Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

5 marca 2020 r.
15:19

Lubelscy posłowie Koalicji Obywatelskiej. "Obecny rząd niszczy samorządy"

Autor: Zdjęcie autora mk
0 49 A A
Michał Krawczyk i Marta Wcisło podczas dzisiejszej konferencji
Michał Krawczyk i Marta Wcisło podczas dzisiejszej konferencji (fot. mk)

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej posłowie Koalicji Obywatelskiej z Lublina, Marta Wcisło i Michał Krawczyk mówili o sytuacji finansowej polskich samorządów. Ich zdaniem jest ona obecnie tragiczna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak mówił poseł Michał Krawczyk, rząd Prawa i Sprawiedliwości nakłada na samorządy kolejne obowiązki bez zabezpieczenia ich finansowania. Największą bolączką budżetów miast i gmin jest niska subwencja oświatowa. Teoretycznie powinna ona pokrywać wydatki jednostek samorządu terytorialnego przeznaczane na edukację, ponieważ oświata jest jednym z zadań zleconych przez rząd. W praktyce jednak kwoty przekazywane do samorządów są od wielu lat zbyt niskie i nie pokrywają wydatków.

Poseł KO wskazał na raport o finansowaniu oświaty w Polsce przygotowany przez Związek Miast Polskich, który pokazuje że tzw. luka oświatowa w ostatnich latach nie tylko nie maleje, ale dynamicznie rośnie. Jeszcze w 2004 roku subwencja pokrywała ok. 2/3 wydatków samorządów, a już w 2018 sięgała zaledwie połowy ponoszonych nakładów. Choć w wymiarze finansowym kwota subwencji oświatowej cały czas rośnie to na przestrzeni lat spada zarówno jej udział w budżecie państwa (z 12,7% w 2004 r. do 11,04% w 2018) jak i wartość w odniesieniu do PKB Polski (z 2,72% w 2004 r. do 2,11% w 2018 r.).

– Polski rząd pod przewodnictwem PiS nie wypowiedział samorządom otwartej wojny, ale systematycznie je poddusza. Te zmuszone są przez to do ograniczania wydatków na inwestycje potrzebne dla mieszkańców. Obawiamy się, że w ten sposób za kilka lat Prawo i Sprawiedliwość powie Polakom, że samorządność się nie sprawdziła i trzeba od niej odejść. Nie zgadzamy się na to – mówił Michał Krawczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej.

– W samorządności, której 30-lecie świętujemy w tym roku w Polsce chodzi o to, żeby to przedstawiciele mieszkańców na poziomie lokalnym, a nie partyjni nominaci decydowali o tym, gdzie ma powstać nowy chodnik, stadion czy basen. My chcemy dalszej decentralizacji kraju, a nie odwracania tych trendów – dodawał Krawczyk.

Marta Wcisło mówiła z kolei o tym, że ciężka sytuacja finansowa polskich samorządów jest efektem nie tylko zbyt niskiej subwencji, ale również innych zmian wprowadzanych przez partię rządzącą. Choćby obniżka podatku PIT czy jego zniesienie dla osób młodych redukuje bowiem głównie dochody samorządów, a nie budżetu państwa. Brak jest za to dla nich z tego tytułu jakichkolwiek rekompensat.

Jak pokazali parlamentarzyści na przykładzie Lublina, łączne tegoroczne straty finansowe miasta (w odniesieniu do prognozowanych wcześniej dochodów) z powodu zmian podatkowych sięgają już 80 mln zł. Posłanka KO podkreślała, że szczególnie odbija się to na kondycji gmin położonych na wschodzie naszego kraju, który pomimo unijnych dotacji w dalszym ciągu pozostaje jednym z najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 marca 2020 r. o 15:22
+26
Chyba posłowie Koalicji Deweloperskiej.
Avatar
mieszkaniec / 5 marca 2020 r. o 15:46
+24
sami jako radni klepali wszystko co szanowny włodarz wymyślił, fontanny z wodotryskami, parki po 45 mln, ławki po 100 tys. zł, a nagle budzą się z ręką w nocniku że kasa miejska pusta? Słabo u was z ekonomia POsłowie
Avatar
Gość / 5 marca 2020 r. o 15:30
+22
Obserwując sposób wydawania pieniędzy przez samorządy takie jak Lublin , gdzie miasto wydaje 40 mln na lekki lifting 23 ha parku podczas gdy prywatny inwestor chce zbudować nowy 75 ha park za 10 mln, to najlepiej było by zabrać zupełnie finansowanie samorządom a inwestycje prowadzić centralnie przez rząd. Juz nie chce wspominac o 100 mln zł na przebudowę prostej jak drut 2 km drogi jednojezdniowej. Wstyd i żenada. Jakby im dać i 100 mld to by im zabrakło , to kwintesencja PO - pieniędzy nie ma i nie będzie - wiec w czym teraz problem.
Avatar
Gość51 / 5 marca 2020 r. o 16:06
+21
Posłankę Wcisło boli obniżka podatku PIT, spadek subwencji oświatowej w budżecie państwa. Niech popatrzy ile pieniędzy przyznawanych samorządowi pochłania samorządowa administracja, rozdmuchana do absurdalnych rozmiarów, by zapewnić spokojny byt samorządowej rodziny z dziećmi i utrzymankami, z całkowicie zbędnymi szczeblem samorządu powiatowego. Posłanka nie zauważyła, że budżet państwa w czasie rządów PIS wzrósł z 297 mld zł w 2015, do 416 mld zł w 2019, pomimo obniżki podatku PIT. W podobnym % wzrosły budżety samorządów pochodne dochodów państwa. Nie wylewajcie więc łez POłajzy, ogarnijcie się i zacznijcie oszczędnie gospodarować samorządowymi pieniędzmi.
Posłankę Wcisło boli obniżka podatku PIT, spadek subwencji oświatowej w budżecie państwa. Niech popatrzy ile pieniędzy przyznawanych samorządowi pochłania samorządowa administracja, rozdmuchana do absurdalnych rozmiarów, by zapewnić spokojny byt samorządowej rodziny z dziećmi i utrzymankami, z całkowicie zbędnymi szczeblem samorządu powiatowego. Posłanka nie zauważyła, że budżet państwa w czasie rządów PIS wzrósł z 297 mld zł w 2015, do 416 mld zł w 2019, pomimo obniżki podatku PIT. W podobnym % wzrosły budżety samorządów pochodne dochodów ... rozwiń
Avatar
Gość / 5 marca 2020 r. o 16:38
+20
Niech Wcisło i Krawczyk nie płaczą, bo miasto jest bogate, wręcz ocieka kasą. Mogą świadczyć o tym betonowe ławki po sto tysięcy złotych sztuka, czy też utrzymywanie własnych pustostanów (jak Dworek Grafa czy Astoria) i jednoczesne wynajmowanie pomieszczeń dla urzędu od lokalnych biznesmenów, albo utrzymywanie urzędników planujących tak, że przekraczają uprawnienia i normy prawne co widać było po uzasadnieniu wyroku WSA ws. Górek Czechowskich. Może Wcisło i Krawczyk wyliczą ile kosztowało opracowanie tego, to co WSA orzekł za niezgodne z prawem i nam te wyliczenia przedstawią?
Niech Wcisło i Krawczyk nie płaczą, bo miasto jest bogate, wręcz ocieka kasą. Mogą świadczyć o tym betonowe ławki po sto tysięcy złotych sztuka, czy też utrzymywanie własnych pustostanów (jak Dworek Grafa czy Astoria) i jednoczesne wynajmowanie pomieszczeń dla urzędu od lokalnych biznesmenów, albo utrzymywanie urzędników planujących tak, że przekraczają uprawnienia i normy prawne co widać było po uzasadnieniu wyroku WSA ws. Górek Czechowskich. Może Wcisło i Krawczyk wyliczą ile kosztowało opracowanie tego, to co WSA orzekł za niezgodne z ... rozwiń
Avatar
Gość / 5 marca 2020 r. o 16:54
+19
to ten poseł ?? "Radny Michał Krawczyk dostał posadę w MPK Lublin" teraz uczy ludzi.
Avatar
dewelo-samorząd / 5 marca 2020 r. o 16:19
+19
Nie wiem, na czym oparte jest to twierdzenie, ale jeśli to "niszczenie" obejmie pseudo-samorząd klęczący przed garstką oligarchów o mentalności i aparycji cinkciarzy, to jestem jak najbardziej ZA.
Avatar
Gość / 5 marca 2020 r. o 15:21
+19
Samorządy niszczą się same.
Avatar
suweren / 5 marca 2020 r. o 15:36
+18
o posłowie zajmijcie robotą,na rzecz regionu,który wysłał was do sejmu,a nie krecią robotą i jątrzeniem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
Avatar
Gość / 5 marca 2020 r. o 15:53
+17
A PO niszczyło Polski przemysł. Za rządów koalicji PO-PSL niszczono wszystko w czym Polska należała w Europejskiej czołówce. Wykup ziemi przez cudzoziemców próba sprzedaży LOT-u Niemcom rozwalenie przemysłu ciężkiego. Praca za pół darmo po 5.60 brutto i zamrażanie podwyżek e sferze budżetowej Przez okres 8 łat wystarczyło podwyższać pensję o 100zl brutto to na dzisiejszy dzień administracja nauczyciele wojsko policja straż graniczna i tak można wymieniać straciła 800 zł brutto.. Sztuczne utrzymywanie bezrobocia by szary człowiek konkurował na rynku pracy a nie przedsiębiorca. Niszczenie polskiej kultury narodowej podniesienie wieku emerytalnego kradzież pieniędzy z OFE użycie broni przeciw protestującym górnikom czy wtargnięcie do redakcji Wprost. Polacy nie poddali się i będą walczyć o swój honor ojczyznę i tożsamość. Będą walczyć o rodzinę i o bezpieczeństwo dla siebie. Większość to marksistowsko-lewacja sposcizna przygotowana do pilnowania interesów komunistów i ludzi o wątpliwym polskim podchodzeniu. Tak więc można zauważyć że nie znają Po-wcy mentalności Polskiej A zdrady i głosowań przeciw swojemu krajowi większość Polaków wam tęgo nie wybaczy
A PO niszczyło Polski przemysł. Za rządów koalicji PO-PSL niszczono wszystko w czym Polska należała w Europejskiej czołówce. Wykup ziemi przez cudzoziemców próba sprzedaży LOT-u Niemcom rozwalenie przemysłu ciężkiego. Praca za pół darmo po 5.60 brutto i zamrażanie podwyżek e sferze budżetowej Przez okres 8 łat wystarczyło podwyższać pensję o 100zl brutto to na dzisiejszy dzień administracja nauczyciele wojsko policja straż graniczna i tak można wymieniać straciła 800 zł brutto.. Sztuczne utrzymywanie bezrobocia by szary człowiek konkurował ... rozwiń
Avatar
spostrzegawcza / 7 marca 2020 r. o 09:50
0
oj tą panią od wyborów to strasznie czas posunął!!
Avatar
oraz / 6 marca 2020 r. o 14:43
+5
z tego wynika,że posłowie po są za przywróceniem porzednich  podatków???????
 Nie tylko! Kandydatka na prezydenta pragnie porwotu szacunku do pracy (czyli 3,50 zł/godz), dłuższego okresu pracy przed emeryturą (praktycznie do śmierci) i ponowna wszechobecna prywatyzacja (nic polskiego, śmierć prowincji).
Avatar
NIEZŁOMNI i WYKLĘCI / 6 marca 2020 r. o 11:53
+5
usłużne zdRADZIECKIE KOMUCHY PZPR / ZSL i ich bachory obsiadły lokalne struktury gminno-powwatowe już w czasach stalinowskiego PKW . Zdecydowanie wypad towarzysze.
Avatar
Krystian / 6 marca 2020 r. o 11:15
+7
Samorządy w bardzo wielu przypadkach przekształciły się w patologiczne struktury. Zmiana władzy na szczeblu centralnym jest o wiele łatwiejsza niż w bardzo dużej części samorządów, gdzie de facto ukształtowały się mafie blokujące jakąkolwiek kontrolę nad swoimi działaniami.
Avatar
Mlody21 / 6 marca 2020 r. o 11:10
+4
Przecież Kitawa zapowiedziała zwolnienie z podatku dochodowego wszystkich emerytów i rencistów. To zwolnienie z PITa młodych im przeszkadza?
Avatar
Gość / 6 marca 2020 r. o 11:03
+12
BURY OBIECAŁ PRZED WYBORAMI REZYGNACJĘ Z POBORÓW - AKURAT BĘDZIE NA SAMORZĄDY :)
Avatar
Gość / 6 marca 2020 r. o 11:02
+13
ten wasz owad, co podebrał kaskę z PZU - niech ją odda...
Avatar
PLATFORMA OSZUSTÓW WON / 6 marca 2020 r. o 11:01
+9
AMBERGOLD OFE MAFIE VAT MAFIE PALIWOWE OLT EXPRESS .... MILIARDY OFE...
Avatar
Romek / 6 marca 2020 r. o 08:37
+7
to ten poseł ?? "Radny Michał Krawczyk dostał posadę w MPK Lublin"  teraz uczy ludzi.
Dokładnie to pan radny sam brał udział w mechanizmach niszczących zaufanie do samorządu czyli "stołeczki w spółkach samorządowych dla swoich", mechanizm identyczny jak w spółkach Skarbu Państwa. Był dzielnym Todi'm (kto oglądał Gumsie to wie:-) prezydenta Żuka, teraz szlifuje ścieżki za wielkimi z PO w Sejmie. O ile z nowych luelskich posłów widać jak na razie że tylko Czarnek przebija się do góry w swoim stronnictwie, to te dwa bączki ze zdjęcia w swoich kręgach nic nie znaczą i długo nie będą znaczyć, a to znaczy że dla Lubelszczyzny mało mogą zdziałać. Co do samorządów to potrafią w nich potworzyć się tak nieruszalne kliki z własnymi interesami, że pozostawienie ich bez nadzoru centralnego państwa doprowadziłoby pewnie do jego rozpadu.
Dokładnie to pan radny sam brał udział w mechanizmach niszczących zaufanie do samorządu czyli "stołeczki w spółkach samorządowych dla swoich", mechanizm identyczny jak w spółkach Skarbu Państwa. Był dzielnym Todi'm (kto oglądał Gumsie to wie:-) prezydenta Żuka, teraz szlifuje ścieżki za wielkimi z PO w Sejmie. O ile z nowych luelskich posłów widać jak na razie że tylko Czarnek przebija się do góry w swoim stronnictwie, to te dwa bączki ze zdjęcia w swoich kręgach nic nie znaczą i długo nie będą znaczyć, a to znaczy ż... rozwiń
Avatar
TuSSk / 6 marca 2020 r. o 07:31
+6
Ci ludzie mącą jak tylko mogą. Przecież jak PO dorwie się do władzy to znowu będzie rozkradanie państwa i okradanie nas wszystkich. Przez 8 lat swoich (nie)rządów pokazali jak się to robi. I co? Teraz mieliby tego nie robić? Kto w to uwierzy? Zawsze mieli ludzie w d...pie, liczyło się tylko kolesiostwo, partyjniactwo, układziki i kasa...