Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

15 listopada 2017 r.
12:31

Remontują tory, a przy okazji rozjeżdżają drogę. Skarżą się mieszkańcy i drogowcy

0 6 A A

Mieszkańcy Kolonii Drzewce w gminie Nałęczów narzekają na uciążliwy ruch samochodów ciężarowych, które wywożą kruszywo z modernizowanej linii kolejowej nr 7. Na wykonawcę remontu torów skarży się również Powiatowy Zarząd Dróg w Puławach, który obawia się trwałego uszkodzenia nawierzchni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trwa przebudowa linii kolejowej Dęblin-Lublin, za który odpowiada międzynarodowe konsorcjum (Astaldi, PBDDiM, CLF i ZZC). Pracownicy montują nowe tory, a stare elementy linii, m.in. kruszywo, wywożą ciężarówkami korzystając z lokalnych dróg. Problem w tym, że – jak twierdzą mieszkańcy – nie wybierają tych wskazanych im przez zarządcę, czyli Powiatowy Zarząd Dróg w Puławach. 

– My wskazaliśmy im wyraźnie, z których dróg mogą korzystać, a z których nie, ale to nie przyniosło żadnego skutku. Robią po swojemu i jeżdżą po drogach, na które nie wydaliśmy im zezwolenia – mówi Anna Nizioł, dyrektor PZD. Dodaje, że wykonawca remontu linii nr 7 powinien korzystać z drogi technicznej, tuż przy torowisku. – Ale w rzeczywistości ciężarówki ważące około 30 ton jeżdżą po drogach z ograniczeniem do 12. Mamy nagrania wideo, które to dokumentują. Niektóre ich odcinki były remontowane w tym roku. Nie może być tak, że oni będą w ten sposób niszczyć naszą własność – uzupełnia Maciej Żurawiecki, zastępca dyrektora PZD w Puławach.

Powiatowy Zarząd Dróg o kłopotach z wykonawcą poinformował już policję w Nałęczowie, a wkrótce zawiadomi Ministerstwo Infrastruktury. Urzędnicy kontaktowali się również z wykonawcą. – Telefony i spotkanie nie przyniosło skutku – przyznaje Żurawiecki.

Na uciążliwości narzekają mieszkańcy m.in. Kolonii Drzewce w gminie Nałęczów. – Naprawdę jesteśmy już bezradni. Te samochody jeżdżą tuż przy naszych domach od 7 rano do wieczora. Kiedyś przy tej ulicy stał znak ograniczający tonaż, a teraz go nie ma. Nie wiemy już co robić – mówi pani Karolina.

O komentarz zwróciliśmy się do inwestora odpowiadającego za tę inwestycję, czyli PKP-PLK. – Wywóz starych kruszyw, elementów torów i złomu z rozebranej linii kolejowej odbywa się ciężarówkami, o czym zarządcy dróg zostali przez wykonawcę poinformowani. Drogi wykorzystywane są zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Nie otrzymaliśmy żadnych informacji o tym, jakoby miało być inaczej, ale każdy sygnał traktujemy poważnie. Zwrócimy się więc do wykonawcy, by korzystał z dróg do tego przeznaczonych – zapewnia Karol Jakubowski, rzecznik Polskich Linii Kolejowych.

Inwestor bierze co prawda pod uwagę możliwość uszkodzenia nawierzchni dróg przez ciężarówki, ale jak podkreśla, ich stan jest na bieżąco monitorowany. – Jeśli zostaną stwierdzono zniszczenia, odpowiednie porozumienie zmobilizuje wykonawcę do ich naprawy – dodaje Jakubowski.

Ale porozumienia na razie nie ma. – Dlatego, że jego projekt, który został nam przedstawiony, jest nie do przyjęcia – tłumaczy Anna Nizioł. Dyrektor PZD wyjaśnia, że mowa jest w nim jedynie o remontach cząstkowych. – To nam nie wystarczy, bo drogi nie są przystosowane do takiego nacisku oraz natężenia ruchu. Obawiamy się, że może to spowodować trwałe uszkodzenie ich podbudowy – dodaje, zauważając, że w tej sytuacji za ich naprawę odpowiedzialny będzie powiat puławski.

– Staramy się dyscyplinować naszych kierowców, ale to trudne, bo korzystamy z usług wielu podwykonawców i posiadamy dużo wynajętego sprzętu. Nie zawsze uda dam się wszystkich upilnować, ale robimy wszystko, żeby transport odbywał się zgodnie z przepisami – przekonuje Arkadiusz Klimowski, kierownik budowy z firmy Astaldi. I zachęca wszystkich, którzy zauważą ciężkie pojazdy w niewłaściwym miejscu o zgłaszanie takich przypadków (wraz z numerem ciężarówki) bezpośrednio do biura budowy, nr tel. (81) 440-51-44.

Pozostałe informacje

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień
27 czerwca 2024, 16:00

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień

Amerykański wirtuoz gitary – Yonatan Gat, ultra żywiołowi Meksykanie z Sonido Gallo Negro, zjawiskowa Halina Rice i dark rockowy Kanadyjczyk Alex Henry Foster, to kolejni artyści tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca.

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce
Zdjęcia/Wideo
galeria

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce

Ma moc 2,5 MW i mieści się na 40 tys.m2 dachu lubelskiego zakładu Aliplast, wiodącego w Europie projektanta i producenta systemów aluminiowych dla budownictwa. Mowa o klejonej instalacji fotowoltaicznej na Felinie, największej tego typu w Polsce!

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego
19 kwietnia 2024, 19:00

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego

To już 45 lat odkąd po raz pierwszy na scenie wystąpił Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Ten legendarny wokalista już 19 kwietnia (piątek) w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin zagra swoje największe przeboje, które w latach 80 znała cała Polska. Wokalista wystąpi z zespołem Jary Oddział Zamknięty.

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!