Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

3 lutego 2018 r.
9:06

Kto mówił o porsche u „Sowy”? Poseł PO zawiadomił prokuraturę

0 59 A A
Poseł Włodzimierz Karpiński utrzymuje, że słów o porsche nie wypowiedział<br />
Poseł Włodzimierz Karpiński utrzymuje, że słów o porsche nie wypowiedział

Pełnomocnik posła Włodzimierza Karpińskiego złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez redaktor naczelną Tygodnika Powiśle. Poszło o artykuł dotyczący taśm z restauracji „Sowa i Przyjaciele”. Parlamentarzysta twierdzi, że nie wypowiedział słów, któremu mu się przypisuje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o artykuł „Włodzimierz Karpiński i porsche dla kolegi Zdebskiego” z czerwca ubiegłego roku, który ukazał się w papierowym i elektronicznym wydaniu tygodnika. Dotyczył rozmowy, jaka odbyła się w nieistniejącej już, warszawskiej restauracji „Sowa i Przyjaciele” po emisji nagrania w TVP.

Przypominamy, że w spotkaniu tym uczestniczyli: gen. Marian Janicki, ks. Kazimierz Sowa, biznesmen Jerzy Mazgaj oraz ówczesny minister skarbu, Włodzimierz Karpiński. Ten ostatni, według taśm przeanalizowanych przez dziennikarzy publicznej telewizji miał wypowiedzieć słynne zdanie o „dziecięcych marzeniach” prezesa Krakchemii.

– Przyszedł do mnie i mówi, czy mógłbyś spełnić moje dziecięce marzenie, zawsze chciałem jeździć porsche i dał mi tam wytyczne, a teraz jeździ (...). Ja mu kupiłem służbowe, od tamtego czasu jeździ porschakiem (...). Zawsze mówi... marzyłem, jako dziecko, żeby se porsche jeździć – powiedział głos, według dziennikarzy TVP rozpoznany jako należący do Włodzimierza Karpińskiego.

Ale poseł utrzymuje, że to nie były jego słowa. – Zawiadamiający twierdzi, że informacje zawarte we wskazanych materiałach są zniesławiające, bo mówią nieprawdę. Według Włodzimierza Karpińskiego w spotkaniu o którym mowa, faktycznie brał udział, ale szybko je opuścił, a przypisywanych mu słów nie wypowiedział – informuje Małgorzata Dziedzic, szefowa Prokuratury Rejonowej w Kraśniku, która (z uwagi na wyłączenie się puławskiej prokuratury) prowadzi postępowanie w tej sprawie. – Prowadzimy je w kierunku art. 49a Prawa Prasowego, czyli nieumyślonego dopuszczenia przez redaktora naczelnego do publikacji artykułu noszącego znamiona przestępstwa – precyzuje.

Zawiadomieniem zaskoczony jest wydawca Tygodnika Powiśla Marcin Mizera. – Fragmenty nagrań, na które się powołaliśmy, upubliczniały zarówno media ogólnopolskie, jak i lokalne. Nikt nie miał wątpliwości, że głos mówiący o „porsche dla Zdebskiego” zarejestrowany na nagraniu, należy do pana Włodzimierza Karpińskiego. Nigdy również nie było żadnego sprostowania, ani oficjalnego oświadczenia, w którym były minister skarbu państwa kategorycznie stwierdziłby, że to nie jest jego głos. Również do redakcji „Tygodnika Powiśla” nie wystosował on żadnego sprostowania – tłumaczy.

Co ciekawe, to czy były minister naprawdę mówi słowa o porsche, czy nie, dla kraśnickiej prokuratury obecnie nie mają znaczenia. – To nie jest przedmiotem tej sprawy. Naszym zadaniem jest sprawdzenie, czy redaktor naczelna dochowała staranności i czy wyczerpane zostały znamiona przestępstwa z art. 49a – podkreśla Małgorzata Dziedzic, dodając, że śledczy nie będą weryfikować tego, czy poseł mówi prawdę. – Tego typu działanie dotyczyłoby już art. 212, a to jest ścigane z oskarżenia prywatnego – zaznacza prokurator.

Tymczasem wydawca Tygodnika Powiśla poinformował, że o pomoc w tej sprawie zwrócił się już do mec. Artura Wdowczyka współpracującego ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich i zapowiedział złożenie wniosku do ministra Zbigniewa Ziobry „o specjalny nadzór tego śledztwa”. Za złamanie art. 49a, grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności.

Quiz: Dawne smaki Lublina. Znasz te miejsca i dania?

Dawne smaki Lublina. Znasz te miejsca i dania?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 59

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 r. o 08:03
Oj boli mnie boli szczeniaku
Avatar
Gość / 9 lutego 2018 r. o 13:53
Jak penis cie boli to idż do lekarza.
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 r. o 08:04
Włoden daj sobie już spokój
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 19:47
Nie rozumiem Pana Karpińskiego. Po co składał takie zawiadomienie ???? Przecież sprawa będzie umorzona bo tu nie ma żadnego przestępstwa gazeta podała prawdę bo wzięła to z tvp info, a Mizera wykorzysta to na maksa do promocji swojego upadającego Tygodnika. Włodek, po co?
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 19:23
A czy prawdą jest ,że zachowałeś się jak ...... głosując przed wyborami za zabijaniem dzieci z zespołem Downa żeby tylko umieścili cię na liście wyborczej ?
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 19:10
A czy prawdą jest ,że brałeś pieniądze na kampanię wyborczą od Roberta L ? ;-)
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 14:13
A kiedy patriotyczna posłanka coś tam coś tam stworzy siedzibę Grupy w Puławach?
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 13:38
" chu.. tam z Polską wschodnią " byś się człowieczku zakłamany nie ośmieszał, " pokazałeś " jaki z ciebie lokalny " patriota " przy sprzedaży dziadowi z Tarnowa ZA, diękujemy ci za to i pamiętamy
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 08:31
i tak trzymać ze każde zniesławienie kierować sprawę do prokuratury
Avatar
sitjuit / 4 lutego 2018 r. o 23:09
Ja też zawsze marzyłem o Porszawce, ale od kiedy można dostać taki samochód od bezdomnego czuję, że moje marzenie spełni się szybciej niż myślałem...
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 r. o 08:03
Oj boli mnie boli szczeniaku
Avatar
Gość / 9 lutego 2018 r. o 13:53
Jak penis cie boli to idż do lekarza.
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 r. o 08:04
Włoden daj sobie już spokój
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 19:47
Nie rozumiem Pana Karpińskiego. Po co składał takie zawiadomienie ???? Przecież sprawa będzie umorzona bo tu nie ma żadnego przestępstwa gazeta podała prawdę bo wzięła to z tvp info, a Mizera wykorzysta to na maksa do promocji swojego upadającego Tygodnika. Włodek, po co?
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 19:23
A czy prawdą jest ,że zachowałeś się jak ...... głosując przed wyborami za zabijaniem dzieci z zespołem Downa żeby tylko umieścili cię na liście wyborczej ?
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 19:10
A czy prawdą jest ,że brałeś pieniądze na kampanię wyborczą od Roberta L ? ;-)
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 14:13
A kiedy patriotyczna posłanka coś tam coś tam stworzy siedzibę Grupy w Puławach?
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 13:38
" chu.. tam z Polską wschodnią " byś się człowieczku zakłamany nie ośmieszał, " pokazałeś " jaki z ciebie lokalny " patriota " przy sprzedaży dziadowi z Tarnowa ZA, diękujemy ci za to i pamiętamy
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 08:31
i tak trzymać ze każde zniesławienie kierować sprawę do prokuratury
Avatar
sitjuit / 4 lutego 2018 r. o 23:09
Ja też zawsze marzyłem o Porszawce, ale od kiedy można dostać taki samochód od bezdomnego czuję, że moje marzenie spełni się szybciej niż myślałem...
Zobacz wszystkie komentarze 59

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Studniówka Technikum Elektronicznego i X Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Dużo zdjęć
galeria

Studniówka Technikum Elektronicznego i X Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Dużo zdjęć

Tuż przed zakończeniem ferii i powrotem do nauki przed maturą na balu studniówkowym bawią się uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych, w ramach którego funkcjonuje Zespół Szkół Elektronicznych im. Obrońców Lublina 1939 roku i X Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego.

Dwie Bystrzyce, jeden most. Poprzedni trzeba było rozebrać

Dwie Bystrzyce, jeden most. Poprzedni trzeba było rozebrać

Ponad 4 mln zł kosztowała budowa mostu na rzece Bystrzycy w miejscowości Bystrzyca w gminie Zakrzówek. W piątek oficjalnie przecięto wstęgę.

Ciemno na przejściach dla pieszych. Radni proponują „kocie oczka”

Ciemno na przejściach dla pieszych. Radni proponują „kocie oczka”

Przejścia dla pieszych są niedoświetlone – uważają radni klubu Radzyń Moje Miasto i proponują zamontowanie tzw. „kocich oczek”. Burmistrz Jerzy Rębek (PiS) odpowiada, że miasta na to nie stać.

Stand-up Sebastiana Rejenta w Kraśniku
2 lutego 2023, 19:00

Stand-up Sebastiana Rejenta w Kraśniku

Restauracja Dworska w Kraśniku (ul. Dworska 6) zaprasza na występ stand-upera Sebastiana Rejenta. Wydarzenie odbędzie się 2 lutego o godz. 19.

Chciał zarobić na handlu kryptowalutami. Dorobili się tylko oszuści

Chciał zarobić na handlu kryptowalutami. Dorobili się tylko oszuści

65-letni mieszkaniec Lublina namawiany przez „doradcę” zainstalował na swoim komputerze tzw. zdalny pulpit. Dzięki temu oszust wyprowadził z jego bankowego rachunku wszystkie oszczędności.

Dwa sparingi, dwa zwycięstwa i sześć goli Motoru

Dwa sparingi, dwa zwycięstwa i sześć goli Motoru

Piłkarze Motoru mają za sobą kolejne mecze kontrolne. W piątek podopieczni Goncalo Feio znowu pojawili się na boisku dwa razy. Tym razem sprawdzili formę na tle trzecioligowców z grupy czwartej. Najpierw pokonali Chełmiankę 3:0, a następnie wbili trzy bramki KS Wiązownica.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu "Lubelszczyzna miała kluczowe znaczenie"

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu "Lubelszczyzna miała kluczowe znaczenie"

Rozmowa z dr hab. Adamem Kopciowskim, prof. UMCS, p.o. Kierownika Pracowni Kultury i Historii Żydów w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS.

Pożegnanie ferii 2023. Superfajna „Pchła Szachrajka” – to dopiero była bajka!
galeria

Pożegnanie ferii 2023. Superfajna „Pchła Szachrajka” – to dopiero była bajka!

Na pożegnanie ferii w Domu Kultury LSM odbyła się premiera bajki Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka”. To wyczekiwane wydarzenie przyciągnęło na widownię tłumy, a przede wszystkim: mamusie i tatusiów, babcie i dziadków aktorów animujących kukiełki oraz dzieci z pobliskiego przedszkola.

Poszukiwany za narkotyki wpadł z narkotykami

Poszukiwany za narkotyki wpadł z narkotykami

39-letni mieszkaniec Świdnika ukrywał się nie chcąc trafić do więzienia. Wpadł w czwartek. W jego mieszkaniu policjanci znaleźli narkotyki.

Zderzenie między Piaskami a Krasnymstawem

Zderzenie między Piaskami a Krasnymstawem

Policjanci wyjaśniają okoliczności zderzenia Mercedesa z samochodem ciężarowym, do którego doszło w piątek po południu w Łopienniku Górnym na DK 17.

Kobieta była na torach. Właśnie nadjeżdżał pociąg

Kobieta była na torach. Właśnie nadjeżdżał pociąg

W czwartek po południu wzdłuż torowiska na stacji kolejowej w Świdniku szła kobieta. Z przeciwnego kierunku przejeżdżał pociąg.

"Optima Forma" - stand-up w Zamościu
1 lutego 2023, 19:00

"Optima Forma" - stand-up w Zamościu

Już 1 lutego o godz. 19 w restauracji Brama Spotkań w Zamościu (ul. Królowej Jadwigi 2) wystąpi popularny komiks Sebastian Rejent. Autor wykona swój najnowszy program "Optima Forma".

Teren przy Prochowni będzie nie do poznania. Altana i miniaturowy ogród

Teren przy Prochowni będzie nie do poznania. Altana i miniaturowy ogród

Miejskie targowisko w Terespolu zmieni się nie do poznania. Za pieniądze z Polskiego Ładu przy ulicy Granicznej powstanie też altana rekreacyjna i ogród w stylu XVIII–wiecznym.

Rzuciła się na męża z nożyczkami. Wcześniej miała się nad nim znęcać

Rzuciła się na męża z nożyczkami. Wcześniej miała się nad nim znęcać

Policjanci ze Świdnika zatrzymali 50-latkę, która zraniła swojego męża nożyczkami. Kobieta wcześniej miała się też nad nim znęcać psychicznie i fizycznie.

Piszczac będzie się starał o prawa miejskie

Piszczac będzie się starał o prawa miejskie

Piszczac w powiecie bialskim może starać się o status miasta. Ale najpierw władze gminy spytają o zdanie mieszkańców.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!