Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

16 lutego 2020 r.
13:40

Zamek w Janowcu czekają zmiany. Będzie częściowa rekonstrukcja

Stan techniczny ruin zamku w Janowcu pogarsza się z każdym rokiem. Drobne remonty nie przynoszą skutku
Stan techniczny ruin zamku w Janowcu pogarsza się z każdym rokiem. Drobne remonty nie przynoszą skutku (fot. Radosław Szczęch)

Rewitalizacja parku, winorośle na wzgórzach, odbudowa części zamku, nowe sale wystawowe, ekspozycje - to wszystko w ciągu najbliższych siedmiu lat może powstać na terenie muzeum w Janowcu. W przygotowaniu właściwej koncepcji muzealnikom pomagają specjaliści z Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pochodzący z początku XVI wieku Zamek w Janowcu to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w województwie lubelskim. Niestety, większość tego, co zostało zachowane, od lat znajduje się w ruinie. Szansa na pełną rekonstrukcję obiektu, z uwagi na ogromne koszty, nie ma, ale częściowa odbudowa jest możliwa.

– Obecnie pracujemy nad koncepcją, na podstawie której przygotowana mogłaby zostać dokumentacja techniczna. To bardzo ważny etap, w którym pokażemy, co powinno zostać odbudowane, a co zachowane jako trwała ruina – tłumaczy Piotr Kondraciuk, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego, które zarządza zamkiem.

Nad przygotowaniem tego dokumentu, do spółki z pracownikami muzeum w Janowcu, pracują specjaliści z Politechniki Lubelskiej. Tworzony jest zespół ekspertów, który określi nie tylko nową wizję funkcjonowania samego zamku, sposobu wykorzystania jego odbudowanych fragmentów, ale także właściwej rewitalizacji całego otoczenia.

– Musimy zająć się murami, zabezpieczyć je przed dalszą degradacją i przykryć. Nie stać nas na ciągłe łatanie dziur, bo w mojej ocenie to jest wyrzucanie pieniędzy w błoto. Dlatego staramy się zająć tą sprawą kompleksowo. W części przeznaczonej do odbudowy chcemy stworzyć nowe sale ekspozycyjne, dlatego należy wstawić okna i zaprojektować nowy system ogrzewania oraz wentylacji – wymienia dyrektor.

Aktualne założenia są takie, by odbudowane części zamku na zewnątrz nawiązywały do historycznej zabudowy, ale wewnątrz były współczesne. W nich znalazłyby się m.in. nowe sale wystawiennicze oraz przestrzeń konferencyjna. Te pierwsze z myślą o zwiększeniu ilości zabytków, jakie można byłoby oglądać w Janowcu. Druga funkcja jest związana bezpośrednio z wiodącą ideą, która może pozwolić na pozyskanie na całe przedsięwzięcie środków unijnych.

– Chcemy, żeby zamek w Janowcu stał się siedzibą nowej instytucji, naukowo-badawczego centrum zajmującego się ruinami tego rodzaju w całej Europie. Te miejsce należy badać, tworzyć ekspertyzy dotyczące stanu ich zachowania, właściwej konserwacji lub rekonstrukcji. Takie centrum organizowałoby konferencje poświęcone temu zagadnieniu, wydawało własne opracowania, biuletyny – opowiada Piotr Kondraciuk.

Poza samym zamkiem, muzealnicy chcą również zrewitalizować park. Na wzgórzach miałyby się znaleźć winorośle oraz nowa winnica. W parku - budynek pokazujący historię winiarstwa na tych ziemiach, mała architektura itp. Plany są ambitne i kosztowne, ale według muzealników - realne. Sfinansowanie przygotowywanej koncepcji (przy założeniu pozostawienia części zamku w ruinie) szacowane są na ok. 50 mln zł.

– Szansa na pozyskanie unijnego dofinansowania na ten cel jest ogromna i my chcemy ją wykorzystać – ocenia dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego. Na razie muzealnicy znajdują się na początkowym etapie. W tym roku ma powstać koncepcja, w kolejnym dokumentacja (pod warunkiem zdobycia środków na jego sfinansowanie). Projekt pozwoli natomiast starać się o środki europejskie i ministerialne. Według optymistycznych założeń, jeśli te plany się powiodą, zamek w nowe odsłonie zobaczymy za 6-7 lat.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium