Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

14 września 2018 r.
8:40

Radzyń nie dostanie milionów z UE? Burmistrz skarży na marszałka do prokuratury

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
1 39 A A
Konferencja prasowa burmistrza Jerzego Rębka i senatora Grzegorza Biereckiego (PiS)/ fot. nadesłane
Konferencja prasowa burmistrza Jerzego Rębka i senatora Grzegorza Biereckiego (PiS)/ fot. nadesłane

Jerzy Rębek, burmistrz Radzynia Podlaskiego (PiS) zapowiedział wczoraj, że złoży zawiadomienie do prokuratury na Sławomira Sosnowskiego, marszałka województwa lubelskiego (PSL). Chodzi o pieniądze na rewitalizację głównego korpusu pałacu Potockich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Nie wiem jak pomóc Radzyniowi, bo niestety pan burmistrz po raz kolejny nie spełnił wymogów formalnych – powiedział ostatnio marszałek Sławomir Sosnowski (PSL). O co chodzi? Miasta powiatowe miały do zgarnięcia po 10 mln zł z RPO woj. lubelskiego na rewitalizację. Radzyń Podlaski złożył wniosek na odnowę swojego najcenniejszego zabytku, czyli pałacu Potockich. – We wniosku brakuje aktualnych pozwoleń, m.in. na wycinkę drzew, nie ma pozwolenia budowlanego na posadzki, pomimo że jest zgoda konserwatora – wyliczał marszałek, dodając że miasto może odwołać się teraz do sądu.

Tymczasem burmistrz Jerzy Rębek zamierza zgłosić sprawę do prokuratury. – Będzie to zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałka i jego pracowników, polegającego na przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariusza publicznego w zakresie tego, w jaki sposób osobom postronnym ujawniono informacje dotyczące oceny formalnej wniosku – tłumaczy Rębek.

Jego zdaniem marszałek pokazując dziennikarzom pismo o negatywnej ocenie wniosku, naruszył przepisy ustawy o perspektywie finansowej 2014 –2020. – Przepisy mówią, że do czasu rozstrzygnięcia konkursu dokumenty nie podlegają udostępnieniu, a konkurs ma się zakończyć w styczniu – zaznacza burmistrz i dodaje, że miasto przygotowuje odwołanie w formie protestu, gdzie wykaże błędy w ocenie projektu.

Na tym nie koniec. Burmistrz zapowiada też, że złoży prywatne oskarżenie w stosunku do marszałka. – Bo zostały naruszone moje dobra osobiste i przypisana nieudolność w przygotowaniu projektów – wyjaśnia . – Dziwi mnie, że pan marszałek wywodzący się z tego powiatu, blokuje nam rozwój. To jest walka polityczna, a naszym celem jest dobro wspólne – stwierdził w czwartek na konferencji prasowej Rębek. 

Towarzyszył mu m.in. senator Grzegorz Bierecki. – Wystąpię do prokuratora generalnego, aby Prokuratura Krajowa objęła nadzorem to postępowanie. Będę wspierał działania zmierzające do ustalenia powodów i sprawców, przez których miasto po raz kolejny nie otrzymuje należnych środków – podkreśla senator.

– Tonący brzytwy się chwyta – ocenia z kolei marszałek Sławomir Sosnowski. – To przykre i smutne, że pan burmistrz na tyle nie otworzył swojej świadomości, aby zrozumieć, że złożył niekompletny wniosek. On był merytorycznie w porządku, ale nie był kompletny – podkreśla Sosnowski. Zapewnia, że nie działał politycznie. – Te 10 mln zł dla każdego miasta powiatowego to jest coś, czego Unia Europejska nie przewidywała. Zrobiliśmy to, by małe miasta mogły łatwiej konkurować z tymi większymi. To prawie prezent, ale kompletną dokumentację trzeba przygotować. Inni burmistrzowie, np.: z Łukowa, który jest przecież z PiS, czy z Parczewa umieli to zrobić – stwierdza.

Wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku zespół pałacowo – parkowy Potockich od lipca 2015 roku należy do samorządu miejskiego.

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 września 2018 o 09:20
+23
Jakoś inni burmistrzowie z PIS mogli dostać dotacje tylko ten wiecznie poszkodowany. Smerf maruda. Może dać chusteczkę na otarcie łez za nieudolność?
Avatar
Gość / 14 września 2018 o 09:12
+18
On nie potrafi złożyć poprawnego wniosku o dofinansowanie to jak chce zarządzać całym miastem?
Avatar
Gość / 14 września 2018 o 09:24
+14
Po co Panu Burmistrzowi i Senatorowi Biereckiemu z PIS jakieś śmieszne pieniądze z "wyimaginowanej wspólnoty" jak to powiedział Pan Duda
Avatar
Gość / 14 września 2018 o 09:19
+14
To ten Bieracki od przekrętów w SKOKach? No ładną ekipę ma Pan Burmistrz. Jeszcze polityczny prokurator Świeczkowski do tego. Wyborcy podziękują 21.10 ;)
Avatar
Tyrs / 14 września 2018 o 09:12
+10
Rębek postępuje jak typowy pisiak. Jak już nic nie może zrobić to oczywiście idzie do sądu. Bo argumentów żadnych oczywiście nie ma. 
Avatar
KONSTYTUCJA / 14 września 2018 o 09:24
+9
To jest smutne. Dramat. Do czego doprowadziła reforma wymiaru sprawiedliwości. Nieudolny polityk, obstawiony cwanym politykiem ma w rezerwie prokuraturę Ziobry. I straszy marszałka, który haruje by wszystkim dogodzić. I masz babo placek. Ja i tak Ciebie załatwię, koledzy z pisu mi pomogą. KONSTYTUCJA
Avatar
eh... / 14 września 2018 o 12:27
+7
....rozumiem postawę owego burmistrza i czekam na wnioski prokuratorskie! Owszem, człeczyna jest niekompetentny lub dobrano mu urzędników z klucza partyjnego, ale po co się jeszcze ośmiesza?
Avatar
Gość / 14 września 2018 o 09:34
+5
Po co wam pieniądze z unii? Unia to jakaś wyimaginowana wspólnota jak mowi Adrian Duda. Upominanie się o forsę z eyimaginowanej wspolnoty jest niegodne Polaka. Wystarczy nie kraść i pieniądze się znajdą same.
Avatar
echo / 14 września 2018 o 09:50
+3
A ja myślałem, że jako święty to potrafi wszystko nawet dokonać renowacji pałacu ! A tu okazuje się, że świętość nie daje merytoryki i fachowości ! tow. barmistrzu czas brać sie za naukę a nie bajdurzenie o rządzeniu ! szkoła, nauka przed tobą
Avatar
gekon / 14 września 2018 o 09:12
+2
jak Rębek tak umie złożyć wniosek to Sosnowski nie musi się obawiać wniosku do prokuratury... hahahaha!
Avatar
Anonim / 17 września 2018 o 11:39
0
Ileż jeszcze zrobi złego w Radzyniu ten Rębek. Czy coś jeszcze zdoła popsuć do 21 października.
Avatar
Burmistrzowi ku opamiętaniu / 15 września 2018 o 21:57
0
Mnie podobna historia jak tutaj zdarzyła się w podstawówce. Dobrze odrobiłem, pracę domową i dostałem pałę i nie mogłem pojąć dlaczego. Dopiero nauczycielka wytłumaczyła ojcu, ze ona nie kwestionuje że dobrze odrobiłem lekcję, ale nie przyniosłem zeszytu i nie mogła tego sprawdzić. Nie sądziłem, że taka lekcja jest warta 10 milionów.
Avatar
Gość / 14 września 2018 o 18:22
0
Mieszkańcy docenią to już niedługo
Avatar
Chris.... / 14 września 2018 o 13:10
0
zwykla zlosliwosc pod adresem burmistrza i ludzi związanych z miastem na dobre i na zle! Kilka papierkow nie może stanowic o tak ważnych inwestycjach dla miasta. Zawsze można do kompletować już po całym procesie. W marszalkostwie sa ponoc ludzi edukowani i mogli pomoc miastu!
Avatar
. / 14 września 2018 o 12:50
-1
Jakoś inni burmistrzowie z PIS mogli dostać dotacje tylko ten wiecznie poszkodowany. Smerf maruda. Może dać chusteczkę na otarcie łez za nieudolność?
  Musisz jednak wiedzieć że marszałek pochodzi (i mieszka) w powiecie radzyńskim, więc jest to forma jego osobistego zaangażowania w kampanię o stołki w Radzyniu. Ta tzw. szumnie, konferencja prasowa odbyła się w siedzibie Starostwa Powiatowego, wśród widzów nie ma nikogo spoza pracowników starostwa i dziennikarzy. Obecny jest także Pan Lutek Kotwica - kandydat PESELu - KONTRKANDYDAT Rębka na fotel burmistrza. W dodatku, marszałek zrobił to pod nosem Rębka zanim pismo którym macha przed nosem na konferencji trafiło do urzędu miasta.
  Musisz jednak wiedzieć że marszałek pochodzi (i mieszka) w powiecie radzyńskim, więc jest to forma jego osobistego zaangażowania w kampanię o stołki w Radzyniu. Ta tzw. szumnie, konferencja prasowa odbyła się w siedzibie Starostwa Powiatowego, wśród widzów nie ma nikogo spoza pracowników starostwa i dziennikarzy. Obecny jest także Pan Lutek Kotwica - kandydat PESELu - KONTRKANDYDAT Rębka na fotel burmistrza. W dodatku, marszałek zrobił to pod nosem Rębka zanim pismo którym macha przed nosem na konferencji trafiło do urzęd... rozwiń
Avatar
. / 14 września 2018 o 12:49
0
Błędy to błędy i we wnioskach nie mogą być, pan burmistrz Radzynia je popełnił ("naruszył swoje dobra"... hahahah) a teraz chce odwrócić kota ogonem... typowe...   choć: "burmistrzowie, np.: z Łukowa, który jest przecież z PiS, czy z Parczewa umieli to zrobić – stwierdza" Sosnowski....
Musisz jednak wiedzieć że marszałek pochodzi (i mieszka) w powiecie radzyńskim, więc jest to forma jego osobistego zaangażowania w kampanię o stołki w Radzyniu. Ta tzw. szumnie, konferencja prasowa odbyła się w siedzibie Starostwa Powiatowego, wśród widzów nie ma nikogo spoza pracowników starostwa i dziennikarzy. Obecny jest także Pan Lutek Kotwica - kandydat PESELu - KONTRKANDYDAT Rębka na fotel burmistrza. W dodatku, marszałek zrobił to pod nosem Rębka zanim pismo którym macha przed nosem na konferencji trafiło do urzędu miasta.
 Ot czasy. Wszystko co napisałem jest prawdą. Spoko, minusujcie tylko bez kontrargumentów to oznaka słabości!
 Ot czasy. Wszystko co napisałem jest prawdą. Spoko, minusujcie tylko bez kontrargumentów to oznaka słabości! rozwiń
Avatar
un / 14 września 2018 o 12:46
0
wesołek ten Sosnowski do 21 .10!!!
Avatar
eh... / 14 września 2018 o 12:27
+7
....rozumiem postawę owego burmistrza i czekam na wnioski prokuratorskie! Owszem, człeczyna jest niekompetentny lub dobrano mu urzędników z klucza partyjnego, ale po co się jeszcze ośmiesza?
Avatar
. / 14 września 2018 o 11:59
-5
Błędy to błędy i we wnioskach nie mogą być, pan burmistrz Radzynia je popełnił ("naruszył swoje dobra"... hahahah) a teraz chce odwrócić kota ogonem... typowe...   choć: "burmistrzowie, np.: z Łukowa, który jest przecież z PiS, czy z Parczewa umieli to zrobić – stwierdza" Sosnowski....
Musisz jednak wiedzieć że marszałek pochodzi (i mieszka) w powiecie radzyńskim, więc jest to forma jego osobistego zaangażowania w kampanię o stołki w Radzyniu. Ta tzw. szumnie, konferencja prasowa odbyła się w siedzibie Starostwa Powiatowego, wśród widzów nie ma nikogo spoza pracowników starostwa i dziennikarzy. Obecny jest także Pan Lutek Kotwica - kandydat PESELu - KONTRKANDYDAT Rębka na fotel burmistrza. W dodatku, marszałek zrobił to pod nosem Rębka zanim pismo którym macha przed nosem na konferencji trafiło do urzędu miasta.
Musisz jednak wiedzieć że marszałek pochodzi (i mieszka) w powiecie radzyńskim, więc jest to forma jego osobistego zaangażowania w kampanię o stołki w Radzyniu. Ta tzw. szumnie, konferencja prasowa odbyła się w siedzibie Starostwa Powiatowego, wśród widzów nie ma nikogo spoza pracowników starostwa i dziennikarzy. Obecny jest także Pan Lutek Kotwica - kandydat PESELu - KONTRKANDYDAT Rębka na fotel burmistrza. W dodatku, marszałek zrobił to pod nosem Rębka zanim pismo którym macha przed nosem na konferencji trafiło do urzędu mi... rozwiń
Avatar
STOP LEWACKIM TROLLOM OD ACTA2 / 14 września 2018 o 11:43
-4
  - - - UWAGA CZYTELNICY - na forum regularnie działa PŁATNY TROLL PSL - już od godziny 6ej wstawia dziesiątki hejtujących rząd i prawicę komentarzy, lajkując je płatnym programem zmieniającym IP. Jak rozpoznać działania TROLLA? Komentarze występują w KILKUMINUTOWYCH odstępach czasowych i mają nienaturalnie dużą liczbę lajków/hejtów w porównaniu do ilości czytających komentarz. Prawie kazdy wyborczy lub polityczny artykuł jest ztrollowany - przykład "oceń marszałka, starostę...." oraz ten artyk
  - - - UWAGA CZYTELNICY - na forum regularnie działa PŁATNY TROLL PSL - już od godziny 6ej wstawia dziesiątki hejtujących rząd i prawicę komentarzy, lajkując je płatnym programem zmieniającym IP. Jak rozpoznać działania TROLLA? Komentarze występują w KILKUMINUTOWYCH odstępach czasowych i mają nienaturalnie dużą liczbę lajków/hejtów w porównaniu do ilości czytających komentarz. Prawie kazdy wyborczy lub polityczny artykuł jest ztrollowany - przykład "oceń marszałka, st... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 listopada 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 listopada 2018 0 0

Black Friday 2018. Jakie promocje na nas czekają? Jak nie wpaść w pułapkę? Ekspert radzi

Black Friday 2018. Jakie promocje na nas czekają? Jak nie wpaść w pułapkę? Ekspert radzi 22 1

Już w tym tygodniu wielkie święto łowców okazji, czyli Black Friday (Czarny Piątek). Kto nie zdąży zrobić zakupów będzie miał drugą szansę już trzy dni później – w Cyber Monday. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście warto w tym czasie wybrać się na zakupy i co zrobić, by w ferworze zakupów nie dokonać niewłaściwych wyborów.

Targi Lublin zamieniły się w zagrodę ze zwierzętami [zdjęcia]
galeria

Targi Lublin zamieniły się w zagrodę ze zwierzętami [zdjęcia] 0 1

W weekend Targi Lublin zmieniły się w zagrodę z kucykami, krowami i koziołkami. Gośćmi specjalnymi wydarzenia „Rewia Zwierzaki z Zagrody” były Alpaki. 

Kontrowersyjne słowa profesora z KUL o Żydach. Uczelnia odcina się od poglądów wykładowcy

Kontrowersyjne słowa profesora z KUL o Żydach. Uczelnia odcina się od poglądów wykładowcy 0 15

Był apel, jest reakcja. Polska Rada Chrześcijan i Żydów krytykuje publiczne wypowiedzi wykładowcy KUL ks. prof. Tadeusza Guza dotyczące żydowskich mordów rytualnych i prosi o „stosowną interwencję” przełożonych duchownego. Władze KUL i Archidiecezji Lubelskiej odcinają się od poglądów wykładowcy. Podkreślają, że są one nieprawdziwe i niedopuszczalne.

Włodawa: 100 dawców na 100. lecie niepodległości

Włodawa: 100 dawców na 100. lecie niepodległości 0 0

Miejscowi krwiodawcy postanowili włączyć się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji 7 grudnia organizują akcję poboru krwi pod hasłem „100 dawców na 100. lecie niepodległości”.

Ten szpital wygląda, jak luksusowy hotel. Ikardia w nowej siedzibie [zdjęcia]
galeria

Ten szpital wygląda, jak luksusowy hotel. Ikardia w nowej siedzibie [zdjęcia] 75 1

Szpital Kardiologii Inwazyjnej "Ikardia" ma nową siedzibę, która w piątek został oficjalnie otwarta przy ul. Górskiego 9 w Nałęczowie

Linkin Park Night - Phedora w Graffiti
6 grudnia 2018, 20:00

Linkin Park Night - Phedora w Graffiti 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już 6 grudnia o godz. 20 na scenie klubu Graffiti wystąpi zespół Phedora. Po koncercie odbędzie się tradycyjna klubowa rockoteka.

Nowa zastępczyni prezydenta Krzysztofa Żuka

Nowa zastępczyni prezydenta Krzysztofa Żuka 3 45

To już pewne, chociaż nadal nieoficjalne: Beata Stepaniuk-Kuśmierzak zostanie nowym zastępcą prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i relacji zewnętrznych.

Orion Niedrzwica spędzi zimę w fotelu lidera

Orion Niedrzwica spędzi zimę w fotelu lidera 0 6

Orion Niedrzwica spędzi zimę w fotelu lidera. Podopieczni Jacka Paździora muszą jednak pamiętać, że to jeszcze nie gwarantuje awansu do czwartej ligi

Sejmik. "Prezesowi się nie odmawia". Kto miał decydujący wpływ na obsadę stanowisk?

Sejmik. "Prezesowi się nie odmawia". Kto miał decydujący wpływ na obsadę stanowisk? 3 16

Czy wskazanie Jarosława Stawiarskiego jako kandydata na nowego marszałka to porażka szefa PiS w Lubelskim? W partii trwa dyskusja o tym, czyje wpływy na obsadę nowego zarządu województwa lubelskiego okazały się silniejsze w Warszawie

Unia Hrubieszów najlepsza na półmetku rozgrywek

Unia Hrubieszów najlepsza na półmetku rozgrywek 3 1

Runda jesienna w zamojskiej klasie okręgowej dobiegła końca. Po 15 kolejkach najwięcej powodów do zadowolenia mają w Hrubieszowie, Różańcu i Zawadzie, a ekipy z Bełżca i Sitna wiosną czeka niezwykle ciężka batalia o utrzymanie

Zmarł Andrzej Wiczyński ps. "Antek"
film

Zmarł Andrzej Wiczyński ps. "Antek" 0 1

W wieku 92 lat zmarł Andrzej Wiczyński ps. "Antek". Dowodził plutonem w trakcie Powstania Warszawskiego, był jeńcem niemieckich obozów

Targi ślubne w Lublinie. Biżuteria, suknie i pokazy mody [zdjęcia]
galeria

Targi ślubne w Lublinie. Biżuteria, suknie i pokazy mody [zdjęcia] 14 4

Wernisaż Ślubny odbył się w hotelu In Between w Lublinie. W hotelowych wnętrzach czekały firmy, które specjalizują się w perfekcyjnej organizacji najważniejszego dnia w życiu. Na liście wystawców były salony sukien ślubnych i mody męskiej, projektanci papeterii, biżuterii oraz jubilerzy, floryści, fryzjerzy, fotografowie, cukiernicy i wielu innych.

Nagrody im. prof. Z. Hołdy wręczone niepełnosprawnym, którzy protestowali w Sejmie [zdjęcia]
galeria

Nagrody im. prof. Z. Hołdy wręczone niepełnosprawnym, którzy protestowali w Sejmie [zdjęcia] 1 19

Laureatami VII Nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy w 2018 roku zostali Adrian Glinka i Jakub Hartwich, którzy przez 40 dni protestowali w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej.