Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

11 sierpnia 2019 r.
11:09

Puławy: Chcą obniżyć stawki za handel publiczny

0 29 A A
Sprzedaż krajowych produktów rolno-spożywczych na targowisku 3 zł, poza nim od 150 do 200 zł (stawka za zajęcie 1 mkw.)<br />
Sprzedaż krajowych produktów rolno-spożywczych na targowisku 3 zł, poza nim od 150 do 200 zł (stawka za zajęcie 1 mkw.)

Władze miasta zamierzają obniżyć stawki za handel uliczny. Ich wysokość obecnie dochodzi do 200 zł za metr kwadratowy dziennie. Kupców na to nie stać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecne stawki w lutym ubiegłego roku przyjęła rada miasta poprzedniej kadencji. Różnią się one w zależności od sprzedawanego asortymentu oraz strefy, na które podzielono miasto.

Dla przykładu: osoba sprzedająca jagody (owoce runa leśnego) za zajęcie jednego metra kwadratowego na wyznaczonym przez miasto targowisku zapłaci jedynie 3 zł, ale gdy spróbuje ustawić się przy ul. Centralnej stawka rośnie do 150 zł. Jeszcze więcej kosztuje sprzedaż krajowych produktów rolno-spożywczych. Na targowisku 3 zł, poza nim od 150 do 200 zł.
Przepisy miały na celu uporządkowanie handlu ulicznego i zabranie go z chodników na miejsca do tego wyznaczone. Praktyka pokazała jednak, że sprzedający nie zmienili swoich przyzwyczajeń, a nowe opłaty lekceważą.

– W niektórych miejscach opłata targowa nie jest pobiera zgodnie z obowiązującą uchwałą – przyznaje Andrzej Kramek, szef Wydziału Nadzoru Komunalnego i Spraw Lokalowych.

Chodzi o te miejsca, w których obowiązują podwyższone stawki. W związku z sygnałami, że są problemy z uzyskiwaniem płatności, inkasentom zaczęli pomagać strażnicy miejscy. Na niewiele się to jednak zdało.

– Powoduje to negatywną reakcję osób prowadzących handel w tych miejscach oraz odmowę uiszczenia opłaty targowej

– potwierdza Kramek. W efekcie przeciwko kupcom miasto wszczyna postępowania egzekucyjne. Ich skuteczność jest jednak wątpliwa.

Po prawie 1,5 roku od czasu wprowadzenia nowego cennika puławski Ratusz postanowił wycofać się z siłowego rozwiązania polegającego na finansowym zmuszaniu kupców do handlu w wyznaczonych miejscach. Jak tłumaczą urzędnicy, chodzi o dobro mieszkańców.

– Wiele osób chce kupować owoce i warzywa sezonowe od handlujących w centrum miasta. Poza tym, dla znacznej części kupców, dochody tego rodzaju stanowią główne źródło utrzymania. W związku z tym, prezydent powołał zespół do spraw organizacji handlu targowiskowego – dodaje Kramek.

W jego skład weszli radni, pracownicy urzędu, a także spółki „Nieruchomości Puławskie” odpowiadającej za pobieranie nałożonych uchwałą opłat. Wszyscy zgadzają się, co do tego, że obecne stawki opłaty targowej są za wysokie. Co do tego, jak ma wyglądać ostateczny kształt nowej uchwały, zgody jednak na razie nie ma. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni.

Z nieoficjalnych źródeł wynika, że najwyższe stawki mogą zostać obniżone nawet o 70-85 procent. Wzrosnąć natomiast ma ich ściągalność.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lol / 11 sierpnia 2019 o 20:16
+8
Negatywny odbiór osób handlujących? co to ma być penie dlatego ze handlują w miejscach gdzie tego robic nie wolno. Centralna i targ pod stokrotką to nie miejsce na handel aj bym tam wszystkich wygonił z tamtąd przejść się nie da. Chodnik służy jak sama nazwa mówi do chodzenia a nie do handlowania !!!!!!! Przejść tam nie można. Moim zdaniem opłaty powinny zostać zwiększone zeby się wszystkim odechciało tam sprzedawać. Są do tego przeznaczone miejsca a nie chodnik w samym centrum miasta.
    Są wyznaczone miejsca i co? Handel uliczny kwitnie, bo uchwalono stawki, które nie były egzekwowane... Ot taka cyfra na papierze, a w budżecie zero wpływów... Takim sposobem to sobie można i tysiąc za metr uchwalić, ale co z tego jak i tak nikt nad tym kontroli nie ma. Wszystkim się nie dogodzi, ale można pewne sprawy znormalizować nie tworząc utopii. 
    Są wyznaczone miejsca i co? Handel uliczny kwitnie, bo uchwalono stawki, które nie były egzekwowane... Ot taka cyfra na papierze, a w budżecie zero wpływów... Takim sposobem to sobie można i tysiąc za metr uchwalić, ale co z tego jak i tak nikt nad tym kontroli nie ma. Wszystkim się nie dogodzi, ale można pewne sprawy znormalizować nie tworząc utopii.  rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2019 o 12:06
+7
Januszowa taktyka 200zl za m2. Fajnie?
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2019 o 15:52
+6
Nie rozumiem po co ciągle ten sam artykuł wielokrotnie powielany tu na dzienniku. Kilka dni temu byl ten sam. ***s://***dziennikwschodni.pl/pulawy/szansa-na-obnizenie-oplat-targowych,n,1000247843.html
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2019 o 12:33
+5
" puławski Ratusz postanowił wycofać się z siłowego rozwiązania polegającego na finansowym zmuszaniu kupców do handlu w wyznaczonych miejscach" - skoro dane miejsce jest objęte opłatą targową to jest obowiązek zapłaty przez handlującego. Nikt nikogo nie zmusza do handlu w innym miejscu, zobowiązuje to respektowania przepisów.
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2019 o 22:30
+4
Rząd polski nie walczy z inflacja. Inflacja to następny ukryty podatek. Nikt nie wygra z rządami które inflację nieustannie kreują. Inaczej by padły.
Avatar
Ds / 11 sierpnia 2019 o 20:40
+4
Nie rozumiem po co ciągle ten sam artykuł wielokrotnie powielany tu na dzienniku. Kilka dni temu byl ten sam. ***s://***dziennikwschodni.pl/pulawy/szansa-na-obnizenie-oplat-targowych,n,1000247843.html
 Jaki jest tego cel?
Avatar
Hdd / 11 sierpnia 2019 o 17:21
+4
Ja jestem cierpliwy, ale skoro temat dotyczy jednego z punktów programu wyborczego to należy go zrealizować zgodnie z obietnicą.  Obiecane było jedno funkcjonalne targowisko . Tego nie ma, no bo przy tesco to Grobel wymyślił, a to nie jest to czego chciał Maj.
 Wymyślił to Gagarin. Albo Mieszko 1. Najważniejsze że targowisko będzie. Nie sądzisz przeżarty nienawiścią zakompleksiony mały czkowieczku ?
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2019 o 15:20
+4
Jest chora osoba ktora ciagle mowi Maj Maj. Wszystko na nie. Wybory juz sie skonczyly i trzeba sie uspokoic. Nalezy uszanowac wole wyborcow. Nieszczesliwy czlowieki uspokoj sie.
Avatar
Lol / 12 sierpnia 2019 o 05:20
+3
Świetna majowa taktyka: klient awanturuje się, nieudolni urzędnicy nie potrafią ściągać opłat, to je zlikwidujemy. Proponuję zlikwidować podatek od nieruchomości i gruntów, urzędnicy nie będą mieć problemu i mniej pracy.
Rozumiem, że fajnie jest patrzeć na obrazek gdzie inkasenci wraz ze Strażą Miejską siłowo muszą wykonywać swoje obowiązki i ganiać Te biedne Babcie z koszyczkiem... Masakra co za empatia. WSTYD.
A ciekawe czy będziesz się użalał nad tymi babciami jak muszą płacić za wodę, ciepło w domu, wywóz śmieci czy podatki od nieruchomosći? Gdzie twoja empatia, że opłata za wodę i ścieki w mieście rośnie? Wstyd.
Oczywiście, że ceny wzrastają, bo Twój ukochany rząd musi skądś wziąć na te wszystkie 500+ więc najłatwiej sięgnąć do kieszeni Polaka i np. podnieść ZUS czy też windować ceny żywności bądź energii elektrycznej czy wody, także fotel Ci się nie udał, bo akurat Samorządy niewiele mają w tym temacie do powiedzenia, a pretensje kieruj do Jarosława. 
Oczywiście, że ceny wzrastają, bo Twój ukochany rząd musi skądś wziąć na te wszystkie 500+ więc najłatwiej sięgnąć do kieszeni Polaka i np. podnieść ZUS czy też windować ceny żywności bądź energii elektrycznej czy wody, także fotel Ci się nie udał, bo akurat Samorządy niewiele mają w tym temacie do powiedzenia, a pretensje kieruj do Jarosława.  rozwiń
Avatar
Szum / 11 sierpnia 2019 o 20:13
+3
Negatywny odbiór osób handlujących? co to ma być penie dlatego ze handlują w miejscach gdzie tego robic nie wolno. Centralna i targ pod stokrotką to nie miejsce na handel aj bym tam wszystkich wygonił z tamtąd przejść się nie da. Chodnik służy jak sama nazwa mówi do chodzenia a nie do handlowania !!!!!!! Przejść tam nie można. Moim zdaniem opłaty powinny zostać zwiększone zeby się wszystkim odechciało tam sprzedawać. Są do tego przeznaczone miejsca a nie chodnik w samym centrum miasta. Są wyznaczone miejsca i co? Handel uliczny kwitnie, bo uchwalono stawki, które nie były egzekwowane... Ot taka cyfra na papierze, a w budżecie zero wpływów... Takim sposobem to sobie można i tysiąc za metr uchwalić, ale co z tego jak i tak nikt nad tym kontroli nie ma. Wszystkim się nie dogodzi, ale można pewne sprawy znormalizować nie tworząc utopii. 
rozwiń
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2019 o 16:19
-1
Świetna majowa taktyka: klient awanturuje się, nieudolni urzędnicy nie potrafią ściągać opłat, to je zlikwidujemy. Proponuję zlikwidować podatek od nieruchomości i gruntów, urzędnicy nie będą mieć problemu i mniej pracy.
Rozumiem, że fajnie jest patrzeć na obrazek gdzie inkasenci wraz ze Strażą Miejską siłowo muszą wykonywać swoje obowiązki i ganiać Te biedne Babcie z koszyczkiem... Masakra co za empatia. WSTYD.
A ciekawe czy będziesz się użalał nad tymi babciami jak muszą płacić za wodę, ciepło w domu, wywóz śmieci czy podatki od nieruchomosći? Gdzie twoja empatia, że opłata za wodę i ścieki w mieście rośnie? Wstyd.
Oczywiście, że ceny wzrastają, bo Twój ukochany rząd musi skądś wziąć na te wszystkie 500+ więc najłatwiej sięgnąć do kieszeni Polaka i np. podnieść ZUS czy też windować ceny żywności bądź energii elektrycznej czy wody, także fotel Ci się nie udał, bo akurat Samorządy niewiele mają w tym temacie do powiedzenia, a pretensje kieruj do Jarosława.
 Wypraszam sobie, to nie mój rząd! To rząd pisowsko-majowej władzy miejskiej.
 Wypraszam sobie, to nie mój rząd! To rząd pisowsko-majowej władzy miejskiej. rozwiń
Avatar
Lol / 12 sierpnia 2019 o 05:20
+3
Świetna majowa taktyka: klient awanturuje się, nieudolni urzędnicy nie potrafią ściągać opłat, to je zlikwidujemy. Proponuję zlikwidować podatek od nieruchomości i gruntów, urzędnicy nie będą mieć problemu i mniej pracy.
Rozumiem, że fajnie jest patrzeć na obrazek gdzie inkasenci wraz ze Strażą Miejską siłowo muszą wykonywać swoje obowiązki i ganiać Te biedne Babcie z koszyczkiem... Masakra co za empatia. WSTYD.
A ciekawe czy będziesz się użalał nad tymi babciami jak muszą płacić za wodę, ciepło w domu, wywóz śmieci czy podatki od nieruchomosći? Gdzie twoja empatia, że opłata za wodę i ścieki w mieście rośnie? Wstyd.
Oczywiście, że ceny wzrastają, bo Twój ukochany rząd musi skądś wziąć na te wszystkie 500+ więc najłatwiej sięgnąć do kieszeni Polaka i np. podnieść ZUS czy też windować ceny żywności bądź energii elektrycznej czy wody, także fotel Ci się nie udał, bo akurat Samorządy niewiele mają w tym temacie do powiedzenia, a pretensje kieruj do Jarosława. 
Oczywiście, że ceny wzrastają, bo Twój ukochany rząd musi skądś wziąć na te wszystkie 500+ więc najłatwiej sięgnąć do kieszeni Polaka i np. podnieść ZUS czy też windować ceny żywności bądź energii elektrycznej czy wody, także fotel Ci się nie udał, bo akurat Samorządy niewiele mają w tym temacie do powiedzenia, a pretensje kieruj do Jarosława.  rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2019 o 22:30
+4
Rząd polski nie walczy z inflacja. Inflacja to następny ukryty podatek. Nikt nie wygra z rządami które inflację nieustannie kreują. Inaczej by padły.
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2019 o 21:20
-1
Świetna majowa taktyka: klient awanturuje się, nieudolni urzędnicy nie potrafią ściągać opłat, to je zlikwidujemy. Proponuję zlikwidować podatek od nieruchomości i gruntów, urzędnicy nie będą mieć problemu i mniej pracy.
Rozumiem, że fajnie jest patrzeć na obrazek gdzie inkasenci wraz ze Strażą Miejską siłowo muszą wykonywać swoje obowiązki i ganiać Te biedne Babcie z koszyczkiem... Masakra co za empatia. WSTYD.
 A ciekawe czy będziesz się użalał nad tymi babciami jak muszą płacić za wodę, ciepło w domu, wywóz śmieci czy podatki od nieruchomosći? Gdzie twoja empatia, że opłata za wodę i ścieki w mieście rośnie? Wstyd.
 A ciekawe czy będziesz się użalał nad tymi babciami jak muszą płacić za wodę, ciepło w domu, wywóz śmieci czy podatki od nieruchomosći? Gdzie twoja empatia, że opłata za wodę i ścieki w mieście rośnie? Wstyd. rozwiń
Avatar
Ds / 11 sierpnia 2019 o 20:40
+4
Nie rozumiem po co ciągle ten sam artykuł wielokrotnie powielany tu na dzienniku. Kilka dni temu byl ten sam. ***s://***dziennikwschodni.pl/pulawy/szansa-na-obnizenie-oplat-targowych,n,1000247843.html
 Jaki jest tego cel?
Avatar
Lol / 11 sierpnia 2019 o 20:16
+8
Negatywny odbiór osób handlujących? co to ma być penie dlatego ze handlują w miejscach gdzie tego robic nie wolno. Centralna i targ pod stokrotką to nie miejsce na handel aj bym tam wszystkich wygonił z tamtąd przejść się nie da. Chodnik służy jak sama nazwa mówi do chodzenia a nie do handlowania !!!!!!! Przejść tam nie można. Moim zdaniem opłaty powinny zostać zwiększone zeby się wszystkim odechciało tam sprzedawać. Są do tego przeznaczone miejsca a nie chodnik w samym centrum miasta.
    Są wyznaczone miejsca i co? Handel uliczny kwitnie, bo uchwalono stawki, które nie były egzekwowane... Ot taka cyfra na papierze, a w budżecie zero wpływów... Takim sposobem to sobie można i tysiąc za metr uchwalić, ale co z tego jak i tak nikt nad tym kontroli nie ma. Wszystkim się nie dogodzi, ale można pewne sprawy znormalizować nie tworząc utopii. 
    Są wyznaczone miejsca i co? Handel uliczny kwitnie, bo uchwalono stawki, które nie były egzekwowane... Ot taka cyfra na papierze, a w budżecie zero wpływów... Takim sposobem to sobie można i tysiąc za metr uchwalić, ale co z tego jak i tak nikt nad tym kontroli nie ma. Wszystkim się nie dogodzi, ale można pewne sprawy znormalizować nie tworząc utopii.  rozwiń
Avatar
Szum / 11 sierpnia 2019 o 20:13
+3
Negatywny odbiór osób handlujących? co to ma być penie dlatego ze handlują w miejscach gdzie tego robic nie wolno. Centralna i targ pod stokrotką to nie miejsce na handel aj bym tam wszystkich wygonił z tamtąd przejść się nie da. Chodnik służy jak sama nazwa mówi do chodzenia a nie do handlowania !!!!!!! Przejść tam nie można. Moim zdaniem opłaty powinny zostać zwiększone zeby się wszystkim odechciało tam sprzedawać. Są do tego przeznaczone miejsca a nie chodnik w samym centrum miasta. Są wyznaczone miejsca i co? Handel uliczny kwitnie, bo uchwalono stawki, które nie były egzekwowane... Ot taka cyfra na papierze, a w budżecie zero wpływów... Takim sposobem to sobie można i tysiąc za metr uchwalić, ale co z tego jak i tak nikt nad tym kontroli nie ma. Wszystkim się nie dogodzi, ale można pewne sprawy znormalizować nie tworząc utopii. 
rozwiń
Avatar
Buntownik / 11 sierpnia 2019 o 20:10
-4
Świetna majowa taktyka: klient awanturuje się, nieudolni urzędnicy nie potrafią ściągać opłat, to je zlikwidujemy. Proponuję zlikwidować podatek od nieruchomości i gruntów, urzędnicy nie będą mieć problemu i mniej pracy.
Rozumiem, że fajnie jest patrzeć na obrazek gdzie inkasenci wraz ze Strażą Miejską siłowo muszą wykonywać swoje obowiązki i ganiać Te biedne Babcie z koszyczkiem... Masakra co za empatia. WSTYD. 
Avatar
Mieszkaniec / 11 sierpnia 2019 o 19:45
+2
Negatywny odbiór osób handlujących? co to ma być penie dlatego ze handlują w miejscach gdzie tego robic nie wolno. Centralna i targ pod stokrotką to nie miejsce na handel aj bym tam wszystkich wygonił z tamtąd przejść się nie da. Chodnik służy jak sama nazwa mówi do chodzenia a nie do handlowania !!!!!!! Przejść tam nie można. Moim zdaniem opłaty powinny zostać zwiększone zeby się wszystkim odechciało tam sprzedawać. Są do tego przeznaczone miejsca a nie chodnik w samym centrum miasta.
Avatar
Bfgn / 11 sierpnia 2019 o 17:52
+2
Ja jestem cierpliwy, ale skoro temat dotyczy jednego z punktów programu wyborczego to należy go zrealizować zgodnie z obietnicą.  Obiecane było jedno funkcjonalne targowisko . Tego nie ma, no bo przy tesco to Grobel wymyślił, a to nie jest to czego chciał Maj.
Wymyślił to Gagarin. Albo Mieszko 1. Najważniejsze że targowisko będzie. Nie sądzisz przeżarty nienawiścią zakompleksiony mały czkowieczku ?
I znowu prawdziwy katolik, Polak nie potrafi podawać argumentów tylko obraża innych. No i oczywiście to jak zwykle majowy wyborca. Jakie to znamienne.
 Od lat atakujesz i obrażasz A to Matrasa A to Kraszewskiego Szulowskiego. Nigdy nic konstruktywnego. Tylko hejt dla hejt.  Jesteś wstrętnym przeżartym nienawiścią zakompleksionym obrzydliwym trollem. Tyle w temacie. 
 Od lat atakujesz i obrażasz A to Matrasa A to Kraszewskiego Szulowskiego. Nigdy nic konstruktywnego. Tylko hejt dla hejt.  Jesteś wstrętnym przeżartym nienawiścią zakompleksionym obrzydliwym trollem. Tyle w temacie.  rozwiń