Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

22 grudnia 2019 r.
19:51

Prezydent Puław w ogniu krytyki za projekt budżetu. "Pan dzisiaj swobodnie zadłuża miasto"

16 84 A A
Radni Ewa Wójcik i Janusz Grobel
Radni Ewa Wójcik i Janusz Grobel (fot. Radosław Szczęch / archiwum)

Podczas czwartkowej sesji puławscy radni przyjęli budżet miasta na 2020 rok. Najbardziej krytycznie ocenili go radni z ugrupowania byłego prezydenta, a samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości wprowadzili do uchwały kilka istotnych zmian.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dyskusję nad nowym budżetem zdominował spór między poprzednimi władzami Puław z prezydentem Pawłem Majem. Członkowie klubu „Samorządowcy” podkreślali różnice pomiędzy sposobem planowania inwestycji, jaki stosowano w przeszłości, a obecnymi standardami w tym zakresie.

– My zdobywaliśmy środki zewnętrzne i zmienialiśmy miasto. Rewitalizowaliśmy całe przestrzenie, skwery i zieleńce, budowaliśmy drogi, a zanim wydaliśmy złotówkę, myśleliśmy na kilka kroków do przodu. Do dużych projektów przygotowywaliśmy się latami trzymając budżet w ryzach, a pan dzisiaj swobodnie zadłuża miasto – atakowała radna Ewa Wójcik, krytykując projekt nowego budżetu m.in. za niewystarczające środki na oświatę, czy rezygnację z finansowania niektórych imprez kulturalnych.

Janusz Grobel skupił się natomiast na wyliczaniu, ile pieniędzy Puławy mogły stracić na zaniechaniach swojego następcy poprzez brak ubiegania się o dotacje zewnętrzne na wybrane inwestycje. Na podstawie własnych kalkulacji stwierdził, że utracono szansę na dodatkowe 60 mln zł. Zdaniem byłego prezydenta przepadły m.in. potencjalne środki ministerialne na obiekty sportowe przy SP nr 3, czy pomoc Zakładów Azotowych na rozbudowę ul. Mościkiego.

– Nie twierdzę, że całą tę sumę udałoby się pozyskać, ale jestem pewien, że część tak. Trzeba było tylko dać miastu szansę – przekonywał. Były prezydent negatywnie ocenił także tempo pozyskiwania środków ze sprzedaży gruntów przy ul. Sosnowej i wyraził zaskoczenie zapowiedziami udziału miasta w tworzeniu Muzeum Polarnictwa. Swojemu następcy zarzucił również „brak kreatywności”.

Paweł Maj podkreślał natomiast, że Puławy podobnie jak inne samorządy znalazły się w trudnej sytuacji z uwagi wzrost kosztów w różnych dziedzinach oraz konieczność ukończenia dużych przedsięwzięć. – Inwestycje, takie jak hala sportowa, czy Dom Chemika, muszą być sfinalizowane. Żeby to zrobić, musieliśmy zabezpieczyć 100 mln zł. Tych pieniędzy nie było w budżecie – przypominał.

Odnosząc się do słów krytyki, podkreślił, że w poprzednich latach na inwestycje często przeznaczano nie więcej, niż 30 mln zł rocznie. – Czy to było dużo, na takie miasto? – pytał, zarzucając swoim adwersarzom manipulacje.

W obronie prezydenta stanęła radna Beata Kozik. – Z tej dyskusji wynika, że wszystko, co złe, jest winą prezydenta, a przecież (pisząc program wyborczy – przyp. aut.) nie miał świadomości, że przyjdzie nam zmierzyć się z podwyżkami dla nauczycieli, podniesieniem płacy minimalnej, ulgami dla młodych, a to wpływa na nasz budżet. Rozpoczętych inwestycji nie można przecież przerwać.

Po wielogodzinnej dyskusji i zmianach przeprowadzonych na wniosek klubu PiS, uchwała została przyjęta. Jak życzyły sobie komisje, skasowano 350 tys. zł zabezpieczone na kontenery dla dłużników, a środki te przesunięto na inne cele. Otrzymają je: Muzeum Czartoryskich (230 tys. zł), Dom Chemika (70 tys. zł) i Biblioteka Miejska (50 tys. zł). Za budżetem w takim kształcie opowiedziało się 14 radnych, przy 5 przeciw (Samorządowcy). Bożena Krygier (PiS), jako jedyna, wstrzymała się od głosu.

Wydatki w 2020 roku mają wynieść 380 mln zł, a dochody zaplanowano w kwocie 304 mln zł. Deficyt osiągnie zatem 76 mln zł – to historyczny rekord. Dług w przyszłym roku przekroczy 160 mln zł, a za dwa lata wzrośnie do 180 mln zł. Potem ma zacząć spadać.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 84

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Radny- "bez radny. / 24 grudnia 2019 r. o 09:22
+15
Co tu KOMENTOWAĆ -najbardziej mieszają w tym szambie oderwani OD KORYTA... A teraz na sesjach tylko KWICZA I KWICZA
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 00:03
+14
Panie Grobel i Pani Wójcik! Jesteście radnymi RM Puławy. Już z samej definicji wynika ze mieszkańcy wybrali was żebyście radzili i wspomagali władze wykonawczą. Jakoś mimo moich dogłębnych obserwacji nie radzicie tylko krytykujecie i sklocacie. Przecież to nie kto inny jak wy zadluzyliscie miasto czyniąc w nim wiele inwestycji moze i na miarę XXI wieku ale nie dostrzegam tu jak mówicie długofalowego myślenia. Zreszta kto bogatemu zabroni? Czy któreś z was było u prezydenta Maja z propozycją pomocy wsparcia czy udzialu w załatwianiu owych 60 milionow złotych? Co zrobiliście żeby przekazać miasto swoim młodym nastepcom? Dziś łatwo krytykowac zza stolu ale przecież wy też jesteście mieszkańcami tego miasta i powinno wam zależeć na jego dobru.
Panie Grobel i Pani Wójcik! Jesteście radnymi RM Puławy. Już z samej definicji wynika ze mieszkańcy wybrali was żebyście radzili i wspomagali władze wykonawczą. Jakoś mimo moich dogłębnych obserwacji nie radzicie tylko krytykujecie i sklocacie. Przecież to nie kto inny jak wy zadluzyliscie miasto czyniąc w nim wiele inwestycji moze i na miarę XXI wieku ale nie dostrzegam tu jak mówicie długofalowego myślenia. Zreszta kto bogatemu zabroni? Czy któreś z was było u prezydenta Maja z propozycją pomocy wsparcia czy udzialu w załatwianiu owych 6... rozwiń
Avatar
Vxjhggv / 23 grudnia 2019 r. o 09:45
+13
Niech Grobel uderzy się w pierś i przyzna że to on rozpoczął tak gigantyczne inwestycje w tym samym czasie - modernizacja domu chemika i budowa nowej hali sportowej! Jest w 100% odpowiedzialny za obecny stan rzeczy.
 Hala utopi miasto.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 08:49
+13
A Pani Boże Bożenka już wie co to jest Partnerstwo publiczno prywatne?., i WY się dziwicie że to miasto schodzi na psy jak takich ludzi mało kompetentnych wybieracje.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2019 r. o 23:26
+13
Dokąd dawna vice Ewa która zarabiała do 200 tyś rocznie, łącznie w urzędzie ponad mln złotych, dokąd będzie zajmowała mieszkanie komunalne i to w szkole?
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 09:12
+12
Dlaczego odrzucili kontenery?
Avatar
Wat / 23 grudnia 2019 r. o 08:56
+11
A Pani Boże Bożenka już wie co to jest Partnerstwo publiczno prywatne?., i WY się dziwicie że to miasto schodzi na psy jak takich ludzi mało kompetentnych wybieracje.
 Ona się zna na gospodarce i finansach tyle co ja na fizyce kwantowej. :D Zabiera głos w sprawach o których nie ma zielonego pojęcia, a tam gdzie powinna milczy, bo Ona jedynie potrafi wydukać NIE bo Nie. Ja apeluję, Pani przewodnicząca niech opracuje program oddłużania mieszkań komunalnych i socjalnych, bo samo głosowanie przeciw kontenerom bez jakiejkolwiek propozycji zastępczej to wstyd dla funkcji jaką sprawuje. Także my mieszkańcy czekamy na propozycje P. Krygier. 
 Ona się zna na gospodarce i finansach tyle co ja na fizyce kwantowej. :D Zabiera głos w sprawach o których nie ma zielonego pojęcia, a tam gdzie powinna milczy, bo Ona jedynie potrafi wydukać NIE bo Nie. Ja apeluję, Pani przewodnicząca niech opracuje program oddłużania mieszkań komunalnych i socjalnych, bo samo głosowanie przeciw kontenerom bez jakiejkolwiek propozycji zastępczej to wstyd dla funkcji jaką sprawuje. Także my mieszkańcy czekamy na propozycje P. Krygier.  rozwiń
Avatar
Ja / 22 grudnia 2019 r. o 23:35
+11
Grobel jeszcze długo nie pogodzi się z tym że zabrano mu korytko które mu dużo jeść dawało
Avatar
Gość / 22 grudnia 2019 r. o 23:02
+11
P. Krygier tak interesuje koszt utrzymania kontenerów, ale już długi nie są w kręgu Jej zainteresowań. Żenada.
Avatar
Samorzadowiec z Puław / 24 grudnia 2019 r. o 08:54
+10
Nie jestem admiratorem Pana Prezydenta Maja, z tego co widzę i czytam jego kadencja to kompletna porażka, ale na Boga Panie Grobel miasto Puławy zadłużył PAN forsując decyzję o budowie hali sportowej w najgorszym możliwym dla tej inwestycji czasie. Tyle
Avatar
. / 4 stycznia 2020 r. o 18:43
+3
Co jak co, ale po dekadach panowania posądzenie nowego prezydenta o zadłużenie miasta, to zwyczajne kurestwo i złośliwość. Ciekawe kto w ostatnich latach decydował o inwestycyjnych niewypalach, takich jak marina, stadion czy wreszcie remont domu chemika? Ból tylnej części byłych włodarzy odbiera im rozum i zdolność jasnego myślenia. Może w takim razie zebrać podpisy by odwołać z RM te dwie osoby, nim podejmą kolejne tego typu decyzje? Remont domu chemika oraz budowa nowej hali, to wyraźne powody.
Avatar
karol / 30 grudnia 2019 r. o 12:51
+5
Pan Grobel widzę że nie ma sobie nic do zarzucenia, ale przypomnijmy sobie najważniejsze jego buble czyli nawierzchnia na skwerku obok starostwa i górny parking w marinie. Dwa buble za miliony złotych z naszych pieniędzy.
Avatar
nico / 30 grudnia 2019 r. o 12:15
+5
Grobel, Wójcik - odejdźcie w końcu !!!!
Avatar
Gość / 29 grudnia 2019 r. o 20:07
+2
Każdy któremu ten pomnik potrzebny proponuję zrobić składkę.Są bardziej potrzebne projekty.Przypominam o długu.Miasto nie stać na widzimisie czyli( pomniki)
Avatar
bezpart / 26 grudnia 2019 r. o 13:45
+8
Myślałem że były prezydent jesy bardziej rozsądny, nie może przeżyć przegranej. Niech da sobie spooj z ta paniusia
Avatar
Radny- "bez radny. / 24 grudnia 2019 r. o 09:22
+15
Co tu KOMENTOWAĆ -najbardziej mieszają w tym szambie oderwani OD KORYTA... A teraz na sesjach tylko KWICZA I KWICZA
Avatar
Samorzadowiec z Puław / 24 grudnia 2019 r. o 08:54
+10
Nie jestem admiratorem Pana Prezydenta Maja, z tego co widzę i czytam jego kadencja to kompletna porażka, ale na Boga Panie Grobel miasto Puławy zadłużył PAN forsując decyzję o budowie hali sportowej w najgorszym możliwym dla tej inwestycji czasie. Tyle
Avatar
plok / 24 grudnia 2019 r. o 08:09
+7
Zadłużenie.... zadłużenie... Ale na kolejny pomnik kasa się znajdzie....
Avatar
B / 24 grudnia 2019 r. o 00:00
+2
P. Krygier tak interesuje koszt utrzymania kontenerów, ale już długi nie są w kręgu Jej zainteresowań. Żenada.
  Anonimowość komentarzy daje ludziom przeświadczenie, że mogą wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzają, włączają się w akcję hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Avatar
B / 23 grudnia 2019 r. o 23:58
0
Przecież cały dług to koszty hali i domu chemika. Teraz dojdzie z 50 baniek remontu   pałacu Marynki kupionej przez Grobla. Z budowa i utrzymaniem hali to gwóźdź do trumny miasta.
Hala utopi miasto.
  Anonimowość komentarzy daje ludziom przeświadczenie, że mogą wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzają, włączają się w akcję hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Zobacz wszystkie komentarze 84

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jacek Sasin znów obiecuje. Tym razem linię do rozlewania szczepionek

Jacek Sasin znów obiecuje. Tym razem linię do rozlewania szczepionek

Lubelski poseł, wicepremier ogłasza: – W maju pierwsze maszyny staną w Polfie i na jesieni ta rozlewnia szczepionek będzie gotowa.

Lublin. Kontrowersyjny plan dewelopera. Miasto mówi "nie"

Lublin. Kontrowersyjny plan dewelopera. Miasto mówi "nie"

Urząd Miasta nie zgodził się na powstanie biurowca w wąwozie między os. Górki a linią kolejową wzdłuż lasu Stary Gaj. Taką inwestycję szykowała jedna z firm deweloperskich. Według urzędników budowa mogłaby spowodować „nieodwracalne zmiany” w środowisku.

Komu "śledzik" wyszedł bokiem? Przegląd tygodnia

Komu "śledzik" wyszedł bokiem? Przegląd tygodnia

Autorski przegląd tygodnia.

Lublin. Ponad 3 mln zł za zabytkową kamienicę. W końcu jest kupiec

Lublin. Ponad 3 mln zł za zabytkową kamienicę. W końcu jest kupiec

Po kilku podejściach Uniwersytet Medyczny w końcu znalazł kupca na zabytkową kamienicę przy ul. Czwartek 3. Nowy właściciel chce, by budynek zachował funkcję mieszkalną.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 5 marca 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 5 marca 2021 roku

Hołownia może mieć czterech lubelskich posłów. "Bralibyśmy w ciemno"
symulacja

Hołownia może mieć czterech lubelskich posłów. "Bralibyśmy w ciemno"

Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska mogą stracić po dwa mandaty poselskie w województwie lubelskim. Aż czterech posłów z naszego regionu wprowadziłby do Sejmu Szymon Hołownia. Tak wynika z najnowszych prognoz socjologa Marcina Palade.

W Żółtańcach ćwiczyli, jak stąpać po kruchym lodzie i ratować ludzi
zdjęcia
galeria

W Żółtańcach ćwiczyli, jak stąpać po kruchym lodzie i ratować ludzi

Dwa dni z rzędu strażacy-ochotnicy w praktyce uczyli się ratować ludzkie życie w zimowych, niskich temperaturach. Najwięcej czasu druhowie poświęcili ćwiczeniom pod okiem ratowników medycznych na zalewie w Żółtańcach, gdzie poznawali zasady ratownictwa lodowego.

Ta droga nie ma jeszcze roku, a trudno uwierzyć, jak wygląda

Ta droga nie ma jeszcze roku, a trudno uwierzyć, jak wygląda

Niecały rok był cały – świeżo wyremontowany Przejazd Kowelski wytrzymał ruch ciężarówek przez zaledwie kilka miesięcy, ale tiry zdemolowały najpierw chodnik, potem część jezdni. Teraz śnieg odsłonił głęboki krater przy wjeździe od ul. Przemysłowej.

Sąd skarcił fundusz z Lublina. Teraz zapłaci

Sąd skarcił fundusz z Lublina. Teraz zapłaci

Jest wyrok w sprawie jawności publicznych wydatków na edukację ekologiczną. Sprawę skierowała do sądu lubelska Fundacja Wolności, która od roku nie może się doprosić dostępu do informacji publicznej. Sąd orzekł, że dane, których oczekuje, powinny jej być udostępnione.

Nineczka Kropeczka. Ustaw skarbonkę dla Ninki z Lublina

Nineczka Kropeczka. Ustaw skarbonkę dla Ninki z Lublina

2,5 mln zł udało się dotąd zebrać na leczenie Niny Słupskiej. Niespełna dwuletnia dziewczynka choruje na rdzeniowy zanik mięśni i potrzebuje niezwykle kosztownej terapii genowej. Brakuje prawie 7 mln zł. Do zbiórki można się przyłączyć ustawiając skarbonkę.

Lublin z sąsiadami zwierają szeregi

Lublin z sąsiadami zwierają szeregi

Samorządy 22 gmin oraz 5 powiatów mają stworzyć wspólną strategię rozwoju. Przewiduje to deklaracja, o której poinformowały władze Lublina.

Poszło o emeryturę matki. Rzucił się z siekierą na siostrę

Poszło o emeryturę matki. Rzucił się z siekierą na siostrę

70-latek z okolic Jastkowa odpowie za usiłowanie zabójstwa swojej siostry. Andrzej M. miał również od wielu lat znęcać się nad chorą matką.

Lubelskie. Sarna przebiła przednią szybę VW. Zatrzymała się w bagażniku
Zdjęcia
galeria

Lubelskie. Sarna przebiła przednią szybę VW. Zatrzymała się w bagażniku

– Sarna wpadła do wnętrza, uderzając kierującego, a następnie przetoczyła się przez pojazd i zatrzymała się w bagażniku – opisuje sytuację policja.

Twoi rodzice mają 69 lat? Minister wskazał, kiedy mogą się zaszczepić

Twoi rodzice mają 69 lat? Minister wskazał, kiedy mogą się zaszczepić

Szef KPRM, Michał Dworzczuk podał najbliższe terminy zapisywania się na szczepienia. Rząd chce, aby w kwietniu około 30 tys. dodatkowych osób otrzymało uprawnienia do podawania szczepionki.

Próbna matura 2021. Podobno była łatwa
galeria

Próbna matura 2021. Podobno była łatwa

W środę polski, w czwartek matematyka, piątek języki obce. W szkołach, które wyraziły na to ochotę, trwają próbne matury. Nauczyciele i uczniowie podkreślają, że sam fakt powrotu do sal lekcyjnych robi wrażenie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.