Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 sierpnia 2019 r.
14:53

Puławy: Nowy pomnik ma pod górkę

0 43 A A

Czy jedynym właściwym miejscem dla pomnika mjra Mariana Bernaciaka „Orlika” jest miejsce po usuniętym monumencie „Bohaterom wspólnych walk”? Przeciwko tej lokalizacji opowiedziało się 80 proc. osób, które wypełniły internetową ankietę. – Nie chcemy, żeby ta sprawa dzieliła mieszkańców – przyznają samorządowcy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wśród puławian nie ma powszechnej zgody na budowę nowego pomnika poświęconego majorowi Bernaciakowi. Trzy czwarte responendów, którzy wzięli udział w internetowej ankiecie, w ogóle nie chce nowych monumentów w przestrzeni publicznej, a czterech na pięciu nie chce ich zwłaszcza przy głównym skrzyżowaniu ul. Lubelskiej, Centralnej i Piłsudskiego.

Nie wiemy jednak, w jakim stopniu wyniki badania ankietowego odzwierciedlają opinie większości puławian, bo na wypełnienie ankiety zdecydowało się zaledwie 209 osób.

Prezydent: To ważny głos

Zdaniem prezydenta miasta, tego głosu nie należy jednak lekceważyć.

– Z uwagi na zabezpieczenia ankiety możemy być pewni, że została ona wypełniona uczciwie przez osoby zamieszkujące w Puławach. Poświęcili oni swój czas udowadniając, że sprawa zagospodarowania miasta jest dla nich ważna. Uważam, że ten głos

powinniśmy uszanować – przekonuje prezydent.

ŚZŻAK: Ankieta nie jest reprezentatywna

Tymczasem przedstawiciele puławskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, czyli inicjatorzy budowy pomnika mjra Bernaciaka „Orlika”, do wyników internetowego badania podchodzą z dystansem.

– Ta ankieta nie jest reprezentatywna, bo wypełniło ją niewielu mieszkańców. Ponadto znaczna część szczególnie starszych puławian w ogóle nie korzysta z internetu – podkreśla Małgorzata Górska-Lenartowicz ze ŚZŻAK, jedna z inicjatorek budowy pomnika żołnierza AK.

Jej zdaniem, miejsce wybrane pod nowy monument jest właściwe. – To jest kwestia zarówno bliskiej odległości od dawnej komendy Urzędu Bezpieczeństwo Publicznego (obecne WKU), z której „Orlik” odbił więźniów, jak i symboliki. Przez lata środowisko kombatantów marzyło o tym, żeby poprzedni pomnik hańby został usunięty. Także po to, żeby to miejsce upamiętniało żołnierza wyklętego – tłumaczy.

Mieszkańcy: Dość martyrologii

Problem w tym, że wielu mieszkańców wolałoby, żeby centrum było wolne od martyrologii, upamiętniania bohaterskich ofiar itp. To osoby, które często nie odmawiają „Orlikowi” prawa do pomnika, ale widziałyby go w innym miejscu.
Czy zatem na miejscu jednego kontrowersyjnego monumentu, który przez lata dzielił mieszkańców (jedni składali pod nim kwiaty, inni oblewali go farbą przyp.), powinien stanąć nowy pomnik?

Takie pytanie coraz częściej zadają sobie m.in. samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy początkowo gremialnie popierali inicjatywę puławskiego koła AK.

– Nie chciałabym, żeby temat budowy nowego pomnika stał się zarzewiem nowego konfliktu. Uważam, że powinniśmy rozmawiać z inicjatorami, by wspólnie znaleźć najlepszy konsensus akceptowalny przez wszystkie strony – mówi Bożena Krygier, przewodnicząca rady miasta.

– Ja do kwestii lokalizacji tego pomnika nie podchodzę dogmatycznie, ale ta wskazane przez środowisko AK wydaje się naturalna. Należy to spokojnie przedyskutować – dodaje poseł Krzysztof Szulowski (PiS).

Kombatanci: Zbieramy podpisy

Ostatecznie, o tym, które miejsce zostanie przekazane inicjatorom budowy pomnika bohatera AK na koniu (w skali 1:1) zdecydują władze miasta.

Obecnie środowisko kombatanckie skupia się na zbieraniu podpisów poparcia, by „Orlik” stanął przy głównym skrzyżowaniu. Jeśli będzie ich więcej niż 300, jesienią złożą obywatelski projekt uchwały. Na jej mocy, miasto będzie mogło przekazać im we władanie grunt, co umożliwi rozpoczęcie sprzedaż „cegiełek”, czyli zbiórkę datków na projekt, a następnie jego wykonanie.

– Chcielibyśmy utworzyć wokół pomnika Centrum Patriotyczne z multimediami, cyfrowym dostępem do danych historycznych itp. – zdradza Górska-Lenartowicz. Koło kombatantów, wspierane przez część radnych, liczy na pozyskanie sponsorów.

Ankieta

Czego chcą mieszkańcy, miała zbadać internetowa ankieta, którą przed miesiącem uruchomił puławski magistrat. Trzy czwarte stwierdziło, że „nie widzi potrzeby stawiania kolejnych pomników w przestrzeni publicznej Puław”.

Proponowaną pokalizację pomnika mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” (na zdjęciu) pozytywnie oceniło jedynie 20 proc. respondentów.
Jakie są ich propozycje? Pisali m.in. o skwerze, uporządkowanej zieleni, trójwymiarowym napisie „Puławy” lub „I Love Puławy”, herbie miasta, kaskadowej fontannie, zegarze słonecznym, maszcie itp.

– To miejsce zasługuje na radość i uśmiech ludzi tam przebywających. Do zadumy i smutku są liczne mauzolea i nekropolie – napisał jeden z respondentów.

Zagłosowało jedynie 209 osób, czyli ok. pół procenta dorosłej populacji miasta Puławy.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wstyd / 10 sierpnia 2019 o 07:24
+18
Czegóż innego można spodziewać się po Tej Pani, już w ubieglej edycji przedstawiciele Pisu pokazali gdzie mają głos mieszkańców usuwając projekt napisu z głosowania. Szkoda, że głos ludu jet brany pod uwagę jedynie podczas wyborów, a tak to ta niby władza sterowana odgórnie robi co chce. Tylko zapominacie, że ludzie Was z tego rozliczą. Zamiast przyciągać młodość do miasta to chcecie z Puław zrobić geriatryk i cmentarzysko. Wstyd. 
Avatar
gość / 9 sierpnia 2019 o 17:52
+15
Skoro tak aktywnie radni pisowscy zbierają podpisy pod kościołami to może któryś proboszcz w podzięce za dobroć parafian postawi pomnik na placu parafii.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2019 o 07:19
+14
Ankieta nie reprezentatywna? Pani Lenartowicz niech pani nie poucza mieszkancow Pulaw. Zbieranie podpisow pod kosciolem ok? Zajmij sie pani praca w przedszkolu.
Avatar
gorsiejszy sort / 11 sierpnia 2019 o 13:02
+13
STOP POMNIKOM wszelkiego rodzaju, marnowanie pieniędzy publicznych
Avatar
Nagonka / 10 sierpnia 2019 o 12:44
+12
Jak można kościoły wykorzystywać do zbierania podpisów za pomnikiem ? Czy starsi ludzie wiedzieli dokładnie co tam podpisują?  Najważniejsze że usłyszeli jaki to prezydent jest zły bo nie chce następnego pomnika w środku miasta. 
Avatar
Hgfhv / 10 sierpnia 2019 o 11:21
+12
Ankieta nie reprezentatywna? Pani Lenartowicz niech pani nie poucza mieszkancow Pulaw. Zbieranie podpisow pod kosciolem ok?  Zajmij sie pani praca w przedszkolu.[/quote]   [quote]Skoro tak aktywnie radni pisowscy zbierają podpisy pod kościołami to może któryś proboszcz w podzięce za dobroć parafian postawi pomnik na placu parafii.
 Jak można kościoły wykorzystywać do zbierania podpisów za pomnikiem ? Czy starsi ludzie wiedzieli dokładnie co tam podpisują?
Avatar
Japolan / 9 sierpnia 2019 o 15:19
+12
Kolejne "pomniki klęsk i przegranych" to środek ukrytego (podprogowego) programowania świadomości ludzi - by mieli mentalność niewolniczą, by byli bierni wobec draństw (szczególnie ze strony władz, przywódców ...), by woleli cierpienie od wyzwolenia (się). Taka psychologiczna "produkcja niewolników".
Avatar
koko / 10 sierpnia 2019 o 20:51
+11
A tak na marginesie to czy Pani Gosia wie, że po swoim piesku się sprząta, czy ma on zamiar "obsrać" całe Kołłątaja? Proszę nie pouczać, tylko samemu dawać przykład :)
Avatar
rafi / 10 sierpnia 2019 o 12:17
+11
A może zamiast pomnika to o kwote przeznaczoną na jego postawienie obniżyć podatki lokalne? A jak już koniecznie musi byc pomnik, to może wzorem Niemców, Anglików, Rosjan albo Amerykanów postawić pomnik jakiegoś odkrywcy, zdobywcy, pogromcy innych narodów a nie tylko wyklęci, pomordowani, wypędzeni. Może w końcu zaczniemy się jako naród dowartościowywać a nie umacniać w ludziach poczucie, że jesteśmy gorsi i słabsi od innych. W końcu zdarzyło nam się w naszej historii zdobyć nawet Kreml (to, że nas stamtąd wypedzili to już inna historia) co nie udało się nawet Napoleonowi i najsłynniejszemu z niemieckich Kanclerzy, wujkowi Adiemu.
A może zamiast pomnika to o kwote przeznaczoną na jego postawienie obniżyć podatki lokalne? A jak już koniecznie musi byc pomnik, to może wzorem Niemców, Anglików, Rosjan albo Amerykanów postawić pomnik jakiegoś odkrywcy, zdobywcy, pogromcy innych narodów a nie tylko wyklęci, pomordowani, wypędzeni. Może w końcu zaczniemy się jako naród dowartościowywać a nie umacniać w ludziach poczucie, że jesteśmy gorsi i słabsi od innych. W końcu zdarzyło nam się w naszej historii zdobyć nawet Kreml (to, że nas stamtąd wypedzili to już inna historia) co ... rozwiń
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2019 o 21:31
+10
Skoro tak aktywnie radni pisowscy zbierają podpisy pod kościołami to może któryś proboszcz w podzięce za dobroć parafian postawi pomnik na placu parafii.
 Przy kościele na Górce ksiądz ma świetny teren, już go zamknął dla wiernych, będzie w sam raz na pomnik.
Avatar
Kk / 16 sierpnia 2019 o 20:10
0
Pomyliles poczty sztandarowe. To nie SZŻAK. A tak poza tym: do SZŻAK należa także członkowie rodzin kombatantów. Więc zanim gdzieś napiszesz to najpierw się rozeznaj zamiast wyjść na ( tu sobie sam okresl kogo ).
Avatar
Oleś / 14 sierpnia 2019 o 10:43
0
Jeżeli chodzi o upamiętnienie dowódców AK na naszym terenie to niewspółmiernie większe dokonania w akcjach zbrojnych jak i  w umiejętnościach dowódczych od Bernaciaka miał  Franciszek Jaskólski ps. Zagon. Chlubną kartą zapisało się wielu dowódców i żołnierzy  AK,WIN. i nie chodzi o to aby się licytować kto był lepszy. Może warto pomyśleć o oddaniu czci im wszystkim i postawić wspólny obelisk w godnym miejscu
  A to nie u Zagończyka zastępcą był ten bandzior spod Baranowa co jak już AK miała go dość to go wysłali na tartak w Żyrzynie w pięciu na pięćdziesięciu?
  A to nie u Zagończyka zastępcą był ten bandzior spod Baranowa co jak już AK miała go dość to go wysłali na tartak w Żyrzynie w pięciu na pięćdziesięciu? rozwiń
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2019 o 08:26
0
Jeżeli chodzi o upamiętnienie dowódców AK na naszym terenie to niewspółmiernie większe dokonania w akcjach zbrojnych jak i w umiejętnościach dowódczych od Bernaciaka miał Franciszek Jaskólski ps. Zagon. Chlubną kartą zapisało się wielu dowódców i żołnierzy AK,WIN. i nie chodzi o to aby się licytować kto był lepszy. Może warto pomyśleć o oddaniu czci im wszystkim i postawić wspólny obelisk w godnym miejscu
Avatar
przystankowa gadka / 12 sierpnia 2019 o 19:03
0
STOP POMNIKOM wszelkiego rodzaju, marnowanie pieniędzy publicznych
Ktoś postanowił wprowadzić te słowa w czyn i dzisiaj zruinował pomnik ofiar "Krwawej środy" z czasu  II wojny światowej w Parchatce. Wykonany prawdopodobnie przez Marię Kapturkiewicz-Szewczyk legendarną opozycjonistkę i artystkę kamieniarkę, a przy tym wspaniałego człowieka.
Bo gupi młotku mieszkańcy Parchatki i pracownicy Azotów robią remont pomnika. Azoty sfinansowały to trzeba korzystać.
 Cieszy, że Parchatka i jej mieszkańcy rozumieją potrzeby wiejskiej kultury.;)))
 Cieszy, że Parchatka i jej mieszkańcy rozumieją potrzeby wiejskiej kultury.;))) rozwiń
Avatar
wiejscy mędrcy / 12 sierpnia 2019 o 17:47
0
STOP POMNIKOM wszelkiego rodzaju, marnowanie pieniędzy publicznych
Ktoś postanowił wprowadzić te słowa w czyn i dzisiaj zruinował pomnik ofiar "Krwawej środy" z czasu  II wojny światowej w Parchatce. Wykonany prawdopodobnie przez Marię Kapturkiewicz-Szewczyk legendarną opozycjonistkę i artystkę kamieniarkę, a przy tym wspaniałego człowieka.
Bo gupi młotku mieszkańcy Parchatki i pracownicy Azotów robią remont pomnika. Azoty sfinansowały to trzeba korzystać.
 Już jeden pomnik mieszkańcy Parchatki wyremontowali. Teraz wzięli się za następny. 
 Już jeden pomnik mieszkańcy Parchatki wyremontowali. Teraz wzięli się za następny.  rozwiń
Avatar
Z Parchatki / 12 sierpnia 2019 o 16:18
-2
STOP POMNIKOM wszelkiego rodzaju, marnowanie pieniędzy publicznych
Ktoś postanowił wprowadzić te słowa w czyn i dzisiaj zruinował pomnik ofiar "Krwawej środy" z czasu  II wojny światowej w Parchatce. Wykonany prawdopodobnie przez Marię Kapturkiewicz-Szewczyk legendarną opozycjonistkę i artystkę kamieniarkę, a przy tym wspaniałego człowieka.
  Bo gupi młotku mieszkańcy Parchatki i pracownicy Azotów robią remont pomnika. Azoty sfinansowały to trzeba korzystać.
Avatar
sortownicy nieświadomości narodowej / 12 sierpnia 2019 o 09:22
0
STOP POMNIKOM wszelkiego rodzaju, marnowanie pieniędzy publicznych
 Ktoś postanowił wprowadzić te słowa w czyn i dzisiaj zruinował pomnik ofiar "Krwawej środy" z czasu  II wojny światowej w Parchatce. Wykonany prawdopodobnie przez Marię Kapturkiewicz-Szewczyk legendarną opozycjonistkę i artystkę kamieniarkę, a przy tym wspaniałego człowieka.
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2019 o 13:11
+5
Pomniki na cmentarzach i wokol kosciolow.
Avatar
gorsiejszy sort / 11 sierpnia 2019 o 13:02
+13
STOP POMNIKOM wszelkiego rodzaju, marnowanie pieniędzy publicznych
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2019 o 12:14
0
Nie wszyscy musza ankiete wypelniac.
Zobacz wszystkie komentarze 43

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna – Gryf Wejherowo 1:0. Fotel lidera na urodziny

Górnik Łęczna – Gryf Wejherowo 1:0. Fotel lidera na urodziny 0 4

W rozegranym w 40-rocznicę założenia klubu z Łęcznej  Górnik pokonał u siebie Gryfa Wejherowo 1:0. Mecz z outsiderem tabeli nie był dla „zielono-czarnych” łatwym spotkaniem tym bardziej, że Leandro i spółka przez ponad 30 minut grali w osłabieniu

Dariusz Oleński rezygnuje ze stanowiska dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej. Ale dostał nową propozycję
film

Dariusz Oleński rezygnuje ze stanowiska dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej. Ale dostał nową propozycję 0 2

Tylko do końca września Dariusz Oleński kieruje szpitalem w Białej Podlaskiej. Już jakiś czas temu było wiadomo, że złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora. W placówce jednak zostanie. W piątek żegnał się z załogą, a ta składała mu podziękowania.

XXI Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym
22 września 2019, 10:00

XXI Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym 0 2

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zapraszają na XXI Święto Jesieni. Impreza odbędzie się w niedzielę, 22 września o godz. 10 przy oddziale Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym (ul. Puławska 54).

Potęga kulinarnej historii w Lublinie. Ugotuj coś według przepisu sprzed 450 lat
Magazyn

Potęga kulinarnej historii w Lublinie. Ugotuj coś według przepisu sprzed 450 lat 0 0

Jean Bos ugotował dla 300 historyków 3 dania z czasów renesansu. Receptury opracował prof. Jarosław Dumanowski, znawca literatury staropolskiej. Rekonstrukcja stołu z czasów Jadwigi i Jagiełły uświetniła jubileuszowy, XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich zwołany do Lublina w 450 rocznicę Unii Polsko-Litewskiej.

Eksperci z Lublina: Nie da się odczytać uszkodzonej płyty z akt ws. wypadku Beaty Szydło
film

Eksperci z Lublina: Nie da się odczytać uszkodzonej płyty z akt ws. wypadku Beaty Szydło 2 7

Nie da się odzyskać danych z uszkodzonej płyty będącej dowodem w sprawie wypadku rządowej kolumny Beaty Szydło, do którego doszło w lutym 2017 roku w Oświęcimiu - poinformowali sąd eksperci z Biura Ekspertyz Sądowych z Lublina, którzy zbadali płytę.

Groźne bakterie w dwóch szpitalach w woj. lubelskim
Alarm 24

Groźne bakterie w dwóch szpitalach w woj. lubelskim 7 4

W Szpitalu Powiatowym w Lubartowie wstrzymano przyjęcia pacjentów na Oddział Neurologiczny. Na tym oddziale oraz na Oddziale Chirurgicznym Ogólnym obowiązuje też zakaz odwiedzin. Na pozostałych oddziałach odwiedziny należy ograniczyć do minimum.

"Wokół zdrowia z Botanikiem". Spotkanie w Ogrodzie Botanicznym
22 września 2019, 11:00

"Wokół zdrowia z Botanikiem". Spotkanie w Ogrodzie Botanicznym 0 0

Przed nami kolejne spotkanie z cyklu "Wokół zdrowia z Botanikiem". 22 września o godz. 11 w Ogrodzie Botanicznym UMCS rozpocznie się wydarzenie promujące wykorzystanie naturalnych produktów w poprawie kondycji ciała i ducha.

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Licealiści z Puław w obronie Ziemi [zdjęcia]
galeria
film

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Licealiści z Puław w obronie Ziemi [zdjęcia] 31 19

Międzynarodowy "Młodzieżowy Strajk Klimatyczny" nie ominął Puław. Przed Urzędem Miasta zebrała się kilkunastoosobowa grupa uczniów, którzy nawoływali m.in. do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i całkowitego zrezygnowania z węgla, jako paliwa energetycznego.

Lubelskie: Samochód potrącił rowerzystę, kierowca uciekł. Na miejscu została tablica rejestracyjna

Lubelskie: Samochód potrącił rowerzystę, kierowca uciekł. Na miejscu została tablica rejestracyjna 19 5

Rowerzysta został potrącony w czwartek w miejscowości Radwanówka. Z obrażeniami został zabrany do szpitala.

Połączenie traktora z trabantem i polonez na gąsienicach. Takie pojazdy powstają na Politechnice Lubelskiej
Zdjęcia
galeria

Połączenie traktora z trabantem i polonez na gąsienicach. Takie pojazdy powstają na Politechnice Lubelskiej 5 9

Terenowe, szkoleniowe i zaskakujące - studenci i naukowcy z Politechniki Lubelskiej zaprezentowali nietypowe pojazdy.

Rocznica walk pod Świnkami

Rocznica walk pod Świnkami 0 0

73 lata temu oddział majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” starł się z siłami UB-KBW pod Świnkami w Lasach Janowskich. Na sobotę zaplanowano tam uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Wydział starszy od uczelni. Jubileusz lubelskiej weterynarii [zdjęcia]
galeria

Wydział starszy od uczelni. Jubileusz lubelskiej weterynarii [zdjęcia] 1 3

Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie świętuje rocznicę 75-lecia powstania.

Nowa sława w Alei Sław w Zamościu [zdjęcia]
galeria

Nowa sława w Alei Sław w Zamościu [zdjęcia] 0 0

Małgorzata Dybowska, muzyk, pedagog to nowa sława w alei. Uroczysta gala XII edycji „Alei Sław” w ulicy Grodzkiej odbyła się w piątek.

Rajd Rowerowy "Dwa Mosty" w Puławach

Rajd Rowerowy "Dwa Mosty" w Puławach 0 0

22 września o godz. 10 z Portu Marina Puławy wystartuje Rajd Rowerowy "Dwa Mosty" skierowany do dzieci w wieku od 8 do 14 lat wraz z ich opiekunami.

Największe przeboje Elvisa Presleya. Koncert w Kazimierzu Dolnym
21 września 2019, 19:00

Największe przeboje Elvisa Presleya. Koncert w Kazimierzu Dolnym 0 0

"Elvis wiecznie żywy!" to tytuł koncertu, który 21 września o godz. 19 odbędzie się w Dawnej Synagodze w Kazimierzu Dolnym. Na scenie pojawi się Grzegorz Trzciński "LVis", który wykona największe przeboje lat 50., 60., i 70.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.