Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

14 marca 2017 r.
13:30

Kamera nagrywała pisuary w szkole. Wszyscy pracownicy obsługi mieli dostęp do nagrań

0 27 A A

W Publicznym Gimnazjum nr 1 w Puławach monitoring obejmował m.in. męskie ubikacje. Dostęp do nagrań mieli wszyscy pracownicy obsługi – od dyrektora po nocnych dozorców. Sprawą ujawnioną przez NIK zajmą się teraz miejscy urzędnicy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poprawiają poczucie bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli. Jest to jednak wrażenie pozorne, bo w większości placówek nikt w kamery nie patrzy. Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika również, że nie ma sprawnego systemu powiadamiania o incydentach. Zdarza się też montowanie kamer w szkolnych toaletach.

– Na początku roku szkolnego dyrektor chwalił się, że w szkole działa ponad 50 kamer. A kiedy doszło do nieszczęśliwego wydarzenia z udziałem mojej córki, to okazało się, że nie ma zapisu monitoringu z tego dnia. Ponoć była awaria – mówi ojciec uczennicy z jednej z nowych podstawówek w Lublinie. – A było to istotne, by odtworzyć przebieg zdarzenia i ustalić, kto zawinił.

Na Lubelszczyźnie NIK skontrolował szkoły publiczne w Chełmie (Szkoła Podstawowa nr 11, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7) i w Puławach (Szkoła Podstawowa nr 2 i Publiczne Gimnazjum nr 1). To właśnie ta ostatnia szkoła wzbudziła największe zastrzeżenia. Powód? Kamera w toalecie dla chłopców filmowała pisuary.

– Widoczny na monitorze obraz obejmował cztery pisuary zainstalowane na jednej ze ścian toalety, przysłonięte niskimi ściankami – czytamy w raporcie. – Nad pisuarami umieszczono kartki „Pisuar nieczynny. Zakaz korzystania”.

W rzeczywistości pisuary były sprawne i podłączone do instalacji. – Nie można więc wykluczyć korzystania z nich przez osoby, które zostaną nagrane podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych – stwierdzają inspektorzy NIK. – Pozostałe dwa pisuary niewyłączone z użytkowania również znajdowały się w monitorowanych obszarach.

Dopiero w trakcie kontroli tak zmodyfikowano ustawienie kamery, by nie podglądała „strefy prywatności”. Zastrzeżenia inspektorów wzbudził też fakt, że obraz ze szkolnego monitoringu można było oglądać na kilku komputerach: dyrektora gimnazjum, inspektora BHP i na portierni. Z każdego z nich nagrania można było bez problemu przenieść na nośnik zewnętrzny.

– Ponadto komputery te były stale podłączone do internetu – podkreśla NIK. – Komputer na portierni włączony był stale, zarówno w godzinach pracy woźnych podczas pracy szkoły oraz w godzinach popołudniowych i nocnych podczas pracy dozorców. Umożliwiało to wszystkim pracownikom obsługi dostęp do nagrań oraz ich zgrywanie.

W odpowiedzi na wystąpienie pokontrolne, dyrekcja szkoły poinformowała NIK o zablokowaniu dostępu do archiwum nagrań z monitoringu na portierni. – Monitoring w szkole jest niezbędny. To kwestia bezpieczeństwa. Mieliśmy wiele sytuacji, w których dzięki niemu ustalaliśmy sprawców bójek czy wandali – przekonuje Anna Soboń, dyrektor szkoły. – Dotyczy to także monitoringu w łazienkach, dzięki któremu znaleźliśmy osoby odpowiedzialne za zbicie lustra i rozwiązaliśmy problem palenia papierosów. Zamontowanie kamery w tym miejscu nie było błędem. Niedopatrzeniem było tylko to, że obraz z nich obejmował także pisuary. 

Dyr. Soboń twierdzi, że żaden z uczniów ani ich rodziców nie zgłaszał wcześniej, że kamery są źle ustawione. Także nikt pracowników szkoły nie wiedział, że filmowane jest to, co dzieje się przy pisuarach. Dlaczego zatem naklejono kartki z zakazami korzystania z nich?

– Być może pani kierownik zauważyła to, gdy montowano nam kamery? W tej chwili trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Będę to teraz ustalać – dodaje i podkreśla, że problem został już rozwiązany jeszcze w trakcie kontroli (trwała od kwietnia do lipca 2016). – Nie ma już też sprawy wynikającej z naszego błędu, jakim była możliwość wglądu w nagrania z monitoringu na portierni. Muszę przyznać, że dopóki kontroler nie zwrócił nam na to uwagi, nie mieliśmy świadomości, że robimy coś nie tak.

Sprawa będzie mieć jednak ciąg dalszy. – Dotarła już do nas informacja o stwierdzonych nieprawidłowościach w Gimnazjum nr 1 – mówi Paweł Wójcik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Puławach. – Będziemy się zajmować tą sprawą już dziś.

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 18:43
0
Dyrektor placówki, w rozmowie z RadioZET.pl wyjaśnia, że kamery w szkole obecne są od 2003 roku, a obecny system kupiono w 2012 roku. Pisuary w monitorowanym miejscu pojawiły się zaś dopiero trzy lata później. Zaraz po tym zdjęto kamerę. Podłączono ją dopiero, kiedy uczniowie zaczęli demolować świeżo wyremontowaną łazienkę. Kamera skutecznie odstraszyła wandali, ale pracownicy zdali sobie sprawę, że w kadrze znalazły się dość newralgiczne punkty. Natychmiast podjęto decyzję o tymczasowym powieszeniu wspomnianych kartek, a jakiś czas później ustawiono w kamerze tzw. "strefę prywatności". W efekcie obszar z pisuarami wyświetla się jako czarne pole. Zmiany wprowadzono w trakcie kontroli NIK, ale według dyrektor, Izba zwróciła się później do szkoły o "odpikselowanie" obrazu i właśnie taki kadr trafił do raportu.
Dyrektor placówki, w rozmowie z RadioZET.pl wyjaśnia, że kamery w szkole obecne są od 2003 roku, a obecny system kupiono w 2012 roku. Pisuary w monitorowanym miejscu pojawiły się zaś dopiero trzy lata później. Zaraz po tym zdjęto kamerę. Podłączono ją dopiero, kiedy uczniowie zaczęli demolować świeżo wyremontowaną łazienkę. Kamera skutecznie odstraszyła wandali, ale pracownicy zdali sobie sprawę, że w kadrze znalazły się dość newralgiczne punkty. Natychmiast podjęto decyzję o tymczasowym powieszeniu wspomnianych kartek, a jakiś czas później ... rozwiń
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 07:39
0
Popieramy skuteczne działania Pani Dyrektor , jak trzeba będzie to staniemy murem
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 07:40
0
W pewnym Urzędzie w Lubelskiem też są kamery nawet w pokojach, i nikt się tego nie tyka
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 22:20
0
"Dostęp do nagrań mieli wszyscy pracownicy obsługi – od dyrektora po nocnych dozorców."....to jest kłamliwe i bezpodstawne oskarżanie osób niemających z tym nic wspólnego! Owszem był monitoring ze słusznym założeniem, że dzieci oraz młodzież należy dopilnować, ale dostęp do taśm był, tylko i wyłącznie, w gestii księdza katechety, jak i Jego najbliższych współpracowników... W ogóle takie informacje nie powinny nigdy ujrzeć światła dziennego, aby nie doszukiwać się nieuzasadnionej sensacji w sprawach leżących z kompetencjach najsumienniejszych wychowawców młodego pokolenia!
"Dostęp do nagrań mieli wszyscy pracownicy obsługi – od dyrektora po nocnych dozorców."....to jest kłamliwe i bezpodstawne oskarżanie osób niemających z tym nic wspólnego! Owszem był monitoring ze słusznym założeniem, że dzieci oraz młodzież należy dopilnować, ale dostęp do taśm był, tylko i wyłącznie, w gestii księdza katechety, jak i Jego najbliższych współpracowników... W ogóle takie informacje nie powinny nigdy ujrzeć światła dziennego, aby nie doszukiwać się nieuzasadnionej sensacji w sprawach leżących z kompetencjach najsumie... rozwiń
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 17:16
0
"- 12 czerwca wydałam polecenie panu, który zajmuje się konserwacją monitoringu, o wyregulowaniu kamer oraz sprawdzenia możliwości technicznych ustawienia stref prywatności. po wykonaniu powyższych czynności zostały wykonane zrzuty z poszczególnych kamer i przesłane na prośbę nik. e-mail jest do sprawdzenia. obraz z kamery bez strefy prywatności został przesłany na prośbę kontrolera z nik-u 27 lipca 2016 roku, półtora miesiąca później, czyli zdjęcie zamieszczone w raporcie nie jest rzeczywistym obrazem, który pan kontroler zastał podczas kontroli - wyjaśnia." ***wiadomosci.radiozet.pl/blisko-ludzi/monitoring-w-toalecie-pulawskiego-gimnazjum-szkola-wyjasnia-sprawe
"- 12 czerwca wydałam polecenie panu, który zajmuje się konserwacją monitoringu, o wyregulowaniu kamer oraz sprawdzenia możliwości technicznych ustawienia stref prywatności. po wykonaniu powyższych czynności zostały wykonane zrzuty z poszczególnych kamer i przesłane na prośbę nik. e-mail jest do sprawdzenia. obraz z kamery bez strefy prywatności został przesłany na prośbę kontrolera z nik-u 27 lipca 2016 roku, półtora miesiąca później, czyli zdjęcie zamieszczone w raporcie nie jest rzeczywistym obrazem, który pan kontroler zastał podcza... rozwiń
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 16:21
0
Nawet się Polsat dzisiaj zainteresował sprawa i przyjechal
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 15:13
0
Polska w trocinach
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 12:06
0
Dyrekcja do wymiany. To zwykłe sku.......
Avatar
antypisomoher / 15 marca 2017 o 11:33
0
Szkoda, że nie w kabinach dla dziewczynek :-) Lecz się 
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 10:22
0
to dobra szkoła chodziłem kiedyś do tej szkoły, obecnie jak się patrzy na ta szkołę to widać że jest dobrze zarządzana, wyremontowana, boisko szkolne nowe, basen wyremontowany, czasami chodzę tam pobiegać
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 18:43
0
Dyrektor placówki, w rozmowie z RadioZET.pl wyjaśnia, że kamery w szkole obecne są od 2003 roku, a obecny system kupiono w 2012 roku. Pisuary w monitorowanym miejscu pojawiły się zaś dopiero trzy lata później. Zaraz po tym zdjęto kamerę. Podłączono ją dopiero, kiedy uczniowie zaczęli demolować świeżo wyremontowaną łazienkę. Kamera skutecznie odstraszyła wandali, ale pracownicy zdali sobie sprawę, że w kadrze znalazły się dość newralgiczne punkty. Natychmiast podjęto decyzję o tymczasowym powieszeniu wspomnianych kartek, a jakiś czas później ustawiono w kamerze tzw. "strefę prywatności". W efekcie obszar z pisuarami wyświetla się jako czarne pole. Zmiany wprowadzono w trakcie kontroli NIK, ale według dyrektor, Izba zwróciła się później do szkoły o "odpikselowanie" obrazu i właśnie taki kadr trafił do raportu.
Dyrektor placówki, w rozmowie z RadioZET.pl wyjaśnia, że kamery w szkole obecne są od 2003 roku, a obecny system kupiono w 2012 roku. Pisuary w monitorowanym miejscu pojawiły się zaś dopiero trzy lata później. Zaraz po tym zdjęto kamerę. Podłączono ją dopiero, kiedy uczniowie zaczęli demolować świeżo wyremontowaną łazienkę. Kamera skutecznie odstraszyła wandali, ale pracownicy zdali sobie sprawę, że w kadrze znalazły się dość newralgiczne punkty. Natychmiast podjęto decyzję o tymczasowym powieszeniu wspomnianych kartek, a jakiś czas później ... rozwiń
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 07:39
0
Popieramy skuteczne działania Pani Dyrektor , jak trzeba będzie to staniemy murem
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 07:40
0
W pewnym Urzędzie w Lubelskiem też są kamery nawet w pokojach, i nikt się tego nie tyka
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 22:20
0
"Dostęp do nagrań mieli wszyscy pracownicy obsługi – od dyrektora po nocnych dozorców."....to jest kłamliwe i bezpodstawne oskarżanie osób niemających z tym nic wspólnego! Owszem był monitoring ze słusznym założeniem, że dzieci oraz młodzież należy dopilnować, ale dostęp do taśm był, tylko i wyłącznie, w gestii księdza katechety, jak i Jego najbliższych współpracowników... W ogóle takie informacje nie powinny nigdy ujrzeć światła dziennego, aby nie doszukiwać się nieuzasadnionej sensacji w sprawach leżących z kompetencjach najsumienniejszych wychowawców młodego pokolenia!
"Dostęp do nagrań mieli wszyscy pracownicy obsługi – od dyrektora po nocnych dozorców."....to jest kłamliwe i bezpodstawne oskarżanie osób niemających z tym nic wspólnego! Owszem był monitoring ze słusznym założeniem, że dzieci oraz młodzież należy dopilnować, ale dostęp do taśm był, tylko i wyłącznie, w gestii księdza katechety, jak i Jego najbliższych współpracowników... W ogóle takie informacje nie powinny nigdy ujrzeć światła dziennego, aby nie doszukiwać się nieuzasadnionej sensacji w sprawach leżących z kompetencjach najsumie... rozwiń
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 17:16
0
"- 12 czerwca wydałam polecenie panu, który zajmuje się konserwacją monitoringu, o wyregulowaniu kamer oraz sprawdzenia możliwości technicznych ustawienia stref prywatności. po wykonaniu powyższych czynności zostały wykonane zrzuty z poszczególnych kamer i przesłane na prośbę nik. e-mail jest do sprawdzenia. obraz z kamery bez strefy prywatności został przesłany na prośbę kontrolera z nik-u 27 lipca 2016 roku, półtora miesiąca później, czyli zdjęcie zamieszczone w raporcie nie jest rzeczywistym obrazem, który pan kontroler zastał podczas kontroli - wyjaśnia." ***wiadomosci.radiozet.pl/blisko-ludzi/monitoring-w-toalecie-pulawskiego-gimnazjum-szkola-wyjasnia-sprawe
"- 12 czerwca wydałam polecenie panu, który zajmuje się konserwacją monitoringu, o wyregulowaniu kamer oraz sprawdzenia możliwości technicznych ustawienia stref prywatności. po wykonaniu powyższych czynności zostały wykonane zrzuty z poszczególnych kamer i przesłane na prośbę nik. e-mail jest do sprawdzenia. obraz z kamery bez strefy prywatności został przesłany na prośbę kontrolera z nik-u 27 lipca 2016 roku, półtora miesiąca później, czyli zdjęcie zamieszczone w raporcie nie jest rzeczywistym obrazem, który pan kontroler zastał podcza... rozwiń
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 16:21
0
Nawet się Polsat dzisiaj zainteresował sprawa i przyjechal
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 15:13
0
Polska w trocinach
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 12:06
0
Dyrekcja do wymiany. To zwykłe sku.......
Avatar
antypisomoher / 15 marca 2017 o 11:33
0
Szkoda, że nie w kabinach dla dziewczynek :-) Lecz się 
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 10:22
0
to dobra szkoła chodziłem kiedyś do tej szkoły, obecnie jak się patrzy na ta szkołę to widać że jest dobrze zarządzana, wyremontowana, boisko szkolne nowe, basen wyremontowany, czasami chodzę tam pobiegać
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 24 7

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 5 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 21 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 126 13

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 360 15

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 4 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 21 9

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 7 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 17 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 3 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.