Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

7 września 2019 r.
17:54

Zakłady Azotowe "Puławy": zysk wzrósł o 290 procent. Na czym zarobiły najwięcej

17 24 A A
(fot. S. Kłak / archiwum)

Zakłady Azotowe "Puławy" wraz z kontrolowanymi przez siebie spółkami, dobrze zaczęły rok. Od stycznia do czerwca łączne przychody grupy przekroczyły 1,9 mld złotych, a zysk to 248 mln zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ostatni czwartek Azoty przedstawiły wyniki finansowe za pierwsze półrocze. Dane mogą napawać optymizmem, bo są znacznie lepsze od tych z roku 2018. Na uwagę zasługuje przede wszystkim zysk netto całej puławskiej grupy kapitałowej (ZA w Puławach, ZA w Chorzowie, Fosfory w Gdańsku, Agrochem). Ten w porównywalnym okresie wzrósł z 85 mln zł do prawie 248 mln zł, a więc o 290 procent.

Biorąc pod uwagę poszczególne spółki, motorem napędowym pozostają Zakłady Azotowe w Puławach, które wypracowały w pierwszym półroczu ponad 225 mln zł. Kolejne 10 mln zł dołożyły w tym czasie gdańskie "Fosfory". Te ostatnie mogą pochwalić się największą dynamiką wzrostu. W poprzednim roku ich zysk wynosił zaledwie 426 tys. zł. W obecnym udało im się zarobić 24 razy więcej. Na plusie półrocze zakończyły także Remzap (1,2 mln zł) i Agrochem. Ten ostatni osiągnął zaledwie 234 tys. zł zysku, ale przed rokiem notował ponad 9-milionową stratę. Postęp jest więc widoczny.

Pozostałe spółki kontrolowane przez puławskie Azoty niestety wygenerowały straty. Za tę największą, bo ponad 13-milionową, odpowiadają ZA w Chorzowie, które przed rokiem traciły o 1,3 mln zł mniej. Tendencja nie jest więc w tym przypadku pozytywna. Słabszą pierwszą połowę roku miał także Prozap (419 tys. zł na minusie) oraz SCF Natural. Ta ostatnia spółka w połowie 2018 roku trafiła 77 tys. zł. Po 30 czerwca tego roku, jest to już 348 tys. zł straty.

Na poprawę wyników, największy wpływ miał segment agro, czyli produkcja nawozów. Puławski koncern zarobił na wzroście ich cen na rynkach, co przełożyło się na wzrost przychodów o ponad 40 mln zł. Niestety, w tym samym czasie, nieznacznie spadły przychody ze sprzedaży produktów chemicznych (o 2,5 mln zł). Chodzi tutaj głównie o melaminę i kaprolaktam.

Jeśli chodzi o produkcję, w Puławach w większości stała ona na podobnym poziomie, co w roku w 2018. Wyjątkiem jest płynny roztwór mocznika, dawny AdBlue, sprzedawany obecnie pod marką NOXy, którego wytworzono o ponad 40 proc. więcej. Linie produkcyjne znacznie "przyspieszyły" natomiast w Gdańsku, który wytwarza nawozy fosforowe i wieloskładnikowe. W Chorzowie wyprodukowano więcej saletry wapniowej, ale ilość mieszanek nawozowych znacznie spadła. 

Na inwestycje, ZA "Puławy" w pierwszej połowie roku wydała ponad 108 mln zł. Do najważniejszych zadań można zaliczyć kontynuację budowy nowej wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry (będzie gotowa w przyszłym roku) oraz odnowienie starej linii oraz budowa nowej - do produkcji nawozów na bazie kwasu azotowego (zakończenie planowane jest w roku 2024).

Warto dodać, że poprawę wyników zanotowała także cała Grupa Azoty, do której należy także puławska grupa kapitałowa. W pierwszym półroczu jej przychody wzrosły o 25 proc (rdr) i przekroczyły 6,1 mld złotych.

e-Wydanie

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gość / 7 września 2019 o 19:20
+16
Skoro drogi węgiel to dlaczego blok na EC w Azotach na węgiel będzie? A kto zaorał budowę elektrowni na tani gaz od Trumpa? W kolejnych latach jeszcze więcej za ciepło w LPU będzie.
Avatar
Gość / 7 września 2019 o 18:42
+16
Nie pozostaje nic innego jak podziękować Azotom za super wyniki i super podwyżki cen ciepła dla mieszkańców.
Avatar
Gdam / 7 września 2019 o 18:55
+13
Jak podnieśli rolnikom ceny nawozów od 20 % to można sobie żyć... Tylko jeszcze kilka lat nie urodzaju i się skończy. Dlaczego nawozy nawet w Niemczech są tańsze?
Avatar
vghyn / 9 września 2019 o 13:56
+10
W Azotach ostatnio do wielu "męskich działów" przyjmuje się kobiety, nie ważne jakie wykształcenie. To lepiej brzmi propagandowo ! Tylko żeby coś załatwić to i tak trzeba samemu z mechanikami gadać ! One nie wiedzą, nie znają się, są zarobione ! Ha, Ha, Ha. Posoł z PiS też swojego brata do ZA wsadził !
Avatar
Gość / 7 września 2019 o 18:30
+9
Od 1 września zarabiają więcej na mieszkańcach Puław. Wprowadziły niespotykaną od lat, pięcio procentową podwyżkę za ciepło od ZA sprzedawane do miasta
Avatar
zadziwiony / 7 września 2019 o 20:55
+8
znajomy mój rolnik spory( prawie 200 ha) chyba nie bez powodu kupuje nawozy austriackie i niemieckie. Jkaby taniej wychodza z transportem niż z Puław dokąd ma 80 km
Avatar
Gość / 9 września 2019 o 14:09
+7
Krzysztof Szulowski z PiS wsadził na wysokopłatny stołek swojego brata! Teraz ten nachał Szulowski bezczelnie promuje się pod obłudnym hasłem. Służę Ojczyźnie i Społeczeństwu! Obłuda! Co pan Krzysztof Szulowski zrobił kiedykolwiek dla Ojczyzny lub Polaków! Nic!
Avatar
Arek / 7 września 2019 o 19:47
+7
Łupią rolników aby jęk idzie...no bo i skąd ten wzrost się wziął..
Avatar
Gość / 11 września 2019 o 00:28
+6
Krzysztof Szulowski z PiS wsadził na wysokopłatny stołek swojego brata! Teraz ten nachał Szulowski bezczelnie promuje się pod obłudnym hasłem. Służę Ojczyźnie i Społeczeństwu! Obłuda! Co pan Krzysztof Szulowski zrobił kiedykolwiek dla Ojczyzny lub Polaków! Nic!
Avatar
Joko / 7 września 2019 o 22:52
+5
Skoro drogi węgiel to dlaczego blok na EC w Azotach na węgiel będzie? A kto zaorał budowę elektrowni na tani gaz od Trumpa? W kolejnych latach jeszcze więcej za ciepło w LPU będzie.
 Kto zaorał.... Raczej co.... POLITYKA. Kto teraz rządzi? Eksperci. 
Avatar
Gość / 11 września 2019 o 21:50
0
Kiedy azoty przestaną zatruwać Puławy?
Avatar
Gość / 11 września 2019 o 00:28
+6
Krzysztof Szulowski z PiS wsadził na wysokopłatny stołek swojego brata! Teraz ten nachał Szulowski bezczelnie promuje się pod obłudnym hasłem. Służę Ojczyźnie i Społeczeństwu! Obłuda! Co pan Krzysztof Szulowski zrobił kiedykolwiek dla Ojczyzny lub Polaków! Nic!
Avatar
Gość / 10 września 2019 o 23:28
-2
Prezes robi co chce? Zatrudnia uczciwie ludzi !!!
Avatar
Azotniak / 10 września 2019 o 08:33
0
Powiedz no, które to spółki pracują na ZA?? Konkretnie z nazwy. 
Avatar
gość / 9 września 2019 o 22:44
+3
A tymczasem: Grupa Azoty ZAK w Kędzierzynie-Koźlu rezygnuje z budowy jednego kotła opalanego węglem. Część energii wykorzystywana w zakładach będzie pozyskiwana z ciepła procesowego pochodzącego z instalacji chemicznych.
Avatar
Gość / 9 września 2019 o 20:11
+1
Będzie startował z tej samej listy co Kornel Bzykacz Morawiecki.
Avatar
Gość / 9 września 2019 o 14:09
+7
Krzysztof Szulowski z PiS wsadził na wysokopłatny stołek swojego brata! Teraz ten nachał Szulowski bezczelnie promuje się pod obłudnym hasłem. Służę Ojczyźnie i Społeczeństwu! Obłuda! Co pan Krzysztof Szulowski zrobił kiedykolwiek dla Ojczyzny lub Polaków! Nic!
Avatar
vghyn / 9 września 2019 o 13:56
+10
W Azotach ostatnio do wielu "męskich działów" przyjmuje się kobiety, nie ważne jakie wykształcenie. To lepiej brzmi propagandowo ! Tylko żeby coś załatwić to i tak trzeba samemu z mechanikami gadać ! One nie wiedzą, nie znają się, są zarobione ! Ha, Ha, Ha. Posoł z PiS też swojego brata do ZA wsadził !
Avatar
antyćwok / 8 września 2019 o 20:21
+4
Co się czepiacie? Gdyby nie ZA to byście jedli szczaw i mirabelki!
Gdyby nie spółki w koło azotow to byście z głodu poumierali to my zarabiamy na wasze pensje nieroby nie którzy nie mają pojęcia co się u nich na wydziale dzieje a większość  nie wiem jak instalacja działają na których pracują a zysk pewnie podwyżki cen ciepła 2 razy w roku i zysk jest murowamy
 Przestań pier..ić. Gdyby nie zakłady to spółki,, w koło azotów'' jak to mówisz po prostu by nie istniały. Więc przemyśl to jeszcze raz i napisz coś mądrego. 
 Przestań pier..ić. Gdyby nie zakłady to spółki,, w koło azotów'' jak to mówisz po prostu by nie istniały. Więc przemyśl to jeszcze raz i napisz coś mądrego.  rozwiń
Avatar
Gość / 8 września 2019 o 12:33
+3
Teraz beda premie podwyżki bo sie należy ! W końcu taki zysk ! 70 % ludzi nie ma zielonego pojęcia co tam robi nepotyzm praca po znajomosci !! Ludzie do niedawna sprzedawali buty na bazarze a tu ciach los sie do nich uśmiechnął i zadzwonili do nich z zapytaniem czy nie chcą przypadkiem pracować na ZA. Pieniądze rozdawane sa tam nie zarabiane . Na te całe zakłady zarabiają spółki pracujące by tych z ulicy ludzi bez wiedzy utrzymać tylko ci za 8 h dziennie zmianowo maja po 3,5-4 tys zł a ci po 300 h miesięcznie maja moze 3,5 tys zł i nie sa gorsi od tych Zakladwców tylko tyle ze nie maja znajomosci i nie dają łapówek za prace !!
Łapówki za pracę w ZAP? Kto bierze? A potem łapówka na partię matkę psiowską idzie?
To pewnie jeszcze ta infirmacja do Lublina nie dotarła bo prezes nic w głośniku nie mówił.
To pewnie jeszcze ta infirmacja do Lublina nie dotarła bo prezes nic w głośniku nie mówił. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy dworzec z pierwszą zgodą. To największa przyszłoroczna inwestycja Lublina

Nowy dworzec z pierwszą zgodą. To największa przyszłoroczna inwestycja Lublina 0 0

Wydane zostało już pierwsze z kilku pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia budowy nowego dworca autobusowego między ul. Gazową a Młyńską, który ma być największą z przyszłorocznych inwestycji samorządu Lublina. W projekcie budżetu miasta na rok 2020 prezydent zarezerwował na dworzec prawie 99 mln zł.

Nowi mieszkańcy placu Litewskiego. Największy będzie dąb

Nowi mieszkańcy placu Litewskiego. Największy będzie dąb 0 1

10 nowych drzew, już nieco podrośniętych, będzie zdobić pl. Litewski. Ich sadzenie odbywa się na zlecenie władz miasta, które zostały do tego zobowiązane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Spotkanie z podróżnikiem Michałem Szczęśniakiem w CK
21 listopada 2019, 18:00

Spotkanie z podróżnikiem Michałem Szczęśniakiem w CK 0 0

W ramach cyklu "Dookoła świata. Spotkania globtroterów" w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się spotkanie z podróżnikiem Michałem Szczęśniakiem. Wydarzenie zostanie zorganizowane 21 listopada o godz. 18.

Koncert "Muzyka Polska" w DDK Węglin
21 listopada 2019, 18:00

Koncert "Muzyka Polska" w DDK Węglin 0 0

W czwartek, 21 listopada o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) odbędzie się koncert "Muzyka Polska" w ramach cyklu "Zawsze klasyka".

X Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności w Chatce Żaka
22 listopada 2019, 0:00

X Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności w Chatce Żaka 0 0

Chatka Żaka zaprasza na jubileuszową, dziesiątą edycję Festiwalu Artystycznych Warsztatów Umiejętności. Wydarzenie odbędzie się już 22 listopada.

Koncert Skubasa w Domu Kultury
23 listopada 2019, 20:00

Koncert Skubasa w Domu Kultury 0 0

Pochodzący z Lublina Skubas po latach przerwy powraca z nowym albumem zaplanowanym na przyszły rok. Zapowiedzią płyty jest singiel "Szklane miesiące", który miał premierę 4 października. Z tej okazji artysta wyrusza w trasę koncertową promującą materiał. Już 23 listopada o godz. 20 Skubas zaśpiewa w Domu Kultury (Krakowskie Przedmieście 19).

Długi Zakładów Futrzarskich umorzone. Powiat nie odzyskał swoich pieniędzy

Długi Zakładów Futrzarskich umorzone. Powiat nie odzyskał swoich pieniędzy 0 0

Władzom powiatu puławskiego nie udało się wyegzekwować należności od Zakładów Futrzarskich „Kurów”. Dług upadłego przedsiębiorstwa wobec skarbu państwa został umorzony z powodu przedawnienia. Według Regionalnej Izby Obrachunkowej to błąd urzędników.

Świdnik planuje przyszłoroczny budżet. Żłobek dla dzieci, hybryda dla burmistrza

Świdnik planuje przyszłoroczny budżet. Żłobek dla dzieci, hybryda dla burmistrza 12 1

Inwestycje drogowe, pierwszy miejski żłobek i wymiana służbowego samochodu na bardziej ekologiczny i oszczędny. Co jeszcze znalazło się w projekcie budżetu miasta na 2020 rok?

Nie kupisz biletu na pociąg, bo PKP zmienia rozkład jazdy

Nie kupisz biletu na pociąg, bo PKP zmienia rozkład jazdy 16 4

Wstrzymano sprzedaż biletów na wszystkie pociągi PKP Intercity odjeżdżające od 13 do 16 grudnia. Niemożliwy jest też zakup biletów na wiele połączeń po 16 grudnia, w tym wszystkie kursy z naszego regionu

Pokłócili się o kobietę. Jeden z mężczyzn wyciągnął nóż

Pokłócili się o kobietę. Jeden z mężczyzn wyciągnął nóż 0 1

22–latek z powiatu janowskiego ugodził nożem drugiego mężczyznę w trakcie bójki. Trafił on do policyjnego aresztu.

Posłowie się urządzają. Pod tymi adresami otworzą swoje biura
galeria

Posłowie się urządzają. Pod tymi adresami otworzą swoje biura 7 11

Parlamentarzyści nowej kadencji szykują miejsca do kontaktu z wyborcami. Na prowadzenie biur poselskich będą otrzymywać comiesięczny ryczałt w wysokości 14,2 tys. zł

LNBA. Cztery ekipy w Konferencji A wciąż bez porażki

LNBA. Cztery ekipy w Konferencji A wciąż bez porażki 0 0

W tym gronie są Migel Brothers. W poprzednich latach ten zespół nosił nazwę Bracia Mrozik, ale przed tym sezonem zawodnicy postanowili zmienić swój szyld

Zabójcza moda wśród dzieci. Wciągają nawet proszek do pieczenia

Zabójcza moda wśród dzieci. Wciągają nawet proszek do pieczenia 67 12

11-latek z Jeleniej Góry zmarł w sobotę po tym, jak odurzał się dezodorantem. Na liście używek, po które sięgają dzieci, znajduje się coraz więcej zaskakujących produktów. Są tam nawet proszki do prania czy pieczenia.