Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

13 grudnia 2019 r.
18:16

Sędziowie mają tracić urząd za krytykę zmian w sądownictwie. PiS szykuje kolejne zmiany

Autor: Zdjęcie autora jsz
64 129 A A
W środę lubelscy prawnicy spotkali się na UMCS na panelu dyskusyjnym "Wyrok TSUE i co dalej". Na zdjęciu niektórzy lubelscy sędziowie, którzy brali udział w spotkaniu
W środę lubelscy prawnicy spotkali się na UMCS na panelu dyskusyjnym "Wyrok TSUE i co dalej". Na zdjęciu niektórzy lubelscy sędziowie, którzy brali udział w spotkaniu (fot. Ewa Stępniak)

Pozbawienie urzędu za krytykę zmian w sądownictwie oraz „wrogość wobec innych władz”. Na takie działania wobec sędziów pozwala nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym. Projekt zmian złożyli w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z projektu wynika, że podważanie statusu innych sędziów (wskazanych np. przez obecną Krajową Radę Sądownictwa) będzie traktowane jako ciężkie przewinienie dyscyplinarne. W rezultacie ma to skutkować surową karą. Sędziowie sądów powszechnych będą mogli być przenoszeni do innego sądu, lub usuwani z zawodu. Tzw. złożenie z urzędu miałoby dotyczyć również sędziów Sądu Najwyższego.

Zmiany proponowane przez PiS to sposób na zdyscyplinowanie sędziów, w tym tych którzy kwestionują np. legalność orzekania przez sędziów wybranych przez nową KRS. Mówił o tym wprost poseł Jan Kanthak, prezentując projekt nowelizacji podczas specjalnej konferencji prasowej.

Stwierdził, że jest to „odpowiedź na działanie, które podejmuje część środowiska sędziowskiego”. Dodał, że chodzi np. o ocenianie czy „sędziowie wybrani przez demokratyczną KRS i powołani przez prezydenta mogą pełnić ten urząd”.

– W ustawie […] przewidziane są przepisy dotyczące kwalifikowanego deliktu dyscyplinarnego, właśnie związanego z troską o porządek prawny, o praworządność w państwie polskim i działalność zgodnie z konstytucją – oświadczył Kanthak

– Oceniam ten projekt negatywnie. Nikt z nas by się nie spodziewał, że dojdzie do czasów, w których grozi nam postępowanie dyscyplinarne za treść merytorycznych orzeczeń – komentuje sędzia Agnieszka Straub-Cegiełko, prezes lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. – Z projektu wynika, że można ukarać sędziego w momencie, w którym rządzący uznają, że jego orzeczenia nie wpisują się w kierunek nadanych przez nich zmian. Nie ocenia się więc orzeczenia pod kątem merytorycznym, ale tego czy spełnia czyjeś wymagania czy nie. Jesteśmy poruszeni tym, co szykuje nam ministerstwo.

Zgodnie z projektem sędziom będą groziły konsekwencje dyscyplinarne m.in. za: działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego, działania o charakterze politycznym i uchybienie godności urzędu.

Projekt zabrania również samorządom sędziowskim debatowania i podejmowania uchwał na tematy polityczne oraz „wyrażających wrogość wobec innych władz RP”.

– Do tej pory przewinieniem nie było korzystanie przez sędziego z wolności słowa, a teraz do tego się to sprowadza. Nie będziemy mogli wypowiedzieć się w żaden sposób na temat tego, jak oceniamy proponowane nam rozwiązania prawne – komentuje sędzia Agnieszka Straub-Cegiełko.

Przedstawiciele stowarzyszenia zapowiadają protesty przeciwko planowanej nowelizacji. Nie podjęto jeszcze jednak żadnych decyzji, dotyczących formy sprzeciwu.

Projekt nowelizacji zaprezentował poseł Jan Kanthak (fot. Jacek Szydłowski / archiwum)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 129

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jak pisał A. Rzepliński / 13 grudnia 2019 r. o 23:02
+17
"....Jak pisał A. Rzepliński,lata 1955-1980 przyniosły udoskonalenie i uzwyczajnienie pryncypiów socjalistycznego sądownictwa, które trwało na straży ustroju PRL i nienaruszalności władzy, pod stałym politycznym nadzorem Ministra Sprawiedliwości i Wydziału Administracyjnego KC PZPR. Środowisko sędziowskie, podobnie jak społeczeństwo, tkwiło w marazmie, działało i realizowało wytyczne partii, nie zwracając się przeciwko wszechobecnej administracji, będąc przekonanym o nienaruszalności systemu socjalistycznego. Działając tak jak władze tego chciały, w oparciu o „przekonanie o słuszności” linii polityki PZPR"
"....Jak pisał A. Rzepliński,lata 1955-1980 przyniosły udoskonalenie i uzwyczajnienie pryncypiów socjalistycznego sądownictwa, które trwało na straży ustroju PRL i nienaruszalności władzy, pod stałym politycznym nadzorem Ministra Sprawiedliwości i Wydziału Administracyjnego KC PZPR. Środowisko sędziowskie, podobnie jak społeczeństwo, tkwiło w marazmie, działało i realizowało wytyczne partii, nie zwracając się przeciwko wszechobecnej administracji, będąc przekonanym o nienaruszalności systemu socjalistycznego. Działając tak jak władze t... rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 22:37
+15
TSUE "wprost stwierdził, że nie może być niezależnym sąd, którego powołanie budzi uzasadnione wątpliwości ze względu na to, jaki organ go powołuje". Rada Państwa PRL nie spełnia żadnych standardów UE, więc 747 sędziów jest do zwolnienia
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 19:01
+14
Wreszcie ustawa która okiełzna kastę nadzwyczajną, boją się jej jak diabeł świeconej wody.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 22:59
+13
"W szczególnie dramatyczny sposób polityczna rola sądownictwa, w szczególności karnego, ujawniła się w latach 1944-1956, kiedy PPR, a potem jej następczyni PZPR, prowadziły bezpardonową walkę z opozycją polityczną i podziemiem niepodległościowym. W tym celu ustanawiano nowe rodzaje przestępstw23i wykorzystywano sądownictwo, sądy wojsko-we i utworzone w wydziałach karnych SN i niektórych sądów powszechnych sekcje (sądy) tajne. Powszechne były wówczas tzw. zbrodnie sądowe –orzekanie wysokich kar więzienia i śmierci za działalność opozycyjną" - PZPR a sądownictwo w latach 1980-1985
"W szczególnie dramatyczny sposób polityczna rola sądownictwa, w szczególności karnego, ujawniła się w latach 1944-1956, kiedy PPR, a potem jej następczyni PZPR, prowadziły bezpardonową walkę z opozycją polityczną i podziemiem niepodległościowym. W tym celu ustanawiano nowe rodzaje przestępstw23i wykorzystywano sądownictwo, sądy wojsko-we i utworzone w wydziałach karnych SN i niektórych sądów powszechnych sekcje (sądy) tajne. Powszechne były wówczas tzw. zbrodnie sądowe –orzekanie wysokich kar więzienia i śmierci za działalność ... rozwiń
Avatar
HAŃBA KAŚCIE / 13 grudnia 2019 r. o 21:48
+12
J.Spiewak - przegrał proces z córką Ćwiąkalskiego, pomimo wykazania nieprawidłowości związanych z reprywatyzacją jednej z warszawskich kamienic (KURATOR 120 LATKA ;) . wysłał jasny sygnał: nie będzie żadnego rozliczenia afery reprywatyzacyjnej. Kradnijcie kamienice dalej.
Avatar
Suweren / 13 grudnia 2019 r. o 19:01
+12
Brawo..dawno na to czekałem....i jeszcze kasy fiskalne,,,
Avatar
KASTA SĄDOWA WON !!! / 13 grudnia 2019 r. o 19:01
+12
NIE za krytykę zmian w sądownictwie, tylko za działanie sędziego - niezgodne z ustawami, konstytucją RP - chociaż ułomną, za działalność polityczną sędziów oraz za podważanie prerogatywy powołania sędziów przez prezydenta RP (wcześniej Radę Państwa PRL), oraz anarchię, butę , chamstwo i arogancję. Czyli za niezgodne z prawem (konstytucją i ustawami) działalność sędziego.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2019 r. o 05:34
+9
Wyroków w sprawach Najsztuba, Pawła Śpiewaka, Sawickiej, "sędziego" od 50zł nie da się obronić i najwyższa pora to zrozumieć.
Avatar
Farm / 13 grudnia 2019 r. o 20:16
+9
17-to letnia dziewczynka za podrobienie legitymacji szkolnej by wejść na dyskotekę zostaje skazana na 3miesiace więzieni. Durczok podrabia podpis na weksla zostaje na wolności. Najsztub potrąca kobietę na pasach bez badań technicznych brak prawa jazdy na wolności..
To faktycznie straszne, że kobieta na pasach była bez badań technicznych...
 TO NIE JEST POWÓD DO GŁUPIEGO DOWCIPKOWANIA, GDYŻ TA KOBIETA BARDZO UCIERPIAŁA.
Avatar
KASTA SĄDOWA WON !!! / 13 grudnia 2019 r. o 18:35
+9
KASTA SĄDOWA WON, SADOWNICTWO POWINNO BYĆ ZBUDOWANE OD PODSTAW, DOŚĆ BUTY, AROGANCJI, SOBIEPAŃSTWA I CHAMSTWA SĘDZIÓW ! PRECZ Z POSTKOMUNISTYCZNYMI SĄDAMI ! MOCNO UDERZYĆ W TYCH ZŁYCH LUDZI CO Z SĄDÓW ROBIĄ CYRK, JAK PREZES SN !
Avatar
ocaleni przez Strzębosza / 17 grudnia 2019 r. o 13:48
+1
"Synowa I sekretarza KC PZPR Ariadna G. została uniewinniona przez sąd mimo, że udowodniono jej ... proces był tajny."
Avatar
oficer prowadzący / 16 grudnia 2019 r. o 20:04
+8
Podobno dzisiaj Bolek obchodzi rocznicę, wypełnienia pierwszego kuponu Toto-lotka? Było to 1970 roku, oczywiście "kolektura" Gdańska. "wygrywał kiedy chciał" ;)
Avatar
Johny D / 16 grudnia 2019 r. o 20:03
+3
"To się nie mieści w żadna rubryka"™
Avatar
Śpiewak / 15 grudnia 2019 r. o 23:13
+3
Umiejętność samozaorania środowiska godna podziwu!
Avatar
hehe / 15 grudnia 2019 r. o 14:57
-1
jak im sie bruxela do pisiorskiej du.py dobierze,a dobierze ,bo geniusze wszechczasów leszek z jarkiem umowe lizbonska podpisały,to inaczej zaspiewa kaczka na nowogrodzkiej,nawet u pinokia z wrażenia geba sie wyprostuje i nasz superbangster bedzie wreszcie pieknie wyglądać ,tyle tylko że bardzzo głupio
Avatar
_K_ / 15 grudnia 2019 r. o 11:41
-2
"Projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym jest groźny dla wszystkich, którzy robią z wymiaru sprawiedliwości narzędzie swoich politycznych interesów"
Czyli dla PiSu? Bo to PiS tak naprawdę upolitycznił wymiar sprawiedliwości.
Avatar
Gość 51 / 15 grudnia 2019 r. o 07:56
+2
niedługo będzie więzienie za krytykę PiS. :(
 Póki co zwalniają z uczelni za krytykę LGBT i gender. Czt to zwalnia PIS? 
Avatar
dolony dywersant / 14 grudnia 2019 r. o 21:36
+4
tuSSk dzisiaj: "demonstrujcie, uruchamiajcie emocje, bo inaczej Bruksela was nie poprze"
Avatar
destrukcyjne LEWACTWO PRECZ !!! / 14 grudnia 2019 r. o 21:30
+4
StanWojenny --- Godyń Iwulski Dołhy Matwijów Steckiewicz  Wiśniewski Buliński - poszukajcie sami ....STapp.ipn.gov.pl/sip/index.php?opt=1&idS=1612&n=I
Avatar
WON KASTO, PRECZ ! / 14 grudnia 2019 r. o 19:53
+5
Sędziowie mają tracic urząd za działalność quasi polityczną co jest sprzeczne z niezawisloscia sedziowska i czego zabrania konstytucja. W tytule mamy ordynarna manipulację godną "Prawdy" i "GW". Sędziowie do sądzenia, a jak chciec politykowac to złożcie urząd i wstąpcie do tej czy tamtej partii. Ponad 70 % Polaków chce głebokiej zmiany sądówi sędziów.
Zobacz wszystkie komentarze 129

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie. Jednego dnia ogłosili przetarg na dwie obwodnice
galeria

Lubelskie. Jednego dnia ogłosili przetarg na dwie obwodnice

Zamość i Szczebrzeszyn będą miały obwodnice. Drogowcy właśnie ogłosili odpowiedni przetarg.

Jak zrobić idealny koktajl? Barmanka z Lublina o drinkach i konkursie World Class
Magazyn

Jak zrobić idealny koktajl? Barmanka z Lublina o drinkach i konkursie World Class

Rozmowa z Olgą Palamarchuk, barmanką z Lublina, uczestniczką ogólnopolskiego konkursu barmańskiego World Class.

Nie ma mocnych na reklamową brzydotę. "Wolna amerykanka"

Nie ma mocnych na reklamową brzydotę. "Wolna amerykanka"

Mimo tego, że miasto Puławy uchodzi za rozwinięte, to wobec reklamowego chaosu psującego estetykę przestrzeni publicznych jest zupełnie bezradne. Nie prowadzi w tym względzie żadnej polityki. W efekcie na ogrodzeniach i budynkach latami może wisieć niemal wszystko.

Chełm. Tłumy na pl. Łuczkowskiego, bo zjechały foodtrucki
zdjęcia
galeria

Chełm. Tłumy na pl. Łuczkowskiego, bo zjechały foodtrucki

Dawno nie widziany ruch i gwar wrócił na plac Łuczkowskiego w Chełmie. Miesiące covidowej pustki szybko wypełnili amatorzy orientalnej gastronomii. Wszystko za sprawą weekendowego karawaningu foodtrucków, który właśnie zawitał do Chełma.

Lublin. Dawno nie było takiej imprezy. Wszystkie pierogi świata
zdjęcia
galeria

Lublin. Dawno nie było takiej imprezy. Wszystkie pierogi świata

Japońskie, hiszpańskie, tybetańskie. Do niedzieli można skosztować najbardziej wyszukanych pierogów.

Młodzi Białorusini manifestowali w Lublinie. Ich koledzy stają przed sądem
zdjęcia
galeria

Młodzi Białorusini manifestowali w Lublinie. Ich koledzy stają przed sądem

Piątkowa pikieta w centrum Lublina to wyraz solidarności młodych Białorusinów z kolegami, którzy zostali w ojczyźnie.

Górnik Łęczna zagra z Odrą Opole, czyli przełamać złą passę

Górnik Łęczna zagra z Odrą Opole, czyli przełamać złą passę

W sobotnie popołudnie nie potrafiący wygrać spotkania od pierwszego kwietnia Górnik Łęczna zagra u siebie z Odrą Opole. Czy zielono-czarni przywitają się po przerwie spowodowanej obostrzeniami ze swoimi kibicami zwycięstwem, które pozwoli im nadal marzyć o awansie do PKO BP Ekstraklasy

Trzy młode sokoły w puławskim gnieździe dostały obrączki
galeria

Trzy młode sokoły w puławskim gnieździe dostały obrączki

Para sokołów wędrownych gniazdująca na kominie elektrociepłowni Grupy Azoty "Puławy" doczekała się trzech młodych potomków. W piątek zaobrączkowali je przedstawiciele Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Lublin. Drugi dzień ze slalomem

Lublin. Drugi dzień ze slalomem

Nie tylko kierowcom poruszającym się własnymi samochodami dają się we znaki prace prowadzone na remontowanym odcinku ul. Nałkowskich, gdzie wprowadzono ruch wahadłowy.

Lublin. Spór o nowy stadion żużlowy. Mieszkańcy Skarpy nie chcą takiego sąsiada
galeria

Lublin. Spór o nowy stadion żużlowy. Mieszkańcy Skarpy nie chcą takiego sąsiada

Tylko nie koło nas – mówi część mieszkańców os. Skarpa przeciwna budowie stadionu żużlowego na terenach po klubie jeździeckim. Ratusz twierdzi, że nie ma innego miejsca pod taką budowę. – A po co w ogóle taki wydatek? – pyta Lubelski Ruch Miejski.

Z Odry wyłowiono ciało. Policja potwierdza, że to jeden z zaginionych chłopców
wideo
film

Z Odry wyłowiono ciało. Policja potwierdza, że to jeden z zaginionych chłopców

Policja potwierdziła, że uczestnicy akcji poszukiwawczej na Odrze wyłowili ciało chłopca. Okazało się, że to 13-letni Filip – jeden z poszukiwanych nastolatków.

Strażacy w akademiku UMCS. Specjalnie go wybrali
zdjęcia
galeria

Strażacy w akademiku UMCS. Specjalnie go wybrali

Straż wybrała „Helios” na miejsce ćwiczeń. Chodziło o wybranie wysokiego budynku.

Lublin. To nie Wehrmacht. Zagadkowe odkrycie za dawną odzieżówką
zdjęcia
galeria

Lublin. To nie Wehrmacht. Zagadkowe odkrycie za dawną odzieżówką

Dwa ludzkie szkielety odkryto podczas prac ziemnych przy budowie bloku mieszkalnego blisko ul. Spokojnej. Tym razem nie są to szczątki żołnierzy Wehrmachtu, tylko co najmniej 400-letnie pochówki.

Program TV 14-16 maja 2021. Co warto zobaczyć w telewizji?
14 maja 2021, 20:00

Program TV 14-16 maja 2021. Co warto zobaczyć w telewizji?

Weekend w naziemnej telewizji cyfrowej przebiegnie pod znakiem filmów rozrywkowych. Będą produkcje fantasy, takie jak "Władca Pierścieni", komedie romantyczne w stylu "Seksu w wielkim mieście" i mocne thrillery pokroju "Infiltracji" Scorsese. Poniżej wybrane filmy, które będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Podlasie kontra Lewart, ważne mecze Stali Kraśnik i Orląt Spomlek
film

Podlasie kontra Lewart, ważne mecze Stali Kraśnik i Orląt Spomlek

Na osiem kolejek przed zakończeniem sezonu znamy tak naprawdę tylko dwóch spadkowiczów. To Hetman Zamość i Jutrzenka Giebułtów. Cztery drużyny z naszego regionu walczą o utrzymanie, ale każda ma jeszcze szansę na pozostanie w III lidze. W sobotę ważne mecze mają przed sobą zwłaszcza: Podlasie, Lewart i Stal Kraśnik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.