Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

23 grudnia 2019 r.
19:44

Radni zgodzili się na nowy pomnik w Puławach

29 76 A A
Oprócz ustawienia samej podobizny majora projekt zakłada również utwardzenie otoczenia pomnika, montaż multimedialnej tablicy informacyjnej oraz zagospodarowanie zieleni
Oprócz ustawienia samej podobizny majora projekt zakłada również utwardzenie otoczenia pomnika, montaż multimedialnej tablicy informacyjnej oraz zagospodarowanie zieleni (fot. Radosław Szczęch)

Rada Miasta Puławy przyjęła uchwałę obywatelską i zarezerwowała fragment miejskiej działki pomiędzy Lubelską, Centralną a Piłsudskiego dla nowego pomnika mjra Mariana Bernaciaka „Orlika”. Budowa nowego miejsca pamięci ma zostać sfinansowana ze zbiórek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Budowa pomnika ku czci bohatera Armii Krajowej w centrum Puław ma zarówno liczne grono zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi to przede wszystkim środowiska kombatanckie, samorządowcy PiS oraz mieszkańcy, wśród których 1135 osób podpisało się za powstaniem monumentu.

Po drugiej stronie stoją mieszkańcy, dla których jego centrum powinno być wolne od polityki, historii i martyrologii. Większość internautów, których preferencje w tym zakresie starano się badać za pomocą ankiety, opowiedziała się przeciwko nowemu pomnikowi. Wśród sceptyków przekazana działki pod pomnik majora „Orlika” znajdują się również te osoby, które negatywnie oceniły postawę radnych wyrzucających inne propozycje zagospodarowania skweru w centrum z dwóch ostatnich budżetów obywatelskich.

Mimo tego cichego oporu obywatelskiemu komitetowi budowy pomnika, na czele którego stoją dyrektorzy puławskich szkół, Marek Chrzanowski z I LO oraz Małgorzata Górska-Lenartowicz z MP nr 10, udało się osiągnąć sukces. Podczas ostatniej sesji, rada miasta przyjęła ich obywatelską uchwałę.

Koszty tego przedsięwzięcia nie są znane. Pokryte mają zostać w całości ze zbiórek, bez pieniędzy z budżetu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 76

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Puławiak / 23 grudnia 2019 r. o 20:45
+30
Szkoda, że tak zaciekle radni Pisu nie walczą z zadłużonymi blokami! 
Avatar
Puławianka / 24 grudnia 2019 r. o 07:16
+27
To miasto staje się jedną wielką katastrofą. Rządzi nim grupa radnych bezradnych, dość wiekowych, bez wizji, bez wyobraźni, cofają się wciąż do przeszłości, ale na tym nie da się stworzyć nowoczesnego miasta, bo młodzi ludzie nie potrzebują tu żadnych pomników Bernaciaków ani innych. Pytam, co Puławy zyskają jako miasto, gdy w centralnym miejscu wywalą taki pomnik. Żenada. Żal potencjału tego miasta.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 21:01
+18
Pomnik powinien powstać ze składek radnych miasta oraz z 13 emerytów. ZAMIAST Pomnika w tym miejscu powinien być Neon Kocham Puławy, natomiast pomnik powinien być przed WKUlub na skwerze niepodległości
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 r. o 13:52
+17
Zadziwia mnie fakt jak taki projekt uchwały mógł w ogóle zostać wprowadzony do porządku sesji. W przyjętej uchwale czytamy, że fundusze na budowę pomnika zapewnia Komitet Budowy Pomnika Mariana Bernaciaka ps "Orlik". Gdzie taki komitet jest w ogóle zarejestrowany? On nie ma żadnej osobowości prawnej! Nie jest ani stowarzyszeniem zwykłym, czy rejestrowym. Jak miejscy radni mogli zaakceptować, aby jakaś nieformalna grupka osób mogła decydować o kształcie tego miejsca?!   W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że obowiązek opieki nad pomnikiem po jego wybudowaniu będzie realizowany przez Gminę Miasto Puławy. A co najlepsze radni zagłosowali nad wzniesieniem pomnika, a projektu brak (ma niby być wyłoniony w konkursie). Ja tylko pytam? Czy ta grupa samozwańców, którzy chlubnie nazywają się komitetem, ma o czym kolwiek decydować w tym miejscu?!?!
Zadziwia mnie fakt jak taki projekt uchwały mógł w ogóle zostać wprowadzony do porządku sesji. W przyjętej uchwale czytamy, że fundusze na budowę pomnika zapewnia Komitet Budowy Pomnika Mariana Bernaciaka ps "Orlik". Gdzie taki komitet jest w ogóle zarejestrowany? On nie ma żadnej osobowości prawnej! Nie jest ani stowarzyszeniem zwykłym, czy rejestrowym. Jak miejscy radni mogli zaakceptować, aby jakaś nieformalna grupka osób mogła decydować o kształcie tego miejsca?!   W uzasadnieniu do uchwały cz... rozwiń
Avatar
krzych / 23 grudnia 2019 r. o 23:44
+15
najwyższy czas zebrać podpisy PRZECIWKO stawianiu kolejnych pomników. na pewno będzie ich zdecydowanie więcej niż 1136
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 23:45
+14
Dokąd vice Ewa W. która jako vice zarabiała do 200 tyś rocznie, łącznie w urzędzie ponad mln złotych, dokąd będzie zajmowała mieszkanie komunalne i to w szkole?
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 23:29
+14
Dlaczego Grobel i Wojcikowa bedac na sali sesyjnej nie oddali glosu? Gdyby zagłosowali przeciwko pomnika by nie było!
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 22:19
+14
Ci dyrektorzy to pisowski aparat partyjny walczący o wpływy i kasę.
Avatar
fff / 23 grudnia 2019 r. o 22:25
+13
Po konkursie na prezesa ipn-u, ten dyrektor przestał być dla mnie wiarygodny!
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 r. o 14:32
+12
Jak głosowali radni? Za przyjęciem byli: Ignacy Czeżyk, Halina Jarząbek, Tomasz Kraszewski, Bożena Krygier, Paweł Matras, Ryszard Ścibior, Sławomir Seredyn, Michał Śmich (8 radnych). Wstrzymali się od głosu: Grzegorz Bińczak, Ryszard Smolak, Elżbieta Szymańska (3 radnych). Przeciw byli: Mariusz Cytryński, Lilianna Jaworska, Waldemar Kowalczyk, Beata Kozik, Andrzej Kuszyk, Michał Zakrzewski (6 radnych). Co ciekawe w głosowaniu nie wzięli udział: Janusz Grobel, Anna Kędziora, Marzanna Pakuła i Ewa Wójcik. Wszyscy Ci, którzy głosowali za przyjęciem tej uchwały mają gdzieś głos mieszkańców, którzy chcieli innego zagospodarowania tego terenu.
Jak głosowali radni? Za przyjęciem byli: Ignacy Czeżyk, Halina Jarząbek, Tomasz Kraszewski, Bożena Krygier, Paweł Matras, Ryszard Ścibior, Sławomir Seredyn, Michał Śmich (8 radnych). Wstrzymali się od głosu: Grzegorz Bińczak, Ryszard Smolak, Elżbieta Szymańska (3 radnych). Przeciw byli: Mariusz Cytryński, Lilianna Jaworska, Waldemar Kowalczyk, Beata Kozik, Andrzej Kuszyk, Michał Zakrzewski (6 radnych). Co ciekawe w głosowaniu nie wzięli udział: Janusz Grobel, Anna Kędziora, Marzanna Pakuła i Ewa Wójcik. Wszyscy Ci, którzy głosowali za przyję... rozwiń
Avatar
Gość / 27 grudnia 2019 r. o 12:29
+6
Rzygać się chce jakaś banda oszołomów zdecydowała o budowie pomnika, który nie powinien powstać bo mieszkańcy wypowiedzieli się w tej sprawie w ankiecie i zdecydowali o zagospodarowaniu tego miejsca inną kwestią jest to, że nie chcieli budowy nowych pomników w mieści. Nich radni sprawdzą wyniki ankiety a dopiero potem głosują.
Avatar
k... / 27 grudnia 2019 r. o 10:13
-2
A może ten lub kolejny pomnik w miejsce JP II bo on też z okresu totalitarnego.
Avatar
Gość / 25 grudnia 2019 r. o 17:31
-6
A ja się pytam dlaczego radni Majowi głosowali przeciw powstaniu pomnika? Co im przeszkadza ten pomnik?
Avatar
Dlaczego? / 25 grudnia 2019 r. o 17:17
+8
Dlaczego Grobel i Wojcikowa bedac na sali sesyjnej nie oddali glosu?   Gdyby zagłosowali przeciwko pomnika by nie było!
Bo Oni tam są po to by walić w Maja, Im wcale nie leży na sercu dobro miasta, a jedynie o bezustanne podsycanie niechęci wobec Maja. Żal.
Pytanie otwarte do Pana Grobla i Wójcik. Dlaczego nie oddaliście głosów? Przecież wasze glosy sprawiłyby ze pomnika by nie bylo. Dlaczego za chwilę z PIS em głosujcie przeciwko kontenerom? Wtedy wam  przyciski już się włączyły? Ohyda.
 Dlaczego nie zagłosowali? Dlaczego za chwilę razem z PiS byli przeciw kontenerom?
 Dlaczego nie zagłosowali? Dlaczego za chwilę razem z PiS byli przeciw kontenerom? rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2019 r. o 08:15
-5
Historia oceniła komunistów, którzy strzelali w tył głowy Polakom, np. 17 letniej Ince, jako zdrajców Polski, natomiast chwała żołnierzy niezłomnych będzie trwała na wieki.
Avatar
Gość / 25 grudnia 2019 r. o 08:11
-8
Niektórzy zamiast pomnika bohaterskiego puławianina Orlika postawiliby znowu statuy Lenina i Stalina.
Avatar
DF / 24 grudnia 2019 r. o 22:25
+5
Ktoś tu mądrze napisał, ze należy zrobić ekspertyzę archiwalna nt. Orlika,  bo dokumenty archiwalne wielokrotnie ujawniały prawdziwe oblicze  "bohaterów" np, Ognia, Burego, Łupaszki i wielu innych. Można także zrobić badania terenowe np. wywiady z ludzi z terenu działania Orlika. Ciekaw jestem co powiedzą rodziny zastrzelonych milicjantów i zołnierzy (najczęsciej synów chłopskich) jakby nie było przedstawicieli prawowitej władzy uznanej przez aliantów ( a nie uznających Rządu Londyńskiego) albo chłopów którzy "przkazali" prowiant leśnym? Teraz amatorzy, łatwo forują oceny i wyroki, a im dalej od wojny to bohaterów i kombatantów przybywa.
Ktoś tu mądrze napisał, ze należy zrobić ekspertyzę archiwalna nt. Orlika,  bo dokumenty archiwalne wielokrotnie ujawniały prawdziwe oblicze  "bohaterów" np, Ognia, Burego, Łupaszki i wielu innych. Można także zrobić badania terenowe np. wywiady z ludzi z terenu działania Orlika. Ciekaw jestem co powiedzą rodziny zastrzelonych milicjantów i zołnierzy (najczęsciej synów chłopskich) jakby nie było przedstawicieli prawowitej władzy uznanej przez aliantów ( a nie uznających Rządu Londyńskiego) albo chłopów którzy "przkazali" ... rozwiń
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 r. o 21:32
+5
Pomnik za cichym przyzwoleniem Maja. Świadczy o tym fakt, ze Pakula nie wzięła udział w głosowaniu. Mialo to pozwolic przejść uchwale... a za to PiS przeglosowal budzecik...aby patrzec jak prezydent bedzie wital ministrów i przecinal wstęgę na odslonieciu pomnika
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 r. o 15:24
+7
Razi komuchów pomnik prawdziwego patrioty Polskiego
Warto przeanalizować przeszłość jednego prominentnych działaczy ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i wtedy wyszłyby na jaw informacje, które powinny towarzysza dyskredytować bezpowrotnie. Gdzie honor? Na takie zachowanie major Bernaciak miał swoje sposoby.
Avatar
Jan / 24 grudnia 2019 r. o 14:54
-12
Razi komuchów pomnik prawdziwego patrioty Polskiego
Zobacz wszystkie komentarze 76

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Groźny wypadek z udziałem dwóch aut. Jedna osoba zginęła, trzy są ranne

Lubelskie: Groźny wypadek z udziałem dwóch aut. Jedna osoba zginęła, trzy są ranne

Jedna osoba zginęła, a trzy kolejne są ranne - to bilans wypadku, do którego doszło w sobotę wieczorem w Kocku.

Nie wybiera się koloru "szalupy ratunkowej". Powstała fundacja, która edukuje o szczepieniach
Magazyn

Nie wybiera się koloru "szalupy ratunkowej". Powstała fundacja, która edukuje o szczepieniach

Wierzymy głęboko, że twarde dane i rzeczowa argumentacja broni się sama w wielu przypadkach – rozmowa z Anną Denslow, współzałożycielką Fundacji „Szczepienia – rozwiewamy wątpliwości”, która propaguje rzetelne informacje na temat szczepień, w tym przeciwko COVID-19.

Mieszkańcy tej miejscowości boją się korzystać z bieżącej wody. "Przekroczona zawartość niklu"
Reportaż Uwagi! TVN
film

Mieszkańcy tej miejscowości boją się korzystać z bieżącej wody. "Przekroczona zawartość niklu"

Od kilku miesięcy mieszkańcy podwrocławskiej Sobótki boją się korzystać z wody płynącej z kranów. Coraz więcej osób skarży się na dolegliwości żołądkowe i problemy skórne.

Wirusolog o liczbie zakażeń koronawirusem w Polsce: Jesteśmy w okresie stabilizacji

Wirusolog o liczbie zakażeń koronawirusem w Polsce: Jesteśmy w okresie stabilizacji

Po kolejnym wzroście liczby zakażeń koronawirusem jesteśmy w okresie stabilizacji - powiedział w sobotę PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Podkreślił, że rozwój sytuacji będzie zależał od ruchliwości obywateli, w szczególności podczas majówki.

Podhale Nowy Targ – Stal Kraśnik 1:1. Mogli nawet wygrać

Podhale Nowy Targ – Stal Kraśnik 1:1. Mogli nawet wygrać

Niepokonany w tym roku rywal, który dodatkowo wygrał pięć meczów z rzędu. Niewielu stawiało w sobotę na Stal Kraśnik w starciu z Podhalem Nowy Targ. A tymczasem drużyna Marcina Wróbla sprawiła niespodziankę i wywiozła z trudnego terenu jeden punkt po remisie 1:1. Co ciekawe, niebiesko-żółci zdobyli pierwszego gola w lidze od około… 350 minut.

Pogrzeb królewski, ale prywatny. Rodzina pożegnała księcia Filipa
film

Pogrzeb królewski, ale prywatny. Rodzina pożegnała księcia Filipa

Windsor, Wielka Brytania. Rodzina królewska pożegnała zmarłego księcia Filipa. Uroczystości ze względu na epidemię były skromne, uczestniczyło w nich zaledwie 30 osób. Książę spoczął w królewskiej krypcie na zamku w Windsorze.

Regulamin, kosze, a może fotopułapka? Chcą uprzątnięcia terenów zielonych w Lubartowie

Regulamin, kosze, a może fotopułapka? Chcą uprzątnięcia terenów zielonych w Lubartowie

22 osoby podpisały się pod petycją do burmistrza Lubartowa z prośbą o uprzątnięcie terenów zielonych przy kilku ulicach. Problem wraca po każdej zimie. Jak go rozwiązać?

Granit Bychawa – Lublinianka 5:0. Nokaut w pierwszej połowie

Granit Bychawa – Lublinianka 5:0. Nokaut w pierwszej połowie

Rywalizacja w grupie mistrzowskiej Hummel IV ligi rozpoczęła się od meczu Granitu Bychawa z Lublinianką. Podopieczni Dariusza Bodaka w tym roku na razie nie zachwycali, dlatego faworytem byli gospodarze. I wywiązali się z tej roli znakomicie, bo łatwo ograli rywali. Już po 42 minutach było 4:0. W drugiej połowie gospodarze dorzucili jeszcze jedną bramkę

2127 rzutów, 870 celnych. Kto zachwycił, a kto zawiódł w Pszczółce Start Lublin?
Magazyn

2127 rzutów, 870 celnych. Kto zachwycił, a kto zawiódł w Pszczółce Start Lublin?

Epickie boje, występ w Koszykarskiej Lidze Mistrzów i 45,6 procent skuteczności z gry zawodników. A kto wykonał 90 rzutów osobistych i spudłował tylko 3 razy? Pszczółka Start Lublin zakończyła sezon na szóstym miejscu. Czas na podsumowanie.

Były więzień obozu skrytykował powołanie B. Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Wszyscy są zdziwieni"
film

Były więzień obozu skrytykował powołanie B. Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Wszyscy są zdziwieni"

Warszawa. Członkowie Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau rezygnują z zasiadania w tym gremium w proteście przeciwko powołaniu do Rady byłej premier Beaty Szydło. To ich zdaniem upolitycznianie organu, który nadzoruje działalność placówki.

Lublin Jazz Festiwal po raz 12. w lipcu
12 lipca 2021, 0:00

Lublin Jazz Festiwal po raz 12. w lipcu

Poznaliśmy termin tegorocznej odsłony Lublin Jazz Festiwal. Centrum Kultury poinformowało, że ten cieszący się dużą popularnością festiwal dla wielbicieli jazzu odbędzie się w dniach 12-18 lipca.

Lublin: W poniedziałek znów pojedziemy ul. Lipową
galeria

Lublin: W poniedziałek znów pojedziemy ul. Lipową

W poniedziałek ul. Lipowa ma zostać otwarta dla ruchu, nie tylko dla komunikacji miejskiej. Z objazdów wrócą trolejbusy i część autobusów. Równocześnie drogowcy zamkną odcinek ul. Okopowej, a część ruchu przejmą ul. Chopina i Sztajna

Ekspert: Mamy prawdopodobnie początek końca trzeciej fali pandemii

Ekspert: Mamy prawdopodobnie początek końca trzeciej fali pandemii

Mamy prawdopodobnie początek końca trzeciej fali pandemii – ocenił w rozmowie z PAP dr Michał Sutkowski. Podkreślił, że nie oznacza to, że jest dobrze, szczególnie w szpitalach, a do maja liczba zgonów będzie najprawdopodobniej duża.

Parchatka się doczekała. Powstaje nowy chodnik

Parchatka się doczekała. Powstaje nowy chodnik

Trwają prace przy długo oczekiwanym drugim etapie budowy chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 824 w Parchatce koło Puław.

Najpierw muzyka, potem reszta świata. Zeszli się ze sobą w latach 90., płytę nagrali 30 lat później
Magazyn
film

Najpierw muzyka, potem reszta świata. Zeszli się ze sobą w latach 90., płytę nagrali 30 lat później

– W ogóle nie przejmowaliśmy się czymś takim jak sformalizowanie tego, co my robimy. Tym żyliśmy, to była najważniejsza rzecz w naszym życiu, nasz skarb. Tak jest do dzisiaj – mówi Krzysztof Grabań, basista grupy Sezamkova z Dęblina.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!