Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

20 maja 2011 r.
14:53
Edytuj ten wpis

Efektywne mikroorganizmy: Zaprząc EM-y do roboty

18 8 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Czy wyglądająca jak sok jabłkowy mieszanka kilkudziesięciu bakterii i grzybów, rzeczywiście może zrewolucjonizować rolnictwo całego świata? Szukając odpowiedzi "karmiłam” złocistym płynem kwiaty doniczkowe, koty, a nawet gości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Udostępnij na Facebook
\

Najpierw wpadła mi w ręce niewielka broszurka, której autor już w tytule obiecuje "rewolucję”. Potem trafiłam na internetowe fora i ludzi, którzy chętnie opowiedzieli o swoich doświadczeniach. I tak się zaczęło.

Trawa oszalała

Potrojenie plonów z hektara (na polach ryżowych), osiem kolb kukurydzy na jednej łodydze, 300 (a nie 30) pomidorów koktajlowych z jednego krzaczka. "Skutki uboczne” to czyste powietrze i żyźniejsza gleba na plantacji – już we wstępie "Rewolucji w ochronie naszej planety” prof. Teruo Higa przywołuje rewelacyjne wyniki swoich doświadczeń. – Jesteśmy w stanie wyprodukować żywność dla 20 miliardów ludzi – przekonuje.

Jak? Stosując Efektywne Mikroorganizmy (potocznie EM-y), czyli specjalnie wyselekcjonowaną mieszankę bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów. – Odkrycia dokonałem przez nieuwagę. Więcej w tym było szczęścia niż rozumu – przyznaje po latach naukowiec z Uniwersytetu Ryukyus w Okinawie.
Zdecydowany zwolennik nawozów sztucznych i herbicydów zagorzałym ekologiem stał się przez przypadek. Badając doświadczalne uprawy mandarynek, coraz częściej uskarżał się na wysypki, alergie i zmęczenie. Szybko połączył te objawy ze stosowaną w sadach chemią. Zamknął się w laboratorium i zaczął szukać własnej alternatywy dla rolnictwa. Był rok 1977. Na sukces musiał poczekać pięć lat.

Bakterie na trawnik

– Rezultaty moich badań były godne pożałowania. Wyselekcjonowane pojedyncze szczepy dawały dobre efekty w uprawie jednego gatunku, ale drugiego już nie. Kręciłem się w miejscu – wspomina Higa. Na właściwą drogę zboczył przypadkiem: – Przebadane bakterie wylewałem na trawnik przed laboratorium. Po tygodniu zauważyłem, że trawa w tym miejscu była znacznie bujniejsza. Wtedy mnie olśniło: to musi być mieszanka!

Przez kolejne lata naukowiec zbierał bakterie z korzeni drzew, kompostu, sosu sojowego. W końcu udało mu się skomponować unikatową mieszankę mikroorganizmów. Tak rozpoczęła się światowa kariera EM-ów i profesora z Okinawy.

EM-y idą w świat

Pierwsza prezentacja "wynalazku” w USA (w 1986 roku) spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem. Ale w kraju, gdzie rolnictwo podporządkowane jest kilku wielkim koncernom, a farmerzy uzależnieni od bankowych kredytów, technologia nawiązująca do tradycyjnych upraw naszych pradziadków nie ma szans. Do Polski pierwsze tysiąc litrów japońskich EM-ów trafia pod koniec lat 90. za sprawą prof. Zenona Schneidera. Naukowiec prowadził doświadczenia m.in. z rzepakiem (roślina nie umiera już w niskiej temperaturze) czy konopiami (w ciągu 4 miesięcy osiągają wysokość 4 metrów).

W 2000 roku w Janowcu nad Wisłą powstaje Greenland Technologia EM, firma sprzedająca mikroorganizmy na japońskiej licencji. Regionalne centra mikroorganizmów tworzy też ProBiotics Polska, firma korzystająca z technologii opracowanej przez ucznia japońskiego profesora Matthew Wooda. Preparaty dostają atesty Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach i służb weterynaryjnych.

Fabryka

W lipcu tego roku w Bratuszynie ma powstać "fabryka” matecznych kultur pożytecznych mikroorganizmów. – Będziemy trzecim krajem na świecie, po Japonii i USA, który będzie wytwarzał je od podstaw. To brawurowy pomysł, ale mam wielką nadzieję, że nam się uda – mówi Stanisław Kolbusz, prezes Stowarzyszenia. EkosystEM- Dziedzictwo Natury.

Polski rynek EM rozwija się najszybciej na świecie. Mieszanki mikroorganizmów zaczyna stosować coraz więcej rolników, hodowców, producentów przydomowych oczyszczalni ścieków. O ich dobroczynnym działaniu przekonują się też powodzianie.

Powódź? Damy radę

W nocy z 7 na 8 czerwca 2010 roku pękają wały na Wiśle w Janowcu. W ciągu kilku godzin woda zalewa wsie Janowice, Brześć i część Janowca. To przypadek, że dwa dni później w Państwowym Instytucie Weterynarii gości prof. Teruo Higa. W Internecie znajduję wideo ze spotkania naukowców w Puławach. – W Japonii często nawiedzają nas powodzie. Gdy woda opada, najgorszy jest odór. Pomagamy sobie wtedy EM-ami – mówi profesor i... decyduje się zrobić podlubelskiej gminie prezent: 200 000 litrów oprysku zawierającego aktywne mikroorganizmy.

Efekty

Ochotnicza straż pożarna dwukrotnie opryskuje zalane tereny. Mieszkańcy dostają też EM-y do domu. Wraz z instrukcją, jak i do czego ich używać. – Od razu zniknął ten straszny zapach – wspomina dziś Tadeusz Kocoń, wójt gminy Janowiec. – Pamiętam powodzie w latach 60. czy 80. Wtedy cuchnęło jeszcze przez wiele tygodni po tym, jak woda opadła.

Wójt zaklina się, że na pewno nie uległ zbiorowej sugestii. – To nie kwestia wiary, ale wymiernych efektów. Nie tylko ja to zauważyłem.

Obok masła i chleba

Dąbrówka, niewielka wieś w okolicach Lubartowa. To właśnie tutaj na początku stanu wojennego postanowił zamieszkać Jerzy "Słoma” Słomiński, absolwent warszawskiej ASP i jedna z najbarwniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. Dziś w okolicy swoje domy ma około 20 rodzin z całej Polski – artystów i rzemieślników, którzy postanowili "żyć w zgodzie z naturą”.

W lokalnym spożywczym białe buteleczki z charakterystycznym zielonym logo mają swoją własną półkę. – To moja wielka satysfakcja: EM-y w małym wiejskim sklepie – mówi Nicole Grospierre- Słomińska. – Wielu moich sąsiadów je stosuje.

W ten sposób udało się nieco użyźnić piaszczystą, zbyt kwaśną dąbrówkową ziemię. – Kiedyś miałam marchewki na pół palca, dziś są normalnych rozmiarów. Bo mikroorganizmy zmieniają strukturę gleby. Ziemia zaczyna przypominać gąbkę. Rośliny lepiej znoszą susze i zbyt intensywne deszcze.

Lepsza woda

Dawniej muza awangardowych plastyków, dziś ekspert od efektywnych mikroorganizmów. Z wykładami i prezentacjami jeździ po całej Polsce. Swoim słuchaczom serwuje wodę: zwykłą z kranu i z ceramicznymi koralikami EM-ów. Prosty eksperyment ma pokazać dobroczynne działanie mieszanki mikroorganizmów: taka woda jest mniej twarda i lepiej smakuje.

– Ludzie reagują bardzo pozytywnie. Zwłaszcza emeryci i renciści, którzy od razu chcą zrobić użytek z nowej wiedzy. Głosy krytyczne, czy zarzuty, że robię ludziom wodę z mózgu, pojawiają się sporadycznie.

Kulą w staw

W październiku 2009 120 mieszkańców Lubartowa i powiatu wzięło udział w niecodziennym projekcie. Przez półtora roku każdy z nich zbierał organiczne resztki kuchenne i trzymał je pod zlewem w specjalnym wiaderku z przefermentowanymi EM otrębami. W domowe kompostowanie odpadów "bawił się” też obecny burmistrz miasta.

– Namówiłem też wielu moich znajomych i przyjaciół – wspomina Janusz Bodziacki. – A moja żona była bardzo zadowolona, bo wodą z kompostownika podlewała kwiatki. Nigdy lepiej nie rosły.

Dziś burmistrza nikt nie musi przekonywać, że EM-y działają. Chce za ich pomocą oczyścić miejski staw. – Zrobimy to w ciągu kilku najbliższych tygodni. Decyzja zapadła, teraz to tylko kwestia organizacyjna.

Naukowcy: To działa

Efektywnymi mikroorganizmami interesują się też naukowcy. Dr Krzysztof Jóźwiakowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie badał działanie EM-ów w osadnikach przydomowych oczyszczalni ścieków. Efekt? Udrożnienie kanalizacji, rozrzedzenie osadu i prawie całkowity rozkład "kożucha”. – Okazało się, że po zastosowaniu preparatu EM, osadu nie trzeba było wywozić przez trzy lata. Normalnie należy to robić raz do roku – tłumaczy dr Jóźwiakowski. – Odór też się znacznie zmniejszył. Nawet człowiek, który wypompowywał osad, to zauważył.

Z kolei prof. Ewa Solarska, również z UP, przez kilka lat prowadziła badania na ekologicznej 5-hektarowej plantacji Chmielu w Jastkowie pod Lublinem. – Chmiel jest wyjątkowo trudny w uprawie. Gdyby kompletnie nie stosować żadnych środków, to pasożyty zniszczyłyby całe zbiory – tłumaczy prof. Solarska.

Działanie efektywnych mikroorganizmów wzmacniała roślinnymi ekstraktami, m.in. z mniszka lekarskiego. – W walce ze szkodnikami, takimi jak mączniaki, mszyce, przędziorki, dawało to bardzo dobre efekty - tłumaczy.

Zanim podjęła się prowadzenia tych badań, prof. Solarska odwiedziła ekologicznĄ plantację chmielu w Niemczech. – Porównałam działanie ekstraktów roślinnych i EM-ów. Efekty były podobne. Ale EM-y okazały się środkiem dużo tańszym, a równie efektywnym.

"Jestem zachwycony!”

Beata Kamińska: Im więcej czytałam, tym bardziej wątpiłam. Brzmiało to zbyt nieprawdopodobnie, żeby mogło być prawdziwe. Z czasem nieufność ustąpiła miejsca ciekawości. Po raz pierwszy zastosowałam EM-y na działce pod Lublinem cztery lata temu. Efektami byliśmy ogromnie zaskoczeni. Okazało się, że plony z upraw ekologicznych mogą być znacznie bujniejsze od tych z upraw konwencjonalnych.
Kazimierz Szwed, Kruszyniec: Pszczelarstwem zajmuję się od 1960 roku. W ostatnich trzech sezonach w mojej pasiece zaczęła występować grzybica wapienna. W walce z grzybicą stosowałem jedynie wymianę matek i wymieniałem plastry na nowe. Efekty były różne. W tym sezonie, dowiedziałem się o preparacie EM. Opryskałem wszystkie ramki, pszczoły i ściany uli. Obecnie nie ma najmniejszych śladów grzybicy. Jestem zachwycony!

Na forum emecho.pl swoimi doświadczeniami wymieniają się rolnicy, ogrodnicy, hodowcy psów, królików czy koni (zwierzęta nie chorują, mają bardziej lśniącą sierść, w pomieszczeniach nie śmierdzi odchodami). Ale entuzjastów EM-ów łatwo znaleźć nie tylko w internecie. Wystarczy wyjechać z miasta.
Jacek, Niemce pod Lublinem: Od kilku lat stosuję EM-y na pomidory. Znakomicie chronią przed zarazą ziemniaczaną czy mączniakami.

Tadeusz, Ciecierzyn: Rok temu wlałem preparat do przydomowej oczyszczalni. Od tamtej pory tam nie zaglądam.

Ja też postanowiłam spróbować. Od kilku tygodni roztworem EM podlewam rośliny, myję łazienkę, spryskuję kocią kuwetę. Serwuję go też gościom narzekającym na problemy żołądkowe. Efekty? Kocia ubikacja nie śmierdzi, a w sanitariatach łatwiej utrzymać czystość. Kwiatki też lepiej rosną. Ale może to wiosna?

Z bloga Nicole

Nicole Grospierre-Słomińska od 4 lat prowadzi w Internecie blog poświęcony efektywnym mikroorganizmom. Na http://emblognicole.emformacja.pl można przeczytać nie tylko o różach bez mszyc, ziemniakach bez stonki czy gigantycznych owocach aronii. Nicole eksperymentuje, wielokrotnie z zaskakującym skutkiem. – Postanowiłam sprawdzić właściwości antykorozyjne EM-ów na kompletnie zardzewiałych nożyczkach. Zostawiłam je więc na 2 tygodnie w 30 proc. roztworze EM i nożyczki oczyściły się. Ani śladu czerwonej rdzy, jedynie trochę czarnej, łatwiejszej do odczyszczenia.

Opisuje też doświadczenia innych. Ktoś stosował EM-y na grzybicę u psów rasy irish terrier, ktoś na łuszczycę, rany i hemoroidy, a ktoś inny spryskiwał bakteriami pampersy przed założeniem dziecku ("chronią skórę przed odparzeniami i łagodzą zapach”). Są też tacy, którzy EM-y piją. – Ostatnio spotkałam przedstawicieli terenowych. Przyjechali na szkolenie: garniturki, laptopiki, uśmiechnięci. Oni sprzedają EM-y w wielkich ilościach na hektary. Zapytałam, czy sprzedają też Refresha (preparat przeznaczony do sprzątania i odświeżania powietrza – przyp. red.). Okazało się, że rolnicy chętnie go kupują, ale do picia! Podobno świetnie działa na kaca i na rozstroje żołądka.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 października 2015 o 20:21
0
Dajcie sobie spokój z tą barwiona woda. Jeżeli jakiś prawdziwy i z głową na karku rolnik tego spróbował to już nie stosuje. Sam hoduje krowy mleczne i nie słyszałem żeby ktos z moich znajomych stosował a nawet mam lepszą historię ze ta barwiona woda spowodowała wzrost komórek somatycznych w mleku i przedstawiciel czym prędzej zabierał towar żeby fama nie poszła po wsi. Drugi przypadek to zbadanie tych ich cudownych otrębów które pod mikroskopem nie zawierały żadnych bakterii. Więc proszę nie pisać o jakości i nowoczesnych fabrykach bo takie nie istnieją a produkt to sciema.
Dajcie sobie spokój z tą barwiona woda. Jeżeli jakiś prawdziwy i z głową na karku rolnik tego spróbował to już nie stosuje. Sam hoduje krowy mleczne i nie słyszałem żeby ktos z moich znajomych stosował a nawet mam lepszą historię ze ta barwiona woda spowodowała wzrost komórek somatycznych w mleku i przedstawiciel czym prędzej zabierał towar żeby fama nie poszła po wsi. Drugi przypadek to zbadanie tych ich cudownych otrębów które pod mikroskopem nie zawierały żadnych bakterii. Więc proszę nie pisać o jakości i nowoczesnych fabrykach bo takie... rozwiń
Avatar
doswiadczyciel / 21 września 2015 o 15:04
0

jedna wielka ściema..

EMy działają tylko jak właściciel chce widzieć ze działają albo oszukańczy przedstawiciele go nakręcą..

Czym się rózni zakiszacz od probiotyku? NICZYM. To jest ta sama woda z melasa !

Kazdy zobaczy to co chce widziec wiec proszę nie pisac farmazonów bo pozniej sa tlumaczenia ze było za sucho ze woda chlorowana ze deszcz nie padal albo padał ze za duzo albo mało wody !!!

Avatar
Kasia / 10 marca 2014 o 02:16
0

Czy ktoś wie gdzie to kupić?

ja kupuje u tego człowieka lukasz@ekologicznerolnictwo.pl

Zapytaj o ofertę.

Avatar
Sienkiewka / 16 czerwca 2011 o 13:17
0
Głosujcie na Sienkiewkę:
######
nie pozwólmy Legnicy wygrać.
Głos można oddawać co godzinę.
Potrzebujemy waszych głosów!
Avatar
JolkaJolka / 10 czerwca 2011 o 12:50
0
Ad "Artykuł sponsorowany" - za szybko sądzicie...
Ostrożność dobra rzecz, ale nie zawadzi najpierw spróbować, potem wydawać opinię, nie tylko w tej sprawie.
Avatar
siuśmajtek / 22 maja 2011 o 07:38
0
Oczywiście, że artykuł sponsorowany: http://allegro.pl/my_page.php?uid=6797224
Nikolaim złego słowa nie powie ...
Avatar
derdek / 21 maja 2011 o 21:38
0
Jak dla mnie to artykuł sponsorowany. Gdyby to było takie cudo (nie ma skutków ubocznych! oprócz pewnie ceny) już by to stosowano na potęgę i nie uwierzę w żaden spisek że jakieś lobby czy fabryki nawozów sztucznych wyciszają takie wiadomości by nie było konkurencji. Za dużo tu achów i echów a słowa bliżej nieznanych "naukowców" i i osób z "terenu" absolutnie do mnie nie przemawiają.
Avatar
yedi / 21 maja 2011 o 21:28
0
Czy ktoś wie gdzie to kupić?
Avatar
Gość / 3 października 2015 o 20:21
0
Dajcie sobie spokój z tą barwiona woda. Jeżeli jakiś prawdziwy i z głową na karku rolnik tego spróbował to już nie stosuje. Sam hoduje krowy mleczne i nie słyszałem żeby ktos z moich znajomych stosował a nawet mam lepszą historię ze ta barwiona woda spowodowała wzrost komórek somatycznych w mleku i przedstawiciel czym prędzej zabierał towar żeby fama nie poszła po wsi. Drugi przypadek to zbadanie tych ich cudownych otrębów które pod mikroskopem nie zawierały żadnych bakterii. Więc proszę nie pisać o jakości i nowoczesnych fabrykach bo takie nie istnieją a produkt to sciema.
Dajcie sobie spokój z tą barwiona woda. Jeżeli jakiś prawdziwy i z głową na karku rolnik tego spróbował to już nie stosuje. Sam hoduje krowy mleczne i nie słyszałem żeby ktos z moich znajomych stosował a nawet mam lepszą historię ze ta barwiona woda spowodowała wzrost komórek somatycznych w mleku i przedstawiciel czym prędzej zabierał towar żeby fama nie poszła po wsi. Drugi przypadek to zbadanie tych ich cudownych otrębów które pod mikroskopem nie zawierały żadnych bakterii. Więc proszę nie pisać o jakości i nowoczesnych fabrykach bo takie... rozwiń
Avatar
doswiadczyciel / 21 września 2015 o 15:04
0

jedna wielka ściema..

EMy działają tylko jak właściciel chce widzieć ze działają albo oszukańczy przedstawiciele go nakręcą..

Czym się rózni zakiszacz od probiotyku? NICZYM. To jest ta sama woda z melasa !

Kazdy zobaczy to co chce widziec wiec proszę nie pisac farmazonów bo pozniej sa tlumaczenia ze było za sucho ze woda chlorowana ze deszcz nie padal albo padał ze za duzo albo mało wody !!!

Avatar
Kasia / 10 marca 2014 o 02:16
0

Czy ktoś wie gdzie to kupić?

ja kupuje u tego człowieka lukasz@ekologicznerolnictwo.pl

Zapytaj o ofertę.

Avatar
Sienkiewka / 16 czerwca 2011 o 13:17
0
Głosujcie na Sienkiewkę:
######
nie pozwólmy Legnicy wygrać.
Głos można oddawać co godzinę.
Potrzebujemy waszych głosów!
Avatar
JolkaJolka / 10 czerwca 2011 o 12:50
0
Ad "Artykuł sponsorowany" - za szybko sądzicie...
Ostrożność dobra rzecz, ale nie zawadzi najpierw spróbować, potem wydawać opinię, nie tylko w tej sprawie.
Avatar
siuśmajtek / 22 maja 2011 o 07:38
0
Oczywiście, że artykuł sponsorowany: http://allegro.pl/my_page.php?uid=6797224
Nikolaim złego słowa nie powie ...
Avatar
derdek / 21 maja 2011 o 21:38
0
Jak dla mnie to artykuł sponsorowany. Gdyby to było takie cudo (nie ma skutków ubocznych! oprócz pewnie ceny) już by to stosowano na potęgę i nie uwierzę w żaden spisek że jakieś lobby czy fabryki nawozów sztucznych wyciszają takie wiadomości by nie było konkurencji. Za dużo tu achów i echów a słowa bliżej nieznanych "naukowców" i i osób z "terenu" absolutnie do mnie nie przemawiają.
Avatar
yedi / 21 maja 2011 o 21:28
0
Czy ktoś wie gdzie to kupić?
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 8 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 25 20

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 49 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 93 20

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 40 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 68 106

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 20 21

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 7 10

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.