Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

16 grudnia 2018 r.
7:53

Premia 500 zł na święta? Związkowcy mówią o "próbie znieważenia pracowników"

0 89 A A

Decyzją zarządu Grupy Azoty "Puławy" pracownicy firmy w tym roku otrzymają niższe premie świąteczne. Ich wysokość ustalono na 500 zł brutto. Związkowcy z „Solidarności” nazywają to próbą znieważenia pracowników, żądają zmian i zapowiadają wejście w nowy spór zbiorowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pracownicy puławskich Azotów byli przekonani, że w tym roku otrzymają premie świąteczne w wysokości co najmniej ubiegłorocznych (1500 zł brutto), a nawet liczyli na powiększenie tej sumy. Podstawą do tego, by wierzyć w tego rodzaju gest ze strony zarządu były zapisy protokołu z mediacji w ramach zakończonego we wrześniu sporu.

"W porozumieniu jest zapis, że jeśli dojdzie do uzgodnień, to zarząd zagwarantuje nagrodę świąteczną dla wszystkich pracowników w wysokości wyższej niż w poprzednim roku" - przytaczają fragment dokumentu związkowcy z Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność". Wbrew tym zapowiedziom okazało się, że premie w tym roku nie tylko nie wzrosną, ale zostaną dodatkowo znacznie zredukowane.

– Zarząd podjął decyzję o wypłacie pracownikom premii w wysokości odpowiadającej obecnym możliwościom finansowym spółki – oświadczyła w imieniu władz przedsiębiorstwa Magdalena Pokora z Działu Komunikacji Korporacyjnej, przypominając jednocześnie, że premie są świadczeniem dodatkowym. – Z przepisów wewnętrznych nie wynika obowiązek ich wypłacania – dodaje.

Władze koncernu powołują się również na "sytuację na rynku chemicznym i nawozowym w Polsce w 2018 roku", która "skłania do racjonalizacji wydatków w wielu obszarach działania firmy".

Takie argumenty nie przekonują jednak związków zawodowych, które jako odpowiedzialnych za gorsze wyniki finansowe wskazują kierownictwo spółki, a nie jej szeregowych pracowników. – Pracownicy odpowiadają za produkcję, a zarząd za wyniki. Fabryka pracuje na 100 proc. możliwości – podkreślają w piśmie do prezesa firmy Krzysztofa Bednarz, Sławomir Kamiński i Piotr Śliwa z KM NSZZ "S".

Przedstawiciele załogi piszą również, że decyzja o przyznaniu niższych premii świątecznych może zostać potraktowana jako "próba znieważenia pracowników". – Oczekujemy podjęcia natychmiastowych decyzji zwiększających kwotę nagrody świątecznej – apelują. Dodają jednocześnie, że są gotowi do wejścia w nowy spór zbiorowy z władzami firmy.

Świątecznej atmosfery nie poprawiła w tym kontekście także inna tegoroczna decyzja zarządu Grupy Azoty o zakupie nowych limuzyn dla kierownictwa koncernu. Przedstawiciele zarządu przesiedli się kilka miesięcy temu do nowych audi a6 i a8. W tym kontekście pojawiły się pogłoski o tym, że wymiana floty służbowych aut była możliwa dzięki oszczędnościom na premiach. Od tego typu konkluzji odcina się zarząd puławskiej spółki.

– Stanowczo dementujemy, jakoby środki przeznaczone dla pracowników były wydatkowane na inne cele – zapewnia Magdalena Pokora z Grupy Azoty "Puławy".

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 89

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 grudnia 2018 r. o 08:25
Ale sie azotowcy rozpasali cale zycie kasa strumieniami sie lala a jak troche cienko to krzyk.W innych firmach nie daja wcale albo grosze.
Avatar
szary pracownik / 16 grudnia 2018 r. o 08:46
Oooooo, pan Kamiński się obruszył? A może powinien obruszyc się już wcześniej na wieść o podwyżkach dla trzech związkowców ruchu ciągłego?
Avatar
Gość / 16 grudnia 2018 r. o 10:31
A może pan prezes Bednarz powie ile dał panu Kamińskiemu i Solidarności na nowy pomnik? To jest skandal, że Azoty finansują pomniki stawiane przez związkowców.
Avatar
Puławiak / 16 grudnia 2018 r. o 11:26
W Tarnowie przyznali premie świateczne w znacznie większej wysokości ! Pytam się, z czyich pieniędzy ?! Przecież oni chyba zysku też nie mają, a premie wypłacają. Ich kryzys na rynku nawozów nie dotyczy ?
Avatar
Gość / 16 grudnia 2018 r. o 09:03
Na Azotach pracuje ok. 3000 pracowników. Oszczędności z premii, czyli 3000x1000zł= 3.000.000zł. Nowe limuzyny (5 sztuk) kosztowały ok 300.000zł każda, czyli 1.500.000zł. Druga część oszczędności pójdzie pewnie na premie dla prezesa i zarządu. "To jest dobra zmiana".
Avatar
Mareks / 16 grudnia 2018 r. o 09:01
Widocznie popyt na produkty zakładu zmalał i jest mniej kasy a swoja drogą ,wielu nie dostaje wcale,prezentów od pracodawców na święta i tez żyje.Chociaż jestem za jak największymi wynagrodzeniami i jak największą ilością pieniądza na rynku,bo to rodzi zapotrzebowanie na produkty i zwiększa wzrost gospodarczy.Natomiast skupienie się kasy w jednych rękach..... najbogatszych ,do kryzysów i stagnacji
Avatar
Wesołych Świąt! / 16 grudnia 2018 r. o 13:31
Po co ta nienawiść do pracowników zakładów. Każdego by wkurzyły cięcia socjalu. A to, że ostatnie narybki dostały się po znajomości to już inna sprawa i chyba dla cba.
Avatar
? / 16 grudnia 2018 r. o 12:03
Prezydent Paweł Maj który zawiązał koalicję z mieszkańcami Puław powinien natychmiast podjąć działania w obronie swojego koalicjanta czyli pracowników ZA którzy w większości są mieszkańcami Puław. Panie Prezydencie żądamy pomocy w tej sprawie,.
 Pomocy w sprawie premii i trzynastek w spółce akcyjnej? ? ? Naprawde ? To rola prezydenta? Co zrobił i robi Kamiński?
Avatar
Gość / 16 grudnia 2018 r. o 09:44
"MATEUSZEK" wyznaczył Spółkom SP zrzutkę na różne wydatki w tym NA PORTRET MARSZAŁKA SENATU.Po co pieniądze "szarym pracownikom", "ELYTY" mają się świetnie.
Avatar
GUMIS / 16 grudnia 2018 r. o 11:03
Pierdolone hieny. Ciagle im malo. Dosyc ze zarabiaja dobre pieniadze,czesto za smieszna prace maja wszelkie premie , socjalki, 13 i inne to problemy robia ze 500 zl dostana a nie np 1500. Ludzie pracujacy uczciwie i zatrudnieni uczciwie a nie jak wiekszosc z nich po znajomosci czasami moga tylko pomarzyć o najmniejszej premi i ciesza sie z kazdych dodatkowych srodkow. A azotowcy czuja sie jak jacys bogowie wielcy praciwnicy ktorym ciagle malo i chcieli by ciagle wiecej i wiecej. Malo wam ??!!! Powinni was wszystkich zwolnic,poszlibyscie jeden z drugim na bezrobocie byscie moze nauczyli sie doceniac to co macie i przestali tylko narzekac jak wam zle. W***a mnie wasze ciagle narzekanie.
Pierdolone hieny. Ciagle im malo. Dosyc ze zarabiaja dobre pieniadze,czesto za smieszna prace maja wszelkie premie , socjalki, 13 i inne to problemy robia ze 500 zl dostana a nie np 1500. Ludzie pracujacy uczciwie i zatrudnieni uczciwie a nie jak wiekszosc z nich po znajomosci czasami moga tylko pomarzyć o najmniejszej premi i ciesza sie z kazdych dodatkowych srodkow. A azotowcy czuja sie jak jacys bogowie wielcy praciwnicy ktorym ciagle malo i chcieli by ciagle wiecej i wiecej. Malo wam ??!!! Powinni was wszystkich zwolnic,poszlibyscie jed... rozwiń
Avatar
Gamoń / 18 grudnia 2018 r. o 09:48
W d...ch się poprzewracało tym związkowcom. Chyba powinni doświadczyć pracy u prywaciarzy, to by 500 na trzy lata mieli rozłożone.
Avatar
majster / 18 grudnia 2018 r. o 06:37
Azotniacy już nie wiedzą ile chca. Niech się wezmą za dyscypinę w pracy  - ogólny bur.......l i kac.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2018 r. o 22:54
Uważam, że nie powinni dostać nic. Bo i za co. Zarabiają pensje godziwe. Rozpasane to azotowskie społeczeństwo. Pieniądze powinno się przeznaczyć dla dzieci z sekcji piłkarskiej i ręcznej . Dla dzieci.
Avatar
ajzeja / 17 grudnia 2018 r. o 19:22
he he zwieracze ci pekną jak tak sie bedziesz spinał,odszedłem bo wokół byli sami tacy buce i chamy jak ty
Avatar
Mistrzunio / 17 grudnia 2018 r. o 18:59
Nie jestem tym kim ci się wydaje że jestem. A ty g...wno wiesz o realiach tępaku. Z nadania to pewnie ty byłeś i jak poprzednia ekipa przerżnęła wybory to i ciebie wyj... li na zbity pysk bo się na niczym nie znałeś po za lizaniem d... py szefuniiwi. 
Avatar
Henio / 17 grudnia 2018 r. o 18:53
A to dziś studia to wyznacznik inteligencji?Studia można dziś kupić,znam sporo ludzi bez studiów bardzo błyskotliwych z olbrzymią wiedzą potrafiących się odnależć w każdej sytuacji i takich po studiach którzy nie potrafią się wysłowić i poradziś sobie w życiu.Pozdrawiam,Henryk
Avatar
ajzeja / 17 grudnia 2018 r. o 18:08
uderz w stół a buc sie odezwie.nie jestem aparatowym nie pracuje już na azotach ale wiem jakie są realia.a ty po studiach czy z nadania jak wiekszość?i tępaka znajdź przed lustrem
Avatar
Mistrzunio / 17 grudnia 2018 r. o 17:51
taki buc ktory siedzi przed komp i tyko wanciol mu rosnie a w razie awari wysyła aparatowych to tego nie zrozumie,siedzi taki cieć w ciapkach w cieple i tylko narzeka że ma fotel niewygodny lub łóżko
 Odezwał się apaeatowy przepracowany strasznie. Siedzą całą zmianę na kompach albo śpią i jeszcze im źle. Trzeba było pójść na studia tępaku jeden to byś sobie teraz siedział w tych ciapkach. 
Avatar
Mocznikowy / 17 grudnia 2018 r. o 17:22
Pracuję na azotach i niedawno byłem świadkiem rozmowy jak grupa azotowców na przystanku emki napierdzielała na urzędasów z urzędu miasta że nareszcie Maj zrobi z nimi darmozjadami porządek i obetnie im kosmiczne zarobki. A A teraz pewnie ci sami kolesie płaczą jacy to oni biedni bo chcą im dać mniej kasy niż by chcieli. To jest Polska właśnie. 
Avatar
ajzeja / 17 grudnia 2018 r. o 17:17
taki buc ktory siedzi przed komp i tyko wanciol mu rosnie a w razie awari wysyła aparatowych to tego nie zrozumie,siedzi taki cieć w ciapkach w cieple i tylko narzeka że ma fotel niewygodny lub łóżko
Zobacz wszystkie komentarze 89

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2022 r.

Mundial 2022: Japonia - Hiszpania 2:1. Niemcy kończą udział na mundialu!

Mundial 2022: Japonia - Hiszpania 2:1. Niemcy kończą udział na mundialu!

Fantastyczne spotkania i wielkie emocje w ostatniej kolejce i meczach grupy E. W starciach Japonii z Hiszpanią, a szczególnie Kostaryki z Niemcami sytuacja zmieniała się niczym w kalejdoskopie i to niejednokrotnie. Ostatecznie Samurajowie wygrali z La Roja 2:1, a nasi zachodni sąsiedzi pokonali Keylora Navasa i spółkę 4:2. Wygrana ta ma jednak gorzki smak, bo Die Manschaft wracają do domu, a Hiszpania i Japonia grają dalej

Lublin. Nie podoba Ci się ścisk w autobusie? Może byc gorzej

Lublin. Nie podoba Ci się ścisk w autobusie? Może byc gorzej

Z końcem roku z ulic Lublina zniknie 16 przegubowych autobusów firmy, której kończy się umowa na wożenie pasażerów. Miasto szuka jej następcy, ale – wbrew wcześniejszym zapewnieniom – trudno liczyć na płynne przejęcie kursów od 1 stycznia

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Ruszył już nabór pomysłów do nowej edycji Zielonego Budżetu. Do 14 grudnia można zgłaszać władzom miasta tereny zielone, które wymagają „remontu i odświeżenia”. Spośród tych propozycji wybrane mają być tereny, które w rok lub dwa przejdą renowację.

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie, a także zalecenia jak się odżywiać żeby być zdrowym i szczupłym. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego wsparcie w nowym gabinecie dostaną bezpłatnie. W planach jest otwarcie usług komercyjnych dla każdego chętnego.

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Listopad obfitował w nagrody dla młodych artystów z Puławskiego Ośrodka Kultury. Laury z ogólnopolskich konkursów od Katowic po Malbork przywiozły tancerki, recytatorki i wokaliści z Domu Chemika.

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Kraśnicki szpital jest w tak dramatycznej sytuacji finansowej, że chce zaciągnąć 18 mln zł pożyczkę w parabanku. Zwykłe banki nie chcą już dawać mu kredytu.

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki
4 grudnia 2022, 17:00

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki

To właśnie pochodzący z Lublina artysta był jedną z osób odpowiedzialnych za kształt brzmieniowy organów Filharmonii Lubelskiej. Ćwierć wieku później zagra na nich recital. Koncert odbędzie się 4 grudnia o godz. 17.

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Rolnicy podejrzewają, że polskie młyny produkują mąkę ze zbóż technicznych. Wojewoda lubelski mówi, że to przestępstwo i zarządza kontrolę.

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Duża niespodzianka w grupie F. Maroko po wygranej z Kanadą awansowało do 1/8 finału mundialu z pierwszego miejsca. A do domu jedzie Belgia, która w czwartek bezbramkowo zremisowała z Chorwacją.

Wieczór z Molierem w DDK Węglin
7 grudnia 2022, 18:30

Wieczór z Molierem w DDK Węglin

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza "Wieczór z Molierem" z okazji 400. rocznicy urodzin autora. Wydarzenie odbędzie się 7 grudnia o godz. 18.30.

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

100-letni dąb Alojzy w gminie Międzyrzec Podlaski mógł wstrzymać budowę autostrady A2. Sprawę drzewa musiał rozstrzygać sąd.

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"
1 grudnia 2022, 19:00

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"

Wojciech Rotowski & Roman Słomka to duet, który przed kilkoma miesiącami wygrał konkurs "Incydent polski" na autorski spektakl cyrkowy realizowany pod patronatem festiwalu Carnaval Sztukmistrzów. Teraz przedstawienie będzie można zobaczyć w Pubie u Szewca. Premierowe pokazy 1 grudnia o godz. 19 i 2 grudnia o godz. 19.30.

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Koniec z miejskimi dotacjami dla prywatnych żłobków i klubów dziecięcych w Zamościu. Od 1 stycznia miasto nie będzie im już przekazywać pieniędzy. Ale rodzice maluchów nie pozostaną bez wsparcia. Ci, którzy mieszkają, pracują i odprowadzają podatki w Zamościu, otrzymają świadczenie pod nazwą Zamojski Bon Żłobkowy.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego
3 grudnia 2022, 16:00

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego

Od 3 grudnia na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego będzie można podziwiać wyjątkowe prace litewskiego artysty Stasysa Eidrigeviciusa. Wernisaż i spotkanie z autorem zaplanowano na sobotę o godz. 16 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!