Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

29 lipca 2017 r.
6:20

Wojenka wójta ze strażakami. "Tu chodzi o zasady"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 13 A A
Czy strażacy po powrocie z akcji mają z własnych środków zapłacić za wodę do mycia – pyta Marian Starownik, szef strażaków-ochotników w województwie
Czy strażacy po powrocie z akcji mają z własnych środków zapłacić za wodę do mycia – pyta Marian Starownik, szef strażaków-ochotników w województwie

Wójt gminy Borki ruszył na wojnę ze strażakami-ochotnikami z Woli Osowińskiej. Każe im w remizie montować liczniki i płacić za wodę wykorzystaną w toalecie czy kuchni. Druhowie są zdumieni decyzją wójta. I nie zamierzają płacić

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wólka Osowińska to wieś położona w powiecie radzyńskim. Gminą zarządza wójt Radosław Sałata. Wójt zażądał, aby każda z 11 działających w gminie OSP zamontowała licznik i ponosiła koszty wody używanej w łazience czy kuchni.

Urząd gminy pismem z dnia 16 czerwca, podpisanym przez Renatę Leszcz, sekretarza gminy, poprosił prezesów OSP o zawarcie umowy na dostawę wody z gminnym Zakładem Gospodarki Komunalnej w Borkach. Jednocześnie w tym piśmie zadeklarował, że koszt wody użytej do celów pożarniczych gmina będzie rekompensować ZGK w Borkach. Ale już za wodę użytą z toalecie czy w kuchni strażacy muszą płacić.

– Chcę zauważyć, że woda w niektórych budynkach OSP jest używana do celów bytowych, m.in. w czasie kiedy decydujecie się Państwo na wynajęcie obiektu innym osobom na zorganizowanie przyjęć i imprez – czytamy w piśmie wystosowanym do prezesów gminnych OSP podpisanym przez sekretarz Renatę Leszcz. Za te wodę gmina nie chce płacić.

Prosty chłop nie rozumie

– Ja jestem prosty chłop i nie wiem, o co wójtowi chodzi z tą wodą. Przez lata nikt od nas nie żądał montażu licznika, umowy i płacenia za wodę używaną w łazience czy w kuchni – mówi Franciszek Czeczko, prezes OSP w Wólce Osowińksiej. – Nigdy nikomu nie wynajmujemy sali w remizie za pieniądze.

Bezpłatnie korzysta z niej nasza szkoła czy Koło Gospodyń Wiejskich. Zdarza się, że ktoś zorganizuje uroczystość rodzinną, ale za to też nie pobieramy opłat. Jeśli ktoś wspomoże nas skromną dotacją, to przeznaczamy ją na cele statutowe naszej OSP. Nie prowadzimy działalności gospodarczej – dodaje prezes Czeczko.

– Każda woda dostarczana przez Zakład Gospodarki Komunalnej musi być opomiarowana. Inną kwestią jest to, kto płaci za wodę. Nie może być sytuacji, że woda dla OSP jest ewidencjonowana jako strata, nie odpowiada to prawdzie – ripostuje wójt Radosław Sałata. Jednocześnie deklaruje, że gmina nie uchyla się od pomocy finansowej OSP, do której jest zobowiązana prawem, w ramach ustawy o ochronie przeciwpożarowej. – Działalność OSP to nie tylko działalność związana z udziałem w akcjach ratowniczych, ale także m.in. kulturalna, czy sportowa. Dodatkowo strażacy wynajmują salę na różnego rodzaju uroczystości rodzinne czy okolicznościowe. Zgodnie ze stanowiskiem Regionalnej Izby Obrachunkowej tylko koszty działalności OSP związane z ochroną przeciwpożarową mogą być pokrywane z budżetu gminy – podkreśla wójt.

Jak grochem o ścianę

Ale do strażaków te argumenty nie docierają. – Żądanie wójta gminy Borki to jakieś kuriozum. Z ustawy wyraźnie wynika, że utrzymanie jednostek OSP należy do zadań gminy. Moim zdaniem wójt nie rozumie ustawy o ochronie przeciwpożarowej – mówi Marian Starownik, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Lublinie. – Pytam zatem, czy strażacy po powrocie z akcji mają z własnych środków zapłacić za wodę do mycia? Czy korzystanie z toalety też ma być płatne? – pyta Starownik.

Jednocześnie podkreśla społeczną rolę OSP. Z miejscowej remizy korzysta m.in. lokalna szkoła organizując uroczystości z okazji świąt narodowych. W budynku często też spotykają się panie z koła gospodyń wiejskich. Nikt nie płaci za korzystanie ze strażackiego lokum. – Druhowie nie prowadzą działalności gospodarczej, to skąd wezmą na opłaty za wodę. Z taką sytuacją spotykam się pierwszy raz. Jest to ewenement na skalę wojewódzką, a być może krajową – dodaje wyraźnie poirytowany Starownik.

Na razie prezes Czeczko nie zamierza podpisywać umowy na dostawę wody. – W naszej OSP jest 29 czynnych strażaków. Wszyscy działają społecznie. Czy mam ich obciążać kosztami zużytej wody w toalecie czy w kuchni? Tu nie chodzi o pieniądze, ale o zasady – podkreśla prezes.

Czytaj więcej o:

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2017 o 08:01
0
Przepraszam ochotnikami
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2017 o 07:59
0
Jak nie pobierają opłat za wynajem lokalu .Pobierają i to nie małe A gmina płaci za wodę to jest cyrk .Z jakich swoich pieniędzy mają płacić skoro sa robotnikami to dlaczego biorą kasę za wyjazd do pożaru?
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2017 o 22:29
0
Dzienniku Wschodni- nie Wólka, a Wola Osowińska
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2017 o 08:02
0
Widocznie wójt nie jest zielonym traktorem i nie da się zaorać. Widzi kombinacje i chce koryto ukrócić. Popieram wójta!
Avatar
czyt / 30 lipca 2017 o 19:38
0
I co udostęp[niają bezpłatnie ... darmową wodę z Gminy, za którą nie może zapłacić Gmina? A wódę kto opłaca, też sponsor, bo wójt nie może : D OSp zrobiły się dziwne, kiedyś jeździli gasić, dziś cuda
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 13:50
0
Problem ze strażakami OSP jest jeszcze bardziej rozwojowy i to w skali ogólnopolskiej. Co chwila czytamy, że w akcji tu i tam wzięło udział 5, 10 lub jeszcze więcej zastępów OSP. Owszem, ofiarność i gotowość strażaków - ochotników do akcji jest ważna i zasługuje na uszanowanie. Natomiast, jak takie newsy doczytamy do końca, to mimo woli ciśnie się pytanie, po kiego do wypadku na drodze, albo do pożaru gara w kuchni jedzie, aż tyle owych zastępów, zwłaszcza, że w wielu przypadkach w zupełności wystarczyłby jeden zastęp. Nie wiadomo, zatem, jak faktycznie jest zorganizowany krajowy system ratowniczo - gaśniczy na poziomie OSP, nie wiadomo, kto odpowiada za nadmiarowe i zbędne uruchamianie sił i środków, czyli również za bezsensowne marnowanie pieniędzy z naszych podatków. Od wielu już lat jednostki OSP są wyposażane w coraz lepszy sprzęt, szkolenie podobno również jest na dobrym poziomie, a system działa, jakby na zasadzie pospolitego ruszenia, czyli, jak w Pcimiu Dolnym usłyszą syreny włączone w Pcimiu Górnym to też włączają swoje, bo trza jechać, bo na wszelki wypadek lepiej więcej jednostek, niż mniej. Oczywiście, wypadek wypadkowi, a pożar pożarowi nigdy równym nie jest i nie będzie, ale czas najwyższy na rozsądne dysponowanie środkami, adekwatnie do danego nieszczęścia.
Problem ze strażakami OSP jest jeszcze bardziej rozwojowy i to w skali ogólnopolskiej. Co chwila czytamy, że w akcji tu i tam wzięło udział 5, 10 lub jeszcze więcej zastępów OSP. Owszem, ofiarność i gotowość strażaków - ochotników do akcji jest ważna i zasługuje na uszanowanie. Natomiast, jak takie newsy doczytamy do końca, to mimo woli ciśnie się pytanie, po kiego do wypadku na drodze, albo do pożaru gara w kuchni jedzie, aż tyle owych zastępów, zwłaszcza, że w wielu przypadkach w zupełności wystarczyłby jeden zastęp. Nie wiadomo, zatem, ja... rozwiń
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 10:04
0
ta cała straż to państwo w państwie. Wszedzie te same numery. Oczywiście "nieodpłatnie" bo przeciez bez rachunków, umów, podatków ........ ale kazdy wie, że kase dostają. Tak było i jest. Panie Wójcie niech Pan nie wymięka. Nie wynajmować prywatnym osobom. Zrobić ragulamin , że tylko jednostki podległe gminie mogą korzystać i będzie ok. Zmiękną jak im kasa z imprez uciekonie i pójdą po rozum do głowy. Założą liczniki i będą obciążać weselników, komunistów i innych bawiących się. Brawo Wójt. Brawo zdrowy rozsądek.
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 09:33
0
Brawo wójt. Albo bawimy się w strażaków, albo prowadzimy dom schadzek
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 09:32
0
Brawo wójt. Albo bawimy się w strażaków, albo prowadzimy dom schadzek
Avatar
kad / 29 lipca 2017 o 07:40
0
undefined napisał:
Jeśli wynajmują, np. na uroczystości rodzinne to dlaczego mają nie płacić za wodę? ... Moim skromnym zdaniem można to w prosty sposób rozwiązać, czyli zakazać imprez w pomieszczeniach straży, zużycie wody będzie nieopomiarowane i spokój w gminie. Drugie wyjście ... wystawiając im rachunki.  ...
  Czy Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Spróbuj przeczytać jeszcze raz i może coż Ci zakołacze pomiędzy lewy a prawym uchem. Chociaż nie, nie widze na to szans, więc pokazuję i objaśniam:   1. Nie wynajmują, udostepniają bezpłatnie.    2. Zakazać imprez - gdzie szkoła bedzie organizowała swoje uroczystości???   3. Wystawiać rachunki - OSP nie prowadzi działalności gospodarczej więc jak ma wystawiać dokument finansowy???   Sztuką nie jest darcie japy, że "cwaniaki", sztuka jest pomyśleć i zrozumieć.
  Czy Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Spróbuj przeczytać jeszcze raz i może coż Ci zakołacze pomiędzy lewy a prawym uchem. Chociaż nie, nie widze na to szans, więc pokazuję i objaśniam:   1. Nie wynajmują, udostepniają bezpłatnie.    2. Zakazać imprez - gdzie szkoła bedzie organizowała swoje uroczystości???   3. Wystawiać rachunki - OSP nie prowadzi działalności gospodarczej więc jak ma wystawiać dokument finansowy???   Sztuką nie jest darcie japy, że "cwaniaki", sztuka jest pomyśleć i zrozumieć. rozwiń
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2017 o 08:01
0
Przepraszam ochotnikami
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2017 o 07:59
0
Jak nie pobierają opłat za wynajem lokalu .Pobierają i to nie małe A gmina płaci za wodę to jest cyrk .Z jakich swoich pieniędzy mają płacić skoro sa robotnikami to dlaczego biorą kasę za wyjazd do pożaru?
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2017 o 22:29
0
Dzienniku Wschodni- nie Wólka, a Wola Osowińska
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2017 o 08:02
0
Widocznie wójt nie jest zielonym traktorem i nie da się zaorać. Widzi kombinacje i chce koryto ukrócić. Popieram wójta!
Avatar
czyt / 30 lipca 2017 o 19:38
0
I co udostęp[niają bezpłatnie ... darmową wodę z Gminy, za którą nie może zapłacić Gmina? A wódę kto opłaca, też sponsor, bo wójt nie może : D OSp zrobiły się dziwne, kiedyś jeździli gasić, dziś cuda
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 13:50
0
Problem ze strażakami OSP jest jeszcze bardziej rozwojowy i to w skali ogólnopolskiej. Co chwila czytamy, że w akcji tu i tam wzięło udział 5, 10 lub jeszcze więcej zastępów OSP. Owszem, ofiarność i gotowość strażaków - ochotników do akcji jest ważna i zasługuje na uszanowanie. Natomiast, jak takie newsy doczytamy do końca, to mimo woli ciśnie się pytanie, po kiego do wypadku na drodze, albo do pożaru gara w kuchni jedzie, aż tyle owych zastępów, zwłaszcza, że w wielu przypadkach w zupełności wystarczyłby jeden zastęp. Nie wiadomo, zatem, jak faktycznie jest zorganizowany krajowy system ratowniczo - gaśniczy na poziomie OSP, nie wiadomo, kto odpowiada za nadmiarowe i zbędne uruchamianie sił i środków, czyli również za bezsensowne marnowanie pieniędzy z naszych podatków. Od wielu już lat jednostki OSP są wyposażane w coraz lepszy sprzęt, szkolenie podobno również jest na dobrym poziomie, a system działa, jakby na zasadzie pospolitego ruszenia, czyli, jak w Pcimiu Dolnym usłyszą syreny włączone w Pcimiu Górnym to też włączają swoje, bo trza jechać, bo na wszelki wypadek lepiej więcej jednostek, niż mniej. Oczywiście, wypadek wypadkowi, a pożar pożarowi nigdy równym nie jest i nie będzie, ale czas najwyższy na rozsądne dysponowanie środkami, adekwatnie do danego nieszczęścia.
Problem ze strażakami OSP jest jeszcze bardziej rozwojowy i to w skali ogólnopolskiej. Co chwila czytamy, że w akcji tu i tam wzięło udział 5, 10 lub jeszcze więcej zastępów OSP. Owszem, ofiarność i gotowość strażaków - ochotników do akcji jest ważna i zasługuje na uszanowanie. Natomiast, jak takie newsy doczytamy do końca, to mimo woli ciśnie się pytanie, po kiego do wypadku na drodze, albo do pożaru gara w kuchni jedzie, aż tyle owych zastępów, zwłaszcza, że w wielu przypadkach w zupełności wystarczyłby jeden zastęp. Nie wiadomo, zatem, ja... rozwiń
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 10:04
0
ta cała straż to państwo w państwie. Wszedzie te same numery. Oczywiście "nieodpłatnie" bo przeciez bez rachunków, umów, podatków ........ ale kazdy wie, że kase dostają. Tak było i jest. Panie Wójcie niech Pan nie wymięka. Nie wynajmować prywatnym osobom. Zrobić ragulamin , że tylko jednostki podległe gminie mogą korzystać i będzie ok. Zmiękną jak im kasa z imprez uciekonie i pójdą po rozum do głowy. Założą liczniki i będą obciążać weselników, komunistów i innych bawiących się. Brawo Wójt. Brawo zdrowy rozsądek.
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 09:33
0
Brawo wójt. Albo bawimy się w strażaków, albo prowadzimy dom schadzek
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 09:32
0
Brawo wójt. Albo bawimy się w strażaków, albo prowadzimy dom schadzek
Avatar
kad / 29 lipca 2017 o 07:40
0
undefined napisał:
Jeśli wynajmują, np. na uroczystości rodzinne to dlaczego mają nie płacić za wodę? ... Moim skromnym zdaniem można to w prosty sposób rozwiązać, czyli zakazać imprez w pomieszczeniach straży, zużycie wody będzie nieopomiarowane i spokój w gminie. Drugie wyjście ... wystawiając im rachunki.  ...
  Czy Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Spróbuj przeczytać jeszcze raz i może coż Ci zakołacze pomiędzy lewy a prawym uchem. Chociaż nie, nie widze na to szans, więc pokazuję i objaśniam:   1. Nie wynajmują, udostepniają bezpłatnie.    2. Zakazać imprez - gdzie szkoła bedzie organizowała swoje uroczystości???   3. Wystawiać rachunki - OSP nie prowadzi działalności gospodarczej więc jak ma wystawiać dokument finansowy???   Sztuką nie jest darcie japy, że "cwaniaki", sztuka jest pomyśleć i zrozumieć.
  Czy Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Spróbuj przeczytać jeszcze raz i może coż Ci zakołacze pomiędzy lewy a prawym uchem. Chociaż nie, nie widze na to szans, więc pokazuję i objaśniam:   1. Nie wynajmują, udostepniają bezpłatnie.    2. Zakazać imprez - gdzie szkoła bedzie organizowała swoje uroczystości???   3. Wystawiać rachunki - OSP nie prowadzi działalności gospodarczej więc jak ma wystawiać dokument finansowy???   Sztuką nie jest darcie japy, że "cwaniaki", sztuka jest pomyśleć i zrozumieć. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty 6 3

Po lekarzach rezydentach oraz pielęgniarkach podwyżek zażądali szpitalni technicy wykonujący badania tomografem, USG, EKG, rezonans i prześwietlenia oraz wymierzone w raka zabiegi radioterapii. W szpitalu przy al. Kraśnickiej weszli w spór z dyrekcją, tak jak ich koledzy z Kraśnika. Szykują się do tego także w innych placówkach

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać 3 1

Chociaż brakowało sił z powodu ciężkich treningów, to piłkarze Jacka Magnuszewskiego zaliczyli w kolejne sparingowe zwycięstwo. Tym razem Wisła pokonała na wyjeździe czwartoligową Energię Kozienice 3:2. I to na boisku rywala

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie
27 lipca 2018, 21:00

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin zaprasza na ostatnie lipcowe projekcje w ramach plenerowego Kina w Bramie (ul. Królewska 3). W dniach 27-28 lipca zobaczymy klasyczną polską produkcję Doktor Murek oraz oscarowe, epickie kino Mela Gibsona Przełęcz Ocalonych.

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia]

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia] 0 5

Pięć osób trafiło do szpitala po tym, jak kierująca BMW straciła panowanie nad autem i uderzyła w drzewo. Próbowała uniknąć zderzenia z dzikiem

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia]
galeria

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia] 19 6

Tragiczny wypadek na drodze Józefów - Hamernia w powiecie biłgorajskim. Nie żyje 48-letni motocyklista

We trzech pobili 31-latka z Lublina

We trzech pobili 31-latka z Lublina 0 3

Trzech bandytów pobiło mieszkańca Lublina. 31-latek przebywa w szpitalu

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego 0 6

Do piątku spodziewana jest dostawa ośmiu nowych autobusów zamówionych przez miasto w lubelskim Ursusie. Taki termin podał miastu dostawca pojazdów, który zgodnie z umową powinien je przekazać do 29 maja. Umowa dawała mu dodatkowy czas do 29 czerwca, ale i ten termin został przekroczony.

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą 0 0

Rozmowa z Jackiem Bąkiem, byłym piłkarzem, 96-krotnym reprezentantem Polski

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie
15 października 2018, 19:00

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Już 15 października o godz. 19 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8) zaprezentowane zostanie niesamowite widowisko muzyczne w hołdzie Michaelowi Jacksonowi - Thriller LIVE!

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli
film

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli 6 3

Zielona Góra. 10-miesięczne dziecko z ranami głowy znaleźli zielonogórscy policjanci podczas interwencji w sprawie zakłócania ciszy nocnej w jednym z mieszkań. Niemowlę trafiło do szpitala, a rodzice do policyjnej celi. Oboje usłyszeli zarzuty narażenia dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Grozi im do pięciu lat więzienia. 

Wypadek na wesołym miasteczku. Nie żyje 9-latek

Wypadek na wesołym miasteczku. Nie żyje 9-latek 0 1

Do tragicznego wypadku doszło na wesołym miasteczku w Szczytnie. 9-latek wypadł z karuzeli, nie przeżył

Nowy basen w Wólce Rokickiej. Wiadomo, kiedy otwarcie
galeria

Nowy basen w Wólce Rokickiej. Wiadomo, kiedy otwarcie 2 4

W końcu znamy datę uruchomienia krytej pływalni w Wólce Rokickiej: pierwsze kąpiele 8 sierpnia o godzinie 14 lub 14.30.

Lublin: Jest zgoda na osiedle. To teren, który sprzedał UMCS

Lublin: Jest zgoda na osiedle. To teren, który sprzedał UMCS 24 27

400 mieszkań może powstać przy ul. Głębokiej naprzeciw os. Słowackiego. Ratusz zgodził się na budowę sporego osiedla na terenie sprzedanym przez UMCS prywatnemu inwestorowi. Uczelnia liczy na to, że nabywca ziemi zbuduje tu akademiki.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 29 10

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.