Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

14 stycznia 2017 r.
16:40

Reforma edukacji w Puławach. Przeciąganie klas między szkołami

71 57 A A

Nie zgadzamy się na podział, który doprowadzi do likwidacji naszych szkół – mówili przedstawiciele szkół podstawowych. Nie można zostawić naszych liceów samych – odpowiadali im nauczyciele z ZSO. Decyzję w sprawie reformy edukacji podejmą radni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rodzice i nauczyciele licznie zgromadzili się na poniedziałkowych obradach komisji oświaty. Spotkanie rozpoczęła prezentacja możliwych sposobów przeprowadzenia rządowej reformy w Puławach. Wiceprezydent Ewa Wójcik omówiła każdy z wariantów przedstawiając w skrócie jego najważniejsze wady, zalety, koszty oraz ilość głosów, jaki otrzymał podczas głosowań zespołu powołanego do tej analizy.

Największym poparciem zespołu (17 głosów) cieszy się wariant drugi. Mówi on o podziale dwóch szkół podstawowych, nie wskazując przy tym, o które dokładnie chodzi. Miałoby to polegać na tym, że ich siódme i ósme klasy miałyby uczyć się w budynkach obecnych ZSO nr 1 i ZSO nr 2. W ten sposób dwie podstawówki w mieście nadal prowadziłyby nauczanie klas I-VI. I właśnie to rozwiązanie, chociaż naliczono mu najwięcej zalet, zostało oprotestowane przez środowiska szkolne.

– Nie chcemy, żeby nasza szkoła była przyłączona do innej. Dawniej mieliśmy osiem klas i dawaliśmy sobie radę. Na ten podział nie ma naszej zgody, za swoimi dziećmi będziemy stać murem – mówili rodzice z SP nr 1.

Podobnego zdania byli rodzice uczniów z SP nr 2. – Blisko sto procent rodziców i nauczycieli z naszej szkoły sprzeciwia się połączeniu jej z inną placówką. Dla nas to oznaczałoby utratę samodzielności. Uważam, że nie trzeba degradować szkół, żeby zachować miejsca pracy dla swoich przyjaciół – mówił pan Przemysław, który przypomniał, że nauczyciele mogą pracować w kilku szkołach jednocześnie. – Jesteśmy tymi planami zmartwieni i poddenerwowani, także dlatego, że początkowo nasz głos w tej sprawie został pominięty – dodał.

W imieniu ZSO nr 2 wystąpił nauczyciel wychowania fizycznego Piotr Dropek. Przypomniał zebranym nazwiska znanych sportowców, którzy skończyli tę szkołę. W jego opinii dorobek w kształceniu szczególnie pod kątem piłki ręcznej, jest cenny, a reformę należy przeprowadzić w taki sposób, żeby ZSO nr 2 na tym nie ucierpiała. Inni przedstawiciele szkoły stwierdzili, że pozostawienie w niej samego liceum, to byłby „wstyd”.

O to, by w dyskusji nad tym, jak ma wyglądać puławska oświata wznieść się ponad partykularne interesy, apelowała wiceprezent Ewa Wójcik, która przypomniała, że to władze miasta odpowiadają za tworzenie bazy, a nie rodzice, czy nauczyciele.

– Naszym zadaniem jest wziąć pod uwagę wszystkie argumenty, ale czasy, w których szkoły pracują na dwie czy trzy zmiany, a dzieci są wprowadzane do piwnic, skończyły się. Ten etap mamy za sobą – mówiła.

Radni podczas posiedzenia komisji nie podjęli żadnych decyzji. Nie przeprowadzili głosowania nad poszczególnymi wariantami, bo jak uznali, chcą poświęcić więcej czasu na zapoznanie się z opinią społeczną w tej sprawie. Projekt uchwały ma być przyjęty pod koniec stycznia, podczas sesji. Dokument ten następnie ma trafić do kuratora oświaty, a po jego zaopiniowaniu, wrócić do radnych. Ci ostatni będą musieli sami zdecydować, jak ma wyglądać reorganizacja i ponieść odpowiedzialność za jej finansowanie.

Komentarze 57

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lorencywow / 14 maja 2018 o 06:15
0
polskie zaklady bukmacherskie
Avatar
Gość / 19 czerwca 2017 o 14:05
0
Czy w dzisiejszym KEN w 2019 roku zostanie utworzonych dwa razy więcej klas licealnych. Wszak chętnych będzie dwa razy więcej (spotkają się dwa roczniki - absolwenci gimnazjów i podstawówek). A może te dwa roczniki skazane są już na stratę.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2017 o 22:13
0
Dramatyzują nauczyciele ze szkół, w których wygaszają gimnazja. Ustawa jasno mówi o powrocie do szkół podst. 8 klasowych. Jeżeli szkoła ma miejsce na swoich uczniów nie ma potrzeby ich ganiać tak dla zasady, a nie przepraszam dla etatów nauczycieli z gimnazjów .
Avatar
Gość / 18 stycznia 2017 o 12:03
0
Prezes Kaczyński wychodował żabę edukacyjną, którą radni PiSu (15 radnych PiS w 21 osobowej Radzie Miasta Puławy) muszą połknąć w głosowaniu. Dobra zmiana zaorana.
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 14:20
0
za to wszystko podziękujcie PREZESOWI bo nikt inny nie będzie odpowiedzialny za cały ten bałagan a nie bardzo przepraszam to nie PREZES tylko pani minister zalewska bo sam PREZES tylko pociąga za sznurki a samorząd nasz czy inny w tym kraju musi się "podporządkować "ale i tak za fiasko bo myślę że tak będzie całej tej pseudo reformy odpowiedzą właśnie samorządowcy ale i co najważniejsze nasze i wasze dzieci o których w tejże dobrej zmianie się nie mówi NIESTETY..........
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 13:33
0
...ludzie przestańcie dramatyzować. Naprawdę rodzice mają problem z tym, że nauczyciele będą biegać pomiędzy dwoma budynkami należącymi do tej samej szkoły??? A nawet jeśli będzie tak, że zmienią się nauczyciele uczący daną klasę to w czym problem? A jak dziecko do tej pory szło do gimnazjum to też protestowaliście, żeby uczyli je ci sami nauczyciele co w podstawówce i najlepiej żeby gimnazjum było w tym samym budynku? A tej wypowiedzi z 10.22 to już w ogóle nie rozumiem: "Tak rodzice są głupi za to etatowi manipulatorzy "komentatorzy" nam rodzicom nic nie wmawiają. Sami idźcie do drugiego budynku szkoły ponad km dalej. I wmawiajcie nam jakie to wspaniałe ganiac tak dzieci." O co panu czy pani chodzi z tym ganianiem dzieci ponad km??? I dla informacji - nie jestem żadnym etatowym ani nieetatowym manipulatorem. Po prostu wyrażam swoją opinię na temat tego bałaganu, który według mnie zupełnie niepotrzebnie, ale z rozmysłem został rozkręcony.
...ludzie przestańcie dramatyzować. Naprawdę rodzice mają problem z tym, że nauczyciele będą biegać pomiędzy dwoma budynkami należącymi do tej samej szkoły??? A nawet jeśli będzie tak, że zmienią się nauczyciele uczący daną klasę to w czym problem? A jak dziecko do tej pory szło do gimnazjum to też protestowaliście, żeby uczyli je ci sami nauczyciele co w podstawówce i najlepiej żeby gimnazjum było w tym samym budynku? A tej wypowiedzi z 10.22 to już w ogóle nie rozumiem: "Tak rodzice są głupi za to etatowi manipulatorzy "komentato... rozwiń
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 11:53
0
@pinino nie będzie zmiany szkoły? Czyli co, wychowawca i inni nauczyciele uczący w klasach szóstych będą biegać do LO i uczyć swoje dzieci w klasie 7 i 8. A może będą je uczyć nowi nauczyciele i wychowawcy z LO. Jeśli to nie jest zmiana szkoły to nie wiem co innego mogłoby nią być (choć wiem,że formalnie nią nie jest :)
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 10:22
0
Tak rodzice są głupi za to etatowi manipulatorzy "komentatorzy" nam rodzicom nic nie wmawiają. Sami idźcie do drugiego budynku szkoły ponad km dalej. I wmawiajcie nam jakie to wspaniałe ganiac tak dzieci.
Avatar
pinino / 17 stycznia 2017 o 09:06
0
najbardziej powaleni są rodzice, bo dają się podpuszczać dyrektorom i nauczycielom, którzy nakręcają ten cały cyrk. Czy są tak ograniczeni, że nie są w stanie się zorientować, że "pedagodzy" wmawiają im głupotę mówiąc, że dziecko będzie musiało po 6 klasie zmienić szkołę na 2 lata. Ludzie puknijcie się łeb i zrozumcie, że nie będzie żadnej zmiany szkoły, tylko na ostatnie 2 lata nauki w podstawówce cała klasa przejdzie do innego budynku należącego do tej samej szkoły. Co w tym takiego strasznego? Przecież kiedyś już było podobnie SZP nr 1 mieściła się w dwóch budynkach, SZP nr 9 to samo.
najbardziej powaleni są rodzice, bo dają się podpuszczać dyrektorom i nauczycielom, którzy nakręcają ten cały cyrk. Czy są tak ograniczeni, że nie są w stanie się zorientować, że "pedagodzy" wmawiają im głupotę mówiąc, że dziecko będzie musiało po 6 klasie zmienić szkołę na 2 lata. Ludzie puknijcie się łeb i zrozumcie, że nie będzie żadnej zmiany szkoły, tylko na ostatnie 2 lata nauki w podstawówce cała klasa przejdzie do innego budynku należącego do tej samej szkoły. Co w tym takiego strasznego? Przecież kiedyś już było podobnie S... rozwiń
Avatar
Gość / 16 stycznia 2017 o 19:37
0
Takiego cyrku jak dzisiejsza komisja edukacji nie widziałam nigdzie. Przygotowanie radnych na poziomie poniżej tzw gimbazy (przepraszam gimnazjalistów). A najciekawszy fragment to jak pani przewodnicząca rady przyznaje (tu wierny cytat): "jestem głupia".
Avatar
Lorencywow / 14 maja 2018 o 06:15
0
polskie zaklady bukmacherskie
Avatar
Gość / 19 czerwca 2017 o 14:05
0
Czy w dzisiejszym KEN w 2019 roku zostanie utworzonych dwa razy więcej klas licealnych. Wszak chętnych będzie dwa razy więcej (spotkają się dwa roczniki - absolwenci gimnazjów i podstawówek). A może te dwa roczniki skazane są już na stratę.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2017 o 22:13
0
Dramatyzują nauczyciele ze szkół, w których wygaszają gimnazja. Ustawa jasno mówi o powrocie do szkół podst. 8 klasowych. Jeżeli szkoła ma miejsce na swoich uczniów nie ma potrzeby ich ganiać tak dla zasady, a nie przepraszam dla etatów nauczycieli z gimnazjów .
Avatar
Gość / 18 stycznia 2017 o 12:03
0
Prezes Kaczyński wychodował żabę edukacyjną, którą radni PiSu (15 radnych PiS w 21 osobowej Radzie Miasta Puławy) muszą połknąć w głosowaniu. Dobra zmiana zaorana.
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 14:20
0
za to wszystko podziękujcie PREZESOWI bo nikt inny nie będzie odpowiedzialny za cały ten bałagan a nie bardzo przepraszam to nie PREZES tylko pani minister zalewska bo sam PREZES tylko pociąga za sznurki a samorząd nasz czy inny w tym kraju musi się "podporządkować "ale i tak za fiasko bo myślę że tak będzie całej tej pseudo reformy odpowiedzą właśnie samorządowcy ale i co najważniejsze nasze i wasze dzieci o których w tejże dobrej zmianie się nie mówi NIESTETY..........
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 13:33
0
...ludzie przestańcie dramatyzować. Naprawdę rodzice mają problem z tym, że nauczyciele będą biegać pomiędzy dwoma budynkami należącymi do tej samej szkoły??? A nawet jeśli będzie tak, że zmienią się nauczyciele uczący daną klasę to w czym problem? A jak dziecko do tej pory szło do gimnazjum to też protestowaliście, żeby uczyli je ci sami nauczyciele co w podstawówce i najlepiej żeby gimnazjum było w tym samym budynku? A tej wypowiedzi z 10.22 to już w ogóle nie rozumiem: "Tak rodzice są głupi za to etatowi manipulatorzy "komentatorzy" nam rodzicom nic nie wmawiają. Sami idźcie do drugiego budynku szkoły ponad km dalej. I wmawiajcie nam jakie to wspaniałe ganiac tak dzieci." O co panu czy pani chodzi z tym ganianiem dzieci ponad km??? I dla informacji - nie jestem żadnym etatowym ani nieetatowym manipulatorem. Po prostu wyrażam swoją opinię na temat tego bałaganu, który według mnie zupełnie niepotrzebnie, ale z rozmysłem został rozkręcony.
...ludzie przestańcie dramatyzować. Naprawdę rodzice mają problem z tym, że nauczyciele będą biegać pomiędzy dwoma budynkami należącymi do tej samej szkoły??? A nawet jeśli będzie tak, że zmienią się nauczyciele uczący daną klasę to w czym problem? A jak dziecko do tej pory szło do gimnazjum to też protestowaliście, żeby uczyli je ci sami nauczyciele co w podstawówce i najlepiej żeby gimnazjum było w tym samym budynku? A tej wypowiedzi z 10.22 to już w ogóle nie rozumiem: "Tak rodzice są głupi za to etatowi manipulatorzy "komentato... rozwiń
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 11:53
0
@pinino nie będzie zmiany szkoły? Czyli co, wychowawca i inni nauczyciele uczący w klasach szóstych będą biegać do LO i uczyć swoje dzieci w klasie 7 i 8. A może będą je uczyć nowi nauczyciele i wychowawcy z LO. Jeśli to nie jest zmiana szkoły to nie wiem co innego mogłoby nią być (choć wiem,że formalnie nią nie jest :)
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 10:22
0
Tak rodzice są głupi za to etatowi manipulatorzy "komentatorzy" nam rodzicom nic nie wmawiają. Sami idźcie do drugiego budynku szkoły ponad km dalej. I wmawiajcie nam jakie to wspaniałe ganiac tak dzieci.
Avatar
pinino / 17 stycznia 2017 o 09:06
0
najbardziej powaleni są rodzice, bo dają się podpuszczać dyrektorom i nauczycielom, którzy nakręcają ten cały cyrk. Czy są tak ograniczeni, że nie są w stanie się zorientować, że "pedagodzy" wmawiają im głupotę mówiąc, że dziecko będzie musiało po 6 klasie zmienić szkołę na 2 lata. Ludzie puknijcie się łeb i zrozumcie, że nie będzie żadnej zmiany szkoły, tylko na ostatnie 2 lata nauki w podstawówce cała klasa przejdzie do innego budynku należącego do tej samej szkoły. Co w tym takiego strasznego? Przecież kiedyś już było podobnie SZP nr 1 mieściła się w dwóch budynkach, SZP nr 9 to samo.
najbardziej powaleni są rodzice, bo dają się podpuszczać dyrektorom i nauczycielom, którzy nakręcają ten cały cyrk. Czy są tak ograniczeni, że nie są w stanie się zorientować, że "pedagodzy" wmawiają im głupotę mówiąc, że dziecko będzie musiało po 6 klasie zmienić szkołę na 2 lata. Ludzie puknijcie się łeb i zrozumcie, że nie będzie żadnej zmiany szkoły, tylko na ostatnie 2 lata nauki w podstawówce cała klasa przejdzie do innego budynku należącego do tej samej szkoły. Co w tym takiego strasznego? Przecież kiedyś już było podobnie S... rozwiń
Avatar
Gość / 16 stycznia 2017 o 19:37
0
Takiego cyrku jak dzisiejsza komisja edukacji nie widziałam nigdzie. Przygotowanie radnych na poziomie poniżej tzw gimbazy (przepraszam gimnazjalistów). A najciekawszy fragment to jak pani przewodnicząca rady przyznaje (tu wierny cytat): "jestem głupia".
Zobacz wszystkie komentarze 57

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia]
galeria

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia] 1 1

Pierwsza odkryta pływalnia w mieście już otwarta. Obiekt powstał przy Państwowej Szkole Wyższej. Pierwszy do wody wskoczył rektor prof. Józef Bergier.

Zderzenie busa z osobówką na al. Witosa. Kilka osób rannych. Droga zablokowana

Zderzenie busa z osobówką na al. Witosa. Kilka osób rannych. Droga zablokowana 3 0

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Według informacji policjantów kilka osób jest rannych.

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 6 6

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 9 1

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 32 11

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 40 19

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce