Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

16 lutego 2022 r.
16:26

Gala na 300 osób. Niektórym dziennikarzom wstęp wzbroniony

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Galę 60-lecia ROK poprowadził prezenter telewizyjny Tomasz Kammel. Jak podała nam jego agentka, najniższa stawka za prowadzenie takiego wydarzenia to 15 tys. zł plus VAT
Galę 60-lecia ROK poprowadził prezenter telewizyjny Tomasz Kammel. Jak podała nam jego agentka, najniższa stawka za prowadzenie takiego wydarzenia to 15 tys. zł plus VAT (fot. UM Radzyń Podlaski)

Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury nie wpuścił na galę 60-lecia tej instytucji dwójki lokalnych dziennikarzy. Dziś tłumaczy, że to przez covidowe limity. Te same, które ekipy telewizji publicznej nie obowiązywały.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Radzyński Ośrodek Kultury podlega miastu. Jego dyrektorem jest Robert Mazurek z PiS. Mazurek to też przewodniczący rady powiatu radzyńskiego.

Gala z okazji 60-lecia ROK miała miejsce 29 stycznia. Dziennikarze lokalnych mediów chcieli ją relacjonować. Nie wszystkim się to jednak udało. Dyrektor nie wpuścił Jakuba Hapki z tygodnika „Wspólnota Radzyńska” i dziennikarki portalu „Radzyń info”.

 Dziennikarze skierowali skargi do samorządu. Powołali się m.in. na łamanie przepisów prawa prasowego.

– Radzyński Ośrodek Kultury jest instytucją publiczną, opłacaną także z moich podatków. Jego zadaniem jest służba społeczeństwu. Tak również postrzegam rolę dziennikarza. Uniemożliwianie mediom wykonywania swojej pracy budzi najgorsze skojarzenia z czasami PRL – komentuje Jakub Hapka.

W poniedziałek w tej sprawie zebrała się Komisja Skarg, Wniosków i Petycji w radzyńskiej radzie miasta.

– Na galę zaprosiliśmy 300 osób, z czego ponad 200 potwierdziło obecność. Tyle jest też miejsc na sali widowiskowej – tłumaczył radnym dyr. Mazurek.

Dodał też, że zaprosił m.in. byłych dyrektorów i pracowników ROK, firmy współpracujące z instytucją oraz władze samorządowe, wojewódzkie i krajowe.

– Gala miała charakter zamknięty, wstęp miały tylko osoby z zaproszeniami – stwierdził dyrektor. Powód? – Pandemia koronawirusa nałożyła obostrzenia, których musieliśmy przestrzegać. Nie wpuściliśmy dziennikarzy, bo musieliśmy trzymać się limitów covidowych. Tylko 30 proc. miejsc na sali mogło być zajętych – przekonywał.

Jednak - jak zauważył dziennikarz „Wspólnoty” - ograniczenia nie objęły telewizji publicznej.

– TVP Lublin weszła i mogła relacjonować. Dlaczego lokalnym mediom to utrudniono? – pytał na komisji Jakub Hapka.

– Oni się nie wpraszali na galę. Wcześniej zadzwonili i uprzedzili, że przyjadą w trakcie – odpowiedział szef ROK.

Radna Bożena Lecyk (Radzyń Moje Miasto) zaproszenia na galę też nie dostała.

– Jakim kluczem pan dyrektor kierował się przy zaproszeniach? Na sali były osoby niezwiązane z ośrodkiem kultury, jak żony polityków czy dyrektorów różnych instytucji – pytała radna.

– Są takie sytuacje gdy wypada zaprosić m.in. burmistrza z małżonką. Nie mam sobie nic do zarzucenia – stwierdził dyrektor.

Ostatecznie komisja stwierdziła, że „dyrektor, prosząc dziennikarza o wyjście z uroczystości, zachowując tzw. limity covidowe nie ograniczył ustawowych powinności i praw dziennikarskich oraz prawa obywateli do informacji”. A zdaniem przewodniczącego komisji Bartłomieja Miłosza (PiS), przepisy prawa prasowego, na które swojej skardze powołali się dziennikarze „mają charakter bardzo ogólny”.

Sprawie przygląda się Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która zamierza m.in. prosić dyrektora ROK o wyjaśnienia.

– Takie selektywne wpuszczanie dziennikarzy na publiczne wydarzenie, organizowane przez miejską instytucję za publiczne pieniądze, budzi wątpliwości – mówi Konrad Siemaszko, prawnik fundacji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium