Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

5 lipca 2019 r.
8:37

Puławy: Koty znajdą nowy dom. Co z człowiekiem?

10 26 A A

Koty z mieszkania w bloku przy ul. Leśnej w Puławach zostaną wkrótce zabrane, a lokal zostanie wyremontowany i wystawiony na sprzedaż – informuje fundacja „Uszy do góry”. Na razie nie wiadomo, gdzie trafi przebywający w nim niepełnosprawny mężczyzna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już cztery lata temu lokatorzy bloku przy ul. Leśnej narzekali na uciążliwości związane z przebywaniem znacznej ilości kotów w mieszkaniu zajmowanym przez panią Małgorzatę oraz jej niepełnosprawnego znajomego. Sprawę zgłaszali do Puławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, bo próby rozmowy z miłośniczką czworonogów nie przynosiły rezultatu.

Ludziom przeszkadzał głównie okropny zapach, będący mieszaniną kocich odchodów, stęchlizny i zagrzybienia. Nie pomagał także sposób opieki nad niepełnosprawnym, który od 6 lat nie był widziany na zewnątrz przez swoich sąsiadów. O tym, czy temu człowiekowi potrzebne jest wsparcie miasta, próbuje sprawdzić Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Nie jest to jednak łatwe.

– Niestety próby wejścia do mieszkania nie powiodły się. Nasz pracownik nie został do niego wpuszczony – informuje Beata Wagner, dyrektor puławskiego MOPS.

Drzwi do mieszkania zamknięte były także dla innych. Miłośnicy kotów już w zeszłym roku nie wpuścili do środka m.in. sanepidu, którego pracownikom asystowali przedstawiciele Puławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Co ważne, zarówno niepełnosprawny, jak i opiekująca się nim pani Małgorzata, nie są prawnymi właścicielami mieszkania, które zajmują.

– Tytuł prawny tego mieszkania do nich nie należy – informuje Katarzyna Chabros, wiceprezes Puławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zarząd PSM zna jednak dane właścicieli, w związku z czym w przeszłości podejmował próby kontaktu z nimi. Niestety bez skutku. – Właścicieli poprosiliśmy o spotkanie w celu omówienia problemu w lutym 2017 roku. Do dnia dzisiejszego nie zgłosili się – przyznaje Chabros.

Przełom nastąpił w ciągu ostatniego tygodnia, po tym, jak sprawą zainteresował się sanepid, Urząd Miasta Puławy, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oraz media. Ratuszowi udało się to, co przez lata było zbyt trudne dla PSM, czyli nawiązanie kontaktu z prawnymi właścicielami mieszkania na Leśnej. Osiągnięto kompromisowe porozumienie, dzięki któremu problem z uciążliwościami zapachowymi wkrótce zostanie rozwiązany.

Fundacja „Uszy do góry” (do której należy pani Małgorzata) zdecydowała o zabraniu większości kotów zarówno z mieszkania zajmowanego przez nią na Leśnej, jak i drugiego lokalu, przy ul. M. Curie-Skłodowskiej.

– To drugie mieszkanie zostało już przez nas wyremontowane, a w przyszłym tygodniu rozpocznie się remont tego na Leśnej. Większość kotów przejęła fundacja, która będzie szukała dla nich nowych domów – informuje Anna Filipowska, prezes fundacji.

Obydwa lokale mają trafić na sprzedaż, a środki z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na budowę domu. Na razie nie wiadomo, co stanie się z niepełnosprawnym mężczyzną. Rodzina dotychczas nie interesowała się jego losem.

Tymczasem pracownicy puławskiego magistratu wkrótce mają uważniej przyjrzeć się finansowaniu tzw. „dokarmiania kotów” przez wszystkie lokalne organizacje pro-zwierzęce działające w mieście. W Puławach co roku na ten cel przeznaczanych jest ok. 25 tys. złotych. Dla porównania, w wielu większych miastach jest to jedynie ułamek tej sumy.

e-Wydanie

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Puławianka / 5 lipca 2019 o 10:58
+8
W Puławach się nie dokarmia kotów tylko karmi. Brawo UM! A kotów z roku na rok coraz więcej - wtf?
 Pytanie czy te koty są faktycznie z miasta, czy też może ktoś je zwozi z okolicy, a potem leczy, karmi na koszt miasta i następnie robi larum jakoby miasto nie radziło sobie ze zwiększającą się populacją bezdomnych kotów w Puławach. 
Avatar
Gość / 6 lipca 2019 o 18:20
+4
Ludzie. maja prawo. zyc w spokoju bez dochodzacych smrodow od sasiadki. Ludzie dobrze zrobili. Niech sobie wynajmie chate na w s i. i koty mialy gdzie biegac. I
Avatar
Gość / 6 lipca 2019 o 17:14
+4
Nikt nie czepia się przecież ich relacji! Niech sobie robią co chcą! Ludzie chcą tylko normalnie żyć, a nie wdychać codziennie smród, który ciągnie się dosłownie wszędzie, począwszy od ich mieszkania a skończywszy na otoczeniu wokół bloku.
Avatar
Gość / 5 lipca 2019 o 18:00
+4
Czy nie lepiej przeznaczyć część z tych pieniędzy na sterylizację?
Avatar
Gość / 9 lipca 2019 o 21:03
+3
Fundacja? To coś przynosi wstyd. TOZ wykopał Annę to powstały uszy.
Avatar
Gość / 7 lipca 2019 o 14:26
+3
o ile wyczytałem z artykułu to prywatne mieszkanie a nie jakiejś tam fundacji czy organizaji mniejsza o to, więc co robiła spółdzielnia, czy aż tak ciężko poprosić kogoś u usunięcie zaniedbań, lepiej mieć ciepłą posadkę i nic nie robić
Avatar
Kociara / 7 lipca 2019 o 12:27
+3
Sterylizacja też jest. Większa niż w Lublinie czy Rzeszowie. Skąd więc w Puławach bierze się tyle kotów????!!!!??????
 skąd się bierze? już ci mówię. okoliczne wiochy zwożą masowo niechciane, często ciężarne koty. Babka z Oblas niedawno przywiozla trzy bo juz miala za duzo. Druga przyczyna  - umiera babcia, zostają koty. co robi wnusio? wyrzuca koty. tak zrobił mój mmłod sąsiad, ktory odziedziczyl mieszkanko z kotami. Pozbyl się ich szybciutko. A weź pod uwagę że jedna kocica może rocznie urodzic nawet 20 kotow. A 20 kocic - 400!!!
Avatar
Marta / 7 lipca 2019 o 09:47
+3
Brawo dla Urzędu Miasta, czy kogokolwiek kto przyznaje fundusze na dokarmianie zwierząt kotów/psów. Przy dzisiejszych cenach produktów zwierzęcych i usług weterynaryjnych to na prawde nie są duże środki. Mam dwa czworonogi i niech wydam min 100zł miesięcznie na psa to przez rok mamy kwote 1,200zł. Czy aż tak państwa boli kwota jaką samorząd przeznacza? Bo jak dla mnie to kropla w morzu. Jakby władze bardziej karały za porzucanie i wyrzucanie zwierząt to problem byłby mniejszy. Zwierze to nie zabawka na rok tylko na całe życie.
Avatar
Sąsiad / 6 lipca 2019 o 13:40
+3
Co za bzdura, że fundacja przejela koty jak to koty fundacji byly, gromadza je w takich mieszkaniach żeby na nie pobierac kase, od urzedu czy naiwnych. Samozwancza redaktorka nie ma ani wykształcenia ani perspektyw na pracę, bo każdy w Puławach wie co to za panienka i nie łudźcie się ze to się skonczy. To sie nie skonczy to sie tylko przeniesie w inne miejsce. Koty w wynajmowanych na rodzinę lokali, pomieszczeń piwnicznych to też ciekawy temat. Może UM i to by sprawdzil to zobaczy na jaką skalę zrobił sie z tego przemysl i skad liczba kotow wzrasta. Wielce, wielbicielki ale tylko z tytulow jakie sobie przypisują. Wstyd i patologia, ktorą ktos raz na zawsze powinien przerwac bo problem bedzie coraz większy. Panie redaktorze 25 tysięcy to samo dokarmianie drugie tyle to sterylizacja i leczenie, co daje blisko 50 tysiecy! Dlaczego nikt nie podał pełnych kwot? Niech mieszkancy mają swiadomosc co tu sie dzieje. W miastach dwa razy wiekszych to kwoty 6- 12 tyś. Panny ściągają na leczenie i sterylizacje zwierzeta z poza Pulaw, zeby porobic zdjecia i wzruszyc serca jakie to one milosierne, no i wtedy jeszcze dodatkowe zbiorki od ludzi lepiej idą. Na naiwnych cwani umieją przezyc, zawsze tak było, ale że UM nie widzi co sie dzieje to niewiarygodne.
Co za bzdura, że fundacja przejela koty jak to koty fundacji byly, gromadza je w takich mieszkaniach żeby na nie pobierac kase, od urzedu czy naiwnych. Samozwancza redaktorka nie ma ani wykształcenia ani perspektyw na pracę, bo każdy w Puławach wie co to za panienka i nie łudźcie się ze to się skonczy. To sie nie skonczy to sie tylko przeniesie w inne miejsce. Koty w wynajmowanych na rodzinę lokali, pomieszczeń piwnicznych to też ciekawy temat. Może UM i to by sprawdzil to zobaczy na jaką skalę zrobił sie z tego przemysl i skad liczba kotow ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 lipca 2019 o 00:00
+3
Ten czlowiek napewno nie jest mezem p Malgorzaty dzieci wspolnych nie maja Jest chyba osoba na wozku. inwalidzkim To ich sprawa jak tam miedzy nimi jest Dorosla kobieta i mezczyzna do licha. To sa ich sprawy a ni e obcych ludzi. Nie ladnie plotkowac.
Avatar
Gość / 9 lipca 2019 o 21:03
+3
Fundacja? To coś przynosi wstyd. TOZ wykopał Annę to powstały uszy.
Avatar
Gość / 7 lipca 2019 o 14:51
0
żałosne, od tego są komisje lekarskie i MOPS na pewno już to sprawdził skoro gazeta napisała, że niepełnosprawny to chyba pan redaktor nie pisałby bzdur, tylko sprawdził u źródła 
Avatar
Gość / 7 lipca 2019 o 14:26
+3
o ile wyczytałem z artykułu to prywatne mieszkanie a nie jakiejś tam fundacji czy organizaji mniejsza o to, więc co robiła spółdzielnia, czy aż tak ciężko poprosić kogoś u usunięcie zaniedbań, lepiej mieć ciepłą posadkę i nic nie robić
Avatar
Gość / 7 lipca 2019 o 13:53
+1
O jejku .jak była Pani świadkiem to proszę to zgłosić do MOPs bo może tu też dochodzi do naduźyć
Avatar
Gość / 7 lipca 2019 o 13:40
0
I jakie będzie mieć konsekwencje . I wiecie na pewno że ta osoba niepełnosprawna na pewno oszukuje. Tak się pytam bo już słyszałam o tym że chodzi i jest sprawny tylko nigdy nie dawałam wiary bo przecież nie dało. by się tak oszukiwać
Avatar
Gość / 7 lipca 2019 o 13:01
+1
Organizacja??? Prywatne mieszkanie, koty zamknięte razem z niepełnosprawnym, które nie widzą świata wdychając zapach swoich odchodów, smród dookoła i na klatce, to tak ma działać organizacja? 
Avatar
Kociara / 7 lipca 2019 o 12:27
+3
Sterylizacja też jest. Większa niż w Lublinie czy Rzeszowie. Skąd więc w Puławach bierze się tyle kotów????!!!!??????
 skąd się bierze? już ci mówię. okoliczne wiochy zwożą masowo niechciane, często ciężarne koty. Babka z Oblas niedawno przywiozla trzy bo juz miala za duzo. Druga przyczyna  - umiera babcia, zostają koty. co robi wnusio? wyrzuca koty. tak zrobił mój mmłod sąsiad, ktory odziedziczyl mieszkanko z kotami. Pozbyl się ich szybciutko. A weź pod uwagę że jedna kocica może rocznie urodzic nawet 20 kotow. A 20 kocic - 400!!!
Avatar
Gość / 7 lipca 2019 o 09:56
0
Puławy to nie tylko ul. Centralna i Lubelska, ale cała gmina Puławy więc dobrze, że są organizacje które troszczą się o bezdomne i zaniedbane zwierzęta
Avatar
Marta / 7 lipca 2019 o 09:47
+3
Brawo dla Urzędu Miasta, czy kogokolwiek kto przyznaje fundusze na dokarmianie zwierząt kotów/psów. Przy dzisiejszych cenach produktów zwierzęcych i usług weterynaryjnych to na prawde nie są duże środki. Mam dwa czworonogi i niech wydam min 100zł miesięcznie na psa to przez rok mamy kwote 1,200zł. Czy aż tak państwa boli kwota jaką samorząd przeznacza? Bo jak dla mnie to kropla w morzu. Jakby władze bardziej karały za porzucanie i wyrzucanie zwierząt to problem byłby mniejszy. Zwierze to nie zabawka na rok tylko na całe życie.
Avatar
Gość / 6 lipca 2019 o 18:20
+4
Ludzie. maja prawo. zyc w spokoju bez dochodzacych smrodow od sasiadki. Ludzie dobrze zrobili. Niech sobie wynajmie chate na w s i. i koty mialy gdzie biegac. I
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju 0 2

Obywatele Ukrainy nie wybierają już tak chętnie województwa lubelskiego na miejsce pracy. W Polsce liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS w ciągu kilku ostatnich miesięcy rosła, tymczasem w naszym regionie – spadła. Tę lukę częściowo zapełniają Białorusini.

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodziny klubu Radość
10 sierpnia 2019, 20:00

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodziny klubu Radość 0 0

Legenda polskiej sceny muzycznej, Krzysztof Krawczyk, zaśpiewa 10 sierpnia Radości (ul. Bernardyńska 15) na III urodziny klubu. Start koncertu o godz. 20.

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej 0 0

Na 19 projektów będą mogli głosować mieszkańcy w tegorocznej, czwartej już edycji budżetu obywatelskiego w Białej Podlaskiej. Najwięcej propozycji dotyczy budowy chodników czy miejsc do rekreacji.

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019
Magazyn
25 lipca 2019, 16:00
galeria

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019 0 6

W czwartek rozpocznie się w Lublinie festiwal Carnaval Sztukmistrzów, który obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny.

Tratwą po Bugu. To protest

Tratwą po Bugu. To protest 16 2

Łukasz Długowski, dziennikarz i zapalony podróżnik od "Mikrowypraw" rozpoczął właśnie spływ tratwą flisacką po rzece Bug. To protest przeciwko planom regulacji rzek w Polsce.

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów?
Lubelski Biznes

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów? 2 1

Z Agnieszką Kantor-Kołodyńską, jedną z pomysłodawczyń powołania Lubelskiej Szkoły Realnej rozmawiamy o nowym liceum na edukacyjnej mapie Lublina.

"Wzywałam wszystkich zmarłych, bo myślałam, że to jest już koniec mojego życia". Jak się żyje miesiąc po nawałnicy
Reportaż
galeria

"Wzywałam wszystkich zmarłych, bo myślałam, że to jest już koniec mojego życia". Jak się żyje miesiąc po nawałnicy 0 1

Genowefa Jaskowska: Ten szum wody cały czas mi się śni. Florian Wołoszynek: Jednego dnia siedem pomp wypompowywało wodę naraz w naszym gospodarstwie. Andrzej Wołoszynek: Wszyściutko było zniszczone. Zaraz po ulewie zaczęło się sprzątanie. Później remont. Wczoraj minął dokładnie miesiąc od dnia, kiedy w ciągu kilku godzin wielu rodzinom w gminie Modliborzyce, w tym z Wierzchowisk II, nawałnica zabrała dorobek życia.

Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym PiS w Chełmie [zdjęcia]
galeria

Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym PiS w Chełmie [zdjęcia] 116 33

Działacze Prawa i Sprawiedliwości ruszyli w objazd po kraju – to realizacja przyjętych na niedawnej konwencji programowej w Katowicach. W Chełmie europosłanka Beata Mazurek z marszałkiem województwa lubelskiego Jarosławem Stawiarskim przedstawiła Jacka Sasina, obecnego wicepremiera, jako jedynkę PiS na listach w okręgu 7.

Stało się najgorsze. Policja znalazła ciało dziecka, to prawdopodobnie 5-letni Dawid

Stało się najgorsze. Policja znalazła ciało dziecka, to prawdopodobnie 5-letni Dawid 395 16

Martwy chłopiec znaleziony przez policjantów to najprawdopodobniej 5-letni Dawid poszukiwany od 10 lipca.

Radomiak – Górnik 0:0. Teraz pora na ligę!

Radomiak – Górnik 0:0. Teraz pora na ligę! 0 1

W ostatnim przedsezonowym meczu kontrolnym „zielono-czarni” zremisowali bezbramkowo w Radomiu z beniaminkiem Fortuna I Ligi Radomiakiem. Już w przyszłą sobotę Górnika czeka pierwszy mecz o punkty