnych transferów. Dobra wiadomość to także powrót do drużyny Przemysława Skałeckiego, który był testowany przez ekstraklasowego Radomiaka

Biała Podlaska: Na stadionie piłkarskim plac budowy

Biała Podlaska: Na stadionie piłkarskim plac budowy

Teren stadionu został już przekazany wykonawcom trzeciego etapu przebudowy. Inwestycją zajmą się dwie bialskie firmy.

Tony betonu. Tak drogowcy szkodzą drzewom z ul. Lipowej
galeria

Tony betonu. Tak drogowcy szkodzą drzewom z ul. Lipowej

Wbrew wyraźnemu zakazowi firma przebudowująca ul. Lipową składowała pod drzewami palety z płytami chodnikowymi. W piątek naliczyliśmy ich około 60 takich palet. Po naszej interwencji Urząd Miasta wezwał firmę do ich usunięcia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.