Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

16 grudnia 2019 r.
21:40

Zadłużenie Puław szybko rośnie. Teraz 100 mln, za dwa lata 180 mln zł!

24 86 A A

Dług miasta dochodzi już do 100 mln złotych, a według najnowszej prognozy za dwa lata zwiększy się do 180 mln zł. To niemal trzy razy więcej niż przed dwoma laty. Powodem jest kumulacja drogich inwestycji przy ograniczonym wzroście dochodów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeszcze dwa lata temu zadłużenie Puław nieznacznie przekraczało 63 mln zł. Ta kwota stanowiła wtedy około 28 procent rocznych dochodów bieżących. Dzisiaj zadłużenie stanowi już ok. 40 procent rocznych dochodów własnych. Na jednego mieszkańca to ponad 2,1 tys. zł.

To jednak dopiero przedsmak tego, co nas czeka w roku 2021. Zadłużenie osiągnie wtedy rekordowe 180 mln zł i przekroczy 62 proc. planowanych dochodów bieżących. Prognoza w kolejnych latach przewiduje regularny spadek długu, ale do jego obecnego poziomu miasto ma dojść dopiero w okolicach 2030 roku.

Wzrost zadłużenia to efekt skumulowania drogich inwestycji – budowy hali sportowo-widowiskowej, której koszt znacznie przekroczył sumę wynikającą z kosztorysu. Poprzednim władzom udało się co prawda pozyskać na jej powstanie rządową dotację (17 mln zł), ale jednocześnie wzrosły ogólne koszty. Teraz rachunek opiewa na 108 mln zł.

Znacznym wydatkiem jest również przebudowa Domu Chemika. Tutaj również konieczne były dodatkowe roboty budowlane, czy też rekompensata dla wykonawcy za przerwę spowodowaną postępowaniem konserwatorskim. Jak mówi Robert Domański, szef Wydziału Rozwoju Miasta, licząc z nowym wyposażeniem ośrodka, elektroakustyką, oświetleniem, czy umeblowaniem, łączny wydatek (bez Mediateki) może wynieść nawet 42 mln zł.

Tymczasem przed miastem stoi szereg kolejnych przedsięwzięć wartych kolejne dziesiątki milionów złotych. To przede wszystkim: wspomniana Mediateka, a więc budowa nowej siedziby miejskiej biblioteki z podziemnym parkingiem (w miejsce pawilonu POK przy ul. Wojska Polskiego), budowa spalarni odpadów (konieczna przy rosnącej cenie ich składowania), czy też remont zabytkowego Pałacu Marynki zakupionego z myślą o adaptacji na Muzeum Czartoryskich. Na zagospodarowanie czeka również plac po dawnym dworcu PKS w centrum. Ponadto SP nr 3 czeka na halę sportową i boiska, a kierowcy – na zapowiedziane nowe miejsca parkingowe w całym mieście.

e-Wydanie

Komentarze 86

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 grudnia 2019 o 22:07
+33
Hala będzie się mściła przez lata. Aż do upadku miasta.....
Avatar
antek / 17 grudnia 2019 o 07:44
+21
Wydali tyle kasy dla grupki pseudo-działaczy sportowych, którzy bez osiągnięć zarabiają krocie i karmią tylko kiboli. To jakaś paranoja, że mieszkańcom trudno się doprosić chodnika, czy zmiany planu zagospodarowania, bo kasa utopiona w te sportowe budowane na wyrost puste obiekty.
Avatar
Gość / 16 grudnia 2019 o 22:15
+16
Januszowe pomniki władzy będziemy spłacali 40 czy 80 lat?
Avatar
Vdn / 16 grudnia 2019 o 23:10
+14
Panie Prezydencie, nie tak miało być ...
 No tak. Nie tak. J. G. obiecywał halę za 40 milionow. Okazało się już za niego że będzie koło 100 mln. Kupił zrujnowane Marynki. Do remontu. Dom Chemika porażka. Dlugow pozostawionych kilkadziesiąt  mln. Nie tak Panie Januszu miało być.
Avatar
cytaty i pisaty / 16 grudnia 2019 o 22:06
+14
za fajerwerki przyjdzie na słono zapłacić. a kto zapłaci? pan, pani, pan.
Avatar
Gdd / 16 grudnia 2019 o 22:43
+13
Mediateka jest w tej chwili najważniejsza, ludziska tyle książek czytają że dotychczasowa biblioteka już jest dawno niewystarczająca. Remont stadionu i mariny, budowa stadionu - na rozwój sportowy wydano miliony a gdzie rozwój intelektualny?
 Jak to gdzie? Janusz zakupil Marynki. Szacowany koszt remontu z 50 baniek?
Avatar
er / 17 grudnia 2019 o 15:05
+11
jak się wywala pieniądze na głupoty,: hale, skwerki, ładowarki czy iluminacje świąteczne to zadłużenie rośnie a dworca autobusowego brak oto miasto, jak tak dalej pojdzieto w Puławach będzie sołtys nie prezydent
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 o 18:05
+9
Budowa hali to pikuś w porównaniu z kosztami utrzymania. To będzie obciążenie dla budżetu miasta!
Avatar
gość / 17 grudnia 2019 o 16:14
+8
Grobla się jebalo a przyszedł młody, wyszczekany i macie.... Tanie miasto....
Nie przyszedł tylko ciemny tępy lud go wybrał
Dokładnie! Zachciało się zmiany dla zmiany to macie teraz to co żeście wybrali czyli nic nie mogę nie da się bo poprzednik to czy tamto zrobił albo nie zrobił. Chyba każdy wie co to za fachowiec który przychodzi obejrzeć co ma zrobić i pierwsze co mówi to a kto panu to tak śpi.... ł, żeby na wejście się usprawiedliwić że ta fuszerka którą zrobi to nie będzie jego wina. Ja jestem pewny że gdyby Grobel nadal był prezydentem to by nie było dzisiaj płaczu że takie zadłużenie miasta itd bo on miał plan jak to wszystko poprowadzić z korzyścią dla Puław i przecież nie po to rozpoczął te inwestycje żeby mieć problem w następnej kadencji której był raczej pewny. Niestety się przeliczył bo zbytnio uwierzył w mądrość mieszkańców.
 Ani Janusz Grobel ani Paweł Maj nie mieli i nie mają pomysłu na to miasto. Panu Groblowi zawdzięczamy wiele nietrafionych i przeskalowanych inwestycji, upadek estetyki miasta i brak sukcesów w przyciąganiu tu poważnego biznesu. Efekt jest taki, że po 25 latach "rozwoju" w wykonaniu Pana Janusza przepiękne i pełne życia miasto zamieniło się w miejsce, w którym można dostać depresji. Były nadzieje, że ten trend odwróci Paweł Maj. Bo jest młody, bo może ma otwarta głowę i nawet jesli czegoś nie wie to będzie chciał się uczyć. Ale te wszystkie nadzieje odpłynęły w siną dal. Tutaj nie ma zadnego nowego pomysłu.  Chce kontynuowac inwestycje planowane za czasów Janusza Grobla (mam na myśli te planowane typu Mediateka, a nie rozpoczęte), które w żaden sposób nie podnoszą atrakcyjnosci inwestycyjnej miasta a powiekszają jedynie zadłużenie. Pomachał szablą w Internecie; zraził do siebie trochę osób niewyparzonym językiem. Za wszystkie niepowodzenia winni sa wszyscy tylko nie on. Szkoda, to miasto nie miało i dalej nie ma dobrego gospodarza.
 Ani Janusz Grobel ani Paweł Maj nie mieli i nie mają pomysłu na to miasto. Panu Groblowi zawdzięczamy wiele nietrafionych i przeskalowanych inwestycji, upadek estetyki miasta i brak sukcesów w przyciąganiu tu poważnego biznesu. Efekt jest taki, że po 25 latach "rozwoju" w wykonaniu Pana Janusza przepiękne i pełne życia miasto zamieniło się w miejsce, w którym można dostać depresji. Były nadzieje, że ten trend odwróci Paweł Maj. Bo jest młody, bo może ma otwarta głowę i nawet jesli czegoś nie wie to będzie chciał się... rozwiń
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 o 00:04
+8
Przy Lublinie to jest nic.
Avatar
Waldemar Kozak / 21 grudnia 2019 o 01:06
+1
Hobby uprawia się za własną kasę. Hobby uprawia się za własną kasę. Hobby uprawia się za własną kasę. Hobby uprawia się za własną kasę. Hobby uprawia się za własną kasę. Hobby uprawia się za własną kasę. Hobby uprawia się za własną kasę. Hobby uprawia się za własną kasę. Hobby uprawia się za własną kasę. [justify] Hobby uprawia się za własną kasę. [/justify] [justify] Hobby uprawia się za własną kasę. [/justify] [justify] Hobby uprawia się za własną kasę. [/justify]
Avatar
Waldemar Kozak / 21 grudnia 2019 o 01:03
+2
A ile wyniosą same odsetki, od tych kredytów. Niechby tylko 9%, to już nam daje 18 milionów rocznie + raty kredytu. Ile by zato inwestycji wykonał. Władze miasta powinny mieć całkowity zakaz zadłużania, Wydawać tylko tyle ile mamy przychodu. Ale władze miast, oraz rząd doprowadzą ten kraj do kompletnej ruiny finansowej. Niech tylko walnie krach na giełdach!? Bank przez 10 lat zarabia 180 milionków. A Panisko Grobel twierdził że pozyska kasę od ludzi przez wydanie, sprzedaż  papierów wartościowych. Widocznie głupich zabrakło. Jeszcze trzeba dodać do tej hali, koszt jej utrzymania. Jestem pewny że rocznie trzeba będzie dorzucić z 5 milionów.    
A ile wyniosą same odsetki, od tych kredytów. Niechby tylko 9%, to już nam daje 18 milionów rocznie + raty kredytu. Ile by zato inwestycji wykonał. Władze miasta powinny mieć całkowity zakaz zadłużania, Wydawać tylko tyle ile mamy przychodu. Ale władze miast, oraz rząd doprowadzą ten kraj do kompletnej ruiny finansowej. Niech tylko walnie krach na giełdach!? Bank przez 10 lat zarabia 180 milionków. A Panisko Grobel twierdził że pozyska kasę od ludzi przez wydanie, sprzedaż  papierów wartościowych. Widocznie głupich zabrakło. Jeszcze trzeba ... rozwiń
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 o 19:37
+1
Polacy są pracowici i przedsiębiorczy, codziennie ciężko pracują dla budowy naszego dobrobytu. Niestety kolejne rządy i samorządy rzucają im kłody pod nogi zabierając w daninach publicznych większość owoców ich pracy oraz krępują inicjatywę biurokratycznym gorsetem. Całkowite opodatkowanie średniego wynagrodzenia wynosi obecnie około 40%, a z pozostałych 60% na każdym kroku płacimy mnóstwo innych podatków np. 23% podatku VAT przy zakupach. Czasem ich wysokość ociera się wręcz o grabież, jak w przypadku benzyny, której cena na stacji wynosi 5 zł, a podatki VAT, akcyzowy oraz opłata paliwowa stanowią ponad 50% jej ceny (2,6 zł). Składki ZUS dla przedsiębiorców to obecnie ponad 1300 zł miesięcznie i stale rosną. Podatki powinny być niskie i proste. Nie pozwólmy politykom korumpować nas za nasze własne pieniądze pochodzące z wygórowanych i skomplikowanych danin. Chcemy, żeby w rękach Polaków zostawało jak najwięcej owoców ich pracy. To obywatele, a nie urzędnicy, najlepiej wiedzą jak mądrze wydać własne pieniądze. 
Polacy są pracowici i przedsiębiorczy, codziennie ciężko pracują dla budowy naszego dobrobytu. Niestety kolejne rządy i samorządy rzucają im kłody pod nogi zabierając w daninach publicznych większość owoców ich pracy oraz krępują inicjatywę biurokratycznym gorsetem. Całkowite opodatkowanie średniego wynagrodzenia wynosi obecnie około 40%, a z pozostałych 60% na każdym kroku płacimy mnóstwo innych podatków np. 23% podatku VAT przy zakupach. Czasem ich wysokość ociera się wręcz o grabież, jak w przypadku benzyny, której cena na stacji wynosi 5... rozwiń
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 o 20:05
+2
Uważam, że szczypiorniści, prezes i wszyscy działacze, powinni mieć potrącane z pensji na spłatę zadłużenia do czasu jego spłaty. Tak gardłowali za halą, to niech ponoszą koszty jej wybudowania , a potem utrzymania. Dlaczego mi mają podnosić podatki, jeśli noga moja nigdy tam nie postanie.
Avatar
Gdg / 18 grudnia 2019 o 17:19
-3
Anonimowość komentarzy daje ludziom przeświadczenie, że mogą wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzają, włączają się w akcję hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 o 10:36
0
To jest pochwalny tekst? W którym momencie?
Avatar
ciekawy / 18 grudnia 2019 o 10:00
-1
Redaktor podgrzewa temat. Czyżby wpłata od Maja wpłynęła?
 Ciekawe, czy prezydent opłaca media, żeby pisaly pochwalne teksty, z prywatnej kasy czy idzie to z budżetu miasta?
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 o 23:42
-1
Podatki trzeba szybko podnieść i powinny być jak najwyższe, żeby prezydent miał z czego płacić i inwestować. Nowe opłaty są niezbędne - wpierw trzeba trzeba nałożyć na mieszkańców conajmniej 100zł opłaty miesięcznie za parkowanie na miejskich parkingach i ulicach, a dopiero potem inwestować w nowe miejsca parkingowe w całym mieście żeby jeszcze bardziej zwiększyć wpływy z tego tytułu do budżetu miasta. Mieszkańcy zapłacą co mają nie zapłacić gdy nie będą mieli wyjścia.
Avatar
B / 17 grudnia 2019 o 23:39
-1
Tylko nowe pomniki i zmiany ulic przywrócą temu miastu siły witalne.
    Anonimowość komentarzy daje ludziom przeświadczenie, że mogą wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzają, włączają się w akcję hejtowania i szkalowania. To jest okropne.  
Avatar
Pomysłowy i Szczęśliwy / 17 grudnia 2019 o 23:32
+3
Tylko nowe pomniki i zmiany ulic przywrócą temu miastu siły witalne.
Zobacz wszystkie komentarze 86

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kłusownik wpadł na gorącym uczynku. W domu miał czaszki i kły zwierząt

Kłusownik wpadł na gorącym uczynku. W domu miał czaszki i kły zwierząt 0 0

Policjanci z Opola Lubelskiego zatrzymali kłusownika na gorącym uczynku. 60-latek został przyłapany, kiedy w jednym z lasów rozkładał wnyki. Podczas przeszukania jego domu okazało się, że znajdują się tam poroża kozła sarny oraz kły dzika.

Małżeństwo z Lublina skazane za ładunki wybuchowe na Marszu Równości. Przyznali się do winy
galeria
film

Małżeństwo z Lublina skazane za ładunki wybuchowe na Marszu Równości. Przyznali się do winy 0 0

Rok bezwzględnego więzienia. To kara dla młodych małżonków, którzy przynieśli na lubelski Marsz Równości śmiertelnie groźne ładunki wybuchowe. Oboje dobrowolnie poddali się karze.

Już niedługo polecimy do Turcji bez wizy turystycznej

Już niedługo polecimy do Turcji bez wizy turystycznej 4 0

Od 2 marca tego roku Polacy będą mogli podróżować do Turcji bez konieczności wyrabiania wizy turystycznej. Zwolnieni z tego obowiązku będą również obywatele pięciu innych europejskich krajów.

Jest zgoda UOKiK. Wiadomo jaka sieć przejmie hipermarket Tesco w Lublinie
film

Jest zgoda UOKiK. Wiadomo jaka sieć przejmie hipermarket Tesco w Lublinie 12 0

W miejscu lubelskiego hipermarketu Tesco przy ul. Orkana będzie mógł powstać sklep sieci Kaufland. Na taką zmianę zgodził się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co otwiera drogę do takiej transakcji.

Głusk i Abramowice napiją się miejskiej kranówki

Głusk i Abramowice napiją się miejskiej kranówki 0 1

Dokładnie 2 marca do setek domów w dzielnicach Głusk i Abramowice ma popłynąć woda z miejskich wodociągów. Dziś pije się tu kranówkę z wodociągu wiejskiego „Czerniejów”, dla którego obsługa części miasta stała się problemem, zwłaszcza podczas upałów.

Licytacja koni odwołana. Lubelski Klub Jeździecki dobrowolnie opuści miejski teren nad Bystrzycą

Licytacja koni odwołana. Lubelski Klub Jeździecki dobrowolnie opuści miejski teren nad Bystrzycą 3 13

Nie będzie planowanej na jutro licytacji komorniczej pięciu koni należących do Lubelskiego Klubu Jeździeckiego, który tonie w długach wobec miasta. Dzięki internetowej zbiórce zwierzęta kupi nabywca wskazany przez LKJ. Klub zadeklarował również, że po dobroci opuści miejską nieruchomość nad Bystrzycą

Dzięki kebabom zebrał 12 tys. zł na leczenie chłopca. "Ktoś wrzucił nawet 600 zł"

Dzięki kebabom zebrał 12 tys. zł na leczenie chłopca. "Ktoś wrzucił nawet 600 zł" 142 3

12 tys. zł udało się zebrać dzięki kebabom pana Ireneusza z Białej Podlaskiej. Pieniądze trafią na leczenie chorego Szymka z Przegalin Dużych (gm. Komarówka Podlaska).

Puławy: Śmiecą i piją przy zabytkowym pałacu

Puławy: Śmiecą i piją przy zabytkowym pałacu 0 8

Butelki po alkoholu, czy niedopałki papierosów znajdują mieszkańcy tuż przy Pałacu Marynki. Zdaniem naszego czytelnika, skala dewastacji w tej części miasta rośnie.

Lubelskie: Dwa przejścia dla pieszych do poprawy po kontroli GDDKiA

Lubelskie: Dwa przejścia dla pieszych do poprawy po kontroli GDDKiA 0 2

W 2019 roku audytorzy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Austostrad skontrolowali 682 przejścia dla pieszych w całej Polsce na odcinkach o najniższym poziomie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Lublin: Remont w szkole na Kalinie. Przez rok będą wietrzyć toalety

Lublin: Remont w szkole na Kalinie. Przez rok będą wietrzyć toalety 0 4

Przed końcem wakacji wyremontowane mają być toalety w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 przy ul. Tumidajskiego w Lublinie.

Sześć goli Orląt Spomlek i Lublinianki, Brzyski i Bonin wkrótce z umowami?

Sześć goli Orląt Spomlek i Lublinianki, Brzyski i Bonin wkrótce z umowami? 0 2

Nasze zespoły mają za sobą kolejne mecze kontrolne. Blisko porażki była Stal Kraśnik. Drużyna Bohdana Bławackiego jeszcze w 84 minucie przegrywała z Tomasovią 1:2. Ostatecznie to trzecioligowiec wygrał jednak 3:2.

Posadzą duże drzewa przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. Lista zwycięskich projektów z Zielonego Budżetu

Posadzą duże drzewa przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. Lista zwycięskich projektów z Zielonego Budżetu 31 14

13 dużych drzew ma być posadzonych na Krakowskim Przedmieściu między 3 Maja a Ewangelicką. To jeden z pomysłów, na które miasto wyda pieniądze z Zielonego Budżetu. Wśród pozostałych znajdziemy przystanki obsadzone roślinami dającymi cień, pachnące łąki i ogrody deszczowe. Co jeszcze się zazieleni?

Paweł Domagała w grudniu ponownie w Lublinie
9 grudnia 2020, 19:00

Paweł Domagała w grudniu ponownie w Lublinie 0 0

Aż dwa koncerty popularnego Pawła Domagały odbędą się w grudniu w Lublinie. Artysta w ramach trasy "Wracaj Tour" wystąpi w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) 9 i 10 grudnia o godz. 19.

AZS UMCS Lublin zakończył swoje zmagania na Pucharu Polski na 1/8 finału

AZS UMCS Lublin zakończył swoje zmagania na Pucharu Polski na 1/8 finału 0 0

„Dziki” przegrały na wyjeździe z Nexx Goczałkowice Zdrój

Kobieta przez dwa dni leżała na podłodze w swoim domu. Ratunek w ostatniej chwili

Kobieta przez dwa dni leżała na podłodze w swoim domu. Ratunek w ostatniej chwili 3 2

77-letnia mieszkanka Janowa Podlaskiego przewróciła się w domu i przez dwa dni nie była w stanie się podnieść.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.