Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 września 2008 r.
14:43
Edytuj ten wpis

Dotarliśmy do planów przebudowy Domu Chemika

0 12 A A

Zniknie stara blaszana elewacja, pojawi się nowe wejście główne połączone ze sceną, a większość pomieszczeń zmieni swoje przeznaczenie i wygląd.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tak ma wyglądać po przebudowie Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”.

Modernizacja Domu Chemika znalazła się w projekcie Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Puław. Początek generalnego remontu jest zaplanowany już na przyszły rok.

Nam udało się dotrzeć do przygotowanej właśnie na zlecenie Domu Chemika najnowszej koncepcji przebudowy. Najważniejsza zmiana to przeniesienie głównego wejścia do budynku z ul. Wojska Polskiego w kierunku placu przed Urzędem Miasta. Wejście będzie pełnić jednocześnie funkcję stałej sceny dla imprez plenerowych, które często się tu odbywają.

– Wystarczy rozebrać schody wejściowe. To zajmie znacznie mniej czasu niż każdorazowe rozkładanie sceny – przekonuje Alicja Bielawska, zastępca dyrektora Domu Chemika.

Nowym głównym wejściem będzie można się dostać nie tylko do budynku, ale także na patio, które doczeka się przeźroczystego zadaszenia. Pojawi się tam np. nowa roślinność, być może także niewielka fontanna. Tutaj będą się odbywały wernisaże wystaw, będzie można zorganizować ogródek dla nowej kawiarni.

Ogromne zmiany czekają też salę widowiskową. Pojawią się nowe siedzenia, klimatyzacja, a strop nad sceną zostanie podniesiony wyżej. – Do tej pory nie mogliśmy sprowadzać do Puław niektórych przedstawień właśnie dlatego, że nad sceną nie można było montować scenografii – dodaje Bielawska.

Galeria zostanie przeniesiona z pierwszego piętra na parter. W tej części obiektu pojawi się także zadaszenie nad łącznikiem głównego budynku i pawilonu. Zniknie także dotychczasowe główne wejście od strony ul. Wojska Polskiego.

Plany przebudowy Domu Chemika uda się zrealizować do 2012 roku. Warunkiem jest jednak dofinansowanie inwestycji z Unii Europejskiej. Całość ma kosztować ok. 50 mln złotych.

– Dlatego już w tej chwili myślimy o tym, w jaki sposób przekonać osoby przyznające pieniądze, że warto je wydać na Dom Chemika.
Musimy zaakcentować, że imprezy organizowane u nas mają ponadregionalne znaczenie – kończy dyrektor Bielawska.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
puffy / 3 listopada 2008 o 08:30
0
wystarczy umyć
Avatar
anka / 28 października 2008 o 10:00
0
Styropian, blaszak, who cares? A nie da się tego poprostu zburzyć ?
Że to jest dobra architektura

Janie, jesteś "burakiem z Pipidówki" i nie wiesz "co w świecie piszczy".
Avatar
Jan / 25 października 2008 o 01:41
0
anka napisał:
Jakie "nareszcie", jakie "jaja"?
Ludzie wyjdźcie wzrokiem troszkę poza swoje najbliższe podwórko! Dobra architektura modernistyczna jest w cenie, a Wy chcecie wbić sobie styropianowego samobója. Zanim zaczniecie zwymyślać Dom Chemika od socreali zastanówcie się. Może nie wszystkie materiały, z których jest on zbudowany są pierwszej jakości, ale na pewno są takie aluminiowe okna i fantastycznie zachowana blacha na elewacji. W kilku miejscach tej elewacji są niewielkie rzeźby przestrzenne, gdyby poszedł na nie styropian nic by nie zostało! A jak sobie wyobrażacie nową elewację - groszkową, brzoskwiniową, a może żółciutką


Styropian, blaszak, who cares? A nie da się tego poprostu zburzyć ?
Że to jest dobra architektura
architektura rozwiń
Avatar
anka / 23 października 2008 o 10:04
0
Jakie "nareszcie", jakie "jaja"?
Ludzie wyjdźcie wzrokiem troszkę poza swoje najbliższe podwórko! Dobra architektura modernistyczna jest w cenie, a Wy chcecie wbić sobie styropianowego samobója. Zanim zaczniecie zwymyślać Dom Chemika od socreali zastanówcie się. Może nie wszystkie materiały, z których jest on zbudowany są pierwszej jakości, ale na pewno są takie aluminiowe okna i fantastycznie zachowana blacha na elewacji. W kilku miejscach tej elewacji są niewielkie rzeźby przestrzenne, gdyby poszedł na nie styropian nic by nie zostało! A jak sobie wyobrażacie nową elewację - groszkową, brzoskwiniową, a może żółciutką
Jakie "nareszcie", jakie "jaja"?
Ludzie wyjdźcie wzrokiem troszkę poza swoje najbliższe podwórko! Dobra architektura modernistyczna jest w cenie, a Wy chcecie wbić sobie styropianowego samobója. Zanim zaczniecie zwymyślać Dom Chemika od socreali zastanówcie się. Może nie wszystkie materiały, z których jest on zbudowany są pierwszej jakości, ale na pewno są takie aluminiowe okna i fantastycznie zachowana blacha na elewacji. W kilku miejscach tej elewacji są niewielkie rzeźby przestrzenne, gdyby poszedł na nie sty... rozwiń
Avatar
Jan / 22 października 2008 o 15:07
0
Nareszcie
Avatar
Lubelok / 22 października 2008 o 00:37
0
hubert napisał:
Ktoś po prostu och..jał.
Dom Chemika jest znakomitym budynkiem, naprawdę udanym dziełem późnomodernistycznej architektury lat 60tych, świadectwem epoki, kiedy polska architektura naprawdę była na poziomie, a nazwiska polskich architektów , takich jak Oskar Hansen czy Jerzy Soltan, naprawdę liczyły się na świecie. Puławy otrzymały wtedy ciekawy i dopracowany układ urbanistyczny i zespół budynków publicznych na wysokim poziomie - dziś nieświadomi wartości swego miasta puławianie robią wszystko, by zatrzeć, to, co w Puławach wyjątkowe. Nie ma w Polsce drugiego tak udanego miasta z lat 60tych. Nie ma. A po przebudowie Domu Chemika, Izabeli i wszystkiego co jeszcze zostało nieruszone - już żadnego nie będzie.
Dom Chemika jest w gruncie rzeczy znacznie ciekawszym i bardziej wartościowym budynkiem niż przebudowany z pozacieraniem cech barokowych pałac, konwencjonalna Świątynia Sybilli, jakich wiele w europejskich zespołach pałacowych, czy inne parkowe pawiloniki.
Ale co tam, zniszczmy, rozwalmy, zróbmy elewację ze styropianu - wielki świat...




Stary, Ty piszesz poważnie, czy jaja sobie robisz?




Stary, Ty piszesz poważnie, czy jaja sobie robisz? rozwiń
Avatar
ja / 30 września 2008 o 07:34
0
Dom chemika to biurowiec a nie dom kultury.Tam sie biznes kręci z wynajmu lokali,tak stracił sale do prób jeden z puławskich zespołów.
Ich salę zamieniono na biuro.
I co to ma byc?
Avatar
Gość / 29 września 2008 o 15:11
0
J. napisał:
Hubercie, ta brudnoblaszana konstrukcja może rzeczywiście w latach 60-tych wyglądała ładnie. Ale teraz, wybacz to jednak kupa złomu i powie Ci to każdy, kto ma za grosz zmysłu estetycznego. Rozumiem jednak, że możesz się z tym nie zgadzać. Jednak słowami, że Dom Chemika jest bardziej wartościowy niż np. "konwencjonalna Światynia Sybilli", znacznie poprawiłeś mi humor.
Pozdrawiam


Wyobraź sobie, nie jestem jedynym admiratorem Domu Chemika - sporo osób potrafi wyjść ponad postrzeganie architektury lat 60tych jako "socrealistycznych złomów" (jakby ta architektura miała cokolwiek wspólnego z socrealizmem...). To nie jest kupa złomu - to świetny późny modernizm.
A Sybilla?
Naprawdę jest konwencjonalna - niemal w każdym większym zespole pałacowym w Europie znajdziesz takie naśladownictwo świątyni Westy w Tivoli. Wartość tego zabytku w naszych warunkach bardziej wynika z kontekstu historycznego, a nie z form architektonicznych samych w sobie.


Wyobraź sobie, nie jestem jedynym admiratorem Domu Chemika - sporo osób potrafi wyjść ponad postrzeganie architektury lat 60tych jako "socrealistycznych złomów" (jakby ta architektura miała cokolwiek wspólnego z socrealizmem...). To nie jest kupa złomu - to świetny późny modernizm.
A Sybilla?
Naprawdę jest konwencjonalna - niemal w każdym większym zespole pałacowym w Europie znajdziesz takie naśladownictwo świątyni Westy w Tivoli. Wartość tego zabytku w naszych warunkach bardziej wynika z ko... rozwiń
Avatar
J. / 29 września 2008 o 09:24
0
hubert napisał:
Ktoś po prostu och..jał.
Dom Chemika jest znakomitym budynkiem, naprawdę udanym dziełem późnomodernistycznej architektury lat 60tych, świadectwem epoki, kiedy polska architektura naprawdę była na poziomie, a nazwiska polskich architektów , takich jak Oskar Hansen czy Jerzy Soltan, naprawdę liczyły się na świecie. Puławy otrzymały wtedy ciekawy i dopracowany układ urbanistyczny i zespół budynków publicznych na wysokim poziomie - dziś nieświadomi wartości swego miasta puławianie robią wszystko, by zatrzeć, to, co w Puławach wyjątkowe. Nie ma w Polsce drugiego tak udanego miasta z lat 60tych. Nie ma. A po przebudowie Domu Chemika, Izabeli i wszystkiego co jeszcze zostało nieruszone - już żadnego nie będzie.
Dom Chemika jest w gruncie rzeczy znacznie ciekawszym i bardziej wartościowym budynkiem niż przebudowany z pozacieraniem cech barokowych pałac, konwencjonalna Świątynia Sybilli, jakich wiele w europejskich zespołach pałacowych, czy inne parkowe pawiloniki.
Ale co tam, zniszczmy, rozwalmy, zróbmy elewację ze styropianu - wielki świat...


Hubercie, ta brudnoblaszana konstrukcja może rzeczywiście w latach 60-tych wyglądała ładnie. Ale teraz, wybacz to jednak kupa złomu i powie Ci to każdy, kto ma za grosz zmysłu estetycznego. Rozumiem jednak, że możesz się z tym nie zgadzać. Jednak słowami, że Dom Chemika jest bardziej wartościowy niż np. "konwencjonalna Światynia Sybilli", znacznie poprawiłeś mi humor.
Pozdrawiam


Hubercie, ta brudnoblaszana konstrukcja może rzeczywiście w latach 60-tych wyglądała ładnie. Ale teraz, wybacz to jednak kupa złomu i powie Ci to każdy, kto ma za grosz zmysłu estetycznego. Rozumiem jednak, że możesz się z tym nie zgadzać. Jednak słowami, że Dom Chemika jest bardziej wartościowy niż np. "konwencjonalna Światynia Sybilli", znacznie poprawiłeś mi humor.
Pozdrawiam rozwiń
Avatar
hubert / 29 września 2008 o 08:53
0
Ktoś po prostu och..jał.
Dom Chemika jest znakomitym budynkiem, naprawdę udanym dziełem późnomodernistycznej architektury lat 60tych, świadectwem epoki, kiedy polska architektura naprawdę była na poziomie, a nazwiska polskich architektów , takich jak Oskar Hansen czy Jerzy Soltan, naprawdę liczyły się na świecie. Puławy otrzymały wtedy ciekawy i dopracowany układ urbanistyczny i zespół budynków publicznych na wysokim poziomie - dziś nieświadomi wartości swego miasta puławianie robią wszystko, by zatrzeć, to, co w Puławach wyjątkowe. Nie ma w Polsce drugiego tak udanego miasta z lat 60tych. Nie ma. A po przebudowie Domu Chemika, Izabeli i wszystkiego co jeszcze zostało nieruszone - już żadnego nie będzie.
Dom Chemika jest w gruncie rzeczy znacznie ciekawszym i bardziej wartościowym budynkiem niż przebudowany z pozacieraniem cech barokowych pałac, konwencjonalna Świątynia Sybilli, jakich wiele w europejskich zespołach pałacowych, czy inne parkowe pawiloniki.
Ale co tam, zniszczmy, rozwalmy, zróbmy elewację ze styropianu - wielki świat...
Ktoś po prostu och..jał.
Dom Chemika jest znakomitym budynkiem, naprawdę udanym dziełem późnomodernistycznej architektury lat 60tych, świadectwem epoki, kiedy polska architektura naprawdę była na poziomie, a nazwiska polskich architektów , takich jak Oskar Hansen czy Jerzy Soltan, naprawdę liczyły się na świecie. Puławy otrzymały wtedy ciekawy i dopracowany układ urbanistyczny i zespół budynków publicznych na wysokim poziomie - dziś nieświadomi wartości swego miasta puławianie robią wszystko, by zatrzeć, to, co w Puławach wyjątkowe. N... rozwiń
Avatar
puffy / 3 listopada 2008 o 08:30
0
wystarczy umyć
Avatar
anka / 28 października 2008 o 10:00
0
Styropian, blaszak, who cares? A nie da się tego poprostu zburzyć ?
Że to jest dobra architektura

Janie, jesteś "burakiem z Pipidówki" i nie wiesz "co w świecie piszczy".
Avatar
Jan / 25 października 2008 o 01:41
0
anka napisał:
Jakie "nareszcie", jakie "jaja"?
Ludzie wyjdźcie wzrokiem troszkę poza swoje najbliższe podwórko! Dobra architektura modernistyczna jest w cenie, a Wy chcecie wbić sobie styropianowego samobója. Zanim zaczniecie zwymyślać Dom Chemika od socreali zastanówcie się. Może nie wszystkie materiały, z których jest on zbudowany są pierwszej jakości, ale na pewno są takie aluminiowe okna i fantastycznie zachowana blacha na elewacji. W kilku miejscach tej elewacji są niewielkie rzeźby przestrzenne, gdyby poszedł na nie styropian nic by nie zostało! A jak sobie wyobrażacie nową elewację - groszkową, brzoskwiniową, a może żółciutką


Styropian, blaszak, who cares? A nie da się tego poprostu zburzyć ?
Że to jest dobra architektura
architektura rozwiń
Avatar
anka / 23 października 2008 o 10:04
0
Jakie "nareszcie", jakie "jaja"?
Ludzie wyjdźcie wzrokiem troszkę poza swoje najbliższe podwórko! Dobra architektura modernistyczna jest w cenie, a Wy chcecie wbić sobie styropianowego samobója. Zanim zaczniecie zwymyślać Dom Chemika od socreali zastanówcie się. Może nie wszystkie materiały, z których jest on zbudowany są pierwszej jakości, ale na pewno są takie aluminiowe okna i fantastycznie zachowana blacha na elewacji. W kilku miejscach tej elewacji są niewielkie rzeźby przestrzenne, gdyby poszedł na nie styropian nic by nie zostało! A jak sobie wyobrażacie nową elewację - groszkową, brzoskwiniową, a może żółciutką
Jakie "nareszcie", jakie "jaja"?
Ludzie wyjdźcie wzrokiem troszkę poza swoje najbliższe podwórko! Dobra architektura modernistyczna jest w cenie, a Wy chcecie wbić sobie styropianowego samobója. Zanim zaczniecie zwymyślać Dom Chemika od socreali zastanówcie się. Może nie wszystkie materiały, z których jest on zbudowany są pierwszej jakości, ale na pewno są takie aluminiowe okna i fantastycznie zachowana blacha na elewacji. W kilku miejscach tej elewacji są niewielkie rzeźby przestrzenne, gdyby poszedł na nie sty... rozwiń
Avatar
Jan / 22 października 2008 o 15:07
0
Nareszcie
Avatar
Lubelok / 22 października 2008 o 00:37
0
hubert napisał:
Ktoś po prostu och..jał.
Dom Chemika jest znakomitym budynkiem, naprawdę udanym dziełem późnomodernistycznej architektury lat 60tych, świadectwem epoki, kiedy polska architektura naprawdę była na poziomie, a nazwiska polskich architektów , takich jak Oskar Hansen czy Jerzy Soltan, naprawdę liczyły się na świecie. Puławy otrzymały wtedy ciekawy i dopracowany układ urbanistyczny i zespół budynków publicznych na wysokim poziomie - dziś nieświadomi wartości swego miasta puławianie robią wszystko, by zatrzeć, to, co w Puławach wyjątkowe. Nie ma w Polsce drugiego tak udanego miasta z lat 60tych. Nie ma. A po przebudowie Domu Chemika, Izabeli i wszystkiego co jeszcze zostało nieruszone - już żadnego nie będzie.
Dom Chemika jest w gruncie rzeczy znacznie ciekawszym i bardziej wartościowym budynkiem niż przebudowany z pozacieraniem cech barokowych pałac, konwencjonalna Świątynia Sybilli, jakich wiele w europejskich zespołach pałacowych, czy inne parkowe pawiloniki.
Ale co tam, zniszczmy, rozwalmy, zróbmy elewację ze styropianu - wielki świat...




Stary, Ty piszesz poważnie, czy jaja sobie robisz?




Stary, Ty piszesz poważnie, czy jaja sobie robisz? rozwiń
Avatar
ja / 30 września 2008 o 07:34
0
Dom chemika to biurowiec a nie dom kultury.Tam sie biznes kręci z wynajmu lokali,tak stracił sale do prób jeden z puławskich zespołów.
Ich salę zamieniono na biuro.
I co to ma byc?
Avatar
Gość / 29 września 2008 o 15:11
0
J. napisał:
Hubercie, ta brudnoblaszana konstrukcja może rzeczywiście w latach 60-tych wyglądała ładnie. Ale teraz, wybacz to jednak kupa złomu i powie Ci to każdy, kto ma za grosz zmysłu estetycznego. Rozumiem jednak, że możesz się z tym nie zgadzać. Jednak słowami, że Dom Chemika jest bardziej wartościowy niż np. "konwencjonalna Światynia Sybilli", znacznie poprawiłeś mi humor.
Pozdrawiam


Wyobraź sobie, nie jestem jedynym admiratorem Domu Chemika - sporo osób potrafi wyjść ponad postrzeganie architektury lat 60tych jako "socrealistycznych złomów" (jakby ta architektura miała cokolwiek wspólnego z socrealizmem...). To nie jest kupa złomu - to świetny późny modernizm.
A Sybilla?
Naprawdę jest konwencjonalna - niemal w każdym większym zespole pałacowym w Europie znajdziesz takie naśladownictwo świątyni Westy w Tivoli. Wartość tego zabytku w naszych warunkach bardziej wynika z kontekstu historycznego, a nie z form architektonicznych samych w sobie.


Wyobraź sobie, nie jestem jedynym admiratorem Domu Chemika - sporo osób potrafi wyjść ponad postrzeganie architektury lat 60tych jako "socrealistycznych złomów" (jakby ta architektura miała cokolwiek wspólnego z socrealizmem...). To nie jest kupa złomu - to świetny późny modernizm.
A Sybilla?
Naprawdę jest konwencjonalna - niemal w każdym większym zespole pałacowym w Europie znajdziesz takie naśladownictwo świątyni Westy w Tivoli. Wartość tego zabytku w naszych warunkach bardziej wynika z ko... rozwiń
Avatar
J. / 29 września 2008 o 09:24
0
hubert napisał:
Ktoś po prostu och..jał.
Dom Chemika jest znakomitym budynkiem, naprawdę udanym dziełem późnomodernistycznej architektury lat 60tych, świadectwem epoki, kiedy polska architektura naprawdę była na poziomie, a nazwiska polskich architektów , takich jak Oskar Hansen czy Jerzy Soltan, naprawdę liczyły się na świecie. Puławy otrzymały wtedy ciekawy i dopracowany układ urbanistyczny i zespół budynków publicznych na wysokim poziomie - dziś nieświadomi wartości swego miasta puławianie robią wszystko, by zatrzeć, to, co w Puławach wyjątkowe. Nie ma w Polsce drugiego tak udanego miasta z lat 60tych. Nie ma. A po przebudowie Domu Chemika, Izabeli i wszystkiego co jeszcze zostało nieruszone - już żadnego nie będzie.
Dom Chemika jest w gruncie rzeczy znacznie ciekawszym i bardziej wartościowym budynkiem niż przebudowany z pozacieraniem cech barokowych pałac, konwencjonalna Świątynia Sybilli, jakich wiele w europejskich zespołach pałacowych, czy inne parkowe pawiloniki.
Ale co tam, zniszczmy, rozwalmy, zróbmy elewację ze styropianu - wielki świat...


Hubercie, ta brudnoblaszana konstrukcja może rzeczywiście w latach 60-tych wyglądała ładnie. Ale teraz, wybacz to jednak kupa złomu i powie Ci to każdy, kto ma za grosz zmysłu estetycznego. Rozumiem jednak, że możesz się z tym nie zgadzać. Jednak słowami, że Dom Chemika jest bardziej wartościowy niż np. "konwencjonalna Światynia Sybilli", znacznie poprawiłeś mi humor.
Pozdrawiam


Hubercie, ta brudnoblaszana konstrukcja może rzeczywiście w latach 60-tych wyglądała ładnie. Ale teraz, wybacz to jednak kupa złomu i powie Ci to każdy, kto ma za grosz zmysłu estetycznego. Rozumiem jednak, że możesz się z tym nie zgadzać. Jednak słowami, że Dom Chemika jest bardziej wartościowy niż np. "konwencjonalna Światynia Sybilli", znacznie poprawiłeś mi humor.
Pozdrawiam rozwiń
Avatar
hubert / 29 września 2008 o 08:53
0
Ktoś po prostu och..jał.
Dom Chemika jest znakomitym budynkiem, naprawdę udanym dziełem późnomodernistycznej architektury lat 60tych, świadectwem epoki, kiedy polska architektura naprawdę była na poziomie, a nazwiska polskich architektów , takich jak Oskar Hansen czy Jerzy Soltan, naprawdę liczyły się na świecie. Puławy otrzymały wtedy ciekawy i dopracowany układ urbanistyczny i zespół budynków publicznych na wysokim poziomie - dziś nieświadomi wartości swego miasta puławianie robią wszystko, by zatrzeć, to, co w Puławach wyjątkowe. Nie ma w Polsce drugiego tak udanego miasta z lat 60tych. Nie ma. A po przebudowie Domu Chemika, Izabeli i wszystkiego co jeszcze zostało nieruszone - już żadnego nie będzie.
Dom Chemika jest w gruncie rzeczy znacznie ciekawszym i bardziej wartościowym budynkiem niż przebudowany z pozacieraniem cech barokowych pałac, konwencjonalna Świątynia Sybilli, jakich wiele w europejskich zespołach pałacowych, czy inne parkowe pawiloniki.
Ale co tam, zniszczmy, rozwalmy, zróbmy elewację ze styropianu - wielki świat...
Ktoś po prostu och..jał.
Dom Chemika jest znakomitym budynkiem, naprawdę udanym dziełem późnomodernistycznej architektury lat 60tych, świadectwem epoki, kiedy polska architektura naprawdę była na poziomie, a nazwiska polskich architektów , takich jak Oskar Hansen czy Jerzy Soltan, naprawdę liczyły się na świecie. Puławy otrzymały wtedy ciekawy i dopracowany układ urbanistyczny i zespół budynków publicznych na wysokim poziomie - dziś nieświadomi wartości swego miasta puławianie robią wszystko, by zatrzeć, to, co w Puławach wyjątkowe. N... rozwiń