Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

1 października 2019 r.
15:22

Kupili za 4 mln złotych urządzenie, z którego nikt nie korzysta. Park naukowy skazany na niesamodzielność

26 49 A A
Okien nie można otworzyć. Ratunkiem jest prądożerna klimatyzacja, a to kosztuje<br />
Okien nie można otworzyć. Ratunkiem jest prądożerna klimatyzacja, a to kosztuje
(fot. PPN-T)

Okna, których nie można otworzyć, usychające drzewa, niewykorzystywane urządzenia, zbyt duża powierzchnia, horrendalnie wysokie koszty utrzymania, a do tego poważne kłopoty z najemcami i konieczność dotowania z miejskiej kasy. Tak w skrócie wygląda sytuacja Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na budowie parku naukowego miasto, dzięki unijnym funduszom i dość niskim wkładzie własnym, zyskało majątek o wartości ponad 100 mln zł. Niestety, to jeden z niewielu pozytywów, jaki można wskazać po siedmiu latach funkcjonowania Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Okna szeroko zamknięte

Pierwszym błędem, jaki popełniono, była lokalizacja technoparku. Biura dla rozwijających się firm utworzono niemal w „lesie”, kilka kilometrów od centrum, bez dogodnego dojazdu. Drugim był projekt budynku. Z jednej strony park jest znacznie przeskalowany (12 tys. mkw. to niemal tyle samo, ile oferuje LPNT w Lublinie, siedmiokrotnie większym mieście). Z drugiej ma niekorzystną, zbyt dużą ilość powierzchni wspólnych, na co wpływają m.in. bardzo szerokie korytarze. Skutek jest taki, że spółka może wynająć zaledwie około połowy z całej powierzchni, którą dysponuje.

Z kolei nieotwierające się okna (wszystkie) podwyższają ilość zużywanej energii elektrycznej (klimatyzatory, wentylacja). Jak przyznaje Tomasz Szymajda, prezes PPNT, spółka płaci za prąd ok. 40 tys. zł miesięcznie. Pół miliona rocznie potrzeba na zapłatę podatku od nieruchomości.

Komornicy ścigają pseudoprzedsiębiorców

Nie udał się także wybór pierwszych najemców oraz sprzętu, jaki z myślą o nich zakupiono. Wielu przedsiębiorców nie tylko nie płaciło czynszu, ale nie prowadziło w zajmowanych powierzchniach żadnej działalności.

Większość udało się już eksmitować, chociaż jak zdradził prezes spółki, nie było to łatwe (jeden z najemców zamieszkiwał w wynajmowanym pomieszczeniu). Sądowe orzeczenia w sprawach dotyczących zwrotu zaległości na niewiele się zdają, a komornicy nie pozostawiają złudzeń. Podmioty, które weszły do PPNT, jak mówi prezes Szymajda, „nie posiadają i nigdy nie posiadały żadnego majątku”.

Piec nie piecze, drzewka schną

Błędne wydaje się również samo założenie bazujące na zakupie drogiego, specjalistycznego sprzętu dla „firm”, które nie tylko go nie potrzebują, ale nawet nie potrafią z niego korzystać. Do rangi symbolu wyrósł amerykański piec do spieku proszkowego warty ponad 4 mln zł. Nie został wykorzystany ani razu!

– Gdy spółka powstała (w 2016 r. – dop. red.) on nie działał. Musieliśmy dołożyć starań, żeby go uruchomić. Urządzenie jest już sprawne, ale nadal nie spełnia swojej funkcji – mówi szef technoparku.

Chodzi o to, że nadal nie istnieje żaden komercyjny podmiot, który użytkowałby go do produkcji precyzyjnych elementów. Zanim do tego dojdzie, Polacy muszą poznać nową technologię. Piec mają „oswajać” naukowcy z Politechniki Warszawskiej.

Zakupiono również inne „zabawki”, które łącznie z adaptacją pomieszczeń, kosztowały ok. 20 mln zł. Przykład – zestaw telefonii satelitarnej. – To bardzo profesjonalny, dobry zestaw. Niestety, nikomu nie jest potrzebny – przyznaje Tomasz Szymajda.

Na kolejne niedociągnięcia uwagę zwraca prezydent Puław, Paweł Maj. Jak mówił podczas ostatniej sesji rady miasta, zabrakło m.in. rampy dla ciężarówek, a dach wymagał już gwarancyjnych napraw.

– Poza tym przy zbiornikach wodnych sypią się płytki, a drzewa wokół PPNT usychają, bo nie zastosowano pod nimi żyznej ziemi – wymieniał, sugerując odpowiedzialność osób „nadzorujących wykonanie” tego przedsięwzięcia.

Dotacje są nieuniknione

Według prezesa PPNT, gdyby wynajętych zostało 100 proc. powierzchni, to nawet po kilku latach, przy obniżonej pomocy publicznej, nie ma szans na finansowe bilansowanie się spółki.

– Łatwo to policzyć, tych pieniędzy nie wystarczy – podkreślał Szymajda.

Oznacza to, że ten technopark jest skazany na kolejne lata dotowania z budżetu miasta. W tym roku pomoc ta wyniesie ok. 2 mln zł. To suma zbliżona do wartości całego budżetu obywatelskiego. Niestety nie widać przy tym żadnych szans na to, żeby ekonomiczna samodzielność PPNT rosła.

– To nasza duma, ale też kłopot – ocenił radny Ignacy Czeżyk i zaapelował do pozostałych samorządowców, by do tego „dziecka” podchodzić z miłością. Zalecił również jego dalszą obserwację i dotowanie.

e-Wydanie

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 października 2019 o 08:19
+17
Z nową halą sportową będzie tak samo. Pomnik obietnic wyborczych wart prawie 100 mln.
Avatar
Gość / 2 października 2019 o 07:23
+16
Największym problemem jest niekompetencja prezesa i przerost zatrudnienia. Spacerują całe dnie bez celu, albo chowają się po pokojach. To jest komedia. Ale kto bogatemu zabroni, a ten pajac narzeka ze nigdy PPNT nie będzie rentowny.
Avatar
Gość / 1 października 2019 o 17:06
+14
Już sam pomysł wybudowania tego to uszczęśliwianiena siłę za publiczne pieniądze przedsiębiorców. Jak się okazuje projekt i wykonanie też do bani.
Avatar
Gość / 1 października 2019 o 16:48
+14
Panie prezesie Szymajda, może w końcu czas się wziąć do roboty, a nie marudzić ze nigdy ppnt nie będzie rentowny. Przed pana przyjściem 8 pracowników teraz 23. Średnia pensja 5500 zł. Czyli teraz koszty samych pracowników są większe o około 100 000 miesiecznie x 12 miesięcy wychodzi 1 200 000. Niepotrzebny pięć za 4 mln? Sprzedać po cenie rynkowej. Pewnie znajdzie się chętny w Polsce żeby go kupić itd. W ppnt trzeba prawdziwego managera a nie lokalnego polityka
Avatar
Pulawianin / 1 października 2019 o 16:28
+14
Ten bubel jak i kilka innych w Puławach to źle podejmowane decyzję poprzedników. Do juz istniejących bubli dojdzie hala sportowa. Jeszcze trochę Puławy staną się drożzszym miastem do życia niż inne aglomeracje lepiej rozwinie. Co mamy w Pawach oprócz Azotow które powoli stają się oddziałem produkcyjnym Tarnowa. Ceny mieszkań dochodzacych do cen jak w iinych lepiej rozwiniętych miastach.
Avatar
Gość / 1 października 2019 o 16:45
+13
Korytarzy więcej niż biur. Wszystko to trzeba ogrzać i oświetlić. Okna nieotwierane- koszt klimy i prądu 500 tys rocznie. Nieużywany niepotrzebny nikomu piec za 4 mln. Zabawki nieużywane tel satelitarne za 20 mln. To jawa czy sen ?
Avatar
Gość / 1 października 2019 o 16:49
+12
Jak po 4 latach od budowy trzeba było remontować dach i od tego czasu remont za remontem ? Kto panie Januszu odpowiada za projekt , nadzór nad budową i pomysł tego koszmaru ?
Avatar
Puławiak / 2 października 2019 o 08:08
+11
Mieszkańcy Puław nie potrzebują takiego budynku, bo nie są innowacyjni i gospodarni. To miasto umiera. Nie ma nowych firm, nie ma młodych ludzi.
Avatar
Loko / 1 października 2019 o 20:56
+11
Za ten piec to powinni w końcu rozliczyć odpowiedzialne osoby, a i obecnym menadżerom też sie przyjrzeć pod kątem efektywności (np dział promocji)? 
Avatar
M / 1 października 2019 o 17:06
+11
Pan ex-Prezydent Grobel to bardzo sympatyczny człowiek. Za jego kadencji wybudowano technopark, Marinę (50-70 milionów?) stadion, rozpoczęto przebudowę Domu Chemika oraz budowę hali dla jednego z zespołów. Zapewne decyzja o powstaniu każdej z tych inwestycji nie była podejmowana jednoosobowo. Każda z tych inwestycji albo już generuje olbrzymie koszty, albo zaraz będzie je generować. Decyzje o wielkości i użyteczności każdego z tych obiektów podjęte w przeszłości, będą rzutować na przyszłość. "Przeszłość Przyszłości" w aktualnym wydaniu. 
Avatar
edek / 3 października 2019 o 06:55
+6
Puławy były i są żle zarządzane w zakresie rozwoju gospodarczego. Wydział budownictwa i zagospodarowania przestrzennego jest w rękach ludzi leniwych i o jakichś dziwnych układach. Miasto nie wychodzi na przeciw, a wręcz zniechęca nawet już istniejących przedsiębiorców do rozwoju, stąd wiele firm przenosi działalność do innych miejsc. Podobnie Urząd Skarbowy nastawiony na łupienie , a nie na empatyczne podchodzenie do ludzi przedsiębiorczych. To takie miasto ładnie opakowane tyle, że w środku puste i gdyby nie ogromne pieniądze z azotów i UE byłoby miastem upadłym.
Avatar
Pulawiak / 2 października 2019 o 19:41
-3
lokalizacja - błędna ale to też się zdarza nad Bystrzycą nie udane lokalizacje.....  Tak mam lepszą np ul Składowa !!!! na E od LK nr 7 
Avatar
Jeremiasz / 2 października 2019 o 08:26
+3
Poproszę o nazwiska radnych! 
Avatar
Gość / 2 października 2019 o 08:19
+17
Z nową halą sportową będzie tak samo. Pomnik obietnic wyborczych wart prawie 100 mln.
Avatar
Puławiak / 2 października 2019 o 08:08
+11
Mieszkańcy Puław nie potrzebują takiego budynku, bo nie są innowacyjni i gospodarni. To miasto umiera. Nie ma nowych firm, nie ma młodych ludzi.
Avatar
Gość / 2 października 2019 o 07:23
+16
Największym problemem jest niekompetencja prezesa i przerost zatrudnienia. Spacerują całe dnie bez celu, albo chowają się po pokojach. To jest komedia. Ale kto bogatemu zabroni, a ten pajac narzeka ze nigdy PPNT nie będzie rentowny.
Avatar
dxrth / 2 października 2019 o 07:22
+10
Zaprosić chińczyków, szybko zrobią tam biznes.
Avatar
Hihi / 2 października 2019 o 07:21
+6
Głupie ludzie nic nie rozumieją i rozumieć nie będą bo są głupie i gadają jeden przez drugiego co im ślina na język przyniesie. Ktoś kiedyś podjął odważną i mądrą decyzję o budowie PPNT. A podjął ją dlatego że wiedział co to biznes, ekonomia, innowacyjność itd. a przede wszystkim miał tzw. dojścia w Warszawie i Brukseli i potrafił się tam poruszać i rozmawiać merytorycznie. Gdyby nadal Ci sami ludzie co wtedy rządzili w Puławach i w Warszawie to pewnie ten Park by teraz hulał jak trzeba. Niestety suweren postanowił władzę zmienić i tu i tu i mamy to co mamy czyli przytułek dla partyjnych karierowiczów. Takżeś sobie ludzie puławski strzelił w stopę więc teraz drodzy mieszkańcy Puław pretensje miejcie przede wszystkim do siebie bo funkcjonariusze parryjni po prostu korzystają z okazji trzepania kasy jaką im sami zafundowaliście. 
Głupie ludzie nic nie rozumieją i rozumieć nie będą bo są głupie i gadają jeden przez drugiego co im ślina na język przyniesie. Ktoś kiedyś podjął odważną i mądrą decyzję o budowie PPNT. A podjął ją dlatego że wiedział co to biznes, ekonomia, innowacyjność itd. a przede wszystkim miał tzw. dojścia w Warszawie i Brukseli i potrafił się tam poruszać i rozmawiać merytorycznie. Gdyby nadal Ci sami ludzie co wtedy rządzili w Puławach i w Warszawie to pewnie ten Park by teraz hulał jak trzeba. Niestety suweren postanowił władzę zmienić i tu i tu i... rozwiń
Avatar
Gość / 2 października 2019 o 06:56
0
Kto to projektował ?
Avatar
Klsaaan / 2 października 2019 o 06:37
+6
Artykul przeds.przedazowy. Oficjele pomarudza jeszcze rok. A potem nagle Azoty wyjda z propozycjw zakupu. Zrobia sobie biurowiec za grosze.
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Jesień średniowiecza" przed biurami PiS w Lublinie. Protest w obronie edukacji seksualnej
Wideo, zdjęcia
galeria
film

"Jesień średniowiecza" przed biurami PiS w Lublinie. Protest w obronie edukacji seksualnej 126 36

– Chcemy żyć świadomie. Żeby każdy młody człowiek wiedział jak się zabezpieczać nie tylko przed niechcianą ciążą, ale też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Przykład Holandii, gdzie edukacja seksualna jest prawidłowo prowadzona pokazuje, że jej skutki są bardzo pozytywne. Jest tam bardzo mały odsetek młodocianych ciąż i aborcji – mówi Patrycja Kluch, jedna z uczestniczek środowego protestu "Jesień średniowiecza" przed biurami poselskimi PiS w Lublinie.

Już wiadomo kim jest mężczyzna znaleziony dziś na torach w Lublinie

Już wiadomo kim jest mężczyzna znaleziony dziś na torach w Lublinie 77 2

Dzięki przekazanym telefoniczne informacjom policjanci z VI Komisariatu Policji w Lublinie ustalili tożsamość mężczyzny znalezionego dzisiaj po południu na torach przy ul. Grodzickiego w Lublinie.

Stal Mielec – Azoty Puławy 25:27. Wygrana w pełni kontrolowana

Stal Mielec – Azoty Puławy 25:27. Wygrana w pełni kontrolowana 0 0

Zespół z Puław pokonał na wyjeździe zajmującą ostatnie miejsce w tabeli Stal Mielec

"Usłyszałem trzask, zdążyłem tylko odskoczyć". Zawaliła się ściana kamienicy w Lublinie [zdjęcia, wideo]
Wideo
galeria
film

"Usłyszałem trzask, zdążyłem tylko odskoczyć". Zawaliła się ściana kamienicy w Lublinie [zdjęcia, wideo] 12 10

– Akurat zamiatałem chodnik przed domem, kiedy usłyszałem trzask. Zdążyłem tylko odskoczyć – relacjonuje mieszkaniec domu sąsiadującego z kamienicą przy ul. Dzierżawnej w Lublinie, w której w środę wieczorem zawaliła się jedna ze ścian.

Bioteka powstanie w Lublinie. Taki mają pomysł na przyciągnięcie czytelników
Wizualizacje
galeria

Bioteka powstanie w Lublinie. Taki mają pomysł na przyciągnięcie czytelników 29 4

Zaczyna się przebudowa pomieszczeń dawnej Karczmy Słupskiej, gdzie powstaną wypożyczalnie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Oprócz książek papierowych będzie tu można dostać również mówione. Prace powinny się zakończyć w połowie grudnia, otwarcie nowej placówki jest planowane na wiosnę lub lato 2020 r.

Orlęta Spomlek – Podlasie Biała Podlaska 1:1. Serie bez wygranych przedłużone

Orlęta Spomlek – Podlasie Biała Podlaska 1:1. Serie bez wygranych przedłużone 0 3

Zaległe derby pomiędzy Orlętami Spomlek, a Podlasiem na remis. Dla gości to czwarty podział punktów z rzędu. Obie ekipy liczyły na przełamanie serii meczów bez porażki, ale zamiast tego znowu je przedłużyły i na wygrane czekają już niemal dwa miesiące

Podtapiali w wannie, przypalali żelazkiem. Trzech podejrzanych w areszcie, ale prokuratura ma problem

Podtapiali w wannie, przypalali żelazkiem. Trzech podejrzanych w areszcie, ale prokuratura ma problem 5 5

Sprawa trzech Ukraińców oskarżonych o brutalne napady w okolicach Chełma wróciła do sądu. Prokuraturze nie udało się jednak znaleźć bezpośrednich dowodów przeciwko Maksymowi S. i jego kompanom. Jest za to cały szereg poszlak.

Chełmianka ograła Ogniwo Wierzbica 4:1 i gra dalej w okręgowym Pucharze Polski

Chełmianka ograła Ogniwo Wierzbica 4:1 i gra dalej w okręgowym Pucharze Polski 0 7

Do przerwy zanosiło się na niespodziankę, ale ostatecznie wszystko skończyło się zgodnie z planem. Chełmianka pokonała na wyjeździe Ogniwo Wierzbica i awansowała do półfinału Pucharu Polski w okręgu chełmskim

Poseł Włodzimierz Karpiński znajdzie pracę w Lublinie? Może wejść do zarządu jednej z miejskich spółek

Poseł Włodzimierz Karpiński znajdzie pracę w Lublinie? Może wejść do zarządu jednej z miejskich spółek 32 71

Poseł mijającej kadencji Włodzimierz Karpiński (PO) może dostać posadę w zarządzie Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – dowiadujemy się nieoficjalnie.

Piesi na szczęście zachowali czujność. Niebezpieczna sytuacja na przejściu w Lublinie [wideo]
film

Piesi na szczęście zachowali czujność. Niebezpieczna sytuacja na przejściu w Lublinie [wideo] 22 24

Nagranie zarejestrowane w piątek 11 października na al. Smorawińskiego w Lublinie przesłał do naszej redakcji Czytelnik. Publikujemy je ku przestrodze dla kierowców i pieszych.

Mieszkańcy miasta skorzystają z darmowych atrakcji. To nagroda za wysoką frekwencję w wyborach

Mieszkańcy miasta skorzystają z darmowych atrakcji. To nagroda za wysoką frekwencję w wyborach 6 4

W piątek w Biłgoraju zaczyna się Weekend Powyborczy. To nagroda za wysoką frekwencję w ostatnich wyborach. Do urn poszło ponad 60 proc. uprawnionych. Teraz gratis pójdą do kina, na siłownię i muzeum.

Sytuacja w schronisku w Krzesimowie jest krytyczna. Potrzebna pomoc dla psów

Sytuacja w schronisku w Krzesimowie jest krytyczna. Potrzebna pomoc dla psów 8 4

Sytuacja w schronisku w Krzesimowie jest krytyczna – nie kryją członkowie Świdnickiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami.

Hyundai i30 N Project C. Koreański wojownik podkręca emocje

Hyundai i30 N Project C. Koreański wojownik podkręca emocje 0 0

Ten atleta nazywa się i30 N Project C. Jest lżejszy, niższy, a dynamiczny wygląd wywoła uśmiech na twarzy najbardziej wymagającego kierowcy. Tak Hyundai chce trafić do ludzi napędzanych adrenaliną.

Nie daj się próchnicy. 60 szkół w woj. lubelskim bierze udział w programie

Nie daj się próchnicy. 60 szkół w woj. lubelskim bierze udział w programie 0 0

60 szkół z całego województwa lubelskiego przyłączyło się do tegorocznej 7. już edycji ogólnopolskiego programu „Dziel się Uśmiechem”.

Nowe zasady przyznawania stypendiów dla uczniów w Lublinie

Nowe zasady przyznawania stypendiów dla uczniów w Lublinie 0 1

Do 500 zł wzrośnie kwota jednorazowego stypendium wypłacanego przez miasto wybitnie uzdolnionym uczniom podstawówek, zaś uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mogli dostać 750 zł. To jedna ze zmian w programie stypendialnym, nad którymi w czwartek ma głosować Rada Miasta. Inną dużą zmianą jest to, że pieniądze będą mogli otrzymać wszyscy uzdolnieni uczniowie uczący się w Lublinie bez względu na miejsce zamieszkania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.