Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 kwietnia 2006 r.
21:02
Edytuj ten wpis

Tyle gazu w całym mieście...

Autor: Zdjęcie autora Kornel Piesio

Kopalnia w Stężycy w ciągu jednej doby wydobywa 190 tys. m3 gazu ziemnego. Mniej więcej taką ilość gazu zużywa codziennie Lublin. Gdyby zgromadzić tę ilość w jednym zbiorniku, to musiałby to być sześcian o boku 58 m. A zapas w nim zgromadzony starczyłby statystycznej polskiej rodzinie na ponad 60 lat! (zakładając, że byłby używany również do ogrzewania domu), a na 270 lat, jeśli używalibyśmy go tylko do grzania wody i gotowania posiłków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Historia kopalni sięga początków lat 90. Wtedy to prowadzone były pierwsze badania geologiczne. Gdy okazało się, że pokłady surowca są wystarczająco duże, aby opłaciło się je wydobywać, przystąpiono do pierwszych próbnych odwiertów. Jednak dopiero w 2000 r. podjęto decyzję o budowie kopalni. Rok później rozpoczęła się eksploatacja złoża. Złoża pod Stężycą szacowane są na około miliard m3. Do dzisiaj wykorzystane zostało około 1/3. Jednak wraz z wydobyciem zmniejsza się ciśnienie pod ziemią, przez co czas eksploatacji będzie się wydłużał. Do całkowitego wyczerpania zasobów pozostało jeszcze kilkanaście lat. Po tym czasie urządzenia wydobywcze będą zdemontowane i wykorzystane przy kolejnych inwestycjach.
Każdy z siedmiu odwiertów sięga na głębokość ok. 2300 m. Ich długość jest natomiast różna, ponieważ niektóre nie „idą” pionowo w dół, a pod pewnym kątem. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany i kontrolowany elektronicznie w punkcie zbiorczym. O tym, że gaz „wydobywa się sam” może świadczyć liczba pracowników kopalni – jest ich tylko 16. Wszyscy to specjaliści z południa Polski. Każdy zarabia powyżej średniej krajowej, ale do domu jeżdżą tylko na kilka dni w miesiącu.
Przy obecnej cenie gazu inwestycja, która pochłonęła kilkadziesiąt milionów złotych, zwróciła się już z nawiązką. Wydobywany gaz – po oczyszczeniu i osuszeniu – trafia do gazociągu w Rykach. Co wydaje się niezwykłe, to to, że te 190 tys. m3 płynie rurą o średnicy… 15 cm. A ciśnienie jakie w niej panuje to 45 atmosfer, 15 razy więcej niż w kole samochodu osobowego.

Nie wszędzie z gazem wyszło

Trwające od października ubiegłego roku poszukiwania gazu ziemnego w Gołębiu pod Puławami zakończyły się fiaskiem. Dowiercony do głębokości 3635 metrów otwór trzeba było zlikwidować. – To bardzo ciekawy rejon geologiczny, ale akurat w tym miejscu nie ma kumulacji gazu dla celów przemysłowych – tłumaczy Władysław Więcek, kierownik wiertni w Gołębiu.
Badania, które przeprowadzono w okolicach Puław wskazywały, że mogą tu zalegać pokłady ropy naftowej i gazu ziemnego o niewielkiej zawartości siarki. Ich odbiorcą mogłyby być duże zakłady przemysłowe, na przykład Zakłady Azotowe Puławy. Pracami wiertniczymi zajęła się spółka Poszukiwania Nafty i Gazu w Jaśle. Kosztowały one Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ok. 20 mln zł. – Tutaj się nie udało, choć wszystko wskazywało na to, że możemy liczyć na przemysłowy przepływ gazu. Ale na pewno jeszcze wrócimy w okolice Puław i będziemy szukać dalej – zapowiada Więcek. (mag)

Pozostałe informacje

Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim

"Widzę potencjał w młodzieży i w mieście". 15 młodych osób ma głos

Najpierw trzeba było wysłać zgłoszenie z podpisami poparcia, później komisja oceniała kandydaturę. W końcu Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim zebrała się na inauguracyjnej sesji.

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców
galeria

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców

W czwartek, 8 maja, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Planowali kupić jeden defibrylator AED, a stać ich na trzy takie urządzenia. Bo zbiórka pieniędzy podczas I Dni Otwartych OSP w Krasnobrodzie poszła znacznie lepiej, niż zakładano.

Nagrodzeni artyści
Świdnik

Burmistrz nagrodził młodych artystów

Są niezwykle utalentowani, zdolni i dzielą się tym z innymi. To artyści, którzy zostali docenieni nie tylko przez ich odbiorców, ale i władze miasta. Kilkudziesięciu młodych artystów otrzymało kilka dni temu stypendia i nagrody od władz miasta.

Prawo jazdy miała od miesiąca. Wystraszyła się zająca

Prawo jazdy miała od miesiąca. Wystraszyła się zająca

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w Olempinie w gminie Markuszów. 20-letnia kobieta dachowała samochodem, próbując ominąć zająca. Trafiła do szpitala, na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń.

Juwenalia 2025 Politechniki Lubelskiej. Z imprezy możesz wrócić autobusem

Juwenalia 2025 Politechniki Lubelskiej. Z imprezy możesz wrócić autobusem

W piątek i sobotę na terenach zielonych Politechniki Lubelskiej odbędą się Juwenalia. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego informuje, że po zakończeniu koncertów będzie więcej autobusów komunikacji miejskiej.

Jest kolejna próba. Czy dzieciaki z Berylowej doczekają się nowych obiektów?

Jest kolejna próba. Czy dzieciaki z Berylowej doczekają się nowych obiektów?

Do trzech razy sztuka już się nie udało. W Ratuszu liczą, że za czwartym razem w końcu znajdzie się wykonawca, który wybuduje obiekty sportowe dla szkoły nr 58 przy Berylowej 7.

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
9 maja 2025, 13:45

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód

W piątek miasto przejmują studenci. Po południu ulicami miasta przejdzie barwny korowód studencki, który oficjalnie rozpoczyna Lubelskie Dni Kultury Studenckiej. W tym roku tematem głównym jest kosmos.

Chcemy zakończyć finał u siebie, czyli opinie po trzecim meczu Aluron CMC Warta - Bogdanka LUK Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Chcemy zakończyć finał u siebie, czyli opinie po trzecim meczu Aluron CMC Warta - Bogdanka LUK Lublin

Aluron CMC Warta Zawiercie - Bogdanka LUK Lublin 3:1 w środę, ale nadal 1:2 w finale PlusLigi, który toczy się do trzech zwycięstw. Jak spotkanie numer trzy oceniają zawodnicy obu ekip?

komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie

komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Rondo zyska nazwę Koła Bialczan

Będzie rondo Koła Bialczan. Mieszkaniec skarży do rady i chce wyjaśnień

Wnioskodawca chce wyjaśnień w sprawie nadania nazwy rondu na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Żeromskiego. W kwietniu rada zagłosowała za nazwą Koło Bialczan. A Marcin Dudziński proponował za patrona Tadeusza Jasińskiego.

Tu będzie źródło bezpieczeństwa w mieście. Poszukiwany projektant
inwestycje

Tu będzie źródło bezpieczeństwa w mieście. Poszukiwany projektant

Budynek przy Spokojnej 3, gdzie ma powstać Lubelskie Centrum Bezpieczeństwa, został przejęty od skarbu państwa rok temu. Dzisiaj Ratusz jest gotowy rozpocząć prace i właśnie ogłosił przetarg na zaprojektowanie nowego centrum.

Worki do odkurzaczy Zelmer – jak dobrać odpowiedni model?

Worki do odkurzaczy Zelmer – jak dobrać odpowiedni model?

Zakup odpowiednich worków do odkurzacza to z pozoru błahostka, która jednak ma realny wpływ na komfort codziennego sprzątania. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie, by uniknąć nietrafionych wyborów.

Jak od wewnątrz docieplić ścianę styropianem - praktyczny mini poradnik

Jak od wewnątrz docieplić ścianę styropianem - praktyczny mini poradnik

Docieplenie ścian od wewnątrz to rozwiązanie, które zyskuje na popularności wśród właścicieli mieszkań i domów. Choć przez lata dominowało ocieplanie elewacji od zewnątrz, nie zawsze jest ono możliwe - zwłaszcza w przypadku budynków objętych ochroną konserwatorską, obiektów wielorodzinnych czy mieszkań w ścisłej zabudowie miejskiej. W takim przypadku alternatywą jest izolacja termiczna od środka, a styropian okazuje się tutaj jednym z najchętniej wybieranych materiałów. W naszym tekście krok po kroku wyjaśniamy jak od wewnątrz docieplić ścianę styropianem, dlaczego i kiedy warto zastosować takie rozwiązanie, czym kierować się przy wyborze materiału i jak prawidłowo przeprowadzić cały proces, by poprawić komfort cieplny i ograniczyć straty energii w swoim wnętrzu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium