Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

22 grudnia 2019 r.
19:51

Prezydent Puław w ogniu krytyki za projekt budżetu. "Pan dzisiaj swobodnie zadłuża miasto"

16 84 A A
Radni Ewa Wójcik i Janusz Grobel
Radni Ewa Wójcik i Janusz Grobel (fot. Radosław Szczęch / archiwum)

Podczas czwartkowej sesji puławscy radni przyjęli budżet miasta na 2020 rok. Najbardziej krytycznie ocenili go radni z ugrupowania byłego prezydenta, a samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości wprowadzili do uchwały kilka istotnych zmian.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dyskusję nad nowym budżetem zdominował spór między poprzednimi władzami Puław z prezydentem Pawłem Majem. Członkowie klubu „Samorządowcy” podkreślali różnice pomiędzy sposobem planowania inwestycji, jaki stosowano w przeszłości, a obecnymi standardami w tym zakresie.

– My zdobywaliśmy środki zewnętrzne i zmienialiśmy miasto. Rewitalizowaliśmy całe przestrzenie, skwery i zieleńce, budowaliśmy drogi, a zanim wydaliśmy złotówkę, myśleliśmy na kilka kroków do przodu. Do dużych projektów przygotowywaliśmy się latami trzymając budżet w ryzach, a pan dzisiaj swobodnie zadłuża miasto – atakowała radna Ewa Wójcik, krytykując projekt nowego budżetu m.in. za niewystarczające środki na oświatę, czy rezygnację z finansowania niektórych imprez kulturalnych.

Janusz Grobel skupił się natomiast na wyliczaniu, ile pieniędzy Puławy mogły stracić na zaniechaniach swojego następcy poprzez brak ubiegania się o dotacje zewnętrzne na wybrane inwestycje. Na podstawie własnych kalkulacji stwierdził, że utracono szansę na dodatkowe 60 mln zł. Zdaniem byłego prezydenta przepadły m.in. potencjalne środki ministerialne na obiekty sportowe przy SP nr 3, czy pomoc Zakładów Azotowych na rozbudowę ul. Mościkiego.

– Nie twierdzę, że całą tę sumę udałoby się pozyskać, ale jestem pewien, że część tak. Trzeba było tylko dać miastu szansę – przekonywał. Były prezydent negatywnie ocenił także tempo pozyskiwania środków ze sprzedaży gruntów przy ul. Sosnowej i wyraził zaskoczenie zapowiedziami udziału miasta w tworzeniu Muzeum Polarnictwa. Swojemu następcy zarzucił również „brak kreatywności”.

Paweł Maj podkreślał natomiast, że Puławy podobnie jak inne samorządy znalazły się w trudnej sytuacji z uwagi wzrost kosztów w różnych dziedzinach oraz konieczność ukończenia dużych przedsięwzięć. – Inwestycje, takie jak hala sportowa, czy Dom Chemika, muszą być sfinalizowane. Żeby to zrobić, musieliśmy zabezpieczyć 100 mln zł. Tych pieniędzy nie było w budżecie – przypominał.

Odnosząc się do słów krytyki, podkreślił, że w poprzednich latach na inwestycje często przeznaczano nie więcej, niż 30 mln zł rocznie. – Czy to było dużo, na takie miasto? – pytał, zarzucając swoim adwersarzom manipulacje.

W obronie prezydenta stanęła radna Beata Kozik. – Z tej dyskusji wynika, że wszystko, co złe, jest winą prezydenta, a przecież (pisząc program wyborczy – przyp. aut.) nie miał świadomości, że przyjdzie nam zmierzyć się z podwyżkami dla nauczycieli, podniesieniem płacy minimalnej, ulgami dla młodych, a to wpływa na nasz budżet. Rozpoczętych inwestycji nie można przecież przerwać.

Po wielogodzinnej dyskusji i zmianach przeprowadzonych na wniosek klubu PiS, uchwała została przyjęta. Jak życzyły sobie komisje, skasowano 350 tys. zł zabezpieczone na kontenery dla dłużników, a środki te przesunięto na inne cele. Otrzymają je: Muzeum Czartoryskich (230 tys. zł), Dom Chemika (70 tys. zł) i Biblioteka Miejska (50 tys. zł). Za budżetem w takim kształcie opowiedziało się 14 radnych, przy 5 przeciw (Samorządowcy). Bożena Krygier (PiS), jako jedyna, wstrzymała się od głosu.

Wydatki w 2020 roku mają wynieść 380 mln zł, a dochody zaplanowano w kwocie 304 mln zł. Deficyt osiągnie zatem 76 mln zł – to historyczny rekord. Dług w przyszłym roku przekroczy 160 mln zł, a za dwa lata wzrośnie do 180 mln zł. Potem ma zacząć spadać.

e-Wydanie

Komentarze 84

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Radny- "bez radny. / 24 grudnia 2019 o 09:22
+16
Co tu KOMENTOWAĆ -najbardziej mieszają w tym szambie oderwani OD KORYTA... A teraz na sesjach tylko KWICZA I KWICZA
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 o 00:03
+14
Panie Grobel i Pani Wójcik! Jesteście radnymi RM Puławy. Już z samej definicji wynika ze mieszkańcy wybrali was żebyście radzili i wspomagali władze wykonawczą. Jakoś mimo moich dogłębnych obserwacji nie radzicie tylko krytykujecie i sklocacie. Przecież to nie kto inny jak wy zadluzyliscie miasto czyniąc w nim wiele inwestycji moze i na miarę XXI wieku ale nie dostrzegam tu jak mówicie długofalowego myślenia. Zreszta kto bogatemu zabroni? Czy któreś z was było u prezydenta Maja z propozycją pomocy wsparcia czy udzialu w załatwianiu owych 60 milionow złotych? Co zrobiliście żeby przekazać miasto swoim młodym nastepcom? Dziś łatwo krytykowac zza stolu ale przecież wy też jesteście mieszkańcami tego miasta i powinno wam zależeć na jego dobru.
Panie Grobel i Pani Wójcik! Jesteście radnymi RM Puławy. Już z samej definicji wynika ze mieszkańcy wybrali was żebyście radzili i wspomagali władze wykonawczą. Jakoś mimo moich dogłębnych obserwacji nie radzicie tylko krytykujecie i sklocacie. Przecież to nie kto inny jak wy zadluzyliscie miasto czyniąc w nim wiele inwestycji moze i na miarę XXI wieku ale nie dostrzegam tu jak mówicie długofalowego myślenia. Zreszta kto bogatemu zabroni? Czy któreś z was było u prezydenta Maja z propozycją pomocy wsparcia czy udzialu w załatwianiu owych 6... rozwiń
Avatar
Vxjhggv / 23 grudnia 2019 o 09:45
+13
Niech Grobel uderzy się w pierś i przyzna że to on rozpoczął tak gigantyczne inwestycje w tym samym czasie - modernizacja domu chemika i budowa nowej hali sportowej! Jest w 100% odpowiedzialny za obecny stan rzeczy.
 Hala utopi miasto.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 o 08:49
+13
A Pani Boże Bożenka już wie co to jest Partnerstwo publiczno prywatne?., i WY się dziwicie że to miasto schodzi na psy jak takich ludzi mało kompetentnych wybieracje.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2019 o 23:26
+13
Dokąd dawna vice Ewa która zarabiała do 200 tyś rocznie, łącznie w urzędzie ponad mln złotych, dokąd będzie zajmowała mieszkanie komunalne i to w szkole?
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 o 09:12
+12
Dlaczego odrzucili kontenery?
Avatar
Wat / 23 grudnia 2019 o 08:56
+11
A Pani Boże Bożenka już wie co to jest Partnerstwo publiczno prywatne?., i WY się dziwicie że to miasto schodzi na psy jak takich ludzi mało kompetentnych wybieracje.
 Ona się zna na gospodarce i finansach tyle co ja na fizyce kwantowej. :D Zabiera głos w sprawach o których nie ma zielonego pojęcia, a tam gdzie powinna milczy, bo Ona jedynie potrafi wydukać NIE bo Nie. Ja apeluję, Pani przewodnicząca niech opracuje program oddłużania mieszkań komunalnych i socjalnych, bo samo głosowanie przeciw kontenerom bez jakiejkolwiek propozycji zastępczej to wstyd dla funkcji jaką sprawuje. Także my mieszkańcy czekamy na propozycje P. Krygier. 
 Ona się zna na gospodarce i finansach tyle co ja na fizyce kwantowej. :D Zabiera głos w sprawach o których nie ma zielonego pojęcia, a tam gdzie powinna milczy, bo Ona jedynie potrafi wydukać NIE bo Nie. Ja apeluję, Pani przewodnicząca niech opracuje program oddłużania mieszkań komunalnych i socjalnych, bo samo głosowanie przeciw kontenerom bez jakiejkolwiek propozycji zastępczej to wstyd dla funkcji jaką sprawuje. Także my mieszkańcy czekamy na propozycje P. Krygier.  rozwiń
Avatar
Ja / 22 grudnia 2019 o 23:35
+11
Grobel jeszcze długo nie pogodzi się z tym że zabrano mu korytko które mu dużo jeść dawało
Avatar
Gość / 22 grudnia 2019 o 23:02
+11
P. Krygier tak interesuje koszt utrzymania kontenerów, ale już długi nie są w kręgu Jej zainteresowań. Żenada.
Avatar
Samorzadowiec z Puław / 24 grudnia 2019 o 08:54
+10
Nie jestem admiratorem Pana Prezydenta Maja, z tego co widzę i czytam jego kadencja to kompletna porażka, ale na Boga Panie Grobel miasto Puławy zadłużył PAN forsując decyzję o budowie hali sportowej w najgorszym możliwym dla tej inwestycji czasie. Tyle
Avatar
. / 4 stycznia 2020 o 18:43
+2
Co jak co, ale po dekadach panowania posądzenie nowego prezydenta o zadłużenie miasta, to zwyczajne kurestwo i złośliwość. Ciekawe kto w ostatnich latach decydował o inwestycyjnych niewypalach, takich jak marina, stadion czy wreszcie remont domu chemika? Ból tylnej części byłych włodarzy odbiera im rozum i zdolność jasnego myślenia. Może w takim razie zebrać podpisy by odwołać z RM te dwie osoby, nim podejmą kolejne tego typu decyzje? Remont domu chemika oraz budowa nowej hali, to wyraźne powody.
Avatar
karol / 30 grudnia 2019 o 12:51
+4
Pan Grobel widzę że nie ma sobie nic do zarzucenia, ale przypomnijmy sobie najważniejsze jego buble czyli nawierzchnia na skwerku obok starostwa i górny parking w marinie. Dwa buble za miliony złotych z naszych pieniędzy.
Avatar
nico / 30 grudnia 2019 o 12:15
+4
Grobel, Wójcik - odejdźcie w końcu !!!!
Avatar
Gość / 29 grudnia 2019 o 20:07
+2
Każdy któremu ten pomnik potrzebny proponuję zrobić składkę.Są bardziej potrzebne projekty.Przypominam o długu.Miasto nie stać na widzimisie czyli( pomniki)
Avatar
bezpart / 26 grudnia 2019 o 13:45
+7
Myślałem że były prezydent jesy bardziej rozsądny, nie może przeżyć przegranej. Niech da sobie spooj z ta paniusia
Avatar
Radny- "bez radny. / 24 grudnia 2019 o 09:22
+16
Co tu KOMENTOWAĆ -najbardziej mieszają w tym szambie oderwani OD KORYTA... A teraz na sesjach tylko KWICZA I KWICZA
Avatar
Samorzadowiec z Puław / 24 grudnia 2019 o 08:54
+10
Nie jestem admiratorem Pana Prezydenta Maja, z tego co widzę i czytam jego kadencja to kompletna porażka, ale na Boga Panie Grobel miasto Puławy zadłużył PAN forsując decyzję o budowie hali sportowej w najgorszym możliwym dla tej inwestycji czasie. Tyle
Avatar
plok / 24 grudnia 2019 o 08:09
+7
Zadłużenie.... zadłużenie... Ale na kolejny pomnik kasa się znajdzie....
Avatar
B / 24 grudnia 2019 o 00:00
+2
P. Krygier tak interesuje koszt utrzymania kontenerów, ale już długi nie są w kręgu Jej zainteresowań. Żenada.
  Anonimowość komentarzy daje ludziom przeświadczenie, że mogą wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzają, włączają się w akcję hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Avatar
B / 23 grudnia 2019 o 23:58
0
Przecież cały dług to koszty hali i domu chemika. Teraz dojdzie z 50 baniek remontu   pałacu Marynki kupionej przez Grobla. Z budowa i utrzymaniem hali to gwóźdź do trumny miasta.
Hala utopi miasto.
  Anonimowość komentarzy daje ludziom przeświadczenie, że mogą wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzają, włączają się w akcję hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Zobacz wszystkie komentarze 84

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Koniec Balu" - potańcówka RetroElectro w Kazimierzu Dolnym
22 lutego 2020, 20:00

"Koniec Balu" - potańcówka RetroElectro w Kazimierzu Dolnym 0 1

W sobotę, 22 lutego o godz. 20 w bistro Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) odbędzie się potańcówka w rytm przedwojennych szlagierów ze współczesnymi aranżacjami i remiksami.

Kiedyś to się młóciło! Nietypowa rodzinna pamiątka pana Zbigniewa

Kiedyś to się młóciło! Nietypowa rodzinna pamiątka pana Zbigniewa 0 3

Zbigniew Krężel, mieszkaniec okolic Cycowa, pochwalił się nam wczoraj nietypową rodzinną pamiątką. To pochodzący z lat 50. ubiegłego wieku cep.

Wisła Puławy – Garbarnia Kurów 10:0. Rozgrzewka przed Motorem

Wisła Puławy – Garbarnia Kurów 10:0. Rozgrzewka przed Motorem 0 3

W piątek piłkarze Mariusza Pawlaka ostro sobie postrzelali. Duma Powiśla rozbiła występującą w klasie okręgowej Garbarnię Kurów aż 10:0.

Wybory prezydenckie 2020. Machina wyborcza ruszyła na dobre. "Będzie to brutalna i agresywna kampania"
Magazyn

Wybory prezydenckie 2020. Machina wyborcza ruszyła na dobre. "Będzie to brutalna i agresywna kampania" 5 14

Wydaje mi się też, że głównym kandydatom nie będzie zależało na debatach przed pierwszą turą i będą robili wszystko, żeby nie ścierać się z pozostałymi, bo mogą tylko i wyłącznie na tym stracić - rozmowa z dr Wojciechem Magusiem, politologiem i medioznawcą, zastępcą dyrektora Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS

W Puławach kupują nowe syreny alarmowe. Mają być niezawodne

W Puławach kupują nowe syreny alarmowe. Mają być niezawodne 6 0

Będzie ich pięć, a każda o mocy 1,5 kW. W odróżnieniu od starego systemu alarmowego - nowe syreny mają być niezawodne, wyć informując puławian o zagrożeniach, a także w trakcie corocznych uroczystości upamiętniających wybuch II wojny światowej oraz początek powstania warszawskiego.

MMA. Przed nami Polska noc w Auckland

MMA. Przed nami Polska noc w Auckland 0 0

W nocy z soboty na niedzielę Michał Oleksiejczuk zmierzy się z Jimmy „The Brute” Crutem. W Auckland, oprócz zawodnika z województwa lubelskiego, w klatce pojawi się także Karolina Kowalkiewicz

Występy artystów, licytacja przedmiotów. Koncert charytatywny "Gramy dla Oliwii Pukas" [ZDJĘCIA]
galeria

Występy artystów, licytacja przedmiotów. Koncert charytatywny "Gramy dla Oliwii Pukas" [ZDJĘCIA] 1 3

Około 20 tysięcy złotych – tyle wstępnie udało się zebrać podczas charytatywnego koncertu „Gramy dla Oliwii Pukas” w Puławach. Dziewczynka urodziła się z wrodzonym niedorozwojem kości udowej i deformacjami stawów, przez co jej prawa nogą jest krótsza od lewej i nie rozwija się prawidłowo. 10-letnia Oliwię leczą odpłatnie specjaliści ze Stanów Zjednoczonych.

Lublin: Maszyny zajmą jezdnię na ul. Tumidajskiego

Lublin: Maszyny zajmą jezdnię na ul. Tumidajskiego 0 0

Problemów z przejazdem można się spodziewać we wtorek na ul. Tumidajskiego, gdzie prowadzony ma być remont kanalizacji sanitarnej. Prace potrwają kilka godzin i nie będą wymagały rozkopywania jezdni, ale na drodze będą stać specjalistyczne pojazdy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

"Dość już tej władzy!". Protest "Przeciw arogancji władzy" w Lublinie [zdjęcia]
galeria

"Dość już tej władzy!". Protest "Przeciw arogancji władzy" w Lublinie [zdjęcia] 82 81

- Jak mamy się czuć my wszyscy, którzy jesteśmy poddawani bezczelniej "szczujni" w telewizji publicznej - mówił jeden z młodzieżowych działaczy podczas dzisiejszego protestu "Przeciw arogancji władzy". Odniósł się tym samym do ubiegłotygodniowych wydarzeń z sali sejmowej. Grupa osób przyszła na manifestację w Lublinie, żeby wyrazić swój sprzeciw przeciwko - jej zdaniem - bezczelnemu zachowaniu polityków obecnie rządzących krajem.

Program TV 21-23 lutego 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
21 lutego 2020, 19:00

Program TV 21-23 lutego 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji? 0 0

W ten weekend w telewizji zobaczymy dość zróżnicowane produkcje. Będą klasyki w postaci "Dnia Szakala" i rozrywka pokroju "Czarnej Pantery". Poniżej wybrane filmy, które będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Lublin: Kibice i klub za nowym stadionem żużlowym. Przyszli sąsiedzi wręcz przeciwnie

Lublin: Kibice i klub za nowym stadionem żużlowym. Przyszli sąsiedzi wręcz przeciwnie 14 63

Lubelscy kibice zbierają podpisy poparcia dla budowy stadionu żużlowego w rejonie ul. Ciepłej i Krochmalnej. Obawiają się, że jeśli obiekt nie powstanie w tym miejscu, to żużel zniknie z Lublina. Przeciw budowie protestuje za to Rada Dzielnicy Za Cukrownią, która obawia się hałasu, kurzu i zalewania posesji.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zagra z zespołem byłego trenera

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zagra z zespołem byłego trenera 0 2

Zaledwie pięć spotkań pozostało koszykarkom Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin do zakończenia rundy zasadniczej. W sobotę (godz. 18) podopieczne Krzysztofa Szewczyka powalczą o kolejne punkty, tym razem w Łodzi z tamtejszym CosinusMED Widzewem

Romuald Lipko patronem ulicy w Lublinie? Radni będą głosować

Romuald Lipko patronem ulicy w Lublinie? Radni będą głosować 526 18

Uhonorowanie zmarłego kilkanaście dni temu kompozytora Romualda Lipki proponują miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Nad ich projektem już w czwartek ma głosować Rada Miasta

Zaginął mieszkaniec woj. lubelskiego. Poszukuje go Fundacja ITAKA

Zaginął mieszkaniec woj. lubelskiego. Poszukuje go Fundacja ITAKA 1 0

Zaginął Jacek Zbigniew Beda z miejscowości Sieprawice (pow. lubelski). W jego poszukiwania włączyła się Fundacja ITAKA. Ktokolwiek widział zaginionego lub ma jakiekolwiek informacje o jego losie, proszony jest o kontakt z organizacją.

Premiera spektaklu "Kobiety 2.0" w DDK Węglin
24 lutego 2020, 19:00

Premiera spektaklu "Kobiety 2.0" w DDK Węglin 0 0

"Kobiety 2.0" to spektakl powstały w wyniku zajęć "Prawie Teatr" realizowanych w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin. Premiera przedstawienia będzie miała miejsce 24 lutego o godz. 19 na scenie instytucji (ul. Judyma 2a).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.