Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

23 grudnia 2019 r.
19:44

Radni zgodzili się na nowy pomnik w Puławach

29 76 A A
Oprócz ustawienia samej podobizny majora projekt zakłada również utwardzenie otoczenia pomnika, montaż multimedialnej tablicy informacyjnej oraz zagospodarowanie zieleni
Oprócz ustawienia samej podobizny majora projekt zakłada również utwardzenie otoczenia pomnika, montaż multimedialnej tablicy informacyjnej oraz zagospodarowanie zieleni (fot. Radosław Szczęch)

Rada Miasta Puławy przyjęła uchwałę obywatelską i zarezerwowała fragment miejskiej działki pomiędzy Lubelską, Centralną a Piłsudskiego dla nowego pomnika mjra Mariana Bernaciaka „Orlika”. Budowa nowego miejsca pamięci ma zostać sfinansowana ze zbiórek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Budowa pomnika ku czci bohatera Armii Krajowej w centrum Puław ma zarówno liczne grono zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi to przede wszystkim środowiska kombatanckie, samorządowcy PiS oraz mieszkańcy, wśród których 1135 osób podpisało się za powstaniem monumentu.

Po drugiej stronie stoją mieszkańcy, dla których jego centrum powinno być wolne od polityki, historii i martyrologii. Większość internautów, których preferencje w tym zakresie starano się badać za pomocą ankiety, opowiedziała się przeciwko nowemu pomnikowi. Wśród sceptyków przekazana działki pod pomnik majora „Orlika” znajdują się również te osoby, które negatywnie oceniły postawę radnych wyrzucających inne propozycje zagospodarowania skweru w centrum z dwóch ostatnich budżetów obywatelskich.

Mimo tego cichego oporu obywatelskiemu komitetowi budowy pomnika, na czele którego stoją dyrektorzy puławskich szkół, Marek Chrzanowski z I LO oraz Małgorzata Górska-Lenartowicz z MP nr 10, udało się osiągnąć sukces. Podczas ostatniej sesji, rada miasta przyjęła ich obywatelską uchwałę.

Koszty tego przedsięwzięcia nie są znane. Pokryte mają zostać w całości ze zbiórek, bez pieniędzy z budżetu.

e-Wydanie

Komentarze 76

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Puławiak / 23 grudnia 2019 o 20:45
+30
Szkoda, że tak zaciekle radni Pisu nie walczą z zadłużonymi blokami! 
Avatar
Puławianka / 24 grudnia 2019 o 07:16
+27
To miasto staje się jedną wielką katastrofą. Rządzi nim grupa radnych bezradnych, dość wiekowych, bez wizji, bez wyobraźni, cofają się wciąż do przeszłości, ale na tym nie da się stworzyć nowoczesnego miasta, bo młodzi ludzie nie potrzebują tu żadnych pomników Bernaciaków ani innych. Pytam, co Puławy zyskają jako miasto, gdy w centralnym miejscu wywalą taki pomnik. Żenada. Żal potencjału tego miasta.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 o 21:01
+18
Pomnik powinien powstać ze składek radnych miasta oraz z 13 emerytów. ZAMIAST Pomnika w tym miejscu powinien być Neon Kocham Puławy, natomiast pomnik powinien być przed WKUlub na skwerze niepodległości
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 o 13:52
+17
Zadziwia mnie fakt jak taki projekt uchwały mógł w ogóle zostać wprowadzony do porządku sesji. W przyjętej uchwale czytamy, że fundusze na budowę pomnika zapewnia Komitet Budowy Pomnika Mariana Bernaciaka ps "Orlik". Gdzie taki komitet jest w ogóle zarejestrowany? On nie ma żadnej osobowości prawnej! Nie jest ani stowarzyszeniem zwykłym, czy rejestrowym. Jak miejscy radni mogli zaakceptować, aby jakaś nieformalna grupka osób mogła decydować o kształcie tego miejsca?!   W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że obowiązek opieki nad pomnikiem po jego wybudowaniu będzie realizowany przez Gminę Miasto Puławy. A co najlepsze radni zagłosowali nad wzniesieniem pomnika, a projektu brak (ma niby być wyłoniony w konkursie). Ja tylko pytam? Czy ta grupa samozwańców, którzy chlubnie nazywają się komitetem, ma o czym kolwiek decydować w tym miejscu?!?!
Zadziwia mnie fakt jak taki projekt uchwały mógł w ogóle zostać wprowadzony do porządku sesji. W przyjętej uchwale czytamy, że fundusze na budowę pomnika zapewnia Komitet Budowy Pomnika Mariana Bernaciaka ps "Orlik". Gdzie taki komitet jest w ogóle zarejestrowany? On nie ma żadnej osobowości prawnej! Nie jest ani stowarzyszeniem zwykłym, czy rejestrowym. Jak miejscy radni mogli zaakceptować, aby jakaś nieformalna grupka osób mogła decydować o kształcie tego miejsca?!   W uzasadnieniu do uchwały cz... rozwiń
Avatar
krzych / 23 grudnia 2019 o 23:44
+15
najwyższy czas zebrać podpisy PRZECIWKO stawianiu kolejnych pomników. na pewno będzie ich zdecydowanie więcej niż 1136
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 o 23:45
+14
Dokąd vice Ewa W. która jako vice zarabiała do 200 tyś rocznie, łącznie w urzędzie ponad mln złotych, dokąd będzie zajmowała mieszkanie komunalne i to w szkole?
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 o 23:29
+14
Dlaczego Grobel i Wojcikowa bedac na sali sesyjnej nie oddali glosu? Gdyby zagłosowali przeciwko pomnika by nie było!
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 o 22:19
+14
Ci dyrektorzy to pisowski aparat partyjny walczący o wpływy i kasę.
Avatar
fff / 23 grudnia 2019 o 22:25
+13
Po konkursie na prezesa ipn-u, ten dyrektor przestał być dla mnie wiarygodny!
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 o 14:32
+12
Jak głosowali radni? Za przyjęciem byli: Ignacy Czeżyk, Halina Jarząbek, Tomasz Kraszewski, Bożena Krygier, Paweł Matras, Ryszard Ścibior, Sławomir Seredyn, Michał Śmich (8 radnych). Wstrzymali się od głosu: Grzegorz Bińczak, Ryszard Smolak, Elżbieta Szymańska (3 radnych). Przeciw byli: Mariusz Cytryński, Lilianna Jaworska, Waldemar Kowalczyk, Beata Kozik, Andrzej Kuszyk, Michał Zakrzewski (6 radnych). Co ciekawe w głosowaniu nie wzięli udział: Janusz Grobel, Anna Kędziora, Marzanna Pakuła i Ewa Wójcik. Wszyscy Ci, którzy głosowali za przyjęciem tej uchwały mają gdzieś głos mieszkańców, którzy chcieli innego zagospodarowania tego terenu.
Jak głosowali radni? Za przyjęciem byli: Ignacy Czeżyk, Halina Jarząbek, Tomasz Kraszewski, Bożena Krygier, Paweł Matras, Ryszard Ścibior, Sławomir Seredyn, Michał Śmich (8 radnych). Wstrzymali się od głosu: Grzegorz Bińczak, Ryszard Smolak, Elżbieta Szymańska (3 radnych). Przeciw byli: Mariusz Cytryński, Lilianna Jaworska, Waldemar Kowalczyk, Beata Kozik, Andrzej Kuszyk, Michał Zakrzewski (6 radnych). Co ciekawe w głosowaniu nie wzięli udział: Janusz Grobel, Anna Kędziora, Marzanna Pakuła i Ewa Wójcik. Wszyscy Ci, którzy głosowali za przyję... rozwiń
Avatar
Gość / 27 grudnia 2019 o 12:29
+6
Rzygać się chce jakaś banda oszołomów zdecydowała o budowie pomnika, który nie powinien powstać bo mieszkańcy wypowiedzieli się w tej sprawie w ankiecie i zdecydowali o zagospodarowaniu tego miejsca inną kwestią jest to, że nie chcieli budowy nowych pomników w mieści. Nich radni sprawdzą wyniki ankiety a dopiero potem głosują.
Avatar
k... / 27 grudnia 2019 o 10:13
-2
A może ten lub kolejny pomnik w miejsce JP II bo on też z okresu totalitarnego.
Avatar
Gość / 25 grudnia 2019 o 17:31
-6
A ja się pytam dlaczego radni Majowi głosowali przeciw powstaniu pomnika? Co im przeszkadza ten pomnik?
Avatar
Dlaczego? / 25 grudnia 2019 o 17:17
+8
Dlaczego Grobel i Wojcikowa bedac na sali sesyjnej nie oddali glosu?   Gdyby zagłosowali przeciwko pomnika by nie było!
Bo Oni tam są po to by walić w Maja, Im wcale nie leży na sercu dobro miasta, a jedynie o bezustanne podsycanie niechęci wobec Maja. Żal.
Pytanie otwarte do Pana Grobla i Wójcik. Dlaczego nie oddaliście głosów? Przecież wasze glosy sprawiłyby ze pomnika by nie bylo. Dlaczego za chwilę z PIS em głosujcie przeciwko kontenerom? Wtedy wam  przyciski już się włączyły? Ohyda.
 Dlaczego nie zagłosowali? Dlaczego za chwilę razem z PiS byli przeciw kontenerom?
 Dlaczego nie zagłosowali? Dlaczego za chwilę razem z PiS byli przeciw kontenerom? rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2019 o 08:15
-5
Historia oceniła komunistów, którzy strzelali w tył głowy Polakom, np. 17 letniej Ince, jako zdrajców Polski, natomiast chwała żołnierzy niezłomnych będzie trwała na wieki.
Avatar
Gość / 25 grudnia 2019 o 08:11
-8
Niektórzy zamiast pomnika bohaterskiego puławianina Orlika postawiliby znowu statuy Lenina i Stalina.
Avatar
DF / 24 grudnia 2019 o 22:25
+5
Ktoś tu mądrze napisał, ze należy zrobić ekspertyzę archiwalna nt. Orlika,  bo dokumenty archiwalne wielokrotnie ujawniały prawdziwe oblicze  "bohaterów" np, Ognia, Burego, Łupaszki i wielu innych. Można także zrobić badania terenowe np. wywiady z ludzi z terenu działania Orlika. Ciekaw jestem co powiedzą rodziny zastrzelonych milicjantów i zołnierzy (najczęsciej synów chłopskich) jakby nie było przedstawicieli prawowitej władzy uznanej przez aliantów ( a nie uznających Rządu Londyńskiego) albo chłopów którzy "przkazali" prowiant leśnym? Teraz amatorzy, łatwo forują oceny i wyroki, a im dalej od wojny to bohaterów i kombatantów przybywa.
Ktoś tu mądrze napisał, ze należy zrobić ekspertyzę archiwalna nt. Orlika,  bo dokumenty archiwalne wielokrotnie ujawniały prawdziwe oblicze  "bohaterów" np, Ognia, Burego, Łupaszki i wielu innych. Można także zrobić badania terenowe np. wywiady z ludzi z terenu działania Orlika. Ciekaw jestem co powiedzą rodziny zastrzelonych milicjantów i zołnierzy (najczęsciej synów chłopskich) jakby nie było przedstawicieli prawowitej władzy uznanej przez aliantów ( a nie uznających Rządu Londyńskiego) albo chłopów którzy "przkazali" ... rozwiń
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 o 21:32
+5
Pomnik za cichym przyzwoleniem Maja. Świadczy o tym fakt, ze Pakula nie wzięła udział w głosowaniu. Mialo to pozwolic przejść uchwale... a za to PiS przeglosowal budzecik...aby patrzec jak prezydent bedzie wital ministrów i przecinal wstęgę na odslonieciu pomnika
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 o 15:24
+7
Razi komuchów pomnik prawdziwego patrioty Polskiego
Warto przeanalizować przeszłość jednego prominentnych działaczy ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i wtedy wyszłyby na jaw informacje, które powinny towarzysza dyskredytować bezpowrotnie. Gdzie honor? Na takie zachowanie major Bernaciak miał swoje sposoby.
Avatar
Jan / 24 grudnia 2019 o 14:54
-12
Razi komuchów pomnik prawdziwego patrioty Polskiego
Zobacz wszystkie komentarze 76

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 lutego 2020 r. 0 0

Włodawa na łamach światowych mediów. New York Times pisze o liście burmistrza

Włodawa na łamach światowych mediów. New York Times pisze o liście burmistrza 201 27

Burmistrz Włodawy napisał do Francji list, który cytuje cały świat. „Jesteśmy normalni. Nie wszystkie miasta w Polsce są homofobiczne” – te słowa trafiły m.in. na łamy New York Timesa.

Minister Kultury: Będziemy dalej wspierać zamojskie zabytki

Minister Kultury: Będziemy dalej wspierać zamojskie zabytki 0 2

- Będziemy dalej wspierać zamojskie zabytki – deklarował podczas dzisiejszej wizyty na Zamojszczyźnie Piotr Gliński. Wicepremier i minister kultury doglądał inwestycji realizowanych przy finansowym udziale jego resortu.

Nauczycielka wróciła z Włoch z  podejrzeniem koronawirusa. Szkoła zamknięta
film

Nauczycielka wróciła z Włoch z podejrzeniem koronawirusa. Szkoła zamknięta 0 3

Mazańcowice (woj. śląskie). Nauczycielka wróciła w niedzielę z Rzymu, w poniedziałek poszła do szkoły, a wieczorem zgłosiła się do szpitala i została skierowana na badania pod kątem koronawirusa. Wójt postanowił zamknąć szkołę i przedszkole. Do placówki, w której uczy się 700 dzieci, przyszło dzisiaj jedno.

Doprowadził uczennice do poddania się innej czynności seksualnej. Dlaczego 47-latek mieszkał w bursie szkolnej?
Skandal

Doprowadził uczennice do poddania się innej czynności seksualnej. Dlaczego 47-latek mieszkał w bursie szkolnej? 5

47-letni Ihor B., Ukrainiec, który mieszkał w Bursie Szkolnej nr 1 w Białej Podlaskiej, odpowie przed sądem za rozpijanie młodzieży i doprowadzenie wychowanek placówki do poddania się innej czynności seksualnej. Do incydentu doszło, bo bursa, wbrew prawu, prowadziła usługi hotelowe.

O kobietach dla młodzieży i dorosłych. Spektakle w Andersenie
27 lutego 2020, 10:00

O kobietach dla młodzieży i dorosłych. Spektakle w Andersenie 2 0

"Podwójne życie Weroniki" oraz "Ja, Maria Curie" to spektakle Teatru Andersena, które wkrótce będzie można zobaczyć w ramach oferty kierowanej do młodzieży powyżej 16 roku życia i dorosłych. Obie realizacje łączy wątek kobiecy.

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2020 w Lublinie. Ruszyły zapisy również na dwie nowe trasy

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2020 w Lublinie. Ruszyły zapisy również na dwie nowe trasy 0 5

Będzie osiem tras, w tym dwie nowe – kolejna po Lublinie – wokół Czechowa i kolejna do Lubartowa. Zapisy już się rozpoczęły. Dzisiaj organizatorzy lubelskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej poinformowali o szczegółach nocnej wędrówki zaplanowanej na 20 marca

Jakie jest najmniejsze państwo świata? Sprawdź swoją wiedzę z geografii

Jakie jest najmniejsze państwo świata? Sprawdź swoją wiedzę z geografii 0 0

Trudny quiz dla prawdziwych ekspertów z geografii

Nowa fabryka powstała pod Lublinem. Ma zatrudniać nawet kilkaset osób [zdjęcia]
galeria

Nowa fabryka powstała pod Lublinem. Ma zatrudniać nawet kilkaset osób [zdjęcia] 17 19

Lampy do citroena jumpera są już produkowane, a jeszcze w tym roku w zakładzie Varroc Lighting Systems, który dziś został oficjalnie otwarty, będą montowane reflektory do opla vivaro, peugeota experta, a także volkswagenów. Nowa fabryka w podlubelskich Niemcach zatrudnia 170 osób, wkrótce będzie ich 400.

Rojek czy Kostrzewski w bramce Górnika Łęczna? Dwóch chętnych, a miejsce tylko jedno

Rojek czy Kostrzewski w bramce Górnika Łęczna? Dwóch chętnych, a miejsce tylko jedno 0 2

W sobotę Górnik Łęczna rozegra pierwszy w tym roku kalendarzowym mecz o punkty z Eleną Toruń na jej terenie. Wydaje się, że trener Kamil Kiereś na kilku pozycjach ma do gry „pewniaków”. Wciąż nie wiadomo jednak czy rundę wiosenną w bramce rozpocznie Adrian Kostrzewski czy Patryk Rojek

Astorię wezmą na dłużej

Astorię wezmą na dłużej 0 7

Nawet na 10 lat podpisana ma być umowa z potencjalnym najemcą lokalu po restauracjach KFC i Pizza Hut, które działały na parterze budynku Astorii.

Nietypowa rodzina zniknęła z placu w centrum Lublina. Gdzie ją zobaczymy w przyszłości?
galeria

Nietypowa rodzina zniknęła z placu w centrum Lublina. Gdzie ją zobaczymy w przyszłości? 14 6

Janusz, Grażyna i Seba – trójka drewnianych postaci zniknęła dzisiaj z placu im. Lecha Kaczyńskiego obok Centrum Kultury. Byli tu prawie rok

Trzech bandytów w kominiarkach przyjechało po dług. Demolka na posesji
galeria

Trzech bandytów w kominiarkach przyjechało po dług. Demolka na posesji 0 7