Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

27 marca 2016 r.
7:17

Puławy: Rezygnują z produkcji nawozów, ale nie zwolnią pracowników

Tak wygląda produkcja insoli, nawozów dolistnych, które w Puławach powstają od lat 80-tych (fot. Radosław Szczęch)
Tak wygląda produkcja insoli, nawozów dolistnych, które w Puławach powstają od lat 80-tych (fot. Radosław Szczęch)

Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach rezygnuje z produkcji wielokrotnie nagradzanych nawozów dolistnych Insol. Ich tworzeniem na bazie opracowanych u nas patentów zajmie się olkuski Intermag.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Insole to cała gama nawozów roślinnych, których skład został opracowany przez naukowców z Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach. Produkowane od lat 80-tych XX wieku zdobyły uznanie klientów i wypracowały sobie pozycję na rynku. Mimo niegasnącego popytu, władze Instytutu Nowych Syntez Chemicznych podjęły decyzję o stopniowym wygaszeniu produkcji. Całą wiedzę, patenty i budowaną przez trzy dekady markę przejmie największy konkurent puławskiego instytutu, firma Intermag z Olkusza. Produkcja Insoli w Puławach zakończy się prawdopodobnie w przyszłym roku.

– Insole oddajemy do spółki, której jesteśmy współwłaścicielem (mniejszościowym 40/60 przyp. red.). Na tracimy ich ze swojego portfela. Intermag, korzystając ze swoich mocy produkcyjnych i rozwiniętych kanałów dystrybucji, może podwoić ich sprzedaż. Nasze korzyści pozostaną na co najmniej tym samym poziomie – wyjaśnia Cezary Możeński, dyrektor INS, który zwraca uwagę na to, że tego rodzaju działania idą w parze z oczekiwaniami rządu. – Do komercjalizacji nauki poprzez tworzenie takich spółek zachęca nas Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ustawowe zmiany idą w tym kierunku, żebyśmy byli przede wszystkim zapleczem naukowo-badawczym – dodaje.

Czy oddanie patentów konkurencji z Olkusza i rezygnacja z produkcji nawozów była jedynym wyjściem? Szef instytutu twierdzi, że analizowano różne opcje. Jedną z nich było nawiązanie współpracy z Zakładami Azotowymi, ale te nie wykazały zainteresowania niewielką produkcją.

– One zajmują się produkcją megatonażową, a dystrybucja odbywa się pociągami. Nasz produkt wymaga innego rodzaju kanałów, to jest sprzedaż prawie detaliczna. Uznaliśmy, że naszym potrzebom najbardziej odpowiada Intermag – wyjaśnia dyrektor INS.

Władze puławskiego instytutu chcą wykorzystać halę, w której obecnie trwa jeszcze produkcja Insoli. Pracownicy mają otrzymać zatrudnienie przy innych zadaniach. – Nie planujemy nikogo zwalniać. Chcemy zachować sto procent obecnej załogi, poszukujemy także nowych specjalistów. Zamiast Insoli planujemy rozpoczęcie produkcji o wiele bardziej rentownych chemikaliów. Zmieniliśmy nazwę na Instytut Nowych Syntez Chemicznych dlatego, że mamy lepsze pomysły na biznes, niż produkcja nawozów – mówi Cezary Możeński.

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium