Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

29 lipca 2017 r.
6:20

Wojenka wójta ze strażakami. "Tu chodzi o zasady"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 13 A A
Czy strażacy po powrocie z akcji mają z własnych środków zapłacić za wodę do mycia – pyta Marian Starownik, szef strażaków-ochotników w województwie
Czy strażacy po powrocie z akcji mają z własnych środków zapłacić za wodę do mycia – pyta Marian Starownik, szef strażaków-ochotników w województwie

Wójt gminy Borki ruszył na wojnę ze strażakami-ochotnikami z Woli Osowińskiej. Każe im w remizie montować liczniki i płacić za wodę wykorzystaną w toalecie czy kuchni. Druhowie są zdumieni decyzją wójta. I nie zamierzają płacić

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wólka Osowińska to wieś położona w powiecie radzyńskim. Gminą zarządza wójt Radosław Sałata. Wójt zażądał, aby każda z 11 działających w gminie OSP zamontowała licznik i ponosiła koszty wody używanej w łazience czy kuchni.

Urząd gminy pismem z dnia 16 czerwca, podpisanym przez Renatę Leszcz, sekretarza gminy, poprosił prezesów OSP o zawarcie umowy na dostawę wody z gminnym Zakładem Gospodarki Komunalnej w Borkach. Jednocześnie w tym piśmie zadeklarował, że koszt wody użytej do celów pożarniczych gmina będzie rekompensować ZGK w Borkach. Ale już za wodę użytą z toalecie czy w kuchni strażacy muszą płacić.

– Chcę zauważyć, że woda w niektórych budynkach OSP jest używana do celów bytowych, m.in. w czasie kiedy decydujecie się Państwo na wynajęcie obiektu innym osobom na zorganizowanie przyjęć i imprez – czytamy w piśmie wystosowanym do prezesów gminnych OSP podpisanym przez sekretarz Renatę Leszcz. Za te wodę gmina nie chce płacić.

Prosty chłop nie rozumie

– Ja jestem prosty chłop i nie wiem, o co wójtowi chodzi z tą wodą. Przez lata nikt od nas nie żądał montażu licznika, umowy i płacenia za wodę używaną w łazience czy w kuchni – mówi Franciszek Czeczko, prezes OSP w Wólce Osowińksiej. – Nigdy nikomu nie wynajmujemy sali w remizie za pieniądze.

Bezpłatnie korzysta z niej nasza szkoła czy Koło Gospodyń Wiejskich. Zdarza się, że ktoś zorganizuje uroczystość rodzinną, ale za to też nie pobieramy opłat. Jeśli ktoś wspomoże nas skromną dotacją, to przeznaczamy ją na cele statutowe naszej OSP. Nie prowadzimy działalności gospodarczej – dodaje prezes Czeczko.

– Każda woda dostarczana przez Zakład Gospodarki Komunalnej musi być opomiarowana. Inną kwestią jest to, kto płaci za wodę. Nie może być sytuacji, że woda dla OSP jest ewidencjonowana jako strata, nie odpowiada to prawdzie – ripostuje wójt Radosław Sałata. Jednocześnie deklaruje, że gmina nie uchyla się od pomocy finansowej OSP, do której jest zobowiązana prawem, w ramach ustawy o ochronie przeciwpożarowej. – Działalność OSP to nie tylko działalność związana z udziałem w akcjach ratowniczych, ale także m.in. kulturalna, czy sportowa. Dodatkowo strażacy wynajmują salę na różnego rodzaju uroczystości rodzinne czy okolicznościowe. Zgodnie ze stanowiskiem Regionalnej Izby Obrachunkowej tylko koszty działalności OSP związane z ochroną przeciwpożarową mogą być pokrywane z budżetu gminy – podkreśla wójt.

Jak grochem o ścianę

Ale do strażaków te argumenty nie docierają. – Żądanie wójta gminy Borki to jakieś kuriozum. Z ustawy wyraźnie wynika, że utrzymanie jednostek OSP należy do zadań gminy. Moim zdaniem wójt nie rozumie ustawy o ochronie przeciwpożarowej – mówi Marian Starownik, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Lublinie. – Pytam zatem, czy strażacy po powrocie z akcji mają z własnych środków zapłacić za wodę do mycia? Czy korzystanie z toalety też ma być płatne? – pyta Starownik.

Jednocześnie podkreśla społeczną rolę OSP. Z miejscowej remizy korzysta m.in. lokalna szkoła organizując uroczystości z okazji świąt narodowych. W budynku często też spotykają się panie z koła gospodyń wiejskich. Nikt nie płaci za korzystanie ze strażackiego lokum. – Druhowie nie prowadzą działalności gospodarczej, to skąd wezmą na opłaty za wodę. Z taką sytuacją spotykam się pierwszy raz. Jest to ewenement na skalę wojewódzką, a być może krajową – dodaje wyraźnie poirytowany Starownik.

Na razie prezes Czeczko nie zamierza podpisywać umowy na dostawę wody. – W naszej OSP jest 29 czynnych strażaków. Wszyscy działają społecznie. Czy mam ich obciążać kosztami zużytej wody w toalecie czy w kuchni? Tu nie chodzi o pieniądze, ale o zasady – podkreśla prezes.

Czytaj więcej o:

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2017 o 08:01
0
Przepraszam ochotnikami
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2017 o 07:59
0
Jak nie pobierają opłat za wynajem lokalu .Pobierają i to nie małe A gmina płaci za wodę to jest cyrk .Z jakich swoich pieniędzy mają płacić skoro sa robotnikami to dlaczego biorą kasę za wyjazd do pożaru?
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2017 o 22:29
0
Dzienniku Wschodni- nie Wólka, a Wola Osowińska
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2017 o 08:02
0
Widocznie wójt nie jest zielonym traktorem i nie da się zaorać. Widzi kombinacje i chce koryto ukrócić. Popieram wójta!
Avatar
czyt / 30 lipca 2017 o 19:38
0
I co udostęp[niają bezpłatnie ... darmową wodę z Gminy, za którą nie może zapłacić Gmina? A wódę kto opłaca, też sponsor, bo wójt nie może : D OSp zrobiły się dziwne, kiedyś jeździli gasić, dziś cuda
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 13:50
0
Problem ze strażakami OSP jest jeszcze bardziej rozwojowy i to w skali ogólnopolskiej. Co chwila czytamy, że w akcji tu i tam wzięło udział 5, 10 lub jeszcze więcej zastępów OSP. Owszem, ofiarność i gotowość strażaków - ochotników do akcji jest ważna i zasługuje na uszanowanie. Natomiast, jak takie newsy doczytamy do końca, to mimo woli ciśnie się pytanie, po kiego do wypadku na drodze, albo do pożaru gara w kuchni jedzie, aż tyle owych zastępów, zwłaszcza, że w wielu przypadkach w zupełności wystarczyłby jeden zastęp. Nie wiadomo, zatem, jak faktycznie jest zorganizowany krajowy system ratowniczo - gaśniczy na poziomie OSP, nie wiadomo, kto odpowiada za nadmiarowe i zbędne uruchamianie sił i środków, czyli również za bezsensowne marnowanie pieniędzy z naszych podatków. Od wielu już lat jednostki OSP są wyposażane w coraz lepszy sprzęt, szkolenie podobno również jest na dobrym poziomie, a system działa, jakby na zasadzie pospolitego ruszenia, czyli, jak w Pcimiu Dolnym usłyszą syreny włączone w Pcimiu Górnym to też włączają swoje, bo trza jechać, bo na wszelki wypadek lepiej więcej jednostek, niż mniej. Oczywiście, wypadek wypadkowi, a pożar pożarowi nigdy równym nie jest i nie będzie, ale czas najwyższy na rozsądne dysponowanie środkami, adekwatnie do danego nieszczęścia.
Problem ze strażakami OSP jest jeszcze bardziej rozwojowy i to w skali ogólnopolskiej. Co chwila czytamy, że w akcji tu i tam wzięło udział 5, 10 lub jeszcze więcej zastępów OSP. Owszem, ofiarność i gotowość strażaków - ochotników do akcji jest ważna i zasługuje na uszanowanie. Natomiast, jak takie newsy doczytamy do końca, to mimo woli ciśnie się pytanie, po kiego do wypadku na drodze, albo do pożaru gara w kuchni jedzie, aż tyle owych zastępów, zwłaszcza, że w wielu przypadkach w zupełności wystarczyłby jeden zastęp. Nie wiadomo, zatem, ja... rozwiń
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 10:04
0
ta cała straż to państwo w państwie. Wszedzie te same numery. Oczywiście "nieodpłatnie" bo przeciez bez rachunków, umów, podatków ........ ale kazdy wie, że kase dostają. Tak było i jest. Panie Wójcie niech Pan nie wymięka. Nie wynajmować prywatnym osobom. Zrobić ragulamin , że tylko jednostki podległe gminie mogą korzystać i będzie ok. Zmiękną jak im kasa z imprez uciekonie i pójdą po rozum do głowy. Założą liczniki i będą obciążać weselników, komunistów i innych bawiących się. Brawo Wójt. Brawo zdrowy rozsądek.
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 09:33
0
Brawo wójt. Albo bawimy się w strażaków, albo prowadzimy dom schadzek
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 09:32
0
Brawo wójt. Albo bawimy się w strażaków, albo prowadzimy dom schadzek
Avatar
kad / 29 lipca 2017 o 07:40
0
undefined napisał:
Jeśli wynajmują, np. na uroczystości rodzinne to dlaczego mają nie płacić za wodę? ... Moim skromnym zdaniem można to w prosty sposób rozwiązać, czyli zakazać imprez w pomieszczeniach straży, zużycie wody będzie nieopomiarowane i spokój w gminie. Drugie wyjście ... wystawiając im rachunki.  ...
  Czy Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Spróbuj przeczytać jeszcze raz i może coż Ci zakołacze pomiędzy lewy a prawym uchem. Chociaż nie, nie widze na to szans, więc pokazuję i objaśniam:   1. Nie wynajmują, udostepniają bezpłatnie.    2. Zakazać imprez - gdzie szkoła bedzie organizowała swoje uroczystości???   3. Wystawiać rachunki - OSP nie prowadzi działalności gospodarczej więc jak ma wystawiać dokument finansowy???   Sztuką nie jest darcie japy, że "cwaniaki", sztuka jest pomyśleć i zrozumieć.
  Czy Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Spróbuj przeczytać jeszcze raz i może coż Ci zakołacze pomiędzy lewy a prawym uchem. Chociaż nie, nie widze na to szans, więc pokazuję i objaśniam:   1. Nie wynajmują, udostepniają bezpłatnie.    2. Zakazać imprez - gdzie szkoła bedzie organizowała swoje uroczystości???   3. Wystawiać rachunki - OSP nie prowadzi działalności gospodarczej więc jak ma wystawiać dokument finansowy???   Sztuką nie jest darcie japy, że "cwaniaki", sztuka jest pomyśleć i zrozumieć. rozwiń
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2017 o 08:01
0
Przepraszam ochotnikami
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2017 o 07:59
0
Jak nie pobierają opłat za wynajem lokalu .Pobierają i to nie małe A gmina płaci za wodę to jest cyrk .Z jakich swoich pieniędzy mają płacić skoro sa robotnikami to dlaczego biorą kasę za wyjazd do pożaru?
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2017 o 22:29
0
Dzienniku Wschodni- nie Wólka, a Wola Osowińska
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2017 o 08:02
0
Widocznie wójt nie jest zielonym traktorem i nie da się zaorać. Widzi kombinacje i chce koryto ukrócić. Popieram wójta!
Avatar
czyt / 30 lipca 2017 o 19:38
0
I co udostęp[niają bezpłatnie ... darmową wodę z Gminy, za którą nie może zapłacić Gmina? A wódę kto opłaca, też sponsor, bo wójt nie może : D OSp zrobiły się dziwne, kiedyś jeździli gasić, dziś cuda
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 13:50
0
Problem ze strażakami OSP jest jeszcze bardziej rozwojowy i to w skali ogólnopolskiej. Co chwila czytamy, że w akcji tu i tam wzięło udział 5, 10 lub jeszcze więcej zastępów OSP. Owszem, ofiarność i gotowość strażaków - ochotników do akcji jest ważna i zasługuje na uszanowanie. Natomiast, jak takie newsy doczytamy do końca, to mimo woli ciśnie się pytanie, po kiego do wypadku na drodze, albo do pożaru gara w kuchni jedzie, aż tyle owych zastępów, zwłaszcza, że w wielu przypadkach w zupełności wystarczyłby jeden zastęp. Nie wiadomo, zatem, jak faktycznie jest zorganizowany krajowy system ratowniczo - gaśniczy na poziomie OSP, nie wiadomo, kto odpowiada za nadmiarowe i zbędne uruchamianie sił i środków, czyli również za bezsensowne marnowanie pieniędzy z naszych podatków. Od wielu już lat jednostki OSP są wyposażane w coraz lepszy sprzęt, szkolenie podobno również jest na dobrym poziomie, a system działa, jakby na zasadzie pospolitego ruszenia, czyli, jak w Pcimiu Dolnym usłyszą syreny włączone w Pcimiu Górnym to też włączają swoje, bo trza jechać, bo na wszelki wypadek lepiej więcej jednostek, niż mniej. Oczywiście, wypadek wypadkowi, a pożar pożarowi nigdy równym nie jest i nie będzie, ale czas najwyższy na rozsądne dysponowanie środkami, adekwatnie do danego nieszczęścia.
Problem ze strażakami OSP jest jeszcze bardziej rozwojowy i to w skali ogólnopolskiej. Co chwila czytamy, że w akcji tu i tam wzięło udział 5, 10 lub jeszcze więcej zastępów OSP. Owszem, ofiarność i gotowość strażaków - ochotników do akcji jest ważna i zasługuje na uszanowanie. Natomiast, jak takie newsy doczytamy do końca, to mimo woli ciśnie się pytanie, po kiego do wypadku na drodze, albo do pożaru gara w kuchni jedzie, aż tyle owych zastępów, zwłaszcza, że w wielu przypadkach w zupełności wystarczyłby jeden zastęp. Nie wiadomo, zatem, ja... rozwiń
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 10:04
0
ta cała straż to państwo w państwie. Wszedzie te same numery. Oczywiście "nieodpłatnie" bo przeciez bez rachunków, umów, podatków ........ ale kazdy wie, że kase dostają. Tak było i jest. Panie Wójcie niech Pan nie wymięka. Nie wynajmować prywatnym osobom. Zrobić ragulamin , że tylko jednostki podległe gminie mogą korzystać i będzie ok. Zmiękną jak im kasa z imprez uciekonie i pójdą po rozum do głowy. Założą liczniki i będą obciążać weselników, komunistów i innych bawiących się. Brawo Wójt. Brawo zdrowy rozsądek.
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 09:33
0
Brawo wójt. Albo bawimy się w strażaków, albo prowadzimy dom schadzek
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 09:32
0
Brawo wójt. Albo bawimy się w strażaków, albo prowadzimy dom schadzek
Avatar
kad / 29 lipca 2017 o 07:40
0
undefined napisał:
Jeśli wynajmują, np. na uroczystości rodzinne to dlaczego mają nie płacić za wodę? ... Moim skromnym zdaniem można to w prosty sposób rozwiązać, czyli zakazać imprez w pomieszczeniach straży, zużycie wody będzie nieopomiarowane i spokój w gminie. Drugie wyjście ... wystawiając im rachunki.  ...
  Czy Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Spróbuj przeczytać jeszcze raz i może coż Ci zakołacze pomiędzy lewy a prawym uchem. Chociaż nie, nie widze na to szans, więc pokazuję i objaśniam:   1. Nie wynajmują, udostepniają bezpłatnie.    2. Zakazać imprez - gdzie szkoła bedzie organizowała swoje uroczystości???   3. Wystawiać rachunki - OSP nie prowadzi działalności gospodarczej więc jak ma wystawiać dokument finansowy???   Sztuką nie jest darcie japy, że "cwaniaki", sztuka jest pomyśleć i zrozumieć.
  Czy Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Spróbuj przeczytać jeszcze raz i może coż Ci zakołacze pomiędzy lewy a prawym uchem. Chociaż nie, nie widze na to szans, więc pokazuję i objaśniam:   1. Nie wynajmują, udostepniają bezpłatnie.    2. Zakazać imprez - gdzie szkoła bedzie organizowała swoje uroczystości???   3. Wystawiać rachunki - OSP nie prowadzi działalności gospodarczej więc jak ma wystawiać dokument finansowy???   Sztuką nie jest darcie japy, że "cwaniaki", sztuka jest pomyśleć i zrozumieć. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty 6 3

Po lekarzach rezydentach oraz pielęgniarkach podwyżek zażądali szpitalni technicy wykonujący badania tomografem, USG, EKG, rezonans i prześwietlenia oraz wymierzone w raka zabiegi radioterapii. W szpitalu przy al. Kraśnickiej weszli w spór z dyrekcją, tak jak ich koledzy z Kraśnika. Szykują się do tego także w innych placówkach

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać 3 1

Chociaż brakowało sił z powodu ciężkich treningów, to piłkarze Jacka Magnuszewskiego zaliczyli w kolejne sparingowe zwycięstwo. Tym razem Wisła pokonała na wyjeździe czwartoligową Energię Kozienice 3:2. I to na boisku rywala

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie
27 lipca 2018, 21:00

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin zaprasza na ostatnie lipcowe projekcje w ramach plenerowego Kina w Bramie (ul. Królewska 3). W dniach 27-28 lipca zobaczymy klasyczną polską produkcję Doktor Murek oraz oscarowe, epickie kino Mela Gibsona Przełęcz Ocalonych.

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia]

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia] 0 5

Pięć osób trafiło do szpitala po tym, jak kierująca BMW straciła panowanie nad autem i uderzyła w drzewo. Próbowała uniknąć zderzenia z dzikiem

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia]
galeria

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia] 19 6

Tragiczny wypadek na drodze Józefów - Hamernia w powiecie biłgorajskim. Nie żyje 48-letni motocyklista

We trzech pobili 31-latka z Lublina

We trzech pobili 31-latka z Lublina 0 3

Trzech bandytów pobiło mieszkańca Lublina. 31-latek przebywa w szpitalu

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego 0 6

Do piątku spodziewana jest dostawa ośmiu nowych autobusów zamówionych przez miasto w lubelskim Ursusie. Taki termin podał miastu dostawca pojazdów, który zgodnie z umową powinien je przekazać do 29 maja. Umowa dawała mu dodatkowy czas do 29 czerwca, ale i ten termin został przekroczony.

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą 0 0

Rozmowa z Jackiem Bąkiem, byłym piłkarzem, 96-krotnym reprezentantem Polski

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie
15 października 2018, 19:00

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Już 15 października o godz. 19 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8) zaprezentowane zostanie niesamowite widowisko muzyczne w hołdzie Michaelowi Jacksonowi - Thriller LIVE!

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli
film

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli 6 3

Zielona Góra. 10-miesięczne dziecko z ranami głowy znaleźli zielonogórscy policjanci podczas interwencji w sprawie zakłócania ciszy nocnej w jednym z mieszkań. Niemowlę trafiło do szpitala, a rodzice do policyjnej celi. Oboje usłyszeli zarzuty narażenia dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Grozi im do pięciu lat więzienia.