Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach stał się częścią trzeciej co do wielkości sieci badawczej w Europie, polskiego „Łukasiewicza”. Sieć współtworzy 38 instytutów badawczych z całego kraju
Puławski INS znalazł się w elitarnym gronie instytutów badawczych, którego patronem został pionier przemysłu naftowego w Europie w XIX wieku, Ignacy Łukasiewicz. Dzięki swojej skali organizacja z miejsca stała się trzecią największą siecią badawczą na kontynencie.
Tworzy ją 38 instytutów rozlokowanych w 11 miastach na terenie całej Polski. Jej głównym zadaniem mają być badania nad rozwiązaniami służącymi rozwojowi gospodarki. Sieć, dzięki niemal 8 tysiącom pracowników oraz potężnemu zapleczu technicznemu, tworzyć ma kompleksowe oferty skierowane dla firm.
– Chcemy stanowić przyjazny i dostępny pomost między biznesem a nauką. Jesteśmy skłonni sprzedawać biznesowi wyniki badań, prawa ochronne własności intelektualnej, a także wynajmować zaplecze technologiczne i kadry badawcze do przeprowadzania testów własnych pomysłów w warunkach laboratoriów. Będziemy pomocnym i rozumiejącym biznes partnerem firm oczekujących wsparcia we wskazywaniu kierunków rozwoju ich oferty – deklaruje cytowany przez INS, Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej „Łukasiewicz”.
Biznes z naukowego zaplecza instytutów tworzących sieć może korzystać od 1 kwietnia. Chodzi o możliwość wykorzystania laboratoriów do własnych celów, ale także zamawianie badań i analiz, kupowanie licencji, czy zgłaszanie zapotrzebowania na konkretne urządzenia.
Według Dardzińskiego, sieć uwolni potencjał polskiej myśli naukowej. Dzięki temu, działające w Polsce firmy, zarówno najmniejsze start-upy, jaki i potentaci w swoich branżach, dostaną nowe narzędzie. Szansę na szybsze wdrożenie nowych rozwiązań i wzrost konkurencyjności.