Uroczystą immatrykulacją rozpoczął się w czwartek pierwszy rok akademicki wydziału zamiejscowego UMCS w Puławach. Na razie uczelnia zarejestrowała około 180 studentów.
Wydział to wspólna inicjatywa rektora UMCS i zarządu Zakładów Azotowych "Puławy”. − Synergia biznesu i nauki to nasza dewiza − mówi dziekan. − Naszym celem jest wypuszczanie absolwentów, którzy odnajdą się na rynku pracy.
Na studiach pierwszego stopnia ostatecznie zostały uruchomione trzy kierunki: administracja publiczna, chemia techniczna (4-letnie studia inżynierskie) oraz public relations i doradztwo medialne. Wśród kierunków na studiach podyplomowych będzie można studiować m.in. prawo gospodarcze i handlowe, mediację szkolną i sądową, czy diagnozę i terapię osób z autyzmem. Do tej pory na wszystkich kierunkach zarejestrowanych jest ok. 180 studentów.
Wybór kierunków wykładanych na uczelni w Puławach nie jest przypadkowy. Przed ich utworzeniem władze wydziału wspólnie z puławskim Instytutem Nowych Syntez Chemicznych oraz z Zakładami Azotowymi przeprowadziły badanie regionalnego rynku pracy. − Sprawdziliśmy, na co jest zapotrzebowanie i w oparciu o te badania postanowiliśmy uruchomić takie, a nie inne kierunki − wyjaśnia Grzegorz Smyk.
Około 1/3 kadry dydaktycznej puławskiej uczelni zasilą pracownicy INS oraz Zakładów Azotowych "Puławy”. Pozostali wykładowcy to pracownicy UMCS, którzy w większości pracowali wcześniej w PSW. Nie zmienią się pracownicy administracyjni, nie jest też planowana przebudowa budynku.
− Budynek jest już przystosowany do celów dydaktycznych i nie jest stary, brakuje w nim co prawda laboratorium, ale mamy podpisaną umowę z INS, który udostępni naszym studentom swoją pracownię. Wydział Chemii UMCS w Lublinie też nam pomoże − mówi dziekan i zaznacza, że nie wyklucza w dalszej perspektywie adaptacji części sal na potrzeby laboratorium.
Władze uczelni mają też w planach uruchomienie nowego kierunku − fizjoterapii. − To już pewne. Od przyszłego roku akademickiego fizjoterapia na pewno będzie dostępna. Nie wykluczamy jednak, że uda się to zrobić szybciej i już na początku semestru zimowego tego roku rozpocznie się rekrutacja - dodaje dr Smyk.
FOT. DOROTA AWIORKO-KLIMEK / ARCHIWUM