Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

7 lipca 2019 r.
8:38

Lubelskie: W tej gminie nie mają ani złotówki długu. Pomaga wzrost liczby mieszkańców

62 26 A A
Nad finansami gminy czuwa Krystyna Jędrych, skarbnik, której wójt wróży ministerialną karierę
Nad finansami gminy czuwa Krystyna Jędrych, skarbnik, której wójt wróży ministerialną karierę (fot. P. Nocek)

Podczas gdy większość samorządów w powiecie boryka się z długami, gmina Puławy nadal cieszy się brakiem jakichkolwiek zobowiązań finansowych. Obecnie nie ma zaciągniętej nawet złotówki kredytu. Dla porównania zadłużenie Puław wynosi już ok. 110 mln zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gmina Puławy na koniec marca tego roku na swoich rachunkach bankowych miała prawie 8 mln zł z tytułu nadwyżek z poprzednich lat. A do tego - zerowe zadłużenie i blisko 50-milionowy budżet. Żadnych pożyczek, kredytów, poręczeń itp. Wiele gmin, także w powiecie puławskim, o takiej kondycji finansowej mogłoby pomarzyć.

Jak to możliwe, że największa (po mieście Puławy) gmina w powiecie przez tyle lat pozostaje „nad kreską”? – To nic nadzwyczajnego. Po prostu umiejętnie zarządzamy budżetem. Każdą złotówkę oglądamy z kilku stron, zanim zdecydujemy się ją wydać. Budżet gminy traktujemy tak, jak swój własny, domowy – tłumaczy skarbnik Krystyna Jędrych.

Pytanie jednak, czy trzymanie w ryzach budżetu nie odbija się na inwestycjach? – Nic z tych rzeczy – poprawia skarbnik. – Składamy wnioski i korzystamy ze wszystkich dotacji, jakie są możliwe. Sporo też inwestujemy. Niedawno przebudowaliśmy dwie duże szkoły, postawiliśmy nowe hale sportowe – przypomina Krystyna Jędrych.

Gdzie zatem tkwi tajemnica finansowego sukcesu gminy? Jedna z odpowiedzi to rosnące wpływy z podatków, które są generowane przez wzrost liczby mieszkańców. Gminę Puławy zamieszkuje już ponad 12 tys. osób. I w odróżnieniu od większości pozostałych gmin regionu, ten wskaźnik rośnie. Tylko w ubiegłym roku przeprowadziło się tu ponad 300 osób, z czego większość to zameldowania na pobyt stały. Mieszkańców kuszą przede wszystkim niższe, niż w Puławach ceny działek, przy jednoczesnej niewielkiej odległości od miasta. Do tego dochodzi poprawiająca się infrastruktura oraz swoista „moda” na mieszkanie na prowincji.

Niestety, obecny rok może być ostatnim, w którym gmina Puławy będzie mogła pochwalić się zerowym zadłużeniem. Jak przyznaje skarbnik, w najbliższym czasie przewidywane jest zaciągnięcie kredytu w wysokości 4,6 mln zł, a w przyszłym roku pozyskanie w ten sposób kolejnych 2,7 mln zł. Powodem takiej decyzji mają być kolejne inwestycje, na które nie wystarczą już środki z nadwyżek. Nawet jeśli tak się stanie, kwota pożyczek będzie stanowiła ok. 15 proc. sumy rocznych dochodów.

Dla porównania, dług miasta Puławy (ok. 110 mln zł) to już prawie 39 proc. dochodów. Wygenerowały go kosztowne przedsięwzięcia prowadzone równolegle - przebudowa ośrodka kultury oraz budowa dużej hali widowiskowo-sportowej. Wysokie zadłużenie w stosunku do dochodów to także problem m.in. Markuszowa (5,6 mln zobowiązań przy 16 mln dochodów) oraz szeregu innych gmin. Na ich tle, wiejska gmina Puławy, pod względem finansowym, na razie ma się całkiem nieźle.

e-Wydanie

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 lipca 2019 o 09:36
+12
W Pulawach Grobel zoostawil 11o mln dlugu? Ponoc byl taki dobrym pracowitym prezydentem. I teraz ma czelnosc z Wojcikowa atakowac obecnego prezydenta na sesjach rady miasta. Trzeba miec tupet.
Avatar
Gość / 7 lipca 2019 o 10:36
+8
Krysiu gratuluję sukcesów. Zapraszam do Kraśnika może miasto stanęłoby na nogi
Avatar
TB / 7 lipca 2019 o 09:15
+7
Może nie mają deweloperów o których muszą zadbać?
Avatar
Mieszkanka wsi / 7 lipca 2019 o 13:59
+6
Może i nie ma dlugu ale kosztem mieszkańców sa wsie wiosna  jesienią I zimą odciete od świata przez błotne bajora i zaspy drogi piaskowe utwardzone o ile mozna to tak nazwac kamieniami gdzizawieszeniwywracają sie auta uszkadzaj zawieszena i lakiery. Wójt nie chce nawet połączyć dróg gdzie dolanie to jedynie600 metrów a wygoda dla wszystkich ogromna lepszy dojazd służb ratowniczych komunalnych a przede wszystkim starszych ludzi i dzieci. Nasz wójt powinien codziennie przechadzać się w błocie chociazby ten kawałek a po pół roku jazdy tą trasą mechanik  napewno byłby zadowolony
Może i nie ma dlugu ale kosztem mieszkańców sa wsie wiosna  jesienią I zimą odciete od świata przez błotne bajora i zaspy drogi piaskowe utwardzone o ile mozna to tak nazwac kamieniami gdzizawieszeniwywracają sie auta uszkadzaj zawieszena i lakiery. Wójt nie chce nawet połączyć dróg gdzie dolanie to jedynie600 metrów a wygoda dla wszystkich ogromna lepszy dojazd służb ratowniczych komunalnych a przede wszystkim starszych ludzi i dzieci. Nasz wójt powinien codziennie przechadzać się w błocie chociazby ten kawałek a po pół roku jazdy tą trasą ... rozwiń
Avatar
Gość / 7 lipca 2019 o 10:25
+6
Bo radni PiS nie rządzą w gminie?
Avatar
normalny / 7 lipca 2019 o 11:19
+5
"No i co to za sukces? Gmina ma nikłe inwestycje, nie potrafi korzystać z funduszy UE." Sorry, ale kolejna szansa na ponowne opowiadanie tych przedwyborczych bzdur za ponad 4 lata. Pozdrowienia dla wójta i jego ekipy za uczciwą robotę.
Avatar
do myślących / 8 lipca 2019 o 18:38
+3
Że nie było inwestycji to może powiedzieć tylko ktoś, kto nic nie wie, albo wręcz przeciwnie, wie dobrze co było robione, ale będzie próbował wciskać ludziom ciemnotę dla swoich celów. Przecież to jasne, że w takiej dużej gminie jak ta pod Puławami jest wiele potrzeb i wszystkiego na raz się zrobić nie da, choć pewnie są specjaliści od obiecanek. Brak zadłużenia w tych czasach to dla gminy dowód gospodarności i możliwość dalszego rozwoju, bo jeśli trzeba to zdolność kredytową też trzeba mieć.
Avatar
Mieszkaniec wsi / 7 lipca 2019 o 21:36
+3
To w takim razie gdzie jest kanalizacja w Matygach, Borowej , Skokach itp. Myślę że te 8 mln by starczyło nie mówiąc już o dotacjach.
Avatar
Gość / 7 lipca 2019 o 16:22
+2
Nie ma większego znaczenia czy gmina ma dług, czy nie, znaczenia ma na co przeznaczono kredyt, jeśli gmina ma dług do spłacenia albo czego nie zrobiono w tej gminie do tej pory, jeśli gmina długu nie ma, ponieważ na palcach jednej ręki można policzyć te gminy w kraju, które z dochodów własnych mogą zrealizować wszystkie inwestycje potrzebne mieszkańcom, zaś cała reszta rozwija się dzięki kredytom, pożyczkom, dotacjom i tak jest na całym świecie, i tak jest u nas
Avatar
Gość / 7 lipca 2019 o 15:24
+2
gdzie takie słabe drogi w gminie Puławy są?
Avatar
loanfunderse@gmail.com / 11 września 2019 o 02:40
0
Oferta pożyczki gwarancyjnej skontaktuj się teraz. Czy potrzebujesz pilnych pożyczek? Oferujemy wszelkiego rodzaju pożyczki potencjalnym osobom, firmom, osobom prawnym i organizacjom. Skontaktuj się z nami. Pełna nazwa: Adres: Kraj: Potrzebna kwota: Czas trwania: numer telefonu: Mój adres e-mail: loanfunderse@gmail.com
Avatar
JKM / 9 lipca 2019 o 14:28
-1
Nadwyżka budżetowa wcale nie świadczy jednoznacznie pozytywnie. Żeby się rozwijać trzeba inwestować. Warto na przykład wykorzystywać możliwości dofinansowania z UE i nadwyżki przeznaczać na udział własny w projektach. Najlepiej w rozwojowych: tereny inwestycyjne, uzbrajanie terenów (wodociągi, kanalizacja), drogi. Końskowola nieźle sobie radzi....
Avatar
do myślących / 8 lipca 2019 o 18:38
+3
Że nie było inwestycji to może powiedzieć tylko ktoś, kto nic nie wie, albo wręcz przeciwnie, wie dobrze co było robione, ale będzie próbował wciskać ludziom ciemnotę dla swoich celów. Przecież to jasne, że w takiej dużej gminie jak ta pod Puławami jest wiele potrzeb i wszystkiego na raz się zrobić nie da, choć pewnie są specjaliści od obiecanek. Brak zadłużenia w tych czasach to dla gminy dowód gospodarności i możliwość dalszego rozwoju, bo jeśli trzeba to zdolność kredytową też trzeba mieć.
Avatar
Łukasz / 8 lipca 2019 o 15:35
0
Jestem Łukasz z Polski, jestem tu, aby poinformować ludzi, którzy potrzebują problemu finansowego, że istnieje rozwiązanie, a w naszym kraju jest Zbawiciel, ponieważ potwierdzam kwotę pożyczki 100,000zl i przyszedłem na forum tutaj, aby złożyć zeznania na temat tej firmy i nikt nie powinien wątpić w tę firmę, ponieważ są one prawdziwe i legalne po moim spotkaniu z firmą o nazwie Stella Rene, firmą pożyczkową, podążyłem za ich krokami i udzielili mi kwoty pożyczki po skontaktowaniu się z tą firmą i przyjechałem tutaj dzisiaj, aby powiedzieć wszystkim, że istnieje odpowiedź na wszystkie nasze problemy w tym kraju, a dziś jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ mam pożyczkę od firmy i proszę wszystkich, którzy potrzebują pożyczki, aby skontaktowali się z nimi dzisiaj przez e-mail mrsstellareneloanfirm1@gmail.com lub skontaktuj się z nimi za pomocą WhatsApp +971586972460 lub skontaktuj się z działem pomocy technicznej pod numerem 586972460, aby uzyskać więcej informacji na temat wymogu pożyczki dzisiaj. Łukasz
Jestem Łukasz z Polski, jestem tu, aby poinformować ludzi, którzy potrzebują problemu finansowego, że istnieje rozwiązanie, a w naszym kraju jest Zbawiciel, ponieważ potwierdzam kwotę pożyczki 100,000zl i przyszedłem na forum tutaj, aby złożyć zeznania na temat tej firmy i nikt nie powinien wątpić w tę firmę, ponieważ są one prawdziwe i legalne po moim spotkaniu z firmą o nazwie Stella Rene, firmą pożyczkową, podążyłem za ich krokami i udzielili mi kwoty pożyczki po skontaktowaniu się z tą firmą i przyjechałem tutaj dzisiaj, aby powiedzieć w... rozwiń
Avatar
Nie jestem robotem / 8 lipca 2019 o 10:57
-4
Czyżby Pan Redaktor premiował gminę Pulawy? Nierzetelny artykuł. Gmina zadłużona znaczy inwestuje. Tutaj lipa na resorach
Zwróć jeszcze uwagę na podpis pod zdjęciem... czy aby przypadkiem nie zrobione przez pracownika UG?
Avatar
Xxxxx / 8 lipca 2019 o 10:06
+1
Ostatnio Radni powiedzieli ze to nie jest ich wina ze ludzie się przeprowadzają na termin gminy i chcą ulepszenia dróg czy oświetlenia a teraz ktoś się chwali że dzięki gminie ludzie się przeprowadzają? Żenada. Nadwyżki? To chyba każdy kto mieszka w gminie Puławy wie skąd biorą się te nadwyżki a mieszkańcy przede wszystkim dzieci nie mają dróg oświetlenia tylko rany i bomble po komarach. Gratulujemy nadwyżki kosztem innych.
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 09:26
0
Czyżby Pan Redaktor premiował gminę Pulawy? Nierzetelny artykuł. Gmina zadłużona znaczy inwestuje. Tutaj lipa na resorach
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 08:11
0
Ile długu ma Lublin?
Avatar
Nie lubię Grobla ale nienawidzę Maja / 7 lipca 2019 o 22:20
-1
W Pulawach Grobel zoostawil 11o mln dlugu? Ponoc byl taki dobrym pracowitym prezydentem. I teraz ma czelnosc z Wojcikowa atakowac obecnego prezydenta na sesjach rady miasta. Trzeba miec tupet.
 Weź sobie poj... bie koło i pier...nij się w czoło
Avatar
Mieszkaniec wsi / 7 lipca 2019 o 21:36
+3
To w takim razie gdzie jest kanalizacja w Matygach, Borowej , Skokach itp. Myślę że te 8 mln by starczyło nie mówiąc już o dotacjach.
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Motocyklista zderzył się z ciągnikiem. Trafił do szpitala

Motocyklista zderzył się z ciągnikiem. Trafił do szpitala 0 0

Kierowca ciągnika skręcał w lewo, a w jego przyczepkę wjechał motocyklista. Mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił 72-latkę lusterkiem. Kobieta zmarła w szpitalu

Kierowca potrącił 72-latkę lusterkiem. Kobieta zmarła w szpitalu 3 12

Tragiczny wypadek w miejscowości Korzeniów (pow. rycki). Nie żyje 72-latka.

Starcie z gigantem. MKS Perła zagra CSM Bukareszt

Starcie z gigantem. MKS Perła zagra CSM Bukareszt 0 1

MKS Perła Lublin po porażce z Team Esbjerg ma już tylko iluzoryczne szanse na wyjście z grupy. W sobotę prawdopodobnie odbiorą kolejną lekcję od europejskiego potentata, bo zmierzą się z CSM Bukareszt

Włodawa: Mieszkańcy ukwiecają swoje miasto

Włodawa: Mieszkańcy ukwiecają swoje miasto 0 0

Grupa kilkudziesięciu włodawian ma specjalny powód, aby czekać na wiosnę. Dopiero wtedy zobaczą efekt pierwszej społecznej akcji „Ukwiecamy Włodawę”. Inicjatorami byli miejscowi radni wspierani przez włodawskich zielonych i młodzież.

Lublin: Radiowcy poszukiwani. W sobotę nabór dla wszystkich chętnych

Lublin: Radiowcy poszukiwani. W sobotę nabór dla wszystkich chętnych 0 4

To doskonała okazja, aby sprawdzić się w pracy dziennikarza radiowego.

"Nie chcemy iść do domu dziecka". Po śmierci taty chłopcy chcą zostać z dziadkiem
galeria

"Nie chcemy iść do domu dziecka". Po śmierci taty chłopcy chcą zostać z dziadkiem 33 8

Kochają się, wspierają, ale i cierpią. 13-letni Kacper, 14-letni Marcin i 17-letni Michał nie chcą iść do domu dziecka. Po śmierci taty chcą zostać z dziadkiem. Czy sąd na to pozwoli?

Lubelskie koszykarki jadą do jaskini lwa. W sobotę mecz z CCC Polkowicami

Lubelskie koszykarki jadą do jaskini lwa. W sobotę mecz z CCC Polkowicami 0 6

W dobrych humorach do czwartego spotkania w lidze przystąpią koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. W sobotę (godz. 19) zmierzą się na wyjeździe z aktualnym mistrzem kraju CCC Polkowice

Fonie Lublina: "Moniuszko i Muzyka Hiszpańska"
19 października 2019, 18:00

Fonie Lublina: "Moniuszko i Muzyka Hiszpańska" 0 0

Przed nami kolejny koncert z cyklu Fonie Lublina, w tym roku w całości poświęconego twórczości Stanisława Moniuszki. W sobotę, 19 października o godz. 18 w Trybunale Koronnym w Lublinie odbędzie się koncert "Moniuszko i Muzyka Hiszpańska".

Michał Soczyński z Paco Lublin został młodzieżowym mistrzem Polski

Michał Soczyński z Paco Lublin został młodzieżowym mistrzem Polski 0 0

Finałowy turniej odbywał się w Ciechocinku

Jest praca w Straży Granicznej, 45 etatów czeka. Ile można zarobić?

Jest praca w Straży Granicznej, 45 etatów czeka. Ile można zarobić? 16 8

45 etatów czeka w Nadbużańskim Oddział Straży Granicznej.

Uwolnij szafę w Międzyrzecu Podlaskim

Uwolnij szafę w Międzyrzecu Podlaskim 0 0

W duchu idei "zero waste" i z możliwością wymiany ubrań. Tak będzie na wydarzeniu "Uwolnij szafę" w Międzyrzecu Podlaskim. Gościem specjalnym będzie Aleksandra Majczyna, projektantka i stylistka.

Karpiński do LPEC-u? Prezydent zaprzecza. "Nie było i nie ma inicjatywy..."

Karpiński do LPEC-u? Prezydent zaprzecza. "Nie było i nie ma inicjatywy..." 0 17

Nie było i nie ma inicjatywy powołania Włodzimierza Karpińskiego do zarządu Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – oświadczył wczoraj prezydent Krzysztof Żuk.

Molestował nawet gdy pilnowali go policjanci? Koniec procesu pedofila

Molestował nawet gdy pilnowali go policjanci? Koniec procesu pedofila 0 2

Zakończył się proces pedofila oskarżonego o napastowanie seksualne swojej krewnej. Robert K. miał to robić pomimo, iż pilnowali go policjanci.

Studenci UMCS od 5 rano stali po stypendium w długiej kolejce. "Panuje totalna dezinformacja"

Studenci UMCS od 5 rano stali po stypendium w długiej kolejce. "Panuje totalna dezinformacja" 122 27

W długich kolejkach, nawet od godz. 5 nad ranem musieli czekać studenci Wydziału Prawa i Administracji UMCS, by załatwić formalności związane z przyznaniem stypendiów socjalnych. Niektórzy przychodzili po kilka razy. Uczelnia kolejki tłumaczy błędnym wypełnianiem wniosków przez studentów i wydłuża termin ich składania

Jak zwiększyć konkurencyjność i produktywność firmy? Podnieść jakość i efektywność zarządzania przedsiębiorstwem? Przedsiębiorco, jeśli zadajesz sobie te pytania, ten artykuł jest dla Ciebie.

Jak zwiększyć konkurencyjność i produktywność firmy? Podnieść jakość i efektywność zarządzania przedsiębiorstwem? Przedsiębiorco, jeśli zadajesz sobie te pytania, ten artykuł jest dla Ciebie. 4 0

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w październiku tego roku ruszy nabór wniosków w ramach Działania 3.5 Bon na doradztwo. Przedsiębiorcy z sektora MŚP będą mogli uzyskać wsparcie finansowe na zakup specjalistycznych usług doradczych. Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie planuje przeznaczyć na dofinansowanie projektów w ramach tego Działania kwotę ponad 26,5 mln zł.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.