Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

29 marca 2020 r.
16:25

Lubelski poseł PiS: „Nie będzie wyborów 10 maja, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie po Wielkanocy”

154 11 A A
Przemysław Czarnek
Przemysław Czarnek (fot. Archiwum)

Lubelski poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek broni wprowadzonych na ostatnim posiedzeniu Sejmu zmian w Kodeksie wyborczym. Były wojewoda lubelski zapewnia, że partia rządząca nie dąży do przeprowadzenia planowanych na 10 maja wyborów prezydenckich za wszelką cenę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sobotę rano w częściowo zdalnym głosowaniu posłowie przyjęli tzw. tarczę antykryzysową. To pakiet ustaw, który na wielu płaszczyznach ma złagodzić skutki kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się m.in. możliwość zwolnienia mikroprzedsiębiorstw i osób samozatrudnionych z opłacania składek ZUS przez trzy miesiące, wypłacanie świadczenia postojowego czy dofinansowanie wynagrodzeń pracowników dla firm w będących w trudnej sytuacji.

Ale w ostatniej chwili PiS wprowadził zmiany w Kodeksie wyborczym, które umożliwiają głosowanie korespondencyjne osobom powyżej 60. roku życia oraz tym, które w czasie wyborów będą objęte kwarantanną. Pomysł błyskawicznie skrytykowała opozycja komentując, że partia rządząca dąży do przeprowadzenia wyborów za wszelką cenę.

Zmian w Kodeksie wyborczym broni lubelski poseł PiS Przemysław Czarnek.

– Realny stan mniejszego, czy większego zagrożenia będzie utrzymywał się przez najbliższe miesiące, a nie tygodnie. Zobaczmy na Chiny, czy Koreę Południową. Tam, gdzie wirus jest zwalczony, dalej występuje ryzyko. Dlatego rozwiązanie, żeby osoby szczególnie narażone na zakażenie i te, które będą przebywały w kwarantannie mogły głosować korespondencyjnie w każdych wyborach w najbliższych miesiącach, w tym odkładanych na kilka tygodni później wyborach uzupełniających w samorządach, jest wyjściem naprzeciw prawom obywatelskim – tłumaczy Czarnek.

– Opozycja zamienia to w ostrą dyskusję, ale podkreślam, że nie będzie wyborów 10 maja, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie po Wielkanocy. Po to został wprowadzony stan epidemii i obostrzenia, żeby przez dwa-trzy tygodnie zobaczyć, na ile poradzimy sobie z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jeśli liczba chorych będzie radykalnie rosła także za dwa tygodnie, to trzeba będzie podejmować dalej idące kroki, włącznie z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej, co oznaczałoby konieczność przełożenia wyborów. Jeśli natomiast powstrzymamy wirusa i będziemy mogli po Wielkanocy wracać do szkół, na uniwersytety i do zakładów pracy, nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby wybory przeprowadzić. Ale dziś nikt nie zajmuje się wyborami poza opozycją – przekonuje Czarnek. I dodaje, że w tej chwili najważniejsze jest, by tarczą antykryzysową jak najszybciej zajął się Senat, by po podpisaniu przez prezydenta ustawy mogły wejść w życie od 1 kwietnia.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (Koalicja Obywatelska) zapowiedział w sobotę maksymalne przyspieszenie prac nad projektem. Po otrzymaniu i przeanalizowaniu dokumentów z Sejmu w poniedziałek rano miałyby one trafić do senackich komisji, a po południu na posiedzenie plenarne.

Sonda: Czy wybory prezydenckie powinny odbyć się 10 maja?

Liczba głosów: 823
87.24%
Nie
12.76%
Tak
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ksawyer / 29 marca 2020 r. o 17:40
+50
Kim trzeba być by powtarzać za prezesem którego opuścił rozum, że czas zarazy bezprzykladnie zarazliwego koronawirusa jest odpowiedni na wybory, a tysiące maseczek, rękawic, a przede wszystkim pieniędzy należy przeznaczyć dla komisji wyborczych, a nie dla ludzi walczących z koronowirusem.
Avatar
Harpagan / 29 marca 2020 r. o 17:01
+50
Zbrodniarze. Nawet Hitler by nie wymyślił w takim czasie wyborów.
Avatar
fiej / 30 marca 2020 r. o 01:10
+5
W piątek, skończył się PiSsizm w Polsce. Co prawde on sam o tym jeszcze nie wie, ale wystarczy spojrzeć na statystyki Niemiec tam 50tys. u nas 1,8tys. i w dodatku jeszcze RODO, że się nie dowiesz, że to Twój listonosz zaraża. Ale, że nie ma środków ochrony bo większość poszła w ofertach przetargu unijnego do którego miłośnicy miesięcznic smoleńskich ZAPOMNIELI przystąpić to mało kto powie. Najważniejsze, że banki dostaną lwią cześć tarczy.
Avatar
Aaron_Langman / 30 marca 2020 r. o 11:37
+1
Odwoływać wybory - największe święto demokracji ? Skoro mogę mieć konto w banku, e-tożsamość, babcia może pobierać emeryturę, to obecna władza powinna opracować tylko odpowiedni sosób głosowania - i to wszystko. Są narzędzia, są procedury - do dzieła !!!
Avatar
fillip75 / 29 marca 2020 r. o 21:33
-3
Aha... co do Hitlera... Wiesz dlaczego nie zorganizował wyborów? Bo swych wyborców wysłał do m.in. Oświęcimia lub na front wschodni. Po co mu były wybory?
Avatar
Aaron_Langman / 30 marca 2020 r. o 17:05
-9
W kilkunastomilionowej BAWARII właśnie odbywają się wybory... ach ci Niemcy. Nic się nie słuchają ;)
Avatar
Aaron_Langman / 30 marca 2020 r. o 11:42
-11
Polska jest chyba jedynym państwem na świecie, w którym opozycja zarzuca rządzącym zamach stanu dlatego, że ci... nie spieszą się z wprowadzeniem stanu wyjątkowego :)
Avatar
Simplex / 29 marca 2020 r. o 19:20
-19
Jak patrzę na działania tzw. opozycyjnych polityków to nie wiem już czy się z tego śmiać czy mam płakać? Dziś stadnie i chóralnie zaczęli lament na temat tego że PiS brnie za wszelką cenę do wyborów. W TVN się już zagotowali z Wielowieyską na czele i robią sondaże czy wybory powinny być czy nie. Nie wiemy dziś jak sytuacja się rozwinie i takie lamenty i gdybanie nie ma żadnego sensu. Oczywistym jest że gdy epidemia nie wyhamuje gwałtownie to narażanie obywateli na złapanie wirusa podczas głosowania będzie karygodne i zapewne większość łącznie ze mną te wybory oleje. Wierzę że jakakolwiek decyzja zapadnie będzie decyzją odpowiedzialną a nie polityczną.
Jak patrzę na działania tzw. opozycyjnych polityków to nie wiem już czy się z tego śmiać czy mam płakać? Dziś stadnie i chóralnie zaczęli lament na temat tego że PiS brnie za wszelką cenę do wyborów. W TVN się już zagotowali z Wielowieyską na czele i robią sondaże czy wybory powinny być czy nie. Nie wiemy dziś jak sytuacja się rozwinie i takie lamenty i gdybanie nie ma żadnego sensu. Oczywistym jest że gdy epidemia nie wyhamuje gwałtownie to narażanie obywateli na złapanie wirusa podczas głosowania będzie karygodne i zapewne większość łączni... rozwiń
Avatar
fillip75 / 29 marca 2020 r. o 22:16
-21
Widzę po oddanych głosach, że wszyscy się zgadzają z tym, że wybory w obecnym czasie są zbędne i należy z automatu przedłużyć kadencję Andrzejowi Dudzie o kolejne 5 lat. Jak to się mówi: I wilk syty, i owca cała. Wreszcie opozycja będzie usatysfakcjonowana, bo pieniądze na komisje wyborcze pójdą na maseczki. A być może starczy jeszcze na onkologię. No i Kidawa-Błońska przestanie się kompromitować. Jesteście zajefajni ludzie. Oby takich więcej ;)
Avatar
fillip75 / 29 marca 2020 r. o 21:30
-21
@Harpagan... Pragniesz powrotu Hitlera? Chłopie ty nie masz pojęcia o historii, stąd twój mózg chłonie opozycyjne brednie. Nikt ci w czas pandemii nie zorganizuje wyborów. Ja to wiem. Widzę, że Simplex również. A cała akcja z wyborami ma na celu odciągnięcie szkodników Polski od mieszania w zwalczaniu pandemii. Bez przyklepanego przesunięcia terminu wyborów, to ta hołota z Ciamajdanu szerzyliby panikę wśród lekarzy i Polaków. No, ale Ciamajdanowcy wiedzą, że pandemia może skończyć się przed końcem kwietnia tj. ma to miejsce w Chinach. Tam już po pandemii ;) Miesiąc to kupa czasu. Płatni Oszuści jak chcą coś ugrać to muszą zacząć pomagać Polakom. Wiem, że to jest dla nich awykonalne. No, ale przy takich chooodach w UE, to Bruksela zarzuci nas maseczkami, respiratorami i doświadczonymi ekipami medycznymi z każdego zakątka Europy. Chętnie poznam pomoc unijną.
@Harpagan... Pragniesz powrotu Hitlera? Chłopie ty nie masz pojęcia o historii, stąd twój mózg chłonie opozycyjne brednie. Nikt ci w czas pandemii nie zorganizuje wyborów. Ja to wiem. Widzę, że Simplex również. A cała akcja z wyborami ma na celu odciągnięcie szkodników Polski od mieszania w zwalczaniu pandemii. Bez przyklepanego przesunięcia terminu wyborów, to ta hołota z Ciamajdanu szerzyliby panikę wśród lekarzy i Polaków. No, ale Ciamajdanowcy wiedzą, że pandemia może skończyć się przed końcem kwietnia tj. ma to miejsce w Chinach. Tam ju... rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 30 marca 2020 r. o 17:05
-9
W kilkunastomilionowej BAWARII właśnie odbywają się wybory... ach ci Niemcy. Nic się nie słuchają ;)
Avatar
Aaron_Langman / 30 marca 2020 r. o 11:42
-11
Polska jest chyba jedynym państwem na świecie, w którym opozycja zarzuca rządzącym zamach stanu dlatego, że ci... nie spieszą się z wprowadzeniem stanu wyjątkowego :)
Avatar
Aaron_Langman / 30 marca 2020 r. o 11:37
+1
Odwoływać wybory - największe święto demokracji ? Skoro mogę mieć konto w banku, e-tożsamość, babcia może pobierać emeryturę, to obecna władza powinna opracować tylko odpowiedni sosób głosowania - i to wszystko. Są narzędzia, są procedury - do dzieła !!!
Avatar
fiej / 30 marca 2020 r. o 01:10
+5
W piątek, skończył się PiSsizm w Polsce. Co prawde on sam o tym jeszcze nie wie, ale wystarczy spojrzeć na statystyki Niemiec tam 50tys. u nas 1,8tys. i w dodatku jeszcze RODO, że się nie dowiesz, że to Twój listonosz zaraża. Ale, że nie ma środków ochrony bo większość poszła w ofertach przetargu unijnego do którego miłośnicy miesięcznic smoleńskich ZAPOMNIELI przystąpić to mało kto powie. Najważniejsze, że banki dostaną lwią cześć tarczy.
Avatar
fillip75 / 29 marca 2020 r. o 22:16
-21
Widzę po oddanych głosach, że wszyscy się zgadzają z tym, że wybory w obecnym czasie są zbędne i należy z automatu przedłużyć kadencję Andrzejowi Dudzie o kolejne 5 lat. Jak to się mówi: I wilk syty, i owca cała. Wreszcie opozycja będzie usatysfakcjonowana, bo pieniądze na komisje wyborcze pójdą na maseczki. A być może starczy jeszcze na onkologię. No i Kidawa-Błońska przestanie się kompromitować. Jesteście zajefajni ludzie. Oby takich więcej ;)
Avatar
fillip75 / 29 marca 2020 r. o 21:33
-3
Aha... co do Hitlera... Wiesz dlaczego nie zorganizował wyborów? Bo swych wyborców wysłał do m.in. Oświęcimia lub na front wschodni. Po co mu były wybory?
Avatar
fillip75 / 29 marca 2020 r. o 21:30
-21
@Harpagan... Pragniesz powrotu Hitlera? Chłopie ty nie masz pojęcia o historii, stąd twój mózg chłonie opozycyjne brednie. Nikt ci w czas pandemii nie zorganizuje wyborów. Ja to wiem. Widzę, że Simplex również. A cała akcja z wyborami ma na celu odciągnięcie szkodników Polski od mieszania w zwalczaniu pandemii. Bez przyklepanego przesunięcia terminu wyborów, to ta hołota z Ciamajdanu szerzyliby panikę wśród lekarzy i Polaków. No, ale Ciamajdanowcy wiedzą, że pandemia może skończyć się przed końcem kwietnia tj. ma to miejsce w Chinach. Tam już po pandemii ;) Miesiąc to kupa czasu. Płatni Oszuści jak chcą coś ugrać to muszą zacząć pomagać Polakom. Wiem, że to jest dla nich awykonalne. No, ale przy takich chooodach w UE, to Bruksela zarzuci nas maseczkami, respiratorami i doświadczonymi ekipami medycznymi z każdego zakątka Europy. Chętnie poznam pomoc unijną.
@Harpagan... Pragniesz powrotu Hitlera? Chłopie ty nie masz pojęcia o historii, stąd twój mózg chłonie opozycyjne brednie. Nikt ci w czas pandemii nie zorganizuje wyborów. Ja to wiem. Widzę, że Simplex również. A cała akcja z wyborami ma na celu odciągnięcie szkodników Polski od mieszania w zwalczaniu pandemii. Bez przyklepanego przesunięcia terminu wyborów, to ta hołota z Ciamajdanu szerzyliby panikę wśród lekarzy i Polaków. No, ale Ciamajdanowcy wiedzą, że pandemia może skończyć się przed końcem kwietnia tj. ma to miejsce w Chinach. Tam ju... rozwiń
Avatar
Simplex / 29 marca 2020 r. o 19:20
-19
Jak patrzę na działania tzw. opozycyjnych polityków to nie wiem już czy się z tego śmiać czy mam płakać? Dziś stadnie i chóralnie zaczęli lament na temat tego że PiS brnie za wszelką cenę do wyborów. W TVN się już zagotowali z Wielowieyską na czele i robią sondaże czy wybory powinny być czy nie. Nie wiemy dziś jak sytuacja się rozwinie i takie lamenty i gdybanie nie ma żadnego sensu. Oczywistym jest że gdy epidemia nie wyhamuje gwałtownie to narażanie obywateli na złapanie wirusa podczas głosowania będzie karygodne i zapewne większość łącznie ze mną te wybory oleje. Wierzę że jakakolwiek decyzja zapadnie będzie decyzją odpowiedzialną a nie polityczną.
Jak patrzę na działania tzw. opozycyjnych polityków to nie wiem już czy się z tego śmiać czy mam płakać? Dziś stadnie i chóralnie zaczęli lament na temat tego że PiS brnie za wszelką cenę do wyborów. W TVN się już zagotowali z Wielowieyską na czele i robią sondaże czy wybory powinny być czy nie. Nie wiemy dziś jak sytuacja się rozwinie i takie lamenty i gdybanie nie ma żadnego sensu. Oczywistym jest że gdy epidemia nie wyhamuje gwałtownie to narażanie obywateli na złapanie wirusa podczas głosowania będzie karygodne i zapewne większość łączni... rozwiń
Avatar
komentator_dziennik / 29 marca 2020 r. o 18:38
-26
Co będzie jak przełożą? wtedy już nie będzie dla opozycji żadnej możliwości wypowiedzenia się w mediach i skrytykowania rządu.
Avatar
Ksawyer / 29 marca 2020 r. o 17:40
+50
Kim trzeba być by powtarzać za prezesem którego opuścił rozum, że czas zarazy bezprzykladnie zarazliwego koronawirusa jest odpowiedni na wybory, a tysiące maseczek, rękawic, a przede wszystkim pieniędzy należy przeznaczyć dla komisji wyborczych, a nie dla ludzi walczących z koronowirusem.