Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

5 stycznia 2017 r.
18:58

W nowej hali w Puławach zasiądzie 3300 kibiców. Projektant o obiekcie

0 17 A A
Prezentacja projektu hali (fot. Radosław Szczęch)
Prezentacja projektu hali (fot. Radosław Szczęch)

Unikatowe rozwiązania opracowane przez polskich inżynierów mają być zastosowane przy budowie nowej hali widowiskowo-sportowej. O zaletach planów oraz stanie zaawansowania prac nad pozostałą dokumentacją w poprzedni czwartek relacjonował radnym projektant.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakończyły się badania geotechniczne terenu przy ul. Lubelskiej, gdzie w przyszłym roku ma ruszyć budowa nowej hali sportowej. Jak zapewniają architekci, grunt jest na tyle stabilny, że nie będzie potrzeby wbijania pali pod fundamenty. Gotowy jest również projekt budowlany oraz szereg innych dokumentów, takich jak pozwolenia na rozbiórkę nieruchomości kolidujących z halą, czy projekt nasadzeń zieleni.

Janusz Gąsiorowski z puławskiej pracowni Marka podkreśla sprawność, z jaką udało się otrzymać uzgodnienia dotyczące projektu mediów (energia elektryczna, wodociąg, kanalizacja). Konstrukcja będzie opierała się na 60-metrowych, stalowych, trzyczęściowych dźwigarach. Tego typu rozwiązanie zaprojektowane przez polskich inżynierów przyspieszy budowę pokrycia dachowego i zmniejszy jej koszt. Trybuny stałe maja być natomiast zbudowane z prefabrykatów.

W ramach dokumentacji przygotowano także projekt akustyki hali, który powierzono ekspertom z Wrześni. Pogłos, który zostanie uzyskany ma być optymalny i wynosić dokładnie 1,2 s. Warto dodać, że w stosunku do koncepcji zaprezentowanej kilka miesięcy temu, nieznacznej zmianie uległy trybuny. Kosztem tych stałych, o jeden rząd (do 9) powiększone zostały te wysuwane, co wpłynie na powierzchnię parkietu. Tym samym, zgodnie z zapowiedziami architektów, po złożeniu trybun, hala pomieści aż trzy pełnowymiarowe boiska do piłki ręcznej (ułożone w poprzek). Po ich rozłożeniu, rozgrywki będzie mogło oglądać ponad 3,3 widzów, czyli ponad cztery razy więcej, niż na obiekcie przy al. Partyzantów. To z kolei ma umożliwić mieszkańcom miasta i regionu swobodny dostęp do biletów na mecze występującej w ekstraklasie drużynie Azotów.

Co oczywiste, oprócz trybun, czy parkietu (z kanadyjskiego buku), w budynku znajdzie się szereg pomieszczeń przeznaczonych dla puławskich klubów sportowych, np. dla ciężarowców, czy teakwondzistów. W razie potrzeby, parkiet będzie zasłaniany wykładziną, a w hali będą mogły być organizowane targi, czy koncerty nawet dla kilku tysięcy osób. W przyszłości, na tyłach obiektu powstanie nowy basen, który zostanie połączony z halą.

Na razie władze miasta organizują budżet, który umożliwi powstanie pierwszego z tych obiektów. Kluczowa ma być dotacja z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którym zarządza Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jeśli środki, jak obiecywał wiceminister Jarosław Stawiarski zostaną przyznane, budowa ruszy w ostatnim kwartale 2017 roku. Spodziewany koszt to ponad 45 mln złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otwarcie hali przy ul. Lubelskiej może nastąpić pod koniec 2018 lub w pierwszej połowie 2019 roku.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
44 / 11 stycznia 2017 o 16:59
0
Lepiej wydać te pieniądze na szpital. nie mogę zrozumieć jednego, po co ta hala jak ludzie nie chodzą na mecze. Jak będzie hala to trzeba będzie zlikwidować Dom Chemika. Każdy organizator widowni będzie wolał wynająć halę i dać tanie bilety, a wtedy z czego utrzyma się DCH. Dojna zmiana dała swojego na dyrektora, to może i zwiększy dotacje. Ale i to nie uratuje tej placówkę, bo co raz mniej ludzi tam chodzi. 
Avatar
puławiak / 9 stycznia 2017 o 19:31
0
Penie że kupuje nowe ciuchu i innne jak mam kasę. A jak nie mam to nie kupuję..... Z tego co wiem to miasto ma długi a nie kase na koncie.... Ja chętnie zostanę w domu tylko jestem zmuszany do finansowania tej budowy i tu jest problem. Miłośc puławskich kibicow kończy się jeżeli cena biletu odpowiada kosztom użytkowania hali czy stadionu. Co widać jak całym tłumom kibiców Wisły Puławy miłośc do sportu nie pozwala zapłacic kilka złotych za bilet i oglądają zza bramy.....
Avatar
Gość / 7 stycznia 2017 o 23:20
0
Wybudować to nie wszystko, trzeba ją potem utrzymać, a podatnik z Poznania raczej się do tego nie dołoży. To jest punkt o którym nikt z decydentów nie myśli.
Avatar
poznaniak z lb / 7 stycznia 2017 o 23:11
0
Szanowni sympatycy nie tylko sportu .Projekt hali jest bardzo ładny [wspaniały] ,ale najważniejsze hala będzie widowiskowo- sportowa koncert ,wystawnicza jak również można zainstalować kino .Panowie panie prezydencje Grobal ,jako mieszkaniec Poznania z korzeniami Lubelskimi życzę oby panu ,mieszkańcom a szczególnie klubom oby się udało wybudować
Avatar
Gość / 7 stycznia 2017 o 17:18
0
do janosika: a może przypomnisz sobie co mówili obecni rządzący w mieście o budowie stadionu, czy mariny i PPNT. Chwalili czy narzekali? Budowa hali jest niestety tylko robieniem igrzysk politycznych. Nikt z radnych pisowskich nie myśli o tym jak później utrzymać tę halę, czy miasto na to stać, tylko żeby chwalić się nią w następnej kampanii wyborczej, a wybory będą w końcu 2018r. A czy ktoś z nich myśli co będzie jak puławskie azoty przestaną sponsorować drużynę piłki ręcznej i ta spadnie do niższej ligi? A "dobra zmiana" w Azotach raczej prowadzi tę firmę w dół, pominę już że nikt nie przeniósł siedziby do Puław, co obiecywano w kampanii wyborczej. Wniosek: hala to tylko i wyłącznie gra polityczne za nasze pieniądze, bez żadnej kalkulacji ekonomicznej.
do janosika: a może przypomnisz sobie co mówili obecni rządzący w mieście o budowie stadionu, czy mariny i PPNT. Chwalili czy narzekali? Budowa hali jest niestety tylko robieniem igrzysk politycznych. Nikt z radnych pisowskich nie myśli o tym jak później utrzymać tę halę, czy miasto na to stać, tylko żeby chwalić się nią w następnej kampanii wyborczej, a wybory będą w końcu 2018r. A czy ktoś z nich myśli co będzie jak puławskie azoty przestaną sponsorować drużynę piłki ręcznej i ta spadnie do niższej ligi? A "dobra zmiana" w Azotac... rozwiń
Avatar
janosik / 7 stycznia 2017 o 16:38
0
I już odzywają się etatowi narzekacze, że po co, na co, komu. Cały świat idzie do przodu, buduje, unowocześnia, atylko eatowym narzekaczom zawsze źle. Nalepiej nie robić nic, a miejskie pieniądze trzymać w skarpecie. Mam pytanie do narzekaczy - kupujecie sobie co jakiś czas nowe ubrania, nowy sprzętu kuchenny, rtv, agd, komputer? Czy może chodzicie w jednej koszuli przez 10 lat, oglądacie telewizję na 30-letnim odbiorniku a po internecie surfujecie na 20-letnim komputerze z Windowsem 95? W Puławach jest mnóstwo sportowych zapaleńców, którzy bardzo chętnie skorzystają z nowej hali, czy to jako kibic, czy jako sportowiec. Wy, etatowi narzekaczeni, nie musicie. Zostańcie w domach, otwórzcie sobie piwko, włączcie internet i wylewajcie żale. To wasz życiowy sukces.
I już odzywają się etatowi narzekacze, że po co, na co, komu. Cały świat idzie do przodu, buduje, unowocześnia, atylko eatowym narzekaczom zawsze źle. Nalepiej nie robić nic, a miejskie pieniądze trzymać w skarpecie. Mam pytanie do narzekaczy - kupujecie sobie co jakiś czas nowe ubrania, nowy sprzętu kuchenny, rtv, agd, komputer? Czy może chodzicie w jednej koszuli przez 10 lat, oglądacie telewizję na 30-letnim odbiorniku a po internecie surfujecie na 20-letnim komputerze z Windowsem 95? W Puławach jest mnóstwo sportowych zapaleńców, którzy... rozwiń
Avatar
Gość / 6 stycznia 2017 o 12:52
0
kilka lat (2012) temu max-film wystawił na licytację kino sybilla cena wywoławcza 1,7 mln. "zapytaliśmy, czy kupnem kina będzie zainteresowany urząd miast. – my mamy instytucje kultury i o kolejną nie będziemy się ubiegać – komentuje ewa wójcik, wiceprezydent miasta puławy." na jedyne kino w mieście nia ma 1,7 mln ale na kolejną halę sportową 45 baniek to nie problem. ******dziennikwschodni.pl/pulawy/koniec-kina-sybilla-w-pulawach-ten-interes-jest- nieoplacalny,n,1000154311.html
Avatar
Gość / 6 stycznia 2017 o 12:04
0
Azoty puławskie ( w sensie fabryki ) będą utrzymywały tę halę (mogę się założyć o duże pieniądze) to i nazwa musi być słuszna.
Avatar
Antypisomoher / 6 stycznia 2017 o 11:14
0
Nadal ma wątpliwość czy Puławom taka hala jest potrzebna. Ludzi z roku na rok coraz mnie w mieście. Kto w przyszłości będzie z tego korzystał jak teraz młodzi wyjeżdżają. Jaro bedzie na wiece bedzie przyjezdzal,hala bedzie pelna
Avatar
Gość / 6 stycznia 2017 o 09:49
0
trzeba ogłosic konkurs na nazwę hali albo nadanie imienia obiektowi. Te areny mnie trochę irytują... poza tym Azoty Arena już jest w Szczecinie no i arena to to nie będzie. Forum Puławum raczej odpada...
Avatar
44 / 11 stycznia 2017 o 16:59
0
Lepiej wydać te pieniądze na szpital. nie mogę zrozumieć jednego, po co ta hala jak ludzie nie chodzą na mecze. Jak będzie hala to trzeba będzie zlikwidować Dom Chemika. Każdy organizator widowni będzie wolał wynająć halę i dać tanie bilety, a wtedy z czego utrzyma się DCH. Dojna zmiana dała swojego na dyrektora, to może i zwiększy dotacje. Ale i to nie uratuje tej placówkę, bo co raz mniej ludzi tam chodzi. 
Avatar
puławiak / 9 stycznia 2017 o 19:31
0
Penie że kupuje nowe ciuchu i innne jak mam kasę. A jak nie mam to nie kupuję..... Z tego co wiem to miasto ma długi a nie kase na koncie.... Ja chętnie zostanę w domu tylko jestem zmuszany do finansowania tej budowy i tu jest problem. Miłośc puławskich kibicow kończy się jeżeli cena biletu odpowiada kosztom użytkowania hali czy stadionu. Co widać jak całym tłumom kibiców Wisły Puławy miłośc do sportu nie pozwala zapłacic kilka złotych za bilet i oglądają zza bramy.....
Avatar
Gość / 7 stycznia 2017 o 23:20
0
Wybudować to nie wszystko, trzeba ją potem utrzymać, a podatnik z Poznania raczej się do tego nie dołoży. To jest punkt o którym nikt z decydentów nie myśli.
Avatar
poznaniak z lb / 7 stycznia 2017 o 23:11
0
Szanowni sympatycy nie tylko sportu .Projekt hali jest bardzo ładny [wspaniały] ,ale najważniejsze hala będzie widowiskowo- sportowa koncert ,wystawnicza jak również można zainstalować kino .Panowie panie prezydencje Grobal ,jako mieszkaniec Poznania z korzeniami Lubelskimi życzę oby panu ,mieszkańcom a szczególnie klubom oby się udało wybudować
Avatar
Gość / 7 stycznia 2017 o 17:18
0
do janosika: a może przypomnisz sobie co mówili obecni rządzący w mieście o budowie stadionu, czy mariny i PPNT. Chwalili czy narzekali? Budowa hali jest niestety tylko robieniem igrzysk politycznych. Nikt z radnych pisowskich nie myśli o tym jak później utrzymać tę halę, czy miasto na to stać, tylko żeby chwalić się nią w następnej kampanii wyborczej, a wybory będą w końcu 2018r. A czy ktoś z nich myśli co będzie jak puławskie azoty przestaną sponsorować drużynę piłki ręcznej i ta spadnie do niższej ligi? A "dobra zmiana" w Azotach raczej prowadzi tę firmę w dół, pominę już że nikt nie przeniósł siedziby do Puław, co obiecywano w kampanii wyborczej. Wniosek: hala to tylko i wyłącznie gra polityczne za nasze pieniądze, bez żadnej kalkulacji ekonomicznej.
do janosika: a może przypomnisz sobie co mówili obecni rządzący w mieście o budowie stadionu, czy mariny i PPNT. Chwalili czy narzekali? Budowa hali jest niestety tylko robieniem igrzysk politycznych. Nikt z radnych pisowskich nie myśli o tym jak później utrzymać tę halę, czy miasto na to stać, tylko żeby chwalić się nią w następnej kampanii wyborczej, a wybory będą w końcu 2018r. A czy ktoś z nich myśli co będzie jak puławskie azoty przestaną sponsorować drużynę piłki ręcznej i ta spadnie do niższej ligi? A "dobra zmiana" w Azotac... rozwiń
Avatar
janosik / 7 stycznia 2017 o 16:38
0
I już odzywają się etatowi narzekacze, że po co, na co, komu. Cały świat idzie do przodu, buduje, unowocześnia, atylko eatowym narzekaczom zawsze źle. Nalepiej nie robić nic, a miejskie pieniądze trzymać w skarpecie. Mam pytanie do narzekaczy - kupujecie sobie co jakiś czas nowe ubrania, nowy sprzętu kuchenny, rtv, agd, komputer? Czy może chodzicie w jednej koszuli przez 10 lat, oglądacie telewizję na 30-letnim odbiorniku a po internecie surfujecie na 20-letnim komputerze z Windowsem 95? W Puławach jest mnóstwo sportowych zapaleńców, którzy bardzo chętnie skorzystają z nowej hali, czy to jako kibic, czy jako sportowiec. Wy, etatowi narzekaczeni, nie musicie. Zostańcie w domach, otwórzcie sobie piwko, włączcie internet i wylewajcie żale. To wasz życiowy sukces.
I już odzywają się etatowi narzekacze, że po co, na co, komu. Cały świat idzie do przodu, buduje, unowocześnia, atylko eatowym narzekaczom zawsze źle. Nalepiej nie robić nic, a miejskie pieniądze trzymać w skarpecie. Mam pytanie do narzekaczy - kupujecie sobie co jakiś czas nowe ubrania, nowy sprzętu kuchenny, rtv, agd, komputer? Czy może chodzicie w jednej koszuli przez 10 lat, oglądacie telewizję na 30-letnim odbiorniku a po internecie surfujecie na 20-letnim komputerze z Windowsem 95? W Puławach jest mnóstwo sportowych zapaleńców, którzy... rozwiń
Avatar
Gość / 6 stycznia 2017 o 12:52
0
kilka lat (2012) temu max-film wystawił na licytację kino sybilla cena wywoławcza 1,7 mln. "zapytaliśmy, czy kupnem kina będzie zainteresowany urząd miast. – my mamy instytucje kultury i o kolejną nie będziemy się ubiegać – komentuje ewa wójcik, wiceprezydent miasta puławy." na jedyne kino w mieście nia ma 1,7 mln ale na kolejną halę sportową 45 baniek to nie problem. ******dziennikwschodni.pl/pulawy/koniec-kina-sybilla-w-pulawach-ten-interes-jest- nieoplacalny,n,1000154311.html
Avatar
Gość / 6 stycznia 2017 o 12:04
0
Azoty puławskie ( w sensie fabryki ) będą utrzymywały tę halę (mogę się założyć o duże pieniądze) to i nazwa musi być słuszna.
Avatar
Antypisomoher / 6 stycznia 2017 o 11:14
0
Nadal ma wątpliwość czy Puławom taka hala jest potrzebna. Ludzi z roku na rok coraz mnie w mieście. Kto w przyszłości będzie z tego korzystał jak teraz młodzi wyjeżdżają. Jaro bedzie na wiece bedzie przyjezdzal,hala bedzie pelna
Avatar
Gość / 6 stycznia 2017 o 09:49
0
trzeba ogłosic konkurs na nazwę hali albo nadanie imienia obiektowi. Te areny mnie trochę irytują... poza tym Azoty Arena już jest w Szczecinie no i arena to to nie będzie. Forum Puławum raczej odpada...
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu 0 0

Trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku do którego doszło w Dąbrowie. Wśród nich jest 6-letnie dziecko.

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 2 2

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 9 7

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 13 9

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 9 12

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 42 43

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 8

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 21 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 155 18

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!