Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 stycznia 2019 r.
16:28

Wrze w Azotach Puławy. Pracownicy przeciwko marginalizacji zakładów

205 55 A A
Zakłady Azotowe Puławy
Zakłady Azotowe Puławy (fot. Maciej Kaczanowski)

„Puławy nie mogą być dojną krową”, „Zostaliśmy zmarginalizowani ekonomicznie i w decyzyjności”, „Mrówka połknęła słonia” - takie sformułowania padały podczas posiedzenia plenarnego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, która zajęła się sytuacją w Zakładach Azotowych „Puławy”. Prezes spółki uspokajał, że nie należy wyciągać pochopnych wniosków

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Problemy pracowników puławskiego zakładu miały zacząć się jeszcze w 2012 roku, kiedy została zawarta umowa konsolidacyjna pomiędzy spółkami z Tarnowa i Puław. Połączyły się one w jedną grupę kapitałową. Zdaniem związkowców, zakładem konsolidującym została firma w Małopolsce, czyli – jak tłumaczyli – podmiot słabszy ekonomicznie. Przez to rola ZA „Puławy” miała zostać zmarginalizowana, a wszystkie ważne dla pracowników decyzje miały być podejmowane w Tarnowie.

– Rola Puław spada systematycznie. Było wspomniane to, że udział przedstawicieli Puław w organach statutowych spółki jest ograniczany. Dziś, w pięcioosobowym zarządzie, mamy tylko jednego przedstawiciela Puław (chodzi o Andrzeja Skwarka – dop. red.). Jest to człowiek wybrany z załogi, także właściciel nie miał tutaj nic do powiedzenia. To świadczy o tym, jaka jest pozycja Puław w grupie – mówił Sławomir Kamiński, przewodniczący rady oddziału „Solidarności” Ziemi Puławskiej.

Faktem jest to, że w sześcioosobowym zarządzie całej Grupy Azoty nie ma ani jednego przedstawiciela Lubelszczyzny. Według umowy konsolidacyjnej, Puławy powinny mieć swojego reprezentanta w tym gronie.

– Podejmujemy decyzje samodzielnie, kolegialnie w zarządzie. Nie zawsze jest tak, że mamy pięć głosów „za”, ale najczęściej tak jest. Tak to może zostało odebrane, że – hipotetycznie – Tarnów wydaje polecenia i zarząd puławski, będący „na kolanach”, podejmuje takie decyzje. Niczego takiego nie ma. Zaprzeczam takiemu sformułowaniu – wyjaśniał Krzysztof Bednarz, prezes zarządu Zakładów Azotowych „Puławy”.

Pod adresem prezesa ZA padło wiele zarzutów za strony obecnych na spotkaniu związkowców. Najpoważniejszym było to, że z firmy wyprowadzane są pieniądze, które trafiają do innych spółek z Grupy Azoty. Dodawali oni również, że nie mogą mówić wprost o tej sprawie w obawie o procesy sądowe.

– Co do gróźb procesowych, to one są faktem. Związkowcy są pozywani za wypowiedzi dotyczące sytuacji w zakładzie pracy i sytuacji w całej grupie. Nie tylko związkowcy, ale i organizacje związkowe. Do tego wszystkiego są rzeczywiście zwalniani działacze związkowi, będący pod szczególną ochroną i to są fakty – tłumaczył Kamiński.

– W mojej ocenie, ze strony związkowców zostały powiedziane o jedno, bądź o dwa słowa za dużo. Ktoś konkretnie poczuł się dotknięty takim, czy innym sformułowaniem, wstąpił na drogę sądową i się dzieje. Ale to nie dlatego, że to jest akurat związkowiec – odpowiadał na ten zarzut prezes Bednarz.

Od 2015 roku w ZA „Puławy” kwota wypłacanej dywidendy, czyli części zysku po opodatkowaniu, która trafia do akcjonariuszy spółki, sukcesywnie maleje – od ponad 200 milionów do ponad 85 milionów złotych (za 2017 rok). Dywidenda może być wypłacana z całości zysku albo tylko z jego części. Największym akcjonariuszem jest Grupa Azoty S.A. w Tarnowie, która posiada niemal 96% udziałów w tej spółce.

Puławski zakład osiąga najlepsze wyniki finansowe w całej Grupie. W 2017 roku z kwoty 489 milionów złotych zysku netto, firma na Lubelszczyźnie wypracowała 258 milionów złotych. To przede wszystkim zasługa wzrostu sprzedaży kapro-laktamu, melaminy i mocznika. Spadek zanotowano za to w przypadku sprzedaży nawozów.

Jak podkreślił prezes Bednarz, spółka ponosi coraz większe koszty ze względu na rosnące ceny gazu, węgla i prądu. Dlatego jej wynik finansowy jest obniżany.

Stały zespół WRDS ma dokładnie zbadać sprawę Zakładów Azotowych „Puławy”. Głównym wnioskiem z posiedzenia było to, że konsolidacja z 2012 roku została źle przeprowadzona, bo ze stratą dla puławskiej firmy. Zdaniem związkowców, potrzebna jest zmiana systemowa funkcjonowania całej grupy tak, żeby żadna ze spółek nie była – jak sami stwierdzili – uprzywilejowana.

Komentarze 55

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
! / 18 stycznia 2019 o 19:12
+55
Tylko strajk pracowników Zakładów plus protest mieszkańców miasta, blokada dróg itp pozwoli zmienić ten stan rzeczy. Jak pójdzie to w Polskę to może coś da Inaczej nic z tego. Dalej będziemy marginalizowani.
Avatar
puławiak / 19 stycznia 2019 o 00:46
+31
Pis rządzi w kraju, Pis rządzi w sejmiku, Pis rządzi w powiecie, Pis współrządzi miastem. Pis obiecał przeniesienie siedziby spółki z Tarnowa do Puław i kuźwa co?
Avatar
Gość / 18 stycznia 2019 o 17:01
+31
nie rosjanom tylko tępym lokalnym posłom i senatorom . Dlaczego Tarnów dowodzi ,mogły Puławy . Zawsze w Polsce B a nawet C głosowano za Polską A . Za A dla kasy ,stołki itd.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2019 o 23:44
+27
Panie Kamiński przecież to pana pisowska władza rządzi od ponad 3 lat, a pan w Azotach dostał ciepły stołeczek. Pan teraz śmie mówić cokolwiek o Azotach, pan nominat partyjny, który przyczynia się do upadku tej fabryki.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2019 o 17:14
+27
Wiadomo co słychać u Karpińskiego?
Avatar
Naczelny Buddha / 18 stycznia 2019 o 16:47
+24
Secesja Panowie. Puław od Grupy. A Lubelszczyzny od Polski. Zobaczcie jak decyzje czysto polityczne zniweczyły Bogdankę, dzisiaj z najnowocześniejszej kopalni, jest najbardziej dojną, wyciskaja z niej pieniądze do tego stopnia, że zacząłbym obawiać sie o bezpieczeństwo pracowników. O stadninach ciężko wspomnieć, bo klacze pozdychały. Ale, jak ministerstwa przydusiły Ursusa, to akcje pospadały, i spółka ratuje się sprzedażą najdojniejszej części busowej. Co tu się dziwić, politycy mają ssanie na pieniądze. Kiedys słyszałem, o takim konstrukcie jak Spółka Lwia, czy Societas Leonidas. Polega na tym, że z dwóch spółek, lub udziałowców, jeden otrzymuje korzysci, a drugi ponosi tylko straty. To jest nielegalne. Ale w tej Polsce AD 2019, niepraworządnej, i nienawistnej. Czy Państwo w Puławach coś znaczycie? Cokolwiek? Związki wam wywalcza po tonie wegla na głowę, i zakończycie protesty. Tu rozwiązaniem jest Se-Cesja, lub po prostu prywatyzacja ZA Puławy. Interwencjonizm Państwowy na dzisiejszym poziomie rozwoju będzie tylko tworzyć problemy. Australijczycy, też sa politycznie zastraszani, prędzej czy póxniej też sprzedadzą swoje koncesje, któremuś z państwowo-sterowanych molochów. Secesja.
Secesja Panowie. Puław od Grupy. A Lubelszczyzny od Polski. Zobaczcie jak decyzje czysto polityczne zniweczyły Bogdankę, dzisiaj z najnowocześniejszej kopalni, jest najbardziej dojną, wyciskaja z niej pieniądze do tego stopnia, że zacząłbym obawiać sie o bezpieczeństwo pracowników. O stadninach ciężko wspomnieć, bo klacze pozdychały. Ale, jak ministerstwa przydusiły Ursusa, to akcje pospadały, i spółka ratuje się sprzedażą najdojniejszej części busowej. Co tu się dziwić, politycy mają ssanie na pieniądze. Kiedys słyszałem, o takim konst... rozwiń
Avatar
Gość / 18 stycznia 2019 o 21:45
+22
Jaka szkoda, a miało być tak pięknie. To co, PiS od 4 lat nie potrafi sobie poradzić z problemami? Gdzie to wstawanie z kolan? Prawda jest taka że mają nas w ***. Liczy się dla nich tylko to żeby na nich głosować.
Avatar
Z.A. Puławy / 19 stycznia 2019 o 00:58
+19
Ludzie weźcie się ogarnijcie i zacznijcie myśleć. Wydaje Wam się że gdyby siedziba Grupy była w Puławach to sytuacja wyglądałaby inaczej.? No nie. Byliby ci sami prezesi, te same zarządy te same decyzje co teraz . Bo rzecz nie w tym gdzie siedziba firmy ale kto na jej czele. Kwestią przyzwoitości i uczciwości jest przestrzeganie zasad, umów. Obecnie rządzący zdają się nie wiedzieć co to znaczy. Dlaczego kiedy prezesem całej Grupy był Jarczewski nie wrzało, nie było takiego drastycznie niesprawiedliwego traktowania Puław, faworyzowania Tarnowa czy Polic? Nawet ten Karpiński na którego tak wszyscy psioczą teraz z perspektywy czasu widać zrobił w tamtym czasie co mógł. Dla porównania, który z posłów czy działaczy PiSu upomniał się o Azoty, gdzie Pan Szulowski, Pan Jarząbek, gdzie, społeczny głos oburzenia Pani Sadurskiej, kiedy wyrzucano do kosza projekt elektrowni gazowej, czy ostatnio kiedy Zakłady wycofały się ze sponsorowania Klubu Wisła Puławy bo rzekomo "ta "inwestycja" nie przynosiła im oczekiwanej stopy zwrotu". Teraz kiedy łaskawie zdanie zmienili to widać, że chodziło tylko o powołanie zarządu klubu pod dyktando a nie żadne tam straty finansowe. Wszystko nie kwestia miejsca tylko ludzi ich charakteru i kompetencji
Ludzie weźcie się ogarnijcie i zacznijcie myśleć. Wydaje Wam się że gdyby siedziba Grupy była w Puławach to sytuacja wyglądałaby inaczej.? No nie. Byliby ci sami prezesi, te same zarządy te same decyzje co teraz . Bo rzecz nie w tym gdzie siedziba firmy ale kto na jej czele. Kwestią przyzwoitości i uczciwości jest przestrzeganie zasad, umów. Obecnie rządzący zdają się nie wiedzieć co to znaczy. Dlaczego kiedy prezesem całej Grupy był Jarczewski nie wrzało, nie było takiego drastycznie niesprawiedliwego traktowania Puław, faworyzowania Tarno... rozwiń
Avatar
Nbghk / 18 stycznia 2019 o 19:33
+19
Na szczęście Prezydent Puław Pan Paweł Maj już po wyborach zapowiedział, że aktywnie będzie bronił również pozycji puławskich Zakładów Azotowych w Grupie: """Co do Zakładów Azotowych to uważam natomiast, że dotychczas miasto w niewystarczającym stopniu angażowało się w przeciwdziałanie marginalizacji pozycji tej firmy w Grupie Azoty. Prezydent nie korzystał ze wszystkich możliwości, by wyraźnie stanąć po stronie ZA, gdy próbowano wyprowadzić z nich dział handlu. Mam nadzieję, że takie zakusy już się nie powtórzą, a jeśli pojawią się kolejne próby wykluczania puławskich Azotów, ja na pewno nie będę milczał.""" ***s://***dziennikwschodni.pl/pulawy/nie-wiem-czego-mieliby-sie-obawiac-pulawscy-cyganie-rozmowa-z-nowym-prezydentem-pulaw-pawlem-majem,n,1000230933.html
Prezydent Puław był tam biorąc aktywny udział w dyskusji  wypowiedział się mocno o sytuacji oraz marginalizacji zakładów w grupie.
Czyli zgodnie z obietnicą nie  milczał - czy czegoś więcej w tej sprawie nie robił?
 Jak się odzywał to chyba coś zrobił? Moze tez eczesniej lub nawet po? Ciekawi mnie co konkretnego w tej sprawie zrobili związkowcy na czele z panem Kamińskim? I co robili kilki kat temu kiedy można było zapobiec tej tragicznej  farsie?
 Jak się odzywał to chyba coś zrobił? Moze tez eczesniej lub nawet po? Ciekawi mnie co konkretnego w tej sprawie zrobili związkowcy na czele z panem Kamińskim? I co robili kilki kat temu kiedy można było zapobiec tej tragicznej  farsie? rozwiń
Avatar
Gość / 18 stycznia 2019 o 23:47
+15
A pani posłanka Krukowa zwana też "coś tam coś tam" też był i zabrała głos? Przypomnę pani i panu Wrędze, który promował tę panią pod bramą Azotów w 2015r., że jej obietnica wyborcza to "siedziba Grupy w Puławach" Nie odwracajcie teraz kota ogonem. Kłamaliście i kłamiecie dalej.
Avatar
Joda / 24 stycznia 2019 o 09:26
0
Banda kłamców, oszustów ... debili bez myślenia, planów...ale żeby mieć plany to trzeba mieć ... mózg, myśleć...no i najwazniejsze miec wykształcenie+ doswiadczenie a nie legitymacje partyjną..."ale przeciez im sie to nalezalo bo ciężko pracowali"... Już niedługo wybory...Damy radę....
Avatar
kokos / 22 stycznia 2019 o 10:34
+1
Ludzie z Puław mysla ze sa jakims uprzywilejowanym tworem. Nic w tych pulawach widocznie nie macie oprocz jednego zakładu skoro piszecie ze mieszkancy powinni sie wstawic za ta firma. Chce przypomnieć ze jestescie za***m i tyle zadne przywileje sie wam nie naleza rownie dobrze moze slask czy warszawa strajkowac aby nie dzielic siw kasa z innymi. Jednak jesteście wsiokami z polski nie b tylko c
 Nawet słowa 'Polska' nie potrafisz napisać z dużej litery. Filozof z Koziej Wólki, nie obrażając innych mieszkańców tej miejscowości.
Avatar
www / 21 stycznia 2019 o 10:02
0
protest mieszkańców miasta, blokada dróg itp pozwoli zmienić ten stan rzeczy. Serio? A dlaczego mieszkańcy miasta mieliby strajkować?
Avatar
Małogorszy / 20 stycznia 2019 o 22:15
0
Co prawda to prawda ostra selekcja najlepszych z najlepszych przyjmują
Selekcja jak w gromie - byle kogo nie biero
Avatar
pracownik ZGA / 20 stycznia 2019 o 17:33
-5
Tam w Grupie Azoty Puławy dobrą robote robi Pani kierownik kadr pani Kubiś. Wreszcie przyjmują i rozpatrują sv zgodnie z potrzebami i wykształceniem. Przyjeli już bardzo dużo osób nowych na wydziały. Wraca NORMALNOŚĆ
Avatar
as / 20 stycznia 2019 o 17:28
-4
A co tam jeden czy pięciu pracowników za PO było full/ Nie przyjmowali fachowców czyli mechaników, chemików czy elektryków tylko układowców. 
Avatar
Gość / 20 stycznia 2019 o 13:10
+4
PiS wreszcie zrobil porządek w Grupie Azoty - skończyło się kolesiostwo na wielką skalę w tym przyjęcia po układach do pracy. Teraz kadry przyjmują dużo ludzi bez układów.
 Szczególnie jeśli to brat posła Szulowskiego
Avatar
ojro / 20 stycznia 2019 o 12:44
0
mieszkancu maja w *** 'azociakow'... dwa lata i skonczy sie dobre...
Avatar
Gość / 20 stycznia 2019 o 12:32
-3
Co prawda to prawda ostra selekcja najlepszych z najlepszych przyjmują
Avatar
Pracownik C-non / 20 stycznia 2019 o 11:07
0
Racja. Ja na przykład zostałem przyjęty a nie jestem w PiS. Wprawdzie mój syn rozwieszał plakaty ale to przecież nie o niego chodzi. 
Zobacz wszystkie komentarze 55

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna szykuje się do walki o awans na zaplecze Lotto Ekstraklasy

Górnik Łęczna szykuje się do walki o awans na zaplecze Lotto Ekstraklasy 0 0

Jeszcze przed przerwą w rozgrywkach trenerem zespołu został Franciszek Smuda, który prowadził już kiedyś zespół z Łęcznej, gdy ten występował na najwyższym szczeblu. W tym sezonie ma za zadanie wywalczyć awans do Fortuna I Ligi

Pacjenci muszą jeszcze poczekać na szpital. Trzeba dokończyć remont budynku
ALARM24

Pacjenci muszą jeszcze poczekać na szpital. Trzeba dokończyć remont budynku 2 0

Szpitalem w Rykach zarządza nowa spółka powołana przez starostwo. Nie wiadomo jednak, kiedy lecznica zacznie przyjmować pacjentów

Kolejne zmiany w parku. Powstanie brama koszarska

Kolejne zmiany w parku. Powstanie brama koszarska 1 1

W parku radziwiłłowskim rusza kolejny etap prac. Tym razem odtworzona będzie m.in. brama koszarska.

Puławski półmaraton w koronie

Puławski półmaraton w koronie 11 0

Od nowego sezonu puławski Bieg Zielonych Sznurowadeł, będzie otwierał Koronę Półmaratonów Lubelszczyzny. W tym roku nadwiślańska impreza będzie obchodziła również swoje pięciolecie. Jej organizatorzy przewidują w związku z tym więcej nagród i dyplomów.

Stal Kraśnik gorsza od Czarnych Połaniec, niespodziewany transfer

Stal Kraśnik gorsza od Czarnych Połaniec, niespodziewany transfer 2 0

Piłkarze Jarosława Pacholarza przegrali w sobotę mecz kontrolny z Czarnymi Połaniec 0:3. Kraśniczanie ogłosili też sporo transferów. Najciekawszym ruchem wydaje się pozyskanie napastnika – Kamila Króla, byłego gracza: Górnika Zabrze, Motoru Lublin, który ostatnie lata spędził w Grecji

Z Lubelszczyzny na Zachód. Szukają nie tylko kierowców

Z Lubelszczyzny na Zachód. Szukają nie tylko kierowców 9 2

Myślicie o pracy za granicą? Wybraliśmy dla was najlepsze oferty pracy w Niemczech, Francji i Belgii.

Hetman Zamość – Sokół Sieniawa 2:4. Martwią stracone gole i kontuzje

Hetman Zamość – Sokół Sieniawa 2:4. Martwią stracone gole i kontuzje 1 2

W środę lider tabeli IV ligi zdobył sześć goli w sparingu z Kryształem Werbkowice. Problem w tym, że podopieczni Jacka Ziarkowskiego dali sobie też strzelić trzy gole. W sobotę cztery bramki w Zamościu zdobył za to Sokół Sieniawa. I tym razem Hetman musiał się pogodzić z porażką 2:4.

Azoty Puławy lepsze od Wybrzeża dopiero po konkursie karnych

Azoty Puławy lepsze od Wybrzeża dopiero po konkursie karnych 0 3

Zespół z Puław nie ma ostatnio wiele czasu na odpoczynek. Po dwóch meczach fazy grupowej Pucharu EHF zespół trenera Bartosz Jureckiego wrócił na ligowe parkiety. W rywalizacji z Wybrzeżem Gdańsk emocji nie brakowało, a puławianie zwyciężyli w niej dopiero po rzutach karnych

Niespodzianka w Bydgoszczy. Pszczółka lepsza od Artego

Niespodzianka w Bydgoszczy. Pszczółka lepsza od Artego 11 10

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin sprawiły sensację w Bydgoszczy. Wygrały z tamtejszym Artego 76:72. Zła wiadomość jest natomiast taka, że w końcówce meczu Brianna Kiesel nabawiła się, prawdopodobnie, urazu lewej nogi

Podlasie – Lublinianka 5:0. Całkowita dominacja

Podlasie – Lublinianka 5:0. Całkowita dominacja 4 0

Piłkarze Przemysława Sałańskiego nie mieli się do tej pory, czym chwalić, jeżeli chodzi o wyniki meczów sparingowych. W sobotę zagrali jednak bardzo dobre zawody i rozbili Lubliniankę aż 5:0.

Na Lubelszczyźnie kręcą bat  na dłużników

Na Lubelszczyźnie kręcą bat na dłużników 13 6

Prawie 250 tys. zł zaległości w płaceniu czynszu mają lokatorzy mieszkań komunalnych w Radzyniu Podlaskim. Urzędnicy apelują o spłatę należności, ale na wszelki wypadek dla opornych szykują już mieszkania o niższym standardzie.

Lublin. Stłuczka w drodze do sklepu

Lublin. Stłuczka w drodze do sklepu 0 1

Pasażerka opla trafiła do szpitala, po tym jak samochód w którym jechała zderzył się z jadącym z naprzeciwka nissanem. Do wypadku doszło przy ul. Nasutowskiej.

Korona Handball Kielce – MKS Perła Lublin 24:34

Korona Handball Kielce – MKS Perła Lublin 24:34 19 0

Lubelskie szczypiornistki złapały wiatr w żagle i trzymają pewny, zwycięski kurs. Tym razem zawodniczki trenera Roberta Lisa pokonały w Kielcach tamtejszą Koronę różnicą 10 bramek

Żegnamy Kingę Stasiak, wykładowcę KUL

Żegnamy Kingę Stasiak, wykładowcę KUL 292 4

Społeczność akademicka KUL żegna dr Kingę Stasiak, która zmarła po ciężkiej chorobie. Miała 38 lat.

Skoki narciarskie. Kamil Stoch drugi w pierwszym konkursie Willingen Five
film

Skoki narciarskie. Kamil Stoch drugi w pierwszym konkursie Willingen Five 0 0

Polak prowadził po pierwszej serii, jednak w drugiej wyprzedził go Karl Geiger

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.