Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

1 marca 2022 r.
19:47

"Edukacja patriotyczna" po radzyńsku. Przedszkolaki malują areszt Gestapo

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
(fot. kochamradzyn.pl)

Jak budynek po areszcie Gestapo i Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Radzyniu Podlaskim widzą przedszkolaki? Takie pytanie, w ramach „edukacji patriotycznej” zadali dzieciom organizatorzy konkursu plastycznego. Rodzice nie kryją oburzenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Radzyński Ośrodek Kultury chwali się, że w poniedziałek obchody Dni Żołnierzy Wyklętych w mieście zainaugurowano wystawą. Jej tytuł to „Warszawska 5a oczami dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1”, a prace znalazły się przy wejściu do urzędu miasta. Jednak mieszkańcy, a zwłaszcza rodzice, przecierają oczy ze zdumienia.

– Miejsce aresztu Gestapo w Radzyniu Podlaskim zostało udostępnione zwiedzającym w celu upamiętnienia pomordowanych tam ludzi. Ale zaprowadzanie tam kilkuletnich dzieci, pokazywanie im, że kogoś tam zastrzelono, a później nakazanie im narysowanie wrażeń z wycieczki, jest obrzydliwe – ocenia Kacper Kardas, mieszkaniec powiatu radzyńskiego, a także rodzic dziecka w wieku przedszkolnym. – Do takich miejsc są wpuszczane dzieci powyżej 14 lat i to najlepiej po przepracowaniu tematu na lekcjach historii.

Jakub Jakubowski, lokalny aktywista i radny powiatu radzyńskiego, uważa, że inicjatywa jest „szkodliwa”. – Mówimy o przedszkolakach, którym ktoś opowiadał o morderstwach. Spójrzmy na miny osób ze zdjęcia. Dzieci raczej posępne, przedszkolanki zmieszane, za to burmistrz i dyrektor szczerzą się zadowoleni – opisuje relację z otwarcia wystawy. – To nie ma nic wspólnego ani z kulturą, ani z historią. Pomieszanie polityki z bogoojczyźnianym nadęciem. Nie wysłałbym swoich dzieci na taką wycieczkę.

Urzędnicy zapewniają, że to przedszkole zabiegało o taką historyczną lekcję. – Przedszkola, nie tylko to jedno, z własnej inicjatywy kontaktowały się z Radzyńskim Ośrodkiem Kultury z prośbą, by mogły odwiedzić budynek przy Warszawskiej 5a. Tak było i tym razem – tłumaczy Anna Wasak, rzeczniczka magistratu. Warszawska 5a to adres dawnego aresztu Gestapo i UB. – Pod koniec stycznia dyrektor ROK umożliwił zwiedzanie grupie z Przedszkola nr 1. Spotkanie było dostosowane do percepcji i wrażliwości dzieci. Ich uwagę skupiono głównie na muralu, który znajduje się na zewnątrz i nie epatuje okrucieństwem. Ukazuje jednak prawdę o historii budynku – podkreśla Wasak. Pod koniec wizyty miał się pojawić pomysł, by przedszkolaki narysowały „to, co zapamiętały”.

Anna Niewęgłowska, dyrektor placówki, powołuje się przy tym na politykę oświatową państwa: – Nasze dzieci dorastają w duchu patriotyzmu i są zaznajamiane z historią naszego miasta w sposób najbardziej dla nich przystępny – uważa. – Po spacerze w okolice muralu i obejrzeniu piwnic tego budynku dzieci zobrazowały to, co zapamiętały. Prace okazały się ciekawe i zasłużyły na prezentację. Nasze przedszkolne działania od lat opierają się o edukację patriotyczną, która jest dostosowana do możliwości dzieci w wieku przedszkolnym.

Jednak psycholog uważa, że ktoś postąpił tu nieodpowiedzialnie – Problem polega na tym, że dzieci w wieku przedszkolnym wszystko rozumieją dosłownie. Nawet symbolikę z kreskówek, bo nie maja jeszcze na tyle rozwiniętych zdolności poznawczych, które pozwalają pewne informacje wziąć w nawias – tłumaczy dr Barnaba Danieluk z Katedry Psychologii Społecznej UMCS. – O tych aktach okrucieństwa na pewno należy pamiętać i wyciągać z nich lekcje, ale nie są to treści dla sześciolatków. O ludobójstwie dzieci powinny dowiedzieć się na etapie, gdy już mentalnie przed taką wiedzą będą w stanie się obronić. W przeciwnym wypadku to będzie działało na wyobraźnie przedszkolaków – obawia się dr Danieluk. – Tutaj nie do końca wiemy, co dzieci musiały zbudować właśnie wyobraźnią, aby to więzienie narysować.

W budynku w latach 1939-44 mieścił się areszt śledczy Gestapo, a od roku 1944 do 1956 siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Na ścianach zachowały się oryginalne inskrypcje więźniów, m.in. żołnierzy z AK, WiN i NSZ, a w piwnicach są oryginalne cele i drzwi z judaszami. W budynku miasto powołało izbę pamięci.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Auto szorowało po asfalcie

Jechał gratem na zakazie

Policjanci z ryckiej drogówki pełnili służbę na terenie Dęblina. Na ulicy Kockiej zauważyli osobowe renault, które tylnym zderzakiem niemalże ocierało o nawierzchnię. Wszystko wskazywało na to, że pojazd jest poważnie uszkodzony i nie ma prawa jeździć po drodze publicznej.

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK
ZDJĘCIA
galeria

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK

Czwarta po rundzie zasadniczej PlusLigi Bogdanka LUK Lublin w sobotę wywalczyła pierwszy w historii klubu tytuł mistrza Polski. Jak spotkanie i ten sezon oceniają siatkarze i eksperci?

PGE MKS FunFloor zakończył występy u siebie wygraną z Gnieznem

Udane pożegnanie, PGE MKS FunFloor Lublin bez problemów pokonał rywalki z Gniezna

Szczypiornistki PGE MKS FunFloor w niedzielny wieczór pożegnały się ze swoimi kibicami. W ostatnim, domowym meczu sezonu 24/25 lublinianki pokonały w hali Globus MKS URBiS Gniezno 36:31. Bohaterką spotkania była Magda Balsam, która rzuciła aż 11 bramek.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Górnik Łęczna w niedzielę przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką i jego szanse na zajęcie miejsca w strefie barażowej spadły do minimum. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu ekip?

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia
ZDJĘCIA
galeria

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia

Biało-czerwone flagi, średniowieczni wojowie i echo hymnu rozbrzmiewające w sercu miasta – tak Lublin świętował jedną z najważniejszych rocznic w historii Polski.

Cyklista w drodze do więzienia

Napadł na lombard, czmychnął na rowerze. Teraz nie pojeździ nawet 7,5 roku

Kryminalni z lubartowskiej komendy zatrzymali 26-latka, który pod koniec kwietnia b.r. wtargnął do jednego z miejscowych lombardów i ukradł tacę ze złotą biżuterią. Z łupem w ręku złodziej uciekł, odjeżdżając rowerem. Pokrzywdzony właściciel oszacował wówczas straty na kilkanaście tysięcy złotych.

Rowerowa wiosna w Świdniku

Rowerowa wiosna w Świdniku

To lepsze i zdrowsze rozwiązanie od siedzenia w domu przez komputerem. Władze Świdnika zachęcają dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu. Służy temu akcja „Rowerowa Wiosna w Świdniku”.

Justyna Szafranek i Dorota Krać z Polskiego Związku Niewidomych w Lublinie podkreślają, że najwięcej barier powoduje zbyt mała świadomość na temat specyfiki dysfunkcji wzroku Codzienne bariery to nie tylko schody, ale porzucone hulajnogi i krawężniki
Magazyn

Codziennych barier jest coraz mniej. Osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć jak inni

Miasto rozbudowuje infrastrukturę, oferuje asystentów, dostosowuje szkoły i wspiera edukację. Ale osoby z niepełnosprawnością wciąż wskazują na bariery, które dla innych są niewidoczne.

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Kibice, którzy wspierają Górnika Łęczna od kilku ładnych lat doskonale wiedzą, że mecze zielono-czarnych z Bruk-Bet Tetmaliką Nieciecza bywają bardzo emocjonujące. Tak też było w niedzielę. Popularne „Słoniki” wygrały u siebie 3:1, ale spotkanie było zdecydowanie bardziej emocjonujące i zacięte niż wskazuje na to wynik

Kamil Ożarowski chce pomóc wychowankom domu dziecka w Zwierzyńcu

Opuści salon masażu i ruszy przez Polskę. Robi to dla dzieci

Pomysł: Pokonać na nartorolkach Polskę od Zakopanego po Hel. Cel: Pomóc potrzebującym dzieciom, chorym i z domów dziecka. Dlatego właśnie Kamil Ożarowski, właściciel salonu masażu z Zamościa podjął się "Biegu po uśmiech". Wspiera go Stowarzyszenie Dwa Domki.

Piknik był niebywałą frajdą dla dzieci
ZDJĘCIA
galeria

Transportowa niedziela z historią i przyszłością – Piknik Europejski na Placu Zamkowym

Zamek, zabytki i… Ikarus. W niedzielne popołudnie Plac Zamkowy w Lublinie zamienił się w kolorową zajezdnię pełną uśmiechów, zabawy i miejskiej mobilności z przeszłości i przyszłości. Wszystko za sprawą Europejskiego Pikniku Transportowego 2025 – flagowego wydarzenia lokalnych obchodów Dni Funduszy Europejskich.

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina

Ponad 80 zawodników z Polski i różnych stron świata ściga się w Lublinie podczas „XXVIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów" oraz VI "Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny”.

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin
Foto
galeria

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin

W Rzucie Beretem majówka nabrała rumieńców szybciej niż policzki po trzecim drinku. Było głośno, gorąco i z odrobiną szaleństwa – czyli dokładnie tak, jak lubicie. Zobaczcie, kto rzucił beretem... i resztą garderoby oraz jak się bawił Lublin.

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek przygotowuje największy w historii spółki program inwestycyjny, czyli gruntowną przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Świdniku. Będzie to kosztować blisko 53 mln zł, a jego realizacja planowana jest na lata 2025-2034.

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie
WIDEO
film

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie

Wojciech Cejrowski odwiedził Lublin z nowym stand-up’em podróżniczym. Choć znany jest z podróżniczych opowieści i kontrowersyjnych wypowiedzi, tym razem stawia na stand-up – ale w zupełnie innym stylu niż ten, do którego przyzwyczaili nas polscy komicy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium